Watje als meisje weten moet Kaviaar, truffels en champagne zijn heus niet alles Kijk, zo doe je dat GEBOEKT Vijftien jaar Yes 11 VOOR HET EERST MET> HEM NAAR BED#^#" dE jon&E OndER^OEKER Carry Slee-krant Ais je besluit Tekeningen uit 'De kale boom', een van de strips in Little Lit. illustraties Joost Swarte Er was eensZo beginnen alle sprookjes. Maar lang niet allemaal eindigen ze met 'En ze leefden nog lang en ge lukkig'. Door en door koud, geen hout meer voor het vuur, alleen de li chaamswarmte van anderen om je aan te warmen en dan ook nog stijf van de honger.kan het er ger? Dus commandeert de vader van het gezin dat je in het eerste plaatje van de strip 'De kale boom' nog aan tafel ziet zitten twee beeldjes verder al zijn vrouw en kinderen met „Kom op, naar bed!de trap op naar boven. Maar met z'n allen onder één deken betekent dat er eentje bloot ligt. Je raadt wel wie. Het zal je daarom niet verbazen dat vader na uren kleumen onmid dellijk gehoor geeft aan wat een goede fee hem in het oor fluis tert: „Beste man, ga morgen naar Amsterdam, wacht op de Magere Brug. Rijkdom zal je deel zijn." Een dag lang kijkt hij bij de be roemde brug over de Amstel tot laat in de avond in de stromende regen uit naar het veelbelo vends dat hem wacht en stelt hij zich voor hoe hij met bontjas sen, vlees, bonen, chocolade en nog meer rijkdom straks naar huis zal terugkeren. Dan - ein delijk - spreekt een keurige heer hem aan met „Ik droomde ook van een engel. 'Ga naar Haar lem' zei ze, 'onder een dode boom ligt daar een pot met goud. Maar ik ben toch niet zo gek om in Haarlem te gaan gra- werkt. Tussen de namen van stripkunstenaars als Ever Meu- len uit België, Lorenzo Mattotti uit Italië, Claude Ponti uit Frankrijk en de beroemde Ame rikaanse tekenaars Kaz, Char les Burns, Walt Kelly en anderen tref je ook David Macauley aan. Hij schreef en tekende (langer dan twintig jaar geleden intus sen) onder meer 'De kathe draal', 'De piramide' en 'Het kasteel' maar werd nog beken der doorzijn boek 'De werking van de kurketrekker en andere machines' dat nog niet zo lang ven. Ga naar huis man, je ver spilt je tijd." Armoe maakt slim en dus doet de vader toch niet helemaal van gisteren - thuis het verstandigste wat mogelijk is. Maar of hijzijn vrouw en de kinderen gelukkiger worden van zijn gespit onder de boom in hun tuin? Kaviaar, truffels en champagne zijn heus niet alles. Het stripverhaal 'De kale boom' vind je in Little lit en werd gete kend door Joost Swarte, niet de eerste de beste. Hetzelfde kan gezegd worden van de zestien andere striptekenaars en kin derboekillustratoren die ieder met een stripverhaal of een te kening in het boek vertegen woordigd zijn, de ene al beroem der dan de andere en samen het beste van het beste. Alleen al de buitenkant van dit album doet je het water in de mond lopen. En dan heb je nog de 69 bladzij den binnenin tegoed. Little lit is het idee van de Ame rikaanse stripkunstenaar Art Spiegelman en zijn vrouw Fran- yoise Mouly die voor het fameu ze tijdschrift The New Yorker geleden ook op cd-rom werd uit gebracht. Voor Little lit maakte hij in stevige lijnen en sobere kleuren een stripversie van het sprookje 'Jaap en de bonens taak'. Van de andere sprookjes in het album zijn 'De schone slaapster' (Daniel Clowes) en 'De prinses op de erwt' (Barbara McClintock het bekendst. Behalve bewerkingen van sprookjes en volksverhalen krijg je in dit fascinerende al bum ook nog het mooi geteken de grappige bordspel 'Rallyrit door Sprookjesland' en enkele bijzondere zoekplaten. Zo moet je in 'Het Land van Pluimver- stand' proberen zoveel mogelijk voorwerpen in korte tijd probe ren te onthouden, in 'Rapunzel's Gewaagde Ontsnapping' de vergissingen zien op te sporen en in 'Griezelland' op zoek naar slangen en eieren. Van al het bijzonders in dit boek dat gemaakt werd door een 'dreamteam' van tekenaars moet de strip 'Het Hongerige Paard' van Kaz nog apart ge noemd worden. Omdat het zo'n geestig verhaal is in vrolijke plaatjes, maar vooral omdat je het ook interactief (op de com puter) kunt spelen. Ga ervoor naarwww.little-lit.com. Op die website met nog meer leuks om-te-doen vind je bovendien informatie over een ander Little lit-album dat al wel in het En gels verkrijgbaar is, maar pas over een poosje in het Neder lands. Het eerste is al zo mooi dat het wachten op de vertaling van het tweede nauwelij ks vol te houden valt. Jan Smeekens Little Lit. Volksbeeldverhalen Sprookjesstrips. Onder re dactie van Art Spielman en Fran£oise Mouly. De Harmonie; ƒ54,87. vrijdag 23 november 2001 Ik heb geen vriendinnen. Ik voel me een buitenbeentje, want iedereen heeft tenmin ste één vriendin. Wat doe ik fout?' 