Soms is 't nog makkelijker as in 't 'Ollands Stad overleefde ramp na ramp mm Axel luchtfoto Aero Lin Photo Naam: Axel Ligging: In Oost-Zeeuws-Vlaanderen Ontstaan: Van de naam Axel wordt al voor 991 gewag gemaakt. De stad kreeg in 1183 stadsrechten, maar sommige historici houden het op 1213 Inwonertal: 8337 Monumenten: Op wat oude boerenwoningen en de gerestaureerde molen na geen Bijzonderheden: Axels geschiedenis is goed gedocumenteerd. Veel is te zien in het streekmuseum in de Noordstraat De bestuurders van Axel hadden het er de voorbije maanden toch een beetje moeilijk mee en zij niet alleen. Ook de bevolking van één van de oudste nederzettingen vond het toch wel spijtig dat de naam Axel door de herindeling verloren zou gaan als aanduiding voor een bestuurlijke eenheid. Goed, de naam van de stad blijft wel iswaar bestaan, maar dat is toch een beetje mager. Want laten we wel wezen; het grote Terneuzen zou zonder Axel nooit geboren zijn. Amper een halve eeuw geleden was dat Texmeuzen (de neus van het land van Axel) nog een gat, lag de grootste fabriek van Zeeuws- Vlaanderen (de l'Azote, nu Hydro Agri) nog op Axels grondgebied en telde Axel ook als havenplaats nog mee. Om maar niet te spreken van de handel. De Axelse weekmarkt was tot begin jaren '80 van de vorige eeuw dé markt bezuiden de Westerschelde. Belgen deden en masse hun inkopen in Axel. Ook de plaatselijke midden-en klein - sector had een omvang die toen beduidend groter was dan nu. De devaluatie van de Belgische frank deed Axel als verzorgend cen trum erg veel kwaad. De klad kwam erin. De Belgen bleven weg, de markt en het plaatselijk winkelaanbod verschraalden. 1982 was een rampjaar, maar het oude stadje heeft er wel meer gekend en - wat belangrijker is - altijd overleefd. In 1248 werd het verwoest, in 1295 ging het in vlammen op, in 1330 werd het plaatsje geplunderd door de Gentenaren, die later die eeuw nog eens langskwamen. In de Tachtigjarige Oorlog was de stad een speelbal in handen van de Geuzen en de Spanjaarden. Prins Maurits veroverde de stede Axel in 1586 (veel vroeger dan de overige Zeeuws-Vlaamse steden) en het is dan ook niet verwonderlijk dat de stad in het grensland een bol werk werd van de Reformanten. Dat zou het altijd blijven. In de 19de eeuw werd in de stad kerkgeschiedenis geschreven. Afschei dingen werden in Axel bedacht en geïnstitueerd. Axel is en bleef altijd een Oranjestad, Dat blijkt niet alleen op de ko ninginnedagen. Toen begin vorige eeuw de Belgen dachten Zeeuws- Vlaanderen zomaar te annexeren werd - natuurlijk in Axel - een an ti-annexatiebeweging opgericht die in korte tijd heel Zeeuws- Vlaanderen wist te mobiliseren. Zeeuws-Vlaanderen bleef Neder lands grondgebied. Maar Axel bleef Axel niet. Na de Tweede We reldoorlog, die de stad overigens niet onberoerd liet, veranderde het aanzicht van het oude plaatsje aanmerkelijk. De vestingwerken werden, voor zover dat eerder al niet gebeurd was, geslecht, de spoorlijn verdween uit de stad en het grote centrale plein werd lang zaamaan volgebouwd. Naar het westen, noorden en oosten groeide Axel uit. Naoorlogse nieuwbouwwijken. Sommige rap gebouwd en inmiddels al geherstructureerd, andere ruimer, met veel groen en bungalows. Ook de traditionele Axelse boerenklederdracht ver dween, sneller dan aan de overzijde van de Westerschelde. Conny van Gremberghe woensdag 7 november 