PZC Ouderenzorg eist bouw huizen Warmte wordt duur betaald c UITVERKOOP 15 Betrokkenen ongeluk beiden veroordeeld Vlissingse baan schaatst het fijnst jiie. 1 ii Politie Zeeland heeft eigen laboratorium voor DNA-onderzoek Stichting begint bliksemactie voor erkenning Zeeuws Gimbfèie Langer uitstel woonzorgcentrum Veere onverantwoord Middelburger krijgt boete voor acht zwarte ritten Val van steiger Politie pakt autokraker (TAPULIKCT) MM FEESTJURKEN zeeuwse almanak Bang MIDDEN donderdag 6 december 2001 door Ditty Nieuwenhuize VLISSINGEN - Een 19-jarige inwoner van Vlissingen en een 23-jarige inwoner van Zierik- zee zijn gisteren door kanton rechter M. Klarenbeek veroor deeld tot een boete van 350 gulden. Beide mannen waren betrokken bij een ongeluk op de Spuikomweg in Vlissingen. De 19-jarige man reed recht door op de Spuikomweg. Zijn tegenligger, een 23-jarige be stuurder uit Zierikzee, wilde op dezelfde weg linksaf slaan richting bioscoop. Hij had de Vlissinger in de verte zien aan komen, maar schatte de snel heid van zijn tegenligger ver keerd in. Bovendien werd zijn uitzicht belemmerd door een andere auto, die voorgesorteerd stond. Hij kreeg een boete van 350 gulden omdat hij geen voor rang had verleend. De 19-jarige Vlissinger bleek echter niet geheel onschuldig. Hij reed zeventig kilometer per uur, op een weg waar vijftig is toegestaan. Bovendien droeg hij geen gordel. Daarnaast bleek uit technisch onderzoek dat het profiel van de banden versleten was. Me de hierdoor kon de man niet op tijd remmen voor de af slaande auto. De snelheidsovertreding werd niet meegenomen in het oor deel van de rechter, omdat die niet goed te achterhalen was. Voor het slechte bandenprofiel kreeg de man een boete van 300 gulden. Volgens de rechter was dit één van de oorzaken van het ongeluk. De man kreeg nog een boete van vijftig gulden, omdat hij op het tijdstip van cle aanrijding geen gordel droeg. Beide mannen bleven bij het ongeluk ongedeerd. door Edith Ramakers VEERE - Ouderen die zich aan gemeld hebben voor een van de 31 woningen in het nieuw te bouwen woonzorgcentrum aan het Oranjeplein in Veere kunnen niet nog eens anderhalf jaar wachten. M. den Haan, algemeen direc teur van de Stichting Protes tantse Ouderenzorg op Walche ren (SPOW) noemt het onverantwoord hen zolang aan het lijntje te houden. ,,De maat is vol. Sinds 1996 wordt er al over dit centrum gesproken. Dat lijkt me toch voldoende voor de gemeente om tot een be sluit te komen." De discussie over het woonzorg complex op het Oranjeplein in Veere is heropend. Buurtbewo ners, ondernemers en de Stads raad Veere grepen onlangs hun kans om hun afkeuring over het plan kenbaar te maken. Zij vin den dat de 'nieuwbouwwijk' ge weld doet aan de sfeer van het stadje en het zou doodzonde zijn dat Veere door het complex een aantal parkeerplaatsen dichtbij het centrum kwijtraakt. Den Haan houdt het gemeente bestuur van Veere voor dat de •- bouw geen uitstel meer kan dul den. ,,We hebben genoeg geduld gehad. Het laatste half jaar la gen we op schema en dan ineens worden we geconfronteerd met vertraging. Nu moet er eerst an derhalf jaar op het Oranjeplein worden gewerkt, voordat er ge bouwd wordt." De SPOW is een van de twee zorgaanbieders van de gemeen te Veere. „We zijn verantwoor delijk voor snelle invulling van de noodzakelijke zorgplaatsen voor ouderen in de gemeente." De noodzaak om uit te breiden, is al aangetoond. Ligging „Vanaf het begin staan ouderen al op de wachtlijst voor het Oranjeplein." Hij roemt het plan, met name de ligging van het complex tegen het centrum. „Het is een algemeen aanvaarde