Werkgever wil collectief belonen Deel Melkertbanen terug naar normaal betaald werk PZC Nü te koop sn Extra geld moet alle leerlingen toekomen Immigranten kwaad over inperking recht op gezinshereniging Bijnamen euromunten bekken niet echt lekker Hond belt alarmnummer VNO-NCW stelt algemene bonus voor als bedrijf doelstellingen haalt Kamer eens met ammoniakwet Tbs en cel voor daders zedendelict Leeuwarden A 1 Hl v v i„V-SSI®mm De ME oefent EIGENHUIS H w& UWÊi Geen beroep tegen schikking bouwfraude Marechaussees aangehouden Uniformplicht bioscooppersoneel Nieuwe plantensoort op Texel XTC-netwerk opgerold Groenlinks en PvdA halen uit naar CDA'er vrijdag 23 november 2001 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Wie kan er een hulk wisselen? Tegen twee brammetjes of tien eurojoeten. Een brood kost een halfom en een handje. Heb je er een fluitje bij, dat is makkelijker terugge ven. Het klinkt nu nog onbegrij pelijk, maar over een tijdje moet heel Nederland het snappen. Als het aan de winnaars van de wedstrijd voor eurobijnamen ligt tenminste. De prijswinnaars kregen giste ren uit handen van staatssecre taris Bos van Financiën een che que van honderd euro (ƒ220) en het kersverse boek 'Beatrix in Europese handen'. Echt consequent waren de bijnamen niet. Tien eurocent kreeg als bijnaam 'duppie', en twintig eurocent werd 'dub- belduppie'. Het vergezochtst was de kleb, de nieuwe naam voor een briefje van vijf euro. Kleb is een afkorting van KLeinste Euro Biljet. De winnende bijnaam van de belangrijkste munt, die van 1 euro, ligt ook niet echt voor de hand. De munt gaat geen euro- piek, fleuro of pleuro heten, maargouwering. Het is een ver wijzing naar het tweekleurige uiterlijk van deze munt. Bij de uitreiking van de prijs was even onduidelijk waar de klemtoon moet liggen: 'gouwe-ring' of 'gouwer-ing'. Volgens de win naar moet het de eerste zijn. Pas als de euro er ook echt is op 1 januari 2002 wordt duidelijk of de bijnamen het gaan halen. Misschien wordt de vijf euro cent toch gewoon een stuiver in plaats van handje (vijf vingers aan een hand). De automatenbranche is inmid dels op een euro-probleem gestuit. De Thaise munt van 10 baht, ongeveer 55 cent waard, is de oorzaak. Door de gelijkenis met de nieuwe munt van twee euro hebben automaten moeite om die te onderscheiden van de Thaise munt. Volgens A. Kobus van de Vereni ging van Automatenexploitan- ten Nederland (VAN) is het fe nomeen al een tijdje bekend. „De oplossing is al gevonden", aldus Kobus. „De zogeheten muntenproever, die het geld moet herkennen, wordt scher per ingesteld." Wel bestaat de kans dat beschadigde munten niet herkend worden. „Maarlie ver een geweigerde munt dan een verkeerde munt", stelt Ko bus. ANP van onze redactie economie DEN HAAG - Werkgevers wil len personeel collectief meer loon geven als het bedrijf vooraf vastgelegde resultaten weet te halen. De werknemers moeten dan wel genoegen nemen met een lagere reguliere loonstijging aan het begin van een CAO-pe- riode. Deze inzet staat in een nog in terne notitie van de Algemene Werkgeversvereniging VNO- DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer heeft giste ren de ammoniakwet goedge keurd. De reconstructiewet verplicht provincies met veel in tensieve veehouderijen tot het aanwijzen van gebieden waar die bedrijven wel en niet mogen zitten. De ammoniakwet zorgt ervoor dat intensieve veehouderijen verdwijnen uit de buurt van na tuurgebieden. De ammoniak uit mest verzuurt bossen. De fracties van de WD, het CDA en de SGP stemden tegen het kabinetsvoorstel. In de Tweede Kamer hebben zij geen meerderheid, in de Eerste Ka mer wel. Daar kunnen zij dus de wet van het kabinet afstemmen. De ammoniakwet zoals die gis teren is vastgesteld, weert in tensieve veehouderij in een straal van 250 meter van een na tuurgebied. Aanvankelijk