KOVINCIALE ZEEUWS Autorijder boft met km-heffing PZC Goesenaar (50) gedood bij overval Boerenvoorzitter stapt op uit protest tegen Gruppenführers Eerste najaarsstorm trekt over Zeeland Pleidooi voor vrije verkoop melatonine Heksen doen Harry Potter in de ban Minister Netelenbos tegen schrappen deel snelheidsboetes Duisenberg steunt economie Ministerie plant boom per vliegreis Nu openings aanbiedingen Jodiumpillen liggen klaar Zeeuwse derby in de hoofdklasse Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 12,48 //7^ N 5 Vrij guur Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel en onweer. Maximumtemperatuur 7 graden. 244e jaargang no. 265 vrijdag 9 november 2001 los nummer€ 1,00 2,20) internet: www.pzc.nl van onze redactie binnenland DEN HAAG - De gemid delde automobilist is na invoering van kilometer heffing beter af dan nu. Die boodschap gaf minis ter Netelenbos (Verkeer en Waterstaat) gisteren af in de Tweede Kamer. Volgens de minister gaat de ge middelde automobilist 'erop vooruit' door de heffing. Dat komt door de lagere aankoop belasting BPM, het verdwijnen Schuiven van stormvloedkering automatisch dicht NEELTJE-JANS - De storm vloedkering heeft gisteravond voor het eerst sinds de inge bruikname automatisch de schuiven gesloten. Niet vanwege de te hoge water stand, die was nog veertig centi meter onder het kritische punt. maar omdat de computer tegen strijdige gegevens ontving van de meetapparatuur op de ke ring. Rijkswaterstaat vermoedt dat door blikseminslag de meters ontregeld werden. De kering sloot de schuiven om streeks kwart over zes. Tegen tienen was de stormvloedkering weer geopend. Hoewel de schuiven onnodig waren gesloten, is Rijkswater staat toch verheugd dat de auto maat in de praktijk goed heeft gewerkt. DEN HAAG - Het minis terie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer (Vrom) van minister Pronk laat voortaan bo men planten voor iedere vliegreis die een ambte naar of medewerker van het departement maakt. De extra bomen moeten als compensatie dienen voor de milieuvervuiling die vliegtuigen veroorza ken. Voor iedere vliegreis bin nen Europa stort het mi nisterie zo'n 30 gulden (14 euro) in een pot en voor vliegreizen buiten Europa het twee- tot drievoudige. Met het geld worden 'Idi- maatcertificaten' gekocht bij de stichting Trees for Travel, een soort tegoed bonnen voor boomaan- plant. De stichting legt over de hele wereld bossen aan, onder meer tropisch regenwoud. Het ministe rie schat dat het project zo'n 70.000 gulden per jaar kost. Hoeveel bomen daarmee geplant kunnen worden weet Vrom nog niet. Vrom is het eerste mi nisterie dat deze maatre gel neemt. GPD van de motorrijtuigenbelasting en het verdwijnen van het 'kwartje van Kok' op de accijn zen. De heffing moet tot bijna een kwart minder files leiden. De kastjes die in de auto het aantal gereden kilometers bij houden, de 'mobimeters', zullen worden betaald door het rijk, beloofde ze. Over die kosten valt volgens Netelenbos nog niets te zeggen. Netelenbos waarschuwde dat het nog een hele toer zal worden de steun voor de kilometerhef fing in stand te houden. Daarom riep ze Tweede Kamer op in eer ste instantie in te stemmen met een eenvoudige heffing en pas later te beginnen met differenti aties naar tijd en plaats. De minister verwierp tij dens het debat over de verkeersbegro- ting het pleidooi van WD en CDA om kleine snelheidsover tredingen niet meer te beboeten In de bebouwde kom zijn derge lijke overtredingen volgens Ne telenbos 'immoreel'. Gedogen is dan uit den boze. Metro Netelenbos ziet af van het 'Rondje Randstad', de snelle trein tussen de vier grote steden. Netelenbos ziet niets in een aparte lijn. Ze betwijfelt of ge noeg mensen daar gebruik van maken. Wel wil ze kijken of me- tro-achtige treinstellen in hoge frequentie over bestaand spoor kunnen rijden. De minister gaat alsnog stude ren op maatregelen om de vei ligheid van personeel en reiziger in het openbaar vervoer te ver beteren. De Kamer wil dat ze extra toezichthouders aanstelt, snel de OV-chipkaart invoert, trams voorziet van een vaste conducteur en een openbaar vervoerpolitie instelt. De bewindsvrouwe voelde wei nig voor maatregelen om de di rectie van de NS aan te pakken wegens wanprestatie. Onder normale omstandigheden had u gelijk. Maar de NS is nu een ziek bedrijf", zo betoogde ze. Netelenbos kondigde verder aan dat het verbod op handma tig telefoneren achter het stuur later wordt