Woonwagens mogen verhuizen PZC Brandweer oefent met Belgische collega's Sportief echtpaar haalt de zestig College Sas van Gent wil geld vrijmaken voor verjongen kern Oostburg koopt weer pand in Violetstraat Dow wacht op groen licht GS voor bouw pompstation Zaaidijk 18 Oostburgs College veegt bezwaren van omwonenden Willemsweg van tafel Bonte avond in Clinge Hartstichting eert jubilerende collectanten Sinterklaas komt aan in Terneuzen Architectenbureau koopt kerkje Sas toch maar niet Bromfietsster verwondt knie bij valpartij Mesttankauto vast in wegberm Thoolse school doet mee aan Dag van de Lach woensdag 7 november 2001 door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Veertig bezwaren waren er ingediend tegen het bestemmingsplan voor de Kom Schoondijke, en bijna alle be denkingen schuiven burge meester en wethouders van Oostburg van tafel. Het woon wagencentrum kan wat hen be treft dan ook gewoon aan de Willemsweg komen. Bewoners van de Willemsweg en omliggende straten verzetten zich deze zomer massaal tegen de vestiging van een woonwa gencentrum aan de uitvalsweg van Schoondijke. De bezwaar makers zijn van mening dat een dergelijk centrum niet past in het provinciaal en landelijk be leid en dat er genoeg andere lo caties voor handen zijn voor het te saneren woonwagenparkje aan de Sasputsestraat. Zij vin den de nieuwbouw misbruik van gemeenschapsgelden. Het college motiveert in een uit gebreide toelichting op de be- CLINGE - In het Malpertuus in Clinge wordt op zaterdag 17 no vember de eerste Clingse Bonte Avond gehouden. De kaartjes ervoor vinden gretig aftrek: in middels zijn er al 200 toegangs bewijzen aan de man gebracht. De organisatie had gerekend op zo'n 150 belangstellenden. Er is evengoed nog genoeg plaats, want zaal Malpertuus biedt plaats aan 300 belangstel lenden. Op deze Bonte Avond kan men een aantal plaatselijke vedetten zien en horen wat ze op het ge bied van muziek, zang, voor dracht en vertelkunst in petto hebben. Vanaf 20.00 uur passe ren de optredens de x-evue. De deelnemers hebben koortsach tig gerepeteerd om goed voor de dag te komen. Na afloop is er voor de bezoe kers nog een gezellige afterpar ty met muziek van het Jumbo Trio. Daarbij is er ook gelegen heid om te dansen. KOEWACHT - „Vijfentwintig jaar lopen ze al met een collecte bus door weer en wind langs de deur voor de Nederlandse Hart stichting. Een mooie vorm van vrijwilligerswerk. Vooral in dit internationale Jaar van de Vrij williger een reden te meer om deze twee mensen eens in het zonnetje te zetten." Voorzitter F. Bakker van de Hartstichting Koewacht stond gisteravond tijdens een ream- matieles in het gemeenschaps centrum de Vlasschaard even stil bij de twee jubilerende col lectanten Theo Hoofman en Leo van Waesberghe. Met een groep van totaal vijftien personen gaan ze jaarlijks in de laatste week van april op pad voor het goede doel. Beiden lopen telkens een vaste route. Van Waesbex-ghe houdt het op zijn eigen woonomgeving in de bebouwde kom. Hofman neemt de onmiddellijke polder omgeving van Koewacht voor zijn rekening. Een wijk die misschien maar vijftig wonin gen behelst, maar vanwege de grote ondexdinge afstand van de huizen veel tijd in beslag neemt. Als waardering voor hun werk ontvingen de twee collectanten een oorkonde en een bos bloe men. Hofman en van Waes berghe zijn er heilig van over tuigd dat niet alleen geld de Hartstichting helpt. Als lid van de plaatselijke EHBO-vei'eni- ging hebben ze zich vei'der be kwaamd in het x-eanimei'en. In dien nodig kunnen ze ook in de dagelijkse praktijk een helpen de hand bieden. TERNEUZEN - Nog anderhal ve week en dan is het zover. Op zaterdag 17 november komt Sinterklaas aan in Zeeuws- Vlaanderen. De goedheiligman en zijn Pieten arriveren dan per schip om twee uur 's middags in de voormalige veerhaven van Terneuzen. Na deze feestelijke intocht ver trekken de Sint en de