wilde het kabinet een cirkel van 500 meter hebben. GPD van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - De vier verdachten in de grote ze denzaak in de Leeuwar der Zeeheldenbuurt zijn gisteren veroordeeld tot celstraffen die variëren van achttien maanden tot zes jaar. De drié belang rijkste daders kregen eveneens tbs met dwang verpleging opgelegd. De rechtbank in Leeu warden achtte bewezen dat de vier met elkaar tien kinderen seksueel hebben misbruikt. De straffen zijn conform de eis van de officier van justitie. De hoofdverdachte wordt met zes jaar cel en tbs het zwaarst gestraft. Hij nam het initiatief tot misbruik van zijn eigen kinderen en van kinderen uit de buurt. De slachtoffers zijn tussen de twee en vijftien jaar oud. Samen met zijn vrouw en de overburen pleegde hij de delicten. Zijn eigen vrouw en de overbuurvrouw, die tij dens de zitting beiden als zwakbegaafd omschreven werden, krijgen drie en twee jaar celstraf en tbs. Een overbuurman werd door de rechtbank veroor deeld tot achttien maan den gevangenisstraf. Tijdens de uitspraak wer den alle daders aange sproken op de gevolgen van hun daden voor de slachtoffertjes. Rechter R. Wegener Sleeswijk stelde dat de daders het recht op een ongestoorde ontwik keling van de kinderen 'op grove wijze' hebben ge schonden. „Het is een feit dat de kans groot is dat slachtoffers van seksuele delicten op latere leeftijd ernstige gevolgen daar van kunnen ondervin den", aldus de rechter. Hij heeft wel rekening ge houden met de persoonlij ke omstandigheden van de verdachten. Drie van de daders bleken uit ver schillende rapportages sterk verminderd toere keningsvatbaar. Bij hen wordt de kans op herha ling ook het grootste ge acht. ANP NCW (AWVN). De vereniging adviseert werkgevers bij zo'n zeshonderd CAO-onderhande- lingen in het bedrijfsleven. Het merendeel moet de komende maanden vernieuwd worden. De AWVN spreekt in de notitie over 'resultatendeling' om de gezamelijke betrokkenheid bij het werk te benadrukken, en vermijdt angstvallig het in vak bondskringen gevoelige begrip prestatiebeloning. Deze term is vooral gericht op het verhogen van de productiviteit van de in dividuele werknemer. „Bij re sultaatbeloning is het niet de bedoeling prestaties op te jagen, maar mensen meer te betrekken bij de bedrijfsvoering", zo licht een woordvoerder toe. „Presta tiebeloning is veel meer indivi dueel en gericht op persoonlijke doelstellingen." De 'resultaatbeloning', zoals AWVN-onderhandelaar H. van der Steen het noemt, is niet nieuw, maar een goed antwoord op de slechtere economische tij den. De werkgevers willen graag afspraken maken over loonmatiging en stellen daar een verdeling van geboekte re sultaten tegenover. Hele bedrijf Anders dan bij prestatiebelo ning is de resultaatbeloning niet individueel. Niet de éne werk nemer die beter zijn best doet dan de ander krijgt een extra- tje, maar het bedrijf dat als ge heel beter presteert beloont alle werknemers. Van der Steen vindt dat daar ook afspraken over het terugdringen van het ziekteverzuim bij horen. Bij een dalend verzuim dalen de kosten van de verzuimuitkeringen. De afspraken over de te behalen resultaten moeten volgens Van der Steen gemaakt worden door de werkgever en de bonden. In de maanden voorafgaand aan de besprekingen moet de werk gever wel zijn voelhorens uit steken bij het personeel en goed uitleggen wat hij wil. De FNV ziet in de voorstellen van de werkgevers geen aanlei ding om de looneis te verlagen. „Wij hebben eerder al aangege ven dat de lonen gematigd kun nen worden door flexibel om te gaan met incidentele uitkerin gen", aldus een woordvoerder. Een incidentele verhoging kan echter niet in de plaats komen van de structurele verhoging waar de vakvereniging in de CAO-onderhandelingen op in zet. FNV wil de lonen met maxi maal 4 procent