Kwaliteitsplan openbaar groen PZC PZC Centrale keuken komt in Zierikzee Meer tips voor toerist en recreant Campagne jeugdzorg levert 49 nieuwe pleeggezinnen op Seniorenraad mist ouderenvoorziening 17 Gemeente wil toekomst groenvoorziening samen met bewoners bepalen Waterschap wil best discussie over organisatie Politiek vóór invoeren intensieve begeleiding uitkeringsgerechtigden Groen licht composteerinrichting Meer geld voor Stichting Renesse Onder invloed in brommobiel Bedreiging met alarmpistool Stavermanbrigade in de prijzen woensdag 7 november 2001 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Er begint schot te komen in het plan voor de bouw van één centrale keuken voor alle zorgcentra op Schou- wen-Duiveland. De Schouwse zorgkoepel Arcus heeft het mi nisterie van Volksgezondheid officieel toestemming ge vraagd voor het plan. Ook is overeenstemming bereikt tus sen Arcus en de vier organisa ties van Tafeltje-dek-je op het eiland. De centrale keuken komt op het industrieterrein aan de Straalweg bij Zierikzee. De voorziening moet voor 2006 zijn verwezenlijkt. Volgens Arcus-directeur A. Schouw is het realiseren van een centrale keuken noodzaak om verder te kunnen met de vernieuwing van de zorg op Schouwen. Arcus streeft naar het scheiden van wonen en zorg. Dat principe heeft in woonzorgcentrum Poortershof in Brouwershaven, waar oude ren zelfstandig wonen en zelf zorg inkopen, al gestalte gekre gen, maar wordt volgens Schouw in de toekomst eiland- breed toegepast. De nog be staande traditionele zorgcen tra In 't Opper in Bruinisse, Duinoord in Haamstede en Borrendamme in Zierikzee zijn stuk voor stuk aan vernieu wing toe en in de nieuwbouw- plannen zijn de 'instellings keukens' verdwenen. Duin oord heeft al sinds 1998 geen eigen keuken meer. Dit zorg centrum betrekt de maaltijden vanuit Arcus-verpleeghuis Cornelia in Zierikzee. De zorg centra nieuwe stijl beschikken straks alleen nog over een be perkte satellietkeuken waar kleine (ontbijt)gerechten klaargemaakt kunnen worden. Miljoenen In de centrale keuken, die 5,3 miljoen gulden kost, worden de warme maaltijden voor de be woners van alle Schouwse zorgcentra bereid. De keuken krijgt uiteindelijk een capaci teit van 1100 maaltijden per dag. De helft daarvan gaat naar de zorgcentra. De andere helft wordt afgenomen door de maaltijdverstrekkers van Ta- feltje-dek-je. Mits er een goede verhouding tussen prijs en kwaliteit is en de kosten voor de 'abonnees' van Tafeltje-dek-je niet teveel opgeschroefd worden, zijn de Schouwse Tafeltje-dek-je or ganisaties bereid maaltijden van de te bouwen centrale keu ken af te nemen. Het is de be doeling dat de bestaande vier instellingen van Tafeltje-dek- je samengevoegd worden tot een eilandelijke organisatie. De huidige stichtingen blijven daarin als aparte werkgroepen functioneren. Schouw hoopt binnen vier a vijf maanden de toestemming van het ministerie binnen te hebben. „Officieel mag de mi nister er acht maanden over doen, maar ik hoop dat het sneller gaat." Wanneer de bouw kan beginnen, is volgens Schouw nog niet te zeggen, maar hij gaat ervan uit dat het lukt de centrale keuken uiter lijk 2006 gereed te hebben. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland wil in sa menspraak met de inwoners een kwaliteitsplan voor het groen in de gemeente opstellen. In het beleidsplan moet onder meer worden beschreven welke soort GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden staat niet onwelwil lend tegenover veranderingen van de eigen organisatie. Het waterschap is zelfs bereid hierover positief mee te denken, mits een nieuwe visie aantoon baar een verbetering is voor het functioneren van het schap. Met deze woorden reageerde dijkgraaf W. Gosselaar van het Waterschap Zeeuwse Eilanden eerder deze week in de algemene