Ruim aandacht voor weggedrag PZC Kleine meesters van het expressionisme Meer slachtoffers onder bestuurders van tweewielers Volle kracht vooruit met herinrichting van landelijk gebied Chrispijn geeft hoofd en hart bloot in Heinkenszand Waarom Rob van der Meule kerst in België doorbrengt 16 Duurzaam Veilig Verkeer verlegt doelen LA PROMESSA kunst cultuur donderdag 6 december 2001 door Maurits Sep MIDDELBURG - Duurzaam Veilig Verkeer gaat veel meer aandacht en geld besteden aan het gedrag van weggebruikers. De helft van het budget wordt voortaan besteed aan educatie, voorlichting, verbreding van het draagvlak en verkeershand having. De afgelopen jaren is nauwelijks iets gedaan aan ge dragsbeïnvloeding, bijna al het geld ging naar aanpassingen van wegen. Het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) heeft gisteren inge stemd met een gelijkmatige ver deling van het budget voor Duurzaam Veilig: de helft voor infrastructuur, de helft voor gedragsbeïnvloeding. Zowel beheerders als gebruikers van wegen stelden vast dat een forse inhaalslag gemaakt moet worden in educatie en voorlich ting, om zowel het draagvlak voor Duurzaam Veilig als de veiligheid op de weg te vergro ten. Voor het corrigeren van slecht weggedrag is drie jaar lang 2,2 (Advertentie) KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG EXPO open tijdens kantooruren en tijdens concerten op 8 dec. Philip GLASS en CONJUNTOIBERICO 15 dec. Lucas van MERWUK en DICHTER bij MENNO WK uk bij: GMAN 22 dec. OOSTKERK16 uur GAMELAN muziek dans 27 dec. Geoffrey Douglas MADGE met de Symphony fantastique 1 januari 2002 16.00 uur NIEUWJAARSCONCERT FESTIVAL nieuwe MUZIEK en de KERSTSHOW info: tel. 0118 - 62.36.50 of kijk op www.nieuwe-muziek.nl miljoen gulden beschikbaar. Verkeerseducatie duurt van de wieg tot het graf, en is niet al leen gericht op het basisonder wijs. Ook mensen die niet meer naar school gaan, maken im mers gebruik van de weg, aldus het ROVZ. Het geld dat naar de infrastruc tuur gaat, is nodig voor concrete maatregelen. De wegbeheerders gaan er bijvoorbeeld rotondes, plateaus en parallelwegen van aanleggen. Ook dertig- en zes tig-kilometerzones behoren tot de mogelijkheden. Randvoorwaarde De evenredige verdeling van het geld over wegen en gedrag is overigens niet meer dan een randvoorwaarde. Als het niet lukt al het geld uit te geven aan gedragsbeïnvloeding, wordt het overschot in het laatste kwartaal van het jaar alsnog overgeheveld naar de post in frastructuur. Tenzij er goede vooruitzichten zijn dat het geld voor educatie, communicatie en handhaving het jaar erna uitge geven van worden. In dat geval wordt het geld nog even be waard. De eerste fase van Duurzaam Veilig loopt eind 2002 af, de tweede fase begint in 2004. Om te voorkomen dat in 2003 uit geldgebrek niks gebeurt aan duurzame verkeersveiligheid, heeft het Rijk 4,4 miljoen gulden in het vooruitzicht gesteld voor het Zeeuwse project. Dat wordt verdeeld over drie jaar. Nog dit jaar is een miljoen be schikbaar, volgend jaar ander half miljoen en in 2003 1,8 mil joen gulden. Landbouwvoertuigen vormen geregeld een gevaar op de weg voor andere weggebruikers. foto Lex de Meester door Maurits Sep MIDDELBURG - In Zeeland zijn dit jaar twee keer zo veel fietsers en bromfietsers overleden in het verkeer als in 2000. Tot gisteren stierven veertien (brom)fietsers. Het aantal motorrijders dat overleed, steeg van één naar vier. Dit blijkt uit cij fers van het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ). Het ROVZ verstrekte gisteren de meest recente gegevens over verkeersslachtof fers in Zeeland. Volgens voorzitter J. Hennekeij valt op dat er een grote ver