Meerpaal kan jeugdsoos worden PZC PZC Burgergraven weer herkenbaar Snelheidsduivel krijgt boete en rijontzegging Kantonrechter mild voor berouwvolle brokkenmakers Terneuzen neemt hondentoilet in gebruik 17 Dorpsraad heeft bestemming voor leegkomend pand verhuizende bibliotheek Amadeus in Kieldrecht Workshop over portretfotografie Zonnepanelen op bushokjes Chemokar voldoet niet Politici op de bres voor telefooncel Arnemuidse visser veroordeeld Meisje gewond na vechtpartij Bijeenkomst Haza-data Brandweer rukt flink uit voor kleine brand woensdag 7 november 2001 door Lilian Dominicus PHILIPPINE - Het huidige on derkomen van de bibliotheek en peuterspeelzaal in Philippine, De Meerpaal, moet een jeugd honk worden. Met die gedachte speelt de Philippiense dorps raad momenteel. Het gemeen schapsgebouw komt vrij als bei de voorzieningen verhuizen naar de multifunctionele ac commodatie die het gemeente bestuur van Sas van Gent naast openbare basisschool De Stelle neer wil zetten. „De laatste tijd zijn we hardop aan het denken: wie weet is het iets voor de jeugd?", verklaart KIELDRECHT - De toneel groep Kunst Veredelt voert in het gemeentelijk ontmoetings centrum aan de Molenstraat in Kieldrecht met het muzikale to neelspel Amadeus van Peter Shaffer op. Met dit stuk neemt de toneel club deel aan de provinciale klasseringswedstrijd. De regie is in handen van Ronny Verhey- en. De opvoeringen zijn vrijdag 9. zaterdag 10, zondag 11, zater dag 17 en maandag 19 novem ber, telkens om 20.00 uur. TERNEUZEN - De Zeeuwse Volksuniversiteit houdt maan dag 26 november een workshop portretfotografie in Terneuzen. Naar aanleiding van een aantal •portetfoto's wordt gesproken over begrippen als diafragma, sluitertijd en filmgevoeligheid en hun invloed op het beeld. In valshoek van de workshop is techniek ten dienste van creati viteit. De cursus is gericht op mensen met een spiegelreflex camera. De workshop wordt gegeven door freelance fotojournalist- Charles Strijd van 19.30 tot 21.30 uur in het Zeldenrustcol- lege aan de Zeldenrustlaan 2 in Terneuzen. dorpsraad-secretaris T. Kort. „Misschien is het zo dat jonge ren vanaf pakweg een jaar of twaalf voor overlast kunnen zorgen. Sommige mensen heb ben wellicht een voorkeur voor hangplekken op een Spuikom of in bushaltes, omdat die verder van de huizen afliggen. Maar waar moeten we die lui anders laten? We hebben gehoord dat ze ook in het nieuwe multifunctio nele centrum niet welkom zijn." De Philippiense dorpsraad staat overigens positief tegen over de plannen voor de bouw van het nieuwe pand, waar voorzieningen in komen als de kinderopvang, de peuterspeel zaal en de bibliotheek. Omdat het om een gebouw van de ge- meenic gaat, heeft Kort er alle vertrouwen in dat het vereni gingsleven van het dorp ditmaal wel gebruik kan maken van de faciliteiten. Eind jaren tachtig nog sprong half Philippine op de bres tegen de vestiging van een dergelijk centrum naast mossel restaurant Au Port. Eigenaar F. Wiskerke kreeg indertijd de bouwgrond en drie ton van de gemeente. De uitbater zelf be taalde 1.3 miljoen gulden voor het complex. Secretaris Kort spreekt nog steeds van een 'mis ser'. „Het heeft heel veel geld gekost, terwijl het verenigings leven er weinig aan heeft gehad. De muziekvereniging is eigen lijk de enige vaste huurder, die heeft daar ook een opslag voor de instrumenten. En de naai club heeft er even gezeten. Maai de timmer- en houtwerkclub waren niet welkom, omdat ze teveel troep maakten." Mogelijkheid Wethouder