pieten on der begeleiding van de Show band New Adventure naar de Markt. Vanaf kwart over drie maakt Sinterklaas vervolgens ook nog een rondtocht door het centrum van Temeuzen. zwaren dat de agrarische be stemming op deze plek niet meer van deze tijd is. Het be strijdt dat de vestiging van het centrum in strijd is met het vast gestelde beleid. B en W zien woonwagens als reguliere wo ningen, die bovendien niet wox-- den vervangen, maar slechts worden verplaatst naar een ge bied binnen de kemgrens. Al ternatieve plekken zijn er niet, betogen zij na uitgebx-eid onder zoek. De vrees voor geluidshinder die de briefschrijvers hadden geuit, is volgens hen ook onterecht, omdat er geen bedx-ijfsactivitei- ten ontplooid mogen worden. Op verzoek van de toekomstige bewoners zelf wordt er rondom de locatie aan de Willemsweg een grondwal van tenminste drie meter hoog aangelegd. De ze wal zorgt voor een land schappelijke inpassing van het terrein en onttrekt de woonwa gens grotendeels aan het zicht, gezien vanuit de woningen aan de Willemsweg. De wal dient verder de geluidshinder door wegverkeer op de Willemsweg te beperken. Hiex-bij gaat de ge meente uit van het slechtste sce nario dat Schoondijke geen rondweg krijgt. Ook tussen het x-eeds aanwezige transportbe drijf aan de Veldstraat en het woonwagenkamp komt een ge luidswal. T ransportbedrij ven Ook de beschuldiging van in consequent beleid ten aanzien van de verschillende transport bedrijven in de Veldstraat en Prinses Beatrixstraat leggen B en W naast zich neer. Aanvanke- lijk kreeg alleen het bedrijf aan de Veldstraat toestemming tot uitbreiding, nu mogen beide be drijven groeien van de gemeen te. Volgens B en W gaat het hierbij om legalisering van een bestaande situatie. Het college geeft aan dat bij een eventuele bedrijfsverplaatsing de bestem ming ter plaatse wordt omgezet in woningbouw. Een enkele briefschrijver toon- Ook de bewoners van het woonzorgcentrum Rozenoord xnoesten wijken voor de fictieve brand. door Frank Gijsel SLUIS - Het brandweerkorps van Sluis hield gisteren samen met de Belgische collega's uit Knokke-Heist en de Regionale Brandweer Zeeland een grootscheepse grensoverschrijdende oefening. Al vele jaren bestaat er een bijstandsovereenkomst, die er in voorziet dat bij grote ongelukken of branden een beroep kan worden gedaan op hulp van over de grens. Het oefenscenario vermeldde dat er bij de brandweer een melding was binnengekomen met de mededeling dat er in de Hoogsti'aat een tankauto tegen het woon complex De Toren van Bourgondië is gereden. De tankwagen, geladen met dieselolie, staat in lichter laaie en op het moment van het ongeluk zijn een aan tal monteurs aan het werk in het gebouw. Vier van hen zijn vermist. De brandweer van Sluis rukt daarop uit, maar al snel blijkt dat het om een grote brand gaat. De bevelvoer der vraagt dan ook om assistentie van de brandweer foto Peter Nicolai van Knokke-Heist. In kox!e tijd vei-schijnt een colon ne van hulpvoertuigen. In een opgezette tent vei'lenen het urgentieteam en de reddingsdienst onder leiding van dokter Huyghe de eerste hulp. Een gedeelte van het naastgelegen woonzorgcentrum Rozenoord woi'dt ontruimd en de bewoners woi-den afgevoerd naar Het Rondeel. Na ruim een uur werd de oefening afgesloten en ver- plaatste het gezelschap zich naar de kazerne op de Groote Markt. Daar vond de evaluatie plaats. Het diamanten echtpaar Lucieer-Zuyderduyn. foto Peter Nicolai door Wilma Valk AARDENBURG - Sport verbroedert. Dat telt ze ker voor Wim Lucieer (86) en Marie Zuyderduyn (84) uit Aardenburg. Ze leerden elkaar kennen tij dens het sporten, beiden speelden korfbal, en dinsdag 6 november 2001 waren ze zestig jaar ge trouwd. Beiden zijn in Aardenburg geboren, maar door het werk van Wim hebben ze op diverse plaatsen ge woond. „Ik ben begonnen als onderwijzer in Axel en Zierikzee", vertelt WimLucieex*. „Later werd ik hoofd