ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Kamer laakt aanpak bouwfraude CD'S Strijd rond Taliban-bolwerk Zalm zet slot op witwassen xtra voordelig Wie is er bang voor de overgang? GOESE MERKEN DEALERS RUIM 300 AUTO'S TEGEN BODEM PRIJZEN V A Ir 23 Fracties beginnen zelf onderzoek naar prijsafspraken Vliegwiel maakt auto zuiniger Hard-gïazen I deuren I VaJduutdig geplaatst i Schip in nood na aanvaring op Oosterschelde Nicola aardappelen f2.99 €1.36 Kuikenbout €2.26 OCCASION SHOW ZEEIANDHALLEN Mestwet sterk afgezwakt Geen ruimte om dood te zijn Belgen naar WK Weg met de beunklaas Vissers vrijwillig drie weken aan wal Rustig Zonnige perioden en droog. Maximumtemperatuur rond de 6 graden. Zwakke tot matige oostelijke wind. 244e jaargang no. 270 donderdag 15 november 2001 los nummer 1,00 2,20) Antwerps museum in Bredase Beyerd internet: www.pzc.nl door Jaco van Lambalgen en Koos van Wees DEN HAAG - De regering heeft te lang gewacht met het onderzoek naar de vermeende fraude in de bouw. Zowel de regering als het Openbaar Ministe rie maakte geen enkele haast om de zaak rond te krijgen. Die kritiek uitten gisteren vrij wel alle Kamerfracties in het debat over de bouwfraude. De Kamer begint nu zelf een onder zoek naar aanbestedingsregels voor de bouw en de verhouding tussen bedrijfsleven en over heid. Van de regering verwacht de Kamer dat die alsnog een strafrechtelijk onderzoek in stelt, onder meer naar corruptie onder ambtenaren. Vorige week vertelde oud-direc teur Bos van het bouwbedrijf Koop Tjuchem dat bouwbedrij ven onderling via prijsafspra ken de overheid voor miljarden benadelen. Hoewel hij al twee ënhalf jaar geleden zijn infor matie wilde overhandigen aan Justitie, leidde dit nauwelijks tot actie. Het OM en Bos konden het niet eens worden over de vergoeding voor die informatie. Een vooronderzoek op basis van de summiere informatie die Bos wel gaf, liep dood. Daadkracht De Tweede Kamer verweet gis teren vooral minister Korthals van Justitie gebrek aan daad kracht. Korthals zelf ontkende berichten over bouwfraude te hebben gehad. Eerder hadden EINDHOVEN - Neem een ge wone auto, bouw een vliegwiel in bij de versnellingsbak en laat een computer de energie van het vliegwiel slim gebruiken. Een simpel idee, maar met grote mogelijkheden. Drie werktuig bouwkundigen hebben zo een testwagen gebouwd die circa 25 procent zuiniger rijdt. Ze pro moveren deze maand aan de TU Eindhoven op hun concept. De extra apparatuur past in een standaard-personenwagen, be schrijft woordvoerder C. van Keulen van de universiteit. „Al les past onder de motorkap. Al leen in de kofferbak is wat rui m- te nodig voor de computer." De precieze gegevens blijven be waard tot dinsdag. Dan geven de ingenieurs in Eindhoven een publieke presentatie. ANP (Advertentie) Glashandel j MELIESTE J I Bezoek onze showroom! j livingstoneweg20,GOES.Tel.(0113)227854j cle Kamerleden Leers en Van Gijzel verklaard ook enkele ko pieën van de stukken aan hem te hebben overhandigd. Beide Ka merleden werden door Bos inge schakeld toen hij bij Justitie geen stap verder kwam. Korthals kwam ook onder vuur te liggen omdat het OM dinsdag een schikking trof met bouwbe drijven die betrokken waren bij de bouw van de Schipholtunnel Door de schikking worden ze niet meer vervolgd wegens frau de. De Kamer wil Korthals als nog dwingen tot rechtsvervol ging- Opvallend was dat zowel Kort hals als zijn collega Netelenbos (Verkeer en Waterstaat) van te