Honderden banen erbij in haven PZC iifitii Kandahar zit in wurggreep Pearl harboR Meisje van Nulde is vierjarige Rotterdamse Rowena Rikkers Ir Leger Israël vergeldt Palestijnse aanslagen Antwerps bedrijf Cobelfret Ferries vestigt zich in Vlissingen-Oost Vrouw op keizerstroon taboe Galic voor Joegoslavië Tribunaal Warm welkom voor JPB Ook Lode wij ks in ziekenboeg PSV Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 €12,48 Morgen tot vijf uur open! IKEA8 Losgebroken paarden zorgen voor file op A58 10° ZW 5 Vanmiddag zon Vanochtend regen, vanmiddag droog met opklaringen en 10 graden. Van zuid naar west draaiende wind, kracht 5 a 6. 244e jaargang no. 286 dinsdag 4 december 2001 los nummer 1,00 2,20) Tekenen voor veiliger verkeer internet: www.pzc.nl De discussie over de vraag of een vrouw ooit de Japanse kei zerstroon mag bestijgen, is in volle hevigheid losgebarsten. Als de Japanse kroonprins Naruhito (41) en prinses Masako (38) een zoon zouden krijgen, dan zou die tweede worden in de lijn van de troonopvolging. Nu het een meisjè is, houdt Naruhito's jongere broer Akishino, die zelf A, twee dochtertjes van tien en zes jaar heeft, die plaats. Voor het Joegoslavië Tri bunaal in Den Haag is gis teren het proces begonnen tegen de Bosnisch-Servi- sche ex-generaal Stanis- lav Galic, die tijdens het bijna vier jaar durende beleg van Sarajevo oor logsmisdrijven zou heb ben gepleegd. De Neder landse rechter Orie (foto) maakte voor het eerst zijn op- if»v wachting. 'Onze' Jan Peter Balke nende werd gisteravond warm onthaald tijdens een CD A-bij eenkomst in Middelburg. JPB is een Zeeuw en dus is het volle bak in hotel Arneville. „Ha, u wilt hem ook eens in het lU* echt zien." Bij PSV raakte gisteren tijdens de ochtendtraining opnieuw een speler geblesseerd. Doelman Patrick Lodewijks werd tij dens een duel aan een enkel geraakt en moest van het trai ningsveld gedragen worden. Lodewijks is de achtste speler die op dit moment in de ziekenboeg verkeert. Hij heeft gezelschap van Bouma, Bruggink, De Jong, T'[j Waterreus, Ooijer, Kezman en Hofland. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financieel: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 16; sport: 17 en 18 van onze redactie buitenland KANDAHAR - De strijdende partijen in Afghanistan maken zich op voor de slag om Kanda har, waar Talibanleider mullah Omar de verdediging aanvoert. Eenheden van de oppositie ruk ten gisteren vanaf drie kanten verder op naar de Zuid-Af- ghaanse stad. Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen voerden bombardementen uit. Tegelijkertijd spraken andere oppositiegroeperingen met de Taliban over overgave in een po ging een bloedbad te voorko men. Berichten van de oppositie als zou zij het vliegveld van Kandahar in handen hebben, werden ontkend door het Tali- bangezinde persbureau AIP. Tachtig kilometer ten zuidoos ten van Kandahar bevinden zich duizend Amerikaanse com mando's. Het is niet duidelijk of de Amerikanen gaan deelnemen aan de bestorming van Kanda har. Duizenden inwoners van Kandahar zijn inmiddels op de vlucht naar Pakistan. Volgens de Verenigde Naties hebben zij dringend hulp nodig. De toestand in en rond de noor delijke stad Mazar-i-Sharif is volgens de VN 'extreem insta biel' als gevolg van confronta ties tussen verschillende groe peringen en door plunderingen. De humanitaire hulpverlening wordt daardoor belemmerd. Bij de oostelijke stad Jalalabad zijn volgens het Afghaanse persbureau AIP Amerikaanse elitesoldaten geland. Met heli kopters zouden zeker 25 mili tairen zijn afgezet in het gebied waar de door de Amerikanen gezochte