Duitsland laat Kok vallen Afghaanse partijen sluiten akkoord Vlissings college vraagt winkeliers breezerpubers in het oog te houden Pronk verkiest toch Covra Borssele voor radioactief schroot Winnend mm Sta of ik bel Giscard d'Estaing grootste kanshebber EU-topbaan Arafat tussen twee vuren Roda JC schakelt Bordeaux uit Gasstoring door meerdere fouten Netelenbos blijft bij enkelsporige HSL-Oost Televisie leidt tot geweld Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 I o. .«BafcJ 10° 7° Langdurig regen Tot in de middag regen, daarna enige opklaringen. Vrij krachtige zuidenwind. Maxima rond 10 graden. ■HHIH 244e jaargang no. 287 woensdag 5 december 2001 los nummer 1,00 2,20) doorHarald Doornbos ISLAMABAD - De macht van een Afghaanse militieleider wordt niet langer alleen be paald door het aantal geweren en granaatwerpers, maar ook door het bezit van een satelliet telefoon. Sinds de VS begin november gratis satelliettelefoons hebben uitgedeeld onder commandan ten van anti-Taliban strijdgroe pen in Afghanistan, bellen de lokale commandanten zich suf naar de Amerikanen met infor matie over de verblijfplaats van Osama bin Laden en troepenbe wegingen van de Taliban. Dit was precies de bedoeling van de Amerikanen, aangezien in Afghanistan geen normaal telefoonnet bestaat en de VS over erg weinig effectieve spi onnen op de grond beschikken. Maar steeds vaker misbruiken de clanleiders hun beltegoeden. Niet alleen zetten sommigen te lefoonkantoortjes op waar de plaatselijke bevolking of jour nalisten tegen krankzinnig ho ge bedragen een internationaal telefoontje mogen plegen. Vaker gebeurt het dat een lokale com mandant de Amerikanen opbelt met de coördinaten van zoge naamde Talibanstellingen, ter wij 1 het eigenlij k gaat om een re gionale rivaal. Men hoopt dat de Amerikanen deze plaatsen dan bombardei'en waardoor zij zelf hun macht in de regio kunnen versterken. Hierdoor is het voor de Amerikanen volstrekt ondui delijk geworden welke informa tie bruikbaar is en welke niet. Sommige commandanten be dreigen dorpelingen en vijan den met 'een telefoontje naar de Amerikaanse piloten'. Terwijl de procedure die leidt tot een luchtaanval enorm ingewikkeld is, geloven veel arme en bange dorpelingen dat hun comman dant maar een nummer hoeft te draaien en dat vijf minuten daarna alles wordt plat gebom bardeerd. GPD door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Franse oud-pre sident Giscard d'Estaing maakt de meeste kans op een nieuwe topfunctie in Brussel waarmee hij een zwaar stempel kan drukken op de toekomst van de Europese Unie. De kandidatuur van de cen trumrechtse Fransman heeft de instemming' van Duitsland en kan rekenen op de politieke sympa thie van Spanje en Italië. Premier Kok - wiens naam vaak werd ge noemd voor de topbaan - krijgt geen steun van bondskanselier Schroder. Duitse diplomaten in Brussel bevestig den gisteren dat Berlijn 'de Franse kan didaat zal steunen'. De vermeende voor keur van Schroder voor Kok wordt be leefd weggewuifd. „De bondskanselier heeft zich nooit openlijk vóór de Neder landse premier uitgesproken", laat een diplomaat weten. Frankrijk vindt dat het aan de beurt is voor een hoge Europe se functie. Eerder ging het voorzitter schap van de Europese Centrale Bank naar Duisenberg en de Spanjaard Solana behartigt het buitenlands beleid van de EU. De EU-regeringsleiders beslissen volgende week in het Belgische Laken wie de baan krijgt. De opmars van Giscard d'Estaing is op vallend. Enkele weken geleden leek de 7 5 -j arige oud-president nog kansloos als voorzitter van de adviesgroep die een blauwdruk moet ontwerpen voor de EU na de uitbreiding met twaalf landen. De Franse president Chirac was de eerste die Giscard d'Estaing aanprees. Delors De enige mogelijke Franse tegenkandi daat voor Giscard is oud-voorzitter van de Europese Commissie Delors. Deze so cialist is echter voor een aantal andere EU-landen - Groot-Brittannië en Dene marken voorop - veel te pro-Europees. Met de Duitse steun voor Giscard, maken de kandidaten uit andere EU-landen weinig kans. De Italiaan Amato (oud premier) had