Park Der Boede wordt luxueus PZC PZC Amivedi zoekt speurneuzen voor hulp bij vermissing van dieren Morks komt weer terug in het groen Raad van State keurt Veers beleid tweede woningen goed Harde aanpak blijkt enige remedie tegen fietsen zonder licht 17 Exclusieve woningen en historische tuinkunst in moderne buitenplaats Jubileumconcert Veere's Genoegen Brandweerkorpsen samen op stap Werkstraf na weigeren blaastest Vader en zoon cel in voor fraude Zestig uur werken voor drugsbezit Poging tot afpakken bromfiets Info-avond over bouw nieuwe schouwburg Open dagen bloemschikster Duitse vrouw beboet voor wildkamperen Concert in Oostkapelle agenda donderdag 6 december 2001 door Nadia Berkelder KOUDEKERKE - Villa's, een Grand Canal, een Bois des Quinconce en een Tapis Vert. Uit de ingrediënten blijkt al dat het Park der Boede een exclu sieve woonomgeving wordt. Elementen uit de historische tuinkunst worden toegepast om een moderne buitenplaats te maken, met het oude huis als centrum. De plannen voor het park staan in het Masterplan Herontwikkeling Der Boede van landschapsarchitecten Bosch en Slabbers. Het oude huis is een rijksmonu ment en wordt zo authentiek mogelijk gerestaureerd. Of het mogelijk is om appartementen in het gebouw te maken, moet nog blijken. De plannenmakers onderzoe ken ook nog of het mogelijk is om het gebouw een openbare functie te geven. Gedacht wordt aan exclusieve horeca, een mu seum of een combinatie van bei de. Het park wordt voor het grootste gedeelte toegankelijk voor het publiek. In het park komen, als het aan Bosch en Slabbers ligt, "25 villa's en vier urban villa's, apparte mentengebouwen. De kavels voor de vrijstaande huizen zijn zeer royaal, van ruim 1700 tot ruim 3700 vierkante meter. Ze zijn niet voor iedereen wegge legd, geeft J. Bosch toe. ..Het moet geld opleveren en je mag niet teveel bouwen. Dan ont- SEROOSKERKE (W) - Muziek vereniging Veere's Genoegen houdt op zaterdag 15 december een jubileumconcert ter ere van het tachtigjarig bestaan van de vereniging. Op de jubileumavond spelen het fanfare-orkest en de slagwerk groep van Veere's Genoegen. Ook zal er een optreden van shantykoor Het Veerse Scheep stuig plaatsvinden. Het jubile umconcert wordt gehouden in De Zandput in Serooskerke en begint om half acht. kom je er niet aan om grote ka vels te maken." Het park is nu eigendom van de Stichting voor Regionale Zorg Verlening Walcheren (SRZV). Die wil de verpleeghuiszorg on derbrengen in kleinere wonin gen en vertrekt daarom van Der Boede. De stichting heeft geld nodig om weg te kunnen, zegt directeur F. Bordui. „Er zit nog boekwaarde op de gebouwen, die moet worden opgebracht." De stichting hoopt het park aan een projectontwikkelaar te ver kopen. Die moet vervolgens het plan uitvoeren. Bordui hoopt eind 2004 te kunnen verhuizen. De bestaande gebouwen wor den allemaal gesloopt, met uit zondering van het grote huis. Het pa±n. wordt in de toekomst doorkruist door een bos, het Bois de Quiconce, en een strook gras, het Tapis Vert. Achter het monumentale huis komt een ka naal, het Grand Canal. Vanaf het grote huis wordt het door kijkje, of de vista zoals Bosch het noemt, naar de toren van Koudekerke, hersteld. Vanaf de ingang van het park ontstaat dan uitzicht op het hoofdge bouw. Of het hertenkamp aan de voorkant van het gebouw blijft, is nog niet zeker. „Als de herten blijven, wordt het. een meer au thentiek hertenkamp, zoals een buitenplaats die hoort te heb ben", zegt Bosch. „In ieder geval niet met een Heras-hekwerk er omheen als nu." Het bos loopt van noord naar zuid en vormt een brede strook van vierhonderd meter lang. De naam, Quiconce, komt van de bijzondere manier van planten. De bomen worden in een kruis verband gezet dat gebruikt werd in de zeventiende eeuw. Ook de term Tapis Vert is af komstig uit de historische tuin kunst. Het tapis is de entree van het park en kruist het bos. Aan beide kanten van het tapis en het bois komen oprijlanen naar de villa's. De woningen worden modern vormgegeven, om een duidelijk contrast te vormen met het grote huis. Om ervoor te zorgen dat het park eruit gaat zien, zoals de plannenmakers voor ogen heb ben, wordt voorgesteld een lijst van architecten te maken waar uit kopers kunnen kiezen. Het parkje aan het Molenwater in Middelburg krijgt een opknapbeurt. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het parkje rond de mu ziektent aan het Molenwater in Middelburg wordt opgeknapt. Het park, dat ook dient als ingang voor Miniatuur Walcheren, ligt er al een tijd verwaarloosd bij. Het stand beeld van Jan Morks, dat vorig jaar werd vernield, krijgt een nieuwe plek in het park. Door bouwactiviteiten zijn een aantal bo men in het park beschadigd. Acht bomen moeten worden gerooid. Negen bomen moe ten flink gesnoeid worden. Overigens wor den er wel weer nieuwe bomen aangeplant, 25 in totaal. De struiken worden vervangen door gras, om de sociale veiligheid te ver sterken en het ruimtelijk effect te vergroten. Aan de achterkant van het park, tegen de bebouwing aan, woi'dt een rij bomen ge plant. Het park is aangelegd op de in de achttiende eeuw gedempte Spuikom het Molenwater. De muziektent was en blijft het centrale punt van het park. De structuur blijft na de opknapbeurt hetzelfde, de paden worden opnieuw van grind voorzien. Onder het grind komt een nieuwe fundering en de drainage onder het parkje wordt ver nieuwd. Rond de muziektent komt een cir kelvormig plein, met haagvormige beplan ting eromheen. Het standbeeld van Jan Morks is vorig jaar van zijn sokkel gevallen. Het stond verbor gen in de bosjes bij de muziektent. Morks werd tijdelijk ondergebracht in mini-Oost- Souburg in Miniatuur Walcheren en werd later in een gemeentelijk depot gezet. Hij krijgt nu een plekje bij de muziektent, met zijn gezicht naar het Molenwater. Jan Morks (1865-1926) componeerde onder meer het Zeeuws volkslied. Hij gaf leiding aan het Middelburgs Muziekkorps dat zo meravondconcerten en zondagse optredens gaf in de muziektent aan het Molenwater. De opknapbeurt kost 275.000 gulden. Dat wordt voor een groot gedeelte betaald uit het stadsvernieuwingsfonds. Omwonenden en belanghebbenden krijgen de gelegenheid schriftelijk in te spreken op de plannen. De werkzaamheden beginnen in het voorjaar. OOSTBURG - In navolging van de ambtenaren en de bestuur ders van de gemeenten Sluis-Aardenburg en Oostburg gaan vandaag, donderdag, ook de beide brandweerkorpsen op snuffeltocht. Doel van het uitstapje is op informele wijze nader kennis te maken met elkaar en het verstevigen van de banden tussen de toekomstige brandweercollega's. De brandweerlieden bezoeken Rise Fire Safety Training bv in Rotterdam en de Schietbaan Europoort. De dag wordt af gesloten met een gezamenlijk diner in Maldegem. Om de vei ligheid van de burgers in West-Zeeuws-Vlaanderen te garan deren zal een team van de brandweer Temeuzen vandaag de kazerne in Oostburg bemannen. MIDDELBURG-Een 21-jarige inwoner van Kwadendamme is gisteren door de rechtbank in Middelburg voor het weige ren van de blaastest veroordeeld tot een jaar rijontzegging plus zes maanden voorwaardelijk en honderd uur werkstraf. De man veroorzaakte begin september een aanrijding in zijn woonplaats, maar verliet de plaats van het ongeval. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Burgh-Haam- stede is gisteren in Middelburg veroordeeld tot vijftien maan den gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Zijn vader, een 54-jarige Schiedammer, kreeg twee jaar cel straf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, opgelegd. De mannen hebben over de jaren 1999 en 2000 de fiscus voor 1,2 miljoen benadeeld door te weinig aan omzetbelasting op te geven en valsheid in geschrifte te plegen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes heeft gistei'en een 23-jarige inwoner van die stad wegens het bezit van xtc-pillen conform de eis