Europees arrestatiebevel nabij In Rawalpindi begint de intifadah van Pakistan Arme landen fel van start op WTO-top Mist over arrestaties in Amerika na de aanslagen EU geeft fiat voor doorstart Sabena Veiligheidsdienst geeft Israëlische ministers bevel onder te duiken Vlaamse minister zoekt vriendelijker leeuw voor volkslied Nichtje Bush in Pirelli-kalender Scholieren ontvoerd in Burundi Italiaanse politicus Leone dood Helft Oostenrijkers xenofoob Duitsland verbiedt radarverklikker EU-voorzitter België komt met voorstel over verplichte uitlevering Dierentuin laat drie overtollige beren doden LONDEN - Lauren Bush, het nichtje van de Amerikaanse president, is gekozen als het gezicht van de Pirelli-kalender 2002. De 17-jarige staat in de nieuwe editie in het zwart ge kleed op de voorkant. De kalender was ooit beroemd om zijn naaktfoto's, maar dat is inmiddels veranderd. Een woordvoerder van Pirelli zei dat Lauren was uitgekozen als eerbetoon aan Amerika na de aanslagen op 11 september, zo meldde gisteren The Daily Telegraph. Lauren zit op een middelbare school in Texas, maar is al fotomodel. De dochter van Neil Bush, een van de jongere broers van de president, kwam eerder in het nieuws door haar e-mail-cor- respondentie met de Britse prins William. ANP BUJUMBURA - Rebellen van de Burundese rebellenbewe ging FDD hebben gisterochtend enkele honderden leerlingen van een middelbare school ontvoerd. Dat gebeurde in het noorden van de land, in het gehucht Musema in de provincie Kayanza. De rebellen staken de bibliotheek en de slaapzalen van het in ternaat in brand en namen vrijwel alle jongens mee.Volgens een woordvoerder van het bestuur van Musema zouden de re bellen hun slachtoffers willen inlijven als soldaat. Het is de tweede keer binnen een week dat rebellen scholieren ontvoeren. RTR/AFP ROME - De voormalige Italiaanse president Giovanni Leone is gisteren overleden, zo heeft zijn familie bekendgemaakt. De in Napels geboren politicus en professor werd in 1971 ge kozen tot staatshoofd. In 1978 werd hij gedwongen af te tre den wegens een omkopingsschandaal rond vliegtuigbouwer Lockheed. Giovanni Leone is 93 jaar geworden. De politicus Leone werkte in 1944 mee aan de oprichting van de christen-democratische partij. ANP/AFP/RTR INNSBRUCK - De helft van de Oostenrijkers vertoont in meerdere of mindere mate trekjes die duiden op vijandigheid ten opzichte van buitenlanders. Tot die conclusie komen onderzoekers van de universiteit van Innsbruck. Net iets meer dan een kwart (26 procent) van de Oostenrij kers heeft sterke gevoelens van vij andigheid, zei on derzoeksleider Günther Rathner gisteren. Voor het onderzoek ondervroegen de wetenschappers twee duizend Oostenrijkers van 15 tot 75 jaar oud. Daarbij bleek dat een van de tien ondervraagden als extreemrechts moet worden beschouwd. Van hen zei nauwelijks iemand recht streeks dat hij extreemrechtse ideeën aanhangt. Maar uit hun antwoorden op stellingen als 'Hitiers fout was de Tweede Wereldoorlog, maar verder waren de nazi's slimme mensen', bleek duidelijk wat hun opvattingen waren, zei Rathner. DPA BERLIJN - Vanaf 1 december is in Duitsland het gebruik van radarwaarschuwingsapparatuurof daarop gelijkende instal laties in auto's verboden. De Bondsraad (Eerste Kamer) stem de gisteren in met de nieuwe regels, die waren voorgesteld door het ministerie van Verkeer. Wie toch gebruik maakt van de apparatuur die de automobi list attendeert op radarsnelheidscontroles, kan een flinke boete verwachten. Daarbij wordt wel onderscheid gemaakt tussen overtreders die uit onwetendheid de regels negeren en degenen die dat willens en wetens doen. DPA zaterdag 10 november 2001 door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Criminelen in de Europese Unie krijgen te maken met een Europees arrestatiebe vel. Een grote meerderheid van de EU-lidstaten gaat akkoord met een lijst van 28 misdaden waarbij arrestatie en uitleve ring verplicht is. Brusselse di plomaten spreken van een 