VVD wil ziekenhuis behouden PZC PZC Nehalennia verbouwt in voorjaar school Breeweg Verder de ruimte in kijken dan ooit tevoren College akkoord met overname Olaz door Delta Nutsbedrijven Toveren met lapjes Bouw complex brandweer begint over ruim een jaar De Keijzer wordt lijsttrekker van PvdA Vlissingen 15 Vlissingse fractie is fel tegen sluiting van het ziekenhuis in Vlissingen Kinderopvang Walcheren staakt niet Praatavond Verkoop Man slaat medeweggebruiker Geen financiële steun voor opvang Riolering Vlissingen gereinigd Opknapbeurt activiteitencentrum Bressiaanse gewond na ongeval zaterdag 10 november 2001 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse WD-fractie wil tijdig het sig naal afgeven dat zij faliekant tegen sluiting van het Streek ziekenhuis Walcheren is. De schrik sloeg de partij om het hart toen zij onlangs van de Vlissingse directie hoorde dat het ziekenhuis mogelijk zijn deuren zal sluiten. In die visie zullen de complexen in Goes en Vlissingen verdwijnen en daar voor in de plaats zal er één nieuw groot ziekenhuis, cen traal gelegen in Midden-Zee land, neergezet worden. ook omdat het in de toekomst waarschijnlijk moeilijker wordt om huisartsen te vinden." De liberalen vinden dat de ge meente politieke invloed moet uitoefenen bij de provincie en in Den Haag. CDA-wethouder L.C. Poppe-de Looff gaat mee met de WD. Zij vindt ook dat Walcheren een ziekenhuis moet behouden. ,,Ik moet wel erken nen. dat er op dit moment al ge sproken wordt over dit samen werkingsplan, waarbij sluiting van de ziekenhuizen is opgeno men. De gemeente heeft daar niet zoveel inbreng. Op een an der niveau (directies en provin- „We maken ons bezox'gd om de ze ontwikkeling. Wij willen hier geen Zierikzeese toestanden krijgen", zei fractievoorzitter J. Lust gisteren in de tweede ronde van de Vlissingse begrotings- raad. De gemeenteraad keurde de begroting van 2002 goed. Al leen de SP was tegen. De WD noemt sluiting van het ziekenhuis onaanvaardbaar. „Het ziekenhuis is van belang voor de meer dan honderddui zend bewoners van Walcheren. In de zomermaanden verdub belt die bevolking nog eens met toeristen. Goede zorg van dicht bij is van levensbelang. Zeker cie) wordt de beslissing geno men." Het feit ligt er, zegt ze, dat de fu sie tussen Goes en Vlissingen er zal komen. Daarmee doelt Pop pe-de Looff op een samenwer king van specialisten, mede werkers en bestuurders. „Sluiting is de komende tien jaar nog niet aan de orde. We moeten wel de ontwikkelingen in de gaten houden. De toezeg ging is gedaan dat de gemeente bij deze bespreking over de fusie en het samenwerkingsmodel betrokken worden." De WD stelde voor dat de drie Walcherse gemeenten samen op zullen trekken voor behoud van het ziekenhuis. „Mensen van het platteland van Walcheren hebben nu al moeite om het zie kenhuis in Vlissingen met open baar vervoer te bereiken. Dat zou in de toekomst nog ingewik kelder worden als het nieuwe ziekenhuis in, bijvoorbeeld Le- wedorp, gebouwd zal worden", zei M. Reinders-Stijnman van de WD MIDDELBURG - Wal cherse ouders kunnen hun kinderen volgende week donderdag gewoon naar het dagverblijf of de bui tenschoolse opvang bren gen. Het personeel van de Stichting Kinderopvang Walcheren doet niet mee aan de landelijke staking. De dagverblijven staken omdat de vakbonden on tevreden zijn met het loonbod dat de werkge vers hebben gedaan. De bonden eisen van de werkgevers een salaris verhoging van zeven pro cent structureel voor een CAO van vijftien maan den. De werkgevers wil len niet verder gaan dan vier procent structureel en anderhalf procent een malig. Een kwart van alle kinderdagverblijven in Nederland staakt. Het Walcherse personeel heeft besloten niet te sta ken. Het verschil tussen de eisen van de bonden en het aanbod van de werk gevers vond men te klein voor zo'n een zwaar mid del als een staking. Overi gens vallen de peuter speelzalen onder een andere CAO. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Delta Nutsbe drijven mag afvalverwerker OLAZ overnemen. Dat schrij ven B en W Vlissingen aan de ge meenteraad. Het college doet nog geen uitspraak over de toe komst van de gemeentelijke rei nigingsdienst. Delta Nutsbe drijven had de Zeeuwse gemeenten gevraagd om voor 1 januari 2002 een standpunt in te nemen. Delta Nutsbedrijven bracht eerder dit jaar een bod van 54,5 milj oen gulden uit op het OLAZ Voor overname van de inzame lingsactiviteiten had Delta nog eens 19,5 miljoen gulden over. De overdracht van de afvalver werker moet voor 1 januari 2002 MIDDELBURG - Patiënten vereniging Hartezorg houdt dinsdag 13 november om 19.30 uur -een praatavond in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Deelnemers kunnen van gedachte wisselen over de pro blemen die mensen met hart ziekten ondervinden. rond zijn. Tot uiterlijk die da tum is het nutsbedrijf bereid het bod van 54,5 miljoen gulden overeind te houden. Ook voor de inzameling geldt een ultima tum: voor het einde van jaar moeten de gemeenten zeggen of ze een offerte willen voor de af valinzameling. Het college van B en W is bereid in te stemmen met de voorgeno men verkoop van OLAZ aan Delta Nutsbedrijven. De com missie Milieu brengt daarover woensdag 14 november advies uit. Over de overname van de afval inzameling van Vlissingen is het college nog steeds veel onduide lijk. Delta Nutsbedrijven biedt de gemeenten een bonus van 130 gulden per huishouding aan als zij voor 1 januari besluiten een offerte aan te vragen. De bonus wordt definitief gegeven aan de gemeenten als zij voor 1 juli 2002 een contract aangaan met Delta Nutsbedrijven. Het colle ge is daartoe niet bereid. B en W vinden dat verder onderzocht moet worden wat de gevolgen zijn voor de tarieven, het perso neel van de eigen reinigings dienst, de gebouwen en de wa gens, de prijs en de duur van het contract. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Scholenge meenschap Nehalennia wil in het voorjaar van 2002 beginnen met de verbouw van de school aan de Breeweg in Middelburg. Leerlingen die nu nog aan de Churchilllaan naar school gaan, verhuizen ruim een jaar later. De gemeente wil een versnelde procedure beginnen om de ver bouwing mogelijk te maken. De nieuwe school is rond het be staande gebouw ontworpen. Daarnaast komt er een nieuw pand van drie verdiepingen hoog. Dat vormt het hart van de nieuwe school met een kantine, een mediatheek en een compu terruimte. De bestaande laag bouw wordt gesloopt. De plan nen voor de nieuwe school werden in februari van dit jaar gepresenteerd. Nehalennia heeft in de tussentijd met de ge meente overleg gevoerd over de uitwerking van de plannen en de kosten. Omdat de nieuwe school hoger wordt dan het bestemmings plan Breeweg toestaat, ruim elf, in plaats van acht meter, moet het bestemmingsplan worden aangepast. Om de bouw in het voorjaar mogelijk te maken, wordt de procedure versneld. Dat betekent dat nu vrijstelling wordt verleend voor de bouw van de school en dat het bestem mingsplan later wordt gewij zigd. De gemeenteraad