Als ze het dartbord maar raken Stammenstrijd op het scherp van de snede PZC ssnmm'3!; Van Belzen is jaloers op spitsen Duiveland V oetbalcompetitie perfect op schema s25 Vrijgezel uit Ouwerkerk geestelijk vader van nieuwe dartclub tussen burgh en bru Nooit Opgeven Altijd Doorgaan topscorer vrijdag 23 november 2001 door Ben Hameeteman OUWERKERK - De Lamstraal Cup, het 'Aollegaertje', Smijt maar raak. Het zijn enkele na men uit de ontstaansperiode van een nieuwe Ouwerkerkse dartclub. Sinds vorige maand met twaalf leden 'driehoog- achter' actief in het plaatselijke Dorpshuis. Zoals het een goede vrijgezel be taamt, laat de geestelijk vader van de pas opgerichte dartclub, Arjan Lemsom, nog even op zich wachten voor het interview. On dertussen begint secretaris Ar jan van den Berge uit te leggen hoe het gekomen is dat hij nu wekelijks pijlen op een geel zwart bord mikt. Het plaatselij ke dorpskrantje het 'Aollegaer tje' staat in zijn verhaal cen traal. „Ik las in dat blaadje een oproep van Arjan Lemsom en André Boogert. Zij waren op zoek naar mensen die geïnteres seerd waren om in Ouwerkerk een dartclub te beginnen. Om dat ik vijftien jaar geleden al eens iets met darten heb gedaan, leek het me leuk de sport weer op te pakken. In totaal reageer den nog tien andere liefhebbers. Dat was voldoende om in juli een oprichtingsvergadering te houden en een dartclub in het leven te roepen", vertelt de 33- jarige bouwkundig tekenaar. Een antieke trekdeurbel kon digt de komst aan van penning meester en initiator Arjan Lem som. Hij is rechtstreeks van zijn werk gekomen, hij is kok in res taurant De Drie Morianen in Zierikzee. De 31 jaar geleden in Haarlem geboren darter groeide op in Ouwerkerk, waar hij nu al een kwart eeuw woont. Hij kan zich nog vaag herinneren 'vroe ger ooit wel eens pijltjes te heb ben gegooid'. „Maar het is bij mij pas echt gaan leven toen Raymond van Barneveld in 1993 de finale van de Embassy verloor. Toen ben ik voor mezelf serieus gaan darten." Oorsprong 40 Arjan van den Berge (links) en Arjan Lemsom, twee van de oprichters van dartvereniging Smijt maar raak. In 1995 verzon Lemsom een lu dieke manier het in Groot-Brit- tannië ontstane werpspel zo af en toe ook eens in competitie verband te beoefenen. Hij startte zijn eigen jaarlijkse Lamstraal Cup. Daar lag uitein delijk ook de oorsprong van de nieuw ontstane dartclub in Ou werkerk. Lemsom: „Ik vond het wel leuk om voor mijn vrienden en kennissen zo 'n toernooi te or- ganiseren bij mij thuis. Het ging zo van 'jongens leef je uit en daar staat de koelkast'. Voor de winnaar had ik een grote beker gekocht die de winnaar een jaar lang bij hem op de schoorsteen kon zetten. Tijdens de Lam straal Cup van dit jaar kreeg ik samen met André Boogert het idee voor een dartclub in Ou- wèrkerk.Daarna volgde de op roep in het 'Aollegaertje'. Ook een locatie om de blinkende punten in het zachte materiaal te laten verdwijnen, was won derwel snel gevonden. Lemsom: „We vonden vooraf al dat het in het Dorpshuis zou moeten plaatsvinden. Zeker omdat het plaatselijk café klaarblijkelijk geen ruimte heeft, gezien het feit dat de biljarters er onlangs uit zijn gezet. Dus heb ik de be heerder van het Dorpshuis maar eens gebeld en ben er toen een keer gaan kijken. Daar zag ik boven een klein zaaltje van zes bij vijf meter, waarvan ik dacht 'dat wordt het'. Het was een ruimte die eigenlijk niet ge bruikt werd. Dus dat was ide aal." Tijdens de zomermaanden zijn