visie dat ouderen in de gelegen- Tieid moeten worden gesteld om zo lang mogelijk zelfstandig te leven. Als we zouden uitbrei den, op Nieuw Sandenburgh bij Veere bijvoorbeeld, dan ont staat daar een groot verpleegd centrum. Er zijn ouderen die zich nog te jong voelen - trou wens ook nog te jong zijn - om al naar een enorm centrum te gaan. Daar zouden sommigen het gevoel krijgen, weggestopt te worden." Hij wijst er nog op dat de pro vinciale subsidie voor het pro ject van 350.0Ö0 gulden in ge vaar komt. Elk jaar opnieuw moeten we dat bedrag aanvra gen. „GS hebben al opmerkingen ge maakt dat er nu eens actie on dernomen moet worden op het Oranjeplein. Als we geen subsi die meer krijgen, zal uitstel, af stel kunnen betekenen. Dan is het hele plan van de baan en zul len we ergens anders moeten gaan bouwen." MIDDELBURG - Een 36-jarige man uit Middelburg is gisteren door de kantonrechter tot een boete van 480 gulden veroor deeld. Hij kreeg de boete omdat hij acht keer zonder kaartje met de trein had gereisd. De man was in het verleden al een aantal keren veroordeeld voor het onverzekerd rijden in een auto. Doordat hij al schul den had, kon de man naar eigen zeggen de treinkaartjes niet be talen. Plij wilde toch zijn doch tertje in Zaltbommel bezoeken, die daar in een internaat ver bleef. Het meisje was daar mis handeld en aangerand. De man toonde de aangifte van de mis drijven. De rechter hield reke ning hiermee en vonniste 480 gulden. Ook kreeg hij een voor waardelijke boete. TERNEUZEN - Een 19-jarige man uit Terneuzen heeft woens dagochtend in zijn woonplaats rugletsel opgelopen bij een be drijfsongeval. De man was op bedrijventerrein Handelspoort aan het werk op een onstabiele steiger. Vermoe delijk is het gevaarte tijdens het beklimmen omgevallen. j y Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu vegetarisch menu met tuinkruidenbouillon, noedelschotel en dessert voor f 22,50 en een menu met salade gerookte ham, oosterse zalm en dessert voor f 25,00 zaterdag 8 december 14.30- 16.30 uur Jazz improvisatie door Ton van der Geijn, saxofoon en Gé Bijvoet, piano Cor van Dixhoorn schilderijen, de gangen langs de Brasserie Jan Heyse olieverven, tekeningen en houtsneden De Directiekamer kijk ook op www.ht-sKwinkclvanncdcrlnnd.nl door Anja Bimmel VLISSINGEN - „De baan is hier lekker lang en breed, hartstikke goed om veel rondjes op te schaatsen", ver telt Robert Fornari enthousiast, terwijl hij zich met hulp van zijn moeder in de schaatsen laat zakken. Het is de eerste keer in het nieuwe schooljaar dat hij weer het ijs op kan. „Begin dit jaar ben ik ook vaak gaan schaat sen, soms ook wel eens in Goes, maar Vlissingen is echt het leukst." Schaatsliefhebbers kunnen hun hart weer ophalen. Gisteren is de schaatsbaan naast het Sportfondsenbad in Vlissingen weer geopend, zij het dit j aar iets later dan gepland. Dat komt door het slechte weer en doordat de populieren naast het zwembadpas zo laat hun blad heb ben verloren. „De temperatuur is de afgelopen periode boven gemiddeld geweest en als er bladeren op het ijs te recht komen, veroorzaakt dat wakken. Vandaar dat we iets langer hebben gewacht dit jaar", zegt Jaap Kreij- mel, manager van het sportfondsenbad. Het maken van de ijsbaan duurt gemiddeld een week, mits de omstandigheden goed zijn. Onderaan in het bui tenbad wordt een mat geplaatst waar de koelstof glycol doorheen stroomt. Nadat de mat is afgekoeld, wordt er met een vernevelingsinstallatie een kaikwatermengsel gesproeid en wordt het ijs laagje voor laagje neergelegd. Het kaikwatermengsel zorgt ervoor dat de donkere mat op de bodem niet