ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Gasstoring treft deel provincie Nederlanders naar Afghanistan Zeeland mag wel groener Containerschip strandt in Blankenberge CPB waarschuwt voor tegenvallers Noordelijke Alliantie rukt op -r 4o Grote delen WalcherenNoord- en Zuid-Beveland in de kou Eerste kind Bernhard en Annette Sociale premies mogelijk omlaag AutoZ&Mnl Roofmoord schokt Goes Gelijkspel Jong Oranje Spaanse Rijschool in Rotterdam Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Z 3 Af en toe zon Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Maximumtemperatuur 7 graden. 244e jaargang no. 266 zaterdag 10 november 2001 los nummer 1,50 3,30) internet: www.pzc.nl ■■■Hl door Nadia Berkelder MIDDELBURG - In delen van Walcheren en de Be- velanden is gisteravond rond kwart voor negen de gastoevoer uitgevallen. Delta kon vannacht niet zeggen wanneer de storing verholpen is. Via geluidswagens werd opge roepen de hoofdkraan dicht te draaien. Delta zal via Omroep Zeeland laten weten wanneer de storing verholpen is en de gaskraan weer open kan. Het nutsbedrijf heeft telefoonnum mer 0800-5150 opengesteld voor informatie. De storing ontstond toen in een mengstation in het Sloegebied te veel stikstof aan het aardgas mengsel werd toegevoegd, waardoor de verbrandings- waarde te laag werd. Gevolg was dat gastoestellen uitgingen. Als de kraan open blijft staan, kan bij fornuizen en oudere ver warmingstoestellen gevaar on- staan als het gas weer gaat DEN HAAG - Premier Kok sluit niet uit, dat het kabinet in het komend voorjaar zal besluiten tot verlaging van sociale pre mies. De werkgevers hadden aange drongen op verlaging van de premies WW en WAO, nu de so ciale fondsen grote, overschot ten hebben. Ze denken dat dit kan leiden tot afspraken over loonmatigingn. ANP door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Het overgrote deel van de Zeeuwen wil meer natuur. Ruim driekwart vindt dat de 'vergroening' van de pro vincie door natuurontwikke ling verder moet gaan. Dat moet dan vooral op land gebeuren. Meer water voor natuurdoelen, ofwel 'verblauwing' wijst 71 procent van de hand. Ontpoldering als onderdeel van natuurontwikkeling krijgt steun van 41 procent van de in woners. Voor 42 procent is dat niet aanvaardbaar. Het gecon troleerd toelaten van het getij in poldergebieden - ontpolderen dus - roept bij 29 procent een minder veilig gevoel op; 48 pro cent voelt zich even veilig en 23 procent heeft geen mening. Dpze opvattingen blijken uit een opinie-onderzoek van het Amsterdamse bureau isk/NO- VA, uitgevoerd in opdracht van de PZC-redactie. Gepeild werd de mening van ruim 200 Zeeu wen over een aantal actuele on derwerpen. Aanleiding voor de steekproef: de algemene be schouwingen over de provincia le begroting voor 2002. Voor 60 procent van de inwoners vormen de Zeeuwse havens sa men met een Westerschelde Container Terminal een goed al ternatief voor Antwerpen. Dat zo zijnde, ziet 52 procent een verdere verdieping van de Wes terschelde niet zitten. De aanleg van een containerterminal in het Sloegebied wordt door tweederde van de Zeeuwen ge steund, 16 procent is ertegen en 19 procent heeft geen mening. De bevolking ei-vaart Zeeland als een veilige provincie; 60 pro cent voelt zich nooit onveilig op straat. De dijken worden door 9 op de 10 Zeeuwen als een uiterst veilige barrière tussen water en land ervaren. Maar 15 procent is beducht voor het gevaar van ammoniaktransporten en 18 procent heeft door de aanwezig heid van de kerncentrale Bors- sele een onveilig(er) gevoel. 