Nog duizenden mensen in de kou Melkert houdt enquête naar bouwfraude achter de hand GOES! MERKEN DEALERS RUIM 300 AUTO'S Afghaanse oppositie boekt terreinwinst Kloetinge en Hoek overtreffen zichzelf Delta Nutsbedrijven blijft manen tot voorzichtigheid Doden door overstroming Algerije Delta geeft getroffenen 150 gulden Rebellen gijzelen 60 dorpelingen in Macedonië OCCASION SHOW ZEELANDHALLEN Bergingsschip Koersk terug Viskweek wacht enorme groei Oranje stelt teleur Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 244e jaargang no. 267 maandag 12 november 2001 los nummer€ 1,00 2,20) door A. J. Snel MIDDELBURG - Het ge vaar voor explosies als ge volg van de gasstoring bij de NV Delta Nutsbedrij ven is nog niet geweken. Delta is niet in staat geble ken alle twintigduizend huishoudens, die het weekeinde in de kou kwa men te zitten, opnieuw op het net aan te sluiten. Ongeveer 3500 woningen in Middelburg, ten noorden van het Kanaal door Walcheren, worden pas vandaag door een van de driehonderd monteurs bezocht. In honderden wonin gen werd niemand aangetrof fen. Voor beide categorieën blijft de waarschuwing van kracht: sleutel niet zelf, maar stel Delta op de hoogte en wacht op een monteur. Delta heeft gisteren de verwar ming in de meeste scholen weer aangesloten. De laatste scholen worden vanochtend nog voor aanvang van de lessen gehol pen. De storing, die grote delen van Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren een heel of gedeelte lijk weekeinde ontregelde, trad vrijdagavond rond half acht op. In het gasmengstation in het Sloegebied, waar aan hoog-ka- lorisch Engels aardgas stikstof wordt toegevoegd om het ge schikt te maken voor huishou delijk gebruik, werd door nog onbekende oorzaak een ver keerd mengsel aangemaakt. Als gevolg daarvan raakten vrijwel alle gasgestookte installaties MIDDELBURG - NVDel- ta Nutsbedrijven gaat alle klanten die last hebben gehad van de gasstoring, een bedrag overmaken. In december krijgen de standaardconsumenten 150 gulden per aanslui ting terug en klanten met een grotere gasmeter - te denken valt aan restau rants en snackbars - 500 gulden. De reductie wordt gegeven ter bestendiging van de goede band met de klanten. Het bedrijf bena drukt dat het niet ver plicht is tot het geven van een schadevergoeding en spreekt van een coulance- regeling. Zaterdag stelde directeur J. de Back dat de vraag wie verantwoorde lijk kan worden gesteld voor de schade van latei- zorg is. Eerst moet aan de veiligheid worden ge dacht, dan aan oplossing van de problemen, vervol gens aan de kosten en ten slotte aan wie die zal beta len, zei hij. Intussen is Delta na juridisch graaf werk tot de slotsom geko men dat het bedrijf niet aansprakelijk is voor de schade. Niettemin wordt een gebaar gemaakt, dat de onderneming 3,5 tot 4 miljoen gulden gaat kos ten. buiten werking. Directeur J. de Back van Delta, die sprak over een storing 'die nooit had mogen gebeuren', verwacht dat het twee tot drie weken zal duren voor de oorzaak achterhaald is. De omvang van het probleem, dat zich vanaf half acht ontwik kelde, werdpas in de loop van de vrijdagavond zichtbaar toen mensen massaal met telefoni sche meldingen bij Delta en bij de politie kwamen. Kort voor half twaalf werd vastgesteld dat sprake was van een verhoogd ri sico en formeerden de burge meesters van Borsele, Veere, Noord-Beveland en Middelburg met de Delta-directie, de poli tie, de regionale brandweer en de GGD een beleidsteam. Vijftig mensen van de mobiele eenheid werden ingezet om vanuit ge luidswagens de bevolking op de hoogte stellen. Dat leidde vaak tot verwarring. Veel mensen werden uit hun slaap gehaald en begrepen de mededelingen niet of slechts gedeeltelijk. In de loop van de nacht werd de ope ratie met de geluidswagens her haald. Er werd geadviseerd de hoofdgaskraan dicht te draaien en te wachten op nadere actie van Delta. Het nutsbedrijf stuurde zater dag honderd monteurs