Gewelddadige man moet huis uit Jongeren in défilé 5 mei Omroep Zeeland krijgt wat lucht -ij®! IIP Crematorium verast verkeerde overledene Brand in sloppenwijk Cambodja maakt duizenden dakloos Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Meerderheid voor PvdA-voorstel ter bescherming vrouw Werkgevers kinderopvang betichten bond van leugens ^imÊÊÊÊKÊÊmwam Geen premie voor bergers Koersk Stilte voor storm in Arena Troostende schoenendoos Yaris-rijders krijgen geld voor benzine VS beginnen grondoffensief Harde aanpak visstropers Z 4 Later wind en regen Na mist opklaringen en 8 graden. Vanaf de namiddag regen. Matige tot krachtige, vanavond harde zuidenwind. 244e jaargang no. 280 dinsdag 27 november 2001 los nummer 1,00 2,20) van onze redactie binnenland TILBURG - Door een verwis seling van lijken in het uit vaartcentrum van Dela in Til burg is afgelopen weekeinde de verkeerde persoon gecre meerd. Familie van een overleden man uit Gilze zag zaterdagmiddag dat er iemand anders in het centrum lag opgebaard. Hun familielid werd op datzelfde moment gecremeerd. Een ra zendsnel telefoontje van Dela naar het crematorium om de crematie te stoppen, mocht niet meer baten. De lichamen waren een dag eerder verwisseld. Toen lag de man uit Gilze per abuis opge baard op de plek van een ande re overledene uit 'de omgeving van Tilburg'. Het bezoek voor de laatste man kende deze slechts vaag en zou niet gezien hebben dat de verkeerde lag opgebaard. Deze man is giste ren alsnog gecremeerd. Hij had geen familie. De overleden Gilzenaar werd gisteren in een aangepaste dienst in het crematorium de laatste eer bewezen. Daarbij werd gebruik gemaakt van de urn met de as van de dode. De vergissing is gemaakt door een medewerker van de uit vaartverzorging. Directeur J. van der Putten van Dela: „Het is een pijnlijke fout die ons vol ledig is aan te rekenen." GPD PHNOM PENH - Een meisje kijkt in tranen naar de vuurzee die haar woning in de as legt. Duizenden Cambodjanen zijn gisteren dakloos geworden door brand in hun illegale sloppenwijk in het centrum van Phnom Penh. Volgens ooggetuigen zijn er doden gevallen bij de brand, die zou zijn veroorzaakt door de explosie van een gastank. Geholpen door het droge weer breidde het vuur zich razendsnel uit over het uit hout en stro opgetrokken kampement. De illegale wijk ligt aan de ri vier de Bassac, dicht bij de Russische ambassade en het Hun-Senpark. Het is de tweede keer dat een illegale woongemeenschap in Phnom Penh in vlammen op gaat. In mei raakten vijfhonderd gezinnen hun onderkomen kwijt. foto Heng Sinith/AP door Harmen van der Werf DEN HAAG - Omroep Zeeland hoeft dit jaar niet tot nauwelijks te bezuinigen. Het Commissari aat voor de Media heeft zich be reid verklaard het tekort over 2001 aan te zuiveren. Hoeveel het Commissariaat voor de Media precies gaat bij spijkeren, is nog onduidelijk. Dat er extra geld komt, staat wel vast. Omroep Zeeland dreigde op een tekort van 600.000 gulden uit te komen over 2001, dat ook volgend jaar zou doorwerken. Het Commissariaat is bereid Omroep Zeeland de helpende hand te bieden, onder meer om dat de omroep in voorgaande ja ren geld aan het Commissariaat heeft moeten terugbetalen. Dat ging om in totaal 1,4 miljoen gulden. De televisieorganisatie van de omroep was toen nog in opbouw. Volgend jaar, als de jaarrekening over 2001 gereed is, zal het Commissariaat een definitief standpunt innemen. I. Brakman, lid van het Commis sariaat, zegt toe: „In elk geval krijgt Omroep Zeeland meer lucht." Of dat ook voor de komende ja ren geldt, blijft schimmig. Staatssecretaris Van der Ploeg van Mediazaken schoof vorige week vrijdag de financiële ver antwoordelijkheid voor de re gionale omroepen nog af op de provincies. Gisteravond in een discussie met de Tweede Kamer toonde hij zich iets toeschiete lijker. Hij wil een extra bijdrage leveren, als ook de provinciebe sturen een duit in het zakje wil len doen. Motie CDA-Kamerlid Atsma diende nog een motie in om regionale omroepen 'meerjarenzekerheid' te bieden. De kans dat die motie een meerderheid haalt, lijkt klein. Alleen SP en GroenLinks willen die ondertekenen. (Advertentie) ■DOD noteert u mij voor een Droefabonnement van voorletters:m/v 6 weken v°or f 27,50 12,48. Ik geef daarbij éénmalig s raanr'toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats nen zes maanden) telefoon:;.q-;noteert u mij voor een abonnement. De eerste e maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- - per maand met nummer: j automatische incasso 19,25//42,42). handtekening: c Per kw^al met automatische incasso 52,- 114,59). D per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- ven,. In de colofon treft o nadere informatie aan. (g™ 43^ Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice llvVobt /I llnnnnnbll Antwoordnummer 123 1 Ó<L 1 4 UUUUU^ 4380 VB V|issingen dj wo do vr za (postzegel niet nodig) UTRECHT - De vakbonden in de kinderopvang verspreiden leugens onder de werknemers om zieltjes te winnen voor de staking donderdag. Ze zeggen dat de werkgevers de oplei dingseis uit de CAO willen schrappen, terwijl daar in de onderhandelingen nooit over is gesproken. De werkelijke reden waarom de bonden willen staken is om een oud conflict te wreken, dat niets te maken heeft met deze CAO. Dat zegt Henk Strating, onder handelaar van de werkgevers, verenigd in de VOG. Volgens Strating proberen de bonden met 'hun leugens' zo veel mogelijk werknemers over de streep te trekken om aan de stakingen mee te doen. „De op leidingseis is voor de leidsters een heel gevoelig punt. Begrij pelijk, want als je die schrapt, loop je het risico dat je leidsters krijgt die niet goed genoeg zijn voor het vak. En dat willen werkgevers ook niet." De VOG denkt dat de bonden met de staking alleen maar wil len dwarsliggen. „Dat heeft te maken met een oud conflict", zegt Strating. „Een paar jaar geleden wilden de werkgevers per se dat de kinderopvang een eigen CAO zou krijgen. De bon den waren fel tegen maar verlo ren de strijd. Nu willen ze ons him spierballen laten zien." Abvakabo-onderhandelaar Jan Willem Dieten houdt vol dat de werkgevers wel aan de oplei dingseis willen tornen. „Ze heb ben luid en duidelijk gezegd dat ze dat willen en als het in deze CAO niet kan, dan in een vol gende." Bovendien zegt Dieten het niet erg meer te vinden dat de kinderopvang een eigen CAO heeft. „Zolang we maar dezelf de lobnsverhoging krijgen als in de CAO Welzijn." GPD Meisje (14) steekt vriendin neer DEN HAAG - Een 17-jarig meisje is gisteravond rond acht uur voor Station Hollands Spoor in Den Haag neergesto ken dooreen 14-jarige vriendin. Het meisje raakte gewond aan haar hoofd en is door de Spoor wegpolitie opgevangen en later per ambulance naar een zieken huis gebracht. De aanvalster was gisteravond nog voort vluchtig. De twee maakten deel uit van een groep en kregen ru zie. GPD De Tweede Kamer wil dat visstroperij harder wordt aange pakt. Staatssecrertaris Faber moet van de fracties meer wer ken maken van de vervolging. Wie geen visvergun ning heeft, maar wel professionele netten zou al Hj gestraft moeten worden. Alleen een zege op Twente, morgen in de Arena, kan Ajax- trainer Co Adriaanse misschien nog redden. De positie van de oefenmeester lijkt onhoudbaar na drie opeen volgende nederlagen in thuiswedstrijden. Niemand inde Arena is bereid iets te zeggen over de huidige si- Q tuatie. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; wetenschap: 6; economie: 7 radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19. door Ap van den Berg DEN HAAG - In plaats van de mishandelde vrouw moet de geweldda dige partner voortaan het gemeenschappelijke huis verlaten. Onder snelle, juridische dwang. PvdA- Tweede-Kamerlid Annet van der Hoek dient daar toe binnenkort een wets voorstel in. Een Kamer meerderheid zal haar initiatief steunen. Nu vluchten mishandelde vrou wen vrijwel altijd naar een Blijf-van-m'n-Lijf-huis of een geheim particulier 'safehouse'. Van der Hoek noemt dat 'de we reld op zijn kop'. Ze wil de Oos tenrijkse methode in Nederland introduceren. Daar worden ver dachten van huiselijk geweld in crisisopvang geplaatst en niet de slachtoffers. Politiebescherming Van der Hoek legt de gang van zaken uit: „Een slachtoffer, in een enkel geval kan dat ook een man zijn, doet aangifte. De poli tie stelt vast dat er geweld plaatsvond en haalt, na overleg met een rechter, de partner uit huis. Het slachtoffer keert terug en krijgt desgewenst politiebe scherming. Een rechtszaak volgt.In die zin wil de PvdA het Burgerlijk Wetboek aanpassen. Bij de aanpak van geestelijk ge weld ligt de bewijsvoering van zelfsprekend gecompliceerder dan bij lichamelijk geweld. In het eerste geval moet de pleger via het Wetboek van Strafrecht uit zijn huis worden gezet. Via gevangenneming, gevolgd door een vordering van de officier van justitie, uitmondend in een