Karzai lijkt beste keuze in Kaboel FNV is diep teleurgesteld over traag WAO-overleg PZC PZC De sleutelfiguren van de Karzai-regering Hester Maij wil met CDA Amsterdam weer fatsoen leren Hoogervorst beticht van struisvogelpolitiek met RSI-voorlichting Pathaan als interimpremier 2 6 december 1951 donderdag 6 december 2001 van onze redactie buitenland Bij de opening van de Afgha- nistan-conferenlie in Bonn was Zajed Hamid Karzai alleen via de telefoon aanwezig. Zijn boodschap voor een Afghanis tan van broederschap en weder zijds respect was slechts één van de vele oproepen aan de Afgha- nen om 22 jaar oorlog achter zich te laten en een nieuw begin te maken. Bij de afsluiting van de confe rentie is Karzai de man die dat nieuwe begin als premier van een interimregering in prakti sche politiek mag gaan omzet ten. Voor de deelnemers aan de con ferentie was de Pathaan Karzai een even logische keuze als voor de VN en de diplomatieke waar nemers uit de VS en Europa. „Hij is voor alle partijen aan vaardbaar en ook voor de buur landen", zei een van de diplo maten. „Omdat hij Pathaan is, kan hij zeker als anker fungeren waar aan de verwachtingen van deze bevolkingsgroep zich kunnen hechten", zei een ander. De Pa thanen vormen met ongeveer 40 procent de grootste bevolkings groep van Afghanistan. Dat er een regeringsleider moest worden gezocht buiten de kring van conferentiedeelnemers was bijna voorgeschreven. Een kan didaat van de sinds 13 novem ber in Kaboel residerende Noor delijke Alliantie kwam niet in aanmerking „Omdat dat ten slotte geen echte regeringswis seling zou hebben betekend", zei Anwar ul Haq Ahadi, een af gevaardigde van de Afghanen- in-ballingschap uit Peshawar. Een kandidaat uit één van de drie ballingengroepen die ook in Duitsland vertegenwoordigd zijn, zou door de bevolking be slist met meer reserve tegemoet zijn getreden dan iemand die in Afghanistan zelf verblijft. Karzai kent de problemen die in de overgangsfase zullen opdoe men uit eigen ervaring. Terwijl in Bonn werd vergaderd, nam hij deel aan de belegering van Kandahar, het laatste Taliban- bolwerk. Maandag liet hij we ten dat er moet worden onder handeld over overgave van de Taliban en dat er geen bloed meer mag worden vergoten. Ook voor de groep rond de ex- koning Mohammed Zahir Shah is Karzai een aanvaardbare re geringsleider. Zijn familie heeft oude banden met het konings huis. Tot hun stam, de Popolzai, be hoorde Ahmad Shah Durrani, die als Perzisch veldheer Kandahar veroverde en in 1747 de eerste koning werd. Karzais vader was de leider van de Pop olzai in de regio Kandahar. Hij werd in 1999 vermoord. De op 24 december 1957 geboren Kar zai erfde zijn vaders titel. Tijdens de sovjetbezetting van Afghanistan in de jaren '80 steunde Karzai het verzet van de mujahedin vanuit Pakistan. Na de val van de door Moskou gesteunde regering-Najibullah keerde hij terug en fungeerde hij van 1992 tot 1994 als plaatsver vangend minister van Buiten landse Zaken. Maar teleurge steld over de onderlinge strijd tussen de mujahedin vertok hij naar Pakistan. Toen in oktober de Amerikaan se luchtaanvallen begonnen, keerde Karzai terug. Hij en een andere prominente Pathaan, Abdul Haq, organiseerden het Pathaanse verzet tegen de Taliban. Nu mag Karzai Afgha nistan het komend half jaar be sturen. Daarna moet hij verant woording afleggen aan een 'loya jirga', de grote raadsvergade ring met vertegenwoordigers uit alle delen van het land. AP van onze redactie buitenland Veertigers uit de Afghaanse Panshir-val- lei bezetten straks de sleutelpostenin de nieuwe interimregering van Afghanistan. De belangrijkste ministers zijn leden van de Noordelijke Alliantie. Dit verbond van de oppositiegroeperingen tegen de Taliban bestaat overwegend uit Tadzjieken, Oezbe- ken en Hazara's. Abdullah Abdullah wordt minister van Buitenlandse Zaken. De 41-jarige Abdul lah, die de afgelopen tijd door zijn optreden voor de camera's