OVINCIALE ZEEUWSE COURAN Snel enquête over bouwfraude CD'S CdK's manipuleren soms benoeming burgemeester PZC VS vragen inzet Nederlanders TEGEN BODEM PRIJZEN Onderzoeker wil kunstbloed maken uit Zeeuwse zeepier Ijstijd in de Gouden Eeuw Korthals overleeft spoeddebat over schikkingen Schipholtunnel Hollandse pot op zijn retour xtra voordelig ƒ1.49 €0.68 ƒ5.99 €2.72 Borst zwicht voor Kamer en Raad Uniforme straf EU voor racisme Doelpuntenfeest in eredivisie Bonink op zijn plek in Blpf Zaanstad tegen komst gevangenis Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 10° J8 §9° ZW 5 Veel regen De hele dag regen. Vrij krachtige zuidwestenwind bij maxima rond 10 graden. 244e jaargang no. 282 donderdag 29 november 2001 los nummer 1,00 2,20) internet: www.pzc.nl door Koos van Wees DEN HAAG - De afhan deling van de fraude bij de bouw van de Schipholtun nel kent geen andere ver liezer dan het maandag opgestapte PvdA-Kamer- lid Van Gijzel. De Tweede Kamer weigerde gisteren in een spoeddebat verdere stappen te nemen tegen minister Korthals van Justitie. De Kamer besloot tot een parlementaire en quête naar bouwfraude in het algemeen. De Kamer wil het strafrechtelij ke onderzoek niet afwachten omdat dit lang kan duren en de uitkomst onzeker is. Daarom moet er nog deze kabinetsperio de een enquête korpen. Vrijwel alle partijen gingen ak koord met Korthals' uitleg, dat hij als politiek verantwoordelij ke niet in beroep kon tegen een schikking van 'zijn' Openbaar Ministerie met de fraudeurs. De Kamer had eerder een motie aangenomen van Van Gijzel en CDA'er Leers om hem daartoe te dwingen. Van Gijzel stapte op nadat PvclA-fractieleider Mel- kert ermee akkoord ging dat Koilhals de motie naast zich neerlegde. Schaamlap De andere fracties reageerden wat verbaasd dat Leers en Van Gijzeis vervanger Van Oven gis teren met het voorstel van een parlementaire enquête kwa men. Vorige week werd al een (Advertentie) Jody Bernal Mi mundo Kylie Minoque Fever Twarres Stream René Froqer Internal Affairs ASéSS" Rob de Nijs Engelen uitgezonderd André Hazes Nu Paul McCartney Driving rain Diana Ross The very best of Robbie Williams Swing when you're winning A9r9lf Edwin Evers Presenteert Nationale Hits 2001 Nu één van deze CD's met de CD-single The music's no good without you' van Cher voorn 34.95 15.86 Actie geldig t/m 5 december 2001 commissie geïnstalleerd die be kijkt hoe een parlementair on derzoek naar de bouwfraude zou moeten verlopen. D66, GroenLinks en SP zagen er daarom vooral een manoeuvre in om de aandacht af te leiden van de weigering van PvdA en CDA om 'door te bijten'. 'Een vlucht naar voren', noemde D66 het. Alleen de WD stemde uit eindelijk tegen het enquête- voorstel. WD-leider Dijkstal noemde de enquête 'een schaamlap' voor PvdA en CDA, nu hun motie niet wordt uitge voerd. Richtlijnen Alle fracties vonden dat de schikking nooit getroffen had mogen worden en in elk geval gemeld had moeten worden aan Korthals. Na enig doorvragen gaf de minister wel toe dat hij het 't liefst anders had gezien. ,,Dit is niet zoals ik de invulling van de richtlijnen voor de pro cureurs-generaal graag zie", zei hij over het niet doorgeven van 'gevoelige' schikkingen. En: ,.Dit wil niet zeggen dat ik die beslissing zelf zo genomen zou hebben of dat ik daar gelukkig mee ben." Verbazing was er ook dat hij niet door zijn collega Netelenbos (Verkeer en Waterstaat) werd geïnformeerd, toen deze geld terug eiste en kreeg van de bouwers van de Schipholtun nel. Binnen het kabinet was daar niet over gepraat, zei Kort hals. De kamer nam daarop alsnog een motie aan om ervoor te zor gen dat de minister altijd in ge voelige zaken wordt geraad pleegd. Ook moet hij bij elke schikking boven de honderd duizend gulden de Tweede Ka mer op de hoogte stellen. De parlementaire enquête komt volgens de minister te vroeg. Hij waarschuwde voor de nadelige effecten van publieke verhoren van getuigen op het strafrechte lijk proces, dat is begonnen naar aanleiding van de boekhouding van de ex-directeur. GPD ZOETERMEER - De Hollandse pot heeft steeds meer afgedaan bij mensen die buiten de deur eten. De populariteit van de buitenlandse keuken, en dan vooral de Zuid-Europese, groeit gestaag in Nederland. Dat blijkt uit cijfers die het Be- drijfsschap Horeca en Catering samen met het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De Nederlands-Franse keuken draait in 5800 restaurants. In 6100 eetgeiegenheden wordt 'buitenlands' gekookt. ANP Afghaanse vrouwen