Slimme bom treft Amerikanen Kerstboom ligt onder vuur HOLTY 1.99 €0.90 Dozijntje Poetins SCHERPE PRIJZEN Kabinet bestudeert systeem aanbesteden grote bouwprojecten Acht doden en veertigtal gewonden door afzwaaier in Afghanistan Brussel houdt huis in biersector Cel en tbs voor brandstichter 73 Maffialeden opgepakt in VS xtra voordelig f 4.95 €2.25 Leider Harnas onder huisarrest Tweede zege United Landbouwers opgepast! Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 €12,48 BelCompaiuy jo_° f 140 NW 3 Kalm Overwegend droog met 's middags ook af en toe zon. Matige noordwestenwind bij 10 graden. 244e jaargang no. 288 donderdag 6 december 2001 los nummer 1,00 2,20) van onze redactie buitenland WASHINGTON - Drie Amerikaanse militairen zijn gisteren gedood en ne gentien gewond geraakt door een eigen 'slimme' bom die verkeerd terecht kwam. Ook zo'n 25 Af ghaanse anti-Taliban- strijders zijn geraakt, van wie vijf dodelijk. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 31-jarige man uit de Zeeuw se hoofdstad tbs-verpleging met voorwaarden en vijftien maanden cel opgelegd. De Middelburger stak 7 maart dit jaar in zijn woonplaats de kleine 'Lange Jan en het Abdij complex' van Miniatuur Wal cheren in brand. Tien dagen la ter stichtte hij brand in de Petrus en Pauïus-kerk. Daar nam hij ook het schilderij 'Onze Lieve Vrouwe in den polder' weg. De man heeft de laatste ander half jaar in totaal negen bran den, een aantal diefstallen en vernielingen op zijn geweten. De Middelburger kon zich, vaak verkerend onder invloed van al cohol, niet langer beheersen. Woede-uitbarstingen zorgden ervoor dat hij zich op het crimi nele pad begaf. Twee weken geleden eiste offi cier van justitie A. Flikweert dezelfde straf. De negenhonderd kilo wegende bom kwam circa honderd meter van de militairen terecht. Hij werd ten noorden van Kanda har afgeworpen door een Ame rikaanse B-52 bommenwerper. Het Pentagon heeft een onder zoek ingesteld. Het is het ergste incident met Amerikaanse slachtoffers in Af ghanistan sinds het begin van de militaire campagne op 7 okto ber. De Amerikanen maakten deel uit van Speciale Troepen die Af ghaanse verzetsstrijders onder steunen in hun pogingen de Ta liban uit de zuidelijke stad Kandahar te verjagen. De Spe ciale Troepen hadden om lucht steun gevraagd. Het is niet dui delijk hoe de bom zo dicht bij de eigen manschappen terecht kon komen. Fregatten Als de Saoedische terrorist Osa ma bin Laden per speedboot vlucht en daarbij langs de Ne derlandse fregatten in de Perzi sche Golf suist, dan mogen die hem wat minister De Grave van Defensie betreft aanhouden. Dat zei de bewindsman gisteren in de Tweede Kamer. Maar juri disch is nog niet duidelijk of de Nederlandse militairen dat in derdaad mogen. De Tweede Kamer verbaasde zich erover dat twee fregatten die rond het Arabisch schierei land gestationeerd worden in het kader van de strijd tegen het terrorisme geen aanhoudingen kunnen verrichten. Er zijn juridische problemen, verklaarde De Grave. „Onze ju risten zoeken nog uit of er wel voldoende juridische basis is voor het gericht aanhouden op NEW YORK - De politie van New York heeft 73 maffialeden gear resteerd. Onder hen zijn kopstukken van de belangrijkste maffiafa milie in de Amerikaanse metropool. De arrestaties waren mogelijk door een gevaarlijke, twee jaar du rende infiltratie van een agent in de familie Genovese. De arrestan ten worden verdacht van afpersing, smokkel en fraude. AFP (Advertentie) (Advertentie) Del Monte Bananen 3.49 1.58 3.52 De aanbiedingen zijn geldig tot en met zaterdag 8 december 2001 Magere slavinken .90) 5 stuks (actieprijs per kilo f 9.90) 7.75 zee." De fregatten zullen begin volgend jaar in de Golf liggen. Nu zijn de afspraken nog dat als Bin Laden langs zou komen, de marine dat doorgeeft aan de Amerikaanse eenheden in het gebied. „Zij zijn de enige die nu feitelijk aanhouden", aldus De Grave. Een ruime Kamermeerderheid is het ermee eens dat Nederland een KDC-10 tankvliegtuig, drie fregatten, vier marine-patrouil levliegtuigen en een onderzeeër levert in de strijd tegen het ter rorisme. Daarvan gaan één fre gat en twee patrouillevliegtui gen naar de Caribische zee om de gaten op te vullen die de Amerikanen laten vallen in de drugsbestrijding. Bejubeld Het akkoord over een interim- bestuur voor het door oorlog verwoeste Afghanistan is giste ren internationaal als 'een his torische eerste