Fokker Elmo schrapt 75 banen PZC Geheimen van kanarieland op internet Dierenregistratie zoekt vrijwilligers Campagnedag over rechten gehandicapten Rijverboden na alcoholcontrole Autokraker op heterdaad betrapt Vader en zoon cel in voor fraude Zestig uur werken voor drugsbezit Poging tot afpakken bromfiets Het is nog niet te laat voor een kerstmenu met Bevelandse producten Bekendmaking huiskeuring aquariumclub Politie haalt moyenne van één bon per minuut agenda Adventsconcert 's-H Arendskerke Aanslagen New York eisen tol bij luchtvaartbedrijf in Hoogerheide donderdag 6 december 2001 b!7 door Harold van Ginkel GOES - Stichting Het Klaver blad Zeeland houdt morgen sa men met de Chronisch-zieken en Gehandicaptenraad (CG- Raad) een campagnedag in Goes. De dag zal in het teken staan van de rechten van men sen met een handicap of chroni sche ziekte. De regering komt binnenkort met de Wet Gelijke Behandeling Gehandicapten en chronisch zieken, waarin de rechten van deze groepen verklaard worden. Het wetsvoorstel beschrijft de rechten op het gebied van ar beid, sport en onderwijs, en op aandringen van onder meer de Tweede Kamer, ook op het ge bied van openbaar vervoer be schreven. De campagnedag over dit on derwerp wordt in twee delen ge splitst. 's Ochtends trekt een ge zelschap met PvdA-kamerlid L. Spoelman en vertegenwoordi gers van de CG-Raad en Het Klaverblad door de binnenstad van Goes, waarbij de toeganke lijkheid van de Goese binnen stad centraal staat. Bekeken wordt wat de goede en slechte kanten van het Goese centrum zijn. Een Dixielandband zal het geheel muzikaal omlijsten. Het tweede deel bestaat uit een openbare bijeenkomst, waarin gesproken wordt over het wetsvoorstel. Na een aantal toe spraken buigt een forum met deelnemers uit de politiek en belanghebbenden zich over het onderwerp. De gehele dag zal een toeganke lijke bus op het Stationsplein in Goes staan, waarin voorbeelden te zien zijn van hoe goede wet geving in de praktijk kan uit pakken. De bijeenkomst begint om 13.30 uur in Hotel Terminus, Sta tionsplein 1 in Goes. GOES - Op de Westwal in Goes is gisteravond tijdens een al coholcontrole een 42-jarige bromfietser uit de gemeente Goes aangehouden wegens rijden onder invloed. De man had twee maal teveel gedronken. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vijf uur. Op de J. A. van der Goeskade in Goes hield de politie een 67- jarige automobilist aan die ruim een maal teveel gedronken had. Hij kreeg een rijverbod van drie uur en een proces-ver baal. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. D. Magnée R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Een 39-jarige Vlissinger is in de nacht van dinsdag op woensdag op heterdaad betrapt bij een auto kraak. Toen de politie na een melding een kijkje ging nemen, was de dief bezig om een personenauto open te breken. Een andere personenwagen, die in dezelfde straat geparkeerd stond, had hij al eerder opengekregen. Hij had een rolband- maat en een rugzak buitgemaakt. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Burgh-Haam- stede is gisteren in Middelburg veroordeeld tot vijftien maan den gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Zijn vader, een 54-jarige Schiedammer, kreeg twee jaar cel straf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, opgelegd. De mannen hebben over de jaren 1999 en 2000 de fiscus voor 1,2 miljoen benadeeld door te weinig aan omzetbelasting op te geven en valsheid in geschrifte te plegen. Bij de belasting fraude was ook de Belastingdienst in Goes betrokken. Vader en zoon hadden hun handel in zilver ondergebracht in ver schillende bv's. Door onjuiste belastingaangiftes en het ver valsen van facturen kon er worden gemanipuleerd met de BTW-aftrek. De vader kreeg een zwaardere straf, omdat zijn rol groter is geweest en eerder voor oplichting en verduiste ring is veroordeeld. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 23-jarige inwoner van die stad wegens het bezit van xtc-pillen conform de eis veroordeeld tot zestig uur taakstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Hij werd op 18 februari van dit jaar per toeval betrapt op het in bezit heb ben van een zakje van veertig pillen harddrugs in een plaatse lijk nachtcafé. De politie werd meteen ingeschakeld. „Ze wilden me een loer draaien. Ik help juist jonge jongens van de drugs af door ze van straat te halen. Ik deal en gebruik geen drugs", volhardde hijVolgens officier van justitie R. Rammeloo waren de getui gen in hun verhaal heel duidelijk. De officier verzekerde de Middelburger dat de pillen slecht zijn. „Het tast de zenuwen aan." De politierechter zag eveneens voldoende bewijs. Bo vendien bevreemdde het hem dat verdachte in het uitgaans circuit met ruim tweeduizend gulden op zak liep. MIDDELBURG - Een 30-jarige inwoner van Middelburg is maandagavond aangehouden omdat hij probeerde met ge weld een bromfiets van een 36-jarige man uit dezelfde plaats af te nemen. De eigenaar van de bromfiets reed over de Poe- lendaeleweg en werd daar tegengehouden door de 30-jarige man. Die wilde de bromfiets afpakken. Hij bedreigde de eige naar van de brommer. Bovendien kwam het tot een handge meen. De eigenaar wist de aanval af te schudden. Korte tijd later werd de dader aangehouden wegens poging tot diefstal met geweld en bedreiging. door Mieke van der Jagt LEWEDORP - De Bevelandse streekproducten staan in de winter nauwelijks in de belang stelling. Dat komt doordat ze zich zo goed lenen voor excur sies en bedrijfsbezoeken. In de winter is daar nu eenmaal wei nig belangstelling voor. „Maar de producten zelf passen uitste kend in de winterkeuken", vindt Jannie Vermue, witlofspe- cialiste in Lewedorp. Daarom houdt ze, samen met enkele Be velandse collega's op zondag 16 december een proeverij van streekproducten in de kantine van Camping Veldzicht in Le wedorp. „Iedereen kan dan proeven hoe een kerstmenu van Zeeuwse producten smaakt. Het is nog ruim op tijd om, als het goed be valt, zelf een kerstmenu samen te stellen met ingrediënten die op Zuid-Beveland gegroeid of verwerkt zijn", vertelt Vermue. Hapjes Van 12.00 tot 19.00 uur kunnen bezoekers een heel kerstmenu genieten, of van aparte hapjes proeven. Jannie Vermue zelf maakt al jaren witlofsoep, een rauwkostsalade van witlof met zalm en ei en sinds kort heeft ze ook witlof jam op de markt ge bracht. Zwarte bessenteler Boonman komt met verschil lende producten die van zwarte bessen zijn gemaakt. Vooral de wijn leent zich uitstekend om KAPELLE - Aquariumvereni ging De Vuurneon maakt mor gen de uitslag van de huiskeu ring bekend. Bij de huiskeuring beoordeelt de keurmeester op zaken als een eerste indruk, de hoeveelheid vissen en de veiligheid van het elektrische gedeelte. Keur meester G. Hop zal de gekeurde aquaria en terraria bespreken aan de hand van dia's. Het twee de deel van de avond staat in het teken van de mooiste aquaria en terraria van Nederland. De avond begint om 20.00 uur in het verenigingsgebouw van de aquariumvereniging aan de Biezelingsestraat 63 in Kapelle. bij rood vlees te worden gedron ken. Overigens is ook dat rode vlees ruim vertegenwoordigd bij de proeverij. Veehouder J. Goud uit Baarland zet het vlees op tafel van runderen die op zijn bedrijf een fatsoenlijk koeienle- ven hebben geleid. De