a Personeel KPN brengt loonoffer Afvalverwerking maakt juist voor overname veel meer winst Bin Laden zou naar Pakistan zijn gevlucht GOES! MERKEN DEALERS RUIM 300 AUTO'S KOM LANGS EN MAAK KANS OP 5000,-- Minister soepel over brommobiel op veer Minder gedwongen ontslagen door forse ingreep salarissen Automatische incasso extra lottotrekkingen is van de baan Baggeraar maakt een gigantische palmboom OCCASION SHOW ZEELANDHALLEN OCCASION SHOW AutoZeelamf.nl Levenslang voor maffiabazen Wet orgaandonatie is een flop Belgen in discussie over koning Smeergeld of relatiegeschenk? Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 €12,48 een heel ander geluid Jaap Stam positief Rustig weer Wolkenvelden, in de middag enkele opklaringen. Maxima rond 8 graden bij een zwakke tot matige oostelijke wind. 244e jaargang no. 272 zaterdag 17 november 2001 los nummer 1,50 3,30) door Rixt Albertsma DEN HAAG - Alle werk nemers van KPN, dus ook de managers en de raad van bestuur, leveren de komende twee jaar fors salaris in. Door het geld dat op deze manier be spaard wordt, kunnen 2000 werknemers gebruik maken van vrijwillige ver- trekregelingen. DEN HAAG - De Lotto gaat overstag voor klachten van veel vaste abonnees en de Consu mentenbond. De omstreden au tomatische incasso voor vijf extra trekkingen in de Decem- berLotto zijn van de baan. Binnen een week krijgen de abonnees van De Lotto een ant woordkaart. Alleen als ze die te rugsturen, doen ze mee aan de speciale trekkingen. Bij wie niet reageert wordt dus ook geen geld afgeschreven. Dat laatste was waar een deel van de leden en de Consumen tenbond boos over waren. Eer der lag een mailing van De Lotto in de bus die aangaf dat men au tomatisch meedeed aan de vijf extra trekkingen in december en dat het deelnamebedrag van giro of bank zou worden afge schreven tenzij men aangaf niet mee te willen doen. GPD Dit hebben de vakbonden en de directie van KPN gisteren afge sproken in een nieuw sociaal plan. Tegelijk werd een nieuwe CAO gesloten. De komende twee jaar krijgen de werknemers van KPN nul procent loonsverhoging. De ma nagers die buiten de CAO val len, leveren tussen de 2,5 tot 10 procent loon in en de raad van bestuur- krijgt 15 procent min der salaris. In feite betalen de werknemers op deze manier zelf voor het sociaal plan. Voor het loonoffer is de huidige CAO, die tot begin volgend jaar liep, opengebroken. Met het geld dat vrijkomt, kun nen gedwongen ontslagen vol gens de directie en de bonden met 2000 beperkt worden. In plaats van 4800, moeten 2800 mensen straks gedwongen ver trekken. Tweeduizend andere wei'knemers krijgen het verzoek vrijwillig op te stappen. Het gaat dan om 54-plussers in functies die verwallen. Ze krij gen tachtig procent van het laatste salaris. Werknemers die de komende ja ren met de VUT zouden gaan, kunnen dat al per 1 januari 2002 doen. De vertrekregelingen zijn echter geen garantie dat ook 2000 mensen ervoor zullen kie zen. Eind december moet er dui delijkheid zijn over de positie van de werknemers. Volgens topman Ad Scheepbou wer levert de duit in het zakje volgend jaar 80 miljoen euro op en in 2003 zo'n 160 miljoen euro. Alle werknemers krijgen in ruil daarvoor een pakket aan opties, dat ze in 2005 kunnen verzilve- Volgens Scheepbouwer is er geen andere mogelijkheid. ,,We zitten in een zorgwekkende si tuatie. Het is op dit moment een kwestie van overleven." Volgens de topman is het akkoord er een van grote solidariteit. „Mensen leveren in om zoveel mogelijk gedwongen ontslagen te voor komen." Solidair Hoewel Peter Wiechman van Abvakabo FNV zich minder verheugd toonde