rechterlijke uitspraak. In haar motivatie wijst Van der Hoek erop dat de slachtoffers van huiselijk geweld nu vaak dubbel lijden wacht. Na een af rammeling worden ze gedwon gen te verhuizen, soms naar een andere gemeente. Vaak zijn kin deren in het geding en voor hen moet bijvoorbeeld een nieuwe school worden gevonden. Maar er is meer. „Veel Blij f-van- m'n-Lijf-huizen kampen met lange wachtlijsten. Daarnaast kunnen ze in toenemende mate niet de veiligheid van hun be woners garanderen, hoor ik uit Amersfoort, Zwolle en ook Am sterdam", aldus Van der Hoek. Het Kamerlid wil meer geld van de regering voor extra opvang plaatsen in Blijf-van-m'n-Lijf- huizen en voor behandelplek- ken in klinieken door daders van huiselijk geweld. Ze ver wacht dat het initiatiefvoorstel, dat binnenkort voor advies naar de Raad van State gaat, begin volgend jaar door de Tweede Kamer kan worden geaccep teerd. Ze baseert die verwach ting op vooroverleg met de an dere Kamerfracties. GPD BIGGEKERKE - De kinderen van de Biggekerkse basisschool De Schute hebben schoenendozen ge vuld met allerlei spulletjes en speelgoed voor Af ghaanse kinderen in vluchtelingenkampen in Pa kistan. De dozen werden volgende maand ge bracht. Voor de vierjarig Nahid is de actie heel bij zonder, want zij komt uit Afghanistan. Haar jaar- genootje Elvira heeft haar doos volgestopt met twee knuffels, een handdoek, een washandje, te kenspullen, tandpasta, een tandenborstel en shampoo. De kinderen zijn erg begaan met het lot van hun leeftijdgenootjes. De meeste dozen kun nen nauwelijks dicht. Operatie Schoenendoos is een actie van de Unie voor Christelijk Onderwijs en De Barmhartige Samaritaan, een kerkelijke stichting die kleinschalige ontwikkelingsprojec ten ondersteunt. In Zeeland doen meer dan veer tig basisscholen mee. foto Ruben Oreel van onze redactie binnenland WAGENINGEN - De jaarlijkse, groots opgezette herdenking van de bevrijding op 5 mei in Wageningen verandert van ka rakter. Het wordt een ontmoe tingsplaats voor alle militairen en burgers die sinds 1945 be trokken zijn geweest bij oor logshandelingen, vredesmissies of een andere vorm van inzet in crisisgebieden. Het défilé trekt elk j aar vele dui zenden toeschouwers, maar het aantal deelnemers loopt terug. „We moeten realistisch zijn", zegt secretaris R. Rijntalder van het Nationaal Comité Herden king Capitulaties 1945 Wage ningen (NCHC). „De veteranen en verzetsmensen uit de Tweede Wereldoorlog zijn nu bijna alle maal in de tachtig." Daarom wil het NCHC de ko mende jaren steeds meer jonge re veteranen betrekken bij de herdenkingsdag en ook te laten deelnemen aan het défilé. „De mensen die nu in Bosnië zijn, of zijn ingezet bij missies in Koso vo en Eritrea", aldus Rijntalder. Jaarlijks is in Wageningen de bevrijdingsherdenking, en tra ditiegetrouw een vredessympo- sium, een kranslegging bij het Nationaal Monument op het 5 Mei Plein en als afsluitend hoogtepunt het défilé van vete ranen en verzetsstrijders dat prins Bernhard afneemt bij ho tel De Wereld. GPD RAAMSDONKVEER - Toyota gaat kopers van de Yaris com penseren. Het benzinegebruik van de auto komt niet overeen met wat in de folder staat. Toyota heeft gisteravond in het tv-programma Radar bekend gemaakt de extra kosten van ruim zeshonderd Yaris-rijders te vergoeden. Voor de extra brandstofkosten ontvangen de klanten een tege moetkoming over drie jaar ver spreid. In de folder staat dat de Yaris met een volle tank 800 ki lometer kan rijden. In de prak tijk is dat slechts 500 kilometer. „Wij hebben berekend dat de automobilist die 15.000 kilome ter per jaar rijdt, over drie jaar zo'n 1000 gulden extra kosten heeft", zegt L. Hoogendonk van Toyota ANP Medewerkers van bergingsbe drijf Smit Internationale kun nen fluiten naar de toeslag voor het thuisbrengen van de Russi sche kernonderzeeër Koersk. Smit wil het extra hulp- en bergloon niet betalen omdat de klus slechts een wrakopruiming zou betreffen. Het gaat om drie werknemers die begin oktober met een schip van Smit het hijsponton Giant 4 Moermansk binnen- sleepten. De Amerikaanse minister van Defensie Rumsfeld kondigde gisteren aan dat er binnen 24 uur duizend manschappen worden in gezet. Zij moeten rond de stad Kandahar jacht gaan maken op de leiders van de Taliban en het terroris tisch netwerk Al Qaeda. Gisteren landden al enkele honderden mariniers op het vliegveld Do- langi bij Kanda har.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1