Waanzin* Trimble met truc herkozen PZC VN waarschuwen voor ramp door leegplunderen aarde 4 1 I I Verrassend..1 Kamerlid Frankrijk veroordeeld voor pedofilie Israël begint guerrilla in strijd tegen Palestijnen Cheney duikt onder met geweer 1 Politiediensten werken beter samen Rwandees (11) bekent moorden Japanse blauwhelmen naar Timor Handgemeen na stemming in Noord-Iers parlement 1 1 i 1 1 De steunkleur in deze advertentie wordt aangeboden door uw dagblad. Daphne Deckers en C&A»uv niet alleen voor de WaantVV maar ook voor de CliniCly C&A steunt de CliniClownJac 'Nacht van de Lach', 10 nsr Nederland 1van 22.00 -wr. Fleece- sweater. 122-176. Trui, c popcorn- steek. Katoenen broek, gevoerd. «v 122-176. O PARIJS - Mare Dumoulin, onafhankelijk centrum rechts Frans Kamerlid voor de Elzas, draait voor drie jaar de cel in wegens verkrachting in 1985 van zijn toen 12-jarig nichtje. Het bestuur van de Franse Tweede Kamer, heeft gis teren zijn parlementaire onschendbaarheid opge heven. Het Hof van Assisen in Straatsburg veroordeelde de 48-jarige Dumoulin in oktober tot drie jaar cel. Wegens zijn lidmaatschap van de Assemblée bleef hij op vrije voeten. ANP JERUZALEM - Israël gaat va ker de tactiek van guerrillastrij ders toepassen om zich van ra dicale Palestijnen te ontdoen. Het land zal volgens een woord voerder van premier Sharon minder grootscheepse militaire acties uitvoeren. De regering wil zich meer verla ten op spionage. „Er komen meer doelgerichte, kleinschali ge operaties", aldus de woord voerder. Sharon zinspeelde maandag al op een verandering van de tactiek, zonder daar ver der op in te gaan. Israël heeft tijdens de Intifadah verscheidene Palestijnse voor mannen uit de weg geruimd. De politiek waarbij Palestijnen doelbewust worden geliqui deerd is het land op grote inter nationale kritiek komen te staan. Israëlische eenheden drongen na de moord op minis ter Zeevi vorige maand zes Pa lestijnse steden binnen. Onder zware druk uit het buitenland vertrok het leger vorige week uit twee steden (Bethlehem en het naburige Beit Jala). Maandag verlieten zij Qalqilya. De woordvoerder van Sharon zei dat Israël zich binnen enkele dagen misschien ook terugtrekt uit twee andere Palestijnse ste den: Tulkarem en Ramallah. Wel stelde hij opnieuw als voor waarde dat de Palestijnen de wede moeten bewaren. De Palestijnse bereidheid om aanslagen van Palestijnse mili tanten te voorkomen kwam ook aan de orde tijdens een ontmoe ting van de Palestijnse presi dent Arafat en de Israëlische minister van Buitenlandse Za ken Peres. Bijzonderheden wer den niet gegeven. Door geweld tussen Israëli's en Palestijnen zijn gisteren op de Westelijke Jordaanoever zeker zes mensen om het leven geko men. Drie Palestijnen werden gedood bij een schietpartij met Israëlische militairen. Twee an deren liepen verwondingen op. Een Israëlische officier overleed enige tijd later aan de verwon dingen die hij bij het treffen ten zuiden van Nablus opliep. Volgens een cameraman die in de buurt was, deed de schietpar tij zich voor bij een vallei waar Israëlische pantserwagens re gelmatig worden gesignaleerd. Er is een militaire post met een vrij uitzicht over het gebied. Bij de explosie van een autobom kwamen in de stad Jenin twee Palestijnen om het leven. Enke le anderen raakten gewond. Volgens Palestijnse veiligheids diensten waren de twee leden van de Fatah-beweging van president Arafat. Het zou gaan om een nieuwe Israëlische liqui datie van vermeende Palestijn se terroristen. AFP/RTR/DPA WASHINGTON - De Amerikaanse vice-president Cheney verdwijnt regelmatig om veiligheidsredenen uit het zicht, Momenteel is hij opnieuw op een afgelegen en veilige plaats;. in de staat Zuid-Dakota om te jagen op fazanten. Volgens Cheney's medewerkster Mary Matalin heeft de twee- de man van de VS zondag de hoofdstad verlaten om deel te ne- menaande jaarlijkse jacht met vrienden. Wanneer Cheney te-, t rugkeert van zijn 'lang weekeinde' wilde Matalin niet kwijt. Sinds de aanslagen van 11 september is de handel en wandel 5 van Cheney in nevelen gehuld. Hij