PZC Toneel bij Schelphoek op de tocht 15 Energie en geld besparen? büï SGP'er Kolijn betreurt uitleg homo-standpunt Jongeren krijgen meer kans op huis in eigen dorp DUBBEL GLAS Najaarsfair trekt onverwacht veel mensen Nieuw rioolgemaal in Scharendijke Adviseur Leemhuis gunt Antwerpen nieuwe verdieping Natuurbeschermingswet dreigt opvoering Dijkval in de weg te staan Wakker Dier roept op tot navolging van Oostburg CDA-lijsttrekker Balkenende op werkbezoek in Zeeland HR MET SUBSIDIE zeeuwse almanak Zwaar beroep NOORD waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 vrijdag 23 november 2001 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Kunstig geplooi de 'handtassen' van lood, ker stukjes in allerlei maten en soorten en glühwein. Dat en meer was gisteren allemaal te zien en te koop op de najaarsfair in Zierikzee van de afdeling Schouwen-Duiveland van Stichting Vrouwen voor Vrou wen, die zich inzet voor evange liserend vrouwenwerk in de Derde Wereld. De fair trok veel belangstelling. Werkgroeplid G. Starreveld „Eén keerper maand houden we crea-ochtenden en meestal zijn er dan zo rond de tien vrouwen Starreveld voegt er in één adem aan toe dat de werkgroep Crea tiviteit meer is dan een knutsel- clubje. De deelnemers zitten niet voor zichzelf maar voor an deren te werken. Ze betalen zelf de materialen waar ze mee wer ken. Starreveld: „Op die manier delen we eigenlijk een klein stukje van onze rijkdom met de vrouwen in de Derde Wereld. De noeste arbeid resulteerde in een breed scala aan decoraties voor huis en tuin. Dat brede aanbod vond gisteren gretig af trek. Ondanks de druilerige re gen wisten veel mensen de weg naar het Sint Jacobshof je te vin den. Buiten werden onder meer sier- pompoenen verkocht, binnen kon men terecht voor kerststuk jes, beschilderde panelen, gla zen en nog veel meer. In een andere ruimte van het Sint Ja cobshof je konden de bezoekers zich laven aan koffie, thee of glühwein, desgewenst verge zeld van zelfgemaakt gebak. Dat het zo druk was had Starre veld naar eigen zeggen niet ver wacht. „Maar het liep vanaf het begin al storm. Zoiets hoop je natuurlijk wel, maar je durft het niet te verwachten." foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - De provincie dreigt geen toestemming te ver lenen voor de opvoering van het historisch openluchtspel Dijk val, langs de voormalige werk- haven De Schelphoek bij Se- rooskerke. Het ziet ernaar uit dat de aanvraag van de Stich ting Historische Spelen Zierik zee, voor zes opvoeringen in juni en juli volgend jaar, wordt afge wezen op grond van de verorde ning geluidsoverlast in het kader van de Natuurbescher mingswet. Die mededeling is een klap in het gezicht van tekstschrijver en regisseur Cees Möhlmann van Dijkval. Hij heeft de hele vormgeving van het openlucht spel afgestemd op de unieke lo catie van De Schelphoek. „Met de afwijzing door de provincie zou drie maanden werk voor niks zijn geweest", verzucht Möhlmann. Volgens hem biedt deze fraaie plek aan de zuidkust van Schouwen bovendien een uitstekend natuurlijk decor. Daarnaast zijn er veel andere belangrijke voordelen in de Schelphoek. Toeschouwers Möhlmann somt op: „Er is een voorziening voor krachtstroom, de toevoerroute is goed verhard en berekend op wagens met zware materialen, er is parkeer gelegenheid, er zijn sanitaire OOSTBURG - De stichting Wakker Dier roept alle gemeen ten in Nederland op om het voorbeeld van de gemeente Oostburg te volgen en de weide- gang te regelen in het bestem mingsplan buitengebied. De stichting wil bevorderen dat meer koeien zomers in de wei mogen grazen en buiten de stal len komen. De gemeente Oostburg nam vo rig jaar in het bestemmingsplan buitengebied de verplichte wei- degang op. Deze regeling is volgens de stichting tot nu toe uniek. Oost burg ziet de maatregel als een waardevolle bijdrage aan het open landschap. De stichting roemt vooral het betere welzijn en gezondheid voor de koeien. Op dit moment komt vijftien procent van de koeien nooit de stal uit. De oproep van de stich ting Wakker Dier om het minis terie van Landbouw. Natuurbe heer en Visserij te bestoken met e-mails, leverde vorige maand duizenden reacties op. voorzieningen en bovendien ligt De Schelphoek uitstekend voor Schouwse