Lemsom en consorten ver volgens verwoed aan het inrich ten geslagen. En daar kwam toch wel een enorm probleem om de hoek kijken. Een starten de club met slechts twaalf leden zit uiteraard niet ruim in haar financiële middelen. Het drietal dartbanen, dat de vereniging wilde neerleggen in het zaaltje '.driehoog-achter', werd dus ge deeltelijk uit eigen zak betaald. „Met alles erop en eraan kost dat alles al gauw zo'n vijftien honderd gulden", laat geboren Bruënaar Arjan van den Berge weten. Voor het overige ver loopt alles evenwel naar wens. Er zijn vier j eugdledende inter ne competitie draait perfect en het niveau schijnt per week te stijgen. Bovendien heeft pen ningenbeheerder Lemsom heeft van zijn baas zelfs twaalf shirts weten los te weken. Er blijven niettemin nog voldoende wen sen over. „Ik wil nog graag uit en thuiswedstrijden gaan spe len tegen de andere dartclubs op het eiland. En voor de toekomst, wanneer we er financieel wat rooskleuriger voorstaan, zou ik graag Van Barneveld of Co Stompé naar Ouwerkerk willen halen", aldus een enthousiaste Arjan Lemsom. De Ouwerkerkse pijltjeswerper weet waarover hij spreekt. „Ik heb drie jaar geleden eens een wedstrijd mogen spelen tegen de grote Les Wallace. Dat was tijdens een demonstratie in Wil lemstad. Toen ik zag dat er nog wat tijd over was, ben ik naar voren gestoven en gaf ik aan ook graag tegen Wallace te willen gooien. Na wat heen en weer ge praat mocht dat ook. De vraag was toen nog of ik een serieus potje wilde of eentje voor de lol. Ik had gezien hoe anderen in een vL„ V, V- foto Marijke Folkertsma potje voor de lol werden afge maakt, zelfs als Wallace op zijn knieën ging zitten. Dan nog gooide hij 140. Dus dat wilde ik niet. Dat serieuze partijtje had ik trouwens ook heel snel verlo- ren. Maar je leert er wel enorm veel van." Het eerste evenement staat overigens al op de rol. Op dinsdag 4 december wordt het Open Sinterklaastoernooi ge houden in het Dorpshuis. Toe gankelijk voor iedereen, ook voor personen die geen pijlen hebben. „Als ze het bord maar raken", laat Van den Berge we ten. „Pijlen zijn altijd wel voor handen. Maar is er al een naam verzonnen voor de nieuwe dart club? „Jazeker, we hebben zelfs al een logo en we heten Smijt maar raak". door Klaas Verspoor ZIERIKZEE - Na Edwin Kriens, Ton van der Spaan, John Ebert en Ronald van Oeveren is Jos van Belzen de vijfde trainer die aan het eind van het seizoen in ieder geval vertrekt bij zijn huidige Schouwen-Duiveland- se voetbalvereniging. Met Zie rikzee treedt Van Belzen morgen aan in het kader van de dis trictsbeker. In Oosterland is Duiveland de tegenstander. Het duel in Oosterland is er één uit de derde ronde. Duiveland kwam de eerste ronde door, door in een poule met DFS, Brouwershaven en Borssele als eerste te eindigen en schakelde een paar weken geleden buur man SKNWK na strafschoppen uit. Zierikzee had het in de vori ge ronde makkelijker. Wissen- kerke werd met 7-1 opgerold. In de poulewedstrijden had Zie rikzee zich, op doelsaldo boven Zeelandia Middelburg, ten kos te van Yerseke en Nieuwland ge plaatst voor de eerste knock- outronde*. Bijna likkebaardend over het scorend vermogen bij Duiveland waakt Goesenaar Jos van Belzen voor onderschat ting. „Ze hebben een stel goede aanvallers die bij elkaar, geloof ik, al 32 keer gescoord hebben." Van Belzen houdt zowel Barry Steenpoorte en Ronald Zwager dus aardig in de gaten. Steen poorte scoorde inmiddels, met de twee treffers