te zien is enhet ijs mooi wit oogt. „Toen we de installatie in '96 kregen, waren we nog leken op het gebied van ijsmaken. Nu hebben we het zo in de vin gers dat we zelfs tot eind februari open kunnen blijven. aldus Kreijmel. Er worden dit jaar tusen de tien- en twaalfduizend be zoekers verwacht. Om zoveel mogelijk mensen te trek ken zijn er speciale acties en schaatsuren. Zo krijgen de liefhebbers van Noren alle ruimte op donderavond van zes tot zeven en kunnen discofans op verschillende vrij dagen schaatsen op de beats van cle muziek. Zelfs voor mensen die niet kunnen schaatsen wordt iets georgani seerd. Op 12 december beginnen namelijk de eerste schaatslessen. Ondanks het slechte weer was het ijs de eerste middag al druk bezet. de; DRVK KERY Winkel; in Woorc IBeeld &Geluid Srassefië (011 Markt 51 Middelburg 8) 886886 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Spijt hebben ze ervan. „Als haren op mijn hoofd", zegt Vlissinger P. van den Wollenberg. De verhuizing van de Vlissingse Goeman Bor- gesiusstraat in Paauwenburg naar de Vliedberg in Lamme- renburg heeft hen vooral ellen de bezorgd. „We hadden niet moeten verhuizen. En dat komt door die volgens Delta Nutsbe drijven onvolprezen Warmte Kracht Koppelingscentrale (WKK)." Van den Wollenberg heeft last van het brommende geluid van de centrale, die tegenover zijn woning staat. „Ik heb dit jaar zo'n tachtig slapeloze nachten doorgemaakt. Ik heb meer (Advertentie) slaappillen geslikt dan ik verder in mijn hele leven heb gedaan." Delta heeft in de zomer de WKK van een nieuwe geluidsdemper voorzien. „Maar de aanpassing is niet voldoende. Als ik dat te gen medewerkers van Delta zeg, dan horen ze me wel, maar luis teren ze niet", zegt hij. Geluidsoverlast is één pro bleem, 'een exorbitant hoge energierekening het tweede'. „Voor de eerste tien weken kre gen we een aanslag van 2300 gulden. Dat was tussen 1 febru ari en 17 april. Daarvan hebben we nota bene de eerste vijf we ken hier alleen maar gewerkt. De kachel hoefde amper aan. We zouden uitgekomen zijn op 11.000 gulden per jaar. In Paau wenburg hadden we een nor maal verbruik van 375 gulden per maand, all in. Dat huis was wel iets kleiner." Onbegrijpelijk De rekening van zijn buurman in Lammerenburg bedroeg in diezelfde periode 600 gulden. „Zij woonden er vanaf het begin dag en nacht. Het is onbegrijpe lijk." Hij schreef Delta aan en deed zijn beklag. „Ik heb die re kening ten lange leste niet hoe ven te betalen. Delta zag in dat dit niet mogelijk is." Van den Wollenberg kreeg een nieuwe meter van Delta. „Dat was in augustus. In vijf weken tijd za ten we opnieuw aan ongeveer vijfhonderd gulden. Alleen voor warmte! Het was nota bene een warme periode. De verwarming was bijna niet aangesprongen. Dit is toch om gek van te wor den?" Ze proberen de laatste weken van alles uit. „We willen toch die meter leren kennen. We dou chen kort en onze dochter mag hooguit één keer per week in bad. Gisteren hadden we de ver warming de hel'e dag niet hoger staan dan 18 graden Celsius. Het was onaangenaam koud en de meter bleef maar doortikken. Dat is niet goed voor de sfeer in huis." Douchen Van den Wollenberg houdt alle gegevens bij. De buitentempe ratuur wordt genoteerd, de ka mertemperatuur, de meter- en thermostaatstand én het effect dat bijvoorbeeld het douchen heeft op de meterstand. „Wordt er geen oplossing gevonden, dan gaan we verhuizen. Iets anders zit er niet op." Van den Wollenberg is niet de enige die geschrokken is van een hoge energierekening. De WKK voorziet woningen in een deel van Paauwenburg, Lammeren- burg I en II van warmte. Eerder