OVIICIILE ZEEUWSE COURflN Partners ruziën over WAO jQüyJjIlpjJ Weekeinde vol terreur in Israël Haselhoef bereid tot bezoek aan homobar Argentinië beperkt vlucht in dollars 10° 1 7° t Brandbrief over ziekenhuizen Kandahar volgend doelwit Joensen wint publieksprijs Kloetinge stijgt op ranglijst Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Jzinkpu'ii Dertig doden bij aanslagen Deel Russische raket verlicht Zeeuwse hemel Energiereus Enron verkeert in surseance Z 3 Regen Bewolkt en regenachtig. Maximumtemperatuur ongeveer 10 graden. Matige zuidelijke wind. 244e jaargang no. 285 maandag 3 december 2001 los nummer 1,00 2,20) jJ FOTO VIDEO P_I_GJ_T^AAJ.J yyjjjjjüiu- JluoAiS oJjAi.J'j'I Goes Vllssingen Middelburg Hulst Tei Zierikzee Etten-Leur internet: www.pzc.nl Zeven maatschappelijke organisaties, waaronder de NVZ Vereniging van Ziekenhuizen, de Orde van Medisch Specia listen, de Zorgverzekeraars Nederland en de hbo-raad, heb ben een brandbrief aan minister Borst gestuurd. Ze willen dat de minister nog dit jaar instemt met een actieplan voor duizenden extra opleidingsplaatsen voor zie kenhuisverplegers. Amerikaanse mariniers en troepen van de Noor delijke Alliantie bevin den zich in de buurt van Kandahar, het laatste bolwerk van de Taliban in Afghanistan. De stad in het zuiden van het land werd afgelopen weekeinde onophoude lijk gebombardeerd. De slag om Kandahar lijkt ieder moment te kunnen los- barsten. Laurens Joensen uit Terneuzen heeft zaterdagavond in het Luxor Theater in Rotterdam de publieksprijs van het 36e Ca- meretten cabaretfestival in de wacht gesleept. Hij kreeg de meeste stemmen van het publiek. De jurydie hem de tweede plaats had toebedeeld, prees onder meer zijn kwaliteiten als zanger en muzikant. Kloetinge is in de hoofd klasse B opgeklommen naar de vierde plaats. De Bevelandse formatie maakte zaterdag korte metten met Dovo: 5-1. Erik de Groene scoorde tweemaal en bracht zijn seizoenstotaal op elf doelpun- ten. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20. door Esme Soesman KRABBENDIJKE - Imam Ab dullah Haselhoef uit Krabben- dijke wil best gaan stappen in een homobar. Maar liefst wel niet SGP-voorzitter W. Kolijn en een orthodoxe rabbijn aan zijn zijde. En bij voorkeur in een Zeeuws COC-café. Dat zegt Haselhoef in reactie op de Amsterdamse wethouder Geert Dales, die imams heeft uitgenodigd een rondje homo cafés te doen in zijn stad, oni een dialoog op gang te brengen. Ha selhoef wil die dialoog graag aangaan, maar vindt tegelijker tijd dat homofoob gedrag niet louter en alleen bij moslims neer te leggen is. Aangifte Hij verwijst naar recente uit spraken van SGP-partijvoor- zitter W. Kolijn, die voor de Gaykrant en de Stichting Vrien den van de Gaykrant reden wa ren om aangifte te doen tegen de Terneuzense partijvoorzitter. Orthodoxe rabbijnen, consta teert Haselhoef verder, houden wijselijk hun mond. Maar ook in die hoek speelt dezelfde kwes tie. Haselhoef: „Je hebt de letterlij ke tekst in de boeken en de vraag hoe ga je met dingen in de prak tijk om. Dat is een geloofswor steling die ik best op tafel wil leggen." De Krabbendijkse imam is, zon der Kolijn en rabbijn, overigens evengoed berei d een homobar te bezoeken. De uitnodiging van Dales laat op zichzelf al zien hoé culturele verschillen tot onbegrip kunnen leiden. Tot het einde van de ra madan (16 december) staat stappen niet op de agenda van de imam. Kolijn geeft desgevraagd aan dat 'praten nooit kwaad kan'. Over al dan niet daadwerkelijk op stap gaan, zal hij zich te zij ner tijd beraden. „Ik weeg af of het nuttig is en wat men beoogt te bereiken." Advertentie naam:a noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat;nr 9eef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:n noteert u mij voor een abonnement- De eerste e.maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maand met nummer. automatische incasso 19,25/42,42). handtekening: c Per kwartaal met automatische incasso 52,-/114,59). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- D fer ar ,me? vens in de colofon treft u nadere informatie aan automatische incasso 198,-// 436,33). Stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice 8 "71"32Ï4IIÖÖÖÖÖ211 f,T,°,Sr,d,?ummer 123 4380 VB Vlissingen di wo do vr za (postzegel niet nodig) ■■bh HHH VLISSINGEN - Boven Zeeland en België zijn zaterdagavond omstreeks half twaalf lichtver schijnselen te zien geweest. Volgens de Middelburgse volks sterrenwacht Philippus Lans bergen zijn die hoogstwaar schijnlijk veroorzaakt door een deel van een raket, dat in de dampkring terecht is gekomen. De Protonraket werd enkele uren eerder vanaf de Russische basis Baikonour gelanceerd, met aan boord drie satellieten voor navigatie. „Vermoedelijk zijn we getuige geweest van het terugvallen van de derde trap van deze raket", zegt Rijk-Jan Koppejan van de volkssterren wacht. Jan Minderhout van de sterren wacht heeft het verschijnsel met eigen ogen gezien. „Ik was in Nieuw- en Sint Joosland en in het zuidwesten zag ik iets ont staan dat leek op een brandend vliegtuig. Toen het boven de kim uitsteeg leek het op een hoed, gevuld met vonken met daar achter ook nog vonken. Naar mate het steeg, begon het feller te gloeien tot het in vijf delen uit elkaar viel met elk een eigen staart. Later viel het uiteen in meerdere delen. Het leken net straaljagers. Toen het boven mijn hoofd kwam, verdween het." Echt verontrust was Minder hout niet. „Op het moment dat het ging gloeien, wist ik dat het een satelliet of iets dergelijk moest zijn. Later ben ik op in ternet gaan zoeken en stuitte ik op deze raket. Ik denk dat het een stuwraket of zware trap is geweest." De sterrenwacht heeft soortgelijke waarnemin gen vernomen uit Schoondijke, Leuven en Brugge. De politie van Haifa onderzoekt de bus waarin zestien mensen de dood vonden. door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - De werkgevers organisaties VNO-NCW en MKB Nederland weigeren ak koord te gaan met een nieuw WAO-stelsel waarbij gedeelte lijk arbeidsongeschikten hun loon volledig krijgen doorbe taald. Ook mag er geen ontslag verbod voor hen komen. De vakcentrale FNV vindt dat juist belangrijke punten. Door deze onenigheid lijkt het er op dat het de Sociaal Econo mische Raad (SER) morgen niet lukt om met een unaniem advies voor het kabinet te komen over de WAO. MKB Nederland ver klaarde al eerder niet akkoord te gaan met het WAO-plan zoals dat er nu uit ziet. Betrouwbare bronnen melden dat nu ook de grootste ondernemersorganisa tie VNO-NCW het niet meer ziet zitten. De FNV wil niet inhoudelijk reageren, maar een woordvoer der zegt dat de zaken er niet rooskleurig voorstaan. Als het de partij en niet lukt om een una niem akkoord te sluiten heeft dat grote gevolgen. Politieke partijen gaan dan hun eigen WAO-plan maken, waarbij so ciale partners buitenspel wor den gezet. Het bezwaar van de werkgevers spitst zich toe op werknemers die voor 50 procent of minder arbeidsongeschikt worden ver klaard. Zij blijven voortaan in dienst van de baas. De vakbe weging wil echter dat zij 100 procent van het oude salaris krijgen doorbetaald. „Onbe spreekbaar", zegt Alfred van Delft van MKB Nederland. Vooral kleine ondernemers worden dan hard getroffen. „Die kunnen het niet ophoesten als ze iemand die maar twee da gen kan werken, voor vijf dagen moeten uitbetalen." Van Delft noemt het ook bela chelijk dat de FNV een ontslag verbod wil voor werknemers die tot 50 procent worden afge keurd. „Dat gaat ons veel te ver. Wij hebben ons in de SER al be reid verklaard om deze mensen in dienst te houden. De FNV moet niet het onderste uit de kan willen." Morgen praten de partijen ver der in de SER. Van Delft zal dan nieuwe voorstellen doen. Hij pleit voor een zogenoemde 'af bouwregeling'. Mensen die door hun ziekte geen vijf dagen meer kunnen werken, maar bijvoor beeld twee, krijgen in het begin een salaris dat in de buurt komt van het oude loon. Maar na ver loop van tijd moet de werkne mer ook een salaris krijgen voor twee dagen arbeid. „Anders heeft de werknemer geen enkele prikkel meer om ooit nog langer te gaan werken. We krijgen dan gesubsidieerde deeltijdarbeid in Nederland." De inkomensachteruitgang van de zieke werknemers moet afge dicht worden met een verzeke ring. De werkgevers stellen daaraan als vooiwaarde dat de werkgevers en de werknemers ieder de helft van de premie be talen. GPD Benieuwd of u in de prijzen vall? Kijk woensdag naar de StaatsloterijShow op RT14 Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Argentijnen mogen voorlopig maximaal 250 dollar per week opnemen bij de bank. Dat heeft de Ar gentijnse minister van Econo mische Zaken Cavallo het af gelopen weekeinde besloten. De banken in het Zuid-Ameri kaanse land wankelen, nadat particuliere rekeninghouders en bedrijven in november 7,5 miljard dollar aan tegoeden hadden opgenomen. De Ar- gentijnse peso is gekoppeld aan de