2001 Kiek, zegt ze, dcio kriüge k'ik noe 'n bitje de schiite van ee. Danproat'n z'Ollans teeg'n udder kinders en gewoon dia lect tegen mekaore. Aan het woord is de moeder van Tessie Haverbeke uit IJzendijke. En ze vertelt in een paar zinnen hoe sommige ouders het dialect niet doorgeven aan hun kinderen en zelf een soort tussentaaltje gaan spreken. Een soort 'Ollands en dan vraogen de kinders: Wat be doel je noe eigenlijk, moeder? In de landelijke Biervlietse Ameliapolder, niet ver van de plaats waar Willem Schorer ruim twee eeuwen geleden zijn oog liet vallen op zijn laatste rustplaats, woont Tessie Haver beke. 'Aoverbeke zegg'n de mèns'n 'iere en daomee uut. Ve der gêên komedie. Zegg'n zó a 't is, recht voo je raope. M'è wud- der ommerst gêên vreemde woord'n nódig. Belnêênt joen gen, d'as allemaole van de leste jaor'n, zegt een man die lekker in 't naojaorzonnet je zit te lezen op 't bankje bie Schoorsgraf. Al licht kent die Tessie. Jao, die rie mee 'npèèrd. Jao, zo'n Belgs trekpêêrd, mee zóó'n 'alflange stèèrt.Ajao, da's ook zó iets ee. De pêêr'n goengen weg en dao kwaom'n trekkers. Gêênpèèrd mee te zien ee, in de polders. En noe komm'n die wee trug. Mao wie gaot die beslaon ee? Kanne hie 't? En de man kijkt me eens aan. Ik schud nee. Da dochte kik wejoeng'n. An'k zó 's naoj'n 'andjes kieken. Zeeker 'npenne- lekker? Tessie zit in Oostburg op 't Zwincollege in vier havo. Nog twee jaartjes en dan 't landje uit. naar de Hogere Agrarische School, de Has. In Den Bosch of Gent. Tessie houdt van de pol der en het boerenleven. Vandaar dat paard. En in die richting gaat ze verder. Vanavond treedt ze in Oostburg op in de biblio theek. Tijdens een vertelavond voor West-Zeeuws-Vlaanderen. Samen met haar Schoondijkse vriendin Hanna Risseeuw. Voor Tessie is het haar première. Sa men met Hanna heeft ze haar optreden uitvoerig besproken en gerepeteerd. Allicht za 't we lukk'n. Dialect en tonêêl. Da binn'n twee dieng'n die ze gèèrn doet en zeg noe zelf: Waje gèèrn doet da doe je vee. Mao jao, tuus luk da allicht vee beter dan in 'n grööte zaole ee. Mee al da volk d'rbie. Of is 't noe net andersom. Dat deu da volkjuust nog beter gaot, nog schóónder wóör. Hanna heeft wat meer toneeler varing. 'n Paar jaar geleden al opgetreden in Groede, in de Lu therse kerk. Die was toen eigen- lijknog niet officieel geopend na de restauratie. En natuurlijk ge speeld bij de Plattelanders, vo rig j aar nog in Jacobs weg 6 9het stuk dat avonden en avonden voor een volle zaal in het Oost- burgse Ledeltheater zorgde. Ook Hanna heeft weinig moeite met dialect spreken en toneel spelen. Anders zit je natuui'lijk niet bij de Plattelandex'S. Op dit moment staat daar Annatafka op de rol. In vuufHaovo, zegt ze, als we vragen in welke klas ze zit. Nêê, wa 'k nao de grööte va- kansie gaon doen, da weet 'k nog nii. 'k Gaon êêst maor 's m'n Ha- ovo 'aol'n en dan zien me wè wee. Jao, messchiens gaon 'k toch wè deulèèr'n en dan moe je de provincie uut. Me zien wè. Hanna is wat dat betx-eft niet ovexhaast. Net als veel middel bare scholieren weet ze dat de kans gx-oot is, dat ze voor een vervolgopleiding naar de Rand stad moet. Kijk maar zondag avond. De boot zit vol met scho lieren en studenten die er een week op uit trekken. En vrijdag middag komen de eersten al weer terug. Geen gezeur, het is nu eenmaal zo. En tweetaligheid geen pro bleem. Jao, bie