veroordeeld tot zestig uur taakstraf en een maand voox-waaxklelijke gevangenisstraf. De harddrugs werden bij de Middelburger per toeval aange- troffen. Toen de vex-dachte op 18 februari dit jaar in een plaat selijk nachtcafé zijn nummeitje van de gai'derobe kwijt was, haalde hij onder de ogen van de gai'derobedame en de uitsmij ter zijn broekzakken leeg. Daarbij kwam een zakje van veer tig pillen tevoorschijn. De politie werd meteen ingeschakeld. „Ze wilden me een loer dx-aaien. Ik help juist jonge jongens van de dx'ugs af door ze van stx-aat te halen. Ik deal en gebruik geen drugs", volhardde hijVolgens officier van justitie R. Rammeloo wax'en de getui gen in hun verhaal heel duidelijk. De officier verzekerde de Middelburger dat de pillen slecht zijn. „Het tast de zenuwen aan." De politierechter zag even eens voldoende bewijs. MIDDELBURG - Een 30-jarige inwoner uit Middelburg is maandagavond aangehouden omdat hij pi'obeerde met ge weld een bromfiets van een 36-jarige man uit dezelfde plaats af te nemen. De eigenaar van de bromfiets reed over de Poelendaeleweg en werd daar tegengehouden door de 30-jarige man. Die wüde de bromfiets afpakken. Hij bedreigde de eigenaar van de brommer. Bovendien kwam het tot een handgemeen. De eige naar wist de aanval af te schudden. Koxde tijd later werd de dader aangehouden wegens poging tot diefstal met geweld en bedreiging. doorTheo Calkoen DEN BLAAG - De gemeente Vee- re schreef terecht een tweetal ei genaren van zogenoemde twee de woningen aan om him huizen weer beschikbaar te stellen voor de reguliere woningmarkt. Tot die conclusie komt de Raad van State in Den Haag. Het gaat om een huis aan de Beatrixstraat in Domburg en één aan de Noord weg in Seroos kerke. Uit zorg voor de leef baarheid van de woonkernen trekt het gemeentebestuur van Veere ten strijde tegen eigena ren, die een permanente woning gebruiken als vakantiehuis. De eigenaren van de vakantie huizen voerden onder meer aan dat de gemeente in hun geval vanwege de familiesituatie een uitzondering zou moeten ma ken. Ook is geoppei'd dat de ge meente selectief optx'eedt. Dit laatste is ten stelligste ont kend door het gemeentebestuui". De controle zou echter veel tijd REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl en inspanning vergen en daar om zit er nogal eens wat tij d tus sen de eerste constatering dat een pand dienst doet als tweede woning en de feitelijke gemeen telijke actie. Eén familie mag een huis als tweede woning blij ven gebruiken zolang hun moe der in een Domburgs verzor gingstehuis zit. Het plaatselijke bestuur ontkent dus al te star te zijn en nooit een uitzondering op de regel te maken. De Raad van State komt het be- - leid dat de gemeente in deze kwestie voert niet onredelijk voor. Het Haags rechtscollege bevestigt in hoger bei-oep de uit spraken, die de rechtbank Mid delburg in eerste instantie in de ze kwesties deed. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg houdt op maandag 10 december een informatie avond over de bouw van de nieuwe schouwburg aan de Zuidsingel. De bijeenkomst wordt gehouden in de burger zaal van het stadhuis. Onlangs is Kees Kaan van Claus en Kaan Architecten gekozen als architect voor de schouw burg. De informatiebijeen komst wordt gehouden om be woners en medewerkers van Cinema Middelbuxg en van de Stadsschouwburg kennis te la ten maken met deze architect. Kaan laat tijdens de bijeen komst zijn eerste schetsontwer pen zien. Daarnaast worden de aanwezigen geïnformeerd over de bouwplannen. Om 19.30 uur verzorgt wethouder R. Visser de opening. Belangstellenden kunnen hierna vragen stellen. De bijeenkomst duurt tot 20.30 uur. VLISSINGEN - Bloemschik ster Betty Dekker houdt op vrij dag 14 enzatex-dag 15 december open huis. Op beide dagen zijn van 14.00 tot 21.00 uur groensculpturen te bewonderen die zij gemaakt heeft voor de kerstdagen. Dekker woont aan de Brahmslaan 1 in Vlissingen. Ria Dekker is vrijwilliger