PZC Instemming met landschapspark Halt begint vuurwerkcampagne UITVERKOOP 15 Gimbrére Maagd Maria vervangt Arabische tekst ANBO komt met idee voor pinnen in verzorgingshuizen Politie Zeeland heeft eigen laboratorium voor DNA-onderzoek Stichting begint bliksemactie voor erkenning Zeeuws Burgemeester wijst wel windmolens af Middelburger krijgt boete voor acht zwarte ritten Val van steiger Fakkel wake Amnesty in Tholen-stad zeeuwse almanak Bang MIDDEN donderdag 6 december 2001 door Rob Paardekam, KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal kan zich groten deels vinden in de structuur schets voor het landschapspark Kempen-Zeeland die onlangs werd gepresenteerd. Alleen de manier waarop een nieuw wind molenpark is gesitueerd, spreekt burgemeester A. Ver- bree niet bepaald aan. „Het is net het ijzeren gordijn." Al tien jaar lang leven er plan nen voor een landschapspark tussen de Antwerpse haven, de Brabantse wal en het meest oos telijke stukje van de provincie Zeeland. Vier jaar geleden werd er al een convenant getekend, maar door ruziënde gemeenten kwam er nooit schot in de zaak. Zo wilde Antwerpen een slibclepot ten noorden van Zandvliet en op teerden Reimerswaal en de pro vincie Zeeland voor een muli- modaal bedrijventerrein in de Kreekrakpolder. Die twee ideeën zijn voorlopig in de ijskast beland en zodoende is in opdracht van de gemeenten Woensdrecht, Stabroek, Ant werpen en Reimerswaal een structuurschets opgesteld, die als doel heeft het open polder landschap van het gebied zoveel mogelijk in stand te houden. Circa vier maanden geleden gaf het college van Reimerswaal aan problemen te hebben met twee passages uit de structuur schets. Daarin werd aangegeven dat een windmolenpark, zoals Del ta Nutsbedrijven dat graag wil, de openheid van het polderge bied te veel aantast. De gemeen te vond dat een eenzijdige benadering, omdat de turbines vanuit het noorden wegvallen tegen de massale industriële be bouwing. IJzeren gordijn In de nieuwe versie zijn de windmolens wel opgenomen; in een lange rij langs de oostelijke kant van het Schelde-Rijnka- naal. Op die manier zouden ze het best aansluiten op de reeds bestaande turbines bij de Kreekraksluizen. Dat is niet naar de zin van de gemeente. Burgemeester Verbree spreekt van een ijzeren gordijn, maar lijkt zich er verder niet druk over te maken. „Het zijn maar ideeën." Ook de in de structuui'schets voorgestelde tracékeuze voor Het open polderlandschap ten oosten van het Schelde-Rijnkanaal. het goederenspoor naar Ant werpen was voor Reimerswaal een lachertje. Het spoor zou op het stukje land tussenbet Schel de-Rijnkanaal en het Bathse Spuikanaal moeten komen. Dat staat volledig haaks op het be leid van de gemeente, die het spoor aan de westkant van de Zoomweg (A4) wil. Dat werd in de structuurschets afgewezen omdat de bovenleidingen het zicht vanaf de Brabantse wal op de open polders zou verstoren. De gemeente Woensdrecht blijft bij haar keuze voor een spoor langs het kanaal. In de herziene structuurschets is de voorkeur voor een bepaald tracé, onder het motto 'Den Haag moet maar beslissen', wijselijk achterwege gelaten. foto Willem Mieras Overigens lijkt Reimerswaal haar zin te krijgen, want het ka binet gaf onlangs aan een tracé langs de A4 de beste optie te vin den. Enkele andere ideeën die in de structuurschets worden geop perd, zijn een wandelterras, be tere bewegwijzering en het samenstellen van nieuwe fiets routes in het gebied. MIDDELBURG - Een 36-jarige man uit Middelburg is gisteren door de kantonrechter tot een boete van 480 gulden veroor deeld. Hij kreeg de boete omdat hij acht keer zonder kaartje met de trein had gereisd. De man was in het verleden al een aantal keren veroordeeld voor het onverzekerd rijden in een auto. Doordat hij al schul den had, kon de man naar eigen zeggen de treinkaartjes niet be talen. Hij wilde toch zijn doch tertje in Zaltbommel bezoeken, dat daar in een internaat ver bleef. Het meisje was daar mis handeld en aangerand. De man toonde de aangifte van de mis drijven. De rechter hield hier mee rekening en vonniste 480 gulden. Ook kreeg de verdachte een voorwaardelijke