111IICIILE ZEEUWSE COURAN Iedereen faalde in Srebrenica Kinderartsen werken alleen in Goes PZC Minister Brinkhorst is nog niet klaar met de boeren |rT° Ajax zet Co Adriaanse op straat 23 Veel zelfkritiek Fransen, Janvier schoffeert Dutchbat Lesgeld ter discussie Taart taboe voor jarige Chirac Brussel maant Nederland tot rem op WAO Protest in de regen Weduwnaar opnieuw priester PIETENBEZOEK Pakistan mist duizenden Jihadi's Schepen tillen bij Terneuzen Hoegee op drempel eerste succes Recordverlies aandelen institutionele beleggers Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 ill 3° Miezerig Grijs novemberweer met af en toe regen en een toenemende kans op nevel en mist. Middagtemperatuur 13 graden. 244e jaargang no. 283 vrijdag 30 november 2001 los nummer 1,00 2,20) internet: www.pzc.nl van onze redactie buitenland PARIJS - Alle partijen die in juli 1995 actief waren in Bosnië, hebben schuld aan de val van Srebrenica, dat door de Verenigde Naties als 'veilige enclave' werd aangeduid en door Dutch bat werd beschermd. Dat is de belangrijkste conclu sie in het gisteren gepubli ceerde rapport van de Franse parlementaire en quêtecommissie over Sre brenica. Hoofdverantwoordelijke voor het drama is volgens Parijs naast de Bosnische Serviërs, die in juli 1995 naar schatting meer dan 7000 moslimmannen exe cuteerden, de VN-veiligheids- raad. De commissie veroordeelt in scherpe bewoordingen 'het ontbreken van de politieke wil' in te grijpen in Frankrijk, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en de Bosnische autori teiten. Militairen ter plaatse moesten werken met een zwak mandaat, kregen onduidelijke opdrachten en hadden niet de juiste middelen, zo verklaarde voorzitter Frangois Loncle. Harde taal Het rapport gebruikt harde woorden voor de rol van de Franse opperbevelhebber Jan vier van de VN-vredesmacht Unprofor en diens 'rechter hand', de Nederlandse generaal Nicolai. Janvier en Nicolai heb ben grote inschattingsfouten gemaakt door geen luchtsteun te gëven. Als vliegtuigen op tijd waren ingezet, was het drama waarschijnlijk voorkomen. Kritiek is er ook op het Neder landse bataljon van Karremans. Dat bood geen verzet. Janvier is er stellig van overtuigd dat wanneer er in Srebrenica 400 Franse militairen waren gele gerd, de situatie in de enclave heel anders zou zijn uitgepakt. Tijdens zijn verhoor achter ge sloten deuren zei hij: „Wij zou den namelijk hebben gevoch ten." Maar in het eindoordeel van de Franse commissie valt echter vooral de harde toon ten aan zien van eigen land op. Reacties In politiek Den Haag reageren WD, CDA, PvdA en D66 over wegend positief. De partij woordvoerders noemen het prijzenswaardig dat de com missie een negatief oordeel heeft durven uitspreken over Janvier. De vier partijen zien de Franse verwijten in de richting van Dutchbat als een compen satie voor de aanval op de eigen generaal. Defensieminister De Grave wil de gisteren niet reageren op het Franse onderzoek. Hij wacht het Srebrenica-onderzoek af van het Nederlandse Instituut voor Oorlogsdocumentatie. Dat wordt nu, na veel vertraging, in april verwacht. Voorzitter Ton Heerts van de militaire vakbond AFMP sprak gisteren van een 'zwarte dag'. Heerts: „De hele wereld heeft Srebrenica onderzocht, behalve wij. En dan reageren Kamerle den verheugd op het Franse rap port. Belachelijk." GPD/ANP pagina 2: Janvier laat Dutchbat weer in de steek PARIJS - President Jacques Chirac van Frankrijk, hier tussen premier Lionel Jospin (1.) en de Britse premier Tony Blair, heeft gisteren in Londen zijn 69e verjaar dag gevierd. Maar een taart was taboe. Het Elysée heeft de