voren niet op de hoogte bleek van de schikking. In de regels van het OM staat dat 'mogelijk gevoelige' schikkingen aan de minister gemeld moeten wor den. De Kamer vindt het on voorstelbaar dat het OM na alle rumoer rond de vermeende bouwfraude de schikking des ondanks niet meldde. Korthals wees erop dat met de schikking waarschijnlijk meer geld is binnengehaald dan via de rechter. Het is volgens hem 'bijzonder moeilijk' om zulke zaken rond te krijgen. Volgens de Kamer kochten de bedrijven echter een rechtszaak gewoon af, om hun positie bij andere op drachten veilig te stellen. Minister Netelenbos verzette zich tegen de suggestie dat bij de bouwfraude ook ambtenaren van haar departement zijn om gekocht. Volgens haar zijn er de laatste tien jaar welgeteld twaalf ambtenaren ontslagen wegens onder, meer stroperij, het onbevoegd zetten van een handtekening en wegens gok verslaving. Netelenbos wil weten welke ambtenaren in het dossier van Bos genoemd worden. Samen met Korthals onderzoekt ze de betrokkenheid van enkele amb tenaren van wie ze de naam in middels wel heeft. GPD pagina 2: overheid kwetsbaar De Noorderwind is op een zandbank bij Oosterland geduwd. door Mieke van der Jagt OOSTERLAND - Op de Oosterschelde, bij boei 26-28, waar de strooingeulen Witte Tonnen Vlije en Keeten bij elkaar komen, zijn gistermiddag twee schepen tegen elkaar gevaren. Het waren de Noorderwind, een motor vrachtschip van 1312 ton uit Werken dam, dat leeg op weg was naar Hans- weert en de Barbera I uit Hoorn, een bunkerschip van 426 ton, dat in de rich ting van de Krammersluizen voer. Bei de schepen liepen ernstige schade op. Na de aanvaring kon de Barbera I op ei gen kracht terugvaren naar Wemeldin- ge, waar voor de loswal van CZAV het gat kon worden dichtgelast. De Noor derwind maakte water en kon niet ver der. Het schip werd door het schip Ze- phirus van bergingsbedrijf Multraship in Terneuzen, op een bank bij Ooster land geduwd. Terwijl de Zephirus bleef pompen, riep Multraship de hulp in van foto Willem Mieras duikbedrijf Noordhoek, dat met een aantal duikers aan de slag ging om het gat in de romp te repareren. Mede door dat de Noorderwind leeg was, leverde de aanvaring geen gevaar op voor de opvarenden van het schip. De politie te water kon nog geen mededelingen doen over de toedracht van de aanvaring. van onze redactie buitenland KABOEL - Een dag na de machtswisseling in de Afghaan se hoofdstad Kaboel lijkt de op positie ook voor de poorten van het Taliban-bolwerk Kandahar te staan. De Amerikaanse tele visiezender CNN meldt zware gevechten tussen Talibanstrij- ders en de gewapende oppositie. De Taliban zeggen Kandahar nog steeds in handen te hebben. (Advertentie) Kijk op www.apotheek.nl (Advertentie) N GWU» danken wei h, nhH In «nm» Bij C HUW denken we in fbicfv OaaiMin tiébben w* ileie wt;ck vt>«< tl twee evtie k-iHWdellgt aanbiedingen' zak 5 kilo (actieprijs per kilo f 0.60) 5.S9 2.72 gemarineerd of naturel kilo ƒ4.99 De aanbiedingen zijn geldig tot en met zaterdag 17 november 2001 Geen fratsen met de «=u»» ClOOO Duidelijk is wel dat de Taliban in grote delen van het land op de terugtocht zijn. Zeker 23 ver scheidene Pashtun-stammen zijn in opstand gekomen tegen de Taliban. Zo hebben plaatse lijke milities en stamhoofden gisteren Garde?120 kilometer ten zuiden van Kaboel, ingeno men. Dat zei het Pentagon giste ren. De Taliban hebben hun machtsbasis onder de Pashtun. Toch meldden de Taliban enige successen. Zo