Deltaplan voor woonzorg nodig PZC Provincie ziet school steeds meer als helper bij problemen HAPPY NEW YEAR! Studie naar nauwere samenwerking scholen voor beroepsonderwijs Zwartkopmeeuw in Zeeland steeds vaker gesignaleerd 19 Handmatig rapen mosselzaad blijft voorlopig verboden Zeeland op gebied van ouderenhuisvesting en zorg in toekomst ramp Klaverblad hoort problemen van chronisch zieken 4 NIEUWE TOYOTA'S COROLLA IN JANUARI 2002 Zeeuws Vocaal Ensemble geeft koorconcert Meer financiële zekerheid COS Regels landbouwgif gelijktrekken Minister tilt zwaar aan meldplicht Wet apotheek artsen later Provincie spekt kas elf projecten Vitaal Platteland woensdag 7 november 2001 door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Het handmatig opscheppen van mosselzaad in de Waddenzee blijft voorlopig verboden. Dit volgt uit een uit spraak van de Raad van State. Handmatig rapen van mossel zaad is schadelijk voor het staatsnatuurmonument. We tenschappelijk onderzoek heeft dat aangetoond. De Raad van State vindt dat minister Brinkhorst van LNV de ver gunning voor het mosselrapen eerst had moeten toetsen aan de PKB Waddenzee. Slechts één bedrijf houdt zich nog bezig met het handmatig verzamelen van mosselzaad. Het gaat om firma De Kokkel visser uit Yerseke. Dit vissers- bedrijf is jarenlang bezig ge weest om een vergunning te krijgen voor de Waddenzee. De minister weigerde die steeds. In een door De Kokkelvisser aangespannen rechtszaak be sliste de Raad van State in mei dit j aar dat de minister niet zo maar een ver-gunning kan wei geren aan een bedrijf dat al van oudsher bezig is met het hand matig rapen. Na deze uit spraak verleende de minister aan de Kokkelvisser prompt in juni een natuurbeschermings vergunning om tot en met 2003 per jaar 450.000 kilo zaad te ra pen. Het ministerie nam zelfs een schadeclaim in behande ling voor alle jaren dat er niet geraapt mocht worden. De in juni verleende vergun ning wordt echter aangevoch ten door de Waddenvereniging en de Vogelbescherming. De Kokkelvisser heeft dan ook toestemming van de Raad van State nodig om te kunnen gaan rapen. Bestuursrechter R. Cle- ton, die in andere mosselzaken werd gewTaakt door de Vogel bescherming, heeft deze toestemming gisteren niet ge geven. Dat betekent dat de na tuurbeschermingsvergunning geschorst blijft totdat de Raad van State volgend jaar de bo demprocedure heeft behan deld. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Een Deltaplan om voldoende woonzorgvoor zieningen voor de vergrijzende bevolking voor elkaar te krijgen is zeker nodig voor Zeeland. Het Bouvvcollege ziekenhuisvoor zieningen adviseert staatssecre taris Vliegenthart in Nederland een Deltaplan voor het scheiden van wonen en zorg in te stellen. „Er wacht ons een enorme opga ve. Zeeland heeft ervoor geko zen tehuizen niet te modernise ren maar om te zetten in woonzorgvormen. Maar op den duur komen we in de knel", beaamt gedeputeerde zorg, G. de Kok. Zonder een sterke financiële en infrastructurele impuls blijft het aantal woonvoorzieningen de komende tien jaar steeds ver der achter bij de vraag van ouderen, waarschuwt het Bouwcollege. De huidige ver- zorgings- en verpleegtehuizen moeten nog tien tot twintig jaar blijven staan. Daarnaast moe ten er de komende tien jaar lang elk jaar vijfduizend woonplek ken met zorg bijkomen, wil de overheid aan de vraag voldoen. In het huidige tempo lijkt dat niet te gaan lukken: de afgelo pen drie jaar kwamen er circa 1250 aangepaste woningen. „Een woonzorg-Deltaplan voor Zeeland, ja graag!vindt direc- teur F. de Bruin van Zorgnet Zeeland, de koepel voor Zeeuw se zoi'g- en vei'pleeghuizen. „Zeeland is de sterkst vergrij zende provincie van Nederland en bovendien hebben we te ma ken met een behooiiijke in stroom van ouderen van eldei'S. Tot 2006 heeft Zeeland duizend extra plaatsen in verzorgings huizen en tweehonderd in ver