Ybema wil alle lonen jaar lang bevriezen VD Politiek stort zich op Afghanistan Nederlandse baas Crossair denkt aan alliantie met KLM Staatssecretaris bezorgd over export Schip met illegale olie uit Irak zinkt 8° |5° NAC slaat Kamer eist uitleg Pronk Nederlandse zonne-racer leidt Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 toe in de Arena 13 Hond op rails, baasje (14) onder trein Abdullah Haselhoef legt veel uit Lennox Lewis herovert titel Oliefusie VS anaHHiB Oude graven in Caïro Wordt mijn door Rixt Albertsma DEN HAAG - De lonen moeten volgend jaar op hetzelfde ni veau blijven als dit jaar. De nul lijn die bij KPN is afgesproken, zou over de hele linie gehan teerd moet worden. Dat zegt staatssecretaris Ybema van Economische Zaken. Het is voor het eerst dat een lid van de rege ring pleit voor een tijdelijke be vriezing van de lonen. Volgens de staatssecretaris, gis teren te gast in het televisiepro gramma Buitenhof, is het be langrijk om nu pas op de plaats te maken. Ybema maakt zich zorgen over de groei van de ex port, die volgend jaar dicht in de buurt van de nullijn komt. Naast meer investeringen in scholing en research en deve lopment om de concurrentiepo sitie ten opzichte van het bui tenland te verbeteren, hamert hij op het gevaar van de 'oplo pende arbeidskosten'. Als daar niet wat aan gedaan wordt, zijn de loonkosten een toenemende bedreiging in de concurrentie met Duitsland. De staatssecre taris pleit daarom voor loonma tiging waarbij de salarissen worden bevroren. „Zoals het KPN-model", aldus Ybema. KPN en de vakbonden maakten vrijdagavond bekend de lonen van de werknemers voor twee jaar te bevriezen. Het concern koos hier noodgedwongen voor om het aantal gedwongen ont slagen te beperken. Bij andere bedrijven die mo menteel met zwaar weer te kam pen hebben, als de KLM, is het personeel ook gevraagd een loonoffer te brengen, maar daar zijn tot nu toe geen afspraken over gemaakt. CAO-coördinator Van der Kolk van de FNV noemt de uitspraak van Ybema 'opmerkelijk'. „Er is volstrekt geen sprake van dat we op een nullijn gaan zitten." De vakbonden hebben hun looneis de afgelopen maanden allemaal aangepast. De FNV hanteert een maximale grens van 4 procent, de Unie MHP mi nimaal 3 procent en het CNV heeft gekozen voor een band breedte van 2,25 tot 4 procent. Alle bonden zullen per sector kijken naar de economische si tuatie. GPD pagina 4: loonoffer wordt trendy WASHINGTON - Een over- beladen schip met 1700 ton olie uit Irak is gisteren ge zonken in het noordelijke deel van de Perzische Golf. Het schip zonk nadat mede werkers van het Amerikaan se vliegdekschip USS Peter son aan boord waren gegaan. Zeker één Irakees is omgeko men en veertien Irakezen en drie bemanningsleden van de USS Peterson worden vermist. Het Amerikaanse ministerie van Defensie zei dat acht bemanningsleden van de USS Peterson aan boord van het schip, de Sam- ra, waren gegaan omdat die vermoedelijk olie voor de zwarte markt vervoerde. De Samra voer onder de vlag van de Verenigde Arabische Emiraten. Irak heeft de productie en verkoop van olie fors moeten beperken als gevolg van sancties door de Verenigde Naties. Lak mag een bepaal de hoeveelheid olie verkopen en de opbrengst gebruiken voor de aankoop van voedsel. Het land smokkelt daarom geregeld olie. RTR §ÜHL NO 3 Kalm In eerste instantie veel bewolking, later mogelijk ook een enkele opklaring. Maximaal 8 graden. 