PZC Sportclubs samen onder douche Nauwelijks vraag naar jodiumpillen 15 Waterschap moet nog zien of nieuwe visie verbetering is Landbouwverkeer eist opnieuw slachtoffer Veel animo voor plan Parkhof Goes 4.^1 Reiszone in collectief vr aagafhankelij k vervoer kost één euro Verenigingen willen accommodaties delen, maar eigen kantine houden Aantal boerenbedrijven neemt in snel tempo af Goese politie haalt zwerver uit keet li/' V v Visser in België veroordeeld Meisje gewond bij vechtpartij zeeuwse almanak Wedstrijd MIDDEN woensdag 7 november 2001 door Rolf Bosboom GOES - De meeste Goese sport verenigingen zien mogelijkhe den voor meer samenwerking op het gebied van accommoda ties. Dat zou dan vooral kunnen gaan om bijvoorbeeld het delen van kleedruimten. Gezamenlijk gebruik van clubgebouwen en kantines gaat veel clubs echter te ver. Dat bleek gisteravond tijdens een debat dat de gemeente Goes en de Goese Sportraad samen hadden opgezet. Vertegenwoor digers van de verenigingen wa ren uitgenodigd om te reageren op de toekomstideeën die C. Kortleve, voorzitter van de Goese Sportraad, de afgelopen maanden al op diverse plaatsen heeft gepresenteerd. Kortleve is van mening dat de clubs in de gemeente niet klaar zijn voor de toekomst. Hij richt zich daarbij vooral op de situa tie op sportpark Het Schenge, waar naar zijn mening een mo dern en efficiënt beheer onmo gelijk is. Het langgerekte com plex telt veertien velden, tien verenigingen, tien kleedka mers, twintig doucheruimtes en tien bergruimten. „Iedereen heeft zijn eigen gedoetje." Hij pleit daarom voor een nieuw sportpark ('Schenge II'), waar dan ook, dat zo wordt vormge geven dat samenwerking in de hand wordt gewerkt. Voorzie ningen als kantines en kleed ruimten komen daarin centraal en zoveel mogelijk onder één dak. Ook in Kloetinge zou wat hem betreft een 'cluster' van clubs moeten komen. Kortleve benadrukte gister avond dat het hem voorlopig gaat om de grote lijnen en nog niet om de concrete uitwerking. Die vergt zeker zo'n tien jaar, zo zei hij. Dat werd beaamd door A. Bur gerhout. voorzitter van de Sportraad Dordrecht, waar de afgelopen jaren al volop is 'ge clusterd', samengewerkt en zelfs gefuseerd. Hij benadrukte dat de verenigingen zelf erover eens moeten zijn dat het bunde len van de krachten voor alle partijen zinvol is. „Gedwongen huwelijken halen niets uit." Positief De vertegenwoordigers van de Goese clubs reageerden over het algemeen positief op de gepre senteerde ideeën. Zij waren het er in grote lijnen erover eens dat meer samenwerking op het ge bied van accommodaties in veel gevallen misschien dan niet van levensbelang is, maar zeker wel wenselijk. Niemand zei er bezwaar tegen te hebben als er gezamenlijke voorzieningen komen voor bijvoorbeeld de opslag van ma terialen, het omkleden en het douchen. Het delen van de club gebouwen ligt veel gevoeliger, omdat elke vereniging haar ei gen identiteit en sfeer heeft. SLUIS - Een achttienjarige bromfietser uit de gemeente Sluis-Aardenburg is maandag avond om het leven gekomen bij een aanrijding met een tractor in Sluis. Rond zes uur zag een 22-jarige Belgische tractorbestuurder op de Hoogstraat bij het rechtsaf- slaan de bromfietser over het hoofd. De jongen kwam onder door Rinus Antonisse GOES - Tussen 1987 en 2001 is het aantal boerenbedrijven in Zeeland met 25 procent afgeno men. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Voorburg registreerde veertien jaar gele den in de provincie nog 5321 landbouwondernemingen; per 1 april 2001 waren dat er 3997. De afname is in Zeeland wat min der dan het landelijk percentage van 30. Het ging vooral om ge mengde bedrijven en hokdier- bedrijven. Het verdwijnen van boerenbe drijven zet vooral de laatste ja ren flink door. Tussen 1 april 2000 en 1 april 2001 werd zes GOES - De politie heeft maan dagavond een 31-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats gehouden, die vermoede lijk al een week in een keet voor de koelcellen in het Stations park in Goes verbleef. Hij wexxl opgepakt na tips van medewer kers van het bedrijf. „Het werkt bij ons anders dan bij de voetbalvereniging", zei een vertegenwoordiger van de tennisclub. „Dat kun je niet al lemaal op één hoop gooien." Burgerhout constateerde dat de Goese sportwereld al een be langrijke stap heeft gezet door te praten over samenwerking. De praktijk heeft hem geleerd dat de rest dan vaak vanzelf ook komt. „Als de gemeente de ruimte en de middelen daarvoor geeft, dan zijn de verenigingen heel goed in staat hun zaakjes zelf teregelen." De clubbestuurders zegden toe ook binnen hun verenigingen de mensen warm proberen te ma ken voor de toekomstideeën, al hamerden vooral de voetbal clubs er wel op dat de gemeente de niet geringe huidige proble men met de velden niet mag ver- de wielen van het landbouw- voertuig-terecht. Het slachtoffer overleed later in het ziekenhuis van Oostburg. Het is de tweede keer in een week tijd dat een landbouwvoertuig betrokken is bij een dodelijk verkeersonge val. Afgelopen vrijdag veronge lukte een vrouw uit Middelburg toen zij in Ritthem na een val partij onder de wielen van een tractor en giertank belandde. ■i procent van de Zeeuwse bedrij ven opgedoekt (tegen landelijk vijf procent). Dit ondanks het feit dat in de sector (melkvee houderij een toename van vier procent kon worden genoteerd. Het aantal akkerbouwbedrij ven zakte met zeven procent, de tuinbouwsector vertoonde een daling van vijf procent en aan hokdierbedrijven verdween vier procent. Volgens de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) is het ontbreken van een opvol ger een van de belangrijkste re denen voor de boeren om ermee op te houden. Ook de steeds in gewikkelder regelgeving speelt een rol. Het historisch gegroeide automatisme dat de zoon zijn vader op het bedrijf opvolgt, is sterk afgenomen. De hoge prij zen die momenteel voor land bouwgrond betaald worden, zijn naar de mening van de standsorganisatie geen door slaggevende factor. Over hoe veel bedrijven er momenteel ter verkoop zijn aangeboden, wil de standsorganisatie geen mede delingen doen, evenmin over het aantal boeren dat advies heeft gevraagd in verband met be drijfsbeëindiging. pagina 24: bedrijfsbeëindiging steeds vaker optie De maquette, met op de voorgrond de Nieuwstraat en links de binnentuin. door Rolf Bosboom GOES - De Walcherse Bouw Unie (WBU) hoopt volgend voorjaar te beginnen met het nieuwbouwproject op de plaats waar vroeger het Goese theater Prins van Oranje stond. De ver koop van de appartementen, met prijzen tot boven de miljoen gulden, is inmiddels in gang ge zet. De animo voor het project lijkt in elk geval groot. Voor degenen die zich eerder hadden inge schreven, werd vorige week een informatieavond gehouden. Die bijeenkomst, die gelijk de ver koop inluidde, trok zo'n tachtig bezoekers. Enkele appartemen ten zijn inmiddels verkocht. De WBU gaat pas daadwerke- d-ijk aan de slag als minimaal vijftig a zestig procent van de in totaal 27 appartementen zijn verkocht. Gezien de belangstel ling gaat de ontwikkelaar ex-van uit dat dat de komende maan den moet lukken. De prijzen variëren van 4,5 ton tot zo'n 1,3 miljoen gulden. Vooral voor de duurste apparte menten is volop belangstelling. Dat bewijst, aldus de WBU, dat het een goede keuze is geweest om alsnog op een hoger markt segment te mikken. Eerder dit jaar wei'd om die re den besloten de plannen om te gooien. Dat heeft geleid tot min der appartementen, die daar door wel groter en luxer konden wox-den. De meeste woningen hebben nu een frontbreedte van twaalf meter, wat voor riante woonkamers zorgt. De opper vlakten lopen uiteen van 95 tot 232 vierkante meter. Per appar tement zijn zeker twee plaatsen beschikbaar in de parkeerkel der-. Onderdeel van het plan is dat de gevelwand langs de