met het plan - 'Er moeten nog steeds ongeloof lijk veel mensen uit' - laat het volgens hem wel zien hoe soli dair de werknemers op dit mo ment zijn. „Men is bereid de pijn te delen." Het loonoffer komt echter ook op een moment dat werknemers nog niet weten wie eruit moet. Dat maakt het in stemmen met zo'n fors offer wel makkelijker, beaamt Bregje Bakker van de CNV-bond CFO. KPN kondigde de ontslagen drie weken geleden aan De fi nanciële situatie van het bedrijf was zo slecht geworden dat er onmiddellijk bijna 5000 mensen zouden moeten verdwijnen. De bonden betwijfelden dat en ga ven oud-minister Wijers de op dracht de noodzaak te onder zoeken. Die concludeerde dat gedwongen vertrek onvermij delijk is gewoi-den. KPN gaat gebukt onder een schuldenlast van vijftig miljard gulden. GPD GORINCHEM - De Ne derlandse baggeraar Van Oord ACZ heeft de op dracht binnengehaald om voor de kust van Dubai een eiland in de vorm van een palmboom aan te leg gen. Van Oord krijgt bijna 350 miljoen voor de klus. De palm van zand wordt zo groot dat hij van af cje maan is te zien. De stam van de palm wordt vier kilometer lang, de diameter van alle bla deren heeft ook een totale lengte van zo'n vier kilo meter, aldus Van Oord. Op het Palm Island komen hotels, winkels en een on derwaterpark. De kustlijn van Dubai wordt 60 kilo meter langer door hetpro ject. ANP Een vrouw in het noorden van Afghanistan kijkt naar een groep Talibanstrij ders die naar de gevangenis worden geleid. foto Ivan Sekretarev/AP door Hans Heijten Clemens Inqwersen TEHERAN - De van terrorisme verdachte Osama bin Laden is gisteren samen met Talibanlei- der Mohammad Omar naar Pa kistan uitgeweken. Dat meldt een Iraans radiostation in Mas- had. Het station zendt uit vanuit het noordoosten van Iran niet ver van de Afghaanse grens. Het richt zich op Afghanen en geldt als redelijk goed geïnformeerd. Het station meldde dat de twee zijn gevlucht naar een bergach tige streek in Pakistan ongeveer 100 kilometer ten westen van Peshawar. In het gebied, dat door meerdere stammen wordt beheerst, heeft de Pakistaanse regering nauwelijks iets te ver tellen. Pakistan hecht weinig geloof aan het bericht „Dit is bedoeld om onrust en verwarring te ver oorzaken", zei regeringswoord voerder majoor-generaal Qu- reshi. Ook de Amerikaanse mi nister van Defensie, Rumsfeld, uitte twijfels. Hij zei dat er ver scheidene plaatsen zijn waar Bin Laden naartoe kan vluchten en herinnerde eraan dat Bin La den eerder in Soedan en Soma lië heeft gewoond. Volgens de Amerikaanse zender CNN vallen de inwoners van Kandahar de terugtrekkende Talibanstrijders aan. Die zou den daardoor ernstig gehinderd worden in hun terugtocht naar de bergen. „Sommige Taliban strijders trekken naar het noor den, waarschijnlijk verlaten zij de stad", aldus een plaatselijk stamhoofd tegen CNN. Volgens het Afghaanse persbureau AIP zou mullah Omar de macht in Kandahar overgedragen heb ben aan twee commandanten van de Noordelijke Alliantie. Atef Met een kort 'geloofwaardig' reageerde Rumsfeld gisteren op de bewering dat de plaatsver vanger van Osama bin Laden is gedood. De Egyptenaar Mo hammed Atef, zou zijn omgeko men tijdens een bombardement op Kaboel. De zender CBS ba seert zich hierbij op een rapport van de CIA en een anonieme re geringsmedewerker. De mede werker wilde niet zeggen wan neer Atef is gedood. De Egyptenaar is famile van Bin Laden. Zijn dochter is getrouwd met een zoon van Bin Laden. Atef wordt ervan verdacht de kapers die de aanslagen van 11 september pleegden, te hebben getraind. AFP/RTR/ANP (Advertentie) 16 EN 17 NOVEMBER vrijdag 