werd bekend dat zeker dertien huishoudens bij de laatste afre kening ongeveer op het dubbele uitkwamen. In totaal verbrui ken 45 huishoudens meer ener gie dan Delta zelf had verwacht. Delta heeft eerst zelf een onder zoek ingesteld naar de oorzaak. Daaruit zijn volgens Delta geen afwijkingen gebleken. „Maar we zitten er zelf ook mee. Dit kan niet. We hebben veel con tact met meneer Van den Wol lenberg. Wehebbennu een onaf hankelijk onderzoeksbureau door Jacques Cats MIDDELBURG - De politie Zeeland heeft een laboratorium ingericht om zelf DNA-onder- zoek te kunnen doen. Daarmee behoort het korps tot de koplo pers van de politieregio's die klaar zijn voor het verzamelen van DNA-materiaal om straf zaken op te lossen. Het lab bevindt zich in het hoofdkantoor aan de Vrij landstraat in Middelburg. Tot nu toe was de politie Zeeland voor dit specialistische onder zoek afhankelijk van het Neder lands forensisch instituut in Rijswijk, voorheen aangeduid als 'gerechtelijk laboratorium'. Met het laboratorium kan de politie meteen inspelen op ont wikkelingen rond de per 1 no vember in werking getreden nieuwe DNA-wetgeving. Die leidt tot een aanzienlijke ver ruiming van mogelijkheden om erfelijk materiaal te gebruiken in strafrechtelijk onderzoek. Zo is de groep personen die ge dwongen kan worden aan DNA onderzoek mee te doen, sterk uitgebreid. Nu is zo'n onderzoek ook al mogelijk bij misdrijven waarvoor minimaal vier jaar gevangenisstraf kan worden ge- eist. Daardoor is DNA-onder- zoek niet alleen een effectief op sporingsmiddel bij moord- en zedenzaken, maar kan het ook het ophelderingspercentage bij omvangrijke inbraken en dief stallen opkrikken. R. Jeremiasse, hoofd bureau fo rensisch technische onderzoe ken, is bij de politie Zeeland één van de mensen die zich via een cursus aan de universiteit in Leiden hebben kunnen bekwa men in het op grote schaal toe passen van DNA-onderzoek bij misdrijven. Er wordt inmiddels gewerkt aan het opleiden van technische rechercheurs. De po litie zal daarbij extra zorgvul dig moeten werken om geen sporen verloren te laten gaan of ze van de ene naar de andere de lictplaats te verplaatsen. De techniek is inmiddels zover gevorderd dat het mogelijk wordt om uit biologisch celma teriaal ook uiterlijke persoons kenmerken als leeftij d en huids kleur af te leiden. Jeremiasse behoort tot degenen die roepen dat DNA niet te veel afgeschil derd moet worden als een won dermiddel. „Het is een middel. De andere mogelijkheden moe ten we beslist niet vergeten." Y. Buruma, hoogleraar straf recht aan de Katholieke Univer siteit van Nijmengen, heeft de zer dagen op een congres over DNA-onderzoek en het bewijs in strafzaken, gewaarschuwd voor verdachten en daders die inmiddels ook op de hoogte zijn vandeDNA-mogelijkheden. Zij zullen vermoedelijk steeds va ker proberen, door spoi-enmate- riaal van iemand anders op de plaats van het delict achter te laten, politie en justitie op het verkeerde been te zetten. VLISSINGEN - Een 39-jarige Vlissinger is in de nacht van dinsdag op woensdag op heter daad betrapt bij een autokraak. Dat gebeurde na een melding van omwonenden. De man was bezig een personenauto open te breken toen de politie arriveer de. Kort daarvoor had hij uiteen andere auto., die in dezelfde straat geparkeerd stond, al een rolbandmaat en een rugzak ge haald. (Advertentie) --T- Lange Viele 17 - Middelburg door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) gaat de bevolking mobi liseren voor erkenning van het Zeeuws als streektaal. Half ja nuari 2002 wordt een bliksem actie gehouden. De inwoners worden opgeroepen