kantine van camping Veld zicht, aan de Veldzichtweg in Lewedorp, biedt plaats aan een kleine honderd eters. Ans Kloet, van kwekerij Sluishoek inBors- sele, kleedt de ruimte en de ta fels aan met kersttakken- en kerststukjes. GOES - Scholieren lijken het nut van een goede fietsverlich ting nog niet in te zien. Nadat de politie de afgelopen tijd cam pagne voerde op de middelbare scholen over dit onderwerp, werden deze week bij de eerste controle binnen drie kwartier 37 scholieren bekeurd voor het rijden zonder goede verlichting. Een gemiddelde van ongeveer één bon per minuut. In het kader van de Verlich tingscontrole Schoolgaande Jeugd zal de politie de komende maanden vaker gaan controle ren op de fietsverlichting in Goes en omgeving. Het zal gaan om onaangekondigde controles, die op ieder tijdstip en iedere dag kunnen plaatsvinden. De controles van dinsdag vonden plaats op de Kapelseweg in Kloetinge en aan het Tienden plein in Goes. De afgelopen maanden heeft de Goese politie in samenwerking met de scholen in Goes en omge ving campagne gevoerd om scholieren hun fiets op orde te laten brengen. De jaarlijks te rugkerende campagne heeft tot doel mensen bewust te maken van het nut van een goede fiets verlichting. Fietsen zonder ver lichting blijft in het donker een gevaarlijke aangelegenheid. Dat veel fietsers toch bekeurd werden tijdens de controle, is niet vreemd. Politiewoordvoer der Sjaak den Beste: „De cam pagne is één deel. De controles zijn het tweede deel. We hebben het ene beloofd, dan doen we ook het andere. Nu scholieren weten dat we echt controleren, zullen ze hopelijk hun verlich ting op orde brengen." KAPELLE - Een gevonden paard, een fret of een hang buikzwijntje. Contactpersoon Ria Dekker uit Kapelle kijkt nergens vreemd van op. Stich ting Amivedi is een landelijke vrijwilligersorganisatie die al bijna zeventig jaar vermiste en gevonden dieren registreert en opspoort. Zij zijn naarstig op zoek naar vrijwilligers voor een post op Walcheren. Amivedi is afgeleid van Amor est Iustitia Verzorging van Dieren, oftewel liefde is gerechtigheid. De contactper soon van het meldpunt regi streert meldingen van gevon den of vermiste dieren. Hij of zij noteert de gegeVens van de eigenaar alsook een zo nauw keurig mogelijke beschrijving van het dier. Aan de hand van regionale en zelfs landelijke lijsten zoekt Amivedi zo snel mogelijk waar een dier is ge vonden dat aan de beschrij ving voldoet. Gevonden dieren worden opgevangen bij parti culieren, dierenasielen of an dere instanties. Zodra de eige naar zich meldt of duidelijk wordt van wie het dier is, wordt er contact gezocht. Eén van de negentig vrijwilli gers van Amivedi is Ria Dek ker van de afdeling Noord- en Zuid-Beveland. Wekelijks krijgt zij zo'n vijfentwintig meldingen binnen. „De men sen bellen ook 's avonds en op zondag. Dat vindt ik niet erg want ik help hen graag. Ik kan mij heel goed voorstellen hoe erg het is om een huisdier kwijt te zijn." Na een melding advi seert zij de eigenaren briefjes in de buurt op te hangen. Beestenboel Dekker heeft altijd veel dieren om zich heen gehad, zij is een echte dierenliefhebster. Rode kater Remco was zeven jaar geleden de aanleiding tot Dek kers werk voor Amivedi. „Op een dag zat er in de tuin een magere kater met ontstoken ogen en kreupele achterpoten. Ik vond het echt een zielig ding. Ik heb toen het dierenasiel in Goes gebeld, maar zij wisten Ria Dekker is een van de negentig vrijwilligers van Amivedi, een vrijwilligersorganisatie die vermiste dieren opspoort. foto Willem Mieras niks van een vermissing af. De week daarna heb ik nog een paar keer gebeld, omdat ik dacht