van de internationale tele visiezenders het gezicht van de Noordelijke Alliantie is geworden, was sinds 1999 mi nister van Buitenlandse Zaken in de rege ring in ballingschap van ex-president Bur- hanuddin Rabbani. Vanaf 1992 was hij woordvoerder van de re gering van president Rabbani, die in 1996 door de Taliban werd verdreven. Later ver tegenwoordigde hij zijn land in de Verenig de Naties. Door zijn westerse stijl van kleden zouden veel Afghanen het idee hebben dat hij niet alleen Afghaanse belangen voor ogen heeft. Mohammed Fahim is de nieuwe minister van Defensie. De 44-jarige Fahim was sinds kort militair leider van de Noordelijke Alli antie. De generaal, een etnische Tadjziek, nam de militaire leiding van zo'n tiendui zend militairen over van de in september vermoorde Ahmed Shah Massoud. Ervaring als minister heeft Fahim al: hij was minister van Veiligheid in de regering van de in 1996 verdreven Rabbani. Zijn aan hangers zeggen dat hij een fantastisch mili tair inzicht heeft, maar dat hij wat betreft charisma en politieke visie nogal onderdoet voor Masdoud. Yunis Qanuni is de nieuwe minister van Bin nenlandse Zaken van Afghanistan. Hij was bij de besprekingen deze week in Bonn de delegatieleider van de Noordelijke Allian tie. De kleine man met korte baard staat be kend als een goed spreker. Hij maakte aan het begin van het overleg grote indruk door een redevoering. Nadat de rebellen Kaboel in 1992 hadden veroverd, werd Qanuni woordvoerder van Massoud, die tot minister van Defensie was benoemd. Een jaar later volgde zijn benoe ming tot minister van Defensie. Onder pre sident Rabbani was hij ook nog korte tijd minister van Binnenlandse Zaken. Tijdens een recent interview met de Far Eastern Economie Review zei Qanuni een modern systeem na te streven in Afghanis tan. Hij zei behoefte te hebben aan jonge mensen met nieuwe ideeën, die kunnen hel pen het land weer op te bouwen. ANP/RTR Ze is vooral bekend als 'doch ter van'. Maar dat duurt niet lang meer. Hester Maij (32) - dochter van oud-minister van Verkeer en Waterstaat Hanja Maij-Weggen - is de topper van het CDA in Am sterdam. Na Patijn is zij fat soensrakker nummer twee: Amsterdammers goede ma nieren leren is haar missie. door Carine Neefjes Ze ergert zich vreselijk aan asociaal gedrag in de tram. „Passagiers schreeu wen en schelden, staan niet meer op voor oudere mensen en zwangere vrouwen. Als ik iets zie wat mij niet bevalt, zeg ik er wat van. Zo van: 'Mag die meneer hier even zitten, hij is slecht ter been'. Meestal levert dat geen pro blemen op, maar het is natuurlijk belachelijk dat mensen vooral aan zichzelf denken en niet aan anderen." Of ze zelf het vleesgeworden fatsoen is, durft Hester Maij niet te zeggen. „Ik vind het gewoon prettig als we res pectvol met elkaar omgaan. In de tram zie je dagelijks de zelfde groepjes mensen naar hun werk reizen, maar ze groeten elkaar niet. Zeg ge woon goedemorgen, het klinkt misschien raar, maar dat schept een band. Als op een dag een van die mensen een klap in zijn gezicht krijgt van een agressieve passagier, zul je zien dat de rest in op stand komt. Zonder contact schieten mensen elkaar niet gauw te hulp." Met de invoering van een 'stadsetiquette' wil Maij dat Amsterdammers zich beter gaan gedragen. Vuilniszak ken niet te vroeg op de stoep, geen kauwgum op straat gooien, geen posters uit bus hokjes jatten en niet schel den in het verkeer. Een verge lijkbaar 'fatsoensoffensief' vindt ook plaats in Gi'onin- gen, Zwolle, Den Haag en Rotterdam. Hoe wil ze de 800.000 Am sterdammers goede manie ren leren? Lachend: „Ik ga ze natuurlijk niet in mijn eentje te lijf. Samen - ja, dat klinkt heel CDA - spreken we af wat wel en niet kan. Zo houdt het Gemeentevervoerbedrijf een enquête onder passagiers over gedrag in de tram. Als we besluiten dat opstaan voor oude mensen een plicht is, dan moeten we er met el kaar op toezien dat iedereen zich daar aan