De Poort kan gaan uitbreiden PZC Wijk Vroonstede in Sint-Annaland gaat inspraak in Italië is veel, veel meer dan pizza Raad wil knip in Van Dusseldorpstraat Campagne jeugdzorg levert 49 nieuwe pleeggezinnen op bl7 Bezwaren tegen groei bedrijventerrein grotendeels ongegrond verklaard Expositie van hoeden Goesenaar veroordeeld voor dreigen met alarmpistool Mesttankauto vast in wegberm Onder invloed op brommobiel Groen licht composteerinrichting Meer geld voor Stichting Renesse Eerste prijs Vlijt Volharding Bekeuringen voor fietsers De Veste doet mee aan Dag van de Lach woensdag 7 november 2001 door Rob Paardekam RILLAND - De provincie is, op enkele kanttekeningen na, ak koord gegaan met uitbreiding van bedrijventerrein De Poort in Rilland. De bezwaren van de inspecteur ruimtelijke ordening van bet ministerie van VROM zijn door Gedeputeerde Staten grotendeels ongegrond ver klaard. De gemeente Reimerswaal wil bedrijventerrein De Poort met het oog op de toenemende vraag met zo'n 5,5 hectare uitbreiden. De inspecteur van het ministe rie stelt dat uitbreiding van een bedrijventerrein in een buiten gebied met vijf hectare in strijd is met het landelijk beleid, dat erop gericht is het onderscheid tussen stad en land te behouden. Uitbreiding zou bovendien niet stroken met het streekplan. Ver der heeft de inspecteur beden kingen tegen een reclamemast op het bedrijventerrein. Alleen met dat laatste gaat de provincie mee. GS menen dat een reclamezuil van maximaal vijftien meter voor het terrein geen enkele functie vervult. Verder zou De Poort geen zicht- locatie langs de A58 zijn. Geën maximum Dat uitbreiding in strijd zou zijn met het streekplan, gaat er bij de provincie niet in. GS menen juist dat in het plan geen maxi male omvang is bepaald. De GOES - Hoedenontwerp ster Monique Domman- schet uit Goes exposeert van vrijdag 16 november tot donderdag 20 decem ber in het gemeentehuis in Heinkenszand. De expo sitie, met als titel 'Hoofd zakelijk bijzonder', wordt donderdag 15 november om 19.30 uur geopend door Cock Hazelager, lid van de werkgroep Beel dende Kunst Borsele. Poort is volgens het streekplan niet alleen een lokaal bedrijven terrein, maar juist ook geschikt voor transport-, distributie- en groothandelsbedrijven. Daar om is de zogeheten 'vijf hectare norm' bij het Rillandse terrein niet aan de orde. Een punt waar GS geen goed keuring aan verlenen is de mo gelijkheid die het nieuwe be stemmingsplan biedt voor de vestiging van zogeheten perife re detailhandel (onder meer tuincentra, bouwmarkten en meubelzaken). Volgens de pro vincie worden zulke zaken al leen toegestaan op een bedrij venterrein als de woonkern geen ruimte meer biedt. Daar zou in Rilland geen sprake van zijn. Wgénö GS kunnen er nog enke le inbreidingslocaties worden gebruikt. De bezwaren van enkele omwo nenden hebben bij het provin ciebestuur weinig gehoor ge vonden. Argumenten als zou het bedrijventerrein te dicht bij agrarische bedrijven komen te liggen en de kern Rilland volle dig uit het zicht onttrekken, werden door GS ongegrond ver klaard. MIDDELBURG - Voor het be dreigen van zijn buurman met een alarmpistool is gisteren een 48-jarige inwoner van Goes door de Middelburgse politie rechter veroordeeld tot negen tig uur werkstraf. De man raakte op 12 september dit jaar over zijn toeren en be dreigde zijn buurman met het wapen. De commotie ontstond nadat de hond van de verdachte de buurman aanviel. De buur man had daarop gezegd dat hij de politie zou bellen. De Goesenaar werd naast de werkstraf nog verplicht het slachtoffer honderd gulden schade te betalen voor de jas die bij de aanval van de hond be schadigd was geraakt. De kruising van de Van Dusseldorpstraat en de Voorstad, waar mogelijk een draailus voor autoverkeer komt. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - Er moet toch een knip komen in de Van Dusseldorpstraat in Goes-Oost, nabij medisch centrum De Pijlers. Dat vindt een meerderheid in de Goese gemeenteraad, zo bleek deze week in de raadscommissie verkeer. Het college van burgemeester en wethouders beraadt zich nog. De uitspraak van de commissie betekent wederom een nieuwe ontwikkeling in de jarenlange discussie over het sluipverkeer in de wijk en vooral de hinder daarvan voor de bewoners van de Blaaubeen- straat. Het college kwam afgelopen voor jaar tot de conclusie dat er geen oplossing is te vinden waar voldoende mensen mee kunnen leven. De bewoners van de Blaaubeenstraat lie ten het daarbij niet zitten en schakelden verkeersveiligheidsorganisatie 3VO in. Die kwam met het advies de straat aan de kant van de Voorstad af te sluiten voor motorvoertuigen en tweerichtingsver keer mogelijk te maken op de Voorstad. De Goese politiek zag daar echter niets in, omdat die weg is juist enkele jaren gele den omgevormd tot een lïetsstraat. Auto verkeer in twee richting zou dat weer te niet doen. Vier van de zes fracties (D66, SGP/ Chris tenunie, GroenLinks en WD) blijken zich nu achter het al eerder geopperde idee te scharen om een knip aan te brengen in de Van Dusseldorpstraat. Die zou dan bestaan uit een 'lus' ter hoogte van de kruising met de Voorstad, zodat auto's daar gedwongen worden 180 graden te keren en via de Van Dusseldorpstraat weer te vertrekken. Volgens J. Jansen (D66) maakt het verkeer dat bijvoorbeeld De Pijlers bezoekt dan weliswaar twee keer gebruik van de Van Dusseldorpstraat, maar dat wordt weer gecompenseerd doordat doorgaand sluip verkeer voortaan wegblijft. „Ik denk dat er dan per saldo geen extra verkeer in die straat is.'' Hij is, evenals de andere frac ties, voorstander van een proef met een lus. Met name het CDA is beduidend minder enthousiast, omdat het vreest dat er juist meer verkeer door de Van Dusseldorp straat en vooral door de Bergweg komt. Aan die weg staan diverse scholen. Wethouder M, 't Hart is van oordeel dat bezoekers de wijk via de kortste weg moe ten verlaten. Dat is in dit geval de Blaau beenstraat. Omdat de commissie daar in meerderheid anders over denkt, wil hij de kwestie opnieuw met zijn collega's in het college bespreken. 's-HEER ABTSKERKE - Een mesttankauto is gisterochtend op de Deeweg in 's-Heer Abtskerke door onbekende oorzaak vast komen te zitten in de berm. Met een zogeheten mestinjecteur is de ongeladen wagen, met een gewicht van twintig ton, weer op de weg getrokken. BURGH-HAAMSTEDE - Op de Serooskerkseweg in Burgh- Haamstede is een 78-jarige bestuurder van een brommobiel betrapt op rijden onder invloed. Hij had bijna anderhalf keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. De man kreeg een rijverbod van twee uur. Een vrouw die achterop zat, had ook te veel gedronken en werd door de politie thuisgebracht. Zij kreeg een proces-verbaal wegens openbare dronken schap. ZIERIKZEE - De provincie Zeeland heeft geen bezwaar te gen de aanleg van een groencomposteerinrichting op bedrij venterrein De Zuidhoek bij Zierikzee. Deze toestemming is nodig omdat dit plan van Recyclingbedrijf Wandel in strijd is met het bestemmingsplan buitengebied Zierikzee. De ge meente Schouwen-Duiveland wil meewerken door de aanleg met behulp van een artikel 19 procedure planologisch moge- lijkte maken. Het college van Gedeputeerde Staten gaat hier mee akkoord omdat het plan voor de groencomposteerinrich ting voorzien is van een 'goede ruimtelijke onderbouwing' en de gemeente heeft aangegeven gelijktijdig de landschappelij ke inpassing van het Zierikzeese bedrijventerrein af te ron den. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat vanaf volgend jaar jaarlijks negenduizend gulden meer bijdragen aan de exploitatie van het Sportcentrum Westerschouwen. Bij de overdracht van het centrum (in 1997) aan de Stichting Renesse is besloten dat de gemeente 25 jaar lang met subsidie zou bijspringen. Dat subsidiebedrag is toen vastgesteld op 197 duizend gulden per jaar. Om de vijf jaar kan over die bijdrage onderhandeld worden. De Stichting Renesse heeft hiervan gebruik gemaakt en vraagt nu om ietsje meer. Het Schouwse college vindt het voorstel van de stichting 'alleszins redelijk' en gaat akkoord met negenduizend gulden extra. Omdat het welzijnspro- gramma voor komend jaar al is vastgesteld door de bestuur ders, wordt deze extra bijdrage betaald uit het potje Onvoor zien 2002. OOST-SOUBURG - Het jeugdkorps van muziekvereniging Vlijt Volharding uit Oost-Souburg heeft tijdens een con coursvan de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziek gezelschappen in Middelburg een eerste prijs gehaald. De 42 jeugdige muzikanten kwamen daarmee op een tweede plaats in de eerste afdeling fanfare. Vlijt Volharding, onder leiding van de 21-jarige dirigent Albert-John Vervorst haalde 81,75 punten. GOES - Bij een controle in de Goese binnenstad heeft de poli tie gistermiddag tien bekeuringen uitgeschreven voor fietsen op plaatsen waar dat verboden is. door Esme Soesman SINT-ANNALAND - Op de plaats waar de nieuwbouwwijk Vroonstede in Sint-Annaland gebouwd zal worden, zijn geen archeologische vondsten aan getroffen. Dat betekent dat het ontwerpplan de inspraak ingaat, vanaf begin volgend jaar. Het ontwei'pplan wordt in janu ari vier weken ter inzage gelegd. Blijven zienswijzen uit, dan zal de gemeentei'aad uiterlijk voor eind maai*t 2001 het ontwerp plan vaststellen. Die procedure kan maximaal twee maanden langer in beslag nemen in het geval er wel andere zienswijzen worden ingediend. In dat uiter ste geval zal het plan dus pas eind mei door de gemeentex-aad worden vastgesteld. En dan is de tijd van 'de eerste paal' nog lang niet aangebroken. Het goedgekeurde plan wordt REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl wederom vier weken ter inzage gelegd. Ook Gedeputeex-de Sta ten moeten zich nog over het stuk buigen. Ondertussen moe ten bovendien uitgifte en uitbe steding van de bouw geregeld gaan worden. Bij de ontwikke ling van Vroonstede is namelijk geen projectontwikkelaar be trokken; de gi'ond is eigendom van de gemeente Tholen. Duurzaam De ten zuiden van Sint-Anna land gelegen woonwijk moet plaats gaan bieden aan zo'n honderd woningen. Duurzaam- heid (met name waterbeheer sing) en beeldkwaliteit vormen de twee pijlers van het plan. Omdat het gebied echter te boek staat als een plaats met een 'middelhoge archeologische verwachtingswaarde' diende er nader ondex-zoek te worden in gesteld. Wat er aan mogelijke vondsten in de bodem zit, moet - is de gedachte - meegenomen worden in de uiteindelijke plan vorming. Veel heeft het onderzoek echter niet opgeleverd. Volgens pro vinciaal archeoloog R. van Die- rendonck zijn er heel weinig aanwijzingen dat er waax'devol materiaal in de bodem vei-bor- gen zit. Veldverkenningen heb ben wat achttiende- en negen tiende eeuwse resten aan het licht gebracht; die werden 'ver- frommeld' in de bovenste laag aangeti'ofi'en. De grond is, als zijnde landbouwgrond, jaren lang bewerkt. Veenpakket Boringen brachten niets naar boven. Slechts op één plek werd een stuk veenpakket ge vonden, waar in het verre verle den mogelijk bewoning heeft plaatsgevonden. Boringen in dat veenpakket leverden echter