PZC Minder publiek bij kerstconcert Nauwelijks vraag naar jodiumpillen Atoomboompje blijkt kasplantje Overleg afdekken van munitiestort Aantal boerenbedrijven neemt gestaag af Verdronken maar niet vergeten Landbouwverkeer eist opnieuw slachtoffer Maximaal 425 toeschouwers bij Christmas Carols in Zierikzeese Nieuwe Kerk Rode Kruis Schouwen van schuld verlost zeeuwse almanak Wedstrijd waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1 1844 - 1998 1 D NOORD woensdag 7 november 2001 door Rinus Antonisse GOES - Tussen 1987 en 2001 is het aantal boerenbedrijven in Zeeland met 25 procent afge nomen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Voorburg registreerde veertien jaar geleden in de provincie nog 5321 landbouwonderne mingen; per 1 april 2001 waren dat er 3997. De afname is in Zeeland wat minder dan het landelijk percentage van 30. Het ging vooral om gemengde bedrijven en hokdierbedrij- Het verdwijnen van boerenbe drijven zet vooral de laatste ja ren flink door. Tussen 1 april 2000 en 1 april 2001 werd zes procent van de Zeeuwse be drijven opgedoekt (tegen lan delijk vijf procent). Dit on danks het feit dat in de sector (melk)veehouderij een toena me van vier procent kon wor den genoteerd. Het aantal ak kerbouwbedrijven zakte met zeven procent, de tuinbouw sector vertoonde een daling van vijf procent en aan hok- dierbedrijven verdween vier procent. Volgens de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) is het ontbreken van een opvol ger een van de belangrij kste re denen voor de boeren om ermee op te houden. Ook de steeds in gewikkelder regelgeving speelt een rol. Het historisch gegroeide automatisme dat de zoon zijn vader op het bedrijf opvolgt, is sterk afgenomen. De hoge prijzen die momenteel voor landbouwgrond betaald worden, zijn naar de mening van de standsorganisatie geen doorslaggevende factor. Over hoeveel bedrijven er momen teel ter verkoop zijn aangebo den, wil de standsorganisatie geen mededelingen doen, evenmin over het aantal boe ren dat advies heeft gevraagd in verband met bedrijfsbeëin- diging. pagina 24: bedrijfsbeëindiging steeds vaker optie door Ali Pankow ZIERIKZEE - De tijd is defini tief voorbij dat er op één avond vlak voor Kerstmis ruim acht honderd mensen in de Nieuwe Kerk in Zierikzee samendrom den, voor het bijwonen van de traditionele Christmas Carols. Het risico bij calamiteiten is veel te groot. Volgens de eisen van de brandveiligheid mogen er voortaan in totaal maar 550 personen worden toegelaten. Dat is dus inclusief de honderd twintig zangers, muzikanten en solisten. Brandweercommandant F. Pij- nenborgh laat weten dat begin dit jaar al kritisch naar de Nieu we Kerk is gekeken, vooruitlo pend op de toekomstige gebruiksvergunningen voor openbare gelegenheden. „Het aantal toegestane toeschouwers staat in relatie tot het aantal meters vluchtdeur. Daarnaast zijn er andere eisen zoals de aanwezigheid van transparante verlichting, dat wil zeggen licht dat beschikbaar is als de stroom uitvalt", aldus Pijnenborgh. Anywave De brandweercommandant stelt dat er ook duidelijke nor men voor brandveiligheid gelden ten aanzien van groot schalige evenementen als de historische openluchtspelen en muziekfestival Anywave. Bij dat soort evenementen wordt er nauwlettend gekeken naar de opstelling van tribunes, de aan wezige blusmiddelen en de mo- ZIERIKZEE - De gemeente is bereid het restant van een lening van het Rode Kruis afdeling Schouwen kwijt te schelden. Het gaat om een bedrag van 26.000 gulden dat in één keer wordt