94 Procent is voor zelfstandig behoud van de kleine zieken huizen. Driekwart is tegen een fusie van de Zeeuwse zieken huizen en tegen concentratie van medische specialismen. pagina 2: commentaar pagina 21: uitslag enquête en visie Statenleden stromen. De storing trof de stad Veere, Middelburg-Centrum en de andere wijken ten westen van het kanaal, Kamperland, De Banjaard, Heinkenszand, Bors- sele, Driewegen, Ovezande, 's Heerenhoek, Nieuwdorp, Le- wedorp, en Arnemuiden. Nadat de oorzaak van de storing achterhaald was, moest Delta de leidingen schoonblazen om de toevoer weer op gang te krij gen. ,,Dat kan veel tijd kosten. Ik sluit niet uit dat er morgenoch tend - zaterdag, red. - nog geen gas is", aldus Delta-woordvoer ster M. van Zuilen. De storing had voor restaurants tot gevolg dat zij gasten moes ten teleurstellen omdat er niet meer gekookt kon worden. Bij de Koperen Ketel in Middelburg waren de hoofdgerechten net klaar toen de storing begon, maar bij Desafinado was men nog niet zover. Restaurant De Eetkamer had ook last van de storing. „Het was aardig vol", vertelde Emma de Pree. „We konden onze gasten niet het normale bieden. We konden geen vlees meer bereiden en de vis kon alleen nog maar gefri tuurd worden. Het heeft ons wel omzet gekost." „Bij zorgcentrum De Kraaijert in Lewedorp viel de verwar ming uit. De storing zorgde gis teravond nog niet voor veel overlast. „De meeste mensen liggen al in bed, dus voor van nacht verwacht ik geen proble men", zei Corry van Burg gister avond. Het gestrande containerschip trok veel bekijks. door Wout Bareman BLANKENBERGE - Zeeuwse bergers zijn er gisteravond nog niet in geslaagd het Duitse containerschip Heinrich Behrmann vlot te trekken van het strand van Blankenberge. Vanochtend zou een nieuwe poging worden gewaagd. Het schip, geladen met tachtig contai ners op weg van Dover naar Zeebrugge, kwam vrijdagochtend om twee uur in moeilijkheden. Het containerschip, va rend onder de goedkope Bermudavlag, kampte met een motorstoring, raakte stuurloos en werd door een vliegende storm (windkracht elf) op het strand ge slagen. In de loop van de ochtend werd het con tainerschip, dat drie van de tachtig con tainers had verloren, verder op het strand gedrukt. Toegesnelde sleepboten probeerden tevergeefs het schip vlot te trekken. Bij de eerste pogingen knapten verschillende trossen. Naar verluidt zou den twee bergers lichtgewond zijn ge raakt. Directeur André Mertens van de Unie van Reddings- en Sleepdienst, gis teravond op de boulevard van Blanken- berge, waar vele honderden ramptoeris ten toestroomden: „Deze stranding had voorkomen kunnen worden als we de fi nanciële middelen hadden gehad om permanent een sleepboot op station stand-by te houden, die snel had kunnen ingrijpen. In andere landen wordt daar extra geld voor vrijgemaakt, hier niet." De berging wordt uitgevoerd door een combinatie van de sleep- en bergingsbe drijven Multraship en Smit Union Sal vage uit Temeuzen. Die zetten onder meer de slepers Union Brugge, Union 9, Union Diamond, Multratug 7 enBaracu- da in met een trekkracht van zo'n 20.000 PK. Andere sleepboten zijn in de buurt. De bergers hebben een mammoetkraan achter de hand om, als het vlottrekken mislukt, de containers van boord te ha- foto Peter Nicolai len. Onder die containers is er één met chemische afvalprodukten. Dat was voor het parket van Brugge reden om een vei ligheidszone rond het schip in te stellen. Eén van de lege containers spoelde in de loop van de dag aan op het strand van Oostende. Naar de overige twee wordt nog gezocht. Als het aan de Dienst Toerisme van Blan kenberge ligt dan blijft het schip nog even op het strand - pal voor het casino - liggen. Een woordvoerder: „Vandaag al trok het schip duizenden ramptoeristen. Blijft het schip zitten tot na het weekein de dan hebben we er een prachtige toeris tische attractie bij." (Advertentie) PT CRUISER Nu uit voorraad Chrysler Jeep Hop Goes Amundsenweg 