16 november van ïo.oo tot 21.00 uur zaterdag 17 november van 10.00 tot 17.00 uur 16 of 17 november slaagt voor een ook nog eens kans op een prijs van 5000,- door Rinus Antonisse NIEUWDORP - Afvalverwer ker Olaz maakt over 2001 een veel grotere winst dan ver wacht. Er circuleren bedragen tussen 7 en 10 miljoen gulden. Dat geld gaat naar Delta Nuts bedrijven. Die wil voor ruim 54 miljoen gulden het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijde ring Zeeland opkopen. Bedongen is dat de winst van het lopende jaar naar Delta vloeit. Dat geldt evenzeer voor de aanzienlijke reserves die Olaz heeft opgebouwd, onder meer zo'n 51 miljoen gulden voor het afdekken van de stort plaatsen bij Nieuwdorp en Sluiskil als die gesloten worden Delta heeft geëist dat die reserve nog vóór de verkoop wordt op getrokken tot 60 miljoen. Directeur R Louwman van Olaz bevestigt dat het overschot ho- (Advertentie) De occasionsite van Zeeland ger is dan was begroot. Er wor den nog berekeningen gemaakt om de precieze omvang vast te stellen. Tegengas Olaz is via een gemeenschappe lijke regeling eigendom van de zeventien Zeeuwse gemeenten. Ondanks het feit dat de directe zeggenschap op de afvalverwer king afneemt, zien de meeste ge meenten de verkoop wel zitten, omdat er geld te vangen valt. Overigens gaat het in feite om geld van de gemeenten zélf, die zijn immers samen met de pro vincie eigenaar van Delta Nuts bedrijven, elk voor de helft. Het heeft wel wat weg van een si gaar uit eigen doos, zegt CDA- fractieleider in de Middelburg se raad, S. Buisman. Hij is weinig gelukkig met de wijze waarop Olaz wordt over geheveld naar Delta Nutsbe drijven. Volgens hem zijn er te veel onduidelijkheden, wordt er te veel haast gemaakt en is er bij de verkoop te weinig rekening gehouden met de marktwer king. Buisman vindt dat beter had moeten worden onderzocht of er andere gegadigden voor het afvalbedrijf zijn. Hij ziet het overnamegeld liever vanuit een van onze redactie buitenland ROME - Een Italiaanse rechtbank heeft gisteren maffiabaas Toto Riina en 51 andere maffiosi veroordeeld tot levenslange gevangeni- straffen. Het proces tegen de Siciliaanse Cosa Nostra, een van de grootste uit de Italiaanse geschiedenis, heeft vijf jaar geduurd. Gezamenlijk hadden de verdachten tussen 1972 en 1992 bijna hon derd moorden op hun geweten. In totaal 73 van de 107 maffiosi wer den veroordeeld voor misdaden variërend van het witwassen van geld tot móórd. AFP/RTR De wettelijke regeling voor orgaandonatie, waarbij Neder- landex-s uit eigen beweging delen van hun lichaam beschik baar moeten stellen, is een flop. Sinds de wet van kracht is, loopt het aantal donororganen terug. Bovendien houden veel artsen ook rekening met de gevoelens van nabestaanden. Skyboxen in voetbalsta dions gevuld met zakenlui die nog nooit een voetbal van dichtbij hebben ge zien. Business-to-busi- ness is hot en niemand lijkt wakker te liggen van de innige band die kopers en verkopers met elkaar opbouwen en zelfs niet van het geld waarmee zij smijten. De recent ont dekte bouwfraude maakt de vraag actueel: smeergeld of re- x-:> - i latiegeschenk? 