houdt." Moeder Voor politiek advies raad pleegt ze soms haar moeder Hanja die nu als Europarle mentariër in Brussel werkt. Drie politieke vuistregels leerde ze van haar moeder: jezelf blijven, hard werken en je dossiers kennen. Dat ze ook dezelfde politieke kleur heeft als moeder Hanja, was geen automatisme. „Aan tafel werd vroeger veel over politiek gesproken. We werden gestimuleerd om iets nuttigs te doen in de maat schappij. Op mijn zeventien de ben ik de partijprogram ma's van WD, de PvdA en het CDA gaan lezen. Bij de li beralen gaat het te veel om geld, de sociaal-democraten vind ik te bemoeizuchtig, be tuttelend. Het CDA zit er net tussenin, daar hoor ik thuis. Ik weet het, het is een cliché maar bij de christen-demo craten heb ik het gevoel dat we samen met burgers zaken proberen te verbeteren." Machtsblok Maij staat met haar kleine driemansfractie tegenover het grote, rode machtsblok van de PvdA dat al lang de hoofdstedelijke politiek do mineert. Wat denkt ze te be reiken? De jonge politica is optimistisch: „In de stad klinkt steeds meer kritiek op het rode bolwerk. Er zijn te weinig parkeerplaatsen, dat irriteert mensen. De wonin gen zijn te duur, het achter stallig onderhoud van scho len jaagt gezinnen de stad uit. Dat is niet goed. Wacht maar, ook het CDA kan hier terrein winnen." GPD Staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken stopt met al gemene voorlichtingscampag nes over RSI. Volgens de bedrijfsartsen omdat te veel mensen met RSI-klachten uit vallen. „Maar door er niet meer over te praten, los je het pro bleem niet op." door Achille Prick Het doet een beetje denken aan de zegeltjesactie van de Hema: wegens succes gestopt. Klanten waren te massaal aan het sparen geslagen en dat kon het warenhuis niet meer beta len. Staatssecretaris Hooger vorst moet eenzelfde gedachte hebben gehad bij het stopzetten van de voorlichtingscampagnes over RSI. Het aantal WAO'ers met RSI-klachten is de laatste jaren bijna verdubbeld. Niet meer te betalen. Stopzetten die voorlichtingscampagne dus. „Nou, zo eenvoudig ligt het niet hoor", reageert woordvoerster S. Jimkes van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid. „Uit een advies van de Ge zondheidsraad is gebleken dat bij 75 procent van de RSI- klachten niet objectief en me disch is vast te stellen dat het daadwerkelijk ook om RSI gaat. Er van uitgaande dat er wel iets aan de hand is, zouden die ge vallen onder het kopje 'RSI' ver keerd gerangschikt worden. Het dreigt een soort containerbe grip te worden; alle klachten die we niet direct herkennen, noe men we maar RSI. Daar krijg je dan heel slecht grip op met bij voorbeeld een verkeerde aan pak tot gevolg. Een werknemer kan zich er ook achter verschui len. Bijvoorbeeld bij psychische klachten, daar praat je minder makkelijk over. Merkwaardig Voorzitter M. A-Tjak van de NVAB, de vereniging voor be drijfsartsen, vindt het besluit van Hoogervorst uiterst merk waardig. „Dit is struisvogelpo litiek. Ik denk dat de politiek schrikt van de vele problemen bij onze werkende bevolking. Het is absoluut niet nieuw dat RSI vaak veel meer oorzaken heeft dan louter een fysieke. Maar dat kan ook bij maag- of rugklachten, die krijg je ook van stress. Simulanten heb je altijd en overal, maar los daarvan blijkt nu gewoon dat veel meer mensen uitvallen in het werk proces dan gedacht. Dan moet je niet denken dat het wel over gaat als je het er niet meer over hebt. En dat doet de staatssecre taris nu." De woordvoerster van Hooger vorst laat weten dat de staatsse cretaris de kop juist niet in het zand wil steken. „De ziekte moet per sector of branche be keken worden. In twintig Arbo- convenanten is RSI nu al opge nomen. We moeten er ook meer over te weten komen om het goed te kunnen aanpakken." A-Tjak juicht dat toe. „Eén op de vijf werknemers heeft RSI, maar we weten nog maar weinig over het hoe en waarom. Daar zou veel meer onderzoek naar moeten