Meer dwang bij orgaandonatie Verdachten moord Goes bekennen 16,95 Afghaanse partijen voeren maandag overleg in Berlijn Machtswisseling na verkiezingen Denemarken 1DI3I3I3QI1I3 Blind breekt met RCS A Kamer neigt naar registratieplicht Dode man aangetroffen bij sloot Axel Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Wim Bosboom (73) overleden Pronk staat achter kabinet Overweldigende start Barcelona Zelfstandige prostituees welkom Regionale omroepen slaan alarm - 10° 9° Soms wat zon Wolkenvelden, maar ook af en toe zon en droog. Matige zuidwestenwind bij circa 10 graden. 244e jaargang no. 275 woensdag 21 november 2001 los nummer 1,00 2,20) van onze redactie buitenland KABOEL - De Verenigde Naties en de verschillende etnische groepen in Afghanistan komen maandag bijeen in Berlijn om te praten over de vorming van een overgangsregering. De plaats vervanger van VN-gezant Bra- himi voor Afghanistan, Ven- drell, zei in Kaboel dat getracht wordt de vergadering zo repre sentatief mogelijk te maken in de korte tijd die nog rest. Hij be nadrukte dat haast geboden is. De Noordelijke Alliantie, die in middels een groot deel van het land in handen heeft, heeft toe gezegd aan de conferentie deel te nemenNaar verluidt heeft zij ingestemd met een 'breed, mul- ti-etnisch en volledig represen tatief' overgangsbestuur. De minister van Buitenlandse Za ken van de Alliantie, Abdullah, liet weten dat een delegatie al voorbereidingen treft om naar Duitsland te vertrekken. Ook de Afghaanse ex-koning Zahir Shah stuurt een afvaardiging naar Berlijn. De Taliban zijn niet uitgeno digd. Het gaat om een regime dat bezig is in te storten, aldus Vendrell. „Hun leiders hebben te veel banden met Al Qaeda om een representatieve vertegen woordiger te zijn." Welke afge zanten van de Pathanen, de grootste bevolkingsroep in Af ghanistan, dan wel worden uit genodigd, is niet duidelijk. Ondertussen houden de Taliban nog altijd stand in Kunduz in het noorden en Kandahar in het zuiden. De Noordelijke Allian tie heeft de strijders in Kunduz drie dagen de tijd gegeven zich over te geven, daarna wordt de aanval op de stad ingezet. DPA/ANP/RTR (Advertentie) naam:inoteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 27,50 12,48. straat' nr lk geef daarbii éénmalig j toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:üOnoteert u mij voor een abonnement. De eerste e.maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen afschrijving van mijn (post)bankrekening- c maand met nummer: M M I automatische incasso (€19,25//42,42). handtekening: Per kwartaal met automatische incasso 52,-/114,59). c per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- wens. In de colofon treft u narfere informiJ aan (g °97. J Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "713214"0000Ö2" 123 4380 VB Vlissingen di aa do vr za (postzegel niet nodig) door Ap van den Berg DEN HAAG - Dwingen der wetgeving of een regi stratieplicht is op komst om het schrijnend tekort aan orgaandonors weg te werken. De meeste Ka merfracties zijn slecht te spreken over het povere resultaat van de Wet op de Orgaandonatie. Slechts eenderde van de aange schreven Nederlanders meldde zich de afgelopen drie jaar aan als donor. Kamerleden wijten die mislukking aan het vrijblij vende karakter van de wet en aan een slechte publiciteits campagne. „De minister heeft zeventig miljoen gulden over de balk gegooid", vindt CDA-Ka- merlid C. Ross. PvdA-woorclvoerder R. Oud- kerk wil dat er snel een Kamer debat over wordt gehouden. „Ik vind dat de tijd nu rijp is voor een registratieplicht. Mensen wettelijk verplichten het for mulier terug te sturen. Voor of tegen, maakt