stap' bejubeld. De tijdelijke en etnisch ver schillende bestuurders nemen per 22 december de macht for meel over in een land waar nog fel wordt gevochten en de nood lijdende bevolking massaal is gevlucht of ontheemd. De strijd rond het Talibanbol- werk Kandahar is nog altij d niet gestreden en Bin Laden en zijn trawanten zijn nog altijd niet gevonden. Zeker buiten de steden zorgen gevluchte en on dergedoken Taliban en buiten landse huurlingen samen met bandieten en smokkelaars voor een groot gevaar. In veel plaat sen woedt bovendien een be stuurlijke machtstrijd tussen de verschillende etnische facties binnen de Noordelijke Allian tie. GPD/ANP/DPA/AFP/RTR pagina 2: Karzai lijkt beste keuze sleutelfiguren in Kaboel MOSKOU - Het Moskouse kunstenaarspaar Dimitri Vrubel en Vika Timofeeva is het er niet mee eens dat hun president Vladimir Poetin wordt afgeschilderd als emotieloos. Het tweetal heeft daarom een kalender gemaakt met twaalf por tretten van de Russische leider. Eén voor elke maand (linksboven januari, rechtsonder december). Poetins gezichtsuitdrukkingen zouden de desbetreffende maanden en seizoenen weerspiegelen. Vrubel en Tomofeeva hebben als voorbeeld foto's van Poetin in Rus sische bladen gebruikt. foto William Webster/RTR Brandweercommandant zwakt verbod op versieringen af van onze redactie binnenland DEN HAAG - Met een algeheel verbod op kerstbomen schiet de gemeente op het maatschappe lijk vlak tekort. D. Berghuijs, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Brandweer korpsen (NVBK), vindt dat er juist een goede balans tussen veiligheid en gezelligheid moet worden gevonden. Berghuijs, tevens brandweer commandant van Rotterdam, reageert hiermee op het TNO- rapport over de brandveiligheid GAZA - De geestelijk leider en oprichter van de islamitische Hamasbeweging, sjeik Alnned Yassin, is onder huisarrest ge plaatst in Gaza-Stad. Dat heeft een woordvoerder van de Pales tijnse Autoriteit bekendge maakt. Voor het huis van de 65- jarige Yassin zijn bewakers ge plaatst. Harnas heeft de verantwoorde lijkheid opgeëist voor een aan tal bloedige zelfmoordaansla gen in het afgelopen weekeinde. De Palestijnse leider Arafat staat sindsdien onder grote druk van Israël en diens bond genoten om de verantwoordelij ken te straffen. AFP/RTR pagina 5: Israël geeft Arafat halve dag respijt van kerstversieringen. Het rap port is opgesteld na de brand in Volendam. De Rotterdamse commandant kent het TNO- rapport niet in detail, maar dat kerstbomen en -takken niet brandveilig te maken zijn, wist hij eigenlijk al. „Daarom heb ik alle begrip voor een algeheel verbod op kerstversieringen. Maar je moet niet voorbijgaan aan de maatschappelijke func tie die de kerstboom al eeuwen heeft vervuld." Onderzoeker F. Paap van het TNO stelt dat kerstbomen en andere kerstversieringen in openbare ruimten zijn verbo den. Hij baseert zich hierbij op het model bouwverordening van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG). In deze verordening staat een richtlijn die geldt ten aanzien van stoffering en versiering. Volgens Paap voldoet kerstver siering niet aan de normen die voor algemene versierselen gel den. Commotie Een woordvoerster van de VNG kan nog geen uitspraak doen over de commotie rond het wel of niet verbieden van kerstver- (Advertentie) In de prijzen gevallen? Zie de trekkingsuitslag van de Staatsloterij verderop in deze krant. sieringen. De organisatie heeft het rapport van het TNO nog niet ontvangen. De VNG stelt wel dat de richtlijnen van de bouwverordening vrij algemeen zijn en dat gemeenten de regels zelf moeten invullen, afgestemd op hun lokale situatie. In Amsterdam is de kerstboom bijvoorbeeld niet in de ban ge daan. Takken en doeken aan brengen op het plafond raadt de brandweer daar wel af omdat impregneren niet voldoende effect heeft. Tussen de plafond versiering en de vloer moet min stens 2,5 meter ruimte zijn. Ver- (Advertentie) IN ONZE VERBOUWINGS OPRUIMING DAU'9 MELKMARKTZICRIKZH TELEfOONOIlM!2St6 E MAIL MFOWOLTVNL De Europese Commissie is begonnen met een grote schoonmaak in de bier sector. Brussel heeft de Belgische bierbrouwers Interbrew (Stella, Dom- melsch) en Alken-Maes (Maes, Jupiler) een boete opgelegd van tweehon derd miljoen gulden we gens illegale prijsafspra ken en verdeling van de markt. Heineken, Grolsch en Bavaria worden even eens verdacht van concurren- K tievervalsing. Mede dankzij twee tref