en kinderen wachten bij een distributiecentrum van de Unhcr in Kaboel op dekens en winterkleding. van onze redactie buitenland RIJSWIJK - De Verenigde Staten heb ben Nederland gevraagd schepen en vliegtuigen gereed te houden voor inzet in het operatiegebied rond Afghanis tan. Het gaat daarbij niét om gevechts- taken, maar om het verzamelen van in lichtingen, logistiek, surveillance en begeleiding van andere vaartuigen. Een defensiewoordvoerder in Den Haag heeft dit gisteren bevestigd. De VS willen de Nederlandse militairen het liefst inzetten in de wateren in de buurt van Pakistan en in het Caraïbisch gebied om het wegvallen van Ameri kaanse eenheden in deze regio te com penseren. Nederland heeft de VS vier Orions, drie fregatten, twee mijnenjagers, een onderzeeboot, zes F16's, een tanker- /transportvliegtuig en een Hercules transportvliegtuig toegezegd. Voor het Caraïbisch gebied hebben de Amerika nen al belangstelling getoond voor de onderzeeboot, een fregat en een Orion, maar een definitief verzoek is nog niet gedaan. De inzet van de F16's in het operatiegebied rond Afghanistan is in deze fase nog niet voorzien. De verwachting is dat het Amerikaanse verzoek morgen in het kabinet aan de orde komt. Executie Etnische Pathanen in het zuiden van Afghanistan hebben eind vorige week zeker 160 Talibanstrijders voor de ogen foto Emmanuel Dunand/EPA van Amerikaanse militairen geëxecu teerd. Een commandant van Pathaanse anti-Talibankrachten in Zuid-Afgha- nistan zei gisteren:We hebben ons best gedaan om de Taliban zich te laten overgeven, maar ze wilden niet. We ci teerden de koran en we boden ze zelfs geld", aldus de man, die anoniem wilde blijven. De executies hadden plaats na bij Takhta Pol, tussen Kandahar en de grens met Pakistan. De Amerikaanse inlichtingendienst heeft gisteren bevestigd dat haar agent Johnny Spann is gedood bij de opstand van gevangenen in een fort in het noor den van Afghanistan. Hij is de eerste Amerikaan van wie bekend is gemaakt dat hij de militaire operatie niet heeft overleefd. ANP/RTR door Ap van den Berg DEN HAAG - Commissarissen der koningin (CdK) sjoemelen soms met de procedure voor burgemeestersbenoemingen. Ze ronselen na afloop van de solli citatietermijn nog kandidaten en schuiven die heimelijk in de procedure. Dat is uitdrukkelijk tegen de regels. Volgens PvdA-Kamerlid Dick de Cloe is dit 'zeer recent zeker één keer gebeurd'. „Daarvoor gebeurde het wel vaker", zei hij gisteren na afloop van het debat over burgemeestersbenoemin gen. De Cloe wenst geen man en paard te nemen Zijn lezing wordt bevestigd door CD A-Kamerlid Theo Riet kerk. „Dat gebeurt bij mijn we ten incidenteel. Maar elke keer dat het gebeurt, is een keer te veel." Als de periode sluit waarin be stuurders schriftelijk kunnen reageren op een vacante burge meesterspost, heeft een com missaris der koningin inzicht in het aantal kancüdaten, hun ge wicht en hun politieke komaf. Als hij kwaad wil, kan hij de naam van 'een politiek vriendje' toevoegen aan degenen die voor de vertrouwenscommissie van de gemeenteraad moeten ver schijnen. Om die illegale prak tijken te stoppen, wil De Cloe dat een CdK onmiddellijk na sluiting van de afgesproken sol licitatietermijn een lijst met het aantal kandidaten bekend maakt. (Advertentie) Ijsbergsla krop (Advertentie) DE MOOISTE SINTERKLAASPAKJES Schouder karbonade varkensvlees kilo 11,39 De aanbiedingen zijn geldig tot en met zaterdag I december 2001 come in and find out zie onze Sinterklaasadvertentie in deze krant Geen fratsen met de euro. CWOO In een reactie zei minister Klaas de Vries (Binnenlandse Zaken) dat hij de kwestie binnenkort zal aankaarten bij alle commis sarissen der koningin. Lekken De Vries reageerde gistermid dag afwijzend op een voorstel van de VVD om vertrouwens commissies die tijdens de be noemingsprocedure namen van kandidaten vroegtijdig 'lekken' naar de pers, buitenspel te zet ten. WD'er Te Veldhuis haalde het voorbeeld van Middelburg aan. Namen van sollicitanten kwamen daar, volgens hem, voortijdig op de voorpagina van de Provinciale Zeeuwse Cou rant. Te Veldhuis vindt dat de minis ter bij dergelijke gevallen de aanbevelingen van de vertrou wenscommissie links moet laten liggen. De Vries wees er gisteren op dat lek ook bij anderen kan zitten. De Vries heeft de voorschriften voor benoemingen aan gemeen tebesturen aangescherpt. Ze ogen de kandidaten pas vertel len of ze op de eerste of tweede plaats staan als de procedure eenmaal is begonnen. De