niet uit. Wie niets opstuurt, wordt na bepaalde tijd gewoon ingeschreven als donor", schetst Ouclkerk. In de huidige wet worden alleen de mensen die zich als donor aanmelden als zodanig geregi streerd. In België zijn alle men sen automatisch donor, tenzij ze daartegen officieel bezwaar hebben aangetekend. Minister Borst was voor zo'n re geling. Maar in de vorige kabi netsperiode was de huidige wet het maximaal haalbare. Intus sen zijn de politieke opvattin gen opgeschoven in de richting van een meer verplichtende wet. De fracties van D66 en SP her bergen veel voorstanders van de Belgische variant. In het nieuwe verkiezingsprogram spreekt GroenLinks zich eveneens uit voor meer druk op de ketel. Daarmee is een Kamermeerder heid voor een aanscherping van de wet binnen bereik. Het CDA is zover nog niet. „Wij willen eerst een nieuwe, frisse publiciteitscampagne", oor deelt Ross. Volgens ingewijden denkt de minister ook in de rich ting van een verbeterde wer vingsactie. Voorts zou ze in ziekenhuizen de positie van co ördinatoren voor orgaandona tie willen versterken en hun aantal uitbreiden. Nog deze maand legt ze haar standpunt aan het kabinet voor. „Pas als al die maatregelen niet hebben geholpen, ben ik bereid over een andere opzet van de Wet op de Orgaandonatie te praten", aldus CD A-Kamerlid Ross. Erica Terpstra (WD) zegt eerst het kabinetsstandpunt af te wachten. De liberalen denken heel verschillend over deze kwestie. Een flink aantal voelt voor meer dwang. Anderen ge ven prioriteit aan 'de integriteit van het lichaam'. Terpstra: „Het is een vrije kwestie als het even tueel nog op stemmen aan komt." GPD AXEL - Op de Eerste Verkorting in Axel is gisterochtend het le venloze lichaam aangetroffen van een 38-jarige man uit Axel. De man heeft vermoedelijk maandagavond of -nacht de controle over zijn brommer ver loren, raakte een boom en be landde in een naast de weg gele gen, diepe sloot. Gisterochtend rond acht uur vond een voorbij ganger de man aan de slootkant. KORTENHOEF - Radio- en tv- maker Wim Bosboom is gister ochtend overleden in zijn woon plaats Kortenhoef. Hij is 73 jaar geworden. Bosboom was al eni ge tijd ernstig ziek. Voor de Tros maakte hij pro gramma's als Kieskeurig en de Nieuwsshow. Bij de Vara kreeg hij bekendheid als presentator van Achter het Nieuws. ANP (Advertentie) Denen brengen hun stem uit in een kieslokaal in Soenderborg. foto Claus Fisker/AP van onze redactie buitenland KOPENHAGEN - De centrumrechtse oppositiepartij is de winnaar van de parlementsverkiezingen gisteren in Denemarken. De sociaaldemocratische regeringspartij van premier Rasmussen heeft het verlies toegegeven. „Het ziet er niet goed uit", zei Rasmussen. Officiële pei lingen geven hem gelijk. De liberale partij van Fogh Rasmussen (geen familie) krijgt 96 zetels in het parle ment. De sociaaldemocratische partij verliest negen ze tels en komt in de peilingen uit op 79 van de 179 parle mentszetels. Met de forse nederlaag komt een einde aan een regeerperiode van negen jaar van de sociaaldemo cratische coalitie. De liberaal Fogh Rasmussen lijkt ga ren te spinnen bij zijn belofte strengere immigratiewet- ten voor asielzoekers na te streven. Het asielbeleid was voor het merendeel van de Denen het belangrijkste on derwerp in de verkiezingsstrijd. DPA/RTR er al sterk rekening mee dat het duo uit de Goese Polder afkom stig was. Om die reden is het re chercheteam, dat uit 25 mensen bestond, vorige week maandag uitgebreid met tien medewer kers van de Goese wijkteams. Alibi Die mensen hebben een begin gemaakt met het ondervragen van alle mannen tussen de 15 en 30 jaar uit de Goese Polder. Het