terrorist Osama bin Laden zich zou ophouden in een tunnelcomplex bij het dorp To- ra Bora. AFP/ANP/DPA pagina 5: keuze premier verdeelt Afghanen Advertentie naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:p> noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalerv afschrijvmg van mijn (post)bankrekening- c per maand met nummer: j ~j 6 automatische incasso 19,25/42,42). handtekening: c Per kwartaal met automatische incasso (€52,-// 114,59). c per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- T verre In de colofon «ft o nadere info,mate aan. fg °sT.«sIb)" Stuur deze bon naar: - PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002 wo do vr 2a (postzegel niet nodig) dé grootste bioscoophit van 2001 iJVO 49.95 bij inlevering van 2 dukaten: ook verkrijgbaar op 2- disc DVD-set QDQQbiuui geldig t/m 31 december 2001 door Ben Jansen VLISSINGEN - Het Ant werpse scheepvaart- en transportbedrijf Cobel fret Ferries vestigt zich in Vlissingen-Oost. De 56 hectare grote roll-on-roll- off terminal levert vanaf begin 2003 driehonderd arbeidsplaatsen op. Co belfret zal in Vlissingen vooral containers, trailers en nieuwe personenauto's aan- en afvoeren. wegslikken toen het Italiaanse overslag- en transportbedrijf Grimaldi uiteindelijk Antwer pen boven Vlissingen verkoos. „Maar de betekenis van Cobel fret is voor ons veel groter dan Grimaldi zou zijn geweest", verzekerde Bruinooge. De nieuwe klant is daarom zo aantrekkelijk voor Zeeland Seaports omdat Cobelfret voor de drie ro-ro-steigers in de Sloe- haven maar betrekkelijk weinig kadelengte nodig heeft. Haven bedrijven willen doorgaans ter reinen die over een zo groot mo gelijke afstand aan de haven lig gen. Cobelfret had die behoefte niet. Dit betekent dat het ha venschap geen dure lange ka demuur hoeft aan te leggen. Van de driehonderd arbeids krachten die Cobelfret nodig heeft, zullen er naar verwach ting honderd in stuwadoorsac tiviteiten werken. Nog eens honderd werknemers zijn nodig voor aanpassingen aan de uitrusting van nieuwe perso nenauto's. Dat gebeurt bijvoor beeld voor acties van auto-im porteurs. Te denken valt aan inbouw van radio's en aircondi tioning, bevestiging van spoi lers en aanbrengen van lederen bekleding. De overige honderd personeelsleden gaan aan de slag in de sectoren transport, onderhoud en overige dienst verlening. Cigrang zei dat zijn bedrijf 'een ernstige inspanning' zal leveren om zoveel mogelijk Zeeuwen in dienst te nemen. Bruinooge ver wachtte 'geen ernstige moeilijk heden' bij het vinden van vol doende personeel. Hij wees erop dat in 2003 het provinciale veer- bedrijf PSD wordt opgeheven. Het werk bij Cobelfret sluit waarschijnlijk goed aan bij kennis en ervaring van een deel van het PSD-personeel. Boven dien maakt de Westerschelde- tunnel in 2003 de arbeidsmarkt in Midden-Zeeland makkelij ker bereikbaar voor Zeeuws- Vlamingen pagina 15: openheid nieuw voor Cobelfret De terminal komt ten oosten en ten noorden van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen- Oost. Om Cobelfret toegang tot de Sloehaven te verschaffen, verkoopt de Schelde Groep een strook van twintig hectare aan de oostkant van haar terrein. De vestiging van Cobelfret bete kent dat het havenschap Zee land Seaports zijn plannen voor aanleg van de Nieuwlandhaven aan de westkant van het Schel de Groepcomplex schrapt. De vestiging van Cobelfret vergt een investering van ruim 110 miljoen gulden. Daarvan neemt het havenschap een kwart voor zijn rekening. Havenschapsvoorzitter en eco nomiegedeputeerde D. Bruin ooge en Cobelfret-bestuurder C. Cigrang presenteerden gisteren