E. Spuesens van Welzijn was nog niet op de hoog te van het voorstel van de dorps raad om de jeugdsoos in De Meerpaal te plaatsen, maar wijst het niet op voorhand af. „Misschien is het wel een moge lijkheid", zegt ze in een reactie. „Maar op dit moment is het ge bouw niet van de gemeente. De bibliotheek is eigenaar, maar wat we met het pand gaan doen, is nog niet bekend. We hoopten dat we eventueel de opbrengst zouden kunnen gebruiken voor het multifunctioneel centrum, maar ik zeg nog geen nee." door Conny van Gremberqhe ZUIDZANDE - De negentien burgerslachtoffers van de Tweede Wereldoorlog, die het leven lieten bij de beschieting van Zuidzande in oktober 1944, hebben weer een duide lijk herkenbare rustplaats ge kregen op de begraafplaats van het dorp. Medewerkers van de Oost- burgse plantsoenendienst hebben de voorbije dagen de graven getraceerd en opnieuw voorzien van witte bordjes met grafnummers. Ook werd rond om de graven van de oorlogs slachtoffers een deel van het grasveld omgespit. Vorige week ontstond naar aanleiding van de uitgave van het geschenk bij de Zeeuwse boekenweek De middag van de paarse nevel van Cornélie van de Reepe enige commotie rond de Zuidzandse graven. In de epiloog van het werkje be schrijft de schrijfster, die als kind de beschietingen mee maakte, dat de graven van de burgerslachtoffers geruimd waren. Dat bleek niet het geval te zijn. Op het Zuidzandse kerkhof hadden nimmer ruimingen plaatsgevonden. Alleen waren in de loop der jaren de graf markeringen verwijderd, net als wat stenen, om het maaien van het gras wat te vergemak kelijken. Toen dat vorige week duidelijk werd, beloofde de Oostburgse wethouder dat de graven zo spoedig mogelijk weer gemarkeerd zouden wor den. Dat is dan ook gebeurd. foto Peter Nicolai KLOOSTERZANDE - Om zich duidelijker te profileren als 'groene long van Zeeuws-Vlaanderen' moet Hontenisse een aantal milieuvriendelij ke maatregelen nemen, vindt de CD A- fractie. Behalve door het propageren van het gebruik van 'groene stroom' moet Hontenisse energie besparen door ge meentelijke gebouwen van zonnepanelen te voorzien. De ver lichting van bushokjes zou ook prima kunnen branden door het gebruik van zonnepanelen. Een extra gemeentelijke sub sidie kan bovendien meer inwoners er toe bewegen panelen op hun woningen aan te brengen. Door overleg met de wo ningbouwvereniging zouden ook een aantal huui-huizen (ge deeltelijk) op zonne-energie kunnen draaien, hopen de Hon- tenisser confessionelen. KLOOSTERZANDE - Hontenisse moet nog eens bekijken of het nuttig is om met een chemokar door de dorpen te rijden. Er wordt slechts weinig klein chemisch afval (KCA) aangebo den, omdat de chemokar alleen overdag langskomt. Werken de mensen kunnen het spul dus nooit inleveren. „Bovendien wordt veel chemisch afval niet geaccepteerd, waarna het toch weer in de grijze container belandt", schrijft de fractie Alge meen Belang in haar algemene beschouwingen. De partij twijfelt er niet aan dat de milieubox in veel Hontenisser ge zinnen voor alles en nog wat wordt gebruikt, maar niet voor het bewaren van batterijen, verfblikken en ander chemisch afval. Het gemeentebestuur moet nog maar eens overwegen of het nog langer dik vijftig mille wil uittrekken voor de inzame ling van chemisch afval, stelt Algemeen Belang. KLOOSTERZANDE - B en W van Hontenisse moeten alsnog actie ondernemen om in alle dorpen een telefooncel te behou den. De veiligheid, en daarmee de leefbaarheid, in de dorpen is daarbij gebaat, stelt Progressief