fers van Ruucl van Nistel- rooy heeft Manchester United zijn tweede poule wedstrijd in de Cham pions League gewonnen: 3-0 tegen Boavista. Mare Overmars speelde een be langrijke rol voor Barce lona. Hij bereidde beide treffers voor te- gen Galatasaray 'Is fu (2-2). Wie kent de situatie niet? Grote tractoren of laad- voertuigen die plotseling de weg opdraaien, of die maar met moeite te ont wijken zijn. Het project Landbouwverkeer Op vallend Beter wil hier iets tegen ondernemen. Vol gendjaar voor de oogstpe- riode begint een campag ne om de landbouwers op hun verantwoor delijkheden te wijzen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 wetenschap: 6; radio en televisie: 7; economie: 9 en 11 sport: 13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; kunst cultuur 23, 24, 25, 26, 27 en 28 der moeten spots of ander warm wordende apparatuur vrijge houden worden van versiering. Ook ballonnen met brandbaar gas zijn verboden. In Rotterdam heeft het korps net als vorig jaar een 'feestbrief' gestuurd naar alle horecagele genheden en andere maat schappelijke ruimten. Hier geldt in ieder geval een verbod op brandbare versiering in de vluchtwegen. De brandweer van Deventer stuurt wel brieven naar horeca- eigenaren, scholen, kerken en overheidsgebouwen waarin het verbod op kerstbomen en -tak ken staat. Op verzoek komt de brandweer wel kijken of er met strenge veiligheidsmaatrege len, zoals een afzetting, een uit zondering kan worden ge maakt. De Tilburgse horecabedrijven en beheerders van openbare ge bouwen mogen geen blauw- sparren plaatsen. Volgens de brandweer daar is het onmoge lijk deze boomsoort te impreg neren met een brandvertragend middel. De gemeente Eindho ven geeft uitbaters het advies helemaal geen versieringen aan te brengen. Indien ze daar toch toe besluiten mag dit alleen als de versiering geïmpregneerd is door een erkend bedrijf. Het NVBK komt vandaag met een advies voor de korpsen. „Dat is slechts een advies omdat elke gemeente autonoom is en zelf de regelgeving in moet vul len", aldus Berghuijs. ANP door Annet van Eenennaam DEN HAAG - Het kabinet gaat onderzoeken of het huidige sys teem van aanbesteding van gro te bouwprojecten goed functio neert. Het is de bedoeling dat bij de procedure de aannemer met de beste prijs komt bovendrij ven. Na de commotie over frau de twijfelt het kabinet eraan of de huidige methoden tot dat doel leiden. Staatssecretaris Remkes (VROM), minister Jorritsma (Economische Zaken) en minis ter Netelenbos van Verkeer en Waterstaat hebben dit gisteren in een brief aan de Tweede Ka mer geschreven. Het onderzoek richt zich op bouwopdrachten van de rijksoverheid. Het kabinet zal ook laten onder zoeken of de manier voldoet waarop departementen bij het begin van een bouwopdracht ramingen maken van te ver wachten kosten. Ambtenaren die betrokken zijn bij het toe wijzen van de bouwopdrachten worden vaker gescreend op hun functioneren. Ook moet vaker de Nederlandse Mededingings autoriteit worden ingescha keld. Het kabinet wil verder dat de overheid in de toekomst alleen nog zaken doet met bedrijven die een zogenoemd integriteits- programma hanteren. In het televisieprogramma 2 Vandaag zeiden oud-medewer ker T. Visser van Rijkswater staat en hoogleraar A. van Weele van de Technische Uni versiteit Eindhoven dat de rijksoverheid in de periode 1992-1998 Europese richtlijnen over aanbesteding zou hebben genegeerd. Ze gedoogde volgens het tweetal dat aannemers on derling prijsafspraken maak ten. ANP (Advertentie) naam:c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat- nr 9eGf daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeni ngnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- numme,: Mil III I I I I handtekening: 8"713214"000002' noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: e per maand met automatische incasso 19,25/42,42). c per kwartaal met automatische incasso 52,-/ 114,59). c per jaar met automatische incasso 198,-1 f 436,33). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) aanbiedingen: www.BelCompany.nl ij® 4B> <ü=s Wat een feestdagen! Nu tot vier maanden lang geen hellO* abonnementskosten op een nieuw Libertel-Vodafone abonnement met Bel- en SMS Voorraad én tot 50 Euro korting op uw factuur. Prettige cadeauweken! (C^TEE Nokia 3330 WAP Trilfunctie Voicedial T9 SMS Geen fratsen met de euro. C1000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1