bij Amivedi, een vrijwilligersorganisatie die vermiste dieren opspoort. foto Willem Mieras door Ellen De Vriend KAPELLE - Een paard, een fret of een hangbuikzwijntje. Ria Dekker uit Kapelle kijkt ner gens vreemd van op. Ze komt van alles tegen als contactper soon van de Stichting Amivedi, een landelijke vrijwilligersor ganisatie die al bijna zeventig jaar vermiste en gevonden die ren registreert en opspoort. Zij zijn naarstig op zoek naar vrij willigers voor een post op Wal cheren. Amivedi is afgeleid van Amor est Iustitia Verzorging van Die ren, oftewel liefde is gerechtig heid. De contactpersoon van het meldpunt registreert meldingen van gevonden of vermiste die ren. Hij of zij noteert de gege vens van de eigenaar alsook een zo nauwkeurig mogelijke be schrijving van het dier. Aan de hand van regionale en zelfs lan delijke lijsten zoekt Amivedi zo snel mogelijk waar een dier is gevonden dat aan de beschrij ving voldoet. Gevonden dieren worden opgevangen bij particu- lieren, dierenasielen of andere instanties. Zodra de eigenaar zich meldt of duidelijk wordt van wie het dier is, wordt er con tact gezocht. Eén van de negentig vrijwilli gers van Amivedi is Ria Dekker van de afdeling Noord- en Zuid- Beveland. Wekelijks krijgt zij zo'n vijfentwintig meldingen biixnen. „De mensen bellen ook 's avonds en op zondag. Dat vindt ik niet erg want ik help hen graag. Ik kan mij heel goed voorstellen hoe erg het is om een huisdier kwijt te zijn." Na een melding adviseert zij de eigena ren briefjes in de buurt op te hangen. Dekker heeft altijd veel dieren om zich heen gehad, zij is een echte diex'enliefhebstei'. Rode kater Remco was zeven jaar ge leden de aanleiding tot Dekkers werk voor Amivedi. ,Op een dag zat er in de tuin een magere kater met ontstoken ogen en kreupele achterpoten. Ik vond het echt een zielig ding. Ik heb toen het dierenasiel in Goes gebeld, maar zij wisten niks van een vermissing af. De week daarna heb ik nog een paar keer gebeld, omdat ik dacht de eigenaar het beestje wel terug zou willen hebben. Peter Boelee, de beheerder van het diex'enasiel Tussenhaven vroeg mij of ik tijd had om mij voor Amivedi in te zetten. Om dat ik toch veel thuis ben, leek me dat wel wat." Zij stuurt iedere week een lijst met vermiste dieren naar het landelijk coördinatiepunt van Amivedi in Den Haag en naar Tussenhaven. Het dierenasiel laat haar weten welke dieren worden binnengebx'acht. De Kapelse krijgt de meeste mel dingen over poezen die kwijt zij n. Maar ook steeds vaker fret ten en een paar jaar geleden was er zelfs een paard gevonden. „Bijzonder was de vondst van een hangbuikzwijntje", vertelt Dekker. „Toen iemand anders meldde dat hij een hangbuik zwijntje kwijt was, dacht ik de boel rond te hebben. Maar het bleek niet om hetzelfde dier te gaan." Herenigen Het Amivedi meldpunt werkt samen met onder meer dierena sielen,dierenambulancedien sten, dierenartsen en politie. „De centralist van de dierenam bulance heeft dagelijks contact met de meldposten van Amive di", veitelt bureaumanagerlnge Zweedijk van de diex-enbescher- ming. „Wij brengen het gevon den dier naar de dierenarts of het asiel, maar melden dat altijd bij Amivedi. Die stichting voegt veel toe aan het welzijn van die ren. Wij verwijzen mensen ook altijd naar hen door." Ria Dek ker vindt het geweldig dat zij re gelmatig eigenaar en dier kan herenigen. Zij belt daarvoor met collega's op Tholen en in Bergen op Zoom. „Ik heb voor een ver miste hond ook wel eens naar de meldpost op Schouwen-Duive- land gebeld, want vooral hon den willen nog wel eens aan de andere kant van de Zeeland- brug opduiken." In veel geval len worden de dieren nooit meer teruggevonden. Om zeep gehol pen door een boze buiuman of slachtoffer van het drukke ver keer. Helaas geeft de gemeente reiniging ruimingen van dode dieren niet door „Het is niet leuk om tegen de eigenaar te moeten vertellen dat zijn dier dood is, maar die weet dan wel waar hij