toeschouwers." De regisseur voelt dan ook wei nig voor het haventje van Bom- menede dat de provincie als mo gelijk alternatieve locatie heeft voorgesteld. „Dat zou wat be treft vormgeving misschien zijn in te passen, maai' hoe krijg je daar nou veel toeschouwers naar toe? Daar zijn we financi eel natuurlijk zeer afhankelijk van", verzucht Möhlmann. Hij erkent behoorlijk lamgeslagen te zijn sinds het bericht van de provincie over de dreigende af wijzing van De Schelphoek. Provinciaal medewerker Na tuurwet H. Zandstra erkent dat hij zich in eerste instantie posi tief heeft uitgelaten over deze locatie. De verordening Ge luidsoverlast die van kracht is voor de zuidkust langs Natio naal Park Oosterschelde had hij aanvankelijk over het hoofd ge zien. „Ik werd er door iemand anders attent op gemaakt. Het is een zogeheten 'harde verorde ning' en dat betekent dat er geen uitzonderingen op gemaakt kunnen worden", aldus Zand stra. Hij heeft de Stichting His torische Spelen daarom het alternatief van het haventje Bommenede voorgesteld. Dat de grootschalige opera Ship of Troy in het kader van de Zee land Nazomer Festivals dit na jaar wel langs de Oosterschel- dekust kon worden opgevoerd, heeft volgens hem te maken met de specifieke locatie op Neeltje Jans„Toen ging het om een plek midden in het gebied, waar die verordening geluidsoverlast niet van kracht is." Moed Voorzitter R. Geluk van de Stichting Historische Spelen Zierikzee heeft de moed nog niet opgegeven. Ze verwijst naar het onderzoek dat op dit moment door Scoop wordt gedaan naar de mogelijkheid een cultuurfes tival rond de Oosterschelde te organiseren. Waarom zou dat wel kunnen en 'Dijkval' niet, vraagt Geluk zich af. Zij heeft het bestuur van Nationaal Park Oosterschelde en het college B en W verzocht een uitzondering op de verordeningen te beplei ten voor de zes opvoeringen van Dijkval. Van burgemeester As- selbergs en wethouder Veerhoek heeft ze de toezegging dat zij zich daar voor willen inzetten. Eén element van het nieuwe gemaal is reeds geplaatst. Het tweede hangt gereed in de takels. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - De gemeente Schouwen-Duive land is gisteren begonnen met de plaatsing van een compleet nieuw gemaal in de Eb en Vloedstraat in Scharendijke. Vorige week werden de pompen van drie rioolgemalen in het dorp vervangen. De operatie kost 170.000 gulden. Onversneden rioollucht stijgt op uit de put op de hoek van de Eb en Vloedstraat en de Kloosternolstraat. Een graafmachine pakt grote happen uit de naast de reeds gegraven forse pompput opgeworpen berg grond. In de put is reeds één betonnen element van het nieuwe rioolgemaal geplaatst. Het tweede element hangt al klaar in de takels van een grote kraan. Pompen hou den tijdelijk het grondwater op een laag peil. Buurt bewoners kijken toe. Volgens civieltechnische medewerker van de gemeen te J. Scheele duurt het nog zeker tot midden volgende week eer het nieuwe gemaal operationeel is. Tot die tijd blijft het oude gemaal, dat zich in de grond mid den onder de kruising bevindt, nog gewoon in bedrijf. Het oude gemaal beschikte slechts over één pomp. In het nieuwe worden twee pompen geplaatst. Vervan ging van het gemaal was volgens Scheele hard nodig omdat er steeds vaker storingen optraden in het oude gemaal. Op Schouwen-Duiveland ligt 222 kilometer vrij-verval rioolbuis en staan verspreid over de dor pen totaal 245 gemeentelijke rioolgemalen met in to taal 303 pompen. Ongeveer eenderde van de gemalen stamt uit de jaren tachtig en gezien de gemiddelde le vensduur van vijftien jaar zijn de meeste aan vervan ging of renovatie toe. Om de kosten enigszins in de hand te houden heeft de gemeente gekozen spreiding in tijd. In het poldergebied rond Zierikzee liggen nog zo'n acht gemalen die dringend aan vervanging toe zijn. Dat karwei wordt waarschijnlijk volgend jaar ter hand genomen. Advertentie Vraag gratis een energie- verbruiksschema aan via antwoordnummer 750, 6800 WC, Arnhem. ledereen in Nederland kan ook voor Online Energie Advies naarwww.nuon.nl lederet (gelijkheden zijn eindeloos door Maurits Sep TERNEUZEN - „Mijn stand punten waren niet onzorgvul dig, mijn uitleg was dat wel." Zo reageert partijvoorzitter W. Ko lijn van de SGP op de