schuiving is opgetreden in de voertuigen van de slachtoffers: het percentage ge bruikers van tweewielers - (bromfiet sers en motorrijders - dat omkwam in het verkeer nam flink toe. Een verschuiving doet zich ook voor in de leeftijd van slachtoffers. Daarbij springt vooral in het oog dat onder jongeren van 18 tot 22 veel minderen doden waren te betreuren. Vorig jaar waren dat er zeven. dit jaar nog maar twee. Daar staat een toename tegenover in de groep 16/17-ja- rigen (van één naar drie) en onder 40- tot 64-jarigen (van zes naar negen). Hennekeij vond het nog te vroeg om te zeggen of dit gevolgen moet hebben voor de benadering van doelgroepen door het ROVZ. „Daar moeten we in ons werk plan voor volgend jaar maar eens naar kijken." Over de oorzaken van de ver schuivingen is nog niets bekend. Het totale aantal verkeersslachtoffers is ongeveer gelijk aan dat van vorig jaar. Op dit moment zijn 34 mensen omgekomen in het Zeeuwse verkeer, één meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Binnen Zee land is Schouwen-Duiveland een gunsti ge uitzondering. Hier stierven tot nu toe twee mensen bij een ongeval, vorig jaar negen. Op deBevelanden (+3:9), Walche ren (+2: 7)enZeeuws-Vlaanderen(+3:15) vielen iets meer slachtoffers. Op Tholen kwam net als in 2000 één persoon om in het verkeer. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Geen uitstel of een pas op de plaats meer, maar met volle kracht vooruit. De plannen voor herinrichting van het Zeeuwse landelijk ge bied zijn ineens in een stroom versnelling geraakt. Dat komt omdat het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij na veel soebatten eindelijk meer geld beschikbaar stelt. Voor 2001 is er 3,6 miljoen gul den extra en voor 2002 kan in plaats van op 2 miljoen gulden op zeker 8 miljoen worden gere kend. Daar komt nog een nieu we subsidieregeling voor zoge naamd gebiedsgericht beleid bij, waaruit Zeeland volgend jaar 3,1 miljoen krijgt toebe deeld. Die regeling geldt overi gens alleen voor Schouwen, Walcheren, West-Zeeuws- Vlaanderen en het Veerse Meer gebied. Gedeputeerde G. de Kok moest afgelopen jaren veel kritiek slikken op het landelijk beleid. Hij was daar trouwens zelf ook weinig gelukkig mee. Uit pro test over vérgaande bezuinigin gen schortte de landbouw zelfs enige tijd het overleg over land en herinrichting op. Druk op 'Den Haag' leidde er uiteinde lijk toe dat staatssecretaris Fa- fa er van LNV meer geld op tafel legde, met de toezegging dat er ook na 2002 genoeg euro's zullen zijn om gemaakte afspraken na te komen en nieuwe plannen aan te pakken. Het was dan ook een ontspan nen gedeputeerde die woensdag met een blik van 'de aanhouder wint' in de Provinciale Commis sie voor de Groene Ruimte (PCGR) het uitvoeringspro gramma voor het landelijk ge bied verdedigde. „Het is nu geen kwestie van pijn verdelen. Ik sluit niet uit dat de 8 miljoen voor 2002 nog aan de voorzich tige kant is. De vooruitzichten om het programma uit te voeren zijn goed. Tot nu toe moesten we zeggen: de rem erop. Nu wordt het: de rem er af en vol gas geven om de plannen uit te voeren." De Kok beklemtoonde dat de landimichtingscommissies en de gebiedscommissies ervoor moeten zorgen dat voldoende panklare plannen voorhanden zijn om het beschikbare geld ook te kunnen besteden. „Het signaal is niet temporisering, maar alle hens aan dek", aldus de gedeputeerde. In dit verband drong W. van Zandbrink (Dienst Landelijk Gebied) erop aan al een aankoopprogramma voor grond rondom het Veerse Meer op te zetten. „Anders ligt er straks een prachtig plan en is er geen grond." Van het geld dat in 2002 voor landinrichting beschikbaar gaat het grootste deel