'Ik kan mijn clitoris niet vinden. Op advies van een vriendin heb ik mezelf met een spiegel van onderen bekeken, maar ik kan hem nog steeds niet vinden. Kun nen jullie precies uitleggen waar die zit?' 'Mijn vriend heeft het na vijf maanden uitgemaakt. Het is nu al twee maanden geleden, maar ik wil hem nog steeds graag te rug. Het doet zo'n pijn dat het mijn leven beheerst. Ik weet dat hij ook twijfelt.' Liefdesverdriet, seksuele on zekerheid, te dik of te dim, eenzaamheid, een problemati sche relatie met pa en/of ma; meisjes tussen de 17 en 24 jaar hebben het niet altijd makke lijk. Leontine van den Bos, hoofdredacteur van het mei denblad Yes dat deze maand vijftien jaar bestaat, heeft de af gelopen jaren in ieder geval nogal wat twijfel en ellende aan zich voorbij zien trekken. In de problemenrubriek S.O.S vindt de vrij algemeen heersende on zekerheid zijn weerslag in vra gen over platjes, witte vloed of een vriendje die te snel klaar komt, maar ook in wanhopige noodkreten van meisjes die geen vrienden hebben, of misbruikt of zelfs verkracht zijn. Volgens de hoofdredacteur onderhou den de lezeressen van Yes, het blad heeft een bereik van zo'n half miljoen, een opmerkelijke vertrouwensrelatie met het blad. „Het is een lastige groep om te bereiken: ze zitten niet meer op de middelbare school, maar gaan naar een vervolgop leiding of beginnen in een baan. In ieder geval hebben ze de weg naar volwassenheid nog niet he lemaal afgelegd. Het is een tus sengroep, maar ze moeten in die periode wel allerlei belangrijke beslissingen nemen die de rest van hun leven beïnvloeden. Er SI fx piir" li»/ Yes wordt gelezen door zo'n half miljoen meiden. gebeurt van alles waarover ze zich onzeker voelen. Yesbiedtze een steuntje in de rug door arti kelen over problemen, relaties, over hoe ze met bepaalde zaken moeten omgaan. Yes is een ver standige vriendin, maar dan wijs' samen met de viering van het jubileum van het blad. In haar onderzoek bestrijdt Van der Mooren het vooroordeel dat Yes 'weer zo'n blaadje is over mode, uiterlijk en relaties'. Zij noemt Yes zelfs 'een nuttig vak- zonder opgeheven vingertje." Communicatiewetenschapper Annette van der Mooren sluit zich bij Van den Bos aan. Zij schreef een proefschrift over Yes getiteld 'Wat een meisje weten moet', waarop ze volgende week promoveert aan de Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN). Haar promotie valt 'toevalliger- blad voor de persoonlijke le venssfeer'. Ze vindt dat er te ne gatief naar Yes wordt gekeken, als een zoet tuttenblaadje dat gefixeerd is op afvallen en hoe vriendjes te krijgen en te hou den. „Ten onrechte", aldus Van derMooren. „Yes is juist heel be langrijk voor deze meisjes. Het sluit erg goed aan bij hun bele vingswereld. Het heeft een spiegelfunctie: lezeressen kun nen in de verhalen lezen hoe an deren met bepaalde problemen omgaan. Yes laat duidelijk naar voren komen dat de lezeressen van zichzelf uit moeten gaan en hun eigen grenzen moeten stel len. Natuurlijk, het zijn vrou- wenonderwerpen, maar op een eigentijdse manier geschreven. De Yes-lezeres is een gewoon meisje, zonder extreme voor keuren, voorzichtig, mainstream. Het zijn de Mar griet-lezeressen van later, weet Van den Bos, omdat dat blad net als Yes veel aandacht heeft voor maatschappelijke ontwikkelin gen. Geëmancipeerd zou de hoofdredacteur haar lezeressen misschien niet direct willen noemen, wel eigentijds. Uit on derzoek van Van der Mooren blijkt dat de meeste meisjes ook als ze trouwen en kinderen krij gen, willen blijven werken. „Daarbij zitten ze niet meer te wachten op die prins met z'n witte paard. Vriendschappen zijn óók belangrijk, vinden ze." Volgens Van der Mooren zijn de Yes-redacteuren geen zeden- predikers, maar het blad draagt volgens de hoofdredacteur wel een 'grote verantwoordelijk heid'. „We zijn ons zeer bewust van het beeld dat de lezeressen van zichzelf hebben. Daarom nóóit verhalen over welk dieet dan ook, maar daarentegen wel artikelen over anorexia. We be nadrukken altij d dat je