verhogen. De in zet kan per sector of bedrijf sterk verschillen. GPD/ANP V'J; 1 DEN HAAG - De Mobiele Eenheid uit Den Haag en Utrecht tijdens een oefening op station Hollands Spoor in Den Haag. De pelotons komen in deze maand vier keer bijeen om bij eventuele ongeregeldheden adequaat op te treden. De oefeningen lopen uiteen van het begeleiden van risicowedstrijden en inkz-crises tot het ontruimen van kraakpanden. foto Robin Utrecht/ANP (Advertentie) interieur rrsBSRWTs® 68 pagina's internationale interieurs Van Laren tot New York De nieuwste bedden Plus: heel veel inspiratie voor feestelijke designcadeaus! Met gratis boekje! Over het vinden van een kavel, het kiezen van een architect en nog veel meer door Hans van Soest DEN HAAG - Vrijwel de gehele Tweede Kamer vindt dat veel van de huidige Melkertbanen normaal betaalde banen moe ten worden. Minister Vermeend van Sociale Zaken deelt die me ning en onderzoekt wat de fi nanciële gevolgen hiervan zijn. Over het omzetten van Melkert banen (zoals tramconducteurs, stadswachten en hulp in de zorg en het onderwijs) moet worden beslist door een volgend kabi net, maakte Vermeend de Ka mer gisteren duidelijk in een debat over de toekomst van ge subsidieerd werk. De ex-Mel- kert-werkers zouden dan moe ten worden betaald volgens de C AO in de sector waarin ze wer ken. De budgetten voor onder meer onderwijs en de gemeen ten moeten daarvoor fors wor den verhoogd. Nu werken de Melketiers nog tegen het mini mumloon. Vorig jaar maakte Vermeend al bekend dat wat hem betreft de Melkertbanen kritisch tegen het licht moeten worden gehouden. Deze gesubsidieerde banen werden begin jaren negentig in het leven geroepen om langdu rig werklozen aan de slag te hel pen. Het ging vaak om werk dat in de jaren tachtig was wegbe- zuinigd. Intussen is de arbeids markt in Nederland fors verbeterd. Vermeend vroeg zich openlijk af of de miljarden gul dens aan werkgelegenheidssub sidies niet efficiënter kunnen worden besteed. Veel werklozen die tot dusver via de regeling aan het werk waren geholpen, zouden nu ook op de 'normale' manier werk kunnen vinden. Het kabinet, gesteund door de Kamer, vindt niet dat de Mel kertbanen helemaal móeten verdwijnen. „Ze blijven nodig uit maatschappelijk oogpunt voor mensen die niet op een an dere manier aan werk kunnen komen", aldus Vermeend. „Al leen moeten we onszelf de vraag stellen in wel ke omvang ze moe ten blijven bestaan." Budget De verschillende partijen in de Kamer verschillen van mening over het antwoord op deze vraag. De PvdA vindt dat er in het geheel niet aan het budget voor werkgelegenheidssubsi dies zou moeten worden ge tornd. De WD vindt dat het met zeker eenderde kan worden in gekrompen. Vermeend waarschuwde giste ren voor te veel optimisme. Hij wees er op dat de werkloosheid in Nederland weer aan het stij gen is, waardoor weer grote groepen mensen buiten de boot kunnen vallen. In Nederland hebben meer dan 40.000 mensen een Melkert- baan. Daarnaast zijn er nog tal van andere vormen van met overheidsgeld gesubsidieerd werk: in totaal profiteren 90.000 mensen daarvan. Ver meend wil alle regelingen nog eens goed tegen het licht hou den, voordat een volgend kabi- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Scholen mogen de vrijwillige ouderbijdrage alleen gebruiken voor extraatjes voor alle leerlingen, ook voor wie niet is betaald. Dat schrijven de be windslieden van Onderwijs, Hermans en Adelmund, aan de Tweede Kamer. Beiden hadden zich al eerder in dergelijke bewoordingen uitge laten, maar de Kamer twijfelt sterk aan de goede bedoelingen van met name de liberale minis ter Hermans. De Onderwijsraad maakte eer der melding van een stijgende bereidheid bij ouders en bedrij ven om geld in ondei*wijs te ste ken. De bewindslieden vinden dat dit moet kunnen, maar dat alle leerlingen moeten profite