Theater miljoenen duurder Goesenaren delen hun verdriet in stilte 15 Echtpaar in drie jaar wereld rond Energie en geld besparen? SGP'er Kolijn betreurt uitleg homo-standpunt Jongeren krijgen meer kans op huis in eigen dorp DUBBEL GLAS Adviseur Leemhuis gunt Antwerpen nieuwe verdieping Bouwkosten lopen op Wakker Dier roept op tot navolging van Oostburg Minder verbruik, hetzelfde comfort CDA-lijsttrekker Balkenende op werkbezoek in Zeeland HR MET SUBSIDIE zeeuwse almanak Zwaar beroep PZC MIDDEN vrijdag 23 november 2001 door Rolf Bosboom GOES - De schouwburg in Goes wordt drie miljoen gulden duur der. Dat is de uitkomst van de langdurige onderhandelingen met de aannemer. De gemeente raad heeft eind 1999 een bedrag van ruim 17 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor de bouw. Het definitieve bedrag wordt 20,1 miljoen gulden. Diverse fracties in de gemeente raad lieten destijds weten dat het project hoe dan ook binnen het afgesproken budget moest worden gerealiseerd. Dat is on mogelijk gebleken, zo kondigde verantwoordelijk wethouder C. Linssen vorige maand al tijdens de begrotingsraad aan. Hij noemde de huidige overspan nen bouwmarkt de belangrijk ste boosdoener. Om de schade beperkt te hou den, is een afwijkende aanbe stedingsprocedure gevoerd, waarbij uiteindelijk met één aannemer verder is onderhan deld. Dat heeft geleid tot een overschrijding van het budget met drie miljoen gulden. Het college van burgemeester en wethouders stelt de gemeente raad nu voor het extra bedrag beschikbaar te stellen. Schadeloos B en W wijzen opnieuw op de prijsstijgingen in de bouwsec tor. Die blijkt 5,1 procent per jaar te zijn, terwijl rekening was gehouden met 2,8 procent. Doordat de bouw ook later be gint, tikken de prijsstijgingen harder aan. Verder moet er geld op tafel komen om een van de omwonenden, die bezwaar te gen de plannen had aangete kend, schadeloos te stellen. De gemeente loopt bovendien tegen haar eigen welstandseisen aan. Die hebben er onder meer toe geleid dat de theaterzaal wordt gedraaid, dat de toneel toren aan de buitenzijde wordt beplaat in plaats van gemetseld, dat de entree een gevel van na tuursteen krijgt en dat de schouwburg een bol in plaats van een plat dak krijgt. In de totale kostenpost van drie miljoen gulden zit ook een be drag van 345.000 gulden voor diverse ingrepen en aanpassin gen die het gebouw een hoog waardige uitstraling moeten ge ven. Deze uitgaven (de zogeheten 'plusopties') zijn niet per se noodzakelijk, maar de be geleidingscommissie van raads leden heeft eerder al aangege ven daarmee te kunnen leven. De overige extra kosten ziet het college als 'feitelijk onont koombaar'. Een deel van de be nodigde drie miljoen, 757.000 gulden, komt beschikbaar doordat de gemeente - als ge volg van de vertraging - meer tijd heeft om geld opzij te zetten voor de schouwburg. De resterende 2,3 miljoen moet komen uit de algemene spaar pot van de gemeente. Die wordt overigens flink gevoed doordat Goes dit jaar een bedrag van 3,6 miljoen gulden overhoudt. Bij het oorspronkelijke bedrag van 17 miljoen gulden was al reke ning gehouden met een sponsor bij drage van één miljoen. Het college heeft 'goede hoop' ook de 'plusopties' met sponsorgeld te kimnen betalen. De' raad beslist 20 december over de extra bijdrage voor de schouwburg, waaiwan de bouw in januari begint. De commissie cultuur spreekt er 27 november Het echtpaar Goedhart vertrekt in november per zeilboot voor een driejarige wereldreis. foto Ruben Oreel door Ditty Nieuwenhuize