'grote stap voorwaarts.' Nederland volgt de ontwikkeling met ar gusogen. Sinds de terreuraanslagen in de VS staat de EU onder grote druk eindelijk werk te maken van een Europees arrestatiebevel. De verplichte aanhouding en uitle vering van misdadigers als een lidstaat daarom verzoekt, zou de strijd tegen terroristen en in ternationale bendes vergemak kelijken. Politiek ligt de kwestie echter gevoelig, omdat de EU- landen hun nationale strafrecht deels overboord moeten zetten. Om de ontstane impasse te doorbreken, heeft België als LYCKELSE - Zweedse dieren beschermers zijn woedend op de dierentuin van de Noord- Zweedse plaats Lyckelse. Daar zijn drie jonge beren afgemaakt wegens overbevolking van het berenverblijf. De actievoerders trokken giste ren de straat op. Zij vinden het doden van de dieren 'onverant woordelijk'. Als de dierentuin zo bang is voor overbevolking moet zij zorgen voor geboorte regeling, redeneren zij. De acht maanden oude beren Bjorne, Bolli en Bompa - ge noemd naar figuren in een tv- serie voor kinderen - zijn don derdag afgemaakt. De dieren tuin zei geen andere mogelijk heid te zien, omdat er voor de dieren ook geen plaats was in andere dierentuinen in Noord- Europa. De afgemaakte beren worden opgezet door een preparateur. Het vlees wordt verkocht aan een slachthuis. AFP EU-voorzitter deze week een compromis op tafel gelegd. Er worden 28 soorten misdaden opgesomd waarbij uitlevering op verzoek een plicht is. Het treft terrorisme, mensenhandel, seksueel misbruik van kinde ren, fraude, wapenhandel en de handel in hormonen en gestolen auto's. Ook kapingen, milieu misdaden, piraterij, de handel in verdovende middelen en ra cisme staan op de lijst. Voor mis daden die niet genoemd wor den, is uitlevering pas mogelijk als het delict in beide betrokken landen strafbaar is. Tijdens een eerste bespreking door diplomaten bleek dat een grote meerderheid van de EU- landen het compromisvoorstel steunt. Minister Korthals (Jus titie) was tot nog toe beducht voor een uitgebreide lijst met misdaden die per definitie tot uitlevering leiden. Hij vreest dat Nederland straks mensen moet aanhouden voor delicten die in ons land niet strafbaar zijn. In het compromisvoorstel wordt benadrukt dat de 'zwarte' lijst op elk gewenst moment kan worden uitgebreid. Europees Commissaris Vitorino (Justitie) deelt de Nederlandse zorgen allerminst. ,,De EU-lan- den mogen hun strafrechtelijke verantwoordelijkheid niet ont lopen. Wij respecteren de ver schillen in nationale wetgeving, maar we kunnen het Europese arrestatiebevel niet langer op houden vanwege juridisch- technische kwesties." Uitholling Behalve over de lijst maakt Ne derland zich zorgen over de mo gelijkheden die het straks heeft om een uitleveringsverzoek te toetsen. Het compromis geeft twee maanden de tijd voor na der onderzoek, maximaal met een maand te verlengen. Ver scheidene juristen betitelden het Europese arrestatiebevel onlangs als een uitholling van het strafrecht. De EU-regeringsleiders, inclu sief premier Kok, hebben vorige maand echter afgesproken dat het EU-arrestatiebevel voor het eind van het jaar geregeld is. Volgende week vrijdag bespre ken de EU-ministers van Justi tie het voorstel van België. GPD Anti-globalisten demonstreren in Washington tegen de WTO. foto Pablo Martinez Monsivais/AP door James McConigal DOHA - De arme landen hebben bij de ope ning van de top van wereldhandelsorgani satie WTO in Qatar gisteren aangekondigd zich met hand en tand te zullen verzetten te gen een nieuwe ronde van liberalisering van de wereldhandelsregels. De landen van Afrika en het Caribisch ge bied strijden samen met India tegen de plannen van de VS en Europa om een groot aantal tariefmuren af te breken. De arme landen menen dat alleen de geïndustriali seerde landen daar beter van zullen worden en dat him op landbouw gebaseerde econo mieën nauwelijks meer exportmogelijkhe den zullen krijgen. Waarnemers bij de top in de hoofdstad Doha van Qatar toonden zich