de overeenkomst die Zeeland Seaports met de Antwerpse on derneming heeft gesloten. Bruinooge verklaarde zeer in genomen te zijn met de komst van wat hij 'een buitengewoon gerenommeerd bedrijf' noemde. Vorig jaar moest het haven schap nog een teleurstelling Koeman en Krol op bank Ajax speciaal zouden hebben gemunt op het Fatah-lid, dat ook voor een Palestijnse inlichtingen dienst werkte. Israël ontkent echter de door de Palestijnen bestuurde stad Bethlehem te hebben beschoten. De radicale Palestijnse Hamasbeweging heeft gisteravond gezworen Is raël zwaar te laten boeten voor de luchtaanvallen op de Pales tijnse steden. Sharon legde gisteravond de schuld voor de aanslagen van afgelopen weekeinde geheel bij Arafat, die gisteren niets van zich liet horen. „Ons is een ter roristische oorlog opgedrongen. Als jullie je afvragen wat het doel van deze oorlog is, dan kan ik dat vertellen. Het doel van de terroristen is ons hiervandaan in ballingschap te sturen. Dat zal niet gebeuren. Wij weten wie hiervoor verantwoordelijk is. Arafat is verantwoordelijk voor alles wat er nu gebeurt." De Palestijnen reageerden woe dend op de uitspraken van Sha- (Advertentie) Sinterklaasavond zijn alle IKEA vestigingen open tot 17.00 uur. V IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10 (0.22 c1)/m foto Suhaib Salem/RTR ron. Minister Erekat zei dat de Israëlische premier de Palestij nen de oorlog heeft verklaard. „Sharon heeft de oorlog ver klaard. Het besluit is genomen en hij heeft besloten het aantal Israëliërs en Palestijnen dat om het leven zal komen te verho gen." RTR/AFP/DPA/Belga pagina 2: saamhorigheid in Haifa AMSTERDAM - Ronald Koe man en Ruud Krol zitten van daag samen bij Ajax op de bank als de Amsterdammers tegen Fortuna Sittard spelen. De twee oud-spelers van de club werden gisteren als het nieuwe trainers duo gepresenteerd. De 38-jarige Koeman, die zon dag zijn laatste wedstrijd bij Vi tesse coachte, tekende een con tract tot en met de zomer van 2004. Assistent Krol (52), tot gisteren in dienst van de KNVB, heeft zelfs een overeenkomst tot medio 2005. Koeman en Krol leidden gisterochtend al de trai ning bij Ajax. Nog meer dan Koeman haalt Ajax met Ruud Krol een oud- Ajacied in huis. De nieuwe as sistent-trainer van Aj ax speelde 457 officiële wedstrijden voor Ajax en scoorde daarin 30 keer. Krol aarzelde geen moment toen het aanbod van Ajax kwam: „Ajax is anders, mijn club, dat zal altijd zo blijven. Natuurlijk is De Meer er niet meer, maar toen ik hier aan kwam deed me dat emotioneel wel wat." GPD ARNEMUIDEN - Twee losge broken paarden hebben gister middag rond kwart over vijf voor een file gezorgd op de A58. Vermoedelijk was het tweetal ergens van geschrokken en via de rotonde bij Arnemuiden de snelweg opgegaan. Met hulp van bekenden kon de eigenares de paarden in een veevervoer- wagen drijven. Eén paard liep lichte verwondingen op aan een been. Zwarte rook stijgt op boven Gaza-Stad na de Israëlische aanval. van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische premier Sharon heeft gister avond aangekondigd dat zijn kabinet na de bloedige aansla gen van het afgelopen weekein de 'verreikende beslissingen' zal nemen. Israël bevindt zich volgens Sharon in een oorlog waarvoor de Palestijnse presi dent Arafat de verantwoorde lijkheid draagt. De Israëlische strijdkrachten waren inmiddels met vergel dingsacties begonnen. Gister middag beschoten Israëlische helikopters met raketten het ge bied rond het hoofdkwartier van Arafat in Gaza-Stad. Daar bij werden de twee helikopters van de Palestijnse leider ver nield. Volgens de Palestijnen