QURAN Alliantie trekt Kunduz binnen Surprise! Amerikaans bedrijf claimt doorbraak in klonen mens PZC Crossair verliest opnieuw toestel bij vliegveld Zürich Fortuyn lijsttrekker Leefbaar Nederland tt° Van der Spil had titel echt nodig 13 Opstand van gevangen Taliban bij Mazar-i-Sharif neergeslagen CDA wil staatssteun voor kranten Zuidwolde is een illusie armer Pillars vijfde bij Grote Prijs 11 Zes moorden in het weekeinde 99 18.s Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Weer zon Wolkenvelden maar ook geregeld zon. Met een matige noordwestenwind wordt het circa 9 graden. 244e jaargang no. 279 maandag 26 november 2001 los nummer 1,00 2,20) van onze redactie buitenland KUNDUZ - Troepen van de etnisch-Oezbeekse ge neraal Dostum van de Noordelijke Alliantie zou den gisteren vanuit het westen Kunduz zijn bin nengetrokken. Aan de oostkant van de stad staat de alliantie onder leiding van de etnisch-Tadzjiekse hoofdman Mohammad Daud klaar om hetzelfde te doen. Kunduz werd meer dan tien da gen belegerd door de Noordelij ke Alliantie. Zo'n 10.000 Tali- banstrijders, onder wie 3000 vrijwilligers, verdedigden de stad. Zeker 2000 manschappen van Dostum zouden zaterdagavond de stad zijn binnengetrokken. Gisteren kwamen daar nog eens vijfhonderd man bij en kon on geveer 70 procent van de stad worden ingenomen. De opmars werd mogelijk gemaakt door een akkoord dat Dostum en Ta- libancommandanten zaterdag avond sloten. Op dat moment hadden de hoogste Talibancommandant en meer dan duizend militiele den in het bolwerk de strijd al opgegeven. Volgens Pakistaan se media bevinden zich onder die militie ongeveer zeshonderd buitenlandse medestrijders van de Taliban. Zij gelden als de fa natiekste en vrezen te worden vennoord als zij zich overgeven aan de alliantie. De buitenlan ders die strij den aan de zij de van de Taliban zijn vooral Arabie ren, Tsjetsjenen, Pakistanen en Oeigoeren (uit het uiterste wes ten van China). Vijfhonderd buitenlandse Tali- banvrijwilligers die worden vastgehouden in het fort Kala- jangui, tien kilometer ten wes ten van Mazar-i-Sharif, kwa men gisteren in opstand. Zij overmeesterden hun bewakers en maakten wapens buit, waar na een vuurgevecht ontstond. Strijders van de Noordelijke Al liantie wisten de opstand neer te slaan met behulp van aanvallen van Amerikaanse gevechts vliegtuigen. Aan beide zijden zouden veel doden zijn gevallen, onder wie een Amerikaan. Dit meldden Duitse televisiejournalisten ter plekke. Helikopters hebben gisteren bij het Talibanbolwerk Kandahar commando's gedropt. Dit zei den anti-Talibanstrijders. Na dat Afghaanse strijders de con trole over het vliegveld van Kandahar hadden verkegen, landde een reeks Amerikaanse helikopters op het vliegveld om de eenheden af te zetten. Chinook-helikopters zouden ook materieel, zoals tanks, op de basis hebben afgeleverd. Het Pentagon wilde niet op de be richten reageren. Zaterdag nog namen zeker zeventig Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen Kandahar onder vuur. Onder tussen zouden enkele honder den Amerikaanse commando's op weg zijn naar het oosten van Afghanistan, waar Osama bin Laden zich zou schuilhouden met een gevolg van 2000 man schappen. Twee kopstukken van Bin La- dens Al Qaeda terreurnetwerk zijn zaterdag door Amerikaanse bombardementen omgekomen. Tareq Anwar en Nasr Fahmi zouden met familieleden in Khost zijn gestorven. Beiden prijkten op de eerste lijst met gezochte terroristen die president Bush op 24 september openbaarde na de aanslagen in de Verenigde Staten. RTR/ AFP/ANP Het CDA is bang dat de verscheidenheid van de Nederlandse kranten in gevaar komt. Daarom pleit het Kamerlid Atsma vandaag bij staatssecretaris Van der Ploeg voor steun door de overheid. Ook het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) zou in Atsma's visie subsidie van de staat moe ten kunnen krijgen. Het Groningse Zuidwolde is stomverbaasd dat zich uitgere kend in zijn hechte gemeenschap een sadistische zedenzaak heeft afgespeeld. Een 43-jarige man bleek jarenlang jonge kinderen seksueel te hebben misbruikt. De dorpsbe woners zijn een illusie armer: „Als zoiets zelfs hier kan gebeuren, dan sta je machteloos." Hoewel ze gingen voor de eerste prijs is de Walcher- se rockband Pillars in Amsterdam zaterdag vijf de geworden bij de Grote Prijs voor Nederland. Pil lars won eerder dit jaar de Zeeuwse Belofte. Zober uit Kampen werd in Paradiso eer ste. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; gezondheid: 6; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13t/m22. DEN HAAG - Nederland is in het afgelopen weekeinde opge schrikt door zes moorden. In Dordrecht werden vrijdag avond vlak voor middernacht een 39-jarige vrouw, haar 16- jarige dochter en een evenoude vriend van het meisje doodge schoten. De 11-jarige dochter van de vrouw en een 35-jarige vriend van de familie konden vluchten. Zij bleven ongedeerd. De daders waren de flat van het gezin aan de Giessenstraat in de wijk De Staart binnengedron gen. De dadex'S zijn waarschijn lijk per auto gevlucht. De politie maakte gisteren bekend twee mannen te hebben aangehou den, die zij verdenkt van betrok kenheid bij de moord. Een 15-jarige jongen uit Bunnik werd in de nacht van vrijdag op zaterdag omgebracht door zijn 35-jarige moedei'. Het motief is niet bekend. De zoon is door verstikking omgekomen. Op een parkeex'plaats in Zwolle werd in de nacht van vi'ijdag op zaterdag een 25-jarige man uit Wapenveld omgebx'acht. De po litie wilde nog niets zeggen over de wijze waarop hij is gedood. Een 21-jarige vrouw werd gis termiddag in een huis in Winschoten neergeschoten. Omwonenden die haar te hulp kwamen, troffen haar gewond in het huis aan. Naast de vrouw lag een vijf maanden oude baby. De vi'ouw overleed ter plekke aan de verwondingen. ANP van onze redactie buitenland ZURICH - Voor de tweede maal in anderhalf jaar is Crossair, de opvolger van Swissair, getrof fen door een vliegramp. Zater dagavond stortte een Avro-JR- 100 (een 'Jumbolino') bij het aanvliegen van de Zürichse luchthaven Kloten op twee kilo meter van de landingsbaan in een besneeuwd bos neer. Daar bij vonden 24 van de 31 inzitten den de dood. Zeven passagiers konden zich redden, van wie er twee met der- de-graads verbrandingen in zorgwekkende toestand in Zü richse ziekenhuizen werden op genomen. De rest kwam er met niet-levensbedreigende ver wondingen af. Vorig jaar ver loor Crossair ook al een vlieg tuig bij hetzelfde vliegveld. Aan boord van het toestel dat dit weekeinde neerstortte, be- (Advertentie) The healing garden eau de toilette vapo 30 ml en douchegel 200 ml keuze uit diverse geuren per set van 28.99 naar 10.- VOORDEEL! vonden zich twee Nederlandse vrouwen, de 27-jarige Nathaly van het Ende en haar leeftijdge note Debby St. Marteen, beiden lid van de popgroep 'Passion Fruit'. St. Marteen kon zich red den, maar Van het Ende kwam om in de vuurzee. Onder de doden is ook de pop zangeres Melanie Thornton. De in Amerika geboren zangeres (34) was onder meer de drijven de muzikale kracht achter de gx'oep La Bouche.. Ze was on langs een solocarrière begonnen met haar album Ready to Fly. Een van de andere slachtoffers is de loco-burgemeester van Je ruzalem, Avishai Berkman. De vrijwel onmiddellijk gebor gen vlucht- en voicerecorders zullen uitsluitsel moeten geven over de oorzaak, maar volgens talrijke luchtvaart deskundigen is de ramp vrijwel zeker te wij ten aan een inschattingsfout van de gezagvoerder, mogelijk veroorzaakt door een plotselin ge sneeuwbui. Een deskundige van de Zwitserse Luchtvaart dienst: „Het is een onbegrijpe lijk ongeluk, want de gezag voerder was met 21 dienstjaren een van de meest ex-varen Cross- aii'-piloten." Maar volgens Crossair-presi- dent Andx'é Dosé was de gezag voerder al eerder betrokken ge weest bij 'een incident met een geparkeerd vliegtuig'. Hij wei gerde hier verder op in te gaan. Een terreuraanslag of een man- Reddingswerkers doorzoeken het wrak van het vliegtuig. foto Walter Bieri/AP kement aan de viermotorige Jumbolino wordt uitgesloten. De door de British Aerospace gebouwde 'mini-jxmibo', waar van Crossair er zeventien in dienst heeft, staat bekend als door Ans Bouwmans WASHINGTON - Een Ameri kaans bedrijf zegt dat het erin is geslaagd een menselijk em bryo te klonen. Volgens Mi chael West, directeur van Ad vanced Cell Technology (ACT) is het niet de bedoeling mensen te klonen, maar hoopt het be drijf er wel op de nu toegepaste wijze stamcellen te kunnen produceren voor medische doeleinden. Als de Amei'ikaanse overheid geen spaak in het wiel steekt, dan zou dit binnen tien jaar kunnen leiden tot therapieën voor ziektes als diabetes of Parkinson, aldus West. De Amerikaanse president Bush, die gisteren via een woordvoerder liet weten voor 100 procent tegen het klonen te zijn, heeft eerder dit jaar verboden om met overheids geld stamcellen te produceren. Maar ACT uit Worcester in