verrast door de fel heid van de arme landen, die een schaduw over de opening heeft geworpen. De waar nemers menen dat de VS en de EU de ko mende dagen heel wat concessies zullen moeten doen om het andere blok over de streep te trekken. De VS en de EU willen meer goederen kun nen exporteren naar ontwikkelingslanden, die op hun beurt de eigen industrie proberen te beschermen. Deze landen willen makke lijker hun landbouwproducten kunnen af zetten in het rijke westen, waar de land bouw protectie geniet. Ook het milieu en sociale werkomstandig heden in bedrijven zullen voor de nodige hoofdbrekens zorgen. De arme landen vin den hun economische problemen zo groot dat zij hierover door het rijke Westen niet lastig willen worden gevallen. Extreem De veiligheidsmaatregelen rondom de bij eenkomst van de 142 WTO-delegaties zijn vanwege de oorlog in Afghanistan extreem. Zowel de locatie als de visabeperkingen zorgen voor een volstrekte afwezigheid van demonstranten, die de vorige bijeenkomst in Seattle twee jaar geleden met veel geweld verstoorden. De bijeenkomst duurt tot en met dinsdag. Volgens plan zal morgen China tot de WTO worden toegelaten en een dag later Taiwan. GPD door Ans Bouwmans WASHINGTON - Het Ameri kaanse ministerie van Justitie heeft besloten niet langer het aantal mensen te melden dat na de aanslagen op 11 september is gearresteerd als mogelijke ver dachte of getuige. Het is ondui delijk wat er met de tot nu toe bijna 1200 arrestanten is ge beurd, hoeveel er zijn vrijgela ten en wie nog ergens in de Ver enigde Staten vastzit. Tot verontrusting van juristen, (Advertentie) Leenhou'ts Slaapspeciaalzaak Schoondijke www.leenhouts-bedden.nl burgerrechten- en immigran tengroepen heeft het ministerie besloten juist nog minder infor matie te verstrekken. Dat gebeurde nadat federale autori teiten elkaar deze week tegen spraken over het aantal vrijla tingen. Volgens bronnen van dagblad de Washington Post, dat uitge breid onderzoek heeft gedaan naar de arrestaties, is een groot deel van de arrestanten opge pakt door de FBI op verdenking van overtredingen die niets met 11 september te maken hebben. De verdachten zijn overgedra gen aan lokale autoriteiten en zouden voor onbepaalde tijd vastgehouden worden. Dit met het oog op mogelijke betrok kenheid met terrorisme die latei- in het onderzoek kan blijken. Afgeschermd Volgens protesterende advoca ten worden de arrestanten, bijna allemaal Arabische en Aziatische immigranten, afge schermd. Juridische bijstand wordt bemoeilijkt en de pers krijgt geen toegang. Ook zijn er berichten over mishandeling en bruut politieoptreden. Het ministerie verstrekt geen informatie over namen en ver denkingen. Door de geheimzin nigheid is het erg moeilijk vast te stellen of de arrestaties grondwettelijk wel deugen, al dus de burgerrechtenbeweging. Immigratiedienst Volgens de Immigratiedienst INS zitten ongeveer tweehon derd mensen vast omdat ze geen geldige immigratiepapieren hebben. Er zouden verder hon derden 'belangrijke getuigen' worden vastgehouden, bijvoor beeld mensen die elkaar na 11 september belden om de aansla gen toe te juichen. Slechts een klein groepje (onge veer 10 mensen) wordt er van verdacht deel uit te maken van het terreurnetwerk dat achter de aanslagen zit. Het onderzoek schiet niet erg op, mede omdat deze verdachten zwijgen. Nog niemand is in staat van beschul diging gesteld. Advocaten hebben gisteren ook hun afschuw uitgesproken over het besluit van minister .Ash- crof t van Justitie om vertrouwe lijke gesprekken tussen advo caat en cliënten af te luisteren en post te onderscheppen als er een verdenking is dat die wor den gebruikt voor terrorisme. Advocaten hopen dit plan via de rechter te dwarsbomen. GPD Veiligheidsmensen proberen in Quetta aanhangers van een religieuze partij in toom te houden. foto Arshad Butt/AP door Harald Doornbos RAWALPINDI - De rookplui men die boven het oude centrum van Pakistans miljoenenstad Rawalpindi hangen, beloven weinig goeds. Brandende