afgeboekt. Daarmee wordt het Rode Kruis verlost van de jaarlijkse aflossingen die betaald moesten worden op een lening. Deze was bedoeld voor de verbouwing van het eigen pand aan de Schuitkant 5 in Haamstede. Ten behoeve van die aanpassing sloot de toenmalige afdeling Schouwen-Westhoek van het Rode Kruis een lening af bij de voormalige gemeente Wester- schouwen van 30.000 gulden. De afspraak werd toen gemaakt dat dit geld in dertig jaar tijd zou worden afgelost. Tevens werd overeengekomen dat de gemeente op haar beurt dan weer dertig jaar lang een subsi die van duizend gulden zou ver strekken. Inmiddels is gebleken dat sinds de herindeling in 1997 door het Rode Kruis geen bedrag meer is afgelost en dat er door de ge meente geen subsidie meer is betaald. De reden van het uit blijven daarvan is onduidelijk. Binnen het saldo onvoorzien is echter geen ruimte meer voor de schenking. Daarom wordt voor gesteld een beroep te doen op het budget voor de doelgroep nieuwkomers, ook wel aange duid als 'het koppengeld'. In het verleden leidden voorstellen tot ander gebruik van dit koppen- geld tot fel protest bij de Stich ting Vluchtenwerk Schouwen- Duiveland. Wethouder D. van der Wekken verwacht nu echter geen problemen omdat geen volledig beroep is gedaan op het budget voor de doelgroep. gelijkheid tot stationering van een blusvoertuig in directe om geving. Het bestuur van de Christmas Carols ziet zich met de aangescherpte voorschriften van de brandweer voor een groot probleem geplaatst. „Maar ik kan de eisen wel be grijpen", erkent woordvoerder D. Schiettekatte. „Vorig jaar heb ik zelf al eens gedacht dat het zo toch eigenlijk niet kon. Met zoveel mensen binnen en ook nog eens veel obstakels in de gangpaden." Anderzijds kampt het bestuur nu met het probleem dat veel belangstellenden te leurgesteld moeten worden, als er slechts 425 toeschouwers kunnen worden toegelaten. Het lijkt voor de hand liggend dan twee opvoeringen te geven, maar daarmee ontstaat ook een verdubbeling van de kosten. Schiettekatte somt op: „De pro fessionele solisten moeten dan twee keer worden betaald. Het koor van het Mauritscollege uit Middelhamis laten we altijd met een bus komen. Dat kost ruim duizend gulden. Dat krijg je dan ook twee keer. Verder is het maar de vraag of al die uit voerenden twee avonden ach tereen beschikbaar zijn". Toch overweegt het bestuur de deel nemers inderdaad voor te stel len de Christmas Carols twee maal uit te voeren. Dat zou dan op donderdag 20 en vrijdag 21 december moeten gebeuren. Een grote verandering in het be leid die het bestuur nu over weegt, is het heffen van een toe gangsprijs. Tot nu toe was dit specifieke concert gratis te be zoeken. Een entree van vijf gul den per persoon zal naar de ver wachting van het bestuur voor de meeste mensen geen reden zijn om weg te blijven. Voorheen werd er na afloop een collecte gehouden ter bestrijding van de kosten. „Die levert meestal on geveer tweeduizend gulden op, maar daar redden we het nu niet mee", zegt Schiettekatte. Met ruim achthonderd bezoekers te gen elk vijf gulden zou de or-ga- nisatie wel uit de kosten kunnen komen. Of het inderdaad allemaal zo wordt geregeld, hangt af van de uitvoerenden die de voorstellen binnenkort krijgen voorgelegd. 