11111' j® Crash Airbus is ongeval Ook Middelburg heeft weer gas Wie is er bang voor de overgang? 14° Alliantie staat voor Kaboel Schroder dreigt met opstappen Zakkenroller springt uit rijdende trein I HR-Dubbelglas j Zeker 260 dodenzes vermisten in New York jfk- ZA Conflict over lastenverlichting ABN Amro raakt in zwaar weer Bliksemgevoelige wijk Jelle ten Rouweiaar vol ambities VVD vindt Van Aartsen in terrorisme-notitie veel te lief voor Saoedi's Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 €12,48 N 4 Enkele buien Af en toe buien, later met hagel of natte sneeuw. Matige noordenwind bij circa 8 graden. Witte juf op zwarte school 244e jaargang no. 268 dinsdag 13 november 2001 los nummer 1,00 2,20) KABOEL - De gewapende op positie in Afghanistan heeft me de dankzij Amerikaanse lucht steun gisteren opnieuw fors terrein veroverd op de heersen de Taliban. De troepen van de Noordelijke AJliantie zouden op zes kilometer van de hoofdstad Kaboel staan. Volgens een woordvoerder van de Alliantie wachten zij verdere opdrachten van hun comman danten af. De Taliban-strijders zouden Kaboel al massaal heb ben verlaten. Maar de Afghaan se ambassadeur in Pakistan, mullah Zaeefontkende dat gis teravond. De Alliantie zou volgens slechts deels onafhankelijk bevestigde berichten een flink aantal pro vincies in handen hebben; Samangan, Jauzjan. Sar-i-Pul, Bamian, Badghis, Balch. Farjab en Kunduz. De provincies Ta- char en Baghlan zijn deels in de handen van de Alliantie. Het westelijke Herat, een van de oudste steden ter wereld, is vol gens de Alliantie ook veroverd, maar volgens de Taliban con troleren ze de stad nog altijd. De inname van Herat door de Alli antie zou de anti-Talibankrach- ten toegang bieden tot de strate gische weg naar Kandahar, het bolwerk van de Taliban. Zondag liepen drie buitenland se journalisten in een hinder laag die de Taliban hadden ge legd voor de Alliantie. De twee Francaises en een Duitser kwa men om. Dit hebben Afghaanse diplomaten in Doesjanbe be kendgemaakt. De omgekomen Duitser Volker Handloik (40) werkte voor het weekblad Stern. De Franse slachtoffers zijn Johanne Sutton (34) van de Franse radio-omroep RFI en RTL-journalist Pierre Billaud (31). RTR/AFP/DPA BERLIJN - De Duitse bonds kanselier Gerhard Schroder heeft gedreigd te zullen opstap pen als de rood-groene coalitie de regering niet steunt bij het sturen van troepen naar Afgha nistan. Dat heeft een bron binnen de co alitie gisteravond verklaard. Schroder zou ook de coalitie van zijn sociaal-democratische par tij met de Groenen open willen breken als er geen meerderheid komt voor de mobilisatie. Volgens de bron uitte de bonds kanselier het dreigement nadat duidelijk was geworden dat twintig partijgenoten hadden aangegeven nog te twijfelen over de inzet van 3900 Duitse soldaten. RTR AMSTERDAM - Een zakken roller is gisteravond om het le ven gekomen nadat hij in Am sterdam uit een rijdende trein was gesprongen. De man had even daarvoor ge probeerd een passagier te bero ven. Volgens een woordvoerder van het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) sprong het slachtoffer ter hoogte van het metrostation Strandvliet in Amsterdam-Zuidoost uit de trein, die op dat moment onge veer honderd kilometer per uur reed. ANP Advertentie /Jutte. tS( Glashandel MELIESTE I Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 Een legertje brandweerlieden werkt in de straten van Queens. van onze redactie buitenland DEN HAAG - Geen overleven den, geen aanwijzing voor een terroristische achtergrond. Dat waren gisteravond de belang rijkste conclusies na het neer storten eerder op de dag van een Airbus A3 00 van American Air lines in Queens, een wijk van New York. Crash New York n yj l ATLANTISCHE OCEAAN Airbus A300 op weg naar Dominicaanse J ll RePubliek, crasht vlak z1tij na start van a Geen van de 251 passagiers en negen bemanningsleden heeft de ramp over leefd. De luchtvaartmaatschappij American Airlines deelde mee dat er geen Nederlanders aan boord waren. Hulpverleners hadden