ren en dat het alleen mag wor den ingezet als aanvulling op de 'kernactiviteiten'. Die moeten door de overheid worden be taald. Uit onderzoek van Regio plan blijkt dat sponsorgeld in de praktijk ook echt aan die extra - tjes wordt besteed. Als tegen prestatie mcgen de sponsoren vaak een advertentie in school krant of -gids zetten. Leraren en ouders vinden dat ze slecht op de hoogte worden gehouden over sponsoring op school. ANP net over de toekomst hiervan beslist. Nog eens 90.000 mensen werken in de sociale werkvoor ziening (voorheen de sociale werkplaats). Deze banen staan nu niet ter discussie. GPD DEN HAAG - Minister Korthals van Justitie wil niet in beroep gaan tegen de schikking die het Openbaar Ministerie met drie frauderende bouwbedrijven heeft getroffen. De motie die de Tweede Kamer daarover vorige week aannam legt hij naast zich neer. Korthals bespreekt dat besluit vandaag in het kabinet. De Tweede Kamer eiste vorige week dat de minister beroep zou aantekenen tegen de schikking. Zij wil dat de bedrijven alsnog voor de rechter moeten verschij nen wegens miljoenenfraude bij de bouw van de Schipholtunnel. De fracties vinden het onver teerbaar dat een rechtszaak van de baan is, nu het OM voor een miljoen gulden per bedrijf ge schikt heeft. Korthals stelt echter dat hij als minister niet in beroep kan gaan tegen een regeling die de bouw bedrijven gesloten hebben met het Openbaar Ministerie waar hij politiek verantwoordelijk voor is, zeggen welingelichte bronnen in Den Haag. Het Openbaar Ministerie heeft de bevoegdheid dergelijke schik kingen te treffen. GPD ZUIDOOSTBEEMSTER - Misbruik van het alarmnummer 112 is strafbaar, maar de beller die in de nacht van woensdag op donderdag met een valse melding de politie naar Zuidoost- beemster lokte, heeft niets te vrezen. Sam, die vanuit een wo ning aan de Purmerenderweg belde, is namelijk een hond. De melding kwam binnen bij de 112-centrale in Amsterdam. Er werd niets gezegd, maar duidelijk was dat iemand in fikse ademnood verkeerde. Via nummermelding kon het adres worden achterhaald, waarna de politie op pad ging. De bewoonster van het pand, die wakker werd gemaakt, zei van niets te weten. Bij nader onderzoek werd de draadloze te lefoon gevonden in de mand van Sam, een verzamelaar van allerlei huishoudelijke voorwerpen. ANP HAARLEM - De rijksrecherche heeft op Schiphol zeven ver dachten, onder wie drie medewerkers van de marechaussee, aangehouden in verband met de invoer van cocaïne via de luchthaven. Justitie in Haarlem heeft dit gisteren bekendge maakt. Twee van de marechaussee-medewerkers werkten bij de luchthavenbeveiliging. Zes verdachten zitten nog vast. Justitie sluit niet uit dat er nog meer mensen worden aangehouden in deze zaak. Aanleiding tot het onderzoek was de aanhouding van een drugskoerier in februari. Hij zei in opdracht van anderen te werken. ANP UTRECHT - Als de vijf ontslagen medewerkers van de Utrechtse bioscoop Camera Studio hun baan terug willen, dan zullen ze de bedrijfskleding met het Pepsi-logo moeten dragen. Dat bepaalde de Utrechtse kantonrechter gisteren. De werknemers, die bezwaar maakten tegen de bedrijfskle ding en daarom ontslagen zijn, krijgen van de kantonrechter een week om na te denken. Als ze terugwillen moet hun werk gever Wolff Cinema Groep het ontslag terugdraaien. De vijf medewerkers zijn op zich niet tegen bedrijfskleding, maar vinden dat hun werkgever autoritair heeft gehandeld en ze hebben moeite met het logo. GPD DEN HAAG - Een boswachter van Staatsbosbeheer heeft in de duinen van Texel een nieuw plantensoort gevonden, het draadfonteinkruid. Het gaat om een waterplant uit het ge slacht fonteinkruid. De vondst is inmiddels bevestigd door het Rijksherbarium in Leiden en buitenlandse deskundigen. In 1993 is op Texel het zogenoemde Moksloot-project gestart, een