EEUWSE COURAN Alliantie ruziet over Kunduz u bent ook zondag a.s. welkom Boerenstand lijkt op kaste Internationale conferentie in Bonn over Afghanistan begint dinsdag Molêtfancfjf Fietser (78) verongelukt in Goes Zeeuwen verdacht van fraude met software scheepvaartnavigatie Klantenservice 0800 5150 (gratis) IJslanders doen mee aan genentest Grootste opinieonderzoek ooit Anni Friesinger nog ongeslagen Schouwenaar eerste keuze gemeenteraad Middelburg Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 EZJ O 0 0 OO ZW 4 Regenachtig Grijs en (mot)regen en maxima rond 10 graden. Zuidwestenwind, 3 tot I 244e jaargang no. 278 zaterdag 24 november 2001 los nummer 1,50 3,30) van onze redactie buitenland KABOEL - De Noordelijke Alli antie maakt geen haast haar pas verworven machtspositie in Af ghanistan te delen. Tal van we reldleiders hebben opnieuw de noodzaak beklemtoond om zo snel mogelijk een overgangsre gering te vormen waaraan alle Afghaanse bevolkingsgroepen deelnemen. Bovendien groeit de angst bij betrokken diplomaten voor een splitsing van de anti- Talibanalliantie. Zo is rond de strijd om de Noord-Afghaanse stad Kunduz melding gemaakt van ruzie tus sen de etnisch Oezbeekse bele geraar Dostum en de Tadzjiekse strijders, die aanhanger zijn van de in 1996 door de Taliban ver dreven president Rabbani. De strijdkrachten van de Noor delijke Alliantie van etnische Tadzjieken, Oezbeken en Haza- ra'szijn ondanks luchtsteun van Amerikaanse bommenwerpers er nog niet ingeslaagd Kunduz te veroveren. Die stad wordt verdedigd door een sterke strijdmacht van Talibanstrij- ders, vele duizenden Afghanen en buitenlandse medestrij ders. Dostum zou het eerder deze week op een akkoordje hebben gegooid met de plaatselijke Ta- libancommandant. Die zou de stad aan hem overgeven. Zo'n overgave wilden de Tadzjiekse Afghanen beslist niet. Zij heb- C Advertentie De occasionsite van Zeeland ben daarom gisteren een offen sief ingezet. Ondertussen zitten burgers tussen twee vuren. Ook zijn zij het slachtoffer van de Amerikaanse bombardementen die de val van Kunduz moeten bespoedigen. De alliantie zou gisteren later op de dag de aanval op de stad tot vanmiddag hebben opge schort. Dat biedt de Taliban de gelegenheid zich toch over te ge ven. Enige honderden hebben dat naar verluidt gisteren al ge daan. Arabieren De buitenlandse strijders in Kunduz die zich bij de Taliban hebben gevoegd, fanatici uit on der meer Saoedi-Arabië, Pakis tan, de Russische Kaukausus en Oezbekistan, zullen zich waar schijnlijk niet overgeven. Onder hen is volgens de Russische tele visie de Jordaniër Khattab, die in Tsjetsjenië dood en verderf heeft gezaaid als leider van isla mitische strijders. Hij is in Rus land een van de meest gezochte GOES - Een 78-jarige inwoner van Goes is gisteren in zijn woonplaats om het leven geko men. De fietser werd in de Van dei- Spiegelstraat aangereden door een 55-jarige automobiliste uit Goes. De man moest met zware verwondingen naar het zieken huis worden overgebracht, waar hij later op de dag over leed. De politie zoekt getuigen van het ongeval. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Econo mische Controle Dienst en de Zeeuwse waterpolitie onder zoeken een fraude met navi- gatiesoftware voor de scheepvaart. Een inwoner van de gemeente Veere en een van de gemeente Reimers- waal zijn aangehouden. Tijdens het onderzoek, dat in augustus begon, zijn drie mensen gearresteerd. Twee van hen worden verdacht van het illegaal kopiëren van software en verspreiding van de kopieën, de derde van het kraken van de oorspronkelij ke software van een Belgi sche leverancier (medeplich tigheid). Twee van de drie ko men uit Zeeland, de ander komt uit het Brabantse Ze venbergen. Bovendien zijn twaalf schippers uit Neder land en België verhoord om dat zij de illegale software aan boord hadden. Zij wor den verdacht van opzethe ling. Of daar Zeeuwen bij zit ten, kon woordvoerster F. Hermie van de Economische Controle Dienst (ECD) giste ren niet