tot vanochtend- vroeg 225 lichamen geborgen. Nog on duidelijk is hoeveel doden op de grond zijn gevallen. Zes mensen worden hier vermist. Er is sprake van enkele tiental len gewonden. Verscheidene huizen vlogen in brand nadat brokstukken van het volgetankte toestel erop terecht wa ren gekomen. Motor Ooggetuigen berichtten dat de Airbus kort na de start van het John F. Kenne dy-vliegveld van New York een motor vexioor, waarna het toestel op een ar beidersbuurt in Queens stortte. Vlak voor het toestel vrijwel loodrecht naar beneden kwam, heeft de piloot brarxd- stof geloosd, hetgeen volgens experts op ernstige problemen duidt. De afge broken straalmotor kwam vier straten van de rest van het toestel neer. Des kundigen hebben gisteren gewezen op eerdere problemen met motoren van het Airbus-type dat in New York neer stortte. Het gaat om motoren die door General Electric (GE) zijn gemaakt. The New York Times weet twee geval len: in april 2000 viel een dergelijkemo- tor van een DC10 van Continental Air lines. Een maand later brak er een van een Boeing 767 van Varig (Brazilië). GE zegt niets te weten van deze problemen. De zwarte doos en de voice-recorder van het toestel zijn gevonden. De ix-onie wjl dat de wijk waar de Air bus te pletter sloeg, al zwaar getroffen was door de aanslagen op 11 september op het World Trade Center. In dit deel woonden veel brandweerlieden die om het leven kwamen bij de reddingswerk zaamheden bij het WTC. Direct na de ramp ontstond de vrees dat het om een nieuwe terroristische aan slag ging, maar woordvoerders van de foto Victor Nicastro/AP Amerikaanse regering en de FBI kwa men al snel met vex-klaringerx dat niets daarop duidde. In New York was burge meester Guiliana snel ter plaatse. Hij had de stad direct na het nieuws in de hoogste staat van paraatheid gebracht. Tunnels en bruggen werden afgesloten, de drie vliegvelden gingen dicht en ge- vechtsvlieguigen verschenen boven de stad. Enkele uren later werden de mees te maatregelen weer ingetrokken. Hartverscheurend De dertien jaar oude Aii'bus was kort voor negen uui' 's ochtends opgestegen van JFK met bestemming de Domini caanse Republiek. Het merendeel van de passagiers bestond uit Dominica nen. Op het vliegveld van Santo Do mingo hadden zich tientallen vertwij- felde familieleden verzameld nadat het nieuws van de ramp bekend was gewor den. Er speelden zich haxtverscheuren- de taferelen af. GPD/ANP Pagina 2; Queens denkt aan aanslag Airbus A300 Manhattan W (I /y Guaraiè\ u NEW JERSEY KICW y/YORK Queens Brandweermannen doorzoeken de wrakstukken van het neergestorte toestel. foto Marshall Mantel/EPA door Maurits Sep MIDDELBURG - De gasstoring die delen van Walcheren en de (Advertentie) Bevelanden dagenlang in de kou zette, is voorbij. Tegen half zes gistermiddag zijn de laatste woningen irt Middelburg weer aangesloten op het gas. Dit met uitzondex-ing van de woningen waar de nxonteurs niemand thuis troffen. Hoeveel dal ex- zijn, kon Delta Nutsbedrijven gisteren niet zeggen. Dat Middelburg als laatste ge holpen zou worden, stond voor Delta vanaf het begin vast. „We zijn aan de buitenzijde van het probleemgebied begonnen en hebben als het ware naar het centrum toegewerkt. Dat was de meest logische volgorde ge zien de vorm van het netwerk", verklaart woordvoerster M. van Zuilen van Delta. Kon aanvankelijk nog redelijk volgens een planning worden gewerkt, na de komst van extra monteui'S van andei'e energie- en installatiebedrijven lukte dat niet meer. Er wax-en toen zo veel mensen onderweg, dat het ondoenlijk was volgens een strak schema te werken. Het netwerk bleek bovendien zo uit gebreid dat het lastiger was om de stikstof uit de leidingen te krijgen dan aanvankelijk ge dacht. Verder werd de planning in de war geschopt dooi'dat mensen toch zelf probeerden het man kement te verhelpen. Daardoor ging een aantal apparaten stuk. Dat heeft ons veel tijd gekost", zegt Van Zuilen. Dauwendaele Een aantal bewoners van de Middelburgse wijk Dauwenda- le heeft zaterdag ixx-enlang