Britten gevraagd om terughoudend te zijn. Iedere hint naar de leeftijd van Chirac moet dezer dagen wor den vermeden. De entourage van Chirac is zo paranoïde over 'de kwestie' dat zelfs officieel geprotesteerd is bij de Socialisti sche Partij tegen het plan om de leeftijd te gebruiken bij de komende verkiezings campagne. Toen het Elysée hoorde van het plan om Chirac tijdens de Brits-Franse top kaarsjes te laten uitblazen, brak an dermaal paniek uit. Het bureau van Tony Blair reageerde zoals het hoort: „Ik kan zeggen dat Downing Street een taartvrije zone is", aldus een hoge ambtenaar. foto Adrian Dennis/EPA BRUSSEL - Nederland moet maatregelen nemen om de toe vloed van arbeidsongeschikten in te dammen en een beter beleid ontwikkelen om WAO'ers en andere uitkeringsgerechtigden weer aan de slag te helpen. Ook moet Nederland ervoor zorgen dat het voor personen met een minimumuitkering aantrekkelijker wordt te gaan werken. De Europese Commissie schrijft dit in haar jaarverslag over het werkgelegenheidsbeleid van de EU-lidstaten. De commissie constateert dat Nederland het veel beter doet dan het EU-gemiddelde. Het had in 2000 een werkgelegen- heidsgraad van 73,2 procent. Dat is meer dan het niveau van 70 procent dat volgens een EU- afspraak in 2010 bereikt zou moeten zijn. De commissie vindt ook dat Ne derland meer moet doen om de 'armoedeval' te bestrijden. Dat is het verschijnsel dat uitke ringsgerechtigden erop achter uit gaan als ze laagbetaald werk aanvaarden, omdat ze dan al lerlei subsidies missen. ANP (Advertentie) - ZATERDAG 1 DECEMBER, EENMALIGE DOMUS ORGELVERKOOP BIJ STOLK ORGELS IN KRABBENDIJKE OOSTPOLDERWEG 1 spectaculaire fabrieksaanbiedingen door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Ziekenhuis opnames van kinderen en alle Walcherse bevallingen onder gynaecologische begeleiding worden medio 2002 geconcen treerd in het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes. Op dat moment doen verloskundigen op Wal cheren ook geen thuisbevallin gen meer. Op het platteland blijven vijf huisartsen thuisbe vallingen begeleiden. Dat staat in het rapport van de adviesgroep van de Vlissingse en Goese ziekenhuizen. Zo'n veertig tot vijftig bevallingen per j aar worden in Goes gedaan, verwacht directeur J. van den Blink van Streekziekenhuis Walcheren. Poliklinische kindergenees kunde, zoals amandelen knip pen en oorbuisjes aanbrengen, blijft mogelijk in Vlissingen. Ook poliklinische bevallingen onder begeleiding van een ver loskundige blijven mogelijk in het Streekziekenhuis Walche ren. Het gaat om circa zeshon derd - bevallingen per jaar. De verloskundigen willen de thuis bevallingen op Walcheren pas hervatten wanneer er 25 verlos kundigen in Zeeland beschik baar zijn. Dat zijn er nu nog twaalf. M. Verschoore van de Kring van Verloskundigen ver wacht over enkele jaren nieuwe verloskundigen uit de opleidin gen. Zwangere vrouwen krijgen straks sneller een verwijzing naar een vrouwenarts vanwege de langere aanrijtijd naar Goes. De Centrale Post Ambulance diensten acht dat aanvaard baar. Zo ook de huisartsen, bij monde van H. den Doel der van de Kring van Huisartsen. Volgens hem kunnen de huisartsen rond Veere, Oostkapelle en Seroos- kerke veilige bevallingen nog garanderen omdat bij acute si tuaties het Oosterscheldezie- kenhuis over Noord-Beveland snel te bereiken is. Dat geldt niet meer voor Westkapelle. Het rapport is gisteren gepre senteerd aan de Raden van Be stuur van beide ziekenhuizen. Van den Blink verwacht dat die het advies overnemen. Noodzakelijk De concentratie van klinische kindergeneeskunde en verlos kunde is volgens de