ROVIHCIALE ZEEUWSE COURAN Eén op vijf jongeren staat rood Chemisch rampenteam VN naar Nederland xtra voordelig Salpeterzuur lekt uit Nederlandse tanker in de Rijn Onderzoekster Niod had relatie met officier Dutchbat Van gulden naar euro zie onze speciale bijlage Zonnewagen Nuna breekt alle records Nibud maakt zich na onderzoek zorgen over uitgavenpatroon Denemarken strenger voor asielzoekers NU BIJ GAMMA f Frisco Clementine mandarijnen Rundergehakt f5.99 2.72 Fiscus helpt iets tegen armoede Alliantie somber over conferentie Spaanse clubs zegevieren in CL Scholieren kiezen beste persfoto's rit asaoMsm Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 10c lgö Wind Eerst regen. Daarna af en toe zon en enkele buien. Krachtige tot harde wind, uit west-zuidwest. Maximum rond 10 graden. 244e jaargang no. 276 donderdag 22 november 2001 los nummer 1,00 2,20) internet: www.pzc.nl Het Alpha Centauri Team viert in Adelaide zijn overwinning. foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland ADELAIDE - De Nederlandse zonnewa gen Nuna is gisteren als eerste gefinisht in de Solar World Challenge, een monsterra ce in Australië voor auto's die rijden op zonne-energie. De auto van het Neder landse Alpha Centauri Team heeft zo'n beetje alle wedstrijdrecords gebroken. Niet eerder won een debuterende auto de wedstrijd tussen Darwin en Adelaide over ruim 3000 kilometer. De Nuna reed de vierde dag 830 kilometer. Zo'n afstand was nog nooit gehaald in de Solar Challenge. Ook de topsnelheid van meer dan 100 kilo meter per uur was een record. Bovendien brak het Alpha Centauri Team het 'baan record' door de hele race in vi,er dagen af te leggen. De grootste van de 37 concurrenten van de Nuna was de Australische zonne-auto Au rora. Tot dinsdag kon de veel lichtere Au rora de Nuna nog goed bijbenen, gisteren liep de Nederlandse zonnewagen ver uit. De Aurora, winnaar van de race in 1999, moest op 9 0 kilometer voor Adelaide stop pen en mag vandaag pas de race afmaken. De leden van het Alpha Centauri Team verkeerden bij aankomst in een euforische stemming. „Een stel snotneuzen heeft hier iets geweldigs gepresteerd", reageerde de Zeeuwse teamcaptain Rosalie Puiman. De Nuna is ontworpen door acht studenten, onder wie de Zeeuw Eiso Vaandrager. „We zijn pas anderhalf jaar geleden begonnen en nu winnen we als debutant in een re cordtijd van minder dan 33 uur. Daarmee zijn we sneller dan een zonnewagen van multinational Honda, die in 1996 een tijd reed waarvan iedereen dacht dat die niet te evenaren was", aldus Puiman. ANP door James McConigal DEN HAAG - Jongeren die werk en een opleiding combineren, hebben ge middeld 1335 gulden per maand te besteden. Om dat ze weinig financiële verplichtingen hebben, kunnen zij dit vrij uitge ven. Maar voor velen is het toch niet genoeg: éénvijf de van deze jongeren heeft schulden. Dit blijkt uit een onderzoek van budgetinstituut Nibud onder drieduizend werkende jongeren van 15 tot 24 jaar. Volgens het Nibud lopen hun maandinkom sten naar leeftijd uiteen van 900 tot ruim 1800 gulden per maand. Daarnaast hebben veel jongeren nog een bijbaantje, waarmee zij zo'n 460 gulden per maand verdienen. Tenslotte KOPENHAGEN - De leider van de liberale Venstre Partij in De nemarken, Anders Fogh Ras mussen, heeft strengere asiel wetgeving aangekondigd. Hij deed dat nadat duidelijk was geworden dat het rechtse oppositieblok de parlements verkiezingen van dinsdag had gewonnen. Voor het eerst sinds 1929 is er in Denemarken een rechtse meerderheid. Het coalitieblok van liberalen en conservatieven boekte de overwinning na een campagne die door de immigratiewetge ving werd gedomineerd. Het rechtse blok geleid door Venstre van Anders Fogh Rasmussen komt uit op 98 zetels in het par lement tegen 87 zetels bij de ver kiezingen van 1998. De ultrana- tionalistische Volkspartij van Pia Kjarsgaard kwam uit op 12 procent (22 zetels) en wordt de derde partij. Het Deense parle ment telt 179 zetels. Anders Fogh Rasmussen zal haar steun nodig hebben, maar extreem rechts zal geen deel uitmaken van het kabinet. De grote verliezer is centrum links onder leiding van de soci aal-democraten. Dit blok raak te elf zetels kwijt heeft er nu 77. De sociaal-democratische pre mier Poul Nyrup Rasmussen (een naamgenoot van zijn ri vaal, maar geen familie) heeft gisteren zijn ontslag aangebo den aan koningin Margrethe. Zij heeft Anders Fogh Rasmus sen intussen aangesteld als for mateur. ANP/DPA/RTR pagina 2: nieuwe premier verschilt weinig van voorganger krijgt een kwart van hen nog geld van de ouders (160 tot 180 gulden per maand). Bij 20 procent