worden gedaan. Zeker als je het afzet tegen de giganti sche kosten van de WAO gebeurt daar bijna niets aan. Daarnaast is RSI volgens mij een groot ma- nagement-probleem. Je moet het niet alleen medisch behan delen, maar ook kijken wat er op de werkvloer mis is gegaan. Slechte aansturing van mensen met stress als gevolg of gewoon een verkeerde stoel? Dat hebben we in Nederland nog maar am per in kaart." Modeziekte De RSI Patiëntenvereniging baalt dat met het stopzetten van de algemene voorlichtingscam pagnes de suggestie wordt ge wekt dat veel werknemers RSI zouden simuleren. „Mensen die toch al sceptisch tegenover RSI- klachten staan, hebben nu een stok om mee te slaan", zegt be stuurslid S. Dippel. ,Ik verzeker u dat RSI echt geen modeziekte is; het bestaat al sinds cle Middeleeuwen toen geestelijken complete boeken met de hand moesten over schrijven. Sinds de jaren negen tig is het extra onder de aan dacht gekomen omdat we mas saal achter de computer zijn ge kropen." Dippel benadrukt dat RSI echt niet alleen voorkomt bij werk nemers die veel achter een beeldscherm zitten. „Binnen kort worden in het Arbo-conve- nant voor de kappersbranche voor het eerst afspraken over RSI gemaakt. Waarom dacht u dat u thuis uw haar nooit meer zo mooi in model krijgt zoals de kapper dat kan? Omdat hij of zij zich in onmogelijke bochten moet wringen om met onmoge lijke scharen dat haar goed te krijgen. Dat moet dus maar eens afgelopen zijn." GPD door Sylvia Marmelstein en Rixt Albertsma De FNV is teleurgesteld in de werkgevers. Na jarenlang ruzie te hebben gemaakt over de WAO, hadden ze dinsdag samen met de werkgevers een plan wil len lanceren om de groei van het aantal WAO'ers te stoppen. Het akkoord was al bijna in kannen en kruiken, maar de werkgevers houden de boel op. Reden: Ze willen geen ontslagverbod voor werknemers die minder dan 50 procent worden afgekeurd en ze willen hen geen 100 procent van het loon doorbetalen. „Dingen die wij héél erg belangrijk vin den", zegt FNV-onderhande- laar Agnes Jongerius. Afgelopen zomer heeft de com- missie-Donner het kabinet ge adviseerd over een drastische hervorming van de WAO. Don- ner deelt zieke werknemers op in twee groepen: alleen werkne mers die zo ziek zijn dat ze echt helemaal niks meer kunnen, krijgen een WAO-uitkering. De rest moet in dienst blijven van de baas. Na twee jaar lopen ze het risico in de WW of de bijstand te be landen. De politiek heeft aan de Sociaal-Economische Raad (waarin vakcentrale, werkge versorganisaties en kroonleden zitten) gevraagd om zich over dat advies te buigen. De vakcentrales en de werkge vers vinden Donner maar niks. Zieke werknemers zouden nu niet massaal een WAO-uitke ring krijgen, maar wel bijstand of WW. „Dat is het probleem verschuiven naar een andere uitkering. Terwijl ze juist aan het werk moeten", zegt Jonge rius. Ze heeft samen met de grootste werkgeversclub VNO-NCW een variant op het plan van Donner bedacht. Ze willen drie groepen WAO'ers creëren. Werknemers die voor 80 procent of meer wor den afgekeurd, krijgen een WAO-uitkering. Wie tussen de 50 en de 80 procent wordt afge keurd, krijgt twee jaar de tijd om een andere baan te zoeken. En wie voor minder dan 50 pro cent wordt afgekeurd blijft ge woon in dienst bij zijn werkge ver. Om die laatste groep is nu on enigheid ontstaan. De FNV stelt als keiharde eis dat voor deze werknemers een ontslagverbod wordt ingesteld. Jongerius: „Ze FNV-onderliandelaar Agnes Jongerius: „Het MKB zal juist weinig last hebben van het nieuwe WAO- plan." foto Jeroen Poortvliet/GPD zijn voor hun inkomen afhanke lijk van hun werkgever. In de huidige wet staat echter dat werknemers die niet aan de ei sen van hun werkgever voldoen, mogen worden ontslagen. En mensen die voor 40 procent zijn afgekeurd, kunnen vaak niet voor 100 procent werken. Zon der ontslagverbod lopen we het risico dat ze op straat worden geknikkerd." Bovendien wil de FNV dat