'ii WESTENSCHOUWEN - Ooit boetten de vissers er hun netten. Totdat - volgens de legende - diezelfde vissers een zeemeermin opvisten en daarmee de toorn van de zeemeerman, die de vissers vergeefs vroeg zijn wederhelft weer vrij te laten, over zich afriepen. De zeemeerman sprak een vloek uit over het dorp en voorspelde de ondergang ervan. „Westenschouwen, 't zal je rouwen, datje genomen hebt mijn vrouwe. Wes tenschouwen zal vergaan. Alleen de toren zal blijven staan. Kort daarop werd het dorp Westenschouwen ver zwolgen door de zee. De resten van de havenbuurt van het verdronken dorp zijn bij laag water op het strand bij Westenschouwen nog steeds zichtbaar. Stukjes fundament van de bescheiden visserswoningen getui gen van het verleden en een geoefend oog herkent de sporen van houten funderingspalen. Een informatiebord geeft tekst en uitleg. Opdat het verdronken land niet vergeten wordt. foto Marijke Folkertsma door Sheila van Doorsselaer BORSSELE - Er komt geen Zeeuwse voorlichtingsactie over de verkrijgbaarheid van jodiumtabletten en het gebruik ervan. De GGD en burgemees ter J. Mandos van Borsele, voor zitter van het beleidsteam Bor sele, vinden een dergelijke actie niet nodig omdat er nu geen sprake is van een crisissituatie rond de kerncentrale in Borsse- le. Bij de Zeeuwse gemeenten die de pillen in bezit hebben en de Gemeentelijke Gezondheids Dienst zijn de afgelopen weken slechts zeer sporadisch jodium pillen afgehaald. De inname van jodiumtabletten uit voorzorg, jodium profylaxe genaamd, zorgt ervoor dat de schildklier verzadigd raakt met jodium. Zo kan radioactief jodi um, een van de splijtstoffen die SLUIS - Een achttienjarige bromfietser uit de gemeente Sluis-Aardenburg is maandag avond om het leven gekomen bij een aanrijding met een tractor in Sluis. Rond zes uur zag een 22-jarige Belgische tractorbestuurder op de Hoogstraat bij het rechtsaf- slaan de bromfietser over het hoofd. De jongen kwam onder de wielen van het landbouw voertuig ter-echt. Het slachtoffer overleed later in het ziekenhuis van Oostburg. Het is de tweede keer in een week tijd dat een landbouwvoertuig betrokken is bij een dodelijk verkeersonge val. Afgelopen vrijdag veronge lukte een vrouw uit Middelburg toen zij in Ritthem na een val partij onder de wielen van een tractor en giertank belandde. bij een kernramp kunnen vrij komen, niet meer in de schild klier worden opgenomen. Het kabinet heeft uit voorzorg on langs 150.000 sti'ips met ka- liumjoclaatpillen ingekocht. Dit uit voorzorg voor het geval een teiToristische aanslag wordt ge pleegd op de kerncentrales in Borssele of Dodewaard. De tabletten worden opgesla gen bij de GGD's in de regio. Wanneer nodig worden ze gratis aan de bevolking verstrekt. De GGD in Zeeland heeft al tien jaar een voorraad van meer dan een miljoen pillen in het maga zijn. Ook sommige gemeenten heb ben de pillen in huis. In Hulst bijvoorbeeld zijn ze vrij ver krijgbaar aan de balie burger zaken. De afgelopen weken hebben nog geen tien personen de pillen uit voorzorg afge haald. Ook G. Wessel, product groepmanager geneeskundige hulpverlening bij ongelukken en rampen van de GGD zegt dat er via de GGD sinds de terreur- aanval in New York slechts een handjevol pillen aan verontrus te burgers zijn verstrekt. Inwoners die binnen een straal van tien kilometer van de kern centrale van Borssele of Doel wonen, kunnen de pillen als voorzorgsmaatregel, ook als er geen crisissituatie is, gi*atis af halen op het gemeentehuis. Voor diegenen die buiten deze straal wonen, geldt de GGD als ver spreidingspunt. In geval er wel sprake is van een noodsituatie in de kerncentrale van Borssele, komt het beleids team onder leiding van Mandos bij elkaar. Mandos geeft indien nodig opdracht aan de brand weer van Borsele de tabletten te verspreiden ónder de