37, Goes 0113-250858 (Advertentie) De occasionsite van Zeeland Den Haag levert 1400 militairen, 6 schepen en 12 vliegtuigen van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland stelt schepen, vliegtuigen en 1400 militairen aan de Verenigde Staten ter beschikking in hun strijd tegen het internationaal terrorisme. Wanneer en waar de troepen precies in actie komen, is afhankelijk van de planning van de Amerikanen. De Nederlandse bijdrage kan zowel voor humanitaire als mi litaire acties ingezet worden. Maar de militairen zullen niet deelnemen aan gevechtshande lingen in Afghanistan, aldus premier Kok gisteren na afloop van de ministerraad. Nederland blijft de baas over de eigen troepen en het materieel; als een bepaalde inzet de rege ring niet zint, dan kan zij deel name weigeren. Nederland levert de Amerika nen zes F16-fotoverkennings- toestellen, een KDC-10-tank- vliegtuig, een Hercules-C130- transporttoestel, vier mai'ine- patrouillevliegtuigen (Orions), drie fregatten, twee mijnenja- gers en een onderzeeboot. Voor dit materieel zijn 1160 militai ren nodig. Daarnaast gaan er nog eens 200 manschappen mee ter beveiliging van deze goede ren en mensen. De bijdrage is voor maximaal een jaar toege zegd. De Tweede Kamer staat achter de bijdrage maar wil daar nog wel met de regering over praten. Officieel hoeft het kabinet de Kamer niet om instemming te vragen in dit geval. De VS deden hun verzoek zon dagmiddag. Nederland heeft dat volledig gehonoreerd. Er verblijven al enige tijd hoge Ne derlandse militairen in Tampa, Florida. Zij zitten daar in het hoofdkwartier vanwaaruit de Amerikaanse aanvallen op Af ghanistan worden geleid om te bespreken hoe Nederland kan meedoen. Waarschijnlijk worden de F16's gestationeerd in Tadzjikistan, om in het noorden van Afgha nistan verkenningsvluchten uit te voeren. Zij moeten informatie verzamelen om het aantal bur- van onze redactie buitenland MAZAR-I-SHARIF - De gewa pende oppositie in Afghanistan, de Noordelijke Alliantie, heeft gisteren naar eigen zeggen de noordelijke, strategische stad Mazar-i-Sharif veroverd. Alli antie-commandant Dostum zei dat onder zijn aanvoering twee duizend strijders de stad zijn binnengetrokken. Aan het front ten noorden van Kaboel was gisteren ook sprake van een oprukkende Noordelij ke Alliantie. Met luchtsteun van de Amerikanen trokken hon derden strijders en zeker vier tanks op naar de hoofdstad. Ze zouden vooral uit zijn op de ver overing van een luchthaven ten noorden van Kaboel. De Taliban erkenden gister avond de controle over Mazar-i- Sharif voor een groot deel te zijn kwijtgeraakt. Amerika, dat eerder op de dag hevige bombardementen liet uitvoeren op Talibanstellingen rond de stad, sprak gisteravond van gevechten in de stad, maar bevestigde de opmars van de Al liantie niet. De inname door de Noordelijke Alliantie van Mazar-i-Sharif Prins Bernhard jr, de tweede zoon van prinses Margriet, en prinses An nette verwachten in mei hun eerste kind. De twee traden vorig jaar zomer in het huwelijk. De baby wordt het derde achter kleinkind van Juliana en Bern- hard. In Goes is geschokt gerea geerd op de roofmoord op een vijftigjarige exploi tant van een benzinesta tion. De recherche ver moedt dat twee daders bij de overval be- trokken zijn ge- 1 O weest. Het Nederlands voetbalelftal voor spelers tot 21 jaar is de be slissingswedstrijden tegen Engeland voor het EK jeugd in 2002 begonnen met een gelijkspel. In yQ Utrecht werd het 2-2. Zie de strakke teugels die het paard een lekkere ga lop misgunnen. Zie het paard schudden met zijn kop. Stralen de ogen van de Lipizzaners werkelijk levensgeluk uit? Wonder lijke capriolen van witte hengsten. En een boel tra ditie. Ahoy' in Rotterdam stroomt van 15 tot en met 18 november