zijn daar ook zeventien gewon den gevallen. Korte tijd later voerden Israëli sche gevechtsvliegtuigen aan vallen uit op een politiebureau en een kantoor van het bestuur van de de Palestijnse stad Jenin op de Westelijke Jordaanoever. Ook hier zouden gewonden zijn gevallen. Israël beschouwt Jen in als de voornaamste basis van Palestijnse zelfmoordcomman do's. In Bethlehem kwam een lid van de Fatahbeweging van Arafat om het leven door een explosie. De Palestijnen zeggen dat Israël verantwoordelijk is voor de ont ploffing in het gebouw. Zij zou den het pand vanuit helikopters hebben bestookt waarbij ze het van onze redactie binnenland ERMELO - Het Meisje van Nul de is eindelijk bekend onder haar echte naam: Rowena Rik kers, vier jaar oud, uit Rotter dam. Haar identiteit kon wor den achterhaald doordat op 22 november een reconstructie van haar hoofd werd getoond op de televisie. Het politieteam van de regio Noord- en Oost-Gelderland maakt gisterochtend de identi teit bekend tijdens een persbij - Advertentie eenkomst in Ermelo. Eind vori ge week kwam die vast te staan na DNA-onderzoek. Het hoofd van het Meisje van Nulde was op 30 augustus, de dag dat zij vijf jaar zou zijn ge worden, aangetroffen bij Hoek van Holland. Op 27 augustus was haar romp gevonden op Strand Nulde bij Putten. Eén van haar handen werd in okto ber bij Harderwijk ontdekt. „Gezien de wreedheid van de moord en het daardoor natio naal geschokte rechtsgevoel kent het rechercheteam hoge prioriteit toe aan de opsporing van de daders", aldus onder zoeksleider J. van Aalderen. Moeder Als verdachten gelden de 25-ja- rige moeder van het meisje en haar 32-jarige vriend, beiden van Nederlandse afkomst. Tot april van dit jaar woonde Rowe na bij haar moeder en vader in Dordrecht. Daarna vertrok de moeder met de vriend naar Rot terdam en nam het meisje mee. De politie heeft sterke aanwij zingen dat de moeder inmiddels met de vriend in het buitenland is. Ze zijn eind augustus ver trokken uit Rotterdam met een witte Mercedes Vito (bestelbus) met het kenteken 03-VD-HG en sindsdien spoorloos. Volgens Mercedes Nederland gaat het om een huurauto.. De vader heeft sinds april geen enkel contact gehad met zijn dochter. „Hij is één van de dui zenden Nederlandse mannen die vrijwillig of gedwongen geen omgang meer hebben met hun kind", zegt woordvoerder B. Top van het politiekorps Noord-en Oost Gelderland. ,,De man had er geen weet van dat zijn dochter was vermoord. Hij is voor ons geen verdachte." Reconstructie Van zeer groot gewicht bij de oplossing was de reconstructie van het hoofdje van 'het Meisje van Nulde' die op 22 oktober in het televisie-programma Op sporing Verzocht is getoond. Daarin herkenden familieleden en bekenden Rowena. Met name het spleetje tussen de tanden speelde een belangrijke rol bij de herkenning. Ook onderzoek op scholen en bij leerplichtambtenaren bracht de politie op het spoor van Rowe na. Ze zat op de Mauveschool in Dordrecht. In het najaar had de school de vermissing van het kind gemeld toen het onder zoeksteam van de politie alle basisscholen in het land had aangeschreven met de vraag of zij leerlingen misten. Na de va kantie keerde Rowena niet meer terug op school. Haar moeder had de school alleen gemeld dat ze ging verhuizen, maar niet waarheen. Lange tijd is in deze zaak over leg geweest met de politie in Londen naar aanleiding van de vondst van een romp van een jongetje in de Theems. Die con tacten zijn er nog wel, maar de politie acht het uitgesloten dat er verbanden bestaan tussen beide zaken. GPD/ANP t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1