naar de landbouw (40 procent). Daarna volgen bos en landschap (23 procent), natuur (20 procent) en recreatie (15 procent). Die ver deling is niet echt evenredig, merkte M. Tempelman (Bureau voorToerisme) op. „Derecreatie komt er bekaaid af." Gedepu teerde De Kok kaatste de bal te rug. „Zorg ervoor dat de mensen die namens de recreatie in de commissies zitten, met ideeën en plannen komen." Hoewel er nog geen goedgekeurd plan ligt, wordt er voor de herinrichting van West-Zeeuws-Vlaanderen in 2002 al 2,8 miljoen gulden uitgetrokken. Het project zal pas in 2003 goed van de kant kunnen komen, deelde secreta ris J. Maljaars mee. J. van der Aa (ZLTO) betreurde het dat voor de nieuwe subsidie regeling gebiedgertcht beleid maar een beperkt aantal regio's in aanmerking komt. Zo vallen Tholen, Oost-Zeeuws-Vlaande ren en delen van de Bevelanden buiten de boot. DLG-er Van Zandbrink bevestigde dat deze regio's 'absoluut tweede priori teit' hebben. Gedeputeerde De Kok verzachtte de pijn. Hij zei dat vanuit deze gebieden altijd initiatieven genomen kunnen worden. (Advertentie) TOPVEILING 22 december in de schouwburg te Middelburg Veilingmeester A. I. Verhage I Tel. 0118-627639/06-29047339 I door Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - Een viertal kleine meesters uit de tijd van het expressionis me is op dit moment te zien in de Middel burgse galerie De Vier Gemeten. Ze heb ben allemaal iets met Zeeland. Jos Croïn (1894-1949) was een Middel burger die een groot deel van zijn leven in Parijs woonde. Ewoud de Kat (1904- 1974) werd geboren in Vlissingen en ver huisde later naar Haarlem. Jan Baart- mans (1898-1968) was een telg uit een welgestelde familie uit Bergen op Zoom en vertoefde regelmatig in Zeeland om er te schilderen, en Amsterdammer Dolf Jaspers (1933-1976) woonde een aantal jaren in IJzendijke. Acht jaar heeft eigenaar Joost Bakker van De Vier Gemeten er over gedaan om de 25 schilderijen die hij van dit groepje tentoonstelt bijeen te sprokkelen. En hij is daar best trots op. De 56-jarige oud- zeeloods kan met smaak vertellen over leven en werk van de vier kunstenaars. Jan Baartmans bijvoorbeeld mocht ei genlijk helemaal geen schilder worden van zijn deftige ouders. Toch gaf hij ge hoor aan zijn roeping en trok hij naar Frankrijk om daar zijn geluk te beproe ven. Sommige van zijn schilderijen lij ken op die van Vincent van Gogh - en er zijn meer parallellen, zegt Bakker. „Ook Baartmans heeft zich, net als Van Gogh, van het leven beroofd. Hij voelde zich verwant met Van Gogh en riep altijd dat zijn werk na zijn dood geld waard zou worden." Die profetie is deels uitgekomen. Lange tijd was er hoegenaamd geen belangstel ling voor het werk van Baartmans, maar tijdens een aan hem gewijde overzichts tentoonstelling in het Markiezenhof in Bergen op Zoom in 1992 werd deze ma- nisch-depressieve kunstenaar aan de vergetelheid ontrukt. „Sindsdien is er sprake van een herwaai'dering voor zijn werk"aldus Bakker. Middelburger Croïn had een donker pa let dat hij zijn leven lang trouw is geble ven. Hij was een ongekunsteld schilder met een eigen atelier in Parijs. In die stad specialiseerde hij zich in het schilderen van stemmige stadsgezichten. Het oude, weemoedige Parijs met zijn nauwe straatjes en verpierewaaide buurtjes was een voortdurende bron van inspiratie voor Croïn. De schilder overleed in 1949 in Amsterdam, na een koite ziekte. Ewoud de Kat was tekenleraar in Haar lem. Er hangt in De Vier Gemeten welge teld één schilderij van hem aan de muur: Het gouden koren, een monumentaal werk met een natuurgetrouwe weergave van hel zonlicht dat op het koren valt en zo inderdaad een gouden gloed