tegen WIK'57 in de derby van vorige week mee gerekend, twintig keer. Links buiten Zwager trof ook al veer tien keer doel zodat ze samen zelfs al op 34 treffers staan. Dat aantal staat- in schril contrast bij de negen treffers die Zierik zee in elf duels scoorde en waar Thomas Vos met vijf treffers voorlopig clubtopscorer is. Van Belzen is zeker een gewaar schuwd man: „We zullen ze ze ker niet onderschatten. Duive land is een goede ploeg. Rini Verwest heeft Duiveland dit sei zoen al twee keer geanaly seerd." Verwest, voormalig trai ner van Duiveland, is dit seizoen voor Van Belzen een prima ad judant. „De samenwerking met Rini verloopt prima", meldt de oefenmeester. Vorige week zon dag verloor Zierikzee van Al liance. Dat doet nog steeds zeer bij Jos van Belzen die onlangs zijn vertrek bij Zierikzee, aan het eind van dit seizoen, bekend maakte. „Voor mezelf had ik het halen van een periodetitel als doel gesteld. Dat we tegen Al liance verloren was echt heel jammer want nu is de tweede periodetitel ook al weer een eind uit zicht." Over zijn periode bij Zierikzee is Van Belzen, die bij al zijn clubs die hij trainde een prijs pakte, niet helemaal tevre den. „Nee, een periode halen is het maximaal haalbare met de ze groep. Meer zit er niet in. Het valt me toch allemaal een beetje tegen." Voor Van Belzen komt een jaartje bijtanken, zoals het er nu naar uitziet tenminste, niet slecht uit. Momenteel is hij op maandag vaak met zoon Mit chell, die bij NAC speelt, op pad. Op dinsdag, vrijdag en zondag is hij actief bij Zierikzee. „En op woensdag heeft NAC meestal een oefenwedstrijd. Op donder dag moet ik meestal zelf met een aantal andere Zeeuwse jongens naar NAC rijden. En op zater dag ga ik ook weer mee. Dus echt veel tijd voor het verdere gezinsleven is er niet." Toch houdt Van Belzen zelf nog een slag om de arm over het komend seizoen. „De kans is groot dat ik een jaartje rust neem. Onder voorbehoud, want je weet nooit of er een leuke club komt." De ex-speler van Arnemuiden, in het bezit van het diploma trai ner/coach 3, weet inmiddels dat onder andere Bruse Boys ook een nieuwe trainer zoekt. „Mis schien zou dat wel een club voor mij zijn", stelt Van Belzen. Jos van Belzen door Rudy Boogert ZIERIKZEE - Het levensver haal van het korfbal op het dorp Dreischor staat symbool voor de sport op heel Schou- wen-Duiveland. Hoge pieken en diepe dalen. Als laatste club legde NOAD, na een korte op leving, begin jaren negentig definitief het loodje. Het was vallen en opstaan in Dreischor. In 1930 zag DOS het levenslicht onder aanvoe ring van juffrouw Beenhakker. Vijf later zag de club zich al ge dwongen te fuseren met buur- vereniging Advendo uit Noordgouwe. De nieuwe naam werd Die Gouwe. In de jajen veertig eb de de interesse weer weg, maar in 1952 ontstond een nieuwe vereniging met de toepasselij ke naam: NOAD, Nooit Opge ven Altijd Doorgaan. NOAD werd een kracht om rekening mee te houden. In de jaren zes tig en zeventig werden tal van successen gevierd. Korfbal deed in die tijd zijn naam van veredeld 'relatiebureau' eer aan. Neem het elftal uit 1960 (zie foto). De helft van het team vormt tegenwoordig een koppel: Jaap Slager/Willy Steenland, Kees de Waaij/El- ma Bolkenbaas en Jan Smits- Aio van der Linde (hun dochter Joyce Smits werd in 1995 we reldkampioen met het Neder lands korfbalteam in India). Hoogtepunt in de clubgeschie denis waren de vijf kampioen schappen in 1973, Bekende namen uit die tijd zijn