boete. TERNEUZEN - Een 19-jarige man uit Terneuzen heeft woens dagochtend in zijn woonplaats rugletsel opgelopen bij een be drijfsongeval. De man was op bedrijventerrein Handelspoort aan het werk op een onstabiele steiger. Vermoe delijk is het gevaarte tijdens het beklimmen omgevallen. (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menul vegetarisch menu met tuinkruidenbouillon, noedelschötel en dessert voor f 22,50 en een menu met salade.gerookte ham, oosterse zalm en dessert voor f 25,00 zaterdag 8 december 14.30- 16.30 uur Jazz improvisatie door Ton van der Geijn, saxofoon en Gé Bijvoet, piano Cor van Dixhoorn schilderijen, de gangen langs de Brasserie Jan Heyse olieverven, tekeningen en houtsneden De Directiekamer kijk ook op mvw.bestewinkelvannederland.nl Z-r.Z ~-i iïïfi I door Mieke van derJagt GOES - Het kunstenaarscollectief Trechter 5 heeft donderdag een omstreden kunstwerk op de ir J.P. Hopmanspaal aan de Singelstxaat, vervangen door een werk dat naar verwachting minder aanstoot geeft. Reinier de Muynck, die beide kunstwerken maakte, bevestigde met technische hulp van Ronald van Dokkum een afbeelding van de maagd Maria over een Arabische tekst. Deze bleek, samen met een af beelding van de brandende Twin Towers, aanstoot te geven. Het nieuwe kunstwerk dat zo ontstaan is, moet de aanzet geven tot een gedachtenwisseling over ge loof, liefde en geweld tussen mensen van verschillen de religieuze achtergrond. De Goese Raad van Kerken neemt daarvoor het initiatief. Op de ir J.P. Hopmans- paal stelt Trechter 5 wisselende kunstwerken in het straatbeeld tentoon. Dat het werk van Reinier de Muynck tongen heeft losgemaakt en de aanzet is tot debat, ervaren Trechter 5 en anderen als gunstig. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Het Haltbureau Ooster- schelderegio en de politie starten vandaag hun vuurwerk campagne 2001-2002. Volgens coördinator S. de Koeijer zal de nadruk dit jaar vooral liggen op voorlichting. Zo is er voor leer lingen van de middelbare scho len een nieuw project dat hen confronteert met de gevolgen van vuurwerkongelukken op de langere termijn. De Koeijer ontkent geruchten als dat de politie in verband met de invoering van de euro minder aandacht zou hebben voor jonge vuurwerkovertreders. „Na tuurlijk stellen ze prioriteiten, maar vuurwerk blijft een punt van aandacht." Volgens de coördinator wordt die stelling onderschreven door het feit dat er momenteel al elf jonge overtreders zijn doorver wezen naar Halt-bureau, waar ze een alternatieve straf onder gaan. De Koeijer zegt geen schatting te kunnen geven over het aantal jongeren dat dit jaar doorver wezen zal worden. „In de afge lopen jaren is dat uiteengelopen van twintig tot 120", zegt ze. Al lerlei factoren zouden van in vloed zijn op het aantal verwij zingen. „Het weer, een ramp zoals die begin dit jaar in Volen- dam plaatsvond, maar ook de manier waarop België het pro bleem aanpakt." Volgens De Koeijer stemmen onze zuider buren hun beleid steeds meer af op dat van Nederland. De voorlichting richt zich dit jaar voor een groot gedeelte op het voortgezet onderwijs. Voor de leerlingen van middelbare scholen in de Oosterscheldere- gio heeft Halt een lespakket ontwikkeld, dat met name de gevolgen van vuurwerkonge lukken op de lange termijn aan de orde stelt. De scholieren krij gen onder meer een vragenlijst waarin gevraagd wordt naar hun mening over gevolgen voor hun sociale leven. Daarna krij gen ze een video te zien waarop echte slachtoffers hun ervarin gen vertellen. Expositie De basisschoolleerlingen uit de regio gaan op een praktischer manier met vuurwerk aan de gang. Zij bezoeken een vuur werkexpositie die verschillende brandweerkazernes in de regio aandoet en zullen door middel van diverse doe-activiteiten ge confronteerd worden met het gebruik en de gevaren van vuur werk. Alles gebeurt in nauwe samen werking met politie en brand weer, die aanwezig zijn bij de voorlichtingsactiviteiten. Vol gens De Koeijer zullen ook ac ties in burger door de politie onderdeel uitmaken van de vuurwerkcampagne. Advertentie door Rob Paardekam COLIJNSPLAAT - De ANBO- afdeling