Artsen verzwijgen arbeidskwalen Pedofiel gaat beestachtig tekeer Strijd laait op om stad Kunduz Indrukwekkende tocht voor vermoorde Goesenaar L 8° safe Morgen: het hemd van het lijf gevraagd Angst dat werkgever andere arbodienst kiest zou grote rol spelen Banken pakken werken met een beeldscherm aan Brandstichter Miniatuur hoort tbs eisen OPEN HUIS Plan Van Boxtel valt slecht Rusland voorlopig buiten de Navo Harry Potter in première Feyenoord in slotfase naar winst Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 wimm 5° NW 4 (Hagel)bui In de ochtend buien, mogelijk met hagel, 's Middags meest droog bij maxima rond 8 graden. Matige noordwestenwind. 244e jaargang no. 277 vrijdag 23 november 2001 los nummer 1,00 2,20) vaW HET zie ook pagina 4 van onze redactie binnenland UTRECHT - Bedrijfsart sen verzwijgen vaak dat werknemers door slechte arbeidsomstandigheden ziek zijn geworden. Als ze vermoeden dat een werk nemer een aandoening heeft die is ontstaan door schuld van het bedrijf, dan zetten ze dat vaak niet in het medisch dossier. Ook melden ze het niet bij het Nederlands Centrum voor Beroepsziekten. Datzijnze wet telijk wel verplicht. Bedrijfsart sen zijn bang dat de zieke werk nemers anders hun schade gaan verhalen op de werkgever en dat deze uit woede overstapt naar een andere arbodienst. Boven dien kan ziekte door het werk vaak voorkomen worden, als de werkgever zich aan de wettelij ke regels zou hebben gehou den. Dit zegt P. Ulenbelt, directeur van het Bureau Beroepsziekten van de FNV. Het Bureau Be roepsziekten 'viert' vandaag zijn éénjarig bestaan. De orga nisatie is'door de vakbonden FNV Bondgenoten en FNV Bouw in het leven geroepen om mensen met een beroepsziekte financieel schadeloos te stellen door de werkgever aansprake lijk te stellen. RSI Momenteel ondersteunt het bu reau bijna 110 werknemers bij het indienen van een schade claim bij hun werkgever, omdat zij ziek zijn geworden door hun werk. Bijna de helft daarvan kampt met RSI-klachten, maar het bureau van de FNV zet zich ook in voor mensen met de schil dersziekte OPS, lawaaidoof heid of zelfs kanker als gevolg van de werkzaamheden. Het bureau komt met enige re gelmaat zieken tegen, van wie al vanaf het begin duidelijk moet zijn geweest dat zij kampen met een ziekte die veroorzaakt is door het werk. ,,Op zijn minst had er dan bij de keuringsarts een vermoeden moeten bestaan, dat er sprake was van een beroepsziekte. Maar meestal is daarover niets terug te vinden in de medische dossiers en heeft de arts het ook niet gemeld aan het Nederlands Centrum voor Beroepsziekten. Daar moeten artsen aan de bel trekken als ze vermoeden dat ze te maken hebben met een be roepsziekte." Volgens de Boa, de brancheor ganisatie van arbodiensten, worden inderdaad niet alle mensen met een beroepsziekte aangemeld bij het Nederlands Centrum voor Beroepsziekten. Maar dat komt volgens direc teur A. Schoenmaeckers niet door kwade opzet van arbo-art- sen. „Het merendeel van de zie ke werknemers klopt met gezondheidsklachten bij de huisarts aan. En die herkent be roepsziekten vaak niet en heeft bovendien geen meldings plicht." Schoenmaeckers vindt de be schuldigingen van Ulenbelt 'schandelijk'. „Wij doen er juist alles aan om arbo-artsen aan te zetten tot meldingen. Natuur lijk zitten er wel een paar rotte appels tussen die het toch niet doen. Maar dat is een kleine minderheid." Vorig jaar hebben de artsen 6000 gevallen van be roepsziekte aangemeld. In Nederland stromen jaarlijks tussen de 10.000 en de 20.000 mensen in de WAO, omdat ze een aandoening hebben als ge volg van hun werk. GPD/ANP DEN HAAG - Werknemers van banken mogen voortaan maxi maal vijf uur per dag aan een beeldscherm werken. Boven dien moeten banken er voor zor gen dat beeldschermwerk na twee uur kan worden afgewis seld met ander werk of pauzes. Dat hebben de banken afgesproken in een gisteren on dertekend convenant met staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken en met de vakbonden. De banken willen met deze en andere maatregelen het ziekteverzuim in 2004 met 10 procent terugbrengen 4,5 procent. De instroom in de WAO (nu 1,35 procent) moetin die pe riode met 20 procent omlaag. Werkdruk en RSI zijn in het bankwezen de belangrijkste oorzaken van het ziekteverzuim en de instroom in de WAO. ANP MIDDELBURG - Voor het in brand steken van onder meer de 'kleine Lange Jan' in Miniatuur Walcheren is tegen een 31-jarige man een gevangenisstraf van vijftien maanden plus tbs ge- eist. De man