geen aanwijzingen in die rich ting op. Dat. lijkt een stukje vex'derop, in de Schakerloopolder nabij Tho- len-stad, anders te zijn. Op ver schillende plaatsen zijn in deze polder archeologische resten gevonden. Op deze locatie staat niet de bouw van een woonwijk, maar de inrichting van een na tuurgebied op het prograxxima. De uitkomsten van dit archeo logisch onderzoek worden nog op een rijtje gezet, zodat de waarde ervan tegen de gevolgen van het inrichtingsplan kan worden afgezet. door Rob Paardekam KLOETINGE - De muur van zijn werkka mer hangt vol met posters en in de boe kenkast staan honderden boeken over Italië. Arnold Schaper uit Kloetinge is duidelijk dol op het land. In de hoek staan nog een paar tassen die vol zitten inet ma teriaal dat hij tijdens zijn vorige reis ver zamelde. Schaper, oud-rector van het Goese Ly ceum, is zich na zijn pensionering toe gaan leggen op het schrijven van reisboe- ken over zijn favoriete land. Onlangs ver- scheen zijn zesde deel, het gaat over het nooi'd-westen van Italië; Lombardije, Piemont en Valle D'aosta. „Italië is een prachtig land", zegt Schaper gepassioneei'd. „Ze zeggen wel eens dat tweederde van alle kunst op de wex-eld in Italië te zien is. Ik denk dat het waar is. Zelfs in kleine dorpjes kom je werken te gen van grote middeleeuwse schilders." De Kloetinger roemt ook de grote variatie in het natuurschoon. Een variatie die vol gens Schaper ook te zien is in de Italiaanse keuken, al hebben mensen daar volgens hem vaak een beperkte kijk op. „Bij de Italiaanse keuken denk xk niet meteen aan pizza", zegt hij lachend. Schaper twijfelde niet toen uitgeverij El- mar hem vroeg een serie reisboeken over Italië te schrijven. Inmiddels zijn er zes verschenen, gemiddeld één per jaar. De oud-rector heeft een duidelijk doelgroep voor ogen: „Niet de massa-toeristen, maar mensen die daadwerkelijk geïnte resseerd zijn in het land." Reisprogramma De totstandkoming van een boek beslaat drie delen: de voorbereiding, de reis en het schrijven. „Het begint met lezen en nog eens lezen", vertelt Schaper. „Ik haal de interessante dingen eruit en op basis daaxvan maak ik een reisprogramma." Voor het bezoek trekt hij meestal een maand uit. Onlangs was hij voor zijn ze vende boek in Emilia Romagna, het ge bied waar onder meer Bologna, Parma en Ravenna liggen. Schaper, die ook de foto's voor zijn boeken zelf maakt, heeft zoveel materiaal verzameld dat hij het nog niet allemaal heeft kunnen uitpakken. Schaper hoopt de mensen met zijn boeken te wijzen op zaken die ze anders links zou den laten liggen. Volgens hem rijden de meeste toeristen met oogkleppen op door het land. „Neem nu het gebied waar ik on langs was. De meeste mensen rijden in één keer naar hun bestemming, zonder de snelweg af te gaan. En dat terwijl een ele gant, gezellig en vriendelijk stadje als Parma het bezichtigen meer dan waard is." Voor de komende jaren heeft Schaper on der andere nog Rome en Sardinië op het programma staan. Ondertussen moet hij ook de oude delen actueel houden, voor het geval er een nieuwe druk wordt uitge geven. „Ik had eens geschreven over een grafmonument", vertelt de Kloetinger. ,Het ging om een paar stenen die j e ergens tussen het struikgewas moest zoeken. Ik schreef dus dat het niet de moeite waard was. Later werd ik er door een neef op ge wezen dat ze de boel hebben schoonge maakt, een hek hebben geplaatst en er zelfs entx'ee heffen. Dingen verandex-en snel!" door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Zeeuwse en Belgisch-Vlaamse campagne 'Pleegouders gezocht in Zee land' heeft voor Zeeland 49 nieuwe pleegouders opgele verd. De stichting Jeugdzorg Zeeland hield de campagne sa men