die van Kees Kommer (tegenwoordig voorzitter van Zierikzee), Wim Kommer (trainer voetbalsters WIK'57, die momenteel met een gebroken enkel thuis zit) en Johan van de Linde (nog al tijd spelend bij korfbalclub SKNWK). Begin jaren tachtig moest NOAD aan de beade ming. Er kon ternauwernood nog een aspirantenteam op de been worden gebracht, maar in 1984 ging ook dat team ter ziele. In 1990 kwam er weer een opleving, maar na twee jaar blies de korfbalsport op Dreischor zijn laatste adem uit. door Klaas Verspoor ZIERIKZEE - Het weekend van 24 en 25 november is door de Koninklijke Nederlandse Voet bal Bond bestempeld als zijnde een beker- en inhaahveekend. Als gevolg van erg gunstige weers- en terreinomstandighe den komen slechts een vijftal teams in officiële wedstrijden in actie. Het is bijna uniek te noemen dat een voetbalcompetitie na het verstrijken van de eerste com petitiehelft zo weinig tegensla gen heeft gekend. De meeste vei'enigingen zijn al elf keer in actie gekomen en de slechts en kele incidentele afgelastingen bezorgen de KNVB dan ook nauwelijks kopzorgen. Van de clubs op Schouwen-Duiveland komen naast Duiveland en Zie- rikzee alleen Dreischor, ZSC'62 en SKNWK in actie. SKNWK en Dreischor, de ver enigingen die op jeugdgebied regelmatig samenwerken, spe len allebei in competitiever band. SKNWK zag als enige van de eilandelijke clubs tot nu toe twee duels afgelast. Op 15 sep tember ging het treffen tegen MZVC niet door en twee weken later was het tweede veld in Nieuwerkerk - het hoofdveld was toen nog niet beschikbaar - voor de wedstrijd tegen Hoede- kenskerke niet bespeelbaar. Morgen reist SKNWK af naar Middelburg waar de topper te gen MZVC gespeeld wordt. Tien weken geleden vierde de Mid delburgse zatei'dagvereniging een jubileum waardoor de wed strijd uitgesteld werd. In de vierde klasse A is MZVC inmid dels koploper en staat SKNWK tweede. Beide teams verloren dit seizoen nog niet. MZVC, dat zeven keer won en drie keer ge lijkspeelde, leidt met 24 punten uit tien duels. SKNWK, dat vijf maal won en vier keer tot een ge lijkspel kwam, volgt op enige achtex-stand met 19 punten uit negen duels. Mocht SKNWK er in slagen een overwinning te be halen, dan heeft de ploeg van tr-ainer Cees Willemse de minste verliespunten. EndoendeNieu- werkerkers nog volop mee voor de titel in de vierde klasse A. Dreischor reist zondag af naar Heinkenszand. Welteverstaan voor exact 44 minuten voetbal. De wedstrijd tegen Luctor'88 werd op 21 oktober jongstleden na één minuut in de tweede helft gestaakt. Het onweer dat los- barstte maakte veilig verder spelen onmogelijk en in onder ling overleg werd bij een 2-0- tussenstand voor de thuisploeg besloten vroegtijdig de douche op te zoeken. De 1-0-overwin- ning bij Volharding van vorig weekeinde heeft bij Dreischor in ieder geval voor het nodige zelfvertrouwen gezorgd. In Scharendijke speelt ZSC'62 zaterdag voor de districtsbeker. De Schai-endijkse ploeg, die uit de laatste drie competitieduels slechts één punt haalde, neemt het thuis op tegen Oostkapelle. Dat het een loodzware opgave zal worden om in het bekertoer nooi te overleven voor de ploeg van trainer Edwin Kriens is al vooraf duidelijk. Oostkapelle staat momenteel vijfde in de eerste klasse C en schakelde in de vorige ronde, nadat de ploeg al in een poule met Bevelanders, Serooskerke en 's-Heer Arends- kerke gi-oepswinnaar werd, Dauwendaele uit. Voor ZSC'62, dat in de eerste knock-outronde DFS met 3-2 klopte