Forse toename snelheidsboetes Wakker? CD'S 0/ Doorstart Sabena lijkt mogelijk Personeel crèches gaat in staking xtra voordelig Zeeuwse werkgevers eisen compensatie voor kilometerheffing TEGEN BODEM PRIJZEN voor 34.95 Bommenroutine BelCompaiuy 25 De energie van Jan van Munster VVD en CDA willen af van onzinbekeuringen en flitspalen New York kiest Bloomberg Moeizame overwinning Oranje Broodje bio in kantine PZC la— Hoorndol Hard-glazen deuren W MELIESTE j Windmolens schaden amper Waddenzee Spruiten Gehakt cordon bleu 4* 10° §5 NW 6 Zware buien Pittige buien met onweer en hagel. Vrij krachtige tot harde noordwestenwind. Maxima rond 10 graden. 244e jaargang no. 264 donderdag 8 november 2001 los nummer 1,00 2,20) internet: www.pzc.nl De Republikein Michael Bloomberg (59) is gekozen tot burgemeester van New York. Democraat Mark Green (56) heeft zijn ver lies gisteren toegegeven. Mediatycoon Bloomberg spendeerde meer dan hon derd miljoen gulden aan zijn campagne - vier keer zoveel als zijn tegenstan der ter beschikking had - en kreeg steun van de hui dige, sinds 11 september gelauwerde bur gemeester Giuli ani. De Nederlandse hockeyers maken het zichzelf bij de Cham pions Trophy in Rotterdam niet gemakkelijk. Oranje kwam gisteravond tegen het nog puntloze Zuid-Korea eerst op een achterstand van 0-2. Op karakter vocht de titelverdediger zich terug in de wedstrijd. Met een benauwde zege van 3-2 ontsnapte de ploeg van bondscoach Joost Bellaart aan een nieuwe deceptie. De Zeeuwse Milieu Federatie is een actie begonnen om het ge bruik van biologische producten in bedrijfskantines te bevor deren. De provincie steunt het initiatief. De bedoe ling is dat straks tenminste tien procent van het eten en drinken van biologische oorsprong is. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9 en 11; sport: 14, 15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23, kunst en cultuur: 25, 26,27, 29, 31. door Sylvia Marmelstein ZOETERMEER - Een kwart van alle Nederlandse crèches is volgende week donderdag ge sloten. De leidsters van ruim 600 kinderdagverblijven heb ben besloten te gaan staken nu het CAO-overleg is vastgelo pen. Dat blijkt uit een inventa risatie van de vakbond Abva Kabo. Vandaag krijgen 230 werkge vers (die vaak meerdere crèches hebben) een brief op de deurmat waarin de vakbonden laten weten dat de groepsleidsters volgende week niet komen op dagen. Als dat geen effect heeft, dan staken de kinderdagver blijven in Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht ook op 27 november. De crèches in de andere provincies sluiten op 29 november opnieuw de deuren. Drie jaar geleden staakten de kinderdagverblijven voor het laatst. Het bedrijfsleven raakte ernstig ontregeld, omdat wer kende ouders massaal een vrije dag opnamen. AbvaKabo ver wacht dat dit nu weer het geval zal zijn. De CAO-onderhandelingen zijn vooral stukgelopen op de lonen. De bonden eisen van de werkge vers een salarisverhoging van 7 procent structureel voor een CAO van 15 maanden. De werk gevers willen niet verder gaan dan 4 procent structureel en 1,5 procent eenmalig. Opleiding Ook zijn de vakbonden woe dend dat de werkgevers willen tornen aan de opleidingseisen. Nu mogen werknemers alleen in de kinderopvang aan de slag als ze de driejarige mbo-opleiding voor Sociaal pedagogisch werk hebben afgerond. De werkge vers willen van die eis af. GPD door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het is onterecht dat minister Netelenbos overal dezelfde kilometerheffing bere kent. Doordat de afstanden m Zeeland meestal groter zijn dan bijvoorbeeld in Zuid-Holland, wordt reizen in Zeeland per de finitie duurder. Zeeuwse auto mobilisten zouden daarom moeten worden gecompen seerd. De Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging (BZW) schrijft dat in een reactie aan het minis terie van Verkeer en Waterstaat en de Tweede Kamer. De BZW vindt het niet terecht dat het mi nisterie ervan uitgaat dat de reisafstanden in alle provincies ongeveer hetzelfde zijn. Ze vindt dat wel degelijk moet worden gekeken naar de geo grafische omstandigheden. „Op termijn zal er sprake zijn van een mobiliteitsmarkt waar vraag en aanbod bij elkaar ko men en uiteindelijk de prijs be palen van vervoer", denkt M. Mens, BZW-secretaris verkeer en vervoer. „Maar zover is het nog niet. De voorstellen die de minister nu op tafel heeft ge legd, leiden op den duur tot on gelijkheid van