pleeghuizen nodig. Dat is een kwart van de huidige capaciteit binnen vier jaar." Het Bouwcollege legde eerder al de vinger op de zere plek: de fi nanciering door het ministerie, vindt De Bruin. „De Zeeuwse sector oixderschrijft het beleid dat mensen zelfstandig moeten kunnen wonen met zorg. En met fatsoenlijke randvoorwaai'den. De overheid wil per plaats in een GOES - Tegen welke problemen lopen chronisch zieke mensen in Zeeland aan en wat valt daar aan te doen? Dat wil belangen organisatie voor patiënten Kla verblad Zeeland morgen horen tijdens een themamiddag in Ho tel Goes te Goes. Het is de Week van de Chronisch Zieken. In Zeeland zijn circa zestig patiëntenvei'enigingen actief voor mensen met chroni sche ziekten, aandoeningen waarvan men niet genezen kan. Deze vex-enigingen signaleren volgens Klaverblad vaak pro blemen rond wetgeving, voor lichting, uitvoering van regels en bejegening door gemeenten, hulpverleners en andere instan ties. Het Klaverblad wil alle knel punten in kaart brengen. De themamiddag in Hotel Goes be gint om 13.30 uur. door Maurits Sep MIDDELBURG - De scholen voor beroepsonderwijs in Zee land gaan onderzoeken of zij meer kunnen gaan samenwer ken. Zij hopen zo het hoofd te kunnen bieden aan problemen bij het aantrekken van studen ten, de steeds krapper wordende arbeidsmarkt en de groeiende concurrentie tussen onderwijs instellingen. De Zeeuwse bevolking wordt ouder. Er zijnsteeds minder jon geren en die verlaten de provin cie bovendien al vroeg om elders te gaan studeren. Ook de arbeidsmai-kt verandert ingrijpend. Bedrijven stellen steeds hogere eisen aan him per soneel, tei*wijl er aan de andere kant steeds minder gekwalifici— eerd personeel op de markt komt. Daar komt bij dat de in- sti-oom op technische opleidin gen afneemt. De scholen zien zich daarnaast geconfronteerd met een vrij nieuwe bedreiging: instituten van buiten Zeeland die hier een Advertentie woonzorgvoorziening 15.000 gulden geven voor de infra- structuur eromheen. Bijvoor beeld de gemeenschappelijke ruimten, een plek voor de zorg- coördinator, het zorgnetwerk. Het Bouwcollege heeft al becij ferd dat die infrastructuur per woünzorgplaats niet op 15.000, maar op 35.000 gulden komt. Het tekort moet ergens anders vandaan komen, deels via servi cekosten op de bewoners wor den verhaald. Dat wordl voor veel mensen onbetaalbaar Wo nen is al duur." De provincie Zeeland gaat on derzoeken wat de oorzaak is dat er in Zeeland zo traag woon- zoi'gvoorzieningen bijkomen. Daai'bij wordt gekeken naar de haalbaarheid van woonzorg- projecten voor zorginstellingen, woningbouwvei'enigingen, pi'o- jectontwikkelaai's en gemeen ten en in hoeverre gemeentelijke bestemmingsplannen ruimte bieden aan woonzorgontwikke ling. In dat rijtje hooit volgens De Bruin ook de beperking door de bouwcontingenten thuis. „Die contingenten zijn in Zee land, zeker in de dorpen, zo klein dat je vrijwel uitsluitend op vervangingsbouw bent aan gewezen." vestiging willen openen. Als dat doorgaat, trekken zij studenten weg bij de bestaande beroeps opleidingen. Deze ontwikkelingen baren de scholen voor beroepsonderwijs (ROC Zeeland, ROC Wester- schelde, Groencollege Goes, Hogeschool Zeeland) zorgen, maar ook de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging en de provincie. Want hoewel deze problemen landelijk spelen, zullen zij zich naar verwachting in Zeeland intenser voordoen. Voorstellen Daarom is besloten de kansen van het beroepsonderwijs in Zeeland in beeld te brengen, maar ook te onderzoeken wat ervoor nodig is die kansen te be nutten. Daarbij wordt vooral gekeken naar de mogelijkheden om dingen samen te doen. Bin nen vier maanden nadat het on derzoek klaar is, komen de scholen met voorstellen voor sa menwerking. De kosten voor de studie, ruim 327.000 gulden, worden betaald door de provincie. Verpleeghuis Der Boede in Koudekerkeis één van de