Hockeyers opgelucht na zege Lord scoort bij debuut PZC Heiner in volgende oceaanrace terug John Karelse herstelt van knie-ontsteking RBC schakelt AZ uit 22 Nederland maar één helft op niveau tegen Engeland: 3-2 mam Krook chef d'equipe schaatsploeg Pantani wil Giro en Tour rijden Daniel Passarella coach Parma Verbruggen leidt commissie Taiwan opent WK met zege Debuut vrouwelijke grensrechter PSV moet op bezoek bij RKC in Amstel Cup Brabants concours is gered woensdag 7 november 2001 door Edwin Alblas ROTTERDAM - Voor de Neder landse hockeyers is, nu de finale te hoog gegrepen lijkt, de Cham pions Trophy een leermoment. De les gisteren tegen Engeland was dat je niet met een comfor tabele voorsprong (3-0) moet 'spelen'. Dat kostte de ploeg van bondscoach Joost Bellaart bijna nog de kop. Bijna, want de scha de bleef tot twee tegentreffers beperkt. En daarom wilde Bel laart vooral de nadruk op de eerste overwinning leggen. Winnen blijft toch het leukste van het spelletje hockey. En om dat het pas de eerste triomf in al de derde wedstrijd betrof gaat dat de ploeg ook wat opleveren, verzekerde Bellaart gisteren. ,,Een keer winnen geeft zoveel vertrouwen." Dat Nederland die winst na een opwindende eerste helft met treffers van Teun de Nooijer, Marten Eikelboom en Jeroen Delmee nog bijna verspeelde, doet daar volgens hem niets aan af. En gezeten naast hem viel doelpuntenmaker Eikelboom hem bij. Winnen is winnen. Wat Nederland toch iedere keer in de tweede helft bezielt, heeft Bellaart nog niet achterhaald. Maar zowel tegen Pakistan, Au stralië en gisteren Engeland speelde de ploeg vooral na rust ondermaats. „Het was niet aan de enorme kracht van Engeland te wijten dat het nog bijna mis ging. In een belangrijk stuk van de tweede helft raakten we de controle over de wedstrijd kwijt", bekende Bellaart. „Ge lukkig was Engeland niet goed genoeg om daar maximaal ge bruik van te maken. We hebben nog niet de rust om het na die drie snelle goals uit te spelen. Maar denk niet dat we na rust het veld ingingen dat we dit wel eventjes met gemak zouden uit spelen." Kritieke punt Er is derhalve geen reden om te veronderstellen dat Oranje na gisteren over het kritieke punt heen is. „Stukje bij beetje gaat het beter", merkte de bonds coach op. Om daar zelf een di rect een kanttekening bij te plaatsen. „Ook dankzij de min dere tegenstanders waar we nu tegenspelen." Want hoewel Engeland in Rot terdam tot gisteren aardig voor de dag kwam, de Britten zijn in de ogen van Bellaart geen hoog vliegers. De Amsterdammer zat op de rustdag de videosessie over Engeland dan ook niet uit. „Video kijken vind ik maar niets. Ik ben blij als ik weer bij de buis vandaan ben." Engeland wint ook bijna nooit van Nederland. In de aanloop naar de Champions Trophy speelde het Nederlands elftal nog twee oefenpotjes in en tegen Engeland, die beide vrij makke lijk (4-1 en 4-2) werden gewon nen. Positief is Bellaart nog altijd over de grote hoeveelheid kan sen die zijn ploeg creëert. „Maar we hebben er nog steeds te veel nodig om te scoren", devalueer de hij ook dat voordeel. „Dat wij ze niet maken is dit toernooi al een bekend probleem", voegde een ietwat cynische Eikelboom daar fijntjes aan toe. Het rendement van de strafcor- ner (twee uit vijftien) is ook nog veel te laag. Bellaart had het gis teren vooral over de dreiging die, aan de kop van de cirkel, uitgaat, nu hij Taeke Taekema en Bram Lomans allebei in de basiself heeft. En de pech die kanonnier Lomans, gisteren weer eerste keus, heeft. Hij raakte dit toernooi al lat en paal, maar trof nog geen doel. „Het moet ook een keertje mee zitten", verzuchtte Bellaart. Wellicht dat het geluk Oranje vanaf nu komt aanwaaien. Van daag speelt de ploeg tegen Ko rea, dat alleen nog maar verloor. Zaterdag treft de thuisploeg Duitsland, nu al bijna zeker van een finaleplaats. Voor Neder land zit dat laatste er alleen nog maar in als het zelf de resteren de wedstrijden wint en Austra lië nog een keer verliest. Aanne melijker is het dat de olym pisch- en wereldkampioen zon dag genoegen moet nemen met een potje om de derde plek. Nederland - Engeland 3-2 (3-0). IS. De Nooijer 1-0, 21. Eikelboom 2-0, 25. Delmee 3-0 (sc), 44. Hall 3-1, 55. Pearn 3-2. Scheidsrechters: Grime (Aus), Rommel (Dui). Aantal toe