MIDDELBURG - Bram en Magda Goed hart vertrekken zondag 25 november van uit Middelburg voor een wereldreis die drie jaar gaat duren. Per zeilboot gaat het Zeeuwse echtpaar de aarde rondvaren. „Het stormde nogal vannacht. Ik heb de boot met wat extra lijnen vast moeten ma ken", vertelt Bram (62). Ook nu schom melt de boot nog zachtjes heen en weer. Hij vertelt dat het idee eigenlijk gaande weg ontstaan is. „We zeilen al heel lang. Daarbij zijn we allebei reislustige men sen. Ik had een eigen adviesbureau dat ik verkocht heb. Ik heb mezelf dus gepensio neerd", zegt Bram. Zijn vrouw Magda (61) vult hem aan: „En we waren niet van plan om achter de geraniums te gaan zitten." Voordat ze kunnen vertreden, moest er nog een boel worden geregeld. „We heb ben ons huis in Rijen verkocht en zelfs de fietsen weggedaan. Spullen die we willen bewaren liggen opgeslagen in een gara ge," zegt Bram. „Alle foto's hebben we op een cd gezet. Die nemen we mee. Andere spullen kwamen goed van pas voor de studerende kleinkinderen. „Onze twee kinderen waren niet zo enthousiast over onze plannen. Ze hadden liever ge zien dat we in de buurt bleven", vertelt Magda. „We hebben afgesproken dat we ze elke zondag bellen met de satelliettele foon die we aan boord hebben." De route staat voor een groot deel vast. „We zijn afhankelijk van de passaatwin den. In drie dagen willen we de Golf van Biskaje oversteken. Vanaf Lissabon varen we naar de Canarische Eilanden. Daarna zien we zo'n drie weken alleen zee als we koers zetten naar Barbados", zegt Bram. Het echtpaar is niet eerder zo lang achter elkaar op zee geweest. Marga: „Het nor male leven gaat dan gewoon door. Je doet je wasje en je speelt een spelletje. Maar als we ruzie krijgen, kan je niet even een blokje om." Aan boord is er ruimte voor 350 liter diesel en dezelfde hoeveelheid aan drinkwater. Ook een broodbakmachine. „We hebben in elk geval elke dag vers brood. Sommige mensen die op vakantie gaan nemen een vooiraad aardappelen mee. Wij kunnen natuurlijk niet voor drie jaar eten meene men", zegt Magda. Computer Een zeilersblad houdt een keer per jaar een vertrekkersbijeenkomst. „Sommige mensen komen daar elk jaar, maar gaan nooit weg", lacht Bram. „Zelf zijn we nooit naar zo'n bijeenkomst geweest. Als voorbereiding hebben we wel een ander echtpaar gesproken dat ook een dergelijke reis gemaakt heeft. Daarnaast hebben we veel boeken over zeilreizen gelezen." Op dit moment moet de computer nog in orde gemaakt worden voor de reis. Het echtpaar verwacht 's middags nog een monteur. „Met of zonder werkende com puter, we vertrekken zondag." OOSTBURG - De stichting Wakker Dier roept alle gemeen ten in Nederland op om het voorbeeld van de gemeente Oostburg te volgen en de weide- gang te regelen in het bestem mingsplan buitengebied. De stichting wil bevorderen dat meer koeien zomers in de wei mogen grazen en buiten de stal len komen. De gemeente Oostburg nam vo rig jaar in het bestemmingsplan buitengebied de verplichte wei- degang op. Deze regeling is volgens de stichting tot nu toe uniek. Oost burg ziet de maatregel als een waardevolle bijdrage aan het open landschap. De stichting roemt vooral het betere welzijn en gezondheid voor de koeien. Op dit moment komt vijftien procent van de koeien nooit de stal uit. De oproep van de stich ting Wakker Dier om het minis terie van Landbouw. Natuurbe heer en Visserij te bestoken met e-mails, leverde voi-ige maand duizenden reacties op. WIÊÊÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊM door Esme Soesman