neemt daar binnenkort een beslissing over. Nehalennia wil de Havo- en VWO-afdeling in het voorjaar van 2003 verhuizen naar de Breeweg. Het pand in de Chur- chillaan wordt daarna in ge bruik genomen door de Christe lijke Scholengemeenschap Walcheren. Een deel van deleer- lingen van het VMBO van de CSW komen uiteindelijk in het oude gebouw van Nehalennia. Het VMBO van Nehalennia blijft aan de Kruisweg. Dat pand moet overigens ook ver bouwd worden, maar die plan nen zijn nog niet uitgewerkt. De CSW heropent op 19 decem ber het verbouwde schoolge bouw aan de Generaal Eisenho- werlaan. Na de kerstvakantie verhuizen leerlingen, die nu aan lessen volgen aan de Breeweg, naar de gebouwen aan de Eisen- howerlaan en de Keetenstraat. Hetty Bliek heeft haar hobby's gecombineerd in een Harry Potter-quilt. foto Lex de Meester door Matthew Gideonse VLISSINGEN - Hetty Bliek heeft twee hob by's. Quilten en Harry Potter. De Vlissingse heeft ze gecombineerd in een Harry Potter- quilt. Van januari tot oktober is ze bezig ge weest met het kleed en het resultaat mag er zijn. Het combineren houdt daarmee niet op. De segmenten voor een tweede Harry Potter- quilt liggen al klaar. „Die moet in juni volgend jaar klaar zijn, tegelijk met het nieuwe boek van Harry Potter", zegt Bliek. Tien jaar geleden raakte Hetty Bliek besmet met het quilt-virus. Haar hele leven heeft ze al interesse gehad in weven en borduren. Ze kan zich, naar eigen zeggen, 'uiten in textiel'. Toen Bliek een beginnerscursus quilten ging volgen in Koudekerke was ze verkocht. Bij het quilten worden meestal traditionele kleden gemaakt, dat heeft Bliek in het verleden veel gedaan. Langzaam maar zeker raakte ze daar op uitge keken. „Bij het traditionele quilten staan de patronen vast. Op internet zag ik kleden die veel minder traditioneel waren. Ik dacht: zo kan het dus ook. Sindsdien maak ik met name van dat soort quilten." Haar nieuwste pronkstuk hangt nu nog in de woonkamer van haar huis in Vlissingen. Maandag verhuist het kleed naar de Vlissingse bibliotheek 't Spui. Het zal daar tot 3 december te zien zijn. Het kleed is 1.35 meter breed en 2.35 meter lang. Er staan allerlei symbolen uit de Harry Potter-boeken op afgebeeld. De quilt komt in 't Spui te hangen omdat op 22 novem ber de film over de tovenaarsleerling in Cine- City in première gaat. Bliek (60) heeft alle boeken van Harry Potter gelezen. „Ik lees graag en vind de boeken heel erg leuk. Het zijn kinderboeken, maar er zijn zoveel niet-kinderen die de boeken ook lezen. De boeken spreken ouderen net zo aan als jon geren." Een beetje bang voor de film is Bliek wel. „Bij het lezen van de boeken geeft iedereen z'n ei gen gezicht aan de personages. In de film kun nen die heel anders zijn dan wat je er van voor had gesteld, dat vind ik jammer." Lachend: „Maar ik ga wel, ik wil 'm toch wel zien." VLISSINGEN - De Creatieve Handwerkgroep van Bachten Reede houclt dinsdag 27 novem ber tussen 9.30 en 15.00 uur een verkoping van diverse hand werken. REDACTIE MIDDEN-ZEELAIMD Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - De volks sterrenwacht Philippus Lans bergen uit Middelburg kan ein delijk weer sterren kijken. Aan de Duinbeekseweg in Oostka- pelle is gisteren het observatori um heropend. Deze uitkijkpost, die eerst in Middelburg stond, werd in 1999 onbruikbaar toen de buren een verlichte, glazen trappenhuis bouwden. Een nieuwe, donkere plek werd gevonden in de tuin van Klaas Jobse, medewerker van de volkssterrenwacht. In septem ber 