van alle onder zochte jongeren zijn er schul den, die variëren van vijfhon derd tot ruim tienduizend gulden. De jongeren kunnen hier zelf niet erg mee zitten, heeft het Nibud geconstateerd: cle jongeren geven graag geld uit aan stappen, kleding, hun mo bieltje, brommer of auto. Des noods wordt er geleend, bij ouders of vrienden (kleine be dragen), of de bank (voor grote re uitgaven). Het valt het Nibud op dat slechts 29 procent van de jonge ren kostgeld hoeft te betalen. Bijna altijd gebeurt dat, wan neer de jongeren deel uitmaken van een éénoudergezin of van een gezin waar beide ouders niet werken. Het Nibud maakt zich er zorgen om dat de jongeren weinig greep lijken te hebben op hun financiën. Al het geld gaat op aan leuke dingen, al vroeg worden leningen afgesloten. Als zij op zichzelf gaan wonen, dan stijgen dekosten,maarblijfthet uitgavenpatroon gelijk. Het Ni bud vreest dat deze groep jonge ren in de problemen komt, om dat hun inkomen in de toekomst niet erg sterk zal stijgen. De jon geren die het Nibud heeft on derzocht volgen een Beroepsbe- geleidende Leerweg (BBL) aan een Regionaal Opleidingscen trum (ROC). Gemiddeld werken zij vier dagen per week en gaan zij een dag per week naai school. GPD Een rode wolk hangt boven de brandende tanker in Krcfeld. van onze redactie buitenland KREFELD - Op de Rijn bij het Duitse Krefeld is gisteren de Nederlandse tan ker Stolt Rotterdam, geladen met salpe terzuur, lekgeslagen. Ongeveer 100.000 liter van het zuur is daarbij in het water terechtgekomen, zo deelden het bedrijf en de reddingsdiensten mee. Het ongeval gebeurde tijdens de afleve ring van de lading van 1800 ton salpeter zuur bij een chemieconcern. Er ontstond brand in de kajuit van de tanker. De brandweer zette rond 150 mensen en drie blusboten in en heeft het vuur onder controle gebracht. Er wordt zo snel mo gelijk geprobeerd de rest van de lading weg te pompen. De berging kan nog da gen duren. Er is geen gevaar voor de bevolking ge constateerd, maar de brandweer waar schuwde wel voor stankoverlast. De au toriteiten adviseerden omwonenden deuren en ramen gesloten te houden. Scholen en kinderdagverblijven in de onmiddellijke omgeving waren uit voor zorg gesloten. De autoriteiten hebben het betrokken stuk van de Rijn voor al het scheepvaart verkeer gesloten. De autoriteiten gaven ook een 'internationaal Rijnalarm' af. Duitse drinkwaterbedrijven staakten foto Edgar Schoepal/RTR het binnenhalen van Rijnwater. VoorNe- derlandse waterleidingbedrijven heeft het ongeval waarschijnlijk geen gevol gen. Watertransportbedrijf Rijn-Kenne- merland (WRK) in Nieuwegein is het eni ge dat water voor de drinkwatervoorzie ning rechtstreeks uit de Rijn haalt. „De gegevens die we nu hebben, geven geen reden tot alarm", zei R Stoks, hoofd wa terkwaliteitbewaking bij WRK gisteren. ANP/DPA/AFP door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Nederland wordt de uitvalsbasis voor een speci aal rampenteam dat in geval (Advertentie) na Klopboormachine Type 25 C 14 550 watt. Variabele snelheid v. 0-22001 p.m 13 mm boorkop. Slechts 39-/€ 17.70 Ind. verwijderingsbijdrage. Fabrieksgarantie 'i jaar+ 1 jaar extra GAMMA garantie. van een chemische aanslag bin nen drie a zes uur wereldwijd kan worden uitgezonden. Het team van zeven chemo-experts moet binnen een maand opera tioneel zijn. Dat zegt Hassan Mashhadi, hoofd van de afdeling Assisten tie en Protectie van de OPCW, de VN-organisatie in Den Haag die toeziet op het verbod op che mische wapens. Volgens Mash hadi is Nederland samen met landen als Zweden en Zwitser land goed voorbereid op een eventuele chemische aanslag. Maar veel landen buiten de Ver enigde Staten en Europa be schikken volgens de Iraniër niet of nauwelijks over program ma's, kennis en middelen om een chemische aanslag te kunnen bestrijden, laat staan voorko men. De vrees daarvoor is wereldwijd enorm toegenomen sinds de aanslagen in de VS. „We hebben sinds 11 september vooral hulp- aanvragen gekregen van buur landen van Afghanistan", weet Mashhadi. Slecht voorbereide landen zijn volgens hem naarstig op zoek naar mensen en middelen die in een zo vroeg mogelijk stadium het gebruik van chemische wa pens kunnen detecteren. Daar naast willen ze met spoed uitge rust worden met tegengiffen tegen dodelijke zenuwgassen als sarin, tabun en soman, maar ook uiterst agressieve chemo- wapens als VX en mosterdgas. Dit soort chemicaliën kunnen in zeer korte tijd duizenden (Advertentie) Bij C1000 denken we niet in guldens. We denken niet in euro's. Bij C1000 denken we in lage prijzen. Daarom hebben we deze week voor u twee extra voordelige