Hontenisse. De partij vroeg twee maanden terug al om het behoud van minstens één cel per dorp. Tenslotte heeft nog steeds niet iedereen telefoon, stelt de oppositiepartij. De partij werd in september naar ei gen zeggen 'met een kluitje in het riet gestuurd', toen B en W meldden dat KPN nou eenmaal tot het opheffen van onrenda bele cellen had besloten. Maar omliggende gemeenten (Hulst, Terneuzen, Axel) besloten bijdragen van 4500 gulden per cel uit te trekken voor instandhouding van een aantal telefoon cellen. Hontenisse zou hetzelfde moeten doen. BRUGGE - Een visser uit Arnemuiden is dinsdag door de rechtbank in het Belgische Brugge veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk en een boete van 100.000 Belgische frank (5.400 gulden). Hij kreeg de straf omdat hij in januari van dit jaar voor de Belgische kust werd betrapt op het ge bruik van netten met een te kleine maaswijdte. Toen de Belgische visserijwacht de Nederlander wilde verba liseren, verzette hij zich aanvankelijk. Hij reageerde niet op radiotelefonisch contact en probeerde er vervolgens vandoor te gaan. ANP/BELGA MIDDELBURG - Een vijftienjarig meisje uit Middelburg is gistermiddag rond twee urn- mishandeld op de Kruisweg in haar woonplaats. Ze werd door een bekende geslagen en aan de haren getrokken. Ze hield er een verwonding aan haar hals, gezwollen oogleden en geschaafde vingers aan over. Volgens de politie ligt de oorzaak van de vechtpartij in de relatiesfeer. Er zijn geen aanhoudingen verricht. door Pascalle Cappetti HULST - Kantonrechter C. Kool vindt het prijzenswaar dig als de veroorzaker van een ongeval achteraf informeert naar de gezondheidstoestand van het slachtoffer. Hij waar deert dit in veel gevallen met een strafvermindering, ervoeren gisteren ook een 48-jarige man uit Sint Jansteen en een 45-jari- ge man uit Hulst. De man uit Sint Jansteen reed op 24 november vorig jaar een fietsster aan op de Julianastraat in Axel, de Hulstenaar raakte op 4 januari een bromfietsster in de Hontenissestraat in Hulst. Bei de automobilisten verleenden geen voorrang aan de vrouwen. Zij verklaarden beiden hen niet gezien te hebben. De fietsster liep als gevolg van het ongeval een gebroken enkel opde brom fietsster had ernstig loiieletsel. Omdat de verdachten zich na dien het wel en wee van de vrou- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl wen hadden aangetrokken, ver oordeelde Kool hen niet tot de gevraagde duizend gulden boe te, maar verminderde de straf tot 750 gulden. De kantonrechter legde aan enkele andere verdachten die gisteren voor moesten komen, forse boetes op voor het onver zekerd rijden. Ook deelde hij voor duizenden guldens boetes uit aan verdachten die niet ter zitting verschenen. Een aantal keren viel de straf noodgedwon gen lager uit dan volgens de richtlijnen, omdat justitie de zaak al zo lang onder behande ling had. Bij de zitting bleek dat de offi cier M. Kappeyne van de Cop- pello en de rechter weinig waarde hechten aan het over handigde vrijwaringsbewijs van een 37-jarige man uit Hulst. Het bewijsje dat aangaf dat de auto niet meer op zijn naam staat, kon volgens hen net zo goed van zijn vrouw zijn. Slordig Ook een 47-jarige man uit Pleng'stdijk kwam er niet zo ge makkelijk van af, zeker niet om dat het al de derde keer was dat hij op onverzekerd rijden was betrapt. Hij had niet zo slordig moeten zijn, vond de officier. Hij eiste een werkstraf van veertig uur, zes maanden rijontzegging en duizend gulden boete. Kool maakte er vier maanden