het al moeilijk, omdat Commissievoorzitter Prodi dezelfde na tionaliteit heeft. De voormalige Finse president Ahtisaari valt nu uit de boot, evenals de Belgische oud-premier De- haene. Premier Kok heeft steeds ontkend kandi daat te zijn voor de baan omdat hij er geen tijd voor heeft. De voorzitter van de adviesgroep moet vanaf volgend jaar maart aan de slag en dan is Kok nog pre mier. De PvdA'er heeft echter nooit een keihard 'nee' tegen de topfunctie laten horen. Buitenlandse Brusselse diploma ten menen dat Kok te lang heeft getwij feld en daarmee zijn beurt voorbij heeft laten gaan. Giscard d'Estaing krijgt geen gemakke lijke taak. De adviesgroep die hij moet leiden, bestaat uit vertegenwoordigers van de regeringen, de nationale parle menten, de Europese Commissie en het Europees Parlement. Ditnegentigkoppi- ge gezelschap zal een advies opstellen hoe de EU straks met 25 landen bestuur baar blijft. Uiteindelijk beslissen de EU - regeringsleiders daarover in 2004. GPD Na de terreuracties in Jeruzalem en Haifa kan de Palestijnse leider Arafat een keuze niet langer uit de weg gaan. Israël valt Palestijnse doelen aan op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. En in de Palestijnse gebieden is al lang geen sprake meer van één enkele gewapende macht, maar van een veelheid aan gewapende milities. Ara fat zou moeten kiezen tussen een bur geroorlog en een oorlog met Israël. Voor het eerst in het bestaan van de club is Roda JC erin ge slaagd verder te komen dan de derde ronde van een Europees toernooi. De ploeg uit Kerkrade versloeg gister avond Bordeaux met 2-0 en bereikte daarmee de laatste zestien in de strijd om de Uefa Cup. Delta Nutsbedrijven heeft de oorzaak gevonden van de gas storing die vrijdag 9 november zo'n 24.000 huishoudens in de kou zette. Of beter: oorzaken, want er blijken meerdere 'men selijke fouten' te zijn gemaakt. Nu wordt uitgezocht wie voor welke fouten aansprakelijk kan worden ge- *1 O steld en dus moet meebetalen aan de schadeclaims. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8; uit: 9,10 en 11; sport: 13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; gezond heid: 22; buitengebied: 23, 24,25 en 26 DEN HAAG - Minister Netelen bos van Verkeer blijft tegen ver dubbeling van het spoor tussen Amsterdam en de Duitse grens voor de HSL-Oost. Tijdens een debat in de Tweede Kamer bleek gisteren dat de coalitiepartijen PvdA en WD zich schikken in de plannen van de minister om slechts het bestaande spoor op te waarderen tot hogesnelheids lijn. De oppositiepartijen vinden verdubbeling van twee naar vier sporen wel noodzakelijk. Anders is volgens hen geen sprake van een volwaardige ho gesnelheidslijn omdat alle trei nen, ook de intercity's en stop treinen, over de twee bestaande sporen moeten. De voor de HSL gewenste snelheid van 200 kilo meter per uur zou dan onhaal baar zijn. Volgens Netelenbos is op de lan ge termijn 200 kilometer per uur wél haalbaar. Maar vooralsnog zal 140 kilometer per uur het maximum zijn. „Dat is boeme len", vinden de oppositiefrac ties. Netelenbos stelde dat de capa citeit van het bestaande spoor tot 2030 voldoende is. Alleen op het traject tussen Utrecht en Driebergen is verdubbeling na 2020 waarschijnlijk noodzake lijk. ANP van onze redactie buitenland BERLIJN - De vier Afghaanse delegaties in Bonn onderteke nen vandaag een akkoord over de politieke toekomst van hun land. Ze zijn het eens over een tijdpad dat in tweeënhalf jaar moet leiden tot een nieuwe grondwet en algemene verkie zingen in het door oorlog ver woeste Afghanistan. Gisteravond discussieerden de delegaties nog over de personele invulling van een interimrege ring. Die zal bestaan uit 29 per sonen en moet zo snel mogelijk het politieke vacuüm in Kaboel opvullen. Over concrete kandi daten kon pas worden gespro ken nadat de leider van de Noordelijke Alliantie (Verenigd Front) in Kaboel, president Rabbani, onder internationale druk instemde met een kandi datenlijst waarop hijzelf, aldus bronnen bij de besprekingen, niet figureert. Aan het hoofd van het tijdelijke bestuur zal naar alle waar