2000 werd het vierkante ge bouwtje met het verschuifbare dak naar Oostkapelle gebracht. Twee weken geleden is het ob servatorium voorzien van een nieuwe telescoop met een dia meter van dertig centimeter. Daarmee kunnen de leden ver der kijken dan ooit tevoren. Het gebouw is vernoemd naar Oliver Biessels, een enthousiast lid van Philippus Lansbergen. Hij ontwierp een paar jaar gele den het observatorium en de dakconstructie. In 1999 is hij op 23-jarige leeftijd gestorven. Zijn zus ontwierp het naambord voor de kijkpost in Oostkapelle en onthulde het onder het toe ziend oog van haar moeder. „Oliver leefde voor de sterren wacht", sprak zijn moeder. „Ik hoop dat veel jonge mensen door het observatorium net zo van de sterrenwacht kunnen ge nieten als hij deed." TERNEUZEN - Een 27-jarige Terneuzense automobilist is gistermiddag op de Vlietstraat in zijn woonplaats aangehou den. Hij wordt er van verdacht een 25-jarige automobilist uit Axel een vuistslag op het hoofd te hebben gegeven tijdens een woordenwisseling. VLISSINGEN - De Vlissingse fractie van de SP kreeg niet ge noeg handen op elkaar voor directe financiële steun voor uit breiding en verbouwing van de nachtopvang voor dak- en thuislozen van het Witte Huis. Alleen GroenLinks en de Lo kale Partij steunden de motie, die de Socialistische Partij gis teren in de begrotingsraad indiende. Wethouder L. C. Poppe-de Looff legde bij de behandeling van de motie uit dat de nachtopvang binnenkort vier extra plaat sen krijgt. Daarmee komt het totaal op tien slaapplaatsen voor de zogenoemde bed-, bad, en broodvoorziening. „Ook zijn we met beperkte, extra opvang voor verslaafden bezig. Daarover volgt spoedig een notitie." Het pand waarin het Huiskamerproject drugsgebruikers (HKPD) zetelt, wordt opgeknapt. De woning aan de Coosje Buskenstraat is vervallen en hard toe aan een verbouwing. Poppe-de Looff zei dat de HKPD spoedig een verbouwings plan indient. VLISSINGEN - De riolering in de Vlissingse Gerbrandys- traat wordt dinsdag gereinigd. De werkzaamheden beginnen om 8 uur en duren naar schatting de hele dag. Het schoon te maken riool ligt aan de oostkant van de Gerbrandystraat voor de huisnummer 16 tot 180. Doof de werkzaamheden kan er wat rioolwater omhoog komen in de toiletten van deze hui zen. De gemeente raadt de bewoners aan om het toilet gedurende de reinigingswerkzaamheden af te sluiten met het deksel. In verband met de klus is parkeren op het terrein achter Ger brandystraat 64-68 niet mogelijk. VLISSINGEN - Activiteitencentrum de Kwikstaart in Oost- Souburg krijgt een opknapbeurt en wordt uitgebreid. Van het centrum maken veel senioren gebruik. „Praktisch alle oude ren van Oost-Souburg komen hier", zei W. Hirdes van de Lo kale Partij. „Het is een soort praathuis, waar biljarten staan en waar veel vergaderingen voor en door ouderen worden ge houden." De fracties van GroenLinks en de Lokale Partij boekten giste ren in de begrotingsraad een succesje. Zij dienden de motie voor uitbreiding van het activiteitencentrum in. Deze werd ondersteund door alle partijen. Ook het college kon zich in dit voorstel vinden. In Oost-Souburg wonen veel ouderen in de buurt van het Oranjeplein. De Kwikstaart ligt voor hen cen traal. VLISSINGEN - Een 68-jarige vrouw uit Breskens raakte gis teren rond 19.30 uur gewond bij een kop/staartbotsing op de Nieuwe Vlissingseweg te Vlissingen. De vrouw is met pijn op de borst overgebracht naar het ziekenhuis te Vlissingen. Ze zat als inzittende in de auto van een 42-jarige