mensen die tot 50 pro cent zijn afgekeurd wel hun ou de salaris blijven ontvangen. Volgens Jongerius hebben de onderhandelaars van VNO- NCW enkele weken geleden duidelijk ingestemd met haar voorwaarden. Maar ze lijken nu terug te krabbelen. Vooral MKB Nederland houdt de boel op. De organisatie van kleine en middelgrote bedrijven liet onlangs weten niets te voe len voor het plan dat de FNV sa men met de grotere bedrijven hadden bekokstoofd. Kleine werkgevers kunnen volgens MKB Nederland geen volledig loon doorbetalen als een zieke werknemer maar drie dagen kan werken. En een ontslagver- bod gaat hen ook veel te ver. De kritiek van MKB vindt Jon gerius 'onzinnig'. Vooral vanuit MKB-bedrij ven stromen weinig mensen in de WAO. De bulk van de nieuwe arbeidsongeschikten komt uit grote ondernemingen. „Het MKB zal juist weinig last hebben van het nieuwe WAO- plan." Verdrietig Jongerius noemt het 'zeer ver drietig' dat de onderhandelin gen nog langer gaan duren. Ei genlijk had het akkoord al een maand geleden klaar moeten zijn. Sociale partners lopen nu het risico dat de politieke partij en ongeduldig worden en zelf plannetjes gaan maken voor een nieuw WAO-stelsel. Alleen een unaniem advies van de Sociaal-Economische Raad (SER) heeft nut. „Het zou een enorme doorbraak zijn in de ge schiedenis van de WAO ais werkgevers en werknemers het probleem samen willen oplos sen. Zo'n plan kan de politiek niet negeren." De FNV wil absoluut niet dat WAO'ers overgeleverd worden aan de politiek. „Als staatsse cretaris Hoogervorst (Sociale Zaken, red.) zelf een plan gaat maken om het aantal WAO'ers terug te dringen, gaat hij tornen aan de hoogte en duur van de uitkeringen. Lagere uitkerin gen dus die een kortere periode worden verstrekt. Maar de afge lopen jaren heeft dat niks opge leverd. Dan zijn we dus terug bij af." GPD Internaat De gemeente Vlissingen overweegt een tweede inter naat voor leerlingen van de Zeevaartschool te bouwen. Het huidige Huize Ophir is te klein. Het bestuur van de De Ruyterschool moet nu aan geven of het een vleugel aan het internaat wil bouwen, dan wel een tweede onderko men in een deel van het Gast huis aan de Hellebaardier straat wil inrichten. Verstekeling In een weiland nabij Amster dam is het lichaam gevonden van een jonge Duitser. De po litie vermoedt dat de man zich als verstekeling had ver stopt tussen het landingsge stel van een vliegtuig. Hij kon zich waarschijrüij k niet meer vasthouden toen het vlieg tuig de landing ingezette. Zuinigheid De staatssecretaris van Soci ale Zaken staat ambtenaren toe op afwijkende tijden te werken. Daarmee hoopt hij het elektriciteitsverbruik te spreiden en zo op brandstof fen te bezuinigen. Schone melk Tachtig Schouwse melkvee houders krijgen volgende week een certificaat omdat de melk die zij hebben gele verd aan de hoogste eisen van hygiëne voldoet. Bovendien is hun vee twee jaar tbc-vrij. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail; redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 610724 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 E-mail' redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111) 454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst. 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Internet: w v.pzc.nl I nternetredactïe: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van "20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tol 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,- ƒ2,21 per maand 19,25 42,42 per kwartaal: 52,-- 114,59 per jaar: 198,-- ƒ436,33 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,-/ƒ2,20 zaterdag: 1,50/f 3,30 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuv/se Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-ccncern. De door u aan ens verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC, afdeling lezersservice. Postbus 18.4380 AA Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2