Nieuwstraat in oude luister door Sheila van Doorsselaer BORSSELE - Er komt geen Zeeuwse vooi-lichtingsactie over de verkrijg baarheid van jodiunxtabletten en het gebruik ervan. De GGD en burgemees ter J. Mandos van Borsele, voorzitter van het beleidsteam Borsele, vinden een dergelijke actie niet nodig omdat er nu geen sprake is van een crisissituatie rond de kerncentrale in Borssele. Bij de Zeeuwse gemeenten die de pillen in bezit hebben en de Gemeentelijke Gezondheids Dienst zijn de afgelopen weken slechts zeer sporadisch jodium pillen afgehaald. De inname van jodiumtabletten uit voorzorg, jodium profylaxe genaamd, zorgt ervoor dat de schildklier vei'za- digcl raakt met jodium. Zo kan radioac tief jodium, een van de splijtstoffen die bij een kernramp kunnen vrijkomen, niet meer in de schildklier woi'den op genomen. Het kabinet heeft uit voor zorg' onlangs 150.000 strips met ka- liumjodaatpillen ingekocht. Dit uit voorzox-g voor het geval een terroristi sche aanslag wordt gepleegd op de kerncentrales in Borssele of Dode- waard. De tabletten worden opgeslagen bij de GGD's in de regio. Wanneer nodig wor den ze gi'atis aan de bevolking ver strekt. De GGD in Zeeland heeft al tien jaar een vooiraad van meer dan een miljoen pillen in het magazijn. Ook sommige gemeenten hebben de pillen in huis. In Hulst bijvoorbeeld zijn ze vrij vex'krijgbaar aan de balie bux-- gerzaken. De afgelopen weken hebben nog geen tien personen de pillen uit voox-zox-g afgehaald. Ook G. Wessel, px-oductgroepmanager geneeskundige hulpverlening bij ongelukkexx en ram pen van de GGD zegt dat er via de GGD sinds de terreuraanval in New York slechts een handjevol pillen aan ver ontruste burgers zijn verstrekt. Inwoners die binnen een straal van tien kilometer van de kerncentrale van Borssele of Doel wonen, kunnen de pil len als voorzoi-gsmaatx-egel, ook als er geen crisissituatie is, gratis afhalen op het gemeentehuis. Voor diegenen die buiten deze straal wonen, geldt de GGD als verspreidingspunt. In geval er wel sprake is van een noodsi tuatie in de kerncentrale van Box'ssele, komt het beleidsteam onder leiding van Mandos bij elkaax-. Mandos geeft indien nodig opdracht aan de brandweer van Borsele de tabletten te verspreiden on der de bevolking van de gemeenten Vlissingen, Middelburg, Goes en Borse le. De brandweer in Terneuzen brengt de pillen huis aan huis rond in Terneu zen en Oostburg. In Hulst, Hontenisse en Reimerswaal (onder de rook van Doel) zijn de pillen op het stadhuis ver krijgbaar. De tabletten zijn verpakt in strips van drie pillen per persoon en worden binnen zes uur na een ongeval of aanslag onder de bevolking ver spreid. Het ministerie van VR.OM stelt dat dit snel genoeg is omdat tussen de melding van een crisissituatie en het vrijkomen van radioactief jodium een langere periode zit. De tabletten mogen overigens alleen worden ingenomen als de overheid dat adviseert. Houdbaarheid De houdbaarheidsdatum van een be langrijk deel van de pillen liep eind 1998 af maar steekproeven in den lan de, uitgevoerd door het Rijks Instituut voor Geneesmiddelenonderzoek (RI- GO), hebben uitgewezen dat die clatum makkelijk nog kan worden verlengd. Wessel:„De pillen kunnen vlekken ver tonen of verkleuren, maar dit heeft geen invloed op de werking." De jodiumpillen liggen klaar, onder meer in het stadhuis van Hulst. foto Charles Strijd geten. Koxileve zei dat de sport raad bex'eid is de opvattingen van de clubs over de toekomst van de accommodaties te inven tariseren en te kijken of daar een totaalplan van valt te maken waarmee de Goese politiek uit de voeten kan. door Rolf Bosboom GOES - Het collectief vraagaf hankelijk vervoer (CW), de nieuwe vorm van openbaar vervoer dat op 1 januari in de Oosterschelderegio wordt geïn troduceerd, gaat één euro (2,20 gulden) per zone kosten. Dat heeft de provincie gisteren be kend gemaakt. Reizigers betalen, net zoals