lastendruk. Dichtbevolkte gebiedefi zoals de Randstad of Brabant zijn vaak compacter, waardoor reis afstanden kleiner zijn dan bij voorbeeld in Zeeland." De BZW pleit dan ook voor een compensatie in Zeeland. „We kunnen ons voorstellen dat de kilometerheffing wel hetzelfde is, maar dat een deel van het be taalde geld via bijvoorbeeld de provincie op de één of andere manier weer wordt terugge sluisd. Hetzij via investeringen in wegen of openbaar vervoer, hetzij direct aan de automobi list en bedrijfsleven." Advertentie 8 1713214ll000002' Advertentie e Nu bij een nieuw 2-jarig Ben abonnement tot 600 minuten IJ 6 F! 9rat's be"en en de laagste toestelprijzen, want u krijgt tot fl 88,15 40,-) toestelkorting met de Ben Voucher! (Advertentie) Frans Bauer Durf te dromen Live V TMF Hitzone 16 Destiny's Child Survivor Voices Various Fox Kids Hits 3 Helmut Lotti Latino Love Songs Alicia Keys Songs in a Minor Marianne Weber Country Weber Twarres Stream iWrST? jlSrS? <1?rïf Bij C1000 denken we niet in guldens. We denken niet in euro's. Bij C1000 denken we in lage prijzen. Daarom hebben we deze week voor u twee extra voordelige aanbiedingen! €15.86 De CD-single 'Melodramma' van Andrea Bocelli alleen deze week van 10.95 voor 5.- 2.27 Actie geldig t/m 14 november 2001 'Lc m. een 1 -jang Regelmatig abonnement, actie is verwerkt in de getoonde prijs. Aanbieding is geldig tot en met 14 november 2001 Meer informatie 0800 -1413 HENGELO - Het gehoor van slagwerkdocent Ton Lamers uit Oldenzaal is beschadigd. Hij kan zijn vak niet meer uitoefenen en stelt zijn oud-werkge ver, de muziekschool in Hengelo, aansprakelijk. „De lessen hadden daar plaats in kleine hokjes, waarin de docenten hoorndol werden." GPD USS THEODORE ROOSEVELT - Brandweerlieden van de marine zijn paraat op Afghaanse hoofdstad Kaboel, aan de Tadzjiekse grens en bij de noordelijke stad het dek van het Amerikaanse vliegdekschip USS Theodore Roosevelt. Ameri- Mazar-i-Sharif. foto Dave Martin/AP kaanse gevechtsvliegtuigen hebben gisteren nieuwe aanvallen uitgevoerd rond de pagina 5: Italiaanse eenheden naar Afghanistan Advertentie I Vakkmdlg geplcuM' i /y\ Glashandel i I Bezoek onze showroom! j Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j door Cees Maas DEN HAAG - De politie in Nederland heeft vorig jaar een recordaantal boetes voor te hard rijden uitge deeld. Er werden op snel wegen en andere ver keersaders buiten de be bouwde kom 5,6 miljoen bekeuringen - in Zeeland zo'n 200.000 - met een to tale opbrengst van 600 miljoen gulden uitge schreven. Dit is een zeer forse toename ten opzichte van 1999, toen aan mensen die te hard reden 4,4 miljoen boetes werden uitge deeld. Het overgrote deel van de boetes is niet terechtgekomen bij notoire hardrijders, maar bij mensen die niet meer dan tien kilometer te hard reden. De fracties van WD en CDA in de Tweede Kamer tekenden gis teren protest aan tegen wat ge noemd wordt 'de onzinboetes van de automatische boetema chine'. WD en CDA willen af van de bekeuringen voor auto mobilisten die tot tien kilometer te hardrijden. De oorzaak van de explosieve stijging ligt volgens woordvoer ders van verschillende politie korpsen in het toegenomen aantal auto's, meer snelheids controles en het feit dat er hon derden flitspalen langs de we gen zijn bijgekomen. De cijfers zijn verzameld door het Bureau Verkeershandha ving van het Openbaar Ministe- rie (BVOM). Het enorme aantal van 5,6 miljoen snelheidsboetes dat vorig jaar werd uitgedeeld is slechts een deel van het echte to taal, want het betreft hier de jaarlijkse oogst aan verkeers boetes buiten de bebouwde kom, voornamelijk op snelwe gen en provinciale wegen. Bebouwde kom „Cijfers van het aantal boetes dat uitgedeeld is aan hardrij ders binnen de bebouwde kom zitten hier niet bij, die hebben we ook niet", zegt woordvoer ster A. van het Erve van het BVOM. Al jaren vertoont het aantal uitgeschreven boetes een sterk stijgende lijn. In 1997 stond het nog op 2,9 miljoen en in 1998 was dat al opgeklom men tot 3,4 miljoen bekeurin gen. De hoeveelheid van 5,6 mil joen bekeuringen vorig jaar be tekent dat er in Nederland ruim vijftienduizend snelheidsboetes per kalenderdag werden uitge deeld. Intussen rijst echter het protest tegen boetes voor auto mobilisten die hooguit tien kilo meter te hard rijden. Gisteren, tijdens de behandeling van de begroting van het ministerie van Justitie in de Tweede Ka mer, betoogden