auto banden liggen op straat, joelen de mannen rennen met zakdoe ken voor hun monden en stenen in hun handen door de stegen. De woede van radicale Pakis taanse moslims over de Ameri kaanse aanvallen op Afghanis tan bereikte gisteren het kookpunt. Tijdens de geweld dadigste protesten tot nu toe vielen in de Punjab provincie zeker drie doden, nadat de poli tie het vuur opende op een groep van Pakistaanse Talibanaan- hangers. In Rawalpindi vielen door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Europese Commissie staat toe dat de Belgische overheid een overbrug gingskrediet van 125 miljoen euro steekt in dochtermaatschappij DAT (Delta Air Transport). Het krediet was vorige maand toegekend aan het toen nog in doodstrijd verkerende Sabena. Air Belgium of Sabena Light, zoals de nieu we maatschappij genoemd wordt, had ei genlijk al gisteren operationeel moeten zijn. Dat bleek niet haalbaar. Volgens de Belgi sche minister Daems van Overheidsbedrij ven is haast geboden, omdat er kapers op de kust zijn, zoals Lufthansa, Virgin Express en KLM. Aan het overhevelen van activiteiten en personeel van Sabena naar DAT zitten ha ken en ogen. Zo is de financiering een pro bleem. Eerder deze week bereikte de rege ring een akkoord met Belgische banken en bedrijven om 155 miljoen euro te investeren in de nieuwe luchtvaartmaatschappij. De drie gewestelijke investeringsmaatschap pijen (Vlaanderen, Wallonië en Brussel) leg gen samen nog eens 45 miljoen euro op tafel. Grote vraag is of Europa ermee akkoord is, dat de overheid via een sluipweggetje geld pompt in het opstarten van een nieuwe luchtvaartmaatschappij. Aan het overhe velen van het overbruggingskrediet naar DAT zijn alvast strenge voorwaarden ver bonden. Zo mag het geld niet gebruikt wor den voor nieuwe investeringen, maar moet het krediet aangewend worden voor het be talen van rekeningen en achterstallige sala rissen. De Commissie betitelt het krediet nadrukkelijk als noodhulp. De doorstart van DAT helpt 1700 Sabena- medewerkers aan een nieuwe baan. Renda bele dochters van de luchtvaartmaatschap pij, zoals de hotelketen, Sabena Technics en chartermaatschappij Sobelair, gaan op ei gen kracht verder. Ongeveer 5100 van de in totaal meer dan 12.000 werknemers hangt ontslag boven het hoofd. Ook Canada 3000, de op een na grootste luchtvaartmaatschappij in Canada, is gis teren abrupt gestopt met vliegen wegens grote financiële problemen. Daardoor zijn duizenden passagiers gestrand. GPD verscheidene gewonden tijdens veldslagen tussen politie en de monstranten. Door het hele land werden vijfduizend aan hangers van religieuze partijen gearresteerd. Alle ingrediënten waren giste ren aanwezig om de dag te vre zen. Vrijdag is de gebedsdag voor de moslims. Daarbij heb ben radicale islamitische partij - en opgeroepen tot een nationale staking tegen president Mus harraf. Die brengt juist een be zoek aan New York waar hij een ontmoeting had met de Ameri kaanse president Bush. Overal waar de pro-Talibande- monstranten zich bevinden, klinkt de kree{: 'Bush - kuta', 'Bush is een hond'. Aan het be gin van de middag gaat het er nog vreedzaam aan toe. Tegen een uur of drie, nadat de gebeden in de moskeeën voorbij zijn, blokkeren zo'n 1500 de monstranten een hoofdweg. De massaal aanwezige politie laat hen in eerste instantie proteste ren, maar agenten in oproeruit- rusting grijpen onmiddellijk in nadat jongeren autobanden in brand steken en barricades van stukken hout en vuilcontainers oprichten in het centrum van de door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De recente moord op minister van Toerisme Ze'evi en dreigementen door Palestijn se organisaties hebben paniek gezaaid onder hoogwaardig heidsbekleders in Israël. Op last van de veiligheidsdienst zijn twee ministers ondergedoken. Minister Ben-Eliezer van De fensie (Arbeiderspartij) heeft zijn huis verlaten. Naar verluidt brengt hij de nachten nu door in steeds wisselende hotelkamers in Tel Aviv. Minister