en eerder samen met Meeuwen dooi'ging in de poule met Heinkenszand en Rillandia, staat één ding vooi-op: de schade, zowel qua re sultaat alsmede op het gebied van blessures en kaaiden, be perkt houden. Barry Steenpoorte scoort vrolijk door. Zijn ploeg Dui veland morst hier en daar wat puntjes, maar spits Steenpooi-te blijftzijnpuntjes pakkenTegen WIK'57 (2-2) scooi'de hij beide treffers en kwam daarmee al op twintig treffers. Mischa van der Hoek (Renesse) staat door zijn winnende doelpunt tegen Vos meer alleen op de dei'de plaats. Mariko Rouw rukte door twee voltreffers op en kwam op een totaal van tien te staan. Twintig doelpunten Barry Steenpoorte (Duiveland) Veertien doelpunten Ronald Zwager (Duiveland) Elf doelpunten Mischa van der Hoek (Renesse) Tien doelpunten Dick van Splunder (Brouw ershaven) Mariko Rouw (DFS) Negen doelpunten Elmar Verhage (WIK'57) Zeven doelpunten Clement van Splunder (Brou wershaven) NOAD in 1960. Staand van links naar rechts: Peter van Hattum, Jan de Bil, Jaap Slager (Grote Jaap), Hans Steenland, Kees de Waaij en Jan Smits (Kleine Jan). Middelste rij: Dany Ganzeman, Elma Bolkenbaas en Sari Verburg. Voorste rij: Corrie van der Linde, Willy Steenland en Jo van der Linde. foto archief sv Dreischor Korfbal op Schouwen-Duiveland trok soms honderden toeschouwers Er was een tijd dat een derde deel van de inwoners van Schouiven-Duiveland korfbal speelde. Vrijwel elk dorp en elke stad had zijn eigen club en stond loekelijks op het weitje van een welwillende boer te korfballen. Maar die tijd is voorbij. Tegen woordig heeft het eiland nog slechts één volwaardige (All Ready) en één halve club (SKN WK, alleen zaal). De PZC be steedt in twee delen aandacht aan de historie van het korfbal op Schouwen-Duiveland. Van daag in het tweede en laatste deel: met de stoomboot naar Madjoe. door Rudy Boogert ZIERIKZEE - Zomei*avondni- veau? „Om de bliksem niet", reageert Huib Schot fel. In de glorietijd was korfbal op Schouwen-Duiveland een ere kwestie. Welk dorp was het bes te? En die strijd werd gestreden met geslepen messen. Voorma lig scheidsrechter Huib Schot uit Zierikzee kan er over mee praten. Het kon flink spoken op de Schouwse korfbalvelden. Wat wil je met burenruzie's als die tussen Burgh (met topschutter Koos Steur) en Zeemeeuwen. Het dorp liep uit voor zulke wedstrijden. Langs de lijn stond dan drie a vierhonderd man pu bliek. En de man die alles in het gareel moest houden was scheidsrechter Huib Schot. En daar had hij zijn handen meer dan vol aan. Schot: „Bui'gh-Zeemeeuwen kon je vergelijken met de voet balwedstrijden tussen Sparta en Feyenoord van vroeger. Dat waren topfestijnen. Als scheids rechter had ik wel een bepaald gezag afgedwongen bij de spe lers, maar je moest toch stevig in je schoenen staan, hoor." „Ik herinner me een wedstrijd. Een speler kwam naar me toe. Hij was door zijn tegenspeler geslagen. Ik naar de grensrech ter - want die had je toen nog. Nee, hij hadniks gezien. Nou, ik had het wel gezien, maar ik deed of ik het niet gezien had. Als ik die speler was geweest, had ik precies hetzelfde gedaan. (La chend) De jongen was zo irii- tant. Ik weet nog pi-ecies wie het waren, maar ik zeg het lekker niet." Korfbal was toentertijd bijna een strijd van leven op dood. Het incident dat Schot beschrijft was immers geen uitzondering. De archieven van de Schouwen- Duivelandse Kox-fbalbond (SD- KB) geven tal van voorbeelden. Vechtpartij Een verbale botsing tussen