GOES - Soberheid was het uitgangspunt bij de stille tocht die gisteravond in de Goese Polder werd gemaakt ter nage dachtenis van de vermoorde Gilles Brou wer. Desalniettemin een indrukwekken de tocht waaraan tussen de 1000 en 1500 mensen meededen. Gisteravond precies twee weken geleden werd de vijftigjarige pompexploitant Brouwer om het leven gebracht in zijn tankstation aan de Troelstralaan in de Goese Polder. De wijkvereniging en de werkgroep stille tocht hebben, in overleg- met de nabestaanden, gekozen voor een sobere opzet voor de bijeenkomst. Geen toespraken, geen grootscheepse publici teit. „Uit respect voor en ter nagedachte nis aan Gilles Brouwer. Om emoties te delen en een gebaar te maken", verklaart secretaris Saskia Verheij van de wijkver eniging desgevraagd. De duizend kaarsjes die de organisatoren te vergeven hadden, waren zo weg. Niet gehinderd door een plotselinge hagelbui, maakten de deelnemers de tocht van te levisietoren naar pompstation. Daar aangekomen werd twee minuten stilte in acht genomen. Voor wie behoefte voelde na te praten, stond er koffie in het wijk- gebouw klaar. Kaarsjes en bloemen om ringden na afloop, als stil eer-betoon, de plaats waar Brouwer is neergestoken. De deelnemers namen twee minuten stilte in acht. Een gebaar waarmee buurtbewoners en anderen uiting konden geven aan hun verdriet. En, zegt Verheij, hun solidari teit aan de familie konden betuigen. Maar het gebaar dat de in groten getale opgekomen deelnemers aan de tocht maakten, gaat nog verder. Verheij: „Het is ook gedeelde rouw. Gilles Brouwer foto Willem Mieras werkte hier al meer dan vijftien jaar. Ie dereen kende hem. Ook de kinderen. Het was een vriendelijke en heel sociale man. Ook daaraan wilden we uiting geven." Advertentie Vraag gratis een energie- verbruiksschema aan via antwoordnummer 7SO, 6800 WC, Arnhem. wfommmtm ledereen in Nederland kan ook voor Online Energie Advies naar www.nuon.nl door Maurits Sep TERNEUZEN - „Mijn stand punten waren niet onzorgvul dig, mijn uitleg was dat wel." Zo reageert partijvoorzitter W. Ko lijn van de SGP op de commotie die is ontstaan na een interview met NRC Handelsblad. Uitspraken die hij daarin deed over homoseksualiteit waren voor de Gay Krant en de Stich ting Vrienden van de Gay Krant reden aangifte te doen tegen Kolijn. Dat hij homofilie en pedofilie op één lijn stelt, is niet waar, ont kent Kolijn. „Dat komt niet overeen met mijn standpunt. Ik heb het genuanceerd, maar dat is weggevallen in het verslag." Hetzelfde geldt voor het be straffen van homoseksueel ge drag in het openbaar. „Het maakt voor mij niet uit of het homoseksueel of heteroseksueel gedrag is. Het hoort sowieso niet in het openbaar." Kolijn wil de verantwoordelijk heid echter niet afschuiven op de journalist. „Mijn echte standpunten zijn niet goed naar voren gekomen, maar ik vind het te gemakkelijk om de jour nalist daarvan de schuld te ge ven. Ik had zelf mijn opvattin gen duidelijker en zuiverder naar voren moeten brengen. Ik heb gereageerd op een aantal stellingen. Als dit, dan dat. Ik heb te weinig geroepen dat die soms niet precies klopten." Na de kritiek op de SGP voor het verbod voor vrouwen om actief GOES - Jan Peter Balkenende, de nieuwe lijsstrekker van het CDA, leidt maandag 3 decem ber de CDA-fractie van de Tweede Kamer tijdens een werkbezoek aan Zeeland. De CDA-fractie bezoekt één keer per maand een provincie om te zien noe de Haagse regels in de praktijk uitwerken. In Goes ontmoet de fractie de Bra bants-Zeeuwse werkgeversver