voor waardelijk en 1500 gulden boe te van. Een 43-jarige man uit Sint Joost ten Node wekte weinig sympa thie met zijn verweer dat de ver zekeringsmaatschappij een fout had gemaakt bij het inschrijven van zijn auto. Daar had hij dan zelf beter op moeten letten, oor deelde Kool, die hem vijfhon derd gulden boete oplegde. TERNEUZEN - De Haza-data gebruikersgroep Zeeuws- Vlaanderen houdt donderdag 8 november een bijeenkomst in buurthuis Schelpenhoekje in Terneuzen. Beginnende en gevorderde Haza-gebruikers kunnen in groepjes elkaar helpen bij het uitwisselen van genealogische gegevens. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. De zaal is voor de installatie van compu ters geopend vanaf 19.30 uur. door Wout Bareman TERNEUZEN - Kon Hugo het weten? De Russell-pup moet al die omgangsvormen tussen mens en dier nog leren. Dat hij bij de begroeting die nette meneer tegen de broek sprong, werd hem dus direct verge ven. En dat hij, aan de riem bij diezelfde vent, z'n behoefte diende te doen, was hem ook nooit verteld. En dus kon het gebeuren dat wethouder Krijn van der Hoofd van Terneuzen gis termiddag minutenlang tevergeefs rond- kuierde met een speelse Hugo in een ver geefse poging het diertje met een kleine of (liefst) grote boodschap het eerste hon dentoilet van Terneuzen te laten openen. „Dit is ongetwijfeld hét hoogtepunt in m'n politieke carrière", besefte de wet houder, die de modderafdrukken van Hu- go op z'n broekspijp luchtig wegpoetste. Ook voor de hondenpopulatie van Ter neuzen was dinsdag een hoogtijdag. Terneuzen worstelt al jaren met de hon denpoep, één van de belangrijkste volks vijanden. In de jaren zeventig werd even geëxperimenteerd met een afgeschermd toiletje aan de rand van de wijk Oude- landse Hoeve, maar toen het geen succes bleek, werd dat pleetje al snel weer toege voegd aan het belendende plantsoen. On der het motto 'honden laten zich niet dwingen tot het doen van hun behoefte, maar er is wel een schreeuwende behoefte aan een oplossing', gingen de deskundi gen van de gemeente te rade bij buurge meenten. Afgekeken Het hondentoilet aan de Tourmalijnsingel in de Othenepolder, dat gisteren werd ge opend door de wethouder en Hugo, werd afgekeken van Gent. Daar bleek de 'speel se cirkel', afgeschermd met een beuken haag en voorzien van reukabsorberend en waterdoorlatend dolomiet, een enorm succes. Het toilet wordt wekelijks gerei nigd door de plaatselijke 'poepzuiger' van Dethon. Omwonenden verzamelden de afgelopen weken handtekeningen tegen de aanwe zigheid van het toilet op de locatie aan de Tourmalijnsingel. Ze vrezen niet allen overlast, maar vinden ook dat de locatie bepaald niet centraal ligt. Bewoner Ben nie Slock: „Onze petitie heeft kennelijk weinig indruk gemaakt bij de gemeente, want het is allemaal gewoon doorgegaan. We wachten nu even de evaluatie van het experiment af. In mei volgend jaar wordt de balans opgemaakt. Dan bekijken we of we alsnog officieel bezwaar aantekenen." Ook wethouder Van der Hoofd vindt het experiment belangrijk. Is de uitkomst po sitief, dan wordt het aantal hondentoilet ten in de gemeente uitgebreid. En mis schien is Hugo dan ook zover dat hij er dankbaar gebruik van maakt. door Pascalle Cappetti TERNEUZEN - „Een motor die met gemak 180 kan - volstrekt belachelijk." Kantonrechter C. Kool vindt het van de zotte dat producenten voertuigen op de markt brengen die de juridische mogelijkheden op de weg ver te boven gaan. „Het is enkel een verkoopargument. Met zo'n ruimtepak aan en helm