bevolking van de gemeenten Vlissingen, Middelburg, Goes en Borsele. De brandweer in Terneuzen brengt de pillen huis aan huis rond in Terneuzen en Oostburg. In Hulst, Hontenisse en Rei- merswaal (onder de rook van Doel) zijn de pillen op het stad huis verkrijgbaar. De tabletten zijn verpakt in strips van drie pillen per persoon en worden binnen zes uur na een ongeval of aanslag onder de bevolking ver spreid. Het ministerie van VROM stelt dat dit snel genoeg is omdat tussen de melding van een crisissituatie en het vrijko men van radioactief jodium een langere periode zit. De tabletten mogen overigens alleen worden ingenomen als de overheid dat adviseert. Houdbaarheid De houdbaarheidsdatum van éen belangrijk deel van de pillen liep eind 1998 af maar steek proeven in den lande, uitge voerd door het Rijks Instituut voor Geneesmiddelenonder zoek (RIGO), hebben uitgewe zen dat die datum makkelijk nog kan woi'den verlengd. Wes- sel:„De pillen kunnen vlekken vertonen of verkleuren, maar dit heeft geen invloed op de wer- king." De jodiumpillen liggen klaar, onder meer in het stadhuis van Hulst. foto Charles Strijd door Famke van Loop ZIERIKZEE - De Kaki Tree van openbare basisschool 't Kof schip heeft moeilijke tijden ach ter de rug, maar lijkt te overle ven. De stek van het plantje in het Kröller-Müller Museum heeft daarentegen in zijn eerste seizoen al het loodje gelegd. Ook deskundigen van de Hortus Bo tanicus in Leiden hebben moei te hun stekjes van de Japanse struik overeind te houden. Dit voorjaar is het plantje met veel ceremonie onthaald door de leerlingen van 't Kofschip in Zierikzee. De nog iele stek van de boom, die de atoombom op Nagasaki in 1945 overleefde, werd door J. Verseput uit Zon- nemaire naar Nederland ge haald en vertoeft sindsdien in de patio van de school. Het vormt daar het tastbare bewijs dat le ven een weg vindt, zelfs na nu cleaire destructie, en staat sym bool voor vrede. Het gezond houden van dit sym bool is geen sinecure gebleken. Na het planten in de Zierikzeese bodem, verloor de stek al snel zijn.blad. Even leek het pleit rap beslecht, maar nieuwe knoppen aan de tak ontsproten. „Het is moeilijk, maar er zit nog leven in", stelt J. van Anraad, direc trice van 't Kofschip. De Kaki Tree maakt zich nu met zijn bruine blad op voor de komende winter. „We hebben er alle hoop op dat hij het gaat halen. Het boompje is in volle actie en doet zijn uiterste best." Kwetsbaar Koesteren de leerlingen van 't Kofschip de tot nu toe geslaagde verzorging van het kasplantje, in het Kröller-Müller Museum, waar de tweede stek uit Zonne- maire naartoe ging, hebben ze minder geluk gehad. „Toen het binnenkwam, was het een heel klein, kwetsbaar stekje. Na een paar dagen zag het er al vreemd uit en verloor het zijn blad"ver telt A. Breemer van het museum in Otterloo. Het plantje over leefde de zomer dan ook niet. Het museum krijgt van het in ternationale 'Kaki Tree Project' een nieuwe stek. „Net als veel andere tropische planten moet je voorzichtig met de Kaki Troe omgaan", vertelt S. van der Veen, woordvoerdster van de Hox-tus Botanicus in Lei den. Het instituut heeft zelf de drie (overige Nederlandse) ka ki-stekken onder haar hoede. Ook hier leert de ervaring dat het moeite en geduld kost het struikje overeind te houden. Van der Veen: „Ze zijn er nog steeds, maar ze groeien niet de hemel in. Je moet er voorzichtig mee doen. Het is zeker niet: ga je gang maar." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Er komt onder zoek naar de mogelijkheid om de oude munitiestortplaats in de Oosterschelde voor Zierikzee af te dekken. Alle betrokken par tijen in de interdepartementale begeleidingscommissie hebben daarover een akkoord bereikt. Zowel de provincie als de ge meente Schouwen-Duiveland had aangedrongen op maatre gelen tegen het vrijkomen van gevaarlijke stoffen. De provincie voert morgen oveiieg met de gemeente, de mi nisteries van LNV en Defensie, Rijkswaterstaat, het Nationaal Park Oosterschelde en het on derzoeksinstituut TNO over de te nemen stappen. Uit de rap- poi*ten aan Tweede Kamer bleek in augustus dat er tussen 1945 en 1967 zeker dertigduizend ton munitie voor de kust bij Zierik zee is gedumpt, waaronder 50.000 fosforgranaten. De rapportage toont aan dat er onvoldoende kennis is over de mogelijke gevolgen voor mens en milieu van het uitspoelen van de aangetaste projectielen. De concentraties chroom, nikkel en cadmium blijken ook bedui dend hoger zi j nOok is er in ver- gelijking met meetreeksen van het instituut RIKZ, gedaan aan het eind van de jaren negentig, een ver-hoogde concentratie ko per en zink gevonden. De 'piek- concentraties' van koper en ni k- kel overschrijden het maximaal toelaatbaar risico (MTR) zoals dat is vastgelegd in de Vierde Nota Water-huishouding. De stoffen zijn evenwel dermate 'verdund', dat er geen sprake is van een merkbaar gezondheids risico bij het eten van mosselen en vis. Voor andere stoffen zijn geen MTR's bekend en dus kan een eerste ecologische risi coschatting niet worden ge maakt, constateert beleidsme dewerker ing. J. Brilman in zijn notitie aan Gedeputeerde Sta ten. Dit vormt volgens hem een potentieel, risico voor de visserij Omdat er niet gericht is gemeten op witte fosfor, kan daar volgens TNO nog weinig over worden gezegd. Waarom dat on derzoek in 1999 buiten be schouwing is gebleven, hebben de ministeries niet bekend ge maakt. Dat de aanwezigheid van de fosforgranaten niet zon der gevaar is, blijkt uit één van de bronnen die door Defensie is gebruikt bij het opstellen van een overzicht van alle munitie soorten op de Oosterschelde. Daarin wordt gesteld dat na 1964 bij het ministerie rappor ten binnenkwamen 'over ver schijnselen die zich boven het zee-oppervlak vertoonden en die wezen op ontploffingen die zich op de zeebodem voorde den'. Archieven Onduidelijkheid is er ook over de exacte hoeveelheid en soor ten munitie die in de periode 1948-1962 door de Hulpverle ningsdienst (HVD) zijn gestort. De archieven van die organisa tie zijn nog steeds zoek. Wel is bekend dat door de HVD blind gangers inclusief onstekers in beton zijn afgezonken. Eén van de redenen voor het vasthouden aan het vis- en anker-verbod. Het vervolgonderzoek van TNO moet antwoord geven op de risi- covragen die tot dusver zijn blij ven liggen. Met enige regelmaat komt in Zeeland een gezelschap bij een van personen voor wie het roken van een pijp een be langrijk stuk levensvervul ling betekent. De bijeenkom sten hebben doorgaans een gemoedelijk verloop want een tevreden roker is geen onruststoker. Maar die ene keer ging het even mis. Dat was toen ze eens wilden nagaan wie het tabaksvuurtje het langst aan kon houden. Om de wed strijd in het Walcherse zaal tje zo eerlijk mogelijk te laten verlopen, werd afgesproken dat iedereen op hetzelfde mo ment de pijp zou aansteken. Dat hadden de pijprokers be ter niet kunnen doen. Want op dat moment trad in het zaaltje het brandalarm in werking. De Kaki Tree in Zierikzee heeft moeilijke tijden achter de rug. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35