aanbiedingen! net 1 kilo €1.13 rundvlees kilo 9,99 4.55 De aanbiedingen zijn geldig tot en met zaterdag 24 november 2001 Het aantal arme huishoudens is de afgelopen jaren iets afge nomen. Niet doordat meer mensen een baan hebben gevon den, maar vooral door fiscale regelingen. Dit blijkt uit de Ar- moedemonitor van het Sociaal en Cultureel Planbu- -y reau en het CBS over de periode 1996 tot 2000. De Noordelijke Alliantie (foto) zei gisteren weinig te verwachten van de con ferentie over Afghanistan die maandag in het Duitse Bonn begint. De Taliban zijn niet uitgenodigd. De voormalige machtheb bers hebben daarvoor te nauwe banden met het Al Qaeda-netwerk van Osama bin Laden. Zowel Deportivo la Coruna als Real Madrid won zijn eerste wedstrijd in de tweede ronde van de Champions League. Makaay maakte de openingstreffer voor Deportivo, dat Arse nal in groep D uiteindelijk met 2-0 versloeg. De Ko ninklijke was in Praag met 3-2 te sterk voor het I J plaatselijke Sparta. Real leidt daardoor in groep C. Twee Sasse basisscholieren ver tellen zaterdag 8 december op de landelijke finale van de beste nieuwsfoto uit de Nederlandse dagbladen, die in Rijswijk wordt gehouden, wat de keuze van de Zeeuwse jeugd was. Gis teren kozen scholieren in het ge bouw van de PZC in vijf categorieën de bes- dt Q te persfoto's. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 radio en televisie: 7; wetenschap: 8; economie: 9 en 11 sport: 13 en 14; zeeland: 15,16,17,19en 21; kunsten cultuur 23, 24, 25, 26, 27 en 28. door Hans Leber DEN HAAG - Het onderzoek naar de val van Srebrenica door het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (Niod) dreigt in diskrediet te worden gebracht door een relatie van een van de hoofdonderzoekers. De betreffende vrouw had een verhouding met een hoge offi cier die tijdens de val van Sre brenica met Dutchbat in de en clave actief was. De onderzoekster heeft haar verhouding met deze medisch specialist, die nog steeds bij De fensie in dienst is, aan Niod-di- recteur J. Blom gemeld. Blom wenst wegens de privacy van betrokkenen niet uitgebreid op de zaak te reageren, maar hij zegt dat de relatie voorbij is. „De medewerkster heeft zelf de beslissing genomen zich terug te trekken uit het onderzoek op die onderdelen waarbij deze per soon is betrokken." Blom zegt zich er van te hebben vergewist dat de zuiverheid van het onderzoek overeind is geble ven. Op de eventuele gevolgen voor de geloofwaardigheid van de uitkomsten van het onder zoek, dat in april wordt gepre senteerd, wil Blom niet ingaan. IJzeren voorraad De specialist speelde een voor aanstaande rol in de nasleep van het Srebrenica-drama. Hij werd er van beschuldigd een dienst bevel te hebben genegeerd. Zo zou hij, tegen de regels van de Dutchbat-leiding in, gewonde burgers uit Srebrenica hebben geholpen en daarbij de 'ijzeren voorraad' medicamenten en ap paratuur hebben gebruikt. Deze spullen mochten slechts voor gewonden uit eigen militaire ge lederen worden aangewend. GPD slachtoffers maken. Het ram penteam krijgt, waarschijnlijk bij Den Haag of Schiphol, de be schikking over een depot waar alle benodigde middelen in een direct te transporteren contai ner moeten worden opgeslagen. Het betreft hoogwaardige ap paratuur voor de detectie van chemische wapens, bescher mende pakken en gasmaskers, medicamenten en ontsmet tingsbenodigdheden, zoals dou ches. Het team bestaat uit (mili taire) deskundigen op het ge bied van chemische oorlogvoe ring, een arts, een communica tie-expert en veiligheidsfunc tionarissen. De OPCW benadrukt dat bur gers in de westerse wereld zelf geen actie hoeven te onderne men tegen de dreiging van che mische wapens, al noemt Mash hadi die dreiging 'zeer reëel en voortdurend'. Hij wijst op de wereldwijde gestegen afzet van allerlei beveiligingsproducten. „We weten dat er een run is geweest op bijvoorbeeld gas maskers". GPD pagina 2: snuffelen naar zenuwgas (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. rtraat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder- postcode' staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:G noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- c maand met nummer: I I I I automatische incasso 19,25//42,42). handtekening: D Per kwartaal met automatische incasso (€52,-/114,59). per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- _f V.™ In de colofon deft u nedere infomStie een. ^omaititel Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"ÖÖÖÖÖ2" JoT?» w?ummcr 123 4380 VB Vlissingen di wo sla vr za (postzegel niet nr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1