zouden twintig Amerikaanse en Britse militai ren in het noorden van het land door de Talibanstrijders zijn ge dood. Bovendien stelt een woordvoerder dat zijn strijders niet op de terugtocht zijn, maar 'van tactiek zijn veranderd'. Volgens westerse militaire ex perts kiezen de radicale mos limstrijders voor een guerrilla oorlog vanuit de bergen. Acht buitenlandse hulpverle ners, onder wie twee Amerika nen die op 3 augustus in Afgha nistan werden gearresteerd om dat zij zouden hebben gepro beerd om moslims te bekeren tot het christendom, zijn door de Taliban vrijgelaten. Ze zijn on derweg naar Pakistan. Bewijs De jacht op de terroristenleider Osama bin Laden wordt volgens de Britse premier Blair verge makkelijkt door de militaire successen van de Noordelijke Alliantie. Blair maakte gisteren in het Lagerhuis een nieuw be wijsstuk openbaar voor de be trokkenheid van Bin Laden bij de aanslagen op het World Tra- de Center in New York. Daaruit zou blijken dat niet slechts drie maar de meeste kapers van de toestellen in verbinding ston den met Bin Ladens terreurnet werk. In het noorden van Ai- ghanistan zijn door de val van de hoofdstad zo'n 20.000 Tali banstrijders ingesloten. Volgens de Britse zender BBC houden de ingeslotenen zich schuil onder echte vluchtelingen. Ook in het Makaki-vluchtelingenkamp, in het zuiden van Afghanistan, ge bruiken in het nauw gedreven Talibanstrijders vluchtelingen als menselijk schild. Dat zegt cle vluchtelingenorganisatie van de VN. Ondertussen bekommert de in ternationale gemeenschap zich om de politieke toekomst van het land. Op initiatief van de Verenigde Naties komt er een VN-conferentie over de weder opbouw van Afghanistan. De VN willen een multi-etni- sche overgangsregering na de val van de Taliban. Een interna tionale vredesmacht zou moe ten toezien op een vreedzame overgang. Groot-Brittannië heeft gisteren aangekondigd 'enkele duizenden militairen' paraat te houden voor die vredesmissie. De Egyptische president Moebarak wil geen Arabische militairen naar Af ghanistan sturen. Hij vindt dat moslims uit Aziatische landen de aangewezen vredehandha- vers zijn. ANP/DPA/RTR pagina 5: opmars alliantie (Advertentie) 16 EN 17 NOVEMBER vrijdag 16 november van ïo.oo tot 21.00 urn- zaterdag 17 november van 10.00 tot 17.00 uur Als u op 16 of 17 november slaagt voor een ook nog eens kans op een prijs van 5000,-- Onder druk van de politieke verhouding in de Eerste Kamer wordt de nieuwe ammoniakwet veel milder dan het kabi net eigenlijk wil. Niet 14.000 veehouderijen die in de buurt van natuurgebieden liggen, maar waarschijn lijk minder dan 3000 bedrijven zullen moeten ver huizen. Zolang je leeft is het in Le Lavandou goed toe ven, maar er is geen ruimte om dood te zijn. De sterke vergrijzing in het Franse badplaats je bij Saint Tropez leidt tot een absurde strijd om uitbreiding van de begraaf- A plaats. België heeft zich gisteren ge plaatst voor het wereldkam pioenschap voetballen. De zuiderburen wonnen net als zaterdag met 1-0 van Tsje chië. Invaller Wilmots schoot kort voor tijd vanaf 11 meter onberispelijk raak. Ook Duitsland, Slovenië en Tur kije plaatsen zich voor het WK, volgend jaar in Zuid-Korea en Ja pan. Sinterklaas speel je niet, dat bén je, vindt Middelburger Mattijs Franken. Klazen en Pieten moeten in hun rol blijven. Dus drinkt Sinter klaas geen alcohol, maar fris met een riet je. En mag de verwarming niet te hoog staan als zwarte Piet op huisbezoek komt. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9 en 11; sport: 13 en 14; zee land: 15,16,17,19 en 21; kunst cultuur. 23,24,25,26 en 27. VLISSINGEN - Nederlandse vissers hebben besloten het eer ste kwartaal van 2002 drie we ken minder te vissen om kuitzie- ke schol en ook kabeljauw te sparen. Zij willen de Europese Unie hiermee tevens een alter natief bieden voor een verplich te sluiting van delen van de Noordzee, zoals vorig jaar mei tien weken gebeurde. Hoe de stilligregeling precies ingevuld gaat worden, weet vis serijbestuurder B. Marijs uit Arnemuiden nog niet. Het be sluit is nog maar net genomen. Vissers mogen in principe ook zelf bepalen hoe zij met de stil ligregeling omgaan. „We kunnen drie dagen in de week gaan vissen in plaats van vier", stelt Marijs zich voor, „of je kunt drie keer een week in de haven blijven. Het effect is het zelfde: er wordt twaalf dagen, oftewel drie visweken niet ge vist." Dat visserij-organisaties, de Nederlandse Vissersbond en de Federatie van Visserijvereni gingen, tot een vrijwillige stil ligregeling komen, is bijzonder. Dat heeft niet alleen met de druk uit Brussel te maken. In visserij kringen wordt al jaren aangedrongen op het beperken van de visserij in de tijd dat schol kuit aan het schieten is. De vis is dan erg dun. En vissen kost dan jong broed. Vissers konden het echter nooit eens worden over een stilligre- geling. door Ap van den Berg DEN HAAG - Autoverkopers, dealers van plezierjachten, kunst- en antiekhandelaren, ju weliers, diamantairs, advoca ten, notarissen en accountants moeten binnenkort alle al dan niet verdachte transacties vanaf 15.000 euro, ruim 33.000 gul den, melden bij justitie. Wie zich niet houdt aan die mel dingsplicht, riskeert maximaal twee jaar celstraf. De kopers van de luxe artikelen moeten zich in de toekomst bij aankoop legitimeren. Minister Zalm van Financiën kreeg gisteren in de Kamer groen licht voor deze maatrege len tegen het witwassen van zwart (crimineel) geld. Ook uit het oogpunt van terrorismebe strijding kan de meldplicht vruchten afwerpen. Binnenkort buigt de Senaat zich erover, waardoor de wetswijziging voor 1 januari van kracht kan zijn. De minister meldde de Kamer dat ook de creditcardmaat schappijen en de casino's straks onder de meldplicht vallen. Er bestaat al sinds enkele jaren een vergelijkbare meldplicht voor financiële instellingen. Minister Zalm breidt de zoge noemde Wet Melding Ongebrui kelijke Transacties uit mede met het oog op de invoering van de euro. Naar verwachting pro beren veel mensen hun zwarte Advertentie guldens de komende maanden nog snel uit te geven. Zalm zegde toe extra geld te ste ken in aanvullende arbeids plaatsen bij het OM, om ver dachten snel voor de rechter te kunnen brengen. Wie geldbedragen aanbiedt net onder de grens van 15.000 euro, het 'smurfen', valt eveneens on der de meldplicht. GPD (Advertentie) The Corrs The very best of Madonna Greatest Hits Laura Pausini The best of All Saints All hits Phil Collins Hits- Tracy Chapman The collection Songs The very best of singer/songwriter Prince The very best of The Eagles The very best of Sarah Brightman The very best of 49^3 49^3 49-95" 49-&S 49^3 49^5" 47^5" 49^5" 39:95" Nu één van deze CD's met de CD-single 'The music's no good without you' van Cher SAMEN ^/l AC VOOR Jt. €15.86 Actie geldig t/m 21 november 2001 ALCATEL GSM +1 DUTCHTOIUE ALLIN €20l GRATIS KUK OP PAGINA 12 (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1