244e jaargang no. 273 maandag 19 november 2001 los nummer 1,00 2,20) Minster Pronk van Milieu en premier Kok moeten morgen in de Tweede Kamer uitleg komen geven over het standpunt van Pronk inzake Afghanistan. Pronk zei dat hij zich in het kabi net tegen de bombardementen heeft uitgesproken. Die uit spraak is met name bij WD en D66 verkeerd gevallen. Vol gens WD-leider Dijkstal haalt de minister met zijn openbare bekentenis de eenheid van het regerings- beleid onderuit. van onze redactie buitenland GENÈVE - Pieter Bouw, de be oogde topman van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Cross air, wil de doorstart van het fail liet gegane Swissair in de toe komst koppelen aan KLM. De vroegere president-commis saris van KLM noemt de Neder landse maatschappij als moge lijke alliantiepartner in een vraaggesprek met de Zwitserse krant Sonntagszeitung. Bouw wordt naar vei-wachting 6 december benoemd tot presi dent-commissaris van Crossair. Aansluiting bij een van de drie bestaande grote Europese luchtvaartallianties is geen vanzelfsprekendheid. „Wie zegt mij dat er geen ruimte is voor een vierde alliantie, naast die van OneWorld (British Air ways), Star Alliance (Lufthan sa) en Skyteam (Air France)", aldus Bouw. „KLM en Alitalia zoeken ook nog partners." Bouw herinnert aan het Alca- zar-project waarbij hij in het begin van de jaren '90 als KLM- topman betrokken was. KLM probeerde toen tevergeefs Swissair, het Scandinavische SAS en Austrian Airlines (Oos tenrijk) over te halen tot een fu sie. Volgens Bouw is de situatie sindsdien veranderd en zien maatschappijen nu wel in dat alliantievorming, en mogelijk zelfs fuseren, de enige mogelijk heden zijn om als luchtvaart maatschappij te overleven. Afgelopen weekeinde werd ook de financiële toekomst van Crossair voorlopig veiligge steld. Het Zwitserse parlement stemde zaterdag in met het kre diet van 2,09 miljard Zwitserse frank 3,05 miljard), waarmee Crossair onder andere tot eind maart zijn langeafstandsnet in stand kan houden. ANP Advertentie voorletters: straat: postcode: plaats:. e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer; handtekening: 8 713214 000002 c noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50 12,48. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: C per maand met automatische incasso 19,25/42,42). per kwartaal met automatische incasso (€52.-/114,59). D per jaar met automatische incasso 198.-//436,33). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) internet: www.pzc.nl In de race dwars door Australië voor auto's die rijden op zon- ne-energie, gaat de Nederlandse inzending aan kop. De auto, met de naam Nuna, reed gisteren een afstand van 725 kilome ter, met een gemiddelde snelheid van 92 kilometer per uur. Dat was goed voor de eerste plaats in het klassement. In het Nuna-team zitten twee Zeeuwen. Abdullah Haselhoef kwam gisteravond vooral veel uitleggen in de Grote Kerk in Goes. Bijvoorbeeld dat hij zich wel degelijk imam mag noemen. Verder bood hij zijn gehoor een blik in het innerlijke van de islam. Lennox Lewis heeft de we reldtitel in het zwaarge wicht heroverd. De Britse bokser (links) nam in Lon den revanche op de Ameri kaan Rahman. Hij sloeg hem in de vierde ronde van de par- J? T tij knock-out. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 11; gezondheid: 12; sport: 13,14,15,16,17, 18,19,20,21 en 22 BATHMEN - Een poging om zijn hond voor een aanstormen de trein weg te halen, is een 14- jarige jongen fataal geworden. De jongen liep vrijdagavond bij de overweg in Bathmen toen hij zijn hond op de rails zag lopen. Op dat moment naderde een trein. In zijn poging om het dier van de spoorbaan te krijgen, werd de jongen aangereden. Hij overleed ter plaatse. GPD Een Afghaanse vluchteling knapt tussen zijn bezittingen een uiltje in het Pakistaanse kamp bij Chaman, vlakbij de Afghaanse grens. foto Arshad Butt/AP van onze redactie buitenland KABOEL - De politieke en di plomatieke inspanningen voor een 