vergadering, op de discussie over waterschappen in de Zeeuwse staten. Het al dan niet zinvol zijn van de taken van waterschappen noch het goed uitvoeren daarvan staan ter dis cussie. Wél de democratische le gitimatie, benadrukte de dijk graaf. Op 30 november brengt de Statencommissie ruimte, mi lieu en water een bezoek aan het kantoor van Waterschap Zeeuwse Eilanden in Goes. en hoeveel planten er in de ge meentelijke tuinen terecht moe ten komen. De bestuurders wil len een extern bureau in de arm nemen om de eerste stekken voor dit nieuwe beleid te steken. De gemeente Schouwen-Duive land wil meer lijn aanbrengen in het beheer en onderhoud van haar groenstroken en perken. Sinds 1998 zijn ter voorberei ding hierop alle planten, gras veldjes, heesters, struiken en bomen, die onder de haar hoede vallen, in kaart gebracht. Dit onderzoek van het (gemeente lijk) bureau cultuurtechniek en tuin- en landschapsarchitecten Bosch en Slabbers heeft gere sulteerd in een geautomatiseerd groenbeheerssysteem. Hiermee kunnen de ambtenaren aan de hand van digitale kaarten en een databank in één oogopslag zien dat de bloembakken bij de Zuidhavenpoort in Zierikzee viooltjes bevatten en al dan niet aan onderhoud toe zijn. Visie Nu de huidige stand van zaken gedetailleerd in kaart is ge bracht, richt het college het vi zier op de toekomst. Hoe de gemeente straks met haar gras velden en bloemperken om wil gaan moet vastgelegd worden in een 'kwaliteitsplan openbaar groen'. Dit beleidsplan zal be staan uit een visie op de groen structuur en het beheer in de he le gemeente met daarnaast door Ali Pankow ZIERIKZEE - De politiek op Schouwen-Duiveland stemt in met een intensievere begelei ding van uitkeringsgerechtig den bij het vinden van betaald werk of een actieve, vrijwillige tijdsbesteding. Dat bleek gis teravond uit het unanieme posi tieve advies van de commissie Maatschappelijke Aangelegen heden voor invoering van het zogeheten casemanagement bij de afdeling Werk, Inkomen en Zorg, voorheen Sociale Zaken. 'Casemanagement' houdt in dat de betrokken ambtenaar, vanaf het moment van binnenkomst van de cliënt tot aan de dag dat hij of zij een baan of andere dag besteding vindt, verantwoorde lijk is voor de begeleiding. Voor elke cliënt dient er een specifiek trajectplan te worden opge steld. De leden van de commissie MA kregen voorafgaand aan dit agendapunt een toelichting REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl aparte deelplannen per dorp of stad. Volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde van openbare werken kan bij herplanting zo doende beter rekening worden gehouden met de nieuwe ont wikkelingen op onder meer mi lieugebied. Zo heeft het college pas nog met goedkeuring van de Schouwse fracties besloten het gebruik van chemische bestrijdings middelen bij het tuinonderhoud terug te dringen. Niet alleen zal deze stap meer begroeiing tus sen de straattegels opleveren, maar waagt het ook om andere - makkelijker te verzorgen en controleren - planten in de bak ken en bloemperken. „Met veel rozen weet je op voorhand dat dat problemen oplevert. Met het kwaliteitsplan kan de gemeente het groen omvormen en bij voor beeld anticiperen op dat milieu vriendelijke onderhoud", aldus Van de Velde. Om het kwaliteitsplan op poten te zetten, willen de bestuurders een extern bureau inschakelen. De komende maanden zal de ge meente zelf de eerste voorberei dingen treffen voor deze uitbe steding, waarna het bureau in maart volgend jaar aan de slag kan. De bedoeling is eerst een plan voor het hele eiland te sme den om vervolgens de dorpen en steden afzonderlijk onder de loep te nemen. Omdat de ervaring leert dat be woners eigen ideeën hebben over de planten en bomen in hun wijk - en hier ook dag in, dag uit tegenaan moeten kijken - wil het college hen zo veel mogelijk bij de plannenmakerij betrek ken. Net als bij de ontwikkeling van het lokaal sociaal beleid maakt het gemeentebestuur in medio 2003 een rondje langs de kernen om met de inwoners over het deelplan van hun kern te praten. In maart 2004 kan het kwaliteitsplan worden vastge steld. door J. Vrij sen van de Stichting Stimlansz die de gemeente be geleidt bij de invoering van deze nieuwe werkwijze. D66-woordvoerder C. Geluk adviseerde weliswaar positief, maar toonde zich tamelijk scep tisch ten aanzien van de veran deringen. „Wat is er nou zo nieuw aan? Is het niet een erg opgetuigd verhaal? Bij Sociale Zaken werd toch altijd al beke ken wat er het beste kon worden gedaan voor een klant?" Wet houder D. van der Wekken gaf aan dat er wel degelijk sprake is van verandering. „Nieuwis dat nu wordt getracht iedereen tot een zinvolle dagbe steding te activeren. Oud is dat we accepteerden dat alleen in komensondersteuning werd ge geven en dat mensen verder inactief werden", aldus de wet houder. Hij wees in dit verband ook op de vorming van een Soci aal Activeringscentrum als ul tieme poging om mensen actief bezig te laten zijn met bijvoor beeld vrijwilligerswerk. Verandering De meeste commissieleden voorzagen met de nieuwe werk wijze een grote verandering af komen op de afdeling Sociale Zaken. De wethouder erkende dat, maar zag hier ook een be langrijke uitdaging voor de medewerkers in. Vier van hen zullen specifiek voor de traject begeleiding, oftewel het case- mangement worden opgeleid. Voorlopig wordt ervan uitge gaan dat dit aantal voldoende zal zijn. Dat is echter nog niet geheel te overzien omdat het aantal cliënten nog aanzienlijk kan toenemen. Met ingang van 2002 komen ook twee nieuwe doelgroepen in aanmerking voor trajectbegeleiding. Dat zijn de zogeheten 'Nuggers' (niet-uitkeringsgerechtigden) en cle ANW'ers (personen die opgenomen zijn in een uitkering van de Algemene Nabestaanden Wet). De kosten voor invoering van het casemanagement bedragen eenmalig 132.000 gulden en ver volgens jaarlijks een bedrag van 24.600 gulden. CDA-woord- voerder N. de Danschutter had moeite met het voorstel een deel van de kosten voor het plan al uit de post onvoorzien voor 2002 te putten. Van der Wekken heeft echter goede hoop dat in een la ter stadium de rekening over 2001 alsnog extra ruimte biedt de kosten op dit jaar te laten drukken. Fietsers kimnen op de vernieuwde kaart alle vrijliggende fietspaden terugvinden. foto's Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Minder adver tenties en meer toeristische informatie, in zowel Nederlands als Duits. De toeristi sche kaart van Schouwen-Duiveland is compleet vernieuwd en het is de bedoeling dat het daar niet bij blijft. De VVV Schou wen-Duiveland gaat werken aan fiets- en wandelkaarten van het eiland. Een nieuwe toeristische kaart stond al enige tijd op het verlanglijstje van de VW. Het resultaat werd gisteren gepresenteerd in Burgh-Haamstede. Voorzitter C. Ge luk: „De oude stond vol met advertenties en dat vonden we eigenlijk maar niks. Een toeristische kaart hoort informatie over een gebied te verschaffen en dat deed de oude onvoldoende." Op de nieuwe kaart is het roer danig omgegooid. De plaats waar op de oude kaart de advertenties te vinden waren, staan nu vol met wetenswaardig heden over Schouwen-Duiveland en tips voor toerist en recreant, verluchtigd met foto's van de Zierikzeese vakfotograaf Ri- ni Sluys. Plattegronden Ook zijn plattegronden van Zierikzee, Burgh-Haamstede, Renesse, Bruinisse, Brouwershaven en Scharendijke opgeno men. De nieuwe natuur van natuuront wikkelingsplan Tureluur is op de kaart in getekend en alle vrijliggende fietspaden zijn erop te vinden. Hetzelfde geldt voor de Zonnestraalroute. De nieuwe kaart wordt in een oplage