uit Colijnsplaat wil dat bejaardencentrum Rust oord wordt voorzien van een pinautomaat en chip-knipper. Ook voor verzorgingstehuis Vredestein in Wissenkerke voorziet de bond een dergelij ke oplossing om het verdwij nen van het Rabobankkantoor op te vangen. De Rabobank Noord-Beve land sluit per 1 januari 2002 haar kantoren in Colijnsplaat, Wissenkerke en Kortgene. In het laatste dorp blijft alleen het kantoor voor advies en dienstverlening open, zodat mensen die niet met een geld automaat overweg kunnen, geholpen worden. In Colijns- plaat en Wissenkerke kan al leen nog worden gepind. De ANBO-afdelingen van Noord-Beveland maken zich zorgen over het verdwijnen van de voorzieningen. Daarom hebben ze een gesprek gehad met de Rabobank om te bekij ken of die in de toekomst nog enige hulp kan bieden bij het opnemen van geld, voorname lijk voor ouderen. De afdeling uit Colijnsplaat heeft een proefballonnetje op gelaten en voorgesteld om Rustoord, dat momenteel on der handen wordt genomen, te voorzien van een pinauto maat. Die zou bij voorkeur in de centrale hal moeten komen. Een bijkomend voordeel zou zijn dat de bank haar kantoor in het dorp, waar volgend jaar alleen nog gepind kan worden, helemaal af kan stoten als de automaat naar Rustoord ver dwijnt. De ANBO ziet allerlei voorde len in zo'n constructie. Het ge voel van onveiligheid zou voor de bejaarden een te verwaarlo zen factor worden en boven dien is de loopafstand tussen aanleunwoningen en auto maat gering. Volgens de oude renbond zal Rustoord het cen traal middelpunt van het dorp worden, omdat de bewoners van Colijnsplaat naar het be jaardencentrum moeten ko men om geld op te nemen. In Wissenkerke zou de pinauto maat naar het nieuwe Vrede stein kunnen verhuizen. Het Bestuur van de Stichting Ouderenzorg Noord-Beve land, waar de zorgcentra on der vallen en de Rabobank staan niet onwelwillend te genover het idee en zullen be kijken wat de mogelijkheden zijn. door Jacques Cats MIDDELBURG - De politie Zeeland heeft een laboratorium ingericht om zelf DNA-onder zoek te kunnen doen. Daarmee behoort het korps tot de koplo pers van de politieregio's die klaar zijn voor het verzamelen van DNA-materiaal om straf zaken op te lossen. Het lab bevindt zich in het hoofdkantoor aan de Vrij landstraat in Middelburg. Tot nu toe was de politie Zeeland voor dit specialistische onder zoek afhankelijk van het Neder lands forensisch instituut in Rijswijk, voorheen aangeduid als 'gerechtelijk laboratorium'. Met het laboratorium kan de politie meteen inspelen op ont wikkelingen rond de per 1 no vember in werking getreden nieuwe DNA-wetgeving. Die leidt tot een aanzienlijke ver ruiming van mogelijkheden om erfelijk materiaal te gebruiken in strafrechtelijk onderzoek. Zo is de groep personen die ge dwongen kan worden aan DNA onderzoek mee te doen, sterk uitgebreid. Nu is zo'n onderzoek ook al mogelijk bij misdrijven waarvoor minimaal vier jaar gevangenisstraf kan worden ge- eist. Daardoor is DNA-onder zoek niet alleen een effectief op sporingsmiddel bij moord- en zedenzaken, maar kan het ook het ophelderingspercentage bij omvangrijke inbraken en dief stallen opkrikken. Cursus R. Jeremiasse, hoofd bureau fo rensisch technische onderzoe ken, is bij de politie Zeeland één van de mensen die zich via een cursus aan de universiteit in Leiden hebben kunnen bekwa men in het op grote schaal toe passen van DNA-onderzoek bij misdrijven. Er wordt inmiddels gewerkt aan het opleiden van technische rechercheurs. Zorg vuldigheid is vereist om geen sporen verloren te laten gaan of ze van de ene naar de andere de lictplaats te verplaatsen. De techniek is inmiddels zover gevorderd dat het mogelijk wordt om uit biologisch celma teriaal ook uiterlijke persoons kenmerken als leeftijd en huids kleur af te leiden. Jeremiasse behoort tot degenen die roepen dat DNA niet te veel afgeschil derd moet worden als een won dermiddel. „Het is een middel. De andere mogelijkheden moe ten we beslist niet vergeten." Y. Buruma, hoogleraar straf recht aan de Katholieke Univer siteit van Nijmengen, heeft de zer dagen op een congres over DNA-onderzoek en het bewijs