eniging, krijgt tekst en uitleg door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Antwerpse haven krijgt zijn verdere verdie ping van de Westerschelde. Te genstribbelende natuur- en mi lieu-organisaties weten zich tevreden gesteld met de aanleg van een nieuwe, 'natuurlijke' verbinding tussen de Wester- en Oosterschelde ter hoogte van Rilland-Bath. Dit toekomstbeeld doemt op uit het rapport dat Westerschelde- adviseur J. Leemhuis-Stout heeft uitgebracht aan staatsse cretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat. Leemhuis' advies is deze week naar de Tweede Ka mer gezonden. De opdracht aan Leemhuis, oud-commissaris van de konin gin in Zuid-Holland, luidde met officiële betrokkenen bij de Westerschelde te praten. Zowel in Vlaanderen als in Nederland. Met als hoofddoel een voorstel te doen voor de toekomstige be sluitvorming over de Wester schelde. Vlaanderen wil de Westerschel de, de vaarweg naar Antwer pen, opnieuw verdiepen. Neder land heeft aarzelingen, maar wil Vlaanderen 'als goede buur' niet voor het hoofd stoten. Leemhuis constateert treffend: „In Vlaanderen heeft men in 1995 ook een ander, bij Neder land favoriet tracé voor de ho gesnelheidslijn (Antwerpen- Breda) geslikt." Ondanks de tegenstellingen is het volgens Leemhuis mogelijk om als Nederland en Vlaande ren tot een gezamenlijk beleid voor de Westerschelde te ko men. Dat is met de opstelling van de langetermijnvisie voor het Scheldebekken wel geble ken de afgelopen jaren. Die visie is dit voorjaar uitgekomen. Op dat succes kan worden voortgeborduurd door samen een grensoverschrijdende mi lieu-effect rapportage en een maatschappelijke kosten-ba- ten-analyse te maken voor een verdere verdieping. Die studies moeten binnen maximaal twee jaar afgerond zijn om 'geen tem po te verliezen'. Ook staatsse cretaris De Vries is die mening toegedaan. Om draagvlak te scheppen, wil Leemhuis maatschappelijke groeperingen direct bij de dis cussie betrekken onder leiding van een onafhankelijk voorzit ter. Die werkwijze is de rijks overheid in de besluitvorming over de Tweede Maasvlakte goed bevallen. Het overleg le verde een compromis tussen mi lieuclubs en de haven op. Wie het advies van de oud-com missaris van Zuid-Holland op zich laat inwerken, zietzo'ntus- senoplossing ook opdoemen voor de Westerschelde. Dat is een optelsom van een aantal op merkingen uit haar rapport. Samenwerking tussen havens kan, maar vanwege de concur rentieverhoudingen nog niet op de korte termijn. Vlissingen als voorhaven van Antwerpen voor grotere containerschepen is dus (nog) geen alternatief voor een nieuwe verdieping. „Het gaat erom", schrijft Leem huis, „datde haven van Antwer pen de komende tien tot vijftien jaar vooruit kan en in de eerste divisie kan blijven meespelen." Daarom moet Antwerpen in 2004 duidelijkheid hebben over een diepere vaarweg. Optelsom Tel daarbij op dat alle geraad pleegde direct betrokkenen voor een nieuwe, 'natuurlijke' verbinding tussen de Wester- en Oosterschelde bij Rilland zijn. Ook om overstromingsgevaar in Vlaanderen te beperken. En de optelsom is klaar: Antwerpen krijgt zijn nieuwe verdieping, en voor natuur- en veiligheids belangen komt er een verbin ding tussen Wester- en Ooster schelde. Vandaag zijn Vlaamse en Nederlandse parlementsle den in Middelburg bij elkaar om te praten over de toekomst van de Westerschelde en de besluit vorming daarover. De Kamer discussieert er 20 december over met staatssecretaris De Vries. Het zal dan duidelijk worden hoe hard het verzet tegen een verdere Westerschelde-verdie- ping met name door de PvdA wordt gespeeld. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Jongeren krijgen op papier meer mogelijkheden in hun eigen dorp te blijven wo nen. Staatssecretaris Remkes van Volkshuisvesting komt on der druk van de Tweede Kamer met maatregelen om dat voor el kaar te krijgen. Het is nog niet bekend welke maatregelen Remkes pi-ecies in petto heeft, maar de WD-politicus komt in elk ge val terug op zijn vrijheid-blij- heid'-beleid. Volgens dat beleid, vastgelegd in de nieuwe Huisvestingswet, zouden gemeenten geen sociale danwel economische bindings- eisen meer mogen stellen aan kopers van nieuwe huizen. Remkes wil daar enigszins op terugkomen. De staatssecretaris blijft het 'recht van vrije vestiging' voor iedere Nederlander hoog in het vaandel schrijven, maar hij is bereid een uitzondering te ma ken, liet hij de Kamer gisteren weten. Die uitzondering wil Remkes maken voor kleine ker nen 'waar een duidelijk waar neembaartekort aan betaalbare woningen is'. Hij waarschuwt direct: „Veel van zulke kleine kernen zijn er niet. Remkes is bereid nog op een an der punt toe te geven aan het parlement. Een gemeente kan nu bindingseisen stellen voor nieuwbouwhuizen tot 300.000 gulden. Dat bedrag is achter haald door de stijging van de huizenprijzen, heeft de Tweede Kamer al eerder vastgesteld in een motie van SGP'er C. van der Staaij. Remkes onderschrijft dat nu. Nog dit jaar komen de wijzigin gen eraan, belooft de staatsse cretaris. Die wijzigingen zullen dan bij de Eerste Kamer worden ingediend, want ligt de nieuwe Huisvestingswet nog voor be handeling klaar sinds februari dit jaar. (Advertentie) lid te worden, is dit de tweede kwestie in korte tijd die de partij in opspraak brengt. Deson danks maakt de SGP-voorzitter zich niet al te veel zorgen over het imago van zijn partij. Ko lijn: „Natuurlijk is dit contra productief, want het leidt sterk af. Maar ons verkiezingspro gramma dat deze week is gepre senteerd, is toch goed geaccep teerd door de andere partijen." Glashandel Moerstee 0113-341688 over de problemen met het am bulancevervoer en beproeft het cameratoezicht in het centrum. In Middelburg wordt de voet balvereniging Zeelandia met een bezoek vereerd. Daar geeft Jan-Peter Balkenende de aan zet voor de bouw van het nieuwe clubhuis. Het bezoek wordt besloten in hotel Arneville, waar Balkenen de om 20.15 uur speecht. Ieder een kan deze bijeenkomst bij- Journalisten hebben geeste lijk het zwaarste beroep, ivas onlangs de conclusie van een onderzoek. Die Vlissinger las het, op zijn vrije dag, met in stemming. Gelukkig hoefde hij pas de volgende dag 's avonds weer te werken. Vrijdagmorgen, 08:30: Ge wekt door dochter. Haar twee maanden oude omafiets is gestolen. Of vader haar naar school wil brengen. - 09:00: Met fiets blijken ook het originele fietssleuteltje en voordeursleutel verdwe nen. Geen verzekeringsgeld dus, én een nieuw voordeur slot. - 14:30: Dochter van school halen met de auto. Vader trapt door de koppeling. Aar dige meneer van de Wegen wacht biedt hulp. -15:10: Dochter blijkt mo bieltje kwijt te zijn. -16:00 Vader komt moe thuis en zoekt troost bij poes. Poes krabt tot het bloed over zijn gezicht druipt. -18:45 Telefoontje vanuit de trein. Dochter is, op weg naar Limburg, tweehonderd kilo meter van huis gestrand om dat er een vrachtwagen tegen de trein is aangereden. -20:00 Vader meldt zich op de redactie om aan de slag te kunnen. En een beetje bij te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31