tehuizen waarvan de bewoners de komende jaren verhuizen naar aparte, aangepaste groepswoningen verspreid op Walcheren waarbij zorg naar behoefte wordt geleverd. foto Ruben Oreel Kijk op WWW.COrolla.nl of bel 0800 - 0369 (ma-vr 9.00 -17.00 u Distributeur: Louwman Parqui B.V. TOYOTA door Maurits Sep MIDDELBURG - Scholen spe len een steeds grotere rol in het oplossen van maatschappelijke problemen. De relaties met be drijfsleven, jeugdzorg, cultuur en welzijn worden sterker. De provincie Zeeland werkt daar om aan een nieuw onderwijsbe leid dat die samenhang onder steunt en versterkt. Gedeputeerde Staten hebben gisteren de concept-nota inte graal ondeiwijsbeleid vastge steld. Daarin stelt de provincie zichzelf tot doel de samenhang van het onderwijs met de rest van de samenleving te vergro ten, maar ook om overal in de provincie kwalitatief goede scholen te hebben en houden, die bovendien goed bereikbaar zijn. Basisonderwijs moet zo veel als mogelijk in de directe woonomgeving van de kinderen te vinden zijn. Voortgezet on derwijs moet in de gi'otere ste den gevolgd kunnen worden. Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen dienen daarnaast te beschikken over middelbaar en hoger beroepsonderwijs. Om het netwerk van goede scho len dichtbij de jeugd in stand te houden, kan meer samenwer king noodzakelijk zijn, stelt de provincie. Tussen de scholen on derling, maar ook met onder meer welzijnsinstellingen en het bedrijfsleven. De relatie met de arbeidsmai-kt kan bijvoorbeeld beter, vindt de provincie. Beide partijen moeten daaraan werken: be drijven moeten lerende onder nemingen worden, die hun per soneel blijven scholen; scholen moeten ondexmemend onder wijs bieden, zodat leerlingen goed voorbei*eid op de arbeids- markt komen. De uitval van leeiiingen die hun opleiding niet afmaken, moet aangepakt worden. De instel lingen voor jeugdhulpverlening kunnen daai'bij helpen met pro jecten zoals dagopvang voor niet-schoolgaande jeugd. Met de hulp van Scoop en het Regio naal Pedagogisch Centrum Zee land (RPCZ) kunnen ook leer lingen geholpen woi'den die op school niet mee kunnen. Ach- tei'standsleerlingen zijn er vol gens de provincie overigens niet alleen onder allochtonen, maar ook onder autochtonen. De provincie schrijft dat zij beseft dat goed onderwijs voort durend behoefte heeft aan nieu we lesmethoden en hulpmidde len. En dat is dus meer dan computei's in de klas, aldus de onderwijsnota. Er moet extra geld komen voor informatie- en communicatietechnologie op scholen. Maar techniek in bre- dere zin is net zo belangrijk. Daarom wil het provinciebe stuur meebetalen aan projecten om de instroom naar technische opleidingen te vergi'oten, mits het bedrijfsleven daarin ook in vesteert. Verder denkt de pro vincie na over een proefproject om op tien basisscholen ontdek hoeken in te i'ichten waar kin- deren kennis kunnen maken met techniek. De concept-nota integraal on derwijsbeleid wordt de komen de maand voorgelegd aan de pi'ovinciale onderwijsraad. Be gin volgend jaar mogen de Sta tencommissies Welzijn, econo mie en Algemeen Bestuur er een oordeel over vellen. KLOETINGE - Het Zeeuws Vocaal Ensemble geeft zaterdag 17 november een najaarsconcert in de Geerteskerk te Kloetinge. Het koor, in 1988 door Kees van Eersel opgei'icht, stelt zich tot doel het op hoog niveau uitvoeren van zowel geestelijke als wereldlijke koormuziek van de Middeleeuwen tot aan de huidige tijd. In het herfstconcert is gekozen voor muziekstukken waarin 'het vallen der bladeren' en de associaties die dat oproept, doorklinkt: afscheid, weemoed en verdriet, vertroosting en bemoediging. Het progi'amina vermeldt madrigalen, motetten en koorliederen in diverse bezettingen van onder meer Monteverdi, Schein, Bach, Schubeil, Rhein- b erger en Reger. Bijzondere medewerking verleent cellist Mark Lambrecht, die naast de continuo-partijen ook solistisch te beluisteren valt in onder andere een Sonate van Antonio Vivaldi en delen uit een Suite van Max Reger. Mark Lambrecht heeft gi'ote naam gemaakt als continuospeler en solist en is onder meer docent aan de Zeeuwse Muziek school. Het koor staat onder leiding van Kees van Eersel, die ook de koorbegeleidingen voor zijn rekening neemt. Het concert begint om 20.00 uur. De kerk is open vanaf 19.30 uur. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil het cen trum voor internationale samenwei'king COS Zeeland meer financiële zekerheid geven door vanaf 2002 tot en met 2005 een vaste jaarlijkse subsidie toe te kennen. Het gaat om een bedrag van 40.200 euro per jaar. Daardoor weet het COS waai'op gerekend kan woi'den en dat is van belang voor het opzetten van activiteiten. GS onderschi'ijven het voornemen van het COS om vooi'al aandacht te besteden aan het wereld wijde armoedevi'aagstuk en de internationale verhoudingen, duurzame ontwikkeling, de multiculturele samenleving en migratie. De provincie vindt het COS van groot belang om de activiteiten op het gebied van ontwikkelings- en internatio nale samenwerking te bevorderen. MIDDELBURG - Het college van Gedeputeei'de Staten vraagt staatssecretaris Faber van LNV al het mogelijke te doen om het toelatingsbeleid voor bestrijdingsmiddelen te verbeteren en om het gelijktrekken van de regels voor gewas bescherming binnen de Europese Unie te versnellen. GS on derschrijven Fabers nota Zicht op Gezonde Teelt en de daarin opgenomen doelen voor gebruik van bestrijdingsmiddelen. Ook in Zeeland zorgen deze middelen voor problemen, met name voor het water. Het college herinnert er in een brief aan de staatssecretaris aan dat de provincie zich ook inzet voor te rugdringing van de belasting door bestrijdingsmiddelen. Ge wezen wordt op de zienswijze van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie, die vindt dat het toelatingsbeleid voor bestrijdingsmiddelen binnen de EU zo snel mogelijk ge lijk moet worden getrokken. GS zijn het daarmee eens, mede omdat voor het nieuwe beleid binnen de landbouwsector wel voldoende draagvlak moet zijn. MIDDELBURG - De straffen voor kapiteins die niet melden dat ze gevaarlijke stoffen aan boord hebben, gaan niet om laag. Minister Netelenbos van Verkeer en Watei'staat heeft dat besloten. Zij komt daarmee tegemoet aan de zorgen van de provincie Zeeland. Die uitte in augustus tegenover de mi nister haar angst dat kapiteins hun meldplicht minder serieus zouden gaan nemen, nu overtredingen officieel geen econo mische delicten meer zijn maar vallen onder de Scheepvaart- verkeerswetgeving. Volgens Netelenbos heeft dat er nog niet toe geleid dat kapiteins hun meldplicht negeren. Zij erkent echter dat de zorgen over het vervoer van gevaarlijke stoffen op dit moment groot zijn. Omdat zij die serieus neemt, wil zij overtredingen blijven bestraffen als een economisch delict. Dat betekent dat straffen mogelijk blijven van maximaal zes jaar cel en honderdduizend gulden boete. DEN HAAG - VVD-Kamerlid A. van Blerck-Woerdman ver wacht niet eerder dan voor de kerst met een initiatiefwets voorstel te komen om apotheekhoudende huisartsen meer be scherming te bieden. Zij kondigde enkele weken geleden aan dat het wetsvoorstel vrijwel klaar was, maar juridisch blijkt het toch moeilijker de initiatiefwet helemaal rond te krijgen. Van Blerck-Woerdman wil, met steun van een ruime Kamer meerderheid, het verschijnsel 'apotheekhoudende huisarts' bescheimen, met name om op het platteland de huisartsen zorg in stand te houden. Minister Borst van Volksgezondheid wilde alleen zittende apotheekhoudende huisartsen bescher ming bieden. Zij vindt dat apothekers dat werk beter kunnen doen én dat het voorschrijven en verstrekken van medicijnen moet worden gescheiden. Van Blerck-Woerdman is momen teel met juristen bezig om haar initiatiefwet waterdicht te