no- De PvdA ziet verlaging van de pi-emies voor WW en WAO als middel om de loonkosten voor bedrijven in de hand te houden. Coalitiegenoot VVD wil het bedrijfsleven juist tegemoet ko men door een verlaging van de vennootschapsbelas ting. De werkgeversox-ganisatie VNO-NCW staat hierbij aan de kant van de PvdA. ABN Amro heeft in het derde kwartaal de winst met veertig px-ocent zien tex-uglopen in vex-gelijking met het zelfde kwartaal vorig jaar\ De bank boekte tot en met september een x-esultaat van 1,05 miljax-d gulden. Ook voor de rest van dit jaar en volgend jaar ziet ABN Amro geen verbe- T tering. Voor de tweede keer in twee maanden tijd is de Vlissingse wijk Rosenburg getroffen door blikseminslag. Het is hier altijd raak, klagen bewonex-s. De hoge gx-ondwaterstand en zormecollectox-en op de daken ti'ekken mogelijk on weer aan. Met Emmen doet hij mee in de bovenste regionen van de eerste divisie en met Jong Ox-anje probeext hij van avond in de return tegen Jong Engeland kwalificatie af te dwingen voor de Europese kampioenschappen. Jelle ten Rouwelaar is een zekerheid in de ploeg van Mai'k Wotte. De twintigjarige keeper, die volgend seizoen bij PSV speelt, kijkt Q voox-uit. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7 wetenschap: 8; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15,17; sport: 19 en 21. door Erwin Tuil DEN HAAG - Een kleine kring van radicale moslims in Neder land moet bereid worden geacht tot terroristisch geweld. Dat is de voornaamste conclusie in de langverwachte nota van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken over terrorisme in Neder land. Minister Van Aartsen van Bui tenlandse Zaken schrijft in de uitgebreide notitie aan de Tweede Kamer onder meer dat Nederland kwetsbaar is in ver band met de aanwezigheid van internationale ox-ganisaties, de havens van Rotterdam en Am sterdam, Schiphol als een van de grootste luchthavens van Eu ropa en Amerikaanse bases. Uitvalsbasis Nederland is wat Buitenlandse Zaken betx-eft één van de be langrijkste toegangspoorten tot Europa en daardoor ideaal voor radicaal islamitische terroris ten die ons land willen gebrui ken als uitvalsbasis voor aan slagen hier, in Europa of elders in de wereld. Het Kamerlid Geert Wilders (VVD) had in december 1999 een motie ingediend met het ver zoek om een notitie. Wilders prees in een eerste reactie het kabinet over de wijze waarop de risico's worden ingeschat. Maar het WD-Kamerlid geeft Van Aar-tsen een vette onvoldoende voor de wijze waarop hij de rol van Saoedi-Arabië schetst in de ondersteuning van het interna tionale terrorisme. Het geeft volgens Wilders geen pas om de Saoedische machthebbers om wat voor reden dan ook in de slachtofferrol te zetten, zoals in de notitie gebeurt. Inhoudelijk voegt notitie wei nig toe aan een in april versche nen rapport van de Binnenland se Veiligheidsdienst. GPD (Advertentie) deloos zonder gas gezeten. Door een misverstand was een ge luidswagen die eerst de Edelste- nenbuuit had ingelicht over de storing, ook door een deel van Dauwendale geroden. „Eén wa gen heeft inderdaad wat te ruim rondgereden", bevestigde de woordvoerster gisteren. Het gaat vex-moedelijk nog en kele weken duren vooxxlat de oorzaak van de storing in het gasmengstation is achterhaald, pagina 15: zwakken en zieken eerst noodopvang niet nodig de loop van het verkeerde gas naam:c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters.m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat- nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e majl_ twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- c per maancj met nummer: automatische incasso 19,25/42,42). handtekening: c per kwartaal met automatische incasso (€52 ,-/ƒ 114,59). D per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- T vens In de eolofon treft u nadere informal aan ^"3™° Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" e" 125 sü wo do vr za (postzegel niet nodig) Kijk op www.apotheek.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1