adviesgroep noodzakelijk omdat het Streek ziekenhuis Walcheren in janua ri de enige voltijds-kinderspeci alist verliest. De twee halftijds- specialisten in Vlissingen kun nen niet aan de 24-uurs inzet baarheid voldoen. In Goes onts'taat een groep van zes kin derspecialisten, die nog met twee wordt uitgebreid. Directeur H. Notenboom van partiëntenorganisatie Het Kla- AMSTERDAM - Leidsters in de kinderopvang demonstreren op de Dam in Amsterdam voor een betere CAO. Gisteren bleven in het land tussen de 300 en de 500 kinderdagverblijven dicht. foto Koen Suyk/ANP pagina 3: partijen hervatten overleg (Advertentie) zie onze advertentie elders in deze krant OOSTERSCHELDEZI EKEN HUIZEN Ziekenhuis Walcheren mensen aan het werk voor kinderen van onze redactie binnenland DEN HAAG - Verdere sanering van de land bouw is onontkoombaar om te zorgen voor meer dierenwelzijn, een beter milieu en meer consumentenvertrouwen in het voedsel. „Er is veel gedaan, maar we zijn nog niet klaar", zei minister Brinkhorst (Landbouw) gisteren tijdens overleg in de Tweede Kamer. De minister verwerpt kritiek van het CDA dat hij een minister 'tegen de landbouw' is, gezien de vele stoppende boeren. Hij zegt steeds de toekomst van de overblijvende boeren voor ogen te hebben. „Over twintig of dertig jaar hebben we een betere landbouw, maar op Wei- nere schaal." Brinkhorst benadrukt dat zijn ministerie er is voor maatschappelijke thema's als milieu, die renwelzijn en veilig voedsel. „Het ministerie is er al enige tijd niet meer voor de boeren." Brinkhorst zei niet in procenten te kunnen uit drukken hoeveel van de Nederlandse land bouw overblijft. „De teelt zal daar plaatsvin den waar dat het beste kan", zei de minister op de klacht van Kamerleden dat Nederlandse boeren geen spruiten meer kunnen telen omdat de overheid een middel tegen spruitenziekte heeft verboden. De minister toonde zich gisteren niet bereid om subsidie te vergroten voor het afnemend aantal jonge startende boeren, zoals de Tweede Ka mer hem had gevraagd. ANP verblad zegt nog te weinig in formatie te hebben om inhoude lijk te kunnen reageren. „We wachten het rapport af. Tenzij dat een genuanceerder beeld geeft, handhaven wij ons stand punt tegen fusie van de twee zie kenhuizen en concentratie van de zorg." De opschorting van thuisbevallingen was Noten boom gisteravond nog niet bekend. „Dat zou uitermate zorgelijk zijn," vindt de Klaver blad-directeur. BERGEN OP ZOOM - Ben Riesewijk (64) uit Bergen op Zoom schrijft dezer dagen kerk geschiedenis. Deze gehuwde en inmiddels weduwnaar gewor den ex-priester mag van Rome terugkeren in het ambt. Begin deze maand kwam de toestem ming van de paus binnen bij het bisdom Breda. Terugkeer in het ambt van een priester die ooit om een vrouw het ambt verliet, is tot nu toe in Nederland niet voorgekomen. Volgens bisschop Muskens van Breda heeft Nederland met Riesewijk een primeur. Een paar jaar geleden is in Rome een andere wind gaan waaien. Het Vaticaan heeft toen de bis schoppen aangespoord actief op zoek te gaan naar ex-priesters voor wie een terugkeer tot de mogelijkheden behoort. Een van de voorwaarden is dat de priester destijds officieel toe stemming heeft gekregen om het ambt te verlaten en te trou wen. Verder moet hij weduw naar zijn. Rome is er volgens Muskens kien op om alle moge lijkheden te benutten. Op 8 de cember doet Riesewijk zijn her intrede. GPD (Advertentie) Zaterdag 1 december van 11.00-17.00 uur Zwarte Pleten bij EuropaTuin. Kom ook! :uropaTuip OOSTBURG, NIEUVELTWEG 56, 0117-452279 Het ministerie van Onderwijs heeft berekend dat de inning van lesgelden jaarlijks 