met vijf Belgisch-Vlaamse pleegzorginstellingen vanwege het tekort aaix pleeggezinnen voor kinderen die voor korte of langere tijd niet thuis kunnexx wonen. Met name in Zeeuws-Vlaande- ren waren onvoldoende adres sen om kinderen uit die streek op te vangen. Het gros van de nieuwe pleegouders woont in die streek. In Zeeland wonen ruim 250 kin deren in pleeggezinnen. De afgelopen vijf jaar loopt het aantal aanvragen voor pleegge zinnen sterk uit de pas met het aantal kinderen dat geplaatst kan worden. In 2000 kon de sec tor Pleegzorg van Jeugdzorg Zeeland van de 295 aanvragen er 223 honoreren. Het bestand aan pleeggezinnen blijft de laatste jaren redelijk gelijk op ongeveer 330, maar niet alle ge zinnen zijn altijd beschikbaar of geschikt voor elk kind. Diversiteit De nieuwe aanwas aan pleegou ders lenigt de nood nog lang niet, zegt voorlichter Brigitte Cleutjens van Jeugdzorg. „We missen vooral diversiteit in pleeggezinnen. Je plaatst een puber niet in een pleeggezin met jonge kinderen." De sector Pleegzorg van Jeugd- zox-g kan nu maximaal 269 kin deren een plaats bieden in een pleeggezin. Daar-naast zijn er veertien plaatsen voor kindexen die intensieve pleegzorg nodig hebben. Een deel van de kinde ren vindt onderdak bij een net werkgezin, waaronder Pleeg zorg opvang door familieleden, buren of onderwijzers verstaat. Deze vorm van opvang groeit de laatste jaren stei'k: ongeveer eenderde van de kinderen wox-dt opgevangen door bekenden. Informatie Stichting Jeugdzox-g Zeeland houdt vandaag een informatie avond over pleegzorg in hotel Churchill in Terneuzen. Woens dag 14 november wordt de rol van pleegoudex-s toegelicht in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Er wordt vertelt om wat voor pleegkinderen het gaat, wat de verblijfsduur is, hoe de contacten met ouders verlopen, hoe pleegouders worde begeleid en wat er van een pleeggezin verwacht wordt. De helft van de pleegkinderen woont koi-ter dan een jaar bij pleegoudei-s. Een kortdurende plaatsing bestrijkt gemiddeld vier maanden. De informatie avond in Terneuzen duurt, evenals die in Middelburg, van 20.00 tot 22.00 uur. THOLEN - Landelijk belooft het een groots evenement te worden: de Dag van de Lach. Zaterdag 10 november wordt dit evenement, georganiseerd door de CliniClowns, gehouden. Op Tholen is een voorproefje er van een dag eerder te beleven bij De Veste, school voor speciaal onderwijs in Tholen-stad. De week voorafgaand aan het evenement wordt in elke groep al aandacht aan de CliniClowns geschonken. Vrijdag 9 novem ber gaan de leerlingen van De Veste zelf in de middaguren als clown verkleed. Vrolijkheid staat voorop, want het is de bedoeling school en plein uit bundig te gaan vex-siex-en. Met foto's van plein en verklede kin deren kan een prijs worden ver diend. Van de circa 8500 scholen die landelijk beandex-d zijn om deel te nemen aan de Dag van de Lach hebben zich er zevenhon derd aangemeld. Volgens H. Pe- kelsma - Vugteveen van de Veste was in de Thoolse school de keu ze snel gemaakt. „Je doet iets voor een organisatie die voor kinderen erg belangrijk kan zijn. Dat kost je geen rooie cent. Het enige dat ze vragen is of je ze wat aandacht wilt geven." De bedoeling van de Dag van de Lach is, op grootscheepse wijze aandacht te besteden aan zieke kinderen. Behalve scholen werkt ook de publieke omroep met een drie uur durend pro gramma aan de actie mee. De Nacht van de Lach, waarin de Dag overgaat, wordt op Neder land 1 vanaf 22.30 uur uitgezon den. Arnold Schaper, oud-rector van het Goese Lyceum en Italië-kenner schrijft voor uitgeverij Elmar een serie reisboeken over zijn fa voriete land. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31