de eigenaar het beestje wel terug zou willen hebben. Peter Boelee, de beheerder van het dierenasiel Tussenhaven vroeg mij of ik tijd had om mij voor Amivedi in te zetten. Om dat ik toch veel thuis ben, leek me dat wel wat." Zij stuurt iedere week een lijst met vermiste dieren naar het landelijk coördinatiepunt van Amivedi in Den Haag en naar Tussenhaven. Het dierenasiel laat haar weten welke dieren worden binnengebracht. De Kapelse krijgt de meeste mel dingen over poezen die kwijt zijn. Maar ook steeds vaker fretten en een paar jaar gele den was er zelfs een paard ge vonden. „Bijzonder was de vondst van een hangbuik zwijntje", vertelt Dekker. „Toen iemand anders meldde dat hij een hangbuikzwijntje kwijt was, dacht ik de boel rond te hebben. Maar het bleek niet om hetzelfde dier te gaan Herenigen Het Amivedi meldpunt werkt samen met onder meer dieren- asielen.dierenambulance- diensten, dierenartsen en poli tie. „De centralist van de die renambulance heeft dagelijks contact met de meldposten van Amivedi", vertelt bureauma nager Inge Zweedijk van de dierenbescherming. „Wij brengen het gevonden dier naar de dierenarts of het asiel, maar melden dat altijd bij Amivedi. Die stichting voegt veel toe aan het welzijn van dieren. Wij verwijzen mensen ook altijd naar hen door." Ria Dekker vindt het geweldig dat zij regelmatig eigenaar en dier kan herenigen. Zij belt daarvoor met collega's op Tho- len en in Bergen op Zoom. „Ik heb voor een vermiste hond ook wel eens naar de meldpost op Schouwen-Duiveland ge beld, want vooral honden wil len nog wel eens aan de andere kant van de Zeelandbrug op duiken." In veel gevallen wor den de dieren nooit meer terug gevonden. Om zeep geholpen door een boze buurman of slachtoffer van het drukke ver keer. Helaas geeft de gemeen tereiniging ruimingen van do de dieren niet door. „Het is niet leuk om tegen de eigenaar te moeten vertellen dat zijn dier dood is, maar die weet dan wel waar hij aan toe is." Omdat er op Walcheren geen meldpost van Amivedi is, no teert Dekker die meldingen ook. „Ik schrijf de locatie waar het dier is vermist of gevonden zo zorgvuldig mogelijk op, maar het zegt mij allemaal niets. Het zou veel handiger zijn als iemand die op Walche ren bekend is, de meldpost op zich neemt." De Kapelse denkt dat er wel een dierenvriend te vinden is, die vier a vijf meldingen per dag wil noteren. STREEKACTIVITEITEN GOES - Sportpunt Zeeland, 13.00-14.35 uur: Linedance door Country Club The Sounthern Riders; Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur: Technika 10 voor meisjes van 10 t/m 12 jaar; KRUININGEN - Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissievergadering Algemene Zaken; RILLAND - Bibliotheek, 18.30-19.30 uur: Verkoop Unicef geschenkartikelen; 18.30-20.30 uur: Demonstratie kaarten maken; THOLEN - De Wingerd, 14.30 uur: Burge meester Nuis bij Christelijke Ouderen vereniging; YERSEKE-Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde. 's-HEER ARENDSKERKE - De culturele commissie van de SOW-gemeente in 's-Heer Arendskerke houdt morgen een concert in de hervormde kerk van 's-Heer Arendskerke. Het grootste deel van het concert, dat ongeveer een uur zal duren, zal bestaan uit de adventscan- tate De weg der verwachting. Na afloop is er gelegenheid de expositie over de restauratie van het kerkendak te bekijken. Het concert begint om 20.00 uur. door Ron Magnée HOOGERHEIDE - Luchtvaart bedrijf Fokker Elmo in Hooger heide schrapt 75 van de ruim 500 banen. Door de crisis in de luchtvaartwereld ziet het be drijf dat vliegtuigkabels maakt, zich genoodzaakt flink in te krimpen. Gedwongen ontslagen vallen er niet, zo benadrukt