ETA doet weer moordpoging PZC Milosevic stelt Kok ultimatum Eerste aanslag sinds 11 september Oud-predikant wordt priester in België Sardjoe volgt Lachmon op Akkoord vrijhandelszone ZO-Azië Baxter geeft fout dialysefilters toe Straf treinrover Biggs herzien Tien executies in China Elf baby's dood in ziekenhuis India -M- KORTINGSBON woensdag 7 november 2001 van onze redactie buitenland ZEIST - De Nederlandse advo caat N. Steijnen heeft premier Kok namens zijn cliënt Slobo dan Milosevic een ultimatum van tien dagen gesteld. Binnen die periode moet de Nederland se regering volgens de raads man een 'werkbare oplossing vinden', zodat de vroegere pre sident van Joegoslavië zich in Nederland snel kan verzetten tegen zijn arrestatie in opdracht van het Joegoslavië-Tribunaal. Als de regering geen gehoor geeft aan dit ultimatum, dan zal Steijnen direct 'juridische actie' ondernemen. Dat schrijft hij in een brief aan premier Kok. De briefis gedateerd op 29 oktober. Het ultimatum loopt dus mor gen af. Steijnen zal als niet aan zijn ei sen wordt voldaan opnieuw een kort geding tegen de Neder landse Staat aanspannen. Ook kondigt hij aan de 'geschonden rechten van Milosevic' bij Euro pese instanties te gaan aankaar ten. „Bijzonderheden wil ik daar nu nog niet over geven", zegt Steijnen. Een woordvoerder van premier Kok meldt, dat advocaat Steij nen binnenkort een antwoord kan verwachten. Op de inhoud daarvan wilde hij gisteren ver der niet ingaan. Eerder eiste Milosevic al in een kort geding bij de rechtbank in Den Haag dat de Nederlandse overheid zou zorgen voor zijn vrijlating. Het Joegoslavië-Tri bunaal heeft in zijn visie geen rechtsgrond om hem in hechte nis te nemen en te houden. De rechtbankpresident wees die eis echter af. De vroegere macht hebber van Joegoslavië is in middels tegen die uitspraak in beroep gegaan. Maar volgens Steijnen en het gerechtshof in Den Haag kan het nog maanden duren voordat dit hoger beroep wordt behandeld. De advocaat klaagt in de brief aan Kok verder over de tegen werking die hij van het tribu naal krijgt tijdens zijn bezoeken aan Milosevic in de gevangenis in Scheveningen. „Ik kreeg maar erg beperkt de tijd om di rect met mijn cliënt te praten, namelijk 45 minuten", schrijft Steijnen over zijn laatste be zoek op 25 oktober. „De autori teiten van het tribunaal stellen dat mijn toegang tot Milosevic niet als een recht maar als een gunst moet worden gezien. Ze verboden me om papieren en documenten uit te wisselen. Kunt u me vertellen hoe het mo gelijk is om een goede verdedi ging te voeren als de advocaat en zijn cliënt wordt verboden documenten uit te wisselen?" Ook deze beperkingen zijn in de ogen van Steijnen een schen ding van de vastgestelde rechten van de mens. En die schendingen vinden plaats op Nederlands grondgebied. Ne derland staat die toe. En daar om is de Nederlandse regering ook verantwoordelijk voor de schendingen. ANP van onze redactie buitenland MADRID - De Baskische af scheidingsbeweging ETA heeft voor het eerst sinds de aansla gen van 11 september in de VS weer getracht bij een aanslag in Spanje mensen te doden. In ok tober pleegde de ETA al twee aanslagen, maar toen werd er telefonisch gewaarschuwd voor de explosies. Ditmaal gebeurde dat niet. In de wijk Prosperidad in het noorden van Madrid ontplofte gisterochtend een zware auto bom, waaivoor de ETA verant woordelijk wordt gehouden. Zeker 99 mensen raakten ge wond. Vier mensen, onder wie een driejarig kind, liepen ernsti ge verwondingen op. De ont ploffing veroorzaakte grote schade aan geparkeerde auto's en vier gebouwen. Vermoed wordt, dat een hoge door