omvangrijk herstelproject van de natte duinvalleien op het eiland. Het kruid is nu in dit natuurontwikkelingsgebied gevonden wat volgens Staatsbosbeheer aangeeft dat dit be heer zijn vruchten afwerpt. ANP AMSTERDAM - Met de arrestatie van zeventien verdachten in Nederland, Engeland, Duitsland, Israël en Australië is mo gelijk een netwerk ontmanteld, dat zich bezighield met de wereldwijde distributie van XTC. Bij diverse internationale politieacties werd in totaal 444 kilo pillen in beslag genomen, ofwel bijna 1,8 miljoen stuks. Wereldwijd gaat het om een van de grootste vangsten van XTC-pillen. Het netwerk werd opgerold door het kernteam van de politie Amsterdam-Amstelland/Gooi- en Vechtstrreek, in samen werking met verschillende buitenlandse politiekorpsen. Be gin oktober begon het onderzoek dat zich richtte op een Israë lische groepering die zou handelen in XTC. GPD door Mark Langeslag DEN HAAG - Vluchtelingen- en immigrantenorganisaties rea geren furieus op de plannen om het immigranten met een tijde lijke verblijfsvergunning moei lijker te maken om hun gezin naar Nederland te laten overko men. iyiinister Van Boxtel van Integratiebeleid wil gezinsvor ming voor deze groep helemaal verbieden. Directeur Akel van het Neder lands Centrum voor Buitenlan ders noemt de voorstellen van Van Boxtel inhumaan. „Ieder individu moet zelf zijn partner kunnen uitzoeken en daarmee kunnen samenleven. Daar moet de overheid zich niet mee be moeien. Het is toch vreselijk als een vluchteling die huis en haard heeft moeten verlaten, zijn vrouw en kinderen niet eens kan laten overkomen." Vluchtelingen met een tijdelijke status die hun gezin of een hu welijkskandidaat uit hun moe derland willen laten overko men, moeten nu onder meer een baan en huisvesting hebben. Vo rig jaar werden op die manier bijna 16.000 verblijfsvergun ningen uitgegeven, meldt de Im migratie en Naturalisatie Dienst (IND). Maar volgens Van Boxtel zijn strengere regels no- (Advertentie) Grant's Family Reserve Blended Scotch Whisky lOOcl 30," €,4.06 GALL& GALL dig, omdat Nederland veel soe peler is dan andere Europese landen. Akel vindt dat onzin. „Het maakt me ook helemaal niet uit wat onze buren doen. Het gaat erom wat humaan is. Nederland zou zich moeten richten op de vraag hoe nieuwkomers beter in deze samenleving kunnen inte greren in plaats van alleen maar blokkades opwerpen." Ook Vluchtelingenwerk Neder land vindt aanscherping van de regels 'onacceptabel'. „Ieder mens heeft recht op een gezins leven", zegt een woordvoerster. „En vluchtelingen kunnen in hun eigen land domweg geen ge zinsleven leiden. Die mensen zijn hier niet voor niets naartoe gekomen." Vluchtelingenwerk wijst er ook op dat 90 procent van de vluch telingen met een tijdelijke sta tus uiteindelijk in Nederland mag blijven. De integratie moet voor hen niet verder worden be moeilijkt. De plannen van Van Boxtel worden in december besproken in het kabinet. De stichting Vluchtelingen Organisaties Ne derland (VON) denkt dat het voorstel het niet haalt. „Dit is mosterd na de maaltijd", zegt VON-directeur Özgümüs. „Er is twee jaar intensief gediscussi eerd over de huidige vreemde lingenwet die pas vorig jaar is ingegaan. Die is al heel streng. Ze kunnen het niet maken om nu weer een deur voor onze neus dicht te slaan." GPD DEN HAAG - PvdA en Groen- Links hebben gisteren fel gerea geerd op uitlatingen van CDA- Txveede Kamerlid Rietkerk. Rietkerk had verband gelegd tussen de woningnood en het aantal immigranten dat naar Nederland komt. Met een stren ger toelatingsbeleid zou een deel van de woningnood zijn op gelost, aldus het Kamerlid. PvdA-Kamerlid Duivesteijn noemde de opmerkingen 'min' en 'goedkoop'. Volgens GroenLinks-Kamerlid Van Gent probeert het CDA Leefbaar Nederland rechts in te halen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3