van een school in Noox-dwelle. Ik ben ook korte tijd directeur van een jongensinternaat in Hilversum geweest, maar dat beviel niet zo goed; ik werkte liever aan een gewone school. Uiteinde lijk bleef ik het langst hoofd van een school in Pur- merendj waar ik ook nog als leraar Nederlands verbonden was aan een avondschool." Behalve korfbal speelde Wim Lucieer ook fexvent voetbal: „Ik was altijd erg Vlaams georiënteerd en heb voor de oorlog zes j aar in de Vlaamse voetbal competitie gespeeld. Over Aardenburg en Vlaan deren heb ik onlangs nog een werkje geschreven. Af en toe een beetje moelijk, maar toch goed te le zen. Schrijven doe ik wel meer, dat bracht mijn beroep zo met zich mee." Na de pensionering van Wim Lucieer kwam de fa- mi] ie terug naar Aardenburg: „Terug naar de ba sis, tenslotte zijn we beiden hier.geboren." Marie Lucieer heeft altijd voor het huishouden gezorgd, Wim gaat nu nog iedere week biljaiten en zijn echtgenote heeft als hobby 'oud worden'. Burgemeester Ze hebben twee dochters en vier kleinkindex-en, allen wax-en ze aanwezig tijdens de druk bezochte receptie in Sluis. Burgemeester B. Sti'aatsma en zijn echtgenote feliciteerden het echtpaar. „Ze hebben een heel lange tijd zitten praten", wist een van de dochters, „en vader heeft zijn werk over Aardenburg aangeboden aan de burgemeester." Na afloop van de receptie was er een etentje voor de familie. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Een strategische aankoop. Zo beschouwt het col lege van burgemeester en wet houders de aanschaf van een woning aan de Violetstraat in Oostburg. Nadat zij eerder het bedrijfspand van aannemersbe drijf De Bliek en Vos in dezelfde straat verwierf, wil de gemeente nu ook een haar aangeboden woning kopen. Doel is er met tertijd woningbouw te plegen. Burgemeester G. Noordewier zegt dat het gebied in beeld is voor herstnictxxrering, dat wil zeggen sloop en nieuwbouw, maar zo grootschalig als in de Finlandwijk zal de geplande opex'atie niet worden. In de straat staan ook geen huurwo ningen, maar zitten slechts en kele bedrijven en particulieren. „Het is volstrekt niet de bedoe ling om particulieren uit te ko pen", zegt hij. De gemeente grijpt echter wel haar kans wanneer zich een gelegenheid voor doet een woning of be- diïjfspand in eigendom te krij gen. „Het goed van de buurman is maar één keer te koop", ver klaart Noordewier. Voor het gebied ligt ook nog geen plan klaar. Het één en an der is afharxkelijk van wat de markt doet en of er belangstel ling is om hier aan de slag te gaan. Met de aankoop van de woning - a 95.000 gulden - verwerft de gemeente in korte tijd verschil lende panden in Oostburg. Eer der besloot zij al tot de aanschaf van enkele gebouwen in de Nieuwstx'aat, voor de noodza kelijke uitbreiding van het stadskantoor, van de pastoxte, waar nu een deel van het ambte lijk personeel is ondergebracht en van het parochiehuis, voor de de zich bezorgd over de toekom stige status van het Dorpsplein. Die ongerustheid is niet terecht, zeggen B en W. De gemeente wil het plein herinrichten in een noordelijk en zuidelijk deel en daarmee tot een attractief ge bied maken met veel gx-oen en ruimte voor evenementen. Het bestemmingsplan voor de kom Schoondijke wordt don derdag 15 november besproken in de x-aadsvergadering. Deze begint om 19.30 uur. door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - Het gemeen tebestuur van Sas van Gent wil zich de komende tijd inzetten om geld vrij te maken voor de zogenaamde revitalisering van de kern. Burgemeester en wet houders willen daarvoor zowel de provincie als de fusiepart ners Terneuzen en Axel mobili seren. Bovendien moet een eventueel overschot op de be groting van volgend jaar volle dig benut worden voor de ver jongingskuurvan het stadje, dat Vitaal Sas van Gent is gaan he ten. Alvast geld reserveren voor 2002 zit er echter niet in. „Je moet daar wel