een woordvoerder van het bedrijf. De aanslagen op de Twin To wers in New York eisen ook hun tol in de regio. Fokker Elmo gaat de komende maanden flink afslanken. Uitzendcontracten zullen worden stopgezet en tij delijke aanstellingen worden niet meer verlengd. Daarnaast hoopt het bedrijf via een vaca turestop en natuurlijk verloop de personeelsomvang met 75 man te kunnen verminderen. De vakorganisaties, die vorige week zijn ingelicht over de ope ratie, hebben zich neergelegd bij de inkrimping van de organi satie. „Pijnlijk, maar onvermij delijk", zo oordeelt bestuurder H. Hoogesteger van vakbond De Unie. „De orders die van vlieg tuigbouwer Boeing komen, zijn flink teruggelopen. Ik heb het gevoel dat je Fokker Elmo hier bij niets kan verwijten, zeker omdat een herstel voorlopig nog niet in zicht is." De meeste ba nen bij Fokker Elmo zullen verdwijnen op de produktieaf- deling. Hier worden de zoge naamde kabelbomen die door een vliegtuig lopen, gemaakt en voorzien van verschillende om hulsels. Op deze afdeling wer ken in meerderheid vrouwen. Overigens hield Fokker Elmo al voor de aanslagen in New York rekening met een eventuele neergang in de luchtvaartindu strie. „Daarom hebben we in het verleden veel mensen aangeno men met tijdelijke contracten", verklaart woordvoerder DKors van Stork, het moederbedrijf van Fokker Elmo. Vooralsnog voorziet hij geen verbetering in de luchtvaartsector. Al eerder liet Stork-topman A. Veenman weten dat de vraag naar nieuwe burger,negtuigen volgend jaar waarschijnlijk met veertig pro cent inzakt. De mogelijke stij ging van defensie-activiteiten kan de malaise in de burger luchtvaart niet compenseren, zo rekent Kors voor. De eventuele deelname van de Nederlandse regering aan de ontwikkeling van de Joint Strike Fighter (JSF) biedt op korte termijn geen soelaas. De ontwikkeling van dit Amerikaanse gevechts vliegtuig van vliegtuigbouwer Lockheed levert pas op termijn nieuwe opdrachten voor Fokker Elmo op. Woordvoerder Kors: „Dat vliegtuig gaat pas over een jaar of zes, zeven vliegen." De inkrimping van Fokker El mo past in een concernbrede af- slankoperatie. Bij Stork moeten enkele honderden banen ver dwijnen, zo kondigde het be drijf al eerder aan. De complete vliegtuigtak van het bedrijf krimpt met driehonderd banen waaronder de 75 bij Elmo. De inkrimping is nodig omdat Stork naar verwachting dit jaar in de rode cijfers belandt. Het eerste half jaar sloot het bedrijf af met een verlies van 34 miljoen euro. In dezelfde periode vorig jaar noteerde het bedrijf nog een winst van 30 miljoen euro. door Anita Hoekman HANSWEERT - Kanaries en computers lijken niets met el kaar te maken te hebben. Toch hebben collega's, buurmannen en vrienden Jacco Stokx en Dick Kap uit Hansweert de twee bij elkaar gebracht op birdweb- 2000.com. Deze sociale ontmoe tingsplaats voor kanariemen sen heeft het zeer geheime wereldje achter de kanarie vol ledig opengegooid. Tot zeergro te ergernis van de beroepskwe kers. Maar Jacco en Dick willen van geen ophouden weten. Ze gaan het zelfs nog erger maken. Dick was tot voor kort een fana tieke kweker die steeds minder tijd voor zijn kanaries kreeg. Jacco 'zeurde' al langer bij zijn buurman om de vogels weg te doen en op het internet iets te beginnen. „Niet dat ik last van die vogels had hoor. Ik heb nooit iets van die beestjes gehoord. Ik zag dat hij er naar zijn eigen zin niet genoeg tijd in kon steken en ik wist dat er op internet heel veel mogelijk was." Drie jaar lang moest buurman Jacco de voordelen van internet aan blij ven prijzen voordat Groninger Dick Kap overstag ging. Dick: „Het was pijnlijk de beestjes weg te