1 feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19,20 en 21; reportage: 23,24,25,27 en 29: wo nen: 31 en 33; reizen: 37,38 en 39; mobiel: 41 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Op de nieuwe veerdienst tussen Vlissingen en Breskens mogen 'in principe' ook brommobielen worden ver voerd. De rijksbijdrage voor de exploitatie van de veerdienst komt dan niet te vervallen, ant woordt minister Netelenbos op Kamervragen. De wagen, gesteld door de Zeeuwse Kamerleden J. te Veld huis, J. Geluk (WD), S. Buijs (CDA) en G. Schoenmakers (PvdA), kwamen voort uit een actie van de ouderenbond Anbo. Die maakt zich er boos over, dat ouderen in brommobielen straks niet meer de Westerschel- de over kunnen. Ze mogen niet door de nieuwe Westerschelde- tunnel. Het fiets-voetveer wordt er niet geschikt voor ge maakt. Het laatste zou niet kunnen, volgens de provincie, omdat de rijksbijdrage voor het veer op basis van het Besluit Personen vervoer dan vervalt. Daarmee zou de hele veerverbinding op losse schroeven komen te staan. Minister Netelenbos geeft in re actie op de Kamervragen de provincie formeel gelijk. De rijksoverheid geeft geen bijdra ge voor openbaar vervoer over water, als dat gebeurt met sche pen die bestemd zijn voor het vervoer van voertuigen met meer dan twee wielen. Maar: op zo'n schip mag wel een mogelijkheid bestaan om een motorvoertuig op meer dan twee wielen te vervoeren, vult de minister aan. Daar gloort hoop voor de ouderenbond An bo. Netelenbos geeft immers in direct aan dat er af en toe best een brommobiel mee mag. Of het fiets-voetveer Vlissin- gen-Breskens voor een rijksbij drage in aanmerking komt, is overigens nog geen uitgemaakte zaak. Netelenbos meldt dat daarover nog een besluit moet worden genomen. (Advertentie) particulier bedrijf naar de ge meenten komen, dan vanuit ge meenschapsbedrijf Delta. Het raadslid beseft dat de ge meenten weinig meer kunnen dan 'ja' zeggen. Toch komt hij in de Middelburgse raad met een motie, waarin gesteld wordt dat de vergoeding die de gemeenten zullen ontvangen, gebaseerd moet zijn op inwonertal en niet op afgeleverde kilo's afval. Ook wil hij dat de overnameprijs ge baseerd moet zijn op de werke lijke resultaten van Olaz en niet, zoals nu, op aannames. Cadeautje Buisman is erop tegen dat de ho gere winst een aardig cadeautje voor Delta oplevert. Hij onder streept dat het gaat om geld dat door burgers en bedrijven via de tarieven is opgebracht. Ook vraagt de CD A-er zich af of het allemaal wel 'marktconform' is wat er gebeurt. In dit verband noemt hij het een extra pro bleem dat Olaz een gemeen schappelijke regeling is, waar op raadsleden alleen 'getrapt' invloed en controle kunnen uit oefenen. naam:q-noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder- postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- c per maancj met I I I I I I j automatische incasso 19,25/42,42). handtekening: P Per kwartaal met automatische incasso (€52,-/114,59). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgeqe- C ^er f vens. In de colofon treft u nadere informatie aan automat.sche incasso (€198,-/436,33). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "71 32Ï4MÓÖÖÖÏ9M Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen d< wo do vr za (postzegel niet nodig) ■^■1 Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! DEN DEKKER MUZIEK v/d biltlaan 69, kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com In België gaan steeds meer stemmen op die het werk van het koningshuis willen beperken tot protocollaire aangelegenhe den. Vooral Vlaamse partijen willen af van de politieke macht van de koning. Ondertussen levert het onderzoek naar de rol van de Belgische koning Boudewijn in de kwestie Lumumba weinig vuurwerk op. De Nederlandse voetbal international Jaap Stam is betrapt op het gebruik van het verboden middel nandrolon. Het Italiaans Olympisch Comité heeft dat gisteren bekendge maakt. De 29-jarige ver dediger is met onmiddel lijke ingang voorlopig ge- --.J- schorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1