plaatsgenoot die achter op een voor hem rijdende personenauto reed. De bestuurder van deze personenauto ging er na de aanrijding vandoor zonder zijn identiteit bekend te maken. De auto van de 42-jarige man raakte aan de voorzijde zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Voor de bouw van het nieuwe complex voor de stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg aan de Stromenweg, zal begin 2003 de eerste paal geslagen worden. Dat zei burgemeester A. van Dok-van Weele gisteren in de begrotingsbehandeling van Vlissingen. Zij reageerde op vragen van de RPCU. De fractie betreurt het dat nieuwbouw zo lang op zich laat wachten. Jarenlang had de Regionale Brandweer Zeeland, de politie, de ambulancedienst en de stadsgwestelijke brandweer het plan om gezamenlijk een cen traal veiligheidshuis in de Mid delburgse Stromenwijk te bou wen. De politie haakte als eerste af, omdat het plan te duur werd. De voortgang stagneerde. De re gionale brandweer trok zich la ter terug, nadat begin dit jaar de politie Zeeland de regionale brandweer een kantoorpand aangeboden had in de Segeers- singel in Middelburg. Burge meester A. van Dok-van Weele: „Ik betreur het dat het veilig heidshuis niet in zijn oorspron kelijke vorm kon doorgaan. Maar we liggen nu wel weer op schema. We gaan volgend jaar een team formeren voor de bouw van het complex." C. Kapaan van de RPCU (Rechts Protestants Christelijke Unie) memoreerde nog even aan het feit dat in de zomer van 1996 het gebouw van de brandweer al niet meer door de keuring van de Arbo kwam. „Ook werd toen al opgemerkt dat de brandweer niet in een woonwijk past. Voor Middelburg was dat al niet an ders. Ruim vijf jaar later zit de brandweer er nog. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Wethouder C. de Keijzer voert de kandi datenlijst van de PvdA aan. Hij wordt gevolgd door zijn collega-bestuurder II. de Haas. De huidige raadsleden F. van Spaandonk en F. Haanstra keren niet meer terug op de lijst. Haanstra vindt 16 jaar raadlidmaatschap meer dan voldoende en Van Spaan donk wil zijn raadswerk niet meer combineren met zijn drukke baan bij de Sepaz, de Stichting Economische Pro motie en Acquisitie Zeeland. Eerste nieuwkomer is T. Ver- hage-van der Ent. Zij staat op plaats vier. De huidige fractievoorzitter E. Walrave- Troost gaat haar voor. De be stuursleden J. Dooms en M. de Jonge maakten gisteren de personen bekend met wie de PvdA de verkiezingen in maart ingaat. „We hebben nu zeven zetels. De PvdA is posi tief gestemd. We denken dat acht zetels binnen onze mo gelijkheden liggen", zei J. Doorns. De kandidaatstellingscom missie, het team dat de kan didatenlijst samenstelde en die ter goedkeuring voorleg de aan de ledenvergadering, bestond uit G. van Goethem, W. Meijer, Doorns, De Jonge en R. de Witte. „Inderdaad, dat zijn drie ambtenaren van de gemeente Vlissingen en een provincie ambtenaar." Dat heeft veel weg van dubbele petten dra gen. „Maar we hebben onze ledenvergadering deze sa menstelling voorgelegd en die heeft haar goedkeuring uitgesproken. Onze partij heeft nooit moeite gehad met het feit dat ambtenaren in de kandidaatstellingscommis sie zitten." Op nummer vijf staat G. Meijering, op de zesde plaats nieuwkomer Y. Bouziani ge volgd door F. Oreel. Achtste staat R. den Broeder, negen de R. de Jonge en op de tiende J. de Witte. Genodigden bewonderen het naar Oostkapelle verplaatste observatorium, dat gisteren werd heropend. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15