Proeftuin voor Verenigd Europa PZC Openheid is nieuw voor Cobelfret Een warm welkom voor JPB in Zeeland Rijk betaalt alle kosten dijkwerken Westerschelde Kindergeneeskunde moet van CDA in Ylissingen blijven Borsele profiteert van dividendpolitiek Yarkensbaron eist twee ton van Hulst Huisartsen werken aan één meldkamer 15 West-Zeeuws-Vlaanderen gaat met Vlaamse buurgemeenten samenwerken Zeeuwen beste in jeu-de-boules Jongerenavond en 40-plusavond in COC-café Adventzang dinsdag 4 december 2001 door Maurits Sep MIDDELBURG - Aangemoe digd door aanzwellend ap plaus schrijdt Jan Peter Balke nende tussen het publiek door naar de microfoon. De lande lijk lijsttrekker van het Chris ten-Democratisch Appèl is een Zeeuw en dus is het volle bak in hotel Arneville in Middelburg. De spreekstalmeester is opge togen: „Ha, u wilt hem ook eens in het echt zien." De Zeeuwse CDA'ers bereiden 'onze Jan Peter Balkenende' een warm welkom thuis. Bij zonder trots zijn ze dat één van hun de partij mag aanvoeren, nu en bij de komende verkie- zingen. Hij stelt ze niet teleur. „Héhé, eindelijk ben ik in Zee land. Het begon tijd te wor den." Dankbaar applaus daalt op hem neer, de kop is eraf. Een paar provincies had hij al gehad en overal was het druk. Maar voor een uitverkocht huis in Middelburg spreken, doet hem wel wat, geeft hij na af loop toe. „Natuurlijk is het een speciaal gevoel hier als Zeeuw te ko men." Want hij woont dan al wel het grootste deel van zijn leven buiten de provincie (eerst Noord-, nu Zuid-Holland), hij blijft altijd een Zeeuw. „Dat gevoel raak je nooit kwijt. Om kwart over acht vangt zijn speech aan. Hij begint met een algemene verhandeling over het pragmatisme en de ziel loosheid van Paars, dat pu- bliekspeilingen gebruikt om beleid te maken ('onthutsend, dat is het faillissement van de politiek'). Benadrukt dan dat het CDA een integer en ver trouwenwekkend alternatief is. Wijst op het veiligheidsge voel van de samenleving, op de spanning tussen privacy en cri minaliteit. En vindt het een schande dat ondanks zeven vette jaren de wachtlijsten in de zorg nog bestaan ('de groot ste successen van minister Borst van Volksgezondheid zijn het verleggen van ethische grenzen'). Listig lardeert hij de algemene beschouwing van de staat van Nederland met Zeeuwse anek dotes. Over een antiek Zeeuws paardenmes dat hij van zijn broers heeft gekregen. En over bolussen. „Ik heb vandaag een bolus gegeten. Een echte. Niet zo één die in het Rotterdamse krijgt. Daar staat op het cello faantje wel Zeeuwse bolus, maar als je proeft, niks hoor. Dat is een gat in de markt. De echte Zeeuwse bolus moet het land in, Coryfeeën Onder zijn toehoorders tal van CD A-coryfeeën. Commissaris der koningin Van Gelder, diens voorganger Boertien, de gede puteerden Poppelaars en Cop- poolse („Jaja, ik ben er ook!"), hun voorganger Dek, burge meester Van der Zaag van Goes, wethouder Poppe-de Looff van Veere, voormalig Kamerlid Beinema, raads- en Statenleden. In de mêlee ont waart hij zijn oud-economiele raar. Als de discussie afgelopen is, blikt hij tevreden terug op een 'goeie avond'. „Ik proef en thousiasme. De crisis was hef tig maar snel voorbijIk maak te me toen wel zorgen, maar we kunnen nu voluit door naar de verkiezingen. We gaan voor de winst." Rijnco Jan Suurmond - de im mer uitgelaten Vlissingse cam pagneleider - ziet het helemaal zitten met Balkenende. Onge vraagd neemt hij de microfoon ter hand om de partijgenoten een handzame slogan aan de hand te doen: „JPB, CDA oké." door Emile Calon MIDDELBURG - West- Zeeuws-Vlaanderen en de vier aangrenzende Vlaamse ge meenten moeten een proeftuin worden voor het Verenigd Euro pa. De zes gemeenten willen een grensoverschrijdend samen werkingsverband aangaan. Als