ingevoerd dan eind dit jaar, zoals de bedoeling was. GPD/ANP door Jeffrey Kutterink GOES - Een vijftigjarige Goesenaar is gisteravond om het leven gebracht bij een overval op het BP-tanksta- tion Goese Polder. Hij overleed ter plaatse aan zijn ver wondingen. Het slachtoffer was omstreeks half negen aan het werk in het pompstation toen hij werd overvallen. Volgens omstanders zou de man in het kantoortje zijn neergestoken. De politie wilde dit niet bevestigen. Ook is nog niet duidelijk of er geld of spullen gestolen zijn. Slechts weinig mensen hebben iets van de overval ge zien. Bij de enkele tientallen omstanders heerste vooral verbijstering. ,,Je verwacht niet dat zoiets hier in de Goese Polder kan gebeuren", stamelde een jongen. „De fiets van het slachtoffer staat nog voor de deur. Dat is een ontzettend raar idee." Een vrouw viel hem bij. „Dit komt in Zeeland maar weinig voor. Dit is gewoon ver schrikkelijk. Ik dacht dat het hier veilig was." Politieagenten begonnen met een sporenonderzoek rondom de overvalplek. Agenten met zaklampen zoch ten naar elke mogelijke aanwijzing van de daders. In de tijd dat de ambulancemedewerkers nog in het benzine station waren, werd op straat al gespeculeerd over de vluchtroute van de dader: „Het is hier een stille hoek. Overvallers kunnen zo via het park wegvluchten. Ver der zijn er heel veel donkere plekkenhoeken en straten hier. Niemand die iets ziet." foto Willem Mieras (Advertentie) Nieuw in Arnemuiden! KEUKENS, TEGELS, HAARDEN EN KACHELS Nieuwstraat 22,4341 AS Arnemuiden. Tel: 0118-604736 door Rinus Antonisse GOES - Voorzitter Hans Meijer van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland stapt op. Hij vindt dat de kring Zeeland binnen de ZLTO veel te weinig ruimte krijgt om een ei gen geluid te laten horen. De standsorganisatie wordt vol gens hem te centralistisch van uit Tilburg geleid. „Ik ervaar het een beetje als Oost-Europese toestanden; overal moeten vijf stempels op gedrukt worden. Er zijn allerlei Gruppenführers die er eerst hun licht nog over moe ten laten schijnen." De in Cadzand woonachtige Meijer trad in 1998 bij de fusie van de (algemene) GLTO Zee land met de (katholieke) NCB in Noord-Brabant aan als eerste GOES - De najaarsstorm heeft gisteren voor overlast en schade gezorgd in Zeeland. Op de Westerschelde raakte een binnenvaartschip in de proble men en moest door slepers naar de haven van Temeuzen worden gebracht. In Veere viel een boom op de Rabobank en beschadigde daarbij de gevel. In Vrouwen polder belandde een boom op de voorzijde van een auto. Vooral op de Bevelanden en Walcheren kreeg de brandweer meldingen binnen van afge waaide takken en rondvliegen de dakpannen. Weekmarkten in Middelburg en Zierikzee wer den voortijdig afgebroken. Bij het ROC Westerschelde in Ter- neuzen stortte het glazen dak van een patio naar beneden. Er raakten geen mensen gewond. Een treurwilg belandde door dé storm in de Goese Westvest. foto Willem Mieras 7kringvoorzitter. Hij zegt dat behoud van een zekere zelfstan digheid van het Zeeuwse smaldeel binnen de nieuwe or ganisatie was afgesproken. In de praktijk blijkt daar weinig van terecht te komen. „We ko men steeds verder in de bijwa gen te zitten. We waren in Zee land gewend aan korte lijnen en een klein netwerk. Dat is binnen de ZLTO heel anders." Binnen de ZLTO wordt gewerkt aan een reorganisatie. Het hele hoofdbestuur - waarin Zeeland met twee leden, onder wie Meij er, is vertegenwoordigd - wordt omgegooid. Er komt een soort kernbestuür van acht mensen en een voorzitter (Anton Ver meer). Niet duidelijk is of er voor Zeeland, waar een kwart van de leden woont, opnieuw twee zetels zijn weggelegd. Meijer heeft daar weinig fiduc- tie in. „Er wordt geen toezeg ging over gedaan en duidelijk heid blijft uit." Verschillen De vertrekkende kringvoorzit ter wijst erop dat er tussen agra risch Zeeland en Noord-Bra bant grote verschillen bestaan. Zeeland is meer plantaardig ge richt, Noord-Brabant heeft meer met dierlijke productie. Meijer: „Daar zitten spannin gen ingebakken. Ik constateer voortdurend dat ik als voorzit ter van de kring Zeeland min derheidsstandpunten aan het verdedigen ben. Dat is nog tot daar aan toe, maar er wordt geen ruimte gelaten om die min derheidsstandpunten ook naar buiten te vertolken. Ik heb voor mezelf gezegd: ik moet een streep trekken. Ik moet mijn achterban recht in de ogen kun nen blijven kijken." Pachtnormen Verschil van inzicht is