werkt regelmatig buiten, j het Witte Huis op een 'veilige locatie' als onderdeel van eeni plan om de continuïteit van de regering te waarborgen. RTR Luchthaven Chicago berispt j CHICAGO - De Amerikaanse minister van Transport Mineta heeft geen goed woord over voor de veiligheid op de luchtha ven van Chicago. Aanleiding is een incident waarbij een 27-- J jarige man met verscheidene wapens op zak toch door de be- veiliging wist te komen. De man had in een tas verscheidene messen, pepperspray en 1 een verdovingsgeweer gestopt. Hij verklaarde dat hij de wa pens voor zijn eigen veiligheid had aangeschaft en dat hij was vergeten ze in zijn koffer te stoppen. Hem hangt een celstraf- i van tien jaar boven het hoofd en een boete van 250.000 dollar. Minister Mineta verklaarde dat de veiligheid op de luchtha ven O'Hare 'dramatisch' is tekortgeschoten. ANP /RTR BRUSSEL - De schok van 11 september heeft volgens de chef van Interpol, de Amerikaan Ronald Noble, de bij veel politie diensten levende weerstand tegen internationale samenwer- king doorbroken. Vroeger moest men op het hoofdkwartier van de internatio- H nale politieorganisatie, waar 179 landen bij zijn aangesloten*s vaak weken wachten op antwoord op een verzoek om inforv matie, zei Noble. Sinds 11 september reageren de diensten1 g veel sneller. v Van gesloten organisaties moeten de politiediensten snel ver- S anderen in informatie-uitwisselende groepen, zei Noble. Die t verandering is in zoverre al aan de gang, dat er veel meer dan a vroeger naar preventie wordt gekeken, zei hijAP t (i Engelse rivieren steeds schoner c LONDEN - De rivieren en riviermondingen in Engeland en Wales zijn sinds het begin van de Industriële Revolutie, zo'n 200 jaar geleden, niet meer zo schoon geweest. Dit heeft het Britse Milieu Agentschap bekendgemaakt. En als om de verheugende tijding te onderstrepen werd voor het eerst in meer dan 130 jaar in de Mersey een zalm gevangen. Volgens het onderzoek kon het water in 94 procent van de ri vieren in Engeland en Wales worden gekwalificeerd als 'rede lijk' tot 'goed'. Redelijk betekent dat het water bijvoorbeeld gewonnen kan worden voor drinkwater en goed houdt in dat zelfs forel in de rivier kan leven. ANP KIGALI - Een elfjarige jongen heeft bekend dat hij in de stad Kamembe in het zuidwesten van Rwanda vier kinderen om het leven heeft gebracht. De jongen wierp zijn eerste slachtoffer in een put en wurgde het tweede met een lap stof. Het derde kind verdween in een vat kokend water en het vierde in een ketel met bakolie. De jongen woonde bij zijn grootvader nadat hij enige jaren in een heropvoedingsgesticht had doorgebracht. Volgens een politiewoordvoerder is de moeder van de jongen overleden en zit zijn vader in de gevangenis voor genocide. AFP TOKIO - Japan stuurt nog deze maand een missie naar Oost- Timor die de komst van 700 militairen moet voorbereiden. De soldaten gaan deel uitmaken van een vredesmacht van de VN. Een definitief besluit over de uitzending van de militai ren wordt in januari genomen. De Japanners moeten de taken overnemen van blauwhelmen uit Pakistan en Bangladesh. Ze worden ingezet voor het repareren van wegen en bruggen aan de grens met het Indonesische West-Timor. De voormalige Portugese kolonie staat nu nog onder VN-be-1 stuur en wordt op 20 mei 2002 officieel onafhankelijk. ANP van onze redactie buitenland LONDEN - De mensheid plun dert onze planeet in ongekend tempo leeg. De alsmaar groeien de wereldbevolking is daar een van de voornaamste oorzaken van, aldus de Verenigde Naties in het vandaag te publiceren Wereldbevolkingsrapport 2001. „Meer mensen gebruiken meer hulpbronnen met grotere inten siteit dan ooit eerder in de ge schiedenis van cle mensheid", aldus de VN. Hoe langer wordt gewacht alvorens tot actie wordt overgegaan, hoe hoger cle kosten zullen oplopen. De wereldbevolking zal van 6,1 miljard mensen nu naar ver wachting in 2050 de 9,3 miljard bereiken. Alle aanwas komt voor rekening van de ontwikke lingslanden die nu al niet op een duurzame wijze hun hulpbron nen gebruiken. Zo daalt het