het geld voor hebben", verklaar! wethouder Financiën P. Bertram. „Maar gezien de enorme belangstelling van de bevolking voor het plan, willen toch een impuls geven. De Sassenaren hebben een sig naal afgegeven, nu moet het een vervolg krijgen. Men is nu bezig met de vex-dei'e uitwerking van Vitaal Sas. Mocht er straks ruimte zijn in de begroting, dan is steken we het overschot daar in. Maar het is nu nog te onze ker:" Sinds de provincie een stokje stak voor het plan van de ge meente om een factory outlet- centrum neer te zetten op het voormalig CSM-terrein, praat iedei-een in Sas over een moge lijk alternatief. Sommige bewo ners en bestuurders verwachten dat de provincie de gemeente daarin financieel zou steunen, i Wethouder R. Noët van ruimte- lijke ordening: „Ik kan me her- inneren dat gedeputeex-de Van Zwieten toentertijd heeft ge zegd: we moeten iets doen voor Sas. Meer is er niet toegezegd. Er zijn geen bedragen ge- noemd." door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - Architecten bureau Verplancke Partners uit Sas van Gent heeft besloten om het voormalige Nederlands- hervormde kerkje aan de West kade toch niet aan te kopen. De procedure heeft te lang ge duurd, waardoor de bouwkos ten met een paar procent zijn ge stegen, verklaart G. Goethals van het Sasse bureau. Daardoor is het hele project financieel veel minder interessant gewor den. Inde plannen zou het kei'kj e niet alleen het nieuwe onderkomen worden van Verplancke Part ners worden, maar ook fungeren als cultureel centrum. Er zou een galerie beneden komen en eventueel een klein podium voor akoestische concerten of piano-recital. Bovendien zou het ruim hondei'd jaar oude pand, dat dringend aan renova tie toe is, helemaal in oorspron kelijke stijl woi'den opgeknapt. De belendende pastoriewoning, die eveneens omstreeks 1897 is gebouwd, is enkele jaren gele den op dezelfde manier geres taureerd. Begin deze zomer nog wax-en de architecten nog ly risch over het project. Inmiddels is hun enthousiasme behoorlijk getemperd. Goethals: „Natuur lijk calculeer je in dat je proce dures moet doorlopen. Je weet dat het acht maanden gaat du ren, met alle inspraaktermijnen erbij. Maar nu zijn er nog eens acht maanden bij gekomen." Wethouder R. Noët van ruimte lijke ordening zegt het 'jammer' te vinden dat de aankoop niet meer doorgaat. „Maar het is een zaak tussen de architect en de eigenaar. Ik kan er niet aan doen dat ze geen afspraken hebben i gemaakt over prijsstijgingen. Je weet waar je aan begint als je een bestemmingsplan wilt wij zigen. Daar staat tegenwoox-dig een behoorlijke periode voor. Ik zal niet zeggen dat het voor hon derd procent vlot verloopt, maar de kritiek dat de procedu- x-es te lang zouden zijn vind ik niet terecht." huisvesting van de x-ooms-ka- tholieke basisschool. In Breskens ging zij dit j aar over tot de koop van een woning in de Oesterputten. Deze aankoop paste in de visie van stedebouw- kundige Bhalotra om dit gebied te bestemmen voor ambachte lijke bedrijvigheid. Het gebouwenbestand van de gemeente is inmiddels zodanig gegroeid dat de gemeente bin- nenkox! een inventarisatie gaat maken, welke panden zij wer- kelijk nodig heeft en welke zij zonder al te veel px-oblemen, kan afstoten. TERNEUZEN - In de Guido Gezellestraat in Tex-neuzen is gisteren bij een verkeersongeval een zestienjarige bromfietsster gewond geraakt aan haar knie. Ze reed rond kwart over vier in op de achterkant van de auto van een 84-jarige man uit Axel, die stond te wachten voor een rood verkeerslicht. Bij een rem- poging ging ze onderuit en ver wondde haar knie. De brom fietsster is overgebracht naar het ziekenhuis. 