Massachusetts is een particu liere onderneming. Er is in de VS wetgeving in de maak om alle vox-men van klonen te ver bieden. Uit een gesprek met West op nieuwszender CNN werd duidelijk, dat de bekend making van de door-braak erop is gericht politici in Washing ton duidelijk te maken dat daarmee ook de ontwikkeling van nieuwe medische behan delingen wordt gedwars boomd. Volgens West is het theoretisch mogelijk om met de vinding van ACT een mens te klonen, maar zijn er vergaande maat regelen genomen om dat te voorkomen. Het bedrijf meent de wetenschappelijke resulta ten toch te moeten publiceren, vanwege het grote medische belang, aldus West. „We willen deze technologie kunnen toe passen." Hij benadrukte dat het niet gaat om 'menselijk' le ven, maar om een bundeltje cellen. Verkeerde kant Diverse Amerikaanse senato ren reageerden gisteren in een eerste reactie verontrust op het nieuws. De Republikeinse senator Shelby zei in 'Meet the Press' van NBC: „Ik denk dat er een groot debat over komt, maar aan het eind van de dag geloof ik niet dat we klonen van menselijke embryo's zul len toestaan." De Democraat Daschle tegen Fox Nieuws: „Ik denk dat het de verkeerde kant op gaat." De doorbraak werd gepubli ceerd in de uitgave E-biomed, Journal of Regenerative Medi cine. Het researchteam van ACT heeft het bundeltje van zes cellen gevormd door het er felijk materiaal van een cel te planten in een eicel. Het is de bedoeling uit de cellen stam cellen te winnen. Die kunnen worden gebruikt om allerlei soorten menselijk weefsels te ontwikkelen, bijvoorbeeld or ganen of huid. In hetzelfde artikel werd ook melding gemaakt van een ge slaagde proef met parthenoge nesis, voortplanting zonder enige vorm van bevruchting, met een menselijke eicel. Vol gens de onderzoekers zijn bei de geslaagde experimenten een belangrijke stap vooruit. Het is hen overigens nog niet gelukt om de gewenste stam cellen te genereren. GPD een veilig vliegtuig met een vlekkeloze staat van dienst. De uit Berlijn afkomstige machine had aan de Zwitserse verkeers leiding ook geen enkel probleem gemeld. GPD/DPA/AFP/ANP door Peet Vogels HILVERSUM - Met overweldi gende meerderheid heeft het congres van Leefbaar Neder land (LN) Pim Fortuyn tot lijsttrekker voor de Tweede-Ka merverkiezingen in 2002 geko zen. Fortuyn benadrukte, dat hij zich kan vinden in het partij programma van LN, inclusief het versoepelde beleid rond de toelating van asielzoekers. Het congres maakte alleen bij het punt over asielzoekers een belangrijke wijziging in het partijprogramma. Het be stuursvoorstel om het aantal verblijfsvergunningen op 10.000 per jaar te fixeren, een verruiming ten opzichte van het huidige aantal volgens partij voorzitter Nagel, werd met een nipte meerderheid verworpen. Ook de invoering van de kilome- terh effing haalde het niet. De afschaffing van de wegenbelas ting blijft in het programma. Fortuyn richtte zijn pijlen voor al op de machteloosheid van de zittende partijen om de collec tieve sector te verbeteren.. „Mi nister Hermans van Onderwijs wil nu managers aanstellen als schooldirecteuren. Ik verzeker u dat het onderwijs daardoor niet zal verbeteren. Er moet juist flink gesneden worden in het aantal managers in de col lectieve sector", aldus For tuyn. Een van de concrete punten die Fortuyn aanhaalde, is de sane ring van de boerenstand. Hij wil dat de boeren in Nederland in twee jaar tijd voor de wereld markt gaan produceren, zonder subsidies of bescherming. De nieuwe lijsttrekker sluit op voorhand geen enkele partij uit om mee te gaan regeren. Zater dag sprak Fortuyn nog voor het congres van de JOVD in Goes. Tegenover de liberale jongeren trok hij van fel leer tegen de re geringspartijen. GPD pagina 3: professor Pim Advertentie straatnr. postcode: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I lm handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8 713214"000002 c noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50 12,48. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) G noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,25/42,42). c per kwartaal met automatische incasso 52,-// 114,59). per jaar met automatische incasso 198,-/ 436,33). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Vluchtende Talibanstrijders kruisen per tank de frontlinie bij Amirabad in het noorden van Afghanistan. foto Dusan Vranic/AP Waar haal je de energie vandaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1