tevreden moet zijn met wie je bent, en dat je, als je al wilt diëten, dat in overleg moet doen met een dië tist." Monique Brandt Patatje-mét, een kroket of een flinke portie bitterballen. Niet bepaald het ideale menu voor sporters, maar daar heb ben Sam van 't Westende (10) en Randy van de Broek (9) toch even geen boodschap aan. Hoe wel? „Als j udoka moet j e toch op de wijzers van de weegschaal letten", vertelt Sam. „Voor elke partij word je gewogen. Je ge wicht bepaalt in welke klasse je uitkomt. Maar een vette hap laat ik er echt niet voor staan." Randy was tijdens de Zuid-Ne derlandse kampioenschappen net twee onsjes te zwaar voor de klasse 26 kilogram. Geen pro bleem, want de talentvolle ju doka van sportschool Geelhoed pakte wel de titel in de klasse 28 kilo. Het was beker nummer 27 in de rij. „Nog niet zoveel als Sam, want ik ben nog maar twee jaar bezig", klinkt het beschei den. Op de slaapkamer van Sam is nog net genoeg ruimte om een tukje te doen. De muren om zijn bed zijn 'behangen' met bekers en medailles. Het aantal kent hij precies uit het hoofd: 75. Het eind is nog lang niet in zicht, want de jacht op judosucces gaat onverminderd door. „Ik ben nu een jaar of vijf bezig, maar ik ben nog steeds niet uit geleerd. Op dit moment heb ik de groene band, maar ik hoop ook de zwarte te halen." Vriend en judomaatje Randy is de trotse bezitter van de oranje band met bruine slip. Zijn spe cialiteit? „De schouderworp, het beenpakken en dan haken", legt hij uit. Even voordoen? Sam leent zich als tegenstander en vakkundig legt Randy hem op de vloer tussen de eettafel en de kast. „Kijk, zo doe je dat", lacht hij triomfantelijk. Boven op de overloop hangen de drie judopakken van Sam over de reling. „Dit is ëen goed wed- strijdpak, dat lekker stug is", legt hij uit. „Da's moeilijk voor de tegenstander om houvast te krijgen. En op dat pak ben ik heel trots", wijzend op de hand tekening van Olympisch judo kampioen Mark Huizinga. „Ik sta zelfs met hem op de foto." Het plakboek boordevol met knipsels en foto's wordt openge klapt als bewijs. „Kijk, hier sta ik met hem op de mat." De judoreus is voor Sam en Ran dy het grote idool. „Zo goed wil len wij later ook worden", klinkt het in stereo. Trainer Tonnie Mulder knikt instem mend. „Het zijn twee grote ta lenten, die zeker in de toekomst nog vele successen gaan beha len. Daar ben ik van overtuigd. Ze hebben een prima mentali- Judohelden Sam van 't Westende (1) en Randy van de Broek. teit en geven zich voor meer dan honderd procent. Op alle grote toernooien in binnen- en bui tenland staan ze op de mat. Zo krijgen ze een schat aan erva ring en daar zullen ze veel ple zier aan gaan beleven." Op 9 december kunnen waar schijnlijk respectievelijk beker 76 en 28 aan het totaal worden foto Ruben Oreel toegevoegd, want dan komen Sam en Randy op de mat tijdens een internationaal toernooi in Maastricht. Hans Segboer lran. |e-i>tcn- &n. GL cw<mJujjuJT~ INSTRUCTIES VOoR DE JUISTE PLAATSING VAN EEN SCHOEN BASlSLES Afc - BC ab bcd de VLUCHTLIJN STU I TE R HOEk STUÏTERCURVE de juiste formule voor het Berekenen van de afstand schoen schoorsteen is K, dan is X CD x de schoenmaat onderzoek, leert ons dat er GEEN wortel in de Schoen geplaatst moet worpen- samengevat in de formule*. -\/fchoen de wortel uit schoen) VOLGENDE VJEEk EEN VOORBEELD UiT DE PRAkTijk WAARBij WE REKENING HOUDEN MET de A AN V Li EG- ROUTE van SiNTERkLAAS Gisteren is de De Libris Carry Slee Krant verschenen vol nieuws over de lievelings schrijfster van veel lezers. Er staat een korte levensbeschrij ving in, wat roddels, een interviewtje, tips en meer ver rassingen. De krant is gratis verkrijgbaar bij de Librisboek- handels. In Zeeland vind je die in Goes, Middelburg, Oostburg, Vlissingen en Zierikzee. Er ligt ook de Carry Slee Leespuzzel. De antwoorden op de tien vra gen kun je tot 1 december in de winkels inleveren. De eerste prijs is een heuse kampioensbe ker gevuld met 250,00 aan boekenbonnen. En... hij wordt uitgereikt door de schrijfster zelf! Op de website www.libris.nl kun je nu al het eerste hoofdstuk lezen van het nieuwe boek dat Carry Slee nog aan het schrijven is. Hebbes verschijnt in januari 2002 en gaat over Poeke en Pie- ke, twee vrouwen die in de wieg al niet wilden deugen. T fifiiren. ;v? ukt": li r 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11