commotie die is ontstaan na een interview met NRC Handelsblad. Uitspraken die hij daarin deed over homoseksualiteit waren voor de Gay Krant en de Stich ting Vrienden van de Gay Krant reden aangifte te doen tegen Kolijn. Dat hij homofilie en pedofilie op één lijn stelt, is niet waar, ont kent Kolijn. „Dat komt niet overeen met mijn standpunt. Ik heb het genuanceerd, maar dat is weggevallen in het verslag." Hetzelfde geldt voor het be straffen van homoseksueel ge drag in het openbaar. „Het maakt voor mij niet uit of het homoseksueel of heteroseksueel gedrag is. Het hoort sowieso niet in het openbaar." Kolijn wil de verantwoordelijk heid echter niet afschuiven op de journalist. „Mijn echte standpunten zijn niet goed naar voren gekomen, maar ik vind het te gemakkelijk om de jour nalist daarvan de schuld te ge ven. Ik had zelf mijn opvattin gen duidelijker en zuiverder naar voren moeten brengen. Ik heb gereageerd op een aantal stellingen. Als dit, dan dat. Ik heb te weinig geroepen dat die soms niet precies klopten." Na de kritiek op de SGP voor het verbod voor vrouwen om actief GOES - Jan Peter Balkenende, de nieuwe lijsstrekker van het CDA, leidt maandag 3 decem ber de CDA-fractie van de Tweede Kamer tijdens een werkbezoek aan Zeeland. De CDA-fractie bezoekt één keer per maand een provincie om te zien hoe de Haagse regels in de praktijk uitwerken. In Goes ontmoet de fractie de Bra bants-Zeeuwse werkgeversver eniging, krijgt tekst en uitleg door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Antwerpse haven krijgt zijn verdere verdie ping van de Westerschelde. Te genstribbelende natuur- en mi lieu-organisaties weten zich tevreden gesteld met de aanleg van een nieuwe, 'natuurlijke' verbinding tussen de Wester- en Oosterschelde ter hoogte van Rilland-Bath. Dit toekomstbeeld doemt op uit het rapport dat Westerschelde- adviseur J. Leemhuis-Stout heeft uitgebracht aan staatsse cretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat. Leemhuis' advies is deze week naar de Tweede Ka mer gezonden. De opdracht aan Leemhuis, oud-commissaris van de konin gin in Zuid-Holland, luidde met officiële betrokkenen bij de Westerschelde te praten. Zowel in Vlaanderen als in Nederland. Met als hoofddoel een voorstel te doen voor de toekomstige be sluitvorming over de Wester schelde. Vlaanderen wil de Westerschel de, de vaarweg naar Antwer pen, opnieuw verdiepen. Neder land heeft aarzelingen, maar wil Vlaanderen 'als goede buur' niet voor het hoofd stoten. Leemhuis constateert treffend: „In Vlaanderen heeft men in 1995 ook een ander, bij Neder land favoriet tracé voor de ho gesnelheidslijn (Antwerpen- Breda) geslikt." Ondanks de tegenstellingen is het volgens Leemhuis mogelijk om als Nederland en Vlaande ren tot een gezamenlijk beleid voor de Westerschelde te ko men. Dat is met de opstelling van de langetermijnvisie voor het Scheldebekken wel geble ken de afgelopen jaren. Die visie is dit voorjaar uitgekomen. Op dat succes kan worden voortgeborduurd door samen een grensoverschrijdende mi lieu-effect rapportage en een maatschappelijke kosten-ba- ten-analyse te maken voor een verdere verdieping. Die studies moeten binnen maximaal twee jaar afgerond zijn om 'geen tem po te verliezen'. Ook staatsse cretaris De Vries is die mening toegedaan. Om draagvlak te scheppen, wil Leemhuis maatschappelijke groeperingen direct bij de dis cussie betrekken onder leiding van een onafhankelijk voorzit ter. Die werkwijze is de rijks overheid in de besluitvorming over de Tweede Maasvlakte goed bevallen. Het overleg le verde een compromis tussen mi lieuclubs en de haven op. Wie het advies van de oud-com missaris van Zuid-Holland op zich laat inwerken, ziet zo'n tus senoplossing ook opdoemen voor de Westerschelde. Dat is een optelsom van een aantal op merkingen uit haar rapport. Samenwerking tussen havens kan, maar vanwege de concur rentieverhoudingen nog niet op de korte termijn. Vlissingen als voorhaven van Antwerpen voor grotere containerschepen is dus (nog) geen alternatief voor een nieuwe verdieping. „Het gaat erom", schrijft Leem huis, „dat de haven van Antwer pen de komende tien tot vijftien jaar vooruit kan en in de eerste divisie kan blijven meespelen." Daarom moet Antwerpen in 2004 duidelijkheid