er onder meer over het mestbeleid, de ge wasbeschermingsmiddelen en spuitvrije zones. Meijer verwijt 'Tilburg' ook zich onvoldoende sterk te hebben gemaakt voor een fatsoenlijke aanpassing van de pachtnormen. Dat is voor Zeeland, met veel pachtboeren, erg belangrijk. Als provinciale kring zelfstandig actie onderne men mag niet. „Zo werkt het niet in Zeeland. Het hele chef- fisme is ons wezensvreemd." Hij is ook teleurgesteld in de or ganisatorische gang van zaken na de fusie. „Ik heb niet het idee dat de vleespotten van Egypte zijn open gegaan. Er zitten zelfs minder mensen in het Goese Landbouwhuis. De afstand Til- burg-Goes is groter dan omge keerd." Terug naar een eigen Zeeuwse standsorganisatie (zo als vroeger de ZLM) acht Meijer een gepasseerd station. Hij ziet meer in de totstandkoming van één landelijke organisatie (in de vorm van van LTO Nederland), met provinciale steunpunten en regionale afdelingen. Meijers voorbeeld is niet ge volgd door andere Zeeuwse kringbestuurders. Hij zegt nog altijd wel het vertrouwen van de ZLTO-kring te genieten, 'maar ik doe het toch niet meer'. Voor lopig neemt vice-voorzitter J. IJsebaert zijn taken over. President Wim Duisen berg van de Europese Centrale Bank (ECB) snelt na lang aarzelen de Europese economie te hulp. Die indruk werd gis teren gewekt door de tweede grote rentestap die de ECB in vrij korte tijd heeft genomen. In zijn toelichting benadrukte Duisenberg dat de centra le bank de afgelopen we ken allerlei alarmerende berichten kreeg over de economie van de eurozone. De meeste gemeentehuizen rond de centrales van Borssele en Doel hebben de jodiumpillen, die men zou moeten innemen bij een nucleaire ramp, klaarliggen. Alleen in Vlis- singen en Middelburg halen de ambtenaren hun j schouders op of schudden beslist het hoofd. Voor de elfde keer treffen de voetballers van Kloetinge en Hoek elkaar zaterdag op het hoogste amateurniveau. De PZC blikt vooruit op deze enige Zeeuwse derby in de hoofdklasse met de spelers Björn Langeveld (Kloe- tinge) en Thomas Ragut (Hoek). feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10,11,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19, 20 en 21; sport: 23, 24,25 en 26 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De slaapstof melatonine zou vrij verkrijg baar moeten zijn. Dan hoeven heel wat ouderen zich niet lan ger te wenden tot chemische ge neesmiddelen om in slaap te ko men. Dat soort middelen werkt vaak door tot ver in de dag. Melatoni ne is een lichaamseigen stof die niet schadelijk is voor de volks gezondheid. Dat stelde W. Lammers, emeri tus-hoogleraar farmacologie aan de Rijksuniversiteit van Groningen, gisteren bij het Am sterdamse gerechtshof. Hij trad op als getuige-deskundige in het hoger beroep tegen het be drijf Vital Cell Life in Bunnik, dat voedingssupplementen met melatonine op de markt bracht. Volgens de gezondheidsinspec tie had het bedrijf dit niet mo gen doen. Melatonine zou een geneesmiddel zijn en had zo doende niet als voedingssupple ment verkocht mogen worden. De Utrechtse rechtbank veroor deelde Vital Cell Life in 1999 tot een boete van 35.000 gulden waarvan 14.000 gulden voor waardelijk. Ook de advocaat-generaal bij het Amsterdamse hof is van me ning dat de slaapstof onder de geneesmiddelenwet valt. Reden is dat de stof uitwerking heeft op het menselijk lichaam. Zij eiste dezelfde straf. Volgens het advocatenduo C. van Bavel en A. van Veghel van Vital Cell Life gaat het er maar net om hoe ruim je de definitie voor een geneesmiddel wilt hanteren. Bij een ruime defini tie moeten ook alcohol en koffie nog enkel op recept vei'krijg- baar zijn, want die stoffen heb ben ook hun uitwerking op de mens. Bij een krappe definitie mag melatonine gewoon als voedingssupplement op de markt worden verkocht. GPD Uitspraak: 21 november Advertentie naam:a noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 wek®n voor 27,50 12,48. straat-nr.Ik geef daarbii éénmali9 toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:o noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maand met M automatische incasso 19,25 42.42). handtekening: Per kwartaal met automatische incasso (€52,-/114,59). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- u f8f J"6* vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 436^^ Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "7132Ï4"ÖÖÖÖÖ2" di wo do za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1