dollar in een poging een eind te maken aan de gierende inflatie. Maar mede door de hoge dollarkoers verkeert Ar gentinië al drie jaar in een eco nomische crisis. De paniek groeit de laatste we ken sterk, omdat maatregelen om de Argentijnse economie vlot te trekken een averechts effect sorteren. De belasting inkomsten blijven dalen. Vrijdag haalden de Argentij nen voor 1,75 miljard gulden van de bank. Dat was voor Ca vallo het sein om aan de nood rem te trekken. Met de bevrie zing van hun banktegoeden mogen de Argentijnen nu nog maar 250 dollar of peso's per week opnemen. Lopende uit gaven die dit bedrag overstij gen moeten gedaan worden met cheques of creditcard. De noodmaatregel blijft mini maal negentig dagen van kracht, totdat de minister de onderhandelingen met de banken over een herstructure ring van de rentetarieven over de buitenlandse schuld van 330 miljard gulden succesvol heeft afgesloten. GPD door Jessica Smeenk JERUZALEM - Met drie zelfmoordaanslagen heeft het geweld in het Mid den-Oosten in het afge lopen weekeinde een nieuw hoogtepunt be reikt. Palestijnse extre misten doodden in minder dan een halve dag zeker 27 Israëliërs. Bij de aanslagen raakten meer dan tweehonderd mensen ge wond. Verder kwamen drie Pa lestijnse daders om. Bij inciden ten in Palestijns gebied vielen zondag vier doden en zaterdag twee. De aanslagen in Jeruzalem en Haifa zijn opgeëist door de ge wapende arm van de radicale Hamas. Hamas had wraak ge zworen voor de liquidatie door Israël van zijn leider Mahmoud Abu Hanoud op 23 november. Israël legt de verantwoordelijk heid voor de bloedbaden bij de Palestijnse president Arafat. Opgepakt De Palestijnse veiligheidsdienst heeft zondagavond tijdens een grootschalige operatie zeker 75 actieve leden van de radicale bewegingen Harnas en Islamiti sche Jihad opgepakt. Israël kondigde gisteren aan te rug te slaan, hoe is nog niet dui delijk. Ministers die met pre mier Sharon op bezoek zijn in de Verenigde Staten spraken over een 'nieuwe strategie' waarmee het 'Palestijnse bestuur frontaal wordt aangevallen'. De Amerikaanse president Bush en minister van Buiten landse Zaken Powell verklaar den dat Arafat moet optreden tegen terroristen. „Dit is het uur van de waarheid voor Arafat", aldus Powell. Powell zei dat de regering-Bush vindt dat het aan Sharon is om te bepalen wat de Israëlische re actie op de aanslagen is, maar dat hij wel moet bedenken wat de consequenties kunnen zijn. Sharon keert vandaag terug. De reeks aanslagen begon za terdag kort voor middernacht op een plein bij een winkelcen trum waar honderden jonge Is raëliërs bijeenwaren. Twee Pa- lestijnen brachten daar tegelijk op hun lichaam bevestigde bommen tot ontploffing. Acht Israëliërs waren op slag dood. Vier anderen overleden later in ziekenhuizen. Er vielen onge veer 180 gewonden. Ruim een kwartier later explodeerde in een vlakbij gelegen straat een autobom. Niemand raakte ge wond. Krap twaalf uur later pleegde een Palestijn een zelfmoordaan slag in een lijnbus in de Noord- Israëlische havenstad Haifa. Vijftien Israëliërs en de dader kwamen om. Veertig andere in zittenden van de bus raakten gewond, van wie een aantal le- Ontzetting bij een inwoonster van Jeruzalem die zondag met vele anderen de plaats van de bomaanslag bezoekt. foto Elizabeth Dalziel/AP vensgevaarlijk. De kracht van de explosie was volgens oogge tuigen zo hevig dat de bus in de lucht vloog en volledig verwoest werd. Het Israëlische leger is sinds het weekeinde terug in de buiten wijken van de Palestijnse ste den Jenin, Tulkarm en Nablus. De omsingeling van andere ste den is versterkt en Palestijnen mogen niet langer met hun au to's buiten de geheel onder Pa lestijns bestuur vallende gebie den komen. DPA/RTR/AFP pagina 5: Palestijns Bestuur kondigt noodtoestand af foto Lefteris Pitarakis/AP NEW YORK - Het in grote fi nanciële nood verkerende Ame rikaanse energieconcern Enron heeft surseance van betaling aangevraagd. Het bedrijf heeft dat gisteren zelf gemeld. Tegelijk diende de onderneming bij een rechtbank in New York een eis tot schade vergoeding in tegen concurrent Dynegy. Achtergrond voor die klacht zijn de stukgelopen over nameplannen. Toen Dynegy eind november bekendmaakte geen belangstelling meer te hebben voor Enron, was de on dergang van het laatste concern feitelijk bezegeld. Enron is de grootste leverancier van aardgas in de Verenigde StatenAP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1