van tienduizend gedrukt. De verspreiding loopt via de Schouwse WV-kantoren. Op termijn wil de toeristenorganisatie toe naar een veel breder aanbod van kaarten. Geluk: „Er is nu wel van alles wat, maar het is een rommeltje. Daarom willen we naast deze nieuwe toeristische kaart ook speciale kaarten voor fietsers en wande laars gaan uitbrengen. Maar dat wordt op z'n vroegst voorjaar volgend jaar." Om de wegvallende advertentie-inkom sten te compenseren, ging de VW op zoek naar sponsors. Rabo Schouwen-Zierikzee en Oost-Duiveland en de Taxi Centrale Renesse (TCR) en de gemeente Schouwen- Duiveland bleken uiteindelijk bereid het project te steunen. De prijs van de nieuwe kaart is vastgesteld op 2 euro, oftwel 4,40 gulden. Toeristen hoeven hun informatie in het vervolg niet meer tussen de advertenties vandaan te halen. ZIERIKZEE - De provincie Zeeland heeft geen bezwaar te gen de aanleg van een groencomposteerinrichting op bedrij venterrein De Zuidhoek bij Zierikzee. Deze toestemming is nodig omdat dit plan van Recyclingbedrijf Wandel in strijd is met het bestemmingsplan buitengebied Zierikzee. De ge meente Schouwen-Duiveland wil meewerken door de aanleg met behulp van een artikel 19 procedure planologisch moge- lijkte maken. Het college van Gedeputeerde Staten gaat hier mee akkoord omdat het plan voor de groencomposteerinrich ting voorzien is van een 'goede ruimtelijke onderbouwing' en de gemeente heeft aangegeven gelij ktijdig de landschappelij - ke inpassing van het Zierikzeese bedrijventerrein af te ron den. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat vanaf volgend jaar jaarlijks negenduizend gulden meer bijdragen aan de exploitatie van het Sportcentrum Westerschouwen. Bij de overdracht van het centrum (in 1997) aan de Stichting Renesse is besloten dat de gemeente 25 jaarlang met subsidie zou bijspringen. Dat subsidiebedrag is toen vastgesteld op 197 duizend gulden per jaar. Om de vijf jaar kan over die bij drage onderhandeld worden. De Stichting Renesse heeft hier van gebruik gemaakt en vraagt nu om ietsje meer. Het college vindt het voorstel van de stichting 'alleszins redelijk' en gaat akkoord met negenduizend gulden extra. Omdat het welzijn- sprogramma voor komend jaar al is vastgesteld door de be stuurders, wordt deze extra bijdrage betaald uit het potje On voorzien 2002. BURGH-HAAMSTEDE - Op de Serooskerkseweg in Burgh- Haamstede is een 78-jarige bestuurder van een brommobiel betrapt op rijden onder invloed. Hij had bijna anderhalf keel de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. De man kreeg een rijverbod van twee uur. Een vrouw die achterop zat, had ook teveel gedronken en werd door de politie thuisgebracht. Zij kreeg een proces-verbaal wegens openbare dronken schap. MIDDELBURG - Voor het bedreigen van zijn buurman met een alarmpistool is gisteren een 48-jarige inwoner van Goes door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot negentig uur werkstraf. De man raakte op 12 september dit jaar over zijn toeren en bedreigde zijn buurman met het wapen. De commotie ontstond nadat de hond van de verdachte de buur man aanviel. De buurman had daarop gezegd dat hij de politie zou bellen. De Goesenaar werd naast de werkstraf nog ver plicht het slachtoffer honderd gulden schade te betalen voor de jas die bij de aanval van de hond beschadigd was geraakt. VLISSINGEN - De zwemmend redders van de dr A. Staver- man Brigade uit Vlissingen zijn tijdens de Nederlandse Kam pioenschappen in de prijzen gevallen. Inzet was onder meer een nationale titel. Bi j de j ongens tot t waalf j aar haalde Frenk Leendertse de tweede plaats. Sander Kort viel met een vierde plek net buiten de prijzen. Ingeborg de Ruiter werd nationaal kampioen in de leeftijd tot achttien jaar. In het seniorenklas sement werd Geert Meesen tweede bij de heren en Sandra Temmerman derde bij de dames. Verder werden voor de j unio- renselectie Colin Weeland en Emiel Flipse geselecteerd. Bij de dames selecteerden Maartje van Keulen, Carlien Schrijvers hof en Ineke Goosens zich. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Zeeuwse en Belgisch-Vlaamse campagne 'Pleegouders gezocht in Zee land' heeft voor Zeeland 49 nieuwe pleegouders opgele verd. De stichting Jeugdzorg Zeeland hield de campagne sa men met vijf Belgisch-Vlaamse pleegzorginstellingen vanwege het tekort aan pleeggezinnen voor kinderen die voor korte of langere tijd niet thuis kimnen wonen. Met name in Zeeuws-Vlaande- ren waren onvoldoende adres sen om kinderen uit die streek op te vangen. Het gros van de nieuwe pleegouders woont in die streek. In Zeeland wonen ruim 250 kin deren in pleeggezinnen. De afgelopen vijf jaar loopt het aantal aanvragen voor pleegge zinnen sterk uit de pas met het aantal kinderen dat geplaatst kan worden. In 2000 kon de sec tor Pleegzorg van Jeugdzorg Zeeland van de 295 aanvragen er 223 honoreren. Het bestand aan pleeggezinnen blijft de laatste jaren redelijk gelijk op ongeveer 330, maar niet alle ge zinnen zijn beschikbaar of ge schikt voor elk kind. De nieuwe aanwas aan pleegou ders lenigt de nood nog lang niet, zegt voorlichter Brigitte Cleutjens van Jeugdzorg. „We missen vooral diversiteit in pleeggezinnen. Je plaatst een puber niet in een pleeggezin met j ong&kinderen. De sector Pleegzorg van Jeugd zorg kan nu maximaal 269 kin deren een plaats bieden in een pleeggezin. Daarnaast zijn er veertien plaatsen voor kinderen die intensieve pleegzorg nodig hebben. Sommige kinderen vin den onderdak bij een netwerk gezin, waaronder Pleegzorg op vang door familieleden, buren of onderwijzers verstaat. Stichting Jeugdzorg Zeeland houdt vandaag een informatie avond over pleegzorg in hotel Churchill in Terneuzen. Woens dag 14 november wordt de rol van pleegouders toegelicht in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Er wordt vertelt om wat voor pleegkinderen het gaat, wat de verblijfsduur is, hoe de contacten met ouders verlopen en wat er van een pleeggezin verwacht wordt. De helft van de pleegkinderen woont korter dan een jaar bij pleegouders. De informatieavond in Terneuzen duurt, evenals die in Middel burg, van 20.00 tot 22.00 uur. door Andrea Bolle ZIERIKZEE - De Seniorenraad Schouwen-Duiveland vindt dat de gemeente onvoldoende reke ning houdt met de welzijnsbe hoeften voor ouderen in de bouwplannen voor Poortam bacht 11 in Zierikzee. De raad heeft in een brief laten weten te betreuren dat het gemeentebe stuur aan de verschillende as pecten van het 'breder wonen voor ouderen' voorbij is gegaan en hoopt dat de wijk straks als nog kan rekenen op eigen voor zieningen. In het voorjaar van 2002 wil de Seniorenraad een thema-avond houden over dit onderwerp. In de ledenvergadering op maan dag 12 november licht voorzit ter H. Klatter het doel van deze thema avond nader toe. Volgens hem mist het zogeheten master- plan voor de voltooing van de zuidelijke Zierikzeese nieuw bouwwijk voorzieningen als een kapper, een winkel en een ont moetingsplaats voor ouderen. Ook is er naar idee van de belan genorganisatie te weinig reke ning gehouden met een goede busverbinding tussen Poortam- bacht en de binnenstad. Het openbaar vervoer moet daarom volgens Klatter verbeterd wor den. De Seniorenraad voert vandaag het tweejaarlijkse overleg met woningbouwvereniging Zeeuwland over de voortgang van diverse woningbouwpro jecten voor ouderen op Schou wen-Duiveland. De resultaten van die besprekingen worden eveneens tijdens de openbare bijeenkomst op maandag 12 no vember (aanvang 9.30 uur in het gemeentehuis) uit de doeken ge daan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37