in strafzaken, gewaarschuwd voor verdachten en daders die inmiddels ook op de hoogte zijn van deDNA-mogelijkheden. Zij zullen vermoedelijk steeds va ker proberen, door sporenmate- riaal van iemand anders op de plaats van het delict achter te laten, politie en justitie op het verkeerde been te zetten. THOLEN - Amnesty Interna tional houdt morgen een fakkel- wake in Tholen-stad. Deze wake wordt gehouden in verband met de jaarlijkse her denking van de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens. Vanaf 18.30 uur kunnen mensen deelnemen aan de wa ke, die plaatsvindt voor de Gasthuiskapel in de Kerkstraat. (Advertentie) door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) gaat de bevolking mobi liseren voor erkenning van het Zeeuws als streektaal. Half ja nuari 2002 wordt een bliksem actie gehouden. De inwoners worden opgeroepen steun te be tuigen aan het verzoek dat Ge deputeerde Staten bij staatsse cretaris De Vries (Binnenlandse Zaken) hebben ingediend voor officiële erkenning van het Zeeuws. Met dat verzoek dreigt het mis te gaan, nu de Taalunie er afwij zend tegenover staat. Volgens deze instelling komt het Zeeuws op grond van het Europees Handvest voor regionale talen en talen van minderheden, niet voor erkenning in aanmerking. Gedeputeerde Staten zijn het daarmee oneens en krijgen nu de steun van de SCEZ en de commissie voor dialectbevorde ring. Die commissie adviseert de SCEZ de Zeeuwen er zoveel mo gelijk bij te betrekken. Bedoe ling is om in twee weken adhe siebetuigingen te verzamelen, om steun te vergaren voor de er kenning. De reacties worden aan staatssecretaris De Vries aangeboden. „We hebben ge noeg taalkundige argumenten voor de erkenning", zegt Marjo lein de Visser, consulent streek taal bij de SCEZ. „De actie zien we als een onderstreping. Die moet kort en krachtig zijn." Volgens De Visser is er alle aan leiding om erkenning van het Zeeuws als streektaal na te stre ven. „Het Zeeuws is nog steeds levend. Het is waardevol cultu reel erfgoed. Erkenning geeft ook meer mogelijkheden om de instandhouding te bevorderen. Je ziet aan voorbeelden elders dat er na de erkenning een enor me impuls gegeven is aan de streektaal." Ze noemt als voor beelden Limburg en het Neder- Saksische taalgebied (van Gro ningen tot in Twente). Dat het Zeeuws (of liever: de verschillende Zeeuwse dialec ten) leeft onder de bevolking, blijkt onder meer uit de belang stelling voor de Zeeuwse vereni ging voor dialectonderzoek (800 leden) en het tijdschrift Noe (800 abonnees), stelt De Visser. Ze wijst ook op het succes van activiteiten in het kerkje van El- lewoutsdijk (kerkdiensten en culturele bijeenkomsten in dia lect) en op het project School in dialect, dat kinderen op speelse manier kennis laat maken met het dialect. Budget De bliksemactie, die wordt ge coördineerd door de SCEZ, kost geld. Aan de provincie wordt een bijdrage gevraagd. Gedepu teerde G. de Kok staat daar wel willend tegenover. „Als men budget nodig heeft, zai ik dat se rieus bekijken." Hij is blij met het initiatief. Het provinciaal bestuur zal in brieven aan staatssecretaris De Vries en de interparlementaire commissie die de Taalunie aanstuurt, nog eens uiteenzetten waarom het Zeeuws erkenning verdient. „We hebben de indruk dat de Taalunie met een andere defini tie van streektaal en dialect be zig is, dan het Europees Hand vest aangeeft", aldus De Kok. Haar stoere voorkomen zou het niet doen vermoeden, maar die Bevelandse is doodsbang voor de tandarts. De halfjaarlijkse controle be zorgt haar zeker een week te voren al buikpijn en als de tandarts haar vraagt haar mond te openen, eist ze on middellijk een verdoving. Zo'n verdoving moest er laatst ook echt aan te pas ko men, omdat een kies diende te worden verwijderd. Nadat het middel zijn werk had ge daan, nam de tandarts zijn tang-ter hand om de extractie uit te voeren. „Wat een gemene grote tang", bracht de bange pati ënte uit toen ze het vervaar lijk glimmende instrument in de richting van haar mond zag komen. De tandarts reageerde ge past: „Kijk naar je eigen." KORTINGEN LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29