rechercheteam controleerde vervolgens het alibi van de man nen. In totaal moesten ongeveer 870 wijkbewoners worden on dervraagd. In ongeveer 350 ge vallen is dat ook daadwerkelijk gebeurd. In samenwerking met twaalf leden van de Mobiele Eenheid en medewerkers van de reinigingsdienst van de ge meente Goes werd ook het huis vuil van de wijk nauwkeurig doorzocht. Terwijl de onderzoeken in volle gang waren, meldde zich medio vorige week een getuige met in formatie die voor de recherche aanleiding was de twee ver dachten direct aan te houden. Het zou gaan om de partner van een van de verdachten. Zij raak te galarmeerd doordat een van de verdachten onder het bloed thuis kwam. Omdat ze niet me deplichtig wilde raken heeft ze contact opgenomen met de poli tie. Het OM wil geen informatie geven over de achtergronden van de getuige en de aard van de verstrekte informatie. De rechter-commissaris heeft op drie niet nader aangeduide plaatsen 'doorzoekingen' uitge voerd. Daarbij is een pet gevon den, die een van de daders ver moedelijk tijdens de overval heeft gedragen. Een van de mannen was verder vermomd met een gasmasker. De ander had een nylonkous over zijn hoofd. Morgenavond wordt er een stille tocht in de wijk gehouden. Prostituees uit Midden- en Oost-Europa mogen zich als zelf standig ondernemer vestigen in Nederland. Ze moeten wel in hun levensonderhoud kunnen voorzien en voldoen aan de eisen die de Nederlandse wet stelt aan zelf- standige ondernemers. exploitant zich heeft verzet. Naar eigen zeggen hebben de mannen slechts een paar pakjes sigaretten meegenomen. Uit de beelden die de bewa kingscamera heeft gemaakt, is gebleken dat de overval nog geen minuut heeft geduurd. Wat zich in dat tijdsbestek precies in de shop heeft afgespeeld, is een van de vele zaken die het Open baar Ministerie niet openbaar wil maken voordat de daders voor de rechter verschijnen. Het is nog niet bekend wanneer de rechtszitting is. Na de overval is de politie direct met een uitgebreid buurtonder zoek begonnen. Drie getuigen hebben een beschrijving kun nen geven van de daders en de richting waarin zij gevlucht wa ren, de Rooseveltstede. In com binatie met de videobeelden kon een signalement van het duo worden gemaakt. Omdat niemand de overvallers heeft zien wegrijden en zij dus waarschijnlijk te voet zijn ge vlucht, hield het rechercheteam Minister Pronk heeft in de Tweede Kamer verklaard volledig achter het kabi netsbeleid te staan ten aanzien van Afghanistan. Premier Kok is tevreden met de uitleg van Pronk. Met name de WD dreigde eerder met een motie tegen Pronk. Barcelona is de tweede ronde van de Champions League gis teravond flitsend begonnen. De Spaanse ploeg won met 1-3 bij Liverpool. Patrick Kluivert en invaller Mare Overmars (foto) maakten twee van de drie tref fers. Roda JC prees zich geluk kig met de nipte 1-0-nederlaag bij Girondins Bor deaux in de derde ron- - f A de van de Uefa Cup. De regionale omroepen dreigen ten onder te gaan aan financi ële problemen. Om het hoofd boven water te houden moeten alle omroepen - niet alleen Omroep Zeeland - drastisch bezui nigen. Terwijl ze juist miljoenen meer nodig hebben om te voldoen aan de taken die de Mediawet hen op- legt. I feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; economie:7; radio en televisie: 8; uit: 9,10 en 11; sport: 13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21buitengebied: 23,24,25 en 26. Anthurium Originele kamerplant met rode of witte schutbladeren, GOES, 0)13-215395. OOSTBURG. 