vol voor de Spaanse Rij- school uit We- O Cd nen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9 en 11; zeeland: 13,14, 15, 17,19,20 en 21sport: 22 en 23; reportage: 25,26,27,29 en 31 wonen: 33 en 35; reizen: 39,40 en 41; mobiel: 43 door Hans van Soest DEN HAAG - Het volgende ka binet houdt minder geld over voor investeringen in onder wijs, zorg en veiligheid dan werd gedacht. Dat voorspelt het Centraal Planbureau (CPB). Afgelopen voorjaar becijferden de rekenmeesters nog dat in de volgende kabinetsperiode ze ven miljard gulden extra te be steden zou hebben. Dit bedrag is nu bijgesteld naar drie miljard. De politieke partijen gaan in hun voorlopige verkiezingspro gramma's uit van zeven miljard extra ruimte door de groei van de economie. Naar aanleiding van de aanslagen in de VS en de economische dip is het CPB ge vraagd om nieuwe cijfers. Vol gens CPB-directeur Don is het verstandig als de partijen hun programma's aanpassen. De PvdA zegt in een eerste reac tie dat als er minder geld kan worden uitgegeven, dat ten kos te moet gaan van de belasting verlaging. De WD meldt dat bij de vaststelling van het defini tieve verkiezingsprogramma alle plannen nog eens onder de loep zullen worden genomen. Het CDA denkt dat aanpassing van zijn program vooralsnog niet nodig is.,Dit is pas een eer ste verkenning van het CPB. Er zijn nog veel onzekerheden over de economie", aldus een woord voerder. Grote gevolgen Vorige week voorspelde het, CPB al dat de economische groei de komende twee jaar terug zal vallen naar gemiddeld 2,25 pro cent in plaats van de eerder aan genomen 2,5 procent. Vanaf 2003 trekt de economie weer wat aan. Maar de tegenvallende groei dit en volgend jaar heeft wel grote gevolgen voor de be groting waarmee een volgend kabinet moet werken. GPD gerslachtoffers zoveel mogelijk te beperken, aldus Kok. De Ori- on-patrouillevliegtuigen gaan waarschijnlijk naar Pakistan om hetzelfde te doen in het zui den van Afghanistan. De C130 en de KDC-10 kunnen zowel voor noodhulp als voor militaire transporten worden ingezet. Perzische Golf De marineschepen zullen waar schijnlijk in de Perzische Golf opereren. Zij houden daar dan toezicht op mogelijke wapenle veranties aan de Taliban. Ook dienen zij daar de koopvaardij- routes veilig te stellen zodat bij voorbeeld olietankers zonder gevaar voor mijnen kunnen va ren. GPD/ANP (Advertentie) zou een belangrijke doorbraak zijn in de strijd en een flinke op steker voor de Amerikanen en de Britten. De Amerikaanse strijdkrachten hebben de afge lopen periode geregeld bombar dementen uitgevoerd rond de stad om een opmars van de ge wapende oppositie mogelijk te maken. De Taliban namen de stad in 1998 in. Wie Mazar-i- Sharif bezit, controleert ook een belangrijke aanvoerroute van uit Oezbekistan en Tadzjikis tan. ANP/RTR/AFP/DPA pagina 2: Bin Ladens grot pagina 5: de intifadah van Pakistan geheimzinnige arrestaties VS naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 27,50 12,48. nr Ik geef daarbij éénmalig r toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:,nen zes maanden) telefoon:- noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis, Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- r per maand met nummer: j j j automatische incasso 19,25/ 42,42). handtekening: - per kwartaal met automatische incasso (€52,-// 114,59). c per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- .T «en,. In de colofon tref, o naderïlnfora»» aan fë "sT- J 436 Isf Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 ll7Ï32Ï4"ÖÖÖÖÏ9" O*?,oordnummer 123 4380 VB Vlissingen di wo do vr u (postzegel niet nodig) Strijders van de Noordelijke Alliantie op weg naar Kaboel. foto Marco Di Lauro/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1