schouwers: 4500. Nederland: Vogels; Van der Weide, Van Weel, Lomans en Taekema; Gee- ris, Delmee en Eikelboom; Klaver, De Nooijer en Mathijs Brouwer. Wissels: Remco van Wijk, Ronald Brouwer, Derikx. GPD Vreugde bij Oranje na het tweede doelpunt. Van links naar rechts: Piet Hein Geeris, Teun de Nooijer en maker Maarten Eikelboom. foto Koen Suyk/ANP door Koen de Vries BREDA - John Karelse is weer even terug in Nederland. De lo catie waar de uit Wemeldinge afkomstige keeper van New castle United zich bevindt, spreekt echter niet tot de ver beelding. Hij ligt in het Bredase Ignatius Ziekenhuis, waar hij herstelt van een ontsteking in zijn knie. De 31-jarige doelman liep de ontsteking op tijdens een in greep in een ziekenhuis in New castle. Karelse werd daar op vrijdag 26 oktober aan zijn knie geopereerd. Er werd een stukje meniscus weggehaald en wat kraakbeen weggeschraapt. Toen de voormalige NAC-doel- man kort daarna in Breda was, begon de knie te ontsteken. Na ampel beraad werd het gewricht de woensdag daarop in het Ig natius ziekenhuis opnieuw opengemaakt en schoonge maakt. In Breda bestond de vrees dat de doelman de zo gevreesde mrsa- bacterie uit Engeland had mee genomen. De mrsa-bacterie is nagenoeg immuun en derhalve moeilijk te bestrijden. Karelse werd vijf dagen in quarantaine gehouden. Sinds gisteren is be kend dat het om een ander soort bacterie gaat, die bezit heeft ge nomen van de knie. Daarom heeft de doelman nu wat meer bewegingsvrijheid. Tot vrijdag krijgt hij om de vier uur een spuit. Daarna maghij naar huis. Naar huis betekent nog steeds naar Newcastle. John Karelse is daar nog steeds derde keeper bij de ploeg die in de Premier Lea gue een verrassende derde plaats inneemt. Ruim twee jaar geleden werd hij aangetrokken door Ruud Gullit, die een blauwe maandag trainer was bij de club uit het oosten van Engeland. Na Gullits ver trek raakte Karelse snel op een zijspoor en de huidige trainer Bobby Robson beschouwt de Bevelander als zijn derde doel man. Verschillende keren was Karel se in beeld bij andere clubs, maar steeds ketste een transfer af. Kortgeleden zat hij om de ta fel met Feyenoord, dat op zoek was naar een tweede doelman. „Ik ben er heel serieus mee be- ziggeweest", zegt Karelse. „Er was een groot gat tussen wat ik wilde verdienen en wat Feye noord bood. Ik heb veel conces sies gedaan omdat ik graag naar Feyenoord wilde. Desondanks konden we niet tot elkaar ko men. Eerlijk gezegd vond ik het bod van Feyenoord onredelijk." Vrijdag reist Karelse meteen te rug naar Newcastle om daar een revalidatieprogramma op te stellen. Hij verwacht pas eind januari weer in actie te kunnen komen. Dat zal waarschijnlijk in het tweede elftal van New castle gebeuren. Illusies op een plaats in het eerste maakt Ka relse zich niet, al was het alleen maar omdat eerste keeper Shay Given het geweldig doet. Karelse: „Ik blijf wachten tot er een leuke club komt. Er zijn ge noeg contacten geweest, maar dat was meestal met clubs die ik niet zag zitten. Ik heb geen haast. We hebben het hier goed naar ons zin. De familie is hap py, mijn oudste dochter praat al aardig Engels. Alleen met het voetbal gaat het wat minder. Ik ben 31, en wil nog een jaar of drie spelen. Het lukt me aardig om de moed erin te houden." Het contract van Jóhn Karelse bij Newcastle loopt eind vol gend seizoen af. van onze sportredactie ROOSENDAAL - Eerstedivi- sionist RBC Roosendaal heeft gisteravond voor een stunt ge zorgd in het Amstel Cup-toer nooi. De ploeg schakelde het lamlendige AZ uit. Fortuna Sittard en FC Zwolle hadden ook succes. Fortuna versloeg in een slechte wedstrijd Cambuur Leeuwarden met 2-1. Zwolle had geen moeite met het zwakke Eindhoven: 6-3. RBC Roosendaal - AZ 3-2 (1-0). 45. Den Ouden 1-0,57. De Graaf 2-0, 63. Elkhattabi 2-1, 82. Buslcermolen 2- 2, 86. Keiler 3-2. Scheidsrechter: Bossen. Gele kaart: Heye, Heerkens (RBC Roosendaal), Wijker (AZ). Aantal toeschouwers: 2600. FC Zwolle - Eindhoven 6-3 (4-2). 5. Van Steeg 1-0, 21. Taihuttu 1-1, 26. Hendriksen (eigen doel) 2-1,28. Tai huttu 2-2, 29. Van Steeg 3-2, 36. Zuurman 4-2, 57. Wijnands 5-2, 76. Olsen 6-2,87. Yahiaoui 6-3. Scheids rechter: Luyten. Rode kaart: 39. Temrukov (Eindhoven, 2xgeel). Ge le kaart: Wijnands (Zwolle). Aantal toeschouwers: 1500. Fortuna Sittard - Cambuur Leeu warden 2-1 (1-0). 