zeggen. Tegen alle vijftien betrokke nen is proces-verb aal opge maakt. Iedereen is vrijgela ten. Justitie in Middelburg beraadt zich nu over de mo gelijkheid de verdachten voor de rechter te dagen. Of dat gebeurt en wanneer die beslissing valt, was woord voerster E. Boot gisteren nog niet bekend. De ECD en de waterpolitie zijn de fraude op het spoor gekomen na een tip van een Belgische leverancier van navigatiesystemen voor de scheepvaart. Volgens woord voerster F. Hermie van de ECD had die vermoedens dat illegale kopieën in omloop waren en werden verkocht aan schippers. Het bedrijf zou ten minste 72.000 gulden zijn misgelopen door de frau de. Een navigatiesysteem kost 6000 gulden. De kopieën werden voor ongeveer 1000 gulden verkocht. De illegale software werd door mond-tot-mondrecla- me te koop aangeboden, ver telt Hermie. De verdachten werkten niet vanuit één plek. Van een groot netwerk wil zij niet spreken. „Maar het on derzoek gaat nog door, dus ik sluit niet uit dat er nog meer aanhoudingen volgen." (Advertentie) van 10.00-17.00 uur. Keuze uit meer.da". lOO compleet opgestelde keukens diverse stilte" s uitvoeringen MAAK KANS OP UW NIEUWE KEUKEN GRATIS Uit alle kopers trekken wij één koper die zijn nieuwe keuken cadeau* krijgt vraag naar de voorwaarden in de showroom honderd en één keukens, duizend en één Ideeën ETTEN-LEUR Lokkerdreef 33 Tel. 076-5017151 terroristen. De buitenlandse strijders, door de Afghanen 'Arabieren' genoemd, zullen waarschijnlijk tot de laatste man vechten. Ze vrezen dat de overwinnaars hen zullen ver moorden. De internationale conferentie in Bonn over de toe komst van Afghanistan begint dinsdag, een dag later dan aan vankelijk aangekondigd. De bijeenkomst achter gesloten deuren staat onder auspiciën van de Verenigde Naties. De VN-gezant voor Afghanistan Lakhdar Brahimi zei gisteren dat niet alle deelnemers maan dag op tijd in Bonn konden zijn, wat het uitstel noodzakelijk maakte. AP/DPA/AFP/RTR Afghaanse kinderen speien met een papieren vliegtuigje in een vluchtelingenkamp in Herat. foto Hasan Sarbakhshian/AP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De boerenstand begint steeds meer op een kaste te lijken: alleen wie in een agra risch gezin geboren wordt, kan daarin een plaats verwerven. Boeren voelen zich bedreigd en tekort gedaan door de boze bui tenwereld van veeleisende con sumenten en politici in Den Haag en Brussel. De toch al con servatieve en traditionele boe renstand sluit zich daardoor nog verder af van de buitenwe reld dan voorheen. „Boeren staan er samen alleen voor." Dat concludeert prof. Paul Schnabel, directeur van het So ciaal en Cultureel Planbureau (SCP) in zijn essay 'Waarom blijven boeren?' Schnabel dook op verzoek van minister Brink horst van Landbouw in de 'ge sloten en besloten Nederlandse landbouwwereld met een 'di versiteit en complexiteit' die hij nooit had vermoed. Schnabel zocht vooral ant woord op de vraag waarom zo veel boeren koppig hun bedrijf voortzetten, terwijl daar nau welijks droog brood mee valt te verdienen. Pas als het echt niet meer verder gaat, blijken boe ren bereid om na te denken over bedrijfsbeëindiging, maar ook dan met grote tegenzin. „Op houden is een kwestie van moe ten, niet meer kunnen volhou den of voortzetten, maar niet van willen", meent de SCP-di- recteur. Boeren zoeken volgens hem niet naar 'snel gewin', maar zien zichzelf als een keten in een fa- milielijn. Zij willen niet verant woordelijk zijn voor het opdoe ken van een 'boerderij anno 1768'. Bovendien ontlenen veel boeren hun identiteit aan hun beroep, stelt Schnabel. Dat geldt ook voor de afstam melingen uit boerengezinnen die zelf niet in de gelegenheid waren het bedrijf over te nemen. Deze 'would be-boeren', zoals Schnabel ze noemt, maken wel vaak deel uit het 'groene front: als ambtenaar bij het ministerie Advertentie Je horizon verbreden? TEVENS GEVESTIGD IN BEUNINGEN - REEUWI|K HOOFDDORP (Advertentie) N.V. DELTA Nutsbedrijven maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 