hebben over een diepere vaarweg. Optelsom Tel daarbij op dat alle geraad pleegde direct betrokkenen voor een nieuwe, 'natuurlijke' verbinding tussen de Wester- en Oosterschelde bij Rilland zijn. Ook om overstromingsgevaar in Vlaanderen te beperken. En de optelsom is klaar: Antwerpen krijgt zijn nieuwe verdieping, en voor natuur- en veiligheids belangen komt er een verbin ding tussen Wester- en Ooster schelde. Vandaag zijn Vlaamse en Nederlandse parlementsle den in Middelburg bij elkaar om te praten over de toekomst van de Westerschelde en de besluit vorming daarover. De Kamer discussieert er 2 0 december over met staatssecretaris De Vries. Het zal dan duidelijk worden hoe hard het verzet tegen een verdere Westerschelde-verdie- ping met name door de PvdA wordt gespeeld. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Jongeren krijgen op papier meer mogelijkheden in hun eigen dorp te blijven wo nen. Staatssecretaris Remkes van Volkshuisvesting komt on der druk van de Tweede Kamer met maatregelen om dat voor el kaar te krijgen. Het is nog niet bekend welke maatregelen Remkes precies in petto heeft, maar de WD-politicus komt in elk ge val terug op zijn 'vrijheid-blij- heid'-beleid. Volgens dat beleid, vastgelegd in de nieuwe Huisvestingswet, zouden gemeenten geen sociale danwel economische bindings- eisen meer mogen stellen aan kopers van nieuwe huizen. Remkes wil daar enigszins op terugkomen. De staatssecretaris blijft het 'recht van vrije vestiging' voor iedere Nederlander hoog in het vaandel schrijven, maar hij is bereid een uitzondering te ma ken, liet hij de Kamer gisteren weten. Die uitzondering wil Remkes maken voor kleine ker nen 'waar een duidelijk waar neembaartekort aan betaalbare woningen is'. Hij waarschuwt direct: „Veel van zulke kleine kernen zijn er niet." Remkes is bereid nog op een an der punt toe te geven aan het parlement. Een gemeente kan nu bindingseisen stellen voor nieuwbouwhuizen tot 300.000 gulden. Dat bedrag is achter haald door de stijging van de huizenprijzen, heeft de Tweede Kamer al eerder vastgesteld in een motie van SGP'er C. van der Staaij. Remkes onderschrijft dat nu. Nog dit jaar komen de wijzigin gen eraan, belooft de staatsse cretaris. Die wijzigingen zullen dan bij de Eerste Kamer worden ingediend, want ligt de nieuwe Huisvestingswet nog voor be handeling klaar sinds februari dit jaar. (Advertentie) lid te worden, is dit de tweede kwestie in korte tijd die de partij in opspraak brengt. Deson danks maakt de SGP-voorzitter zich niet al te veel zorgen over het imago van zijn partij. Ko lijn: „Natuurlijk is dit contra productief, want het leidt sterk af. Maar ons verkiezingspro gramma dat deze week is gepre senteerd, is toch goed geaccep teerd door de andere partijen." Glashandel Moerstee 0113-341688 over de problemen met het am bulancevervoer en beproeft het cameratoezicht in het centrum. In Middelburg wordt de voet balvereniging Zeelandia met een bezoek vereerd. Daar geeft Jan-Peter Balkenende de aan zet voor de bouw van het nieuwe clubhuis. Het bezoek wordt besloten in hotel Arneville, waar Balkenen de om 20.15 uur speecht. Ieder een kan deze bijeenkomst bij- Journalisten hebben geeste lijk het zwaarste beroep, was onlangs de conclusie van een onderzoek. Die Vlissinger las het, op zijn vrije dag, met in stemming. Gelukkig hoefde hij pas de volgende dag 's avonds weer te werken. Vrijdagmorgen, 08:30: Ge wekt door dochter. Haar twee maanden oude omafiets is gestolen. Of vader haar naar school wil brengen. - 09:00: Met fiets blijken ook het originele fietssleuteltje en voordeursleutel verdwe nen. Geen verzekeringsgeld dus, én een nieuw voordeur slot. - 14:30: Dochter van school halen met de auto. Vader trapt door de koppeling. Aar dige meneer van de Wegen wacht biedt hulp. -15:10: Dochter blijkt mo bieltje kwijt te zijn. -16:00 Vader komt moe thuis en zoekt troost bij poes. Poes krabt tot het bloed over zijn gezicht druipt. -18:45 Telefoontje vanuit de trein. Dochter is, op weg naar Limburg, tioeehonderd kilo meter van huis gestrand om dat er een vrachtwagen tegen de trein is aangereden. -20:00 Vader meldt zich op de redactie om aan de slag te kunnen. En een beetje bij te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39