16. Ferrier (eigen doel) 1-0, 53. Gerritsen 2-0 (straf schop), 70. Van der Heide 2-1. Scheidsrechter: Buiting. Rode kaart: 51. Paauwe (Cambuur). Aan tal toeschouwers: 2200. ANP foto Jan de Vries Lionel Lord loopt juichend weg nadat hij heeft gescoord. Matig Heerenveen in bekerduel langs Veendam van onze sportredactie VEENDAM - Zijn debuut in een officiële wedstrijd voor Heerenveen heeft Lionel Lord gisteravond opgeluisterd met een doelpunt. De uit Vlissin- gen afkomstige aanvaller nam in het Amstel Cup-duel met Veendam de tweede Heeren- veense goal voor zijn rekening: 0-2. Een mooier debuut had de voetballer die vorig seizoen nog bij zaterdag-tweedeklas ser Veere speelde zich niet kunnen wensen. „Als je bij je debuut een goaltje maakt, kun je alleen maar tevreden zijn", lachte Lord die zaterdag 21 jaar is geworden. Lord maakt sinds dit seizoen deel uit van profclub Heeren- veens. Hij speelde in de voor bereiding al enkele malen mee met Heerenveen 1maar moest het daarna doen met wedstrij den in het reserveteam, de zo genaamde Beloftes. Op basis van zijn prestaties bij die ploeg (Lord scoorde tot dusver vijf maal in de competitie, en vier keer in het bekertoernooi) mocht hij gisteravond mee met de hoofdmacht. Lord: „Omdat Romano Denneboom met Jong Oranje meemoest, wist ik dat ik op de bank zou zitten." Lord kwam na de rust in het veld. „De trainer vertelde me wat ik moest doen bij corners en vrije trappen. Verder moest ik lef tonen en mocht ik zelf weten wat ik deed. Ik moet eerlijk zeggen dat ik best ze nuwachtig was en zware be nen had. Over het algemeen ben ik tevreden." Klantenbinding Heerenveen moest bij Veen dam weer aan klantenbinding doen, nadat de Friezen afgelo pen weekeinde .een ontluiste rende nederlaag hadden gele den tegen Fortuna Sittard. Toch maakte de formatie van Foppe de Haan een ongeïspi- reerde indruk. Gezond de wedstrijd overleven leek be langrijker dan de volgende ronde van de Amstel Cup te halen. Eerstedivisionist Veendam, met oud-Middelburger Roy Hendriksen in de gelederen, leverde uiteraard meer strijd, maar zette amper een fatsoen lijke aanval op. De middenvel ders speelden onzorgvuldig en de aanvallers konden de bal niet vasthouden. Wellicht ligt daarin ook de verklaring voor het weinig constante peil dat de ploeg van trainer Koopman in de competitie toont.- Goede prestaties worden afgewisseld met onnodige nederlagen. Tegen Heerenveen leek de eer stedivisionist alleen al door het vele balverlies op een gam mel kaartenhuis dat slechts een klein zuchtje nodig had om volledig in elkaar te storten. Maar Heerenveen leek amper geïnteresseerd in dat sloop werk en gaf daarmee de Veen- dammers naarmate de wed strijd vorderde steeds meer moed. Tekenend voor de on macht van de Friezen was het feit dat ze in de eerste helft het gevaarlijkst waren na dode spelmomenten. De vrije trap pen en talloze hoekschoppen die zij kregen, leidden echter niet tot doelpunten. Juist op het moment dat de Veendamse toeschouwers zich opmaakten voor de verlen ging, ontsnapte Lurling aan de aandacht van de defensie en kon hij na een fraaie steekpass van Gérard de Nooijer de be vrijdende treffer maken, 0-1. Vijf minuten voor tijd besliste Lord de wedstrijd. Dennis de Nooijer zat negentig minuten op de bank bij Hee renveen. De ploeg stuit in de achtste finales op Roda JC. Veendam - SC Heerenveen 0-2 (0-0). 79. Anthony Lurling 0-1, 85. Lionel Lord 0-2. Scheidsrechter: Sterk. Gele kaart: Roy Hendriksen (Veendam), Heme Klompe (Hee renveen). Aantal toeschouwers: 6000. HOOGLAND - Topsportcoördinator Ab Krook is door het Al gemeen Bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsen- rijdersbond (KNSB) aangesteld als chef d'equipe van de schaatsploeg voor de Winterspelen in Salt Lake City. De Loosdrechter is de komende maanden bij alle grote interna tionale wedstrijden aanwezig. Krook draagt als teamleider de eindverantwoording over de overschrijdende sporttechni- sche en -organisatorische zaken. ANP MONTECATINI - Marco Pantani wil in 2002 zowel de Giro d'Italia als de Tour de France rijden. De Italiaan is van plan zich voor zijn desastreuze seizoen 2001 te revancheren. „Mar co gaat voor de comeback", zei Riccardo Magrini, de nieuwe ploegleider van