doen. Maar ook een opluchting. Ik had de beslis sing al zo lang uitgesteld. En het vrat aan me. Ik wilde perfect voor mijn vogels zorgen, maar dat kon gewoon niet." Na het weggeven van zijn vogels stortte Dick zich voor honderdtachtig procent op de website, birdweb- 2000.com. Hij verzorgde de tek sten, Jacco het technische ge deelte. Dick: „De grootste Nederlandse vogel website telde De vrienden en buren Jacco Stokx en Dick Kap uit Hansweert surfen op internet even naar hun site birdweb2000.com. foto Dirk-Jan Gjeltema toen zo'n honderd vijftig artike len. Ik heb er gelijk meer dan vierhonderd opgezet." De twee wilden op birdweb alle geheimen van het kanariewe reldje bloot geven. Dick: „Je hebt drie soorten kwekers. De hobbyist met ongeveer vijftig vogels. De fanatiekeling heeft er op zijn meest tweehonderd en de broodkwekers beginnen pas bij duizend. Het zijn altijd dezelfde broodkwekers en fanatiekelin gen die winnen. Zij kennen de kneepjes van het vak. Hoe je een kanarie met een sopje wit wast. Hoe je met voer een rode kanarie krijgt en ga zo maar door. Met birdweb moet Jantje op de hoek ook kunnen winnen. Bij tachtig procent van de kwekers echter stuit het idee van birdweb tegen de borst." Populair heeft voormalige kwe ker Dick zich met de openbarin gen op de site niet gemaakt. Veel kwekers voelen zich aangeval len. Maar hij heeft ook al een schare fans om zich heen verza meld. Waaronder Jacco, die nog nooit zoveel van kanaries heeft geweten. „Ik wist vanaf de eer ste dag dat de pagina een topper zou worden. We zijn in maart begonnen. In de zomer hebben we een dipje gehad, maar nu gaat het weer lekker. Volgend jaar kijken we hoe we er voor staan en of we doorgaan of niet." Zoals het er nu naar uitziet, blijft birdweb2000.com zeker bestaan. Jacco en Dick zitten zelfs vol uitbreidingsplannen. Zo willen ze het grijze imago van de kanariesport verjeugdi gen. Ideetje van Jacco. „Ik ben een keer meegegaan naar een wedstrijd. Ik heb nog nooit zo veel grijze, oude mannetjes bij elkaar gezien. We moeten de jeugd bereiken. En dat kan via internet." Dick knikt enthousi ast. „Als we de jeugd niet weten te porren dan is er over twintig jaar geen kanariesport meer. De kanarie moet van dat duffe ima- go af." Naast de jeugd aanspreken, moet er in de toekomst op bird web ook informatie te vinden zijn over andere vogels, zoals parkieten. Vogels waar Dick waar weinig mee op heeft. „Ka naries zingen, parkieten schreeuwen", is zijn mening. ,Dan moeten we iemand vinden die daar weer heel veel van weet." Net als op de kanarie- website moet daar alles over parkieten te vinden zijn. Dick: „We hebben er verzorgingstips op staan, waar je op moet letten als je een vogel koopt en het grootste ziekteregister dat je kan vinden. Mensen kunnen vragen stellen en kanarielief hebbers kunnen ook zelf artike len schrijven. Op den duur moet de site zichzelf van informatie voorzien." Vertalingen van de teksten in het Engels, Spaans en Duits zouden de mannen ook wel wil len. En Jacco is druk bezig met het ontwikkelen van een kweekprogramma waar regi stratie van vogels mogelijk is en waar kwekers online informatie uit kunnen wisselen. Jacco: „Maar eerst gaan we op zoek naar een andere host. We zijn een weekje van internet afge gooid. Waarom weten we niet, maar we komen deze week te rug." Dick mag dan geen kana rie meer thuis hebben, hij is er nog steeds mesjogge van. Het zijn net mensen. De ene is moei lijk, de ander lief. Elk vogeltje dat je kweekt is eigenlijk een beetje van jou. Alsof je oom bent geworden. En dat alles heb ik nog helemaal niet gemist!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31