grondwaterpeil onder sommige Aziatische en Latijn-Ameri kaanse steden met meer dan een meter per jaar. In het bijzonder drinkwater wordt nu al op een rampzalige manier gebruikt en vervuild. Momenteel hebben 1,1 miljard mensen geen toegang tot schoon water. In 2050 zullen 4,2 miljard mensen leven in landen die niet kunnen voorzien in het dage lijkse minimum van 50 liter schoon water per persoon De vernietiging van het tropisch regenwoud voltrekt zich sneller dan ooit, waardoor soorten ver dwijnen en het broeikaseffect wordt versterkt, hetgeen de zee spiegel verder doet stijgen. De voedselproductie moet ver dubbelen en de distributie wor den verbeterd om de groeiende bevolking te voeden. De globa lisering heeft bijgedragen tot de welvaartsgroei, maar tegelij kertijd de verschillen tussen arm en rijk vergroot, aldus de VN. De allerarmsten worden ge dwongen de hulpbronnen uit te putten om van dag tot dag hun overleven veilig te stellen. De aids-epidemie is niet onder controle. Er is te weinig geld be schikbaar gesteld om de ziekte in te dammen en te behandelen. Ook voor wezen moeten er meer middelen komen. Een cruciale rol bij het indam men van de groei van de wereld bevolking is weggelegd voor de vrouwen. Die moeten onbelem merd toegang krijgen tot mid delen voor geboorteperking. Dit is op de lange termijn goedkoper dan het opvangen van de mi lieuschade door de bevolkings groei, aldus het rapport. RTR van onze redactie buitenland BELFAST - Het Noord-Ierse parlement heeft de gematigde protestant David Trimble giste ren herkozen als premier. Het vredesproces in Noord-Ierland is daarmee voorlopig gered. Vo rige week kreeg Trimble van de protestantse fracties één stem te weinig voor zijn herverkiezing. De rooms-katholiek Mark Du- ran is gekozen tot vice-premier. Uiteindelijk schaarden in totaal zeventig unionisten (protestan ten) en nationalisten (rooms- katholieken) zich achter Trim ble en DuranVan de Unionisten stemden er 29 tegen. De ingewikkeld kiesregels in het Noord-Ierse parlement schrijven voor, dat om gekozen te worden een kandidaat niet al leen een meerderheid in het par lement moet halen, maar ook op voldoende steun moet kunnen rekenen in zowel het protes tantse als rooms-katholieke kamp. Na een ingewikkelde tac tische manoeuvre, waarbij de kleine gemengde Alliantie Par tij in het kamp van Trimble werd getrokken, slaagde hij erin genoeg stemmen te vergaren. Toen Trimble en Duran vervol gens probeerden verzoenende verklaringen af te leggen, waar in zij beloofden zich voor beide geloofsgemeenschappen in te zetten, kwam het in de foyer van het parlemenstgebouw tot een stevig handgemeen tussen na tionalistische en unionistische afgevaardigden Leden van de extremistische protestantse DUP, die het ak koord van Goede Vrijdag uit 1998 beschouwt als een uitver koop van de protestantse belan gen, scholden Trimble uit. Pro testanten geleid door de DUP van dominee Paisley hadden ge tracht de verkiezingen in de as semblee voor de tweede dag achtereen te blokkeren. Maar parlementsvoorzitter Lord Al- derdice wees hun eisen van de hand. Trimble trad in juli af uit protest tegen de weigering van het Iers Republikeinse Leger (IRA) om te ontwapenen. De impasse kon pas worden doorbroken toen het IRA twee weken geleden voor het eerst in de geschiedenis een deel van zijn wapens onbruik baar maakte. Vervolgens kondigde Trimble aan bereid te zijn opnieuw pre mier te worden, maar stuitte hij op een revolte binnen de protes tantse gelederen. Enkele leden van zijn eigen UUP stemden on verwacht mee met de protes tantse DUP waardoor Trimble over onvoldoende steun bleek te beschikken. De Britse en Ierse regeringen stelden alles in het werk om verkiezingen voor een nieuwe assemblee te voorko men, omdat dat zo goed als ze ker de radicale partijen aan bei de zijde van van het politieke spectrum zou hebben versterkt. RTR De Noord-Ierse premier David Trimble (m) en zijn plaatsvei-vanger Mark Durkin (tweede van links) staan de media te woord. foto Peter Morrison/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 4