in de bus, één opstapzone en per gere den zone. Eerder werd gespro ken over een tai'ief van tussen de 1,75 en 2 gulden per zone, onge veer twee keer de normale prijs van het reguliei'e openbaar ver voer-. Nu blijkt de CW-prijs toch nog wat hoger uit te komen. Voor kinderen tot twaalf jaar, 65-plussers en houders van een OV-abonnement geldt een gere duceerd tarief van 80 eurocent (1,76 gulden) per zone. Wie veel met het CW reist, kan een kor tingpas kopen voor zes euro (13,20 gulden) per maand of zes tig euro (132 gulden) per j aai'. Teletaxi Het CW is een uitbreiding van de huidige Teletaxi, die gehan dicapten en ouderen op aan vraag vexvoert. Dat systeem wordt nu een vorm van open baar vervoer, waar iedereen dagelijks tussen zeven uur 's ochtends en twaalf uur 's nachts gebruik van kan maken. Gehandicapten reizen, in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG), tegen een speciaal tarief. Dat wordt volgend jaar vijftig exxrocent (1,10 gulden) per zone. Ouderen betalen vanaf 1 januari de CW- prijzen, aangezien die lager lig gen dan het tarief dat hen nu in rekening wordt gebracht (2,50 gulden per zone). Een CW-rit moet minstens een uur van tevoren wox-den aange- vi-aagd. Doordat in principe meerdere mensen tegelijk wor den vervoerd, is de ï'eistijd lan ger dan bij een rechtstreekse verbinding. De afspraak is dat de trip maximaal anderhalf keer de normale reistijd in be slag mag nemen. Vervoersbedrijf Connexxion voexl het CW uit met taxi's, waarvan de grootte afhangt van het reizigersaanbod. De lijn- taxi's die nu in de gemeente Rei merswaal rijden, worden grotendeels opgenomen in het systemen. Alleen de lijntaxi's die nu in de praktijk voor meer dan zeventig procent rijden, vervangt Connexxion door lijn bussen. Iixde CW-taxi's kan worden be taald met chipper, chipknip of contant geld. Voor de huidige WVG-reizigers worden deze en volgende maand op diverse plaatsen voorlichtingsbijeen komsten gehouden over de ver anderingen bij de Teletaxi en over het gebruik van de chipper en chipknip. Dat gebeurt don derdag 22 november in het Landbouwcentrum in Goes, donderdag 29 november in On der de Toren in Wissenkerke, dondei'dag 6 december in De Meiboom in Krabbendijke, maandag 10 december in het ge meentehuis in Heinkenszand, dinsdag 11 december in het Multifunctioneel Centx-um in Ziexikzee, woensdag 12 decem ber in de Mexxlvliet in Tholen en dondex-dag 13 december in De Vroone in Kapelle. Alle bijeen komsten duren van 14.00 tot 16.00 uur*. Connexxion is tel kens met een voorlichtingsbus aanwezig om ook niet-WVG- reizigers te informeren over het CW. BRUGGE - Een visser uit Arne- muiden is dinsdag door de rechtbank in Brugge veroor deeld tot twee maanden voor waardelijk en een boete van 100.000 frank (5400 gulden). Hij kreeg de straf omdat hij in januari van dit jaar voor de Bel gische kust werd betx-apt op het gebruik van netten met een te kleine maaswijdte. Toen de Belgische visserijwacht de Nederlander wilde verbali seren, verzette hij zich aanvan kelijk. ANP/BELGA foto Dirk-Jan Gjeltema wordt hersteld, inclusief de her bouw van de vroegere gevel van de Prins van Oranje. Daarin worden enkele appartementen ondergebracht. De resterende woningen komen erachter, in het gebied tussen de Nieuw- stx-aat en de Westwal. Dat com plex krijgt een gebogen vorm, zodat het rond de binnentuin met de te behouden bomen komt te liggen. De appartementen hebben aan die zijde een glazen pui. De pax-keergarage wordt bereikbaar via de Westwal. Fundering Voordat het complex kan wox- den gebouwd, moeten nog enke le zaken worden afgewikkeld. Zo is nog niet helemaal zeker welke wijze van fxmderen woi'dt gekozen. Omdat er veel be staande bebouwing in de buurt is, met panden die veelal niet onderheid zijn, moet daar voor zichtig mee worden omgespron gen. Momenteel laat de WBU een 'second opinion' uitvoeren. Verder moet nog een procedxxre worden