op, krij gen bestuurders het gevoel van onaantastbaarheid. Dat is een illusie." Ook de 42-jarige verdachte uit Sint Niklaas gaf gisteren toe dat de motor hem een maatje te groot was. „Ik heb 'm verkocht, omdat hij te gemakkelijk zo hard gaat." Daarmee vergoelijkte hij niet dat hij in juli van dit jaar met een rotgang over de Isabellaweg in IJzendijke reed. De motor agent die hem vanaf Schoon- dijke volgde en zeker twee kilo meter op een afstand van hon derdvijftig meter achter hem reed, constateerde een snel heidsovertreding van honderd kilometer per uur. De man reed zo'n 180 kilometer. Volgens de verdachte leek de achtervolging meer op een kat- en muisspel. Dat het om een politieman ging, had hij niet door. Advocaat A. Cambier van de Belg bestreed niet dat de man inderdaad veel te hard had gere den, maar hij vroeg toch vrij spraak. De reden? Volgens hem bestonden er rondom de snel heidsmeting de nodige twijfels Hij vroeg zich a f of de snelheids meter wel geijkt en betrouw baar was. Daarbij was niet dui delijk of de apparatuur aan de eisen van het Nederlands Meet Instituut voldoet, welk type is gebruikt en welke correctie daarbij past. Goedkoop Cambier vond het verder 'goed koop' dat de politie niet kon aantonen wat nu de werkelijke snelheid was, omdat de motor voor reparatie in het Brabantse Rijen staat. Hij haalde enkele uitspraken van de Hoge Raad aan, waarin wordt bepaald dat weliswaar met alle middelen gecontroleerd mag worden, maar dat dan wel de betrouw baarheid van de apparatuur moet worden aangetoond. In dit geval ging het om een menselij ke waarneming, 'uit de herinne ring van de politieagent', be toogde hij. Voor officier M. Kappeyne van de Coppello stond voldoende vast dat de politie beschikte over de juiste apparatuur. Hij vond dat de man uit Sint Niklaas nog heel veel 'mazzel' had omdat het openbaar minis terie hem slechts een overtre ding van 86 kilometer per uur, in plaats van de vastgelegde 94 kilometer per uur (na correctie) ten laste legt. Tegoed Ook rechter Kool twijfelde niet aan de juistheid van de gecon stateerde overtreding. „Als er al een marge in zat, dan nog heeft u achttien kilometer tegoed ge kregen." Hij veroordeelde de man, autoverkoper van beroep, tot een boete van 1215 gulden en een rijontzegging van vier maanden. Omdat de man al vanaf juli zonder rijbewijs zit, worden de resterende weken omgezet in een voorwaardelijke ontzegging. De uitspraak bete kende dat de Belg zijn rijbewijs gistermiddag direct kon opha len in Middelburg. TERNEUZEN - De brandweer van Terneuzen is gisteravond rond 22.00 uur niet groot mate rieel uitgerukt om een brandje in de binnenstad te blussen. Twee bluswagens, een ambu lance en een politie-auto arri veerden korte tijd na elkaar in de Zandstraat nabij de Markt, maar achteraf bleek de schade mee te vallen. Een bovenkamer van een pand brandde uit, maar niemand raakte gewond. De be woners konden na afloop terug keren naar hun huis. Volgens brandweercomman dant J. Meijering is het normaal voor een brand in het centrum dat twee bluswagens ingezet worden. „Met die oude pandjes weet je het maar nooit. Het ging uiteindelijk om een nieuw bouwhuis, maar dat is van tevo ren meestal niet bekend. De am bulance is gekomen omdat we een melding kregen dat er nog iemand in het pand was." Over de oorzaak is nog niets bekend. Hugo vermaakte zich prima met zijn nieuwe vriend wethouder Van der Hoofd, maar even naar het toilet gaan zat er niet in. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47