0117-452279, «S RENESSE, 0111-461031 door Rolf Bosboom GOES - De twee mannen die eind vorige week werden aange houden voor de overval op het tankstation in de Goese Polder, hebben een bekentenis afge legd. Het gaat om een 21-jarige en een 23-jarige Goesenaar. Bij de overval op 8 november werd de beheerder van de BP-pomp, de 51-jarige Gilles Brouwer uit Goes, doodgestoken. De mannen waren tijdens de overval gewapend met een mes en een vuurwapen. Volgens woordvoerster E. Boot van het Openbaar Ministerie Middel burg heeft een van de twee da ders ook bekend de dodelijke messteek te hebben toege bracht. Het OM wil niet zeggen wie van de twee dat is geweest. Ook laat het in het midden of de twee een strafblad hebben. Als motief hebben cle daders aangegeven dat ze die avond op geld uit waren. Dat is bij de overval op de BP-shop niet ge lukt, waarschijnlijk omdat de •GELDIG T/M 9 DECEMBER 2001 (Advertentie) Nü bij Blokker op video en DVD met 6 gratis Disney kerstkaarten (op=op) Videoband 39.95 Bij inlevering van 1 dukaat 34.95 DVD 59.95 Bij inlevering van 1 dukaat 54.95 doorJan Dagevos AMSTERDAM - Danny Blind heeft het lidmaatschap van zijn oude club RCS met on- middelijke ingang opgezegd. De huidige jeugdtrainer van Ajax vindt dat het bestuur van de Souburgse voetbalclub voormalig voorzitter Ton Uit- terhoeve onheus heeft beje gend. Blind (40) was al vanaf zijn tiende lid van RCS. De opzegging van het lid maatschap moet volgens Blind worden gezien als een steunbetuiging aan het adres van Uitterhoeve, met wie hij bevriend is. „Ik sta aan de zijlijn", stelt Blind. „Uitter hoeve en RCS hebben een con flict. Het is niet mijn pro bleem, maar ik schaar me wel achter Uitterhoeve, omdat ik vind dat hij niet netjes is be handeld." Het huidige bestuur van RCS en Uitterhoeve leven al bijna twee jaar in onmin met elkaar. Uitterhoeve neemt het de ver eniging nog altijd kwalijk dat ze hem ooit voor de rechter daagde. Dat gebeurde na ver schil van inzicht over een schenking van 50.000 gulden aan RCS. Hoewel er later tij dens een kort geding een com- Danny Blind promis werd gesloten, leefden beide partijen daarna op ge spannen voet met elkaar voort. Uitterhoeve vindt nog altijd dat hij in zijn goede naam en eer is aangetast. Daarnaast meent Uitterhoeve dat het bestuur van RCS zich bij de af scheids wedstrijd van Blincl in augustus 1999 niet zo elegant heeft opgesteld. De club nam het Ajax kwalijk dat het niet in de sterkste opstel ling aantrad. Volgens Uitter hoeve, de organisator van het afscheidsfeest, berustte dat op ovennacht. Ajax moest een paar dagen later tegen Feye- noord spelen. Blind: „RCS mocht de handen dichtknij pen dat Ajax voor een vrien denprijs wilde komen. En als er nu slechts 700 mensen wa ren komen kijken, dan had je daar over kunnen discussië ren, maar er waren er 7000." „Waar er twee problemen met elkaar hebben, zullen er over en weer fouten worden ge maakt, maar dit had allemaal intern opgelost kunnen wor den", meent Blind. „Nu is er iemand onnodig in een kwaad daglicht gesteld. Iemand die zich altijd met hart en ziel voor de club heeft ingezet." Blind heeft nooit om uitleg aan het bestuur van RCS ge vraagd. „Daar had ik geen be hoefte aan. Het is immers niet mijn probleem. Ik vind niet dat ik met het opzeggen van mijn lidmaatschap nu te kort door de bocht ga. Ik ben al twintig jaar bevriend met Ton. Er is geen enkele reden om aanzijn verhalen te twijfe len. En een vriend waar ik al 1 twintig jaar héél goed mee omga, is me meer waard dan een aantal mensen dat RCS op dit moment vertegenwoor digt." Blind heeft RCS via een brief op de hoogte gesteld van zijn besluit. Voorzitter Wessel Ver meulen zegt echter nog geen bericht te hebben ontvangen en weigert elk commentaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1