scheidsrechter TJ Cashoek en verdediger W. van de Panne van Rust Roest in de Zierikzeese derby tegen Vitesse 2 kwam in cle annalen terecht. Een vecht partij tussen De Jonge (Veloci- tas) en Kommer (Dindoa) lever de een hoorzitting op. Een incident in Brouwershaven waai'bij 'een vertegenwoordiger van het openbare gezag' klap pen kreeg, leverde zelfs een brandbrief van SDKB-voorzit- ter J. Th. Brouwer op. In het officiële orgaan van de SDKB schreef hij: „Op zaterdag 13 mei 1961 zijninBrouwersha- ven rare dingen gebeurd. Ver schrikkelijke dingen eigenlijk. Op allerlei manieren is er gezon digd tegen de meest uiteenlo pende vormen van opvoeding en fatsoen." Oei! Een alarmerend begin van de open brief aan alle SDKB-leden. En dat in zo'n so ciale spoil; als korfbal. De niet nader bepaalde wed strijd in Brouwershaven werd door de scheidsi'echter ge staakt. Tijdens de pax*tij waren de spanningen al hoog opgelo pen, maar na de negentig minu ten werden alle registers pas opengetrokken. De scheids rechter was weer eens de zonde bok. „Om het vege lijf te redden moest de scheidsi-echter een an- dere reden van staking op het 'ruilformulier' zetten dan de werkelijke." Maar nu komt het: „Een verte- genwoodiger van het openbare gezag (Rijkspolitie) moest een veeg uitdelen om de arbiter te laten vertrekken, Bij het wegrij den kreeg zijn auto bovendien de nodige klappen te incasseren. Het was een situatie gelijk men wel eens op foto's ziet bij één of andere stam in Congo." Hoewel de sport een soort eilan delijke stammenstrijd was, konden dergelijke incidenten volgens Brouwer niet de bedoe ling zijn van de edele korfbal sport. „De SDKB is niet alleen goed om de competities in el kaar te draaien. Nee, daarnaast moeten wij trachten onze leden op te voeden tot goede Staats burgers." Met een hoofdletter. Hemelvaartsdag Maar het was vanzelfsprekend niet allemaal kommer en kwel. Integendeel. Gezelligheid vier de in hoofdzaak de boventoon. Wie herinnert zich niet de serie wedstrijden op Hemelvaaxds- clagbij Madjoe in Vlissingen. De SDKB huurde twee stoomboten en zo'n beetje heel Schouwen- Duiveland verkaste naar de 'overkant'. Op de fiets naar Zie- ï'ikzee, waar de tweewieler in het pakhuis van Brouwer (in de volksmond Lord Turf genoemd en steevast uitgedost met alpi no-pet) gestald werd, en met z'n allen op de boot. Naar verluidt moest de tap ('Pilsner bier per flesch 0.20 ct') in Vlissingen hoognodig bijge vuld worden. En naar verluidt zijn op de stoomboot heel wat huwelijken geboren. Om zes uur 's ochtends weg en om twaalf uur 's avonds weer thuis. Voor drie keer een halfuurtje spelen. „Korfbal was met name een so ciaal gebeuren", bekent Huib Schot, die zelf bij het Vitesse van de familie Simmes succes sen vierde als speler. „Het was toen dé sport van het eiland. Wij hadden niks anders. Geen dis cotheken en geen televisie. We vonden ontspanning in korfbal. Voetbal werd 's winters ge speeld. Er waren spelers die dat combineerden. Toon Hage bij voorbeeld. Een fantastsche kee per bij Zierikzee en een heel goede korfballer." „Het was een mooie tijd. Zater dags na het werk sprong je op de fiets en reed je naar het veld. Aan de kant van de weg moest je je omkleden, de vrouwen onder een boom. Het gebeurde dat je de koeienplaggen nog van het veld moest scheppen om fat soenlijk te kruinen spelen. Na de wedstrijd weer op de fiets - on gewassen natuurlijk - en weer naar huis."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45