op pad om de woningen opnieuw op het gas aan te sluiten. Dat aantal groeide in de loop van het week einde tot ruim driehonderd, mede door hulp van collegabe- drij ven en van een aantal instal latiebedrijven in de provincie. Niettemin bleek het, onder meer door de fijnmazigheid van het net in Middelburg, nietmogelijk alle huishoudens te helpen. Gis teravond om elf uur werd de operatie onderbroken tot van morgen acht uur. Vanaf dat tijd stip zullen de overige klanten alsnog worden geholpen. Delta richtte gedurende het hele weekeinde een telefooncentrum in, waar steeds dertig mensen beschikbaar waren. Het bedrijf kreeg 16.000 telefoontjes te ver werken. De politie stond ook ve le honderden mensen te woord. De brandweer bracht kort na de storing honderd man in staat van paraatheid. Bij de hulp door de monteurs werd bij uitzonde ring voorrang gegeven: aan ver zorgingshuizen en een kleine honderd mensen met een medi sche indicatie, pagina 7: voorlopig geen Brits gas lange dagen voor monteurs Monteurs brengen bij de familie De Ridder in Arnemuiden de gaskachel weer aan de gang. foto Ruben Oreel SKOPJE - Het conflict in de Balkanstaat Macedonië is na weken van rust verscherpt. Al banese rebellen namen gisteren zestig Macedoniërs uit een dorp in gijzeling, nadat de politie ze ven rebellen had aangehouden. De politie wilde gisteren in het noordwesten een gebied mij- nenvrij maken. Zij kwam zo het zevental op het spoor. De spanningen komen ruim twee maanden nadat in het land een vredesakkoord tot stand kwam. Het akkoord geeft meer rechten aan de Albanese min derheid in Macedonië. Derebel len die begin dit jaar de strijd aanbonden met de regering, le verden in september een deel van hun wapens in tijdens een Navo-operatie. DPA/AFP (Advertentie) 16 EN 17 NOVEMBER vrijdag 16 november van ïo.oo tot 21.00 uur zaterdag 17 november van 10.00 tot 17.00 uur door Ap van den Berg DEN HAAG - PvdA-fractie- voorzitter Melkert vindt dat er een parlementaire enquête moet komen als de Kamer van be windspersonen onvoldoende opheldering krijgt over de ver meende miljardenfraude in de bouwwereld. Hij zei dat giste ren in het tv-programma Bui tenhof. Melkert wordt in zijn opvatting gesteund door alle Kamerfrac ties. Zelfs de WD, van nature geen fervent voorstander van enquêtes, sluit dat middel op voorhand niet uit. ,,Ook wij ne men deze verbijsterende kwes tie hoog op", aldus WD-Ka- merlid Verbugt. Afgelopen vrijdag berichtte een ander tv-programma, Zembla, over een schaduwboekhouding bij het Groningse bouwbedrijf Koop Tjuchem. Na onderling overleg zouden aannemers bouwsommen kunstmatig hoog opdrijven en het extra geld on der elkaar verdelen. Ten koste van overheden en belastingbe taler. Ook werd beweerd dat ambtenaren van Rijkswater staat omkoopbaar zijn. „Een ernstige kwestie", rea geerde Melkert, „deze week is er al een eerste Kamerdebat." De onderste steen moet boven ko men. „Krijgt de Kamer er toch geen vinger achter, dan kan ik me - als stok achter de deur - voorstellen dat er een parle mentaire enquête volgt", zei hij. Tijdens zo'n enquête kunnen betrokkenen onder ede worden gehoord, zoals tijdens de Bijl merenquête. Directeur Priemus van het on derzoeksinstituut van de TU Delft, vindt dat het kabinet, Ka mer en andere betrokkenen snel moeten afrekenen 'met de geur van corruptie'. „De aantijgin gen moeten eerst worden bewe zen, maar er zijn meer signalen die in de richting van fraude wijzen." Priemus wees zelf op de hoge kosten van de Schipholtunnel. Minister Netelenbos (Verkeer) vorderde onlangs miljoenen guldens terug. In Amsterdam bleek dertig procent van de bie dingen op openbare werken te hoog. „Ik kan me bijna niet voorstellen dat het Openbaar Ministerie geen strafrechtelijk onderzoek begint", aldus Prie mus. Dat doet het OM pas als het de beschikking krijgt over de schaduwboekhouding. De eigenaar, een oud-directeur, wilde daar drie ton voorhebben. Toen justitie