veroor zaakt. „Het is een werk van Permeke- achtige allure", vindt Joost Bakker. Dolf Jaspers was een 'geval'. Eveneens manisch-depressief, en bovendien zwaar aan de drank. Zijn schilderijen zijn wil de, onstuimige kleurexplosies die eerder aan het fauvisme dan aan het expressio nisme herinneren. Dikke klodders verf zij n de stille getuigen van zij n impulsieve en intuïtieve manier van schilderen. De tentoonstelling Vier Zeeuwse Expres sionisten loopt tot en met 19 januari. Galerie De Vier Gemeten, Lange Noordstraat 50, Middelburg is van donderdag tot en met zaterdag van 12.00 tot 18.00 uur geopend. Be zichtiging op afspraak mogelijk. Het gouden koren, een schilderij van de in Vlissingen geboren expressionist Ewoud de Kat (1904-1974). foto Lex de Meester door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De naam Rob Chrispijn zegt de meeste mensen weinig, maar je moet wel stokdoof zijn om nog nooit zijn werk te hebben gehoord. Al jaren schrijft Chrispijn tek sten voor Sesamstraat en Klok huis en voor tal van Nederland se artiesten maakte hij teksten en vertalingen. Zijn vertaling van Leonard Cohen's Suzanne, vertolkt door Herman van Veen, kan gelden als een schoolvoor beeld van hoe rijm en ritme in een andere taal moeten veran deren, zonder van de inhoud af te wijken. Rob Chrispijn brengt zaterdag 15 december in De Stenge in Heinkenszand het programma 'Ogen met uitzicht op zee', ook een titel van één van zijn liede ren, gezongen door Herman van Veen. Het is een liedjesprogram ma, waarin Chrispijn zijn tek sten zingt met begeleiding van Gerrit Jan Schmidt en John Paul Tijssen. Tussendoor gaat hij in op uiteenlopende onder werpen, zoals de zin en het be lang van rijm, de rol van het ver langen en de nieuwsgierigheid van scholeksters. De toeschou wer krijgt een indruk van hoe het werkt in het hoofd en het hart van een tekstschrijver en hoe beelden (Rob Chrispijn is ook fotograaf) woorden en me lodieën kunnen worden. De tekstschrijver is nog niet zo lang ook zanger. Zijn liedjes werden gezongen door onder anderen Frans Halsema, Paul de Leeuw, Liesbeth List en Hed- dy Lester. Angela Groothuizen trok met een bloemlezing uit Chripijns teksten volle zalen in de Amsterdamse Schouwburg. Pas na een optreden in het pro gramma 'Dichter bij jou', van Jacques Klöters, waarin het pu bliek kennis kon maken met tekstschrijvers en hun werk, kreeg Rob Chrispijn de smaak van het podium te pakken. De Culturele Raad Borsele or ganiseert de voorstelling, die om 20.00 uur begint, in De Sten- ge in Heinkenszand. Wie kaar ten wil reserveren kan dat doen bij het Vrijwilligershuis Borse le, telefoon 0113-311999. door Ernst Jan Rozendaal OOST-SOUBURG - Na aan sprekende rollen in onder meer The Sound of Music en The Phantom of the Opera be sloot de Oost-Souburgse zan ger Rob van der Meule twee jaar geleden aanbiedingen voor grootschalige musicals af te slaan. Hij wilde zich wat meer concentreren op zijn praktijk als zangpedagoog en de musicale leiding over ver schillende ensembles en ko ren. Bovendien wilde hij tij dens de feestdagen wel eens thuis zijn. Maar toen hem drie weken geleden gevraagd werd kapitein Haddock te spelen in de Antwerpse musical Kuifje, de Zonnetempel is hij toch be zweken. „Daar gaat mijn kerst." De musical, die half septem ber in première ging in de Ant werpse schouwburg, is een productie van Van den Ende formaat. Van der Meule is ge vraagd als alternate voor Henk Poort, die kapitein Had dock speelt. Zaterdag beleeft Van der Meule zijn première. Een alternate is niet iemand die alleen invalt als een hoofd rolspeler ziek is of verhinderd maar iemand die structureel een aantal shows van hem