dat lukt willen ze dat voor hun regio de wet- en regelgeving voor een proefperiode gelijk wordt gesteld. Zeker op het ge bied van de sociale wetten mo gen er dan geen verschillen zijn voor inwoners van de toekom stige gemeente Sluis en de buren aan de andere kant van de landsgrens. Burgemeester J. De Roo van Maldegem erkende gisteren tij dens een vergadering van de Eu- regio Scheldemond dat er nog een lange weg is te gaan voor er sprake is van een wettelijke proeftuin. Maar als alle over heidsinstanties meewerken acht hij het mogelijk om over zo'n vier jaar van start te gaan. Dan kunnen de 96.000 inwoners van Sluis/Aardenburg, Oost burg, Sint Laureins, Knokke/ Heist, Maldegem en Damme proefondervindelijk vaststellen of het mogelijk is de (sociale) wetten te harmoniseren. Burgemeester R. Barbé van Ter- neuzen hield hem tijdens de bij eenkomst in de Middelburgse HEINKENSZAND - Tijdens een jeu-de-boulestoernooi in Heinkenszand heeft CJB uit Middelburg goed gepresteerd. In poule A gingen Marco Wou ters en Servie de Keerse- meeckers met de eerste prijs naar huis. In poule B werden clubgenoten Wim Roemersma en Nico Claessen winnaar. CJB won ook twee tweede prijzen en een derde prijs. Er deden in to taal 32 teams uit Zeeland en Brabant mee. abdij voor dat alleen al het in stellen van een grensoverschrij dend samenwerkingsverbang wettelijk zeer moeilijk is. Vooral omdat de Nederlandse en Belgi sche regelgeving flink verschil len. De Roo gaf hem geen onge lijk, maar stelde wel dat er juridisch gezien geen onover brugbare hindernissen zijn. Al les hangt volgens hem af van de wil van de deelnemers en be reidheid van de landelijke en provinciale overheden om mee te werken. „Vroeg of laat wordt binnen de Europese Unie de wetgeving ge lijk getrokken", voerde hij aan. In West-Zeeuws-Vlaanderen en de aangrenzende Vlaamse ge meenten kan straks uitgetest worden hoe zoiets uitpakt, al dus de burgemeester. Hij noem de het van de zotte dat grensar beiders nog steeds financieel nadeel ondervinden van het feit dat ze werken aan de andere kant van de grens. Een Belg die in Nederland werkt moet dub bel betalen voor zijn verzeke ring volksgezondheid, noemde hij als voorbeeld. Maar volgens De kosten van de dijkwerken die sedert 1997 begonnen zijn, zoals de dijkverzwaring bij Hansweert, worden helemaal door het Rijk betaald. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het Rijk neemt alle kosten van de in 1997 be gonnen dijkwerken langs de Westerschelde voor zijn reke ning. Ook in de toekomst ver- door Maurits Sep MIDDELBURG - Als het aan de Kamerfractie van het CDA ligt, kunnen Walcherse vrouwen ook in de toekomst in het Vlissingse ziekenhuis bevallen. Kamerlid S. Buijs vindt de verhuizing van de afdeling kindergeneesklun- de naar Goes in strijd met het landelijke beleid. Hij zal hier over vandaag schriftelijke vra gen stellen aan minister Borst van Volksgezondheid. Buijs uitte gisteren op een par tijbijeenkomst in Middelburg zware kritiek op het besluit van de ziekenhuisdirecties in Vlis- singen en Goes om kinderge neeskunde weg te halen uit Wal cheren. „In Vlissingen, Goes en Terneuzen moeten volledige ba sisziekenhuizen blijven be staan, Als er ergens sprake moet zijn van een leveringsplicht, dan is het wel in de gezond heidszorg." Concentratie van kinderge neeskunde in Goes is strijdig met het beleid van minister Borst, verklaarde Buijs. „Er is sprake van een tegendraadse beweging. Ik zal hierover vra genstellen aan de minister. Con centratie is een opmaat naar fu sie. Wat ons betreft gaat dit niet door." Als Borst haar eigen beleid seri eus neemt, dan zal' zij het plan van de ziekenhuisdirecties ook echt tegenhouden, verwacht Buijs. Hij wil van haar voor 13 december