dat niet wilde ge ven, kreeg Zembla een kopie. „Het laatste bericht is dat wij toch de schaduwboekhouding zouden kunnen krijgen. We wachten maar even rustig af", aldus de woordvoerder van het OM. GPD AMSTERDAM - De Giant 4, het reusachtige pon ton dat de Russische onderzeeër Koersk wist te bergen, passeert de sluizen van IJmuiden. Het schip keerde gisteren terug in Nederland. Het ligt inmiddels afgemeerd bij de Amsterdamse scheepsreparaticwerf Shipdock. De civiele en mi litaire onderzoekers die het wrak van de vorig jaar Zware overstromingen in Algerije hebben aan zeker 340 men sen het leven gekost. Volgens de media is de regering van het- land verantwoordelijk voor het hoge dodental. Ze schreven gisteren dat de autoriteiten waarschuwingen van meteorologen hebben genegeerd en hebben ver zuimd voorzorgsmaatregelen te treffen. De viskweek in Nederland zal de komende jaren snel groeien. De rijksoverheid moet dan wel snel met regelgeving komen om die ambitie waar te kunnen maken, aldus het Productschap Vis. Het Nederlands elftal stelde zaterdag opnieuw te leur. Oranje kwam in de vriendschappelijke wed strijd tegen Denemarken niet verder dan 1-1. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; ge zondheid: 6; zeeland: 7, 9,10 en 11; sport: 13,14,15,16,17, 18,19,21,23 en 24 van onze redactie buitenland KABOEL - De Afghaanse oppo sitie heeft in het weekeinde nieuwe terreinwinst op de Tali ban geboekt. Na de verovering van de strategisch belangrijke stad Mazar-i-Sharif heeft de Noordelijke Alliantie diverse plaatsen in het noorden ingeno men en is ze verder in de richting van Kaboel opgerukt. De oppo sitie sluit een inname van de Af ghaanse hoofdstad niet uit. De Noordelijke Alliantie meld de gisteren dat ze de mijnstad Pul-i-Khumri hadden ingeno men, ten noordwesten van Ka boel. De oppositie meldde ver der dat in de westerse provincie Badghis de plaats Qala-i-Nau is veroverd. Ook zou ze de controle hebben over Taloqan, een ande re plaats in het noorden. De Taliban wilden weinig kwijt over de claims van de oppositie. Wel gaven ze toe dat ze zich om technische redenen uit drie noordelijke provincies hebben teruggetrokken. De Taliban kregen vrijdag na vijf weken van Amerikaanse en Britse aan vallen een zware tegenslag te verduren toen ze de controle over Mazar-i-Sharif kwijtraak ten. De stad ligt op een belang rijke aanvoerroute vanuit Oez bekistan. SAS Bij de inname van Mazar-i-Sha- rif kreeg de Noordelijke Allian tie steun van Britse militairen van de elite-eenheid SAS en Amerikaanse commando's. Zij nemen actief deel aan de strijd. Een journaliste van de Franse radio-omroep RFI is gister avond in het noordoosten van Afghanistan gedood bij gevech ten tussen de Taliban en de Af ghaanse oppositie. Johanne Sutton was bij de Noordelijke Alliantie toen die in de frontli nie in een hinderlaag van de Ta liban terechtkwamen. ANP/RTR/AFP/DPA pagina 5: Pakistan verstopt kernbommen verongelukte Koersk onderzoeken, hebben hun werkzaamheden gisteren officieel afgerond. Dat maakte de Russische Noordelijke Vloot bekend. Over uitkomsten wilde hij verder niets zeggen. Wel gaan bergers door met het zoeken naar omge komen opvarenden. Tot nu zijn 68 van de 118 lij ken geborgen. foto Ronald Goedheer/GPD (Advertentie) naam:d noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:o noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail- twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (postbankrekening- c Der maand met numme'- I I I I II I I I I I automatische incasso 19,25/42,42). handtekening: n Per Wartaal met automatische incasso 52,-/114,59). u ,j- o per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- T vens. Ir de colofon treft II nadere informitie aan. 436™,"° Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Pt ""71 Q01 yf "nnnnho" Antwoordnummer 123 /Uzi 14 UUUUUzi 4380 VB Vlissingen di wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1