'breed' overgangsbestuur in Afghanistan zijn afgelopen weekeinde in een stroomver snelling geraakt. Mogelijk nog deze week is er topberaad over Afghanistan onder auspiciën van de VN. Alle Afghaanse groepen is gevraagd deel te nemen. De Noordelijke Alliantie heeft zich volgens Washington al bereid verklaard mee te doen. Volgens de Verenigde Naties is de deelname van de Pathanen, de grootste groep binnen Afgha nistan waaraan de Taliban hun macht ontleenden, aan het nieu we landsbestuur onmisbaar. De Noordelijke Alliantie, met onder meer etnische Oezbeken, Tadzjieken en Hazara's, willen juist geen Taliban in een nieuw landsbestuur. Hooggeplaatste Taliban zouden wel bereid zijn de macht in Kaboel met andere groepen te delen. Rabbani Opvallend was afgelopen week einde de terugkeer van oud-pre sident Burhanuddin Rabbani, de leider van de Noordelijke Al liantie, naar Kaboel en de komst van een hoge Russische delega tie naar de Afghaanse hoofd stad. Rabbani onderstreepte dat de Noordelijke Alliantie vindt dat de traditionele raad van stam- leiders, de Loya Jirga, over de vorming van een regering moet beslissen. De Taliban verdreven Rabbani in september 1996 met zijn strijders uit Kaboel. Volgens de BBC heeft de factie van Rabbani, de Jamiat-i-Isla- mi, nu al ministeries in Kaboel ongevraagd overgenomen en zou ze niet in staat zijn de veilig heid te waarborgen. De 72-jarige Sibghatullah al- Mojaddedi, oud-waarnemend- president van Afghanistan en voorganger van Rabbani, kon digde gisteren op zijn beurt aan naar zijn vaderland terug te ke ren. Ook hij wil meepraten over een nieuw bestuur, zo verklaar de hij vanuit zijn ballingsoord Kopenhagen. De Taliban zijn overigens nog niet uit beeld. Kandahar zou volgens ten dele tegenstrijdige berichten nog altijd in handen van de Taliban zijn. Voor Kun- duz geldt hetzelfde. Terroristenleider Osama bin Laden bevindt zich nog steeds in Afghanistan en houdt zich schuil in de stad Maruf in de provincie Kandahar op 50 kilo meter van de grens met Pakis tan. Dat heeft minister van Bin nenlandse Zaken Yunis Qanuni van de Noordelijke Alliantie gisteren gezegd. RTR/DPA pagina 5: broze vrede Jalalabad Vroom Óc Dreesmann HOUSTON - De Amerikaanse olieconcerns Phillips Petroleum en Conoco hebben gisteren een fusie aangekondigd. Met de operatie is 35 miljard dollar gemoeid. De samensmel ting, onder de naam Conoco- Phillips, levert de derde olie-on derneming van de VS op. ConocoPhillips is gemeten aan raffinagecapaciteit de vijfde ter wereld. In de nieuwe onderne ming hebben de aandeelhou ders van Phillips met 56,6 pro cent de meerderheid. AFP CAIRO - Egyptische archeologen hebben in de hoofdstad Cairo twee graven uit de 26e dynastie (664 tot 525 voor Christus) ontdekt. De oudheid kundigen vonden de graven min of meer bij toeval in de wijk Ain Shams, in het gebied waar eens de stad Heliopolis lag. Het stuk grond werd onder zocht omdat een bouwvergunning was aange vraagd. Op drie meter diepte vonden de weten schappers de graven. Eén van de twee graven is inmiddels onderzocht. Volgens de experts is daar lang geleden een bouwmeester begraven. Het graf, waarin zich een stenen sarcofaag en zestien beelden bevinden, zou ongeschonden zijn. Het tweede graf is nog niet geopend. Dat kan pas als er voorzorgsmaatregelen tegen instorten zijn geno men. foto Philip Mark/AP (dan krijgt u een korting vari 15%) 55 Plussers ontvangen als Hulpsint van 20 t/m 23 november 2001, bij V&D 15% korting in de vorm van waardebonnen. Ga voor meer informatie en uw Hulpsintpas naar de Servicekassa van V&D en vergeet niet een geldig legitimatiebewijs mee te nemen www.VroomenDreesmann.nl Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1