had ook in de Pe trus- en Pauluskerk in Middel- buig brand gesticht en kunst gestolen. De Middelburger zei gisteren voor de rechtbank dat hij geen speciale reden kon bedenken voor zijn daden. Binnen negen maanden had de hij in zijn woonplaats negen keer brand gesticht en enkele diefstallen Re co Computer b.v. Oude Veerseweg 22 Middelburg 633 233 Officier van justitie A. S. Flik- weert sloot zich met zijn eis aan bij de conclusie van de gedrags deskundigen, die de man ver minderd toerekeningsvatbaar achtten. Er was sprake van een persoonlijkheidsstoornis en een drankprobleem. Flikweert vond de impact van de brand en het stelen van het schilderij Onze Lieve Vrouwe in den polder en het corpus van Je zus Christus in de Petrus en Pauluskerk 17 maart dit jaar het grootst. De verdachte zag het zelf als een spontane actie. „Het had niets met het geloof te maken. Het was een soort woe de, ik was mezelf niet", bekende hij. De Middelburger had ook nog caravans, een schafketen en een auto in brand gestoken. Raads- manE. Smit sloot zich aan bij de eis. De rechtbank doet 5 decem ber uitspraak. (Advertentie) zaterdag 24 november 10.00- 16.00 uur Genodigden: vrijdag 23 november 16.00- 20.00 uur GOES - Ter nagedachtenis van de vermoorde Goese benzinepoinphouder Gilles Brouwer is gisteravond in Goes een stille tocht gehouden. Naar schatting 1000 tot 1500 mensen maakten van de tocht een indrukwekkende gebeurtenis. De vijftigjarige Brouwer werd om het leven gebracht bij een overval op zijn tankstation in de Goese Pol der. foto Willem Mieras van onze redactie binnenland GRONINGEN - Een 43-jarige man uit het Groningse Zuidwol- de heeft zich de afgelopen jaren op gruwelijke wijze vergrepen aan minimaal vijf jongens van tien tot dertien jaar oud. Waar schijnlijk maakte hij nog meer slachtoffers. De namen en beeltenissen van enkele van de jongens heeft de man op allerlei plaatsen op zijn lichaam getatoeëerd. De man werd afgelopen zomer gearres teerd, maar politie en justitie hielden de zaak stil. Over uiter lijk drie maanden moet hij te rechtstaan. De verdachte heeft alle beschuldigingen bekend. Een aantal jongens is behalve seksueel misbruikt ook ernstig door de man mishandeld. Ze werden geschopt en geslagen en één van hen kreeg een keer ko kend water over zijn geslachts deel uitgegoten. Laatstge noemd slachtoffer, nu 11 jaar oud, staat al enige tijd onder psychiatrische behandeling. Naast de mishandeling van de kinderen bleek de verdachte ook nog de ouders op de korrel te hebben genomen. Hij schreef anonieme brieven naar scholen, de Kinderbescherming en het Meldpunt Kindermishandeling waarin hij de ouders betichtte van mishandeling van hun kin deren. Die werden daarop bij de instanties ontboden en lange tijd als verdachten beschouwd, temeer omdat een aantal letsels duidelij k zichtbaar wasD e kin deren waren vaak doodsbang voor de Zuidwoldenaar, die zo wel overdag als 's nachts langs hun huis reed. Zodra hij claxon neerde wisten ze dat ze onmid dellijk bij hem moesten ver schijnen en kropen ze desnoods uit het raam om hem terwille te zijn. Onbegrip Bij zijn aanhouding afgelopen zomer is in de woning van de man een grote hoeveelheid por nografisch materiaal - waaron der veel foto's van de slachtof fertjes - in beslag genomen. De advocaat die namens drie slachtoffertjes optreedt, mr. L. Poortman-de Boer, begrijpt niet waarom politie en justitie de (Advertentie) Je horizon verbreden? morgen open dag HogeschoolJ^^Zeejand 10.30 uur - 15.00 uur Edisonweg 4 Boulevard Bankert 156 Vlissingen (Advertentie) Morgen overmorgen Sportpunt Zeeland, Goes Zwembadweg 3 zat. 24/11 10.00-17.00 uur zo. 25/11 11.00-17.00 uur tot 70% korting op skikleding tot 40% korting op ski's alleen tijdens de beursdagen omvangrijke zedenzaak uit de publiciteit heeft gehouden. Zij is van mening dat de man met een beetje geluk eerder opge pakt had kunnen worden. „Je moet er erg voorzichtig mee zijn, maar er waren al erg veel signalen over de handel en wan del van deze manDan is het op vallend dat er pas jaren later een strafzaak van komt. In het dos sier staat dat de man begin jaren negentig al een ontuchtzaak heeft bekend. Hij was zelf ver baasd dat hij daar niets meer van hoorde. Het schijnt dat de politie wel vaker bij hem over de vloer kwam. Als je het dossier leest, houd je je hart vast over wat er nog allemaal aan de op pervlakte kan komen." De man is al eerder veroordeeld wegens pedofilie en werd van wege dit verleden uit de wijk m.m.V. VINTERSPORT Goes - Middelburg - Vlissingen - Zierikzee (Advertentie) Werk aan je talent! Kom morgen naar de open dag van 11.00 tot 14.00 uur van Maritiem Instituut 'de Ruyter' Boulevard Bankert 130 te Vlissingi ROC Zeeland, sectoren techniek en nautisch te Vlissingen Tel (0118)55 87 00 nautischer0c2eeland.nl Het Nederlands Centrum voor Buitenlanders noemt de voor stellen van Van Boxtel om de gezinshereniging van buitenlan ders in Nederland moeilijker te maken 'inhumaan'. „Ieder in dividu moet zelf zijn partner kunnen uitzoeken en daarmee kunnen samenleven. Daar moet de over- O heid zich niet mee bemoeien." Rusland voelt vooralsnog niets voor toetreding tot de Navo. Navo-baas Robertson (1) is op bezoek in Moskou. Hij be spreekt er wel een voorstel van de Britse premier Blair om Rus land nauwer te betrek ken bij de besluitvor- [T ming van de Navo. Welgeteld twee kinderen en achttien volwassen zaten gister middag om half twee in de Vlissingse bioscoop CineCity om de eerste voorstelling van Harry Potter te zien. Van massaal spijbelen om de film te zien was geen sprake. Na schooltijd zal het echter storm lopen. Feyenoord heeft gister avond in de derde ronde van de Uefa Cup een moeizame overwinning behaald op SC Freiburg: 1-0. De Japanner Ono ver zilverde in de 82e minuut goed voorbereidend werk van Smolarek. PSV bleef door een late treffer van Arnold Bruggink in de ra ce voor een plaats in de volgende ronde. De Eind- hovenaren verlo ren met 3-2 bij QQ PAOK Saloniki. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10 en 11zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23, 24 en 25. van onze redactie buitenland KUNDUZ - Rond de noordelij ke Afghaanse stad Kunduz, waar duizenden Talibanstrij- ders al een week zijn omsingeld, is de strijd gisteren opgelaaid. Sommige Taliban zouden zich willen overgeven, terwijl vooral de duizenden buitenlandse vrij willigers van de Taliban willen doorvechten. De berichten hierover zijn on duidelijk. Zeker is dat de Noor delijke Alliantie de aanval heeft ingezet op Khanabad, 20 kilo meter ten oosten van Kunduz. Amerikaanse bommenwerpers hebben stellingen van de Tali ban in Khanabad gebombar deerd. Als de stad valt ligt een hoofdweg naar Kunduz open voor de anti-Talibancoalitie.De situatie rond het zuidelijke bol werk van de Taliban, Kandahar, is eveneens onduidelijk. Een stamhoofd verklaarde dat de onderhandelingen over over gave van de Talibanstrijders in Kandahar doorgaan. Rond Maidan Shahr, op 30 kilo meter van Kaboel, zijn de Tali ban en de Noordelijke Alliantie in hevige gevechten verwikkeld. In Maidan Shahr bevinden zich duizend Talibanstrijders. Hun commandant zou willen door vechten uit angst voor wraakac ties tegen hem en zijn troepen. Zijn vrees is onder meer geba seerd op verhalen over wraak acties in Mazar-i-Sharif. Sinds de inname van de stad door de Noordelijke Alliantie doen ge ruchten de ronde dat de opposi tie een bloedbad aanrichtte on der de achtergebleven Taliban en hun symphatisanten. Het Ro de Kruis heeft gisteren beves tigd 400 tot 600 lijken in de stad te hebben gevonden. De organi satie kon nog geen uitspraken doen over de identiteit van de doden of over de manier waarop zij stierven. RTR/AFP/DPA Paddepoel in Groningen wegge pest. Buurtbewoners bonden re gelmatig slipjes onder de rui tenwisser van zijn auto. De man verhuisde later naar Zuidwol- de, waar hij doorging met zijn activiteiten. Volgens Poortman vertoonde hij alle tekenen van pedofilie. „Hij zocht de kinde ren echt op, bood zich aan als oppas, deed iets in de padvinde rij en begeleidde seksueel mis bruikte kinderen bij stichting Humanitas. Woordvoerder R. Klei van de politie deelt de verbazing van de advocaat niet. „Wij volgen de regels van de procureur-generaal. In dit soort zedenzaken treden wij nooit ac tief naar buiten. Dat doen we puur uit bescherming voor de privacy en de emoties van de slachtoffers." GPD (Advertentie) noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50 12,48. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) voorletters:m/v straat:nr. postcode: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: j I I I I I I I handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 713214 000002' I GRATIS ENTREE o noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: y per maand met automatische incasso (€19,25//42,42). D per kwartaal met automatische incasso (€52,-/114,59). D per jaar met automatische incasso 198,-/436,33). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1