Dirk Visser HASSELT - De vroegere her vormde predikant G. Mei- nesz wordt binnenkort rooms-katholiek priester in het Belgische bisdom Has selt. Paus Johannes Paulus H heeft bisschop Schruers van Hasselt hiervoor toestem ming gegeven. De priester wijding zal in de loop van de komende maanden plaats hebben, aldus perschef Clem Vande Broek van het bisdom. Meinesz, geboren in 1937 op Sumatra, was aanvankelijk officier bij de Koninklijke Marine. Na zijn studie in Lei den werd hij in 1978 her vormd ziekenhuispx-edikant in Leidei'dorp. Datzelfde jaar ging hij met zijn gezin over naar de Rooms-Katho- lieke Kei-k. Hij was sinds 1968 getrouwd. Het echtpaar heeft twee kinderen. Meinesz ontving in 1978 de diakenwijding. Tot 1986 deed hij pai-ochiepastox-aal wei-k en wei'kte hij met zijn echtgenote als begeleider m het bezinningshuis van de je zuïeten in Godsheide (Has selt). Sinds 1986 is hij met zijn echtgenote verantwoor- delijk voor het pastoraal werk in het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Sint-Tx-uiden. Perschef Vande Broek spreekt van een 'zeer uitzon- dexiijke' gebeurtenis onder het kerkelijk recht. Predi kanten en anglicaanse pries- ters, die de roeping voelen katholiek priester te worden, kunnen hiervoor toestem ming krijgen omdat zij in een zusterkerk het ambt al heb ben waargenomen, aldus Vande Broek. De Rooms-Katholieke Kerk beschouwt het huwelijk als onvex-breekbaar, ook van protestantse voorgangers die priester wox-den. De celi- baatsgelofte geldt voor hen niet. Belga/ANP functionaris van het ministerie van Wetenschap en Technologie doelwit van de aanslag was, zei een regeringswoordvoerder. De dienstauto van Juan Junquera was in de buurt van de bomauto op het moment van de explosie. Junquera en zijn chauffeur raakten lichtgewond. De daders hadden zich blijkbaar vergist in het precieze moment waarop zijn auto zou passeren, zei Jun quera. Arrestaties De politie arresteerde kort na de ontploffing niet ver van de plaats van de aanslag een man en een vrouw. Zij hadden explo sieven, pistolen, pruiken en val se indentiteitsbewijzen bij zich. Een voorbijganger waarschuw de de politie met zijn gsm toen de twee verdachten in een auto wegreden, waarna hij de achter volging inzette. Het ging om een gezochte ETA- terrorist en een voormalig ge meenteraadslid van de separis- tische partij Herri Batasuna, die wordt beschouwd als de politie ke arm van de terreurorganisa tie. Minister van Binnenlandse Zaken Bajoy zei dat het tweetal lid is van het commando Madrid van de ETA. Het is voor het eerst in veertien jaar dat leden van dit beruchte commando zijn aan gehouden. Deze cel heeft sinds januari 2000 negen aanslagen gepleegd met bomauto's. Daar bij kwamen zeven mensen om het leven. In juni werd een gene raal gedood bij zo'n aanslag. Door aanslagen van de organi satie zijn sinds het einde van de jaren zestig ongeveer achthon derd mensen om het leven geko men. EFE/AFP/RTR De autobom richtte een ravage aan in de omgeving. foto Paul White/AP PARAMARIBO - Ram Sardjoe is gisteren in Paramaribo ge kozen tot voorzitter van het Surinaamse parlement. Hij volgt Jagernath Lachmon op, die enkele weken geleden tijdens een parlementaire missie aan Den Haag overleed. Sardjoe was de enige kandidaat voor het voorzitterschap. Sardjoe werd voorgedragen door de regeringscoalitie Nieuw Front. Hij is lid van de Vooruitstrevende Hervormingspartij VHP en sinds 1964 in elke algemene verkiezing tot lid van het parlement gekozen. In zijn lange politieke loopbaan was hij telkens de 'rechterhand' van Lachmon. ANP BRUNEI - China en de tien landen verenigd in de Associatie