doorlopen in verband met de sanering van de bodem. Die inspraak is eind oktober in gang gezet en neemt enkele maanden in beslag. Uit de rap porten die momenteel ter inzage liggen, blijkt dat er twee onder grondse olietanks moeten wor- den opgeruimd. Daarnaast is de bovengrond op sommige plaat sen behooxiijk verontreinigd met zware metalen. De grond wordt daarom in lagen afgegra ven. Het nieuwbouwproject droeg aanvankelijk de naam Prinsen hof. Omdat dat ook een straat naam in Goes-Oostis, is het plan omgedoopt in Parkhof Piins van Ox'anje. De WBU restaureert ook de be staande monumentale panden aan de Nieuwstraat, waaronder het Brouwei'shuis. Dat wordt het kantoor van Van Lanschot Bankiers. Die werkzaamheden beginnen naar verwachting binnen afzienbare termijn door Esme Soesman GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden staat niet onwelwil lend tegenover veranderingen van de eigen organisatie. Is zelfs bereid hierover positief mee te denken, mits een nieuwe visie aantoonbaar een verbetering inhoudt voor het functioneren van het schap. Met deze woorden reageerde dijkgraaf W. Gosselaar van Wa terschap Zeeuwse Eilanden, eerder deze week in de algemene vei'gadering, op de met enige re gelmaat oplaaiende discussie over waterschappen in de Zeeuwse staten. Het al dan niet zinvol zijn van de taken van wa- terschappen noch het goed uit voeren van die taken door schappen staan ter discussie. Wél de democratische legitima tie, benadrukte de dijkgraaf. Hij hecht veel waarde aan het maken van een scherp onder scheid tussen deze invalshoe ken. Als de indruk ontstaat dat er j uist wel over taken wordt ge discussieerd, is dat frustrerend voor de honderden medewer kers van de Zeeuwse water schappen - meent de dijkgraaf. „Ik hou staande dat de taakuit oefening niet ter discussie staat." Provincie Waar wel over gesproken wordt, is de vraag of de waterschapsta- ken niet moeten worden onder gebracht bij bijvoorbeeld het provinciebestuur". De Staten fracties GroenLinks en PvdA zijn hieiwan voorstander. GroenLinks heeft zelfs het idee gelanceex-d om, bij wijze van ex perimenteel project bestuurlij ke vernieuwing, Px'ovinciale Staten het bestuur te laten vor- men van de waterschappen. Gedachten in die richting stro ken, aldus Gosselaar, niet met landelijke trends van regie voe rende provincies tegenover daadkrachtige waterschappen en gemeenten. Maar zijn desal niettemin, wat hem betreft, best bespreekbaar. Wel verwacht hij van de px'ovincie dat die aan toonbaar kan maken dat er met voorgestelde veranderingen daadwerkelijk verbeteringen worden bereikt. Gosselaar verwacht een derge lijke analyse op korte termijn. Op 30 november brengt de Sta tencommissie ruimte, milieu en water een bezoek aan het kan toor van Waterschap Zeeuwse Eilanden in Goes. MIDDELBURG - Een vijftien jarig meisje uit Middelburg is gistermiddag rond twee uur mishandeld op de Kruisweg in haar woonplaats. Ze werd door een bekende ge slagen en aan de haren getrok ken. Ze hield er een vexwonding aan haar hals, gezwollen oogle den en geschaafde vingers aan over. Volgens de politie ligt de oorzaak van de vechtpaiii j in de relatiesfeex*. Er zijn geen aan houdingen verricht. Met enige regelmaat komt in Zeeland een gezelschap bij een van personen voor wie het roken van een pijp een be langrijk stuk levensvervul ling betekent. De bijeenkom sten hebben doorgaans een gemoedelijk verloop want een tevreden roker is geen onruststoker. Maar die ene keer ging het even mis. Dat was toen ze eens wilden nagaan wie het tabaksvuurtje het langst aan kon houden. Om de wed strijd in het Walcherse zaal tje zo eerlijk mogelijk te laten verlopen, werd afgesproken dat iedereen op hetzelfde mo ment de pijp zou aansteken. Dat hadden de pijprokers be ter niet kunnen doen. Want op dat moment trad in het zaaltje het brandalarm in werking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29