550 miljoen gulden oplevert. Dat is voor minister Hermans aanleiding om te laten onderzoeken of het lesgeld kan worden afgeschaft. Het lesgeld bedraagt dit schooljaar 1878 gulden. Ouders met een laag inkomen krijgen dit bedrag vergoed, ouders met een middeninkomen komen voor gedeeltelijke compensatie in aanmer- O king. Een maand geleden besloten 20.000 Talibanaanhangers in Noord Pakistan om mee te gaan vechten in Afghanis tan. Van dat leger keerden er slechts 5000 terug. Stamoud- sten in Noord-Pakistan vre zen dat de overige 15.000 zogenoemde Jihadi's zijn omgekomen. Ze willen hun streekgenoten wreken door het doden van Af- ghanen in vluchte lingenkampen. Misschien is een tunnel bij Sluiskil, of een nieuwe zeesluis bij Terneuzen niet nodig. Een Waddinxveense ingenieur werkt aan een lift die schepen vanuit de Westerschelde in het Kanaal Gent-Terneuzen moet brengen. Zelfs de zware bulkcarriers moeten er gebruik van kunnen *1 Q maken. Rody Hoegee was keeper bij Feyenoord, Spart a en Willem II, maar drong bij geen van die profclubs door tot de hoofdmacht. Via de ama teurs van Sporting Flevo land kwam de 24-jarige doel man uit Goes terecht bij Dorclrecht'90. Hoegee is bij de eerstedivisionist eerste keus, en kan met die ploeg morgen de tweede- periodetitel pak- O ken. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6radio en televisie: 7; trends: 9,10,11 en 13; zee land. 15,16,17,19 en 21; sport: 23,24,25 en 27. van onze redactie economie VOORBURG - Nederlandse in stitutionele beleggers hebben in het derde kwartaal van dit jaar de koersen van hun aandelen met 53 miljard euro 117 mil jard) zien dalen. Dat betekent een verlies van 17 procent ten opzichte van het einde van het tweede kwartaal, zo blijkt uit gisteren gepubliceerde gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het CBS gaat het om het grootste koersverlies dat ooit bij pensioenfondsen en ver zekeraars is gemeten. De insti tutionele beleggers wisten het waardeverlies van hun aande- lenportefeuille te beperken tot 40 miljard euro door de aankoop van 13 miljard euro aan nieuwe stukken. Meteen koersverlies van 17 pro cent presteerden de pensioen fondsen en verzekeraars nog wel beter dan de MSCI-index. Deze wereldwijde graadmeter voor aandelen zakte in de maanden juni tot oktober met 21 procent. De verliezen op aandelen en obligaties zorgden ervoor dat de totale institutionele beleggin gen in het derde kwartaal 6,7 procent zijn gedaald tot 721 miljard euro (ƒ1,6 biljoen). Pro centueel gaat het hierbij om de grootste teruggang sinds het derde kwartaal van 1998. Aandelen bepaalden eind sep tember voor 39,7 procent de waarde van de totale beleggin gen bij pensioenfondsen en ver zekeraars. Eind juni was dat nog 42,7 procent. Obligaties vertegenwoordigen 35 procent van de totale portefeuille. De Pensioen- ën Verzekerings kamer houdt de ontwikkelingen scherp in de gaten. De toezicht houder kan ingrijpen als een pensioenfonds in financiële problemen dreigt të raken. Tot nu toe is dat niet nodig geweest, verzekert een woordvoerder. ANP (Advertentie) naamc noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (postbankrekening- c per maand met nummer: automatische incasso 19,25/42,42). handtekening: c Per kwa?aal met automatische incasso 52,-/114,59). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- per jaar met vens Inde colofon treft u nadere informatie aan 'J^31 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice II7-1 00 f/fllrihnrinp'' Antwoordnummer 123 wvjuuuzi 4380 VB Vlissingen di wo do xc za (postzegel niet nodig) B

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1