kandi daten kunnen zich dan niet meer terugtrekken. GPD/ANP Ze is er zelf geen voorstander van. Maar een meerderheid in de Tweede Kamer én de Raad van State gaat minister Borst van Volksgezondheid dwingen de wet Bijzondere Opneming Psychiatrische Ziekenhuizen volledig uit te voeren. Die wet maakt ge dwongen opname van psy chiatrische patiën ten, onder wie veel O daklozen, mogelijk. ij Minimaal twee jaar gevangenisstraf. Dat wil de Europese Commissie in alle vijftien lidstaten laten gelden als straf voor het aanzetten tot racistisch geweld of het deelnemen aan een racistische organisatie. Nu lopen de straffen hiervoor in de Europese landen nog uiteen. De ministers van Justitie moeten zich nog over dit voorstel bui gen. Zesentwintig doelpunten in zes wedstrijden. De eredivisieploegen waren gisteravond op schot. Ajax (foto) kroop tegen Twente door het oog van de naald (3-2-winst na een 0-2-achterstand), Feyenoord be hield de leiding na een 3-2-over- winning bij RKC en PSV peurde ternauwernood een 3-3- gelijkspel uit de ontmoe- ;ij O ting met FC Utrecht. Norman Bonink, de nieuwe drummer van Blof heeft in korte tijd zijn plek gevonden. Vanavond staat hij met de groep in het Arsenaaltheater in Vlissingen. „In de muziek van Blof vind ik dezelfde energie terug als bij de pop groepen, waar ik als jongetje fan* van "1 O was." feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9 en 11; sport: 13,15 en 16; zeeland: 17,18,19 en 21; kunst cultuur: 25,26,27,29,31 en 32. ZAANDIJK - De bevolking van Zaanstad is tegen de komst van een gevangenis in het Vijfhoek park. Dat blijkt uit een raadge vend referendum dat gisteren is gehouden. Het stadsbestuur van Zaanstad gaat zich nu bera den over de vraag of het andere locaties voor de justiële inrich ting kan vinden. Van de kiesgerechtigden heeft 41,98 procent gestemd. Hiervan hebben 7155 kiezers voor ge stemd en 37.121 tegen. Volgens de*regels van de verordening is ér onvoldoende steun als min stens 30 procent van de kiesge rechtigden tegenstemt en zij een meerderheid van de stemmers vormen. Het raadsvoorstel over de ge vangenis wordt 20 december besproken. De meeste partijen hebben al aangegeven dat zij de uitslag van het referendum vol gen. De nieuwe gevangenis in Zaan stad moet de Bijlmerbajes ver vangen. ANP (Advertentie) U zoekt kunst? Wij zoeken U! Kunsthandel Karin Ernens Rouaanse Kaai 27, M'burg. Zie adv. in deze krant. 0118-636110 door Jeffrey Kutterink WILHELM1NADORP - Het be drijf Topsy Baits in Wilhelmina- dorp is door een Franse weten schapper gevraagd zeepieren te kweken voor de productie van kunstbloed. De onderzoeker F. Zal is verbonden aan het Sta tion Biologique de Roscoff en werkt al enige jaren aan de ont wikkeling van een vervanger voor bloedplasma. Menselijk bloedplasma is slechts kort houdbaar en er kle ven grote risico's aan in verband met besmettelijke ziekten, zoals hiv. Daarom wordt wereldwijd gezocht naar een vervanger. In de Verenigde Staten is kunst bloed gemaakt van runder- bloed, maar daarbij blijft houd baarheid en vatbaarheid voor ziekten een probleem. Onderzoeker Zal heeft kunst bloed ontwikkeld op basis van zeepierbloed. Zeepierhemoglo- bine blijkt goed in staat zuur stof en kooldioxide van en naar cellen te transporteren. Proef - muizen ontwikkelden zich nor maal. Voordeel van dit kunst bloed is dat het niet afkomstig is van zoogdieren, zodat besmet telijke ziekten volgens het insti tuut zijn uitgesloten. Volgens directeur B. Meijering van Topsy Baits zijn er zeker duizend pieren nodig om een li ter kunstbloed te kunnen ma ken. „Het is onmogelijk om dat aantal pieren uit de natuur te halen. Vandaar dat de onder zoeker zocht naar een kwekerij Via onze Franse compagnons is hij bij ons terechtgekomen." Het wetenschappelijk onder zoek loopt nog. Wanneer de kwekerij in Wilhelminadorp daadwerkelijk de pieren gaat leveren is nog niet bekend. pagina 9: wormen commercieel succes (Advertentie) straat:nr. e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: Mill l~TT~ handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens In de colofon treft u nadere informatie aan 8 713214' 000002 c noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50 12,48. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) C noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,25/42,42). G per kwartaal met automatische incasso 52,-/114,59). c per jaar met automatische incasso 198,-/ 436,33). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1