weten hoe zij over de ze ontwikkeling denkt, omdat dan een breecl debat wordt ge voerd in de Tweede Kamer over de toekomst van alle kleine zie kenhuizen in Nederland. Buijs toonde geen enkel begrip voor het probleem van het Vlis singse ziekenhuis dat een tekort aan specialisten heeft. „In Ter- neuzen hebben ze wel voldoen de artsen. Waarom zou dat dan in Vlissingen niet kunnen? Dan moeten ze maar eens in de leer gaan in Terneuzen." MIDDELBURG - Het weekein de van 8 en 9 december 2001 staat bij homobelangenvereni ging COC Midden-Zeeland in Middelburg in het teken van jonge en oudere homo's. Op za terdag 8 december wordt de tweede jongerenavond van dit jaar gehouden. Op zondag 9 de cember wordt een 40-plusmid- daggehouden. Tijdens de jongerenavond kun nen jongeren in een ongedwon gen sfeer met leeftijdgenoten praten of een van de informatie ve folders inkijken die klaarlig gen. Deze avond, gericht op jon geren tot en met 25 jaar, begint om 20.00 uur. Vanaf 22.00 uur gaat COC café Goudwaard ook open voor mensen van boven de 25. Zondag 9 december zijn de 40- plussers aan de beurt. COC café Goudwaard is dan van 15.00 uur tot 17.30 uur geopend speciaal voor mensen van boven de 45. Doel: gezellig kletsen en bijpra ten onder het genot van een drankje. Als deze eerste 40- plusmidclag een succes is, zullen er meer volgen. Beide activiteiten vinden plaats in COC café Goudwaard, Lange Nooi'dstraat 52 in Middelburg. goedt de rijksoverheid nieuwe versterkingen van hoofdwater- keringen volledig, zo heeft staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat gisteren aan de Tweede Kamer geschre ven. Voor de Zeeuwse water schappen is dat een financiële opsteker. Dijkgraaf W. A. Gosselaar van waterschap Zeeuwse Eilanden was bij de onderhandelingen met het Rijk betrokken. Hij is tevreden over cle getroffen rege ling. „Toen de problemen met de stenen dijkbekledingen eind 1996 in volle omvang bekend werden, hebben wij als Zeeuwse waterschappen direct gezegd: Zeeland heeft te weinig inwo ners om dat te kunnen betalen. Dat is nu erkend." In 1997 is al met de vernieuwing van te zwakke stenen dijkbekle dingen langs de Westerschelde begonnen. Toenmalig minister Jorritsma van Verkeer en Wa terstaat wilde niet wachten tot er een financiële regeling zou liggen. Dat blijkt achteraf een wijs besluit. Tenslotte heeft het ruim vier jaar geduurd voor wa terschappen, provincies en rijksoverheid tot een akkoord wisten te komen. „Maar dat heeft", vertelt Gosselaar, „meer met een discussie tussen Rijk en provincies te maken, dan met de stenen dijkbekledingen. Daar over waren we het al langer eens." Inleveren De waterschappen moeten ook iets inleveren. Het Rijk schrapt vanaf 2005 de bijdrage aan de waterschappen van 19,5 mil joen gulden per jaar voor onder houd en beheer van hoofdwa terkeringen. In het vervolg moeten de waterschappen dit helemaal zelf bekostigen. Dat geldt overigens niet voor de bestrijding van oeverafkalving langs de Oosterschelde, waar voor waterschap Zeeuwse Ei- foto Willem Mieras landen nu nog een bijdrage krijgt uit die 19,5 miljoen gul den. Bij oever-erosie langs de Oosterschelde gaat het Rijk voortaan zelf alle kosten direct betalen, zoals nu al voor de Wes terschelde. Al met al lijkt de regeling gun stig voor de Zeeuwse water schappen en belastingbetalers. Alle Nederlanders betalen mee aan vernieuwing van de te zwakke dijkbekledingen, ge schat op ruim één miljard gul den tot 2013. En aan onderhoud zullen de waterschappen de eer ste jaren niet veel kwijt zijn, om dat veel dijken door de werk zaamheden als nieuw zijn. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het was zijn allereerste persconferentie. Christian Cigrang, afgevaar digd bestuurder van de Cobel fret Groep, had zichtbaar moei te met de openheid die gisteren van hem werd verwacht bij de presentatie van de plannen van zijn onderneming voor een roll- on-roll-off terminal in Vlissin- gen-Oost. Hij moest nogal eens zijn toevlucht nemen tot stop lappen als 'daar kan ik uit con- currentieoverwegingen geen antwoord op geven' en 'daar wil ik niets op zeggen'. Cobelfret (1,4 miljard gulden omzet in 2000, 1100 werkne mers voornamelijk in België, maar ook in Nederland, Enge land en Zweden en een vloot van twintig vracht veerboten) is niet gewend voor het voetlicht te tre den. Het bedrijf is onder meer actief in bulkvaart, ro-ro lijn- vaart, ro-ro terminals, trailer- en containervervoer en binnen vaart en geldt in de woorden van havenschapvoorzitter en gede puteerde Daan Bruinooge als 'een belangrijke speler' op de Noordwest-Europese logistieke markt. Vanwaar dan die schuchterheid? Cigrang: „We zijn niet gewoon openheid van zaken te geven. Natuurlijk hou den wij ons aan cle wettelijke plicht verslag te doen, maar we zijn er erg beducht voor ons door onze concurrenten in de kaart te laten kijken." Hij zei niet uit te sluiten dat Co belfret zich door de vestiging in Vlissingen-Oost wat meer moet aanpassen aan de Nederlandse mores op het gebied van open heid. Ook over cle gevolgen van de komst van Cobelfret naar Vlis singen voor de activiteiten van het bedrijf in Zeebrugge liet Ci grang zich niet uit. Hij verheel de niet dat cle onderneming niet geheel tevreden is over de gang van zaken op de drie terminals (samen 80 ha groot) die Cobel fret daar exploiteert, maar van verhuizing van activiteiten naar Vlissingen is volgens hem geen sprake. „We hebben het over uitbreiding, niet over ver vanging. Wel zullen er, zeker in de aanloopfase van onze termi nal is Vlissingen, hier en daar wat verschuivingen van lading optreden." Engeland Met de Vlissingse terminal mikt Cobelfret deels op Engeland. Daar zijn weinig containerha vens. In de strategie van Cobel fret kunnen in de toekomst con tainers uit verre havens worden aangevoerd op de Westerschel de Containerterminal (WCT). Vervolgens gaan ze naar de ro- ro terminal aan de andere kant van het havengebied en tenslot te op kleinere schepen naar En geland. De plannen voor cle WCT hebben voor Cobelfret dan ook een belangrijke rol gespeeld bij het besluit zich in Vlissin gen-Oost te vestigen. Het bedrijf is van plan voor de aan- en afvoer van lading die niet naar Engeland gaat vooral binnenvaartschepen in te zef- ten. Het is de bedoeling voor dit doel drie of vier speciaal ont worpen binnenvaartschepen te laten bouwen, clie meer dan de helft van dit cleel van het lading aanbod voor hun rekening kun nen nemen. Twee afvaarten De terminal van Cobelfret heeft een capaciteit van ruim 2 mil joen ton lading per jaar. Daarbij wordt uitgegaan van gemiddeld twee afvaarten per dag. Dit be tekent dat het scheepvaartver keer van en naar Vlissingen- Oost met ongeveer een kwart toeneemt. Bruinooge zei cle komst van Co belfret te beschouwen als een verdere versterking van de posi tie van de Zeeuwse havens. Hij vertelde dat er volop contacten zijn met andere ondernemingen die geïnteresseerd zijn in vesti ging in Vlissingen-Oost en de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone. Namen? Bruinooge nam gretig een van de verontschuldigingen van Cigrang over: „Daar kan ik uit concurrentieoverwegingen geen mededelingen over doen." hem zijn er nog tal van andere hiaten. „Willen we voortgang maken met een verenigd Europa dan is het instellen van een proeftuin nodig." Hij is ervan overtuigd dat het een uniek maar ook haalbaar experiment is, 'een Europees laboratorium'. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Een meer derheid van het gemeentebe stuur van Borsele wil akkoord gaan met de nieuwe dividend politiek van Delta Nutsbedrij ven. Delta wil jaarlijks 30 miljoen euro aan de aandeel houders uitkeren, ongeacht de resultaten van het nutsbedrijf. Voor Borsele komt dat neer op 792.000 euro per jaar, ruim 610.000 meer dan de 181.000 eu ro waarmee in de meerjarenra ming rekening is gehouden. Alleen wethouder P. Vollaard vindt dat grote winsten niet tot vaste dividenduitkeringen moeten leiden, maar tot aanpas sing van cle tarieven. In de aan deelhoudersvergadering van Delta, die op 17 december wordt gehouden, komt het Delta Groepsplan 2002 aan de orcle, waarin onder meer het voorstel van de dividendpolitiek wordt verwoord. Ondanks het feit dat Delta met ingang van 2002 ven nootschapsbelasting moet beta len en de verwachting dat cle re sultaten van de onderneming van jaar tot jaar sterk zullen verschillen, wil Delta een vast bedrag aan de aandeelhouders, de gemeenten, uitkeren. Een ho gere winst leidt dan in cle perio de tot 2006 niet tot meer divi denduitkering en een lagere winst niet tot minder. Een meerderheid van het colle ge wil daarvoor een fiat meege ven aan de vertegenwoordigers van Borsele in cle aandeelhou dersvergadering van Delta. Vol laard meent dat dat niet juist is, „Als Delta grote winsten maakt, betekent dat dat de tarieven voor gas, water, licht en wat het bedrijf nog allemaal niet meer levert, te hoog zijn." De kwestie wordt donderdag vanaf 20 uur besproken in de raadsvergadering in het ge meentehuis in Heinkenszand. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De Veghelse varkensbaron C. van Sleuwen heeft bij de Raad van State een schadeclaim neergelegd van 206.000,- tegen de gemeente Hulst. Volgens de varkenshou der, die tientallen bedrijven be zit, heeft de gemeente het hem in 1994 ten onrechte onmogelijk gemaakt een varkensbedrijf te beginnen in Graauw. De gemeente Hulst wees toen cle vergunningsaanvraag af die Van Sleuwen had ingediend voor een varkensfabriek met bijna 2700 dieren aan de Schen kel dijk. Na een vernietigende uitspraak van cle Raad van Sta te in 1995 voelde Hulst zich ver plicht om de vergunningsaan vraag gedeeltelijk te honoreren. Zo kreeg Van Sleuwen in 1996 een vergunning voor ruim 1300 varkens. De varkenshouder wil de evenwel cle volle mep en vocht het besluit aan bij de Raad van State. Daar leek hij van een koude kermis thuis te komen. Het rechtscollege vernietigde namelijk in 1998 de vergunning, omdat de gemeente het besluit niet goed had gemotiveerd. Van Sleuwens raadsman H. van cler Westen zei gisteren op de zit ting dat de Raad van State alleen om formele redenen de vergunning van tafel heeft ge veegd. „Uit de uitspraak van de Raad van State bleek dat er een vergunning kon worden ver leend voor 1183 varkens", zei cle raadsman. Zover is het echter nooit gekomen. In 1998 was de milieuwetgeving al zover aan gescherpt dat Van Sleuwens aanvraag uit 1994 geen kans meer had. De gemeente weiger de cle vergunning dan ook totaal, omdat nieuwe milieu wetgeving de beoogde varkens houderij niet langer toestond. Van Sleuwen vindt dat hij door Hulst een bedrijf met tenminste 1183 mestvarkens is misgelo pen. Hij becijfert de schade op 175,- per varken. Dat levert een bedrag op - van ruim twee ton. De gemeente erkent geen aansprakelijkheid. Uitspraak volgt over enkele we ken. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Eén centrale meldkamer voor Schouwen- Duiveland, de Bevelanden en Walcheren, die de huisartsen posten in de drie regio's moet aansturen. Met die opzet willen de Zeeuwse huisartsenvereni gingen boven de Westerschelde de dienstenstructuur voor het avond-, nacht- en weekend werk gedeeltelijk samen gaan organiseren. Het plan is om voor de drie re gio's boven de Westerschelde één centrale meldkamer of call- center in te richten, als 'een spin in het web'. Inwoners van Schouwen-Duiveland, de Beve landen en Walcheren moeten hier 's avonds en in het weekend naartoe bellen als ze een huis arts nodig hebben. Daar wordt het probleem beoordeeld en de huisartsenpost in bijvoorbeeld Goes of Zierikzee aangestuurd. Door deze samenwerking ont staat voor een deel van de orga nisatie een draagvlak van ruim tweehonderdduizend inwoners. „Een 'aardige schaalgrootte. Een kleinere schaal kan voor een vrij kwestbare organisatie zorgen", vinclt P. de Doelder, voorzitter van de Districts Huisarstenvereniging (DHV) Zeeland. Het plan voor een centrale meldkamer hoort bij de oprich ting van huisartsenposten, één voor elke regio. Deze huisart senposten, centrale medische afdelingen waar huisartsen bij toerbeurt avond-, nacht- of weekenddiensten draaien, wor den ingesteld op Schouwen, cle Bevelanden en Walcheren om de eerste zorg te garanderen. Ook moet Zeeland op deze manier in de toekomst aantrekkelijk blij ven voor jonge artsen. Bewoners en toeristen kunnen op deze ma nier straks dus buiten de regu liere uren van de huisartsen praktijk op één plek terecht. Veel geld De opzet van deze diensten structuur behelst meer dan een rooster voor cle huisartsen en een telefoon alleen. Oncler meer een gebouw, automatisering, assistentie voor de dienstdoen de arts en een onderzoekskamer zijn hiervoor nodig. Daarom is er behoorlijk veel geld nodig om een huisartsenpost op poten te zetten en draaiende te houden. Dié kosten moeten gedekt wor den met cle verhoogde tarieven, die de zorgverzekeraars uitbe talen. Het Rijk heeft eerder dit jaar al toegezegd voor deze toe lage landelijk 150 miljoen gul den te willen vrijmaken en kwam vorige week nog eens met enkele tientallen miljoenen gul dens over de brug om mee te be talen aan cle vergoeding van de beschikbaarheid van cle arts. Hoeveel de tarieven verhoogd worden, hangt af van het aantal inwoners in het gebied van de huisartsenpost. Op het platte land moeten minder mensen dezelfde dienstenstructuur fi nancieel ondersteunen als in de steden. In de aanloopperiode zijn nu nog geen grenzen aan die verhoging gesteld, maar binnen een paar jaar zal het Rijk samen met het College Tarieven Ge zondheidszorg (CTG) een maxi mum vaststellen. Wie nu vol gens R. Smits, voorzitter van de regionale huisartsenvereniging Schouwen-Duiveland, een te dure huisartsenpost opzet, loopt in de toekomst het risico een stapje terug te moeten doen. „Zeeland is dunbevolkt. Als we een goed systeem willen opzet ten zullen we een aantal zaken centraal moeten onderbren gen." Dat er gedacht wordt aan een samenwerking betekent overi gens niet dat de verschillende regio's moeten wachten totdat iedereen zijn zaakjes ten aan zien van zijn huisartsenpost voor elkaar heeft. Zodra cle verst gevorderde post, die voor de Bevelanden, zijn deuren opent, moet ook het callcenter aanwezig zijn. De Doelder: „Dan zal een voorlopige voor ziening van start gaan. We gaan niet op elkaar wachten. De huis artsenposten moeten zo snel mogelijk van de grond komen." MIDDELBURG - Het gemengd koor Sursum Corda van de Gereformeerde Gemeente Mid delburg-Centrum houdt op za terdag 15 december een advent- zangavond. Naast dit koor treden het jeugd koor Blijde Stemmen en het Ge mengd koor De Lofstem uit Ar- nemuiden op. De dirigenten zijn H. Weekhout, J. Harinck en R. Di Bella. De organisten zijn W. Bosschaart en H. Meulmees- ter. Het repertoire bestaat onder meer uit werken van Handel en Stolk. Er is ook ruimte voor sa menzang. De avond begint om half acht in de Ter Hoogekerk aan de Willem Teellinekstraat 3 in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15