zonder por tefeuille Naveh (Likoed) is hals over kop met zijn gezin verkast naar geheime plaats. De veiligheidsdienst zou de operaties hebben uitgevoerd op grond van specifieke informa tie. De Palestijnse dreigemen ten zijn een direct antwoord op de liquidatie door Israël van Pa- lestijnen die het verdenkt van betrokkenheid bij terreuracties. De moord op Ze'evi was voor de regering van premier Sharon het sein voor een nieuwe serie moordaanslagen op de Westelij ke Jordaanoever. In nauwelijks drie weken tijd werden dertien mensen het slachtoffer van wat Israël omschrijft als 'doelge richt doden'. Minister Ze'evi had geen lijf wachten, om de eenvoudige re den dat hij die niet wenste. Als oud-generaal en leider van de extreemrechtse Nationale Unie vond hij het beneden zijn waar digheid zich te laten omgeven door bodyguards. Hij liet zich liever filmen als een Rambo met een pistool in de hand, of een Uzi onder de oksel, als hij riskante gebieden bezocht. Vorige maand werd die mentaliteit hem noodlottig. Eigenwijs De veiligheidsdienst heeft er sindsdien krachtig op aange drongen ministers het recht te ontnemen eigenwijs te zijn als het gaat om hun eigen veilig heid. De dienst eist het laatste woord en uit wat er met be windslieden als Ben-Eliezer en Naveh is gebeurd, blijkt dat ze dat ook heeft gekregen. GPD stad Rawalpindi. Daarna esca leert het snel. Zwaar bewapen de ordetroepen vuren traangas af op de betogers. Overal klin ken de knallen van het afschie ten van traangasgranaten. Twee fotografen worden geraakt door bakstenen, een politieman krijgt een kei tegen zijn hoofd. Echte onrust Vaak is er de afgelopen weken in Pakistan gedemonstreerd tegen de steun van Musharraf aan de Amerikaanse alliantie tegen terrorisme. Maar echte onrust hebben de demonstraties niet kunnen zaaien, omdat de zwaar bewapende politie hen omsin gelde. Nu rennen kleine groepen van vijftig jongens door de nau we straten van Rawalpindi's ou de centrum. Telkens weer vallen ze de politie aan met stenen, waarna ze zich snel weer uit de voeten maken. ,,Dit is het begin van de Pakis taanse intifadah", zegt de 21-ja- rige Ikhlaq Ahmed, die zich heeft ontpopt als lokale leider van de demonstranten. „Zolang Amerika doorgaat met het bom barderen van Afghanistan, zul len wij hier voor onrust zorgen. GPD doorTon van Lierop BRUSSEL - De leeuw mag nog wel klauwen, maar niet meer verscheuren. Vlaams regionaal minister van Cultuur Anciaux vindt het volkslied 'De Vlaamsche Leeuw' te bloeddor stig voor deze tijd. Bovendien associeert de tekst Vlaanderen teveel met het extreem-rechtse Vlaams Blok. Daarom schrijft minister een wedstrijd uit onder componis ten voor een nieuw, regionaal volkslied. De tekst dient bij voorkeur afkomstig te zijn van een Vlaams schrijver. Bedoeling is dat de nieuwe 'hymne' volgende zomer al te horen is op de 700e herdenking van de 'Guldensporenslag' uit 1302. Toen versloegen Vlaamse boeren en arbeiders de Franse bezetter op het slagveld Groe- ninghe in West-Vlaanderen. Volgens de overlevering kregen zij daarbij hulp van een myste rieuze, geharnaste held, die la ter door het leven ging als de 'Leeuw van Vlaanderen'. De mythe rond de Vlaamse leeuw werd in de jaren vijftig een belangrijk onderdeel van de strijd tegen de overheersing door Franstalige Belgen. Het strijdlied over de 'Vlaamsche Leeuw' uit de Middeleeuwen werd zelfs korte tijd verboden in België. Sinds een jaar of twintig is het de officieuze hymne. De tekst bevat de voor iedereen aanvaardbare passage 'ze zul len hem niet tergen, de fiere Vlaamse leeuw'. Ook is het nog steeds politiek correct om te zingen dat het symbool van Ne derlandstalig België zijn klau wen mag uitslaan. Maar strofes over 'zegepralen op 's vijands trillend lijk' en 'scheuren, ver nielen, verpletteren en bedek ken met bloed en slijk' gingen de gematigde burger Francois Wouters te ver. Hij diende een klacht in bij het Vlaams regio naal parlement. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5