's-HEER ABTSKERKE - Een mesttankauto is gisterochtend op de Deeweg in 's-Heer Abts- kex-ke door onbekende ooi-zaak vast komen te zitten in de berm. Met een zogeheten mestin jec- teur is de ongeladen wagen, met een gewicht van twintig ton, weer op de weg getrokken. door René Hoonhorst AXEL - Dow Benelux hoopt dat Gedeputeerde Staten nog dit jaar het groene licht geeft voor de bouw van een pompstation aan de Zaaidijk in Axel. Het sta tion is nodig om grotere hoe veelheden ethyleen van de Ter- neuzense naftakrakers naar het Antwerpse havengebied te transporteren. Dow had eind dit jaar na afron ding van het prestigieuze Emer- go-project willen beginnen met het transporteren van tachtig ton ethyleen per uur (nu is dat 5 5 Die uitbreiding moet voorlo pig woi-den uitgesteld, want zonder het nieuwe pompstation aan de Zaaidijk is het niet mo gelijk veilig grotere hoeveelhe den gasvox-mige koolwaterstof te transportex-en. Zo gauw het dagelijks bestuur van de pro vincie een verklaring van geen bezwaar afgeeft, kan de che- miegigant met de bouw van het station beginnen. Midden volgend jaar zou Dow dan alsnog meer ethyleen naar Antwerpen kunnen verpompen. Of dat ook noodzakelijk zal zijn, is overigens nog niet bekend, stelt woordvoerder F. Neve. On der invloed van de terroristische aanslagen op 11 september is ook de vraag naar ethyleen ge stagneerd. Neve: „We weten dus nog niet of we vanaf eind dit j aar ook werkelijk een gx-otere capa citeit aan ethyleen kunnen af zetten." Mocht toch meer dan de huidige hoeveelheid naar Ant werpen moeten, dan zal het Ter- neuzense bedrijf een deel van het ethyleen per schip transpor teren. Niet blijvend Vervoer per schip is echter geen blijvende oplossing, boor! Neve eventueel opflakkerende hoop van Zaaidijkbewonex-s en ande- i-e omwonende bezwaarmakers de grond in. Ten eerste is vervoer over water of over de weg een stuk duurder dan transport per pijpleiding. „Puur uit concur- rentie-overwegingen is een andere oplossing dan het ver pompen via leidingen dus al on haalbaar." De Dow-wooi'dvoer- der benadrukt daax-naast dat vervoer per schip of vrachtwa gen altijd minder veilig en mi lieu-onvriendelijker is dan transpor! per pijpleiding. „Het varen van schepen of het rijden van vrachtwagens doet al een grotere aanslag op het milieu dan het verpompen via leidin gen. Daarnaast is de kans op on gelukken, ook bij het laden of lossen, groter-. Ik zeg niet dat het vexvoer per schip onveilig is, maar transport per pijpleiding brengt nog minder i-isico's met zich mee." Met de mogelijkheid dat GS een verklaring van geen bezwaar weigex-en, wil Dow Benelux geen rekening houden. De be zwaarmakers uit de omringen de poldex-s hebben wel aange kondigd dat ze alle juridische wegen zullen bewandelen om bouw van het pompstation te dwai-sbomen. Een eerdere uit spraak van de Raad van State dat bouw van een pompstation geen onaanvaardbare veilig heidsrisico's met zich mee- bi-engt, geeft Dow genoeg ver- ti-ouwen direct met de bouw te beginnen als het dagelijks pro vinciebestuur daarmee instemt. THOLEN - Landelijk belooft het een groots evenement te worden: de Dag van de Lach. Zaterdag 10 november wordt dit evenement, georganiseerd door de CliniClowns, gehouden. Op Tholen is een voorproefje er van een dag eerder te beleven bij De Veste, school voor speciaal onderwijs in Tholen-stad. De week voorafgaand aan het evenement woi-dt in elke groep al aandacht aan de CliniClowns geschonken. Vrijdag 9 novem ber gaan de leerlingen van De Veste zelf in de middaguren als clown verkleed. Vrolijkheid staat voorop, want het is de bedoeling school en plein uit bundig te gaan vei-siei-en. Van de circa 8500 scholen die landelijk beandex-d zijn om deel te nemen aan de Dag van de Lach hebben zich er zevenhon derd aangemeld. De bedoeling van de Dag van de Lach is, op grootscheepse wijze aandacht te besteden aan zieke kinderen. Behalve scholen werkt ook de publieke omroep met een drie uiu- durend pro gramma aan de actie mee. De Nacht van de Lach, waarin de Dag ovex-gaat, wordt op Neder land 1 vanaf 22.30 uur uitgezon den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 48