van Zuidoost-Aziatische Naties (Asean) hebben gisteren in Brunei een akkoord gesloten dat tot een vrijhandelszone moet leiden. Leiders van de Asean hebben na gesprekken met de Chinese premier Zhu Rongji hun regeringen opdracht gegeven om op korte termijn met een gedetailleerd voorstel te komen. Als het vrijhandelsgebied tot stand komt, zal dat met 1,7 miljard mensen en een bruto binnenlands product van 2 biljoen dollar- de grootste markt ter wereld opleveren. De vrijhandelszone moet volgens het gisteren gesloten akkoord over een periode van tien jaar geleidelijk ingevoerd worden. AP CHICAGO - De fabrikant vanmedische producten Baxter In ternational geeft toe dat een chemische verontreiniging in zijn dialysefilters een rol kan hebben gespeeld bij de dood van 51 nierpatiënten in verschillende landen in de wereld. De filters zijn inmiddels teruggehaald en de fabricage is stil gelegd. Met het oog op schadeclaims heeft Baxter een bedrag van 100 tot 150 miljoen dollar gereserveerd voor juridische en aanverwante onkosten. Gezondheidsinspecties stellen een onderzoek in naar de sterf gevallen die zich sinds de zomer hebben voorgedaan en waar bij dialysefilters een rol zouden hebben gespeeld. Drieën twintig gevallen deden zich voor in Kroatië, vijftien in Span je, zeven in Taiwan, vier in de VS en twee in Colombia. AP LONDEN - Een Britse juridische commissie gaat bekijken of de straf van de in mei naar Groot-Brittannië teruggekeerde treinrover Ronnie Biggs kan worden gereduceerd. Biggs was een van de deelnemers aan de overval van 1963 op de posttrein van Glasgow naar Londen, waarbij 2,6 miljoen pond (nu 122 miljoen gulden) werd buitgemaakt en die de ge schiedenis is ingegaan als de Grote Treinroof Biggs, die voor zijn terugkeer naar Londen door enkele atta ques was getroffen, ligt sinds vrijdag in het ziekenhuis na bloed te hebben opgegeven. Het is al zijn vierde opname sinds mei. Zoon Michael Biggs zei verheugd te zijn dat de commissie de aanvraag tot herziening in behandeling heeft genomen. AP PEKING - In de Chinese hoofdstad Peking zijn gisteren tien straatrovers geëxecuteerd, onder wie twee mannen die him slachtoffers bewerkten met ijzeren staven, heeft een Chinese krant gemeld. De 23-jarige Ma Jun en de 30-jarige Jiao Wenjun vielen hun slachtoffers aan in voetgangerstunnels of onder viaducten met een ijzeren staaf alvorens him eigendommen te stelen. De twee pleegden in drie jaar 98 berovingen. Twaalf van him slachtoffers overleefden de aanval niet. Ook de overige acht geëxecuteerden - tussen de 20 en 23 jaar oud - werden veroordeeld wegens moord en beroving. AP LUCKNOW - Binnen 24 uur zijn elf prematuur geboren ba by's overleden in een academisch ziekenhuis in Noord-India. De baby's, die in leeftijd varieerden van een paar uur tot een paar dagen oud, stierven zaterdag en zondag in het King Ge orge academisch ziekenhuis in Luckno w, de hoofdstad van de Indiase deelstaat Uttar Pradesh. Volgens de ouders zijn zes van hen gestikt, doordat het zieken huis niet voldoende zuurstofcilinders in voorraad had. De ziekenhuisdirecteur ontkent de beschuldiging en zegt dat een hoog sterftecijfer onder vroeggeborenen normaal is. AP ♦Lever deze bon in bij C&A, warenhuis of boekhandel en ontvang f 4,54 korting (van f 22,04 voor f 17,50) op het nieuwe boek "De Verschrikkelijke Ijstaart" geschreven door Daphne Deckers. ISBN:9043902578, Actiecode: 037-48633, Eancode: 00000037-48633. Geldig van 13-10-2001 t/m 05-12-2001 C&A STEUNT DE CLINICLOWNS KIJK NAAR DE 'NACHT VAN DE LACH' 10 NOVEMBER, NED. 1 22.00-1.30 UUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5