maken. door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - De zeldza me zwartkopmeeuw is vanuit Zuid-Europa bezig Nederland te veroveren. Het dier neemt de laatste jaren opvallend in aan tal toe, van enkele tientallen broedparen tot inmiddels circa 1100. De meeste zwartkop meeuwen bevinden zich in Zee land, onder meer kolonies in het Krammer/Volkerak en in het Zwin. Woordvoerder Chiel Jacobusse van de stichting Het Zeeuwse Landschap zegt dat het opruk ken van de zwartkopmeeuw - nog niet zolang geleden in Zee land een zeldzame dwaalgast - past in het pati'oon van allerlei zuidelijke planten en dieren die gestaag in noordelijke richting opi'ukken en Nederland berei ken. Zeeland is dan vaak een eerste halte. Als vooi'beelden noemt Jacobusse de graszanger, de koninginnepage en het hondskruid. Hij kent minstens 25 soorten die Eui'opees gezien in noordelijke richting toene men. Jacobusse schrijft de ónt- wikkeling met name toe aan de klima atverandering De zwartkopmeeuw is volgens Jacobusse een heel mooi beest. Het dier valt op door de geheel zwarte kop, die doorloopt tot in de nek (de kokmeeuw heeft al leen een zwart kapje), de witte oogringen en de witte vleugel- punten (bij andere meeuwen voorzien van zwarte plekken). De vogel voedt zich voorname lijk met bodemdieren, zoals wormen. Hij vindt zijn oor sprong in Zuidoost-Europa, vooral in het gebied rond de Kaspische Zee en is eigenlijk een binnenlandmeeuw. Tegen het succes van de zwart- kopmeeuw steekt de dreigende teloorgang van een andere meeuwensoort, de kokmeeuw, schril af. Vogelbescherming Ne derland constateert dat deze vo gel het de laatste jaren slechter doet. De aantallen lopen achter uit. Een opmerkelijke oorzaak acht Vogelbescherming waar schijnlijk het sluiten van vuil nisbelten. Intergetijdegebied Chiel Jacobusse is het daarmee niet eens. Hij veronderstelt dat de achteruitgang van de kok meeuw in Zeeland vooral te wij ten is aan afname van het inter getijdegebied. In 1980 waren er in het Verdronken land van Saeftinge nog 26.000 broedpa ren, nu zijn dat er slechts 500. „Dat liegt er niet om en ik kan geen andere reden bedenken dan afname van het intergetij degebied", aldus Jacobusse. Een andere soort, de zilver meeuw, deed het tot een paar jaar geleden ongelooflijk goed. Deze vogel is wel een uitgespro ken bezoeker van vuilnisbelten. De achteruitgang van deze soort komt langs de Hollandse kust vooral door het oprukken van de vos, die de meeuwenkolonies drastisch uitroeit. Voor de man telmeeuw geldt hetzelfde ver haal. MIDDELBURG - De provincie gaat elf projecten in het kader van Vitaal Platteland financieel ondersteunen. Met de plannen is een totaalbedrag gemoeid van ruim vijf miljoen gulden, waar voor ruim drie miljoen gulden steun beschikbaar is. Vooral het waterschap Zeeuwse Eilanden en de Stichting Landschapsbe heer Zeeland kunnen geld tege moet zien. Het schap gaat met het geld het peilbeheer rond Baarland ver beteren, mede om wateroverlast in geval van flinke neerslag te voorkomen. Dat doel zit ook in het project om de kernen Sint- Annaland en Sint-Philipsland te beschei-men tegen water uit het landelijk gebied. Het schap ontvangt verder een bijdrage voor aanleg van een natuur vriendelijke oever langs de val kreek in combinatie met een voorbeeldbedrijf agrarisch na- tuui-beheen Het Zeeuws Rundvee Syndicaat krijgt geld om bedrijven duur zamer te laten werken: het project ï'undvee mineralen-ma- nagement. Geld is verder toege zegd voor een boerderij waar blauwhoenders en kalkoenen worden gekweekt en geslacht, voor een proef met dubbele net ten in de tulpenteelt (voor een betere productie milieukwali teit), voor herstel streekeigen erven, voor verbetering van de bloemdijken en voor het stimu leren van de volkscultuur door het bijeenbi-engen van verha lenvertellers en het schrijven van verhalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33