steun te be tuigen aan het verzoek dat Ge deputeerde Staten bij staatsse cretaris De Vries (Binnenlandse Zaken) hebben ingediend voor officiële erkenning van het Zeeuws. Met dat verzoek dreigt het mis te gaan, nu de Taalunie er afwij zend tegenover staat. Volgens deze instelling komt het Zeeuws op grond van het Europees Handvest voor regionale talen en talen van minderheden, niet voor erkenning in aanmerking. Gedeputeerde Staten zijn het daarmee oneens en krijgen nu de steun van de SCEZ en de commissie voor dialectbevorde ring. Die commissie adviseert de SCEZ de Zeeuwen er zoveel mo gelijk bij te betrekken. Bedoe ling is om in twee weken adhe siebetuigingen te verzamelen, om steun te vergaren voor de er kenning. De reacties worden aan staatssecretaris De Vries aangeboden. „We hebben ge noeg taalkundige argumenten voor de erkenning", zegt Marjo lein de Visser, consulent streek taal bij de SCEZ. „De actie zien we als een onderstreping. Die moet kort en krachtig zijn." Volgens De Visser is er alle aan leiding om erkenning van het Zeeuws als streektaal na te stre ven. „Het Zeeuws is nog steeds levend. Het is waardevol cultu reel ei*fgoed. Erkenning geeft ook meer mogelijkheden om de instandhouding te bevorderen. Je ziet aan voorbeelden elders dat er na de erkenning een enor me impuls gegeven is aan de streektaal." Ze noemt als voor beelden Limburg en het Neder- Saksische taalgebied (van Gro ningen tot in Twente). Dat het Zeeuws (of liever: de verschillende Zeeuwse dialec ten) leeft onder de bevolking, blijkt onder meer uit de belang stelling voor de Zeeuwse vereni ging voor dialectonderzoek (800 leden) en het tijdschrift Noe (800 abonnees), stelt De Visser. Ze wijst ook op het succes van activiteiten in het kerkje van El- lewoutsdijk (kerkdiensten en culturele bijeenkomsten in dia lect) en op het project School in dialect, dat kinderen op speelse manier kennis laat maken met het dialect. Budget De bliksemactie, die wordt ge coördineerd door de SCEZ, kost geld. Aan de provincie wordt een bijdrage gevraagd. Gedepu teerde G. de Kok staat daar wel willend tegenover. „Als men budget nodig heeft, zal ik dat se rieus bekijken." Hij is blij met het initiatief. Het provinciaal bestuur zal in brieven aan staatssecretaris De Vries en de interparlementaire commissie die de Taalunie aanstuurt, nog eens uiteenzetten waarom het Zeeuws erkenning verdient. „We hebben de indruk dat de Taalunie met een andere defini tie van streektaal en dialect be zig is, dan het Europees Hand vest aangeeft", aldus De Kok. Het echtpaar Van den Wollenberg voor de Warmte Kracht Koppe lingscentrale van Delta Nutsbedrijven. foto Ruben Oreel KEMA Nederland BV gevraagd om ons stadsverwarmingssys teem door te lichten", verklaart M. Weisfeit van Delta. Ook het huis van Van den Wollenberg wordt onderzocht. Eind maart zullen de resultaten bekend zijn. Haar stoere voorkomen zou het niet doen vermoeden, maar die Bevelandse is doodsbang voor de tandarts. De halfjaarlijkse controle be zorgt haar zeker een week te voren al buikpijn en als de tandarts haar vraagt haar mond te openen, eist ze on middellijk een verdoving. Zo'n verdoving moest er laatst ook echt aan te pas ko men, omdat een kies diende te worden verioijderd. Nadat het middel zijn werk had ge daan, nam. de tandarts zijn tang ter hand om de extractie uit te voeren. „Wat een gemene grote tang", bracht de bange patl ente uit toen ze het vervaar- lijk glimmende instrument in de richting van haar mond zag komen. De tandarts reageerde ge past: „Kijk naar je eigen." KORTINGEN LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15