aan toe is." Omdat er op Walcheren geen meldpost van Amivedi is, no teert Dekker die meldingen ook. „Ik schrijf de locatie waar het dier is vermist of gevonden zo zorgvuldig mogelijk op, maar het zegt mij allemaal niets. Het zou veel handiger zijn als ie mand die op Walcheren bekend is, de meldpost op zich neemt." De Kapelse denkt dat er wel een dierenvriend te vinden is, die vier a vijf meldingen per dag wil noteren. door Harold van Ginkel GOES - Scholieren lijken het nut van een goede fietsverlich ting nog niet in te zien. Nadat de politie de afgelopen tijd cam pagne voerde op de middelbare scholen over dit ondei*werp, werden deze week bij de eerste controle binnen drie kwartier 37 scholieren bekeurd voor het rijden zonder goede verlichting. In het kader van de Verlich- tingscontrole Schoolgaande Jeugd zal de politie de komende maanden vaker gaan controle ren op de fietsverlichting in Goes en omgeving. Het zal gaan om onaangekondigde controles, die op ieder tijdstip en iedex'e dag kunnen plaatsvinden. De controles van dinsdag vonden plaats op de Kapelseweg in Kloetinge en aan het Tienden plein in Goes. De afgelopen maanden heeft de Goese politie in samenwerking met de scholen in Goes en omge ving campagne gevoerd om scholieren hun fiets op orde te MIDDELBURG - Een 51-jarige inwoonster van het Duitse Veld- hausen is gisteren door kanton rechter M. Klarenbeek veroor deeld tot een boete van 225 gulden wegens wildkamperen. De vrouw stond 26 augustus vo rig jaar op een parkeeiterrein in Veere met haar camper. Rond één uur 's nachts werd zijsamen met haar man, aangesproken door een agent. Volgens haar zei deze man dat ze die nacht daar mochten blijven staan. Het echtpaar was van plan om nog naar een camping in Wemeldin- ge te rijden. Voordat ze konden vertrekken, moest de vrouw rusten wegens medicijnge bruik. Ze werden echter beide aangetroffen in nachtkleding. De rechter interpreteerde de woorden van de agent anders dan het echtpaar. Volgens hem waren de Duitsers toch al in overtreding en mochten van de agent gedux-ende die nacht blij ven staan. De politieman had al leen de vrouw genoteerd als wildkampeerder. Ze kreeg een boete van 225 gulden. laten brengen. De jaarlijks te- rugkerende campagne heeft tot doel mensen bewust te maken van het nut van een goede fiets verlichting. Fietsen zonder verlichting blijft in het donker een gevaarlijke aangelegenheid. Dat veel fietsers toch bekeurd wei'den tijdens de controle, is niet vreemd. Politiewoordvoer der Sjaak den Beste: „De cam pagne is één deel. De controles zijn het tweede deel. We hebben het ene beloofd, dan doen we ook het andere. Nu scholieren weten dat we echt controleren, zullen ze hopelijk hun verlichting op orde bren gen." OOSTKAPELLE - In Hotel Green White in Oostkapelle spelen op zondag 16 december Joan Berkhemer (viool) en Rob Mann (piano) werken van onder meer Schubert en Cesar Franck. Joan Berkhemer trad als violist op met alle vooraanstaande Ne derlandse en diverse buiten landse orkesten. Hij werkte met dirigenten als Sir Collin Davis, David Zinman, Ernest Bour en Jean Foumet. Berkhemer won diverse natio nale en internationale piijzen als solist. Ook het Amstei'dams pianotiïo (Joan Berkhemer, Rob Mann en Daniel Esser) viel in de prijzen. STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - Gemeentehuis, Traverse: Expositie Milieu Ontmoetings Program ma van basisschoolkinderen; MELISKERKE-Ons Huis, 9.30 uur: Koers- bal; Ons Huis, 19.30 uur: Ledenvergadering kampeerboeren Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland; MIDDELBURG - Kerksteeg 5,14.00-15.00 uur:Tai Chi voor50-plussers met chroni sche aandoeningen en 21.00-22.00 uur: Tai Chi voor beginners; Artemis Koudekerkseweg 133, 13.30- 15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met hevige emoties; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 9.30 uur: Peutergym 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17