20.00 uur lij zaterdag van 09.00 tot 13.00 uur DELTA gesloten 15 en 22 december 2001 L_ vandaag open dag Hogeschool^^Zeehnd Testen met menselijke genen roepen bij velen nare associaties op. Op IJsland doen echter bijna alle inwoners mee aan een onderzoek. Dr. Kari Stefansson wil samen met de regering ge netische ziekteveroorzakers zien op te sporen en me dicijnen ontwikkelen tegen bijvoorbeeld schizofre- A nie. Vandaag kunnen de lezers van de PZC, en nog eens zo'n 2,5 miljoen lezers in de rest van Nederland, de temperatuur van het land opnemen. De enquête 'De Staat van het Land', die op twee pagina's in deze krant staat, is het grootste opinieonderzoek ooit in Nederland gehouden. Le zers worden verzocht een uurtje uit te trekken om, geheel anoniem, deze uitgebreide vragenlijst in te vullen. Er wordt gevraagd naar inkomen en uitgaven, werk, taakverde ling binnen het gezin, politieke voorkeur, lichamelijke en geestelijke gezondheid, leefomgeving, hobby's en tijdsbesteding. In maart "7 worden de resultaten bekendgemaakt. Anni Friesinger heeft in de wereldbekercyclus nog geen nederlaag geleden. De Duitse schaatsster won gisteravond in Den Haag de 3000 meter, haar vijfde zege op rij. Landge note Claudia Pechstein werd tweede. Tonny de Jong reed naar de derde plaats op het podium. Bij de mannen won Gianni Romme de vijf kilometer. Jochem Uytde- haage eindigde Q als tweede. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; staat van het land: 6 en 7; economie: 9; radio en televisie: 10 en 11; zeeland: 13,14,15,17 en 18; sport: 19,20 en 21; repor tage: 23,24,25,27 en 29; wonen: 33 en 35; reizen: 4142 en 43; mobiel: 45. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente raad van Middelburg wil burge meester J. M. Schouwenaar van Maarssen als nieuwe burge meester. Zijn naam staat eerste op de voordracht die naar de minister van Binnenlandse Zaken wordt gestuurd. De 54-jarige Schou wenaar wordt door een meer derheid gezien als de burge meester die rust en orde kan brengen in Middelburg. De ChristenUnie en de SGP zijn te gen de ongehuwd samenwonen de burgemeester. Tweede op de lijst van de ge meente Middelburg is de 45-ja- rige J. Jorritsma, burgemeester van de Brabantse gemeente Cranendonck. Hij kreeg tien van de vierentwintig stemmen in de Middelburgse gemeente raad. Beide kandidaten zijn lid van de WD. Leefbaar Middelburg ontbrak tijdens de besloten ver gadering. De partij is het niet eens met de gekozen procedure. Middelburg is de eerste Zeeuw se gemeente die in het openbaar meedeelt welke twee kandida ten naar voren zijn geschoven. Dat is sinds 1 augustus mogelijk toen nieuwe regels werden inge voerd voor de benoeming van burgemeesters. pagina 13: raad verdeeld (Advertentie) CHRYSLER NEON Nu met hoge korting o.a. met gratis automaat! Uit voorraad leverbaar Chrysler Jeep Hop Goes Amundsenweg 37, Goes 0113-250858 (Advertentie) van Landbouw, als weten schapper, belangenbehartiger of politicus. „Hoog opgeleid zijn zij in veel gevallen de krachtige steunberen geworden van de kathedraal van het boerenbe drijf." Boeren ontdekken dat het land bouwbeleid in Brussel en Den Haag niet meer 'synoniem is met behartiging van directe belan gen', aldus Schnabel. „Die van zelfsprekendheid is verdwenen. Dat leidt over en weer tot span ningen, temeer omdat men na tuurlijk ook tot elkaar veroor deeld blijft." GPD voorletters:m/v straat:nr. c noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50 12,48. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaatsnen zes maanden) q noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,25 42,42). 'c per kwartaal met telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: \~f~T handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 10.30 uur - 15.00 uur Edisonweg 4 Boulevard Bankert 156 713214"000019' Vlissingen automatische incasso (€52,-/114,59). n per jaar met automatische incasso 198,-/436,33). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1