mii. Kunn'n jud der me strekjes van de bóót kom m'n op'aol'n? Nêê, 'k zitt'n d'r nog mao net op. Me ligg'n 7iog in Vlissieng'n. Alli, toe zó dan ee? En het mobieltje wordt opge borgen en de nieuwtjes van de afgelopen week en het komend weekend worden uitgewisseld. Zo gaat dat met de jeugd, die in 'Olland zitt'n om dao te stu deert. Nee, vanavond zullen die er niet bij zijn in Oostburg. De afgelo pen weken werden de vertel avonden in Zeeuws-Vlaanderen goed bezocht. George Spon- selee, de man die achter de ver telavonden zit in het Land van Hulst, is heel tevreden op de op komst de laatste weken. Maar ook over de inhoud van de ver halen. Sinds de cui'sus Verhalèn Vertellen in Dialect, van afgelo pen winter, is het aantal vertel lers sterk toegenomen. ,,Er zijn meer dan dertig cursisten ge weest en ondertussen is er heel wat aanhang bijgekomen. Van mensen die wegens tijdsgebrek de cursus toen niet konden vol gen. Of daarna enthousiast ge worden zijn. We krijgen nu ei genlijk het probleem, dat er zoveel vertellers zijn, die op zoek moeten naar een goed streekverhaal. Daarom denken we op dit moment plannen uit, een cursus kox-te verhalen schx-ijven, op te zetten. Binnen kort gaan we daar een reclame campagne voor maken", aldus een enthousiaste Sponselee, die zo nu en dan ook graag eens ach ter de microfoon staat om zijn vérhaal te vertellen. Hanna en Tessie komen niet met een eigen verhaalDat is zowat het enige wat ze d'r van willen loslaten, 't Êêt Beukennootjes. En, m'n 'èn d'rsaom'n flienk an getrokk'n. Nao schooltiid binn'n me d'r an bezig gewist en ook in 't weekend. En jao, 't gaot eigenlijk van z'n eigen ee. Soms Agenda *In de bibliotheek van Oostburg is vanavond, 7 november, een vertelavond. Daaraan werken mee Hanna Risseeuw en Tessie Haverbeke, Peter Quaak en Na than van der Hooft, A. de Smet- Coinelis, Gerrit de Meijer, Ria Verpalen en Jenny Roosendaal. Aanvang 20.00 uur. Entree 5,-, inclusief een consumptie in de pauze. *Morgenavond, 8 november, is er een vertelavond in de biblio theek van Sas van Gent. Aan het woord komen Sankie Koster, Kees de Kubber, Thea de Brui ne, Cyriel Peeters, Sylvia Ver- beeke en Pascal Gadellaa. Aan vang 19.30 uur. Entree 5,-, inclusief een consumptie in de pauze. Zaterdag 17 november is t'r een aèven mie verhalen en to neel in 't Kerkje vanEllesdiek. D'r bin verhalen van Cees de Meester, Frans Pieters en Engel Reinhoudt en toneêl van Jopie Minnaard 'espeeld deur toneêl- groep Ad Hoe. Aanvang 20 uur. Entree 15,- Zondag 18 november is er van af 14.30 uur een Oecumenische bieeênkomst in 't kerkje van El- lesdiek. Thema: tied. is 't nog makkelijker as in 't 'Ol lands. Naast het dialect hebben de meisjes ook de paai'densport als gemeenschappelijk hobby. Hanna op d'r haflinger; Tessie op d'r Belgse knol. Kiry, zó êêt die. Nêê da 's gêên naome van de ze kanten. In hun vrije tijd kan je ze zien rijden in de buurt van IJzendijke en Schoondijke, Op wegen en dijken. Ah, die meiden die komm'n d'r wèjoeng'n, zegt de man op het bankje bij Scho- rersgraf als ze groetend voorbij galopperen, die binn'n nog joengk ee en 'k zien da toch lie ver dan die meiden op zóó'n snelle scooter. Die binn'n zóó verbie ee? Rinus Willemsen Tessie Haverbeke (links) en Hanna Risseeuw doen vandaag mee aan een vertelavond in dialect in Oostburg. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 27