overneemt. „Henk Poort had contractueel bedongen dat hij tot 1 november zeven keer per week zou spelen en daarna maximaal vijf keer. Aange zien het niet lukte een ge schikte alternate te vinden, heeft hij veel langer zeven keer per week moeten spelen. Kennelijk krijgt hij die dagen terug, want zoals het er nu naar uitziet, speelt hij nog drieënveertig keer en ik vijf endertig keer. Kuifje loopt tot eind januari, met een mogelij ke uitloop tot half februari, dus ik moet veel vaker dan twee keer per week aan de bak. Rond kerst en oudjaar speel ik veertien keer." De artistieke leiding wilde Van der Meule, die veel erva ring heeft in de musicalwe reld, al eerder hebben, maar de producenten hielden het tegen. „Ik ben niet bekend ge noeg. Ze wilden een BV voor de rol, een bekende Vlaming. In september was de media- aandacht enorm. Een musical van Kuifje en dat in België, dat is daar wat. Maar na die eerste aandacht valt het stil, De Oost-Souburgse zanger Rob van der Meule. foto Ruben Oreel dus walden de producenten na een maand graag een bekende Vlaming presenteren die in de musical stapte. Dat levert weer gratis publiciteit op." De publiciteit kwam wel, maar reclame was het niet. De bekende Vlamingen zakten namelijk door het ijs. Soap ster Marijn de Valk kon het vocaal niet aan en zanger Jo- han Verminnen werd na één dag ontslagen. Van der Meule: „Hij hoefde geen auditie te doen, hij was op zijn naam aangenomen. Volgens de pers was het een debacle. Een dag na zijn ontslag belden ze mij. Ik werd in het pak van Had dock gehesen en moest op nieuw auditie doen. De erven van Hergé waren ook aanwe zig. Zij hebben een belangrij ke stem, vooral in hoe het eruit ziet. De musical lijkt in alles heel erg op de strip." Gemis Een reden om toe te happen was dat Van der Meule na twee jaar de musical toch was gaan missen. „Toen ik in Antwer pen of Scheveningen op de planken stond, verlangde ik ernaar mijn eigen dingen te doen. Nu ik weer in een musi cal sta, besef ik dat ik het wer ken in zo'n groot team toch wel erg heb gemist." Voor Kuifje, de Zonnetempel zijn de albums 'De Zeven Kristallen Bollen' en 'De Zon netempel' (het één is een ver volg op het ander) tot één ver haal aaneen gesmeed. Net als in de strip brengt Haddock vaart in het verhaal, aldus Van der Meule. „Hij geeft dyna miek aan de show. Het is na tuurlijk een norse, brommeri ge manmaar met een hart van goud. In de musical zing ik nummers met veel 'Schwung' zoals 'Duizend bommen en granaten', maar ook lyrische stukken. Dat laatste is voor mij bijzonder. Ik ben een bas- bariton. Met zo'n stem kom je automatisch in aanmerking voor de rol van slechterik, of de wat oudere types, met de pathetische liedjes. De held is jong, blond en tenor. Hij zingt de lyrische liedjes. Ik vind het wel leuk dat ik er nu ook een paar van vertolk." Van der Meule heeft de musi cal in tweeënhalve week moe ten instuderen, met niet meer dan één doorloop van elke ac te. „HetiseenFormulel-race. Vanuit de pits moet je meteen tweehonderd kilometer per uur rijden. Het heeft voor- en nadelen dat ik er zo snel moet instappen. De productie staat al, ik hoef het wiel niet meer uit te vinden. Henk Poort kan mij precies vertellen waar de moeilijkheden zitten en hoe je ze oplost. In die zin is het een gespreid bedje. Aan de andere kant kan ik niet groeien in de rol. Ik kan aan Haddock geen eigen invulling geven. Ik moet het doen zoals Henk Poort het doet. Gelukkig is hij in Vlaan deren ook vrij onbekend. Het publiek zal niet reageren met: 'O help, Henk is er niet, het is ene Rob van der Meule.' Dat vind ik wel een prettig idee."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 30