WD en CDA dat er een andere manier gevon den moet worden om de veilig heid op de weg te vergroten. De beide fracties rekenden voor dat 80 procent van alle verkeers boetes wordt uitgeschreven aan mensen die maar een beetje te hard rijden. Die mensen zien die boetes niet als afschrikmiddel maar als extra belasting, aldus de politici. Het enorme aantal boetes voor te hard rijden vloeit voort uit het strenge beleid van de landelijk verkeersofficier K. Spee, die er een budget van 150 miljoen gul den voor heeft gekregen. Flits palen schieten als paddestoelen uit de grond. Er staan er al bijna vijfhonderd in Nederland. GPD €0, WIERINGEN - De bouw van 109 windmolens langs de Af sluitdijk heeft nauwelijks nega tieve gevolgen voor de natuur in de Waddenzee en het IJsselmeer. Dat staat in de milieueffectrap portage (mer) die is gemaakt in opdracht van de provincies Friesland, Noord-Holland en vier gemeenten. Het windmolenpark leidt alleen tot een significante aantasting van drie beschermde vogelsoor ten. Het gaat dan jaarlijks om enkele honderden tot duizenden eidereenden, kuif eenden en Nu gratis je eigen visitekaartjes bij aanschaf van een Siemens M35i Refresh! Geef al je vrienden zo'n te gekke Icecard! Siemens M35i Spatwaterdicht Trilfunctie Spelletjes •WAP Advertentie ge arbeidsomstandigheden, aan de slag bij DAT. Het nieuwe, zo genaamde Sabena-light, be perkt zich in eerste instantie tot het uitvoeren van Europese vluchten. Volgens de Belgische premier Verhofstadt moet de nieuwe onderneming 'rendabel en kleinschalig' van opzet zijn. Op termijn zou het kunnen uit groeien tot een middelgroot luchtvaartbedrijf. Tot de investeerders horen on der meer Fortis, KBC en Tracte- bel. Virgin Express, dat eerder interesse toonde om te partici peren in de nieuwe Belgische luchtvaartmaatschappij, is niet bij de oprichting van Sabena- light betrokken. Het bedrijf van de Britse zakenman Branson trok zich dinsdag terug, omdat het het plan van de Sabena-top voor een doorstart niet haalbaar achtte. Toch zou het nog steeds de bedoeling zijn dat Virgin Ex press in de toekomst gaat sa menwerken met DAT. De nieuwe maatschappij zou gebruik blijven maken van ren dabele dochterondernemingen van Sabena, zoals de catering. Op die manier wordt gehoopt nog eens enkele duizenden ba nen te redden. In totaal dreigen tussen de vijf- en zesduizend Sabena-werknemers buiten de boot te vallen. Er wordt nog druk gewerkt aan een sociaal plan om hen zo snel mogelijk aan een nieuwe baan te helpen. Verhofstadt erkende dat het faillissement van Sabena een politieke mislukking is. Het Sabena-personeel verza melde zich gisteren massaal in de vertrekhal van vliegveld Za- ventem. De werknemers zijn ontgoocheld over de manier waarop de Belgische overheid Sabena kopje onder heeft laten net 500 gram (acüepnjs per kilo f 1.98) 8 stuks 0.99 ƒ10.00 €0.45€4.54 De aanbiedingen rijn geldig tot en met zaterdag 10 november 2001 toppereenden, die zich op de lo kale trek te pletter zullen vlie gen tegen de turbines. In totaal zullen per jaar 14.000 vogels in de rotatiebladen verongeluk ken, maar daarvan behoort het overgrote deel niet tot be schermde of bedreigde dier soorten. „De plannen voldoen op bijna alle punten aan de Eu ropese Vogelrichtlijn en de Ha bitatrichtlijn.", aldus J. Wit- tink, woordvoerder van het pro jectteam en gemeentesecretaris van gemeente Wieringen. ANP pagina 2: verzet tegen park door Pascale Thewissen BRUSSEL - Sabena krijgt een vervolg. Een groep van twaalf grote Belgische bedrijven en banken heeft zich bereid ver klaard om 155 miljoen euro te investeren in dochtermaat schappij DAT van Sabena. De drie gewestelijke investe ringsbanken leggen samen nog eens 45 miljoen euro op tafel. De Belgische luchtvaartmaat schappij, de op één na oudste van de wereld, is gisteren door de Brusselse handelsrechtbank failliet verklaard. Er zijn acht curatoren aangesteld. Als gevolg van het bankroet van Sabena dreigen 7600 van de meer dan 12.000 werknemers hun baan te verliezen. Een deel van hen (zo'n 1700 mensen) kan, weliswaar tegen minder gunsti- gaan. Over hun toekomst heerst mers trok gistermiddag naar het ven zelf kwam het kleine op- grote onduidelijkheid. Een Belgische ministerie van Ar- stootjes tussen de politie en groep boze Sabena-werkne- beid, in Brussel. Op de luchtha- woedende'Sabeniens'. Geen fratsen met de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1