schijnlijkheid het 46-jarige Pa- thaanse stamhoofd Hamid Kar- zai komen te staan. Karzai, die nu bij zijn Zuid-Afghaanse machtsbasis Kandahar de Tali ban bevecht, is in Afghanistan alom gerespecteerd. De rege ringsleider zal worden bijge staan door vijf plaatsvervan gers, onder wie één vrouw. De interimregering zal Afgha nistan gedurende zes maanden leiden. Na dat halfjaar moet een 21-leden tellende speciale com missie een Loya Jirga bijeen roepen. Uit deze Grote Vergade ring van stamoudsten, clan- hoofden, politici, geestelijken en anderen moet een nieuwe overgangsregering voortko men, die achttien maanden zal aanblijven. Bovendien moeten een overgangsparlement en een Grondwetgevende Raad wor den gekozen. Na achttien maan den moet een nieuwe Loya Jirga de grondwet goedkeuren, waar na verkiezingen volgen. Voor ex-koning Zahir Shah (87), die op het moment in Rome ver blijft, is een symbolische rol weggelegd. Zahir Shah zal de Loya Jirga bijeenroepen en de vergaderingen voorzitten. De leden van de drie in Bonn aanwezige ballingen-delegaties stellen als voorwaarde voor hun terugkeer naar Afghanistan dat zij er worden beschermd door een VN-vredesmacht. Welke landen voor deze missie militai ren zullen leveren, is onbekend. De Afghaanse strijders tegen de Taliban zijn gisteren de omge ving van Tora Bora, een berg achtig gebied in het oosten van Afghanistan, binnengetroleken Commandant Zaman van de op positie zei dat hij zeker weet dat de terrorist Osama bin Laden zich in een grottencomplex in het gebied ophoudt. De Egyptenaar Al-Zawahiri, die wordt beschouwd als een vertrouweling van Bin Laden, zou maandag gewond zijn ge raakt door bombardementen op Tora Bora. GPD/DPA/ANP door Inqrid van Wifferen DEN HAAG - Schokkende tele visieprogramma's zoals 'Explo sief' van SBS6, waarin dodelij ke ongelukken worden getoond, moeten later op de avond wor den uitgezonden. Deze pro gramma's zijn een van de oorza ken van zinloos geweld. Dat vindt het Platform Tegen Geweld Op Straat, dat gisteren zijn rapport 'De Afzijdigheid Voorbij' aanbood aan premier Kok. Het platform werd drie jaar geleden opgericht na de ge welddadige dood van onder an deren Meindert Tjoelker en Joes Kloppenburg. Niet alleen televisiezenders, maar ook het Nederlandse be drijfsleven is volgens het plat form verantwoordelijk voor de schokkende uitzendingen. Zij blijven adverteren rond deze programma's. Het platform vindt verder dat de overheid burgers duidelij ker moet maken welke schadelijke effecten het kijken naar gewelddadige uit zendingen heeft. Niet alleen het kijken naar ge weld op televisie, maar ook het 'buitensporig alcoholgebruik van jongeren', moet worden aangepakt. Alle daders en slachtoffers van geweld moeten worden gecontroleerd op ge bruik van deze middelen. Men sen die onder invloed geweld ge bruiken, moeten een zwaardere straf krijgen. Het platform acht het verder raadzaam om zo snel mogelijk wetenschappelijk onderzoek te doen naar de diepex-e oorzaken van zinloos geweld. Het ver moedt een verband met de druk die op jongeren wordt uitgeoe fend om te presteren, de toene mende geluidsoverlast en het snelle tempo van maatschappe lijke verandei'ingen. Premier Kok wees op de eigen verantwoordelijkheid van bur gers in de strijd tegen zinloos geweld. „We moeten elkaar kunnen aanspreken op onbe hoorlijk gedrag." GPD door Edith Ramakers VLISSINGEN - Niet alleen in cafés, ook in supermarkten moet er bij de verkoop van al coholhoudende dranken streng toegezien worden op de leeftijd van jongeren. Het col lege van B en W van Vlissingen verzoekt winkeliers om klan ten waarvan ze het vermoeden hebben dat deze nóg geen zes tien jaar oud zijn, naar hun leeftijd te vragen. Fractievoorzitter J. Lust van de WD kaartte dit probleem bij het college aan. Van hore caondernemers hoorde hij dat jongeren bij slijterijen, super markten gekoelde 'mixdrank jes zoals breezers' kochten. „Voordat ze het café ingaan, slaan ze er een paar achterover en de horecaondernemer heeft het vexwolgens gedaan. Som migen nemen ook die breezers mee naar binnen, het café in, en drinken daar in het geheim verder. Handhaving betekent handhaving van de wet voor horecaondernemer en winke lier." Legitimatie Recentelijk ontvingen zo'n zestien supermarkten in Vlis singen hierover een brief van het college. Aan de onderne mers werd gevraagd hoe zij omgaan met het verstrekken van alcohol aan jongeren. Bas Goeree, assistent-bedrijfslei der van de Edah: „Onze cais sières moeten bij twijfel vragen naar de leeftijd van jongeren als ze wijn, bier of mixdrankjes kopen. Er han gen ook postere in onze winkel waarop staat dat jeugd zich moet kunnen legitimeren." Hij weet dat de populaire mix drankjes als Bacardi Breezer en Smirnoff Ice in trek zij n.,Ik heb niet zoveel jongeren als klant. Ik kan de strenge aan pak van de burgemeester wel begrijpen. Het is niet goed voor het imago van onze bran che als in het nieuws komt dat jongetjes uit de randstad van twaalf, dertien jaar uit super- mai'kten weglopen met een tray vol gekoelde breezers. We zullen er zelf scherp op toe moeten zien dat er onder de zestien jaar geen drank wordt verkocht." Diezelfde mening heeft ook collega A. Schnebeli, bedrijfs leider van de Spar supermarkt in Papegaaienburg. Zijn su permarkt staat vlakbij de scholengemeenschap Schel- demond. De school kampte lange tijd met het probleem dat er tussen de twee gebou wen een fietspad liep, waar door de leiding onvoldoende toezicht kon houden op de leerlingen. Onlangs is het fietspad omgeleid. „Ik merk dat leerlingen nu niet meer van het schoolterrein kunnen ont snappen. Het is weer rustig ge worden in mijn winkel." Voor heen kwamen vaker groepjes de winkel binnen. „Een kocht er iets en wat de anderen intus sen deden, kun je wel -raden. Daar zat waarschijnlijk ook weieens drank bij." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Tegen de wil van een Kamermeerderheid lioudt minister Pronk van Milieube heer vast aan het uitzoeken van schroot op radioactieve delen bij de Covra in Borssele. Hij doet dat na een vergelijking van alle kosten tussen verwerking bij de Covra of in de Rotterdamse ha ven. Een Kamermeerderheid is voor Rotterdam. Half november koos de Tweede Kamer voor verwerking in Rot terdam, omdat daar de meeste schrootbedrijven zijn geves tigd. Er hoeft dan ook minder met het schroot gesleept te wor den, vindt het parlement, en be drijven zullen eerder geneigd zijn mee te werken. Alleen de ra dioactieve spullen, meestal een fractie van een hele lading, hoe ven dan voor definitieve opslag naar Borssele. Pronk hield toch vast aan vei- werking bij de Covra, omdat de Covra hét verzamelpunt voor radioactief afval in Nederland is. Alle deskundigheid is daar in huis. Hij beloofde de Kamer al leen de financiële gevolgen van een keuze voor de Covra of een aparte voorziening in Rotter dam nog uit te zoeken. Rotter dam blijkt goedkoper dan de Covra, maar het verschil - 449.000 gulden tegen 505.000 gulden per jaar - is volgens Pronk zo klein, dat Borssele de voorkeur blijft verdienen. De bouwkosten bij de Covra zijn veel hoger. In Borssele moet een nieuwe loods worden gebouwd a vijf miljoen gulden. In Rotter dam moet een bestaand gebouw worden aangepast. Dat kost 357.000 gulden. De personeels kosten zijn op jaarbasis bij de Covra echter veel lager, omdat daar al gekwalificeerd perso neel beschikbaar is. Advertentie telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer; I 1 III I I II handtekening: 8 713214 '000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50 12,48. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: 3 per maand met automatische incasso 19,25/42,42). n per kwartaal met automatische incasso 52,-/114,59). D per jaar met automatische incasso 198,- 436,33). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Hl Een Afghaans vluchtelingetje gluurt uit de tent waarin zij en haar familie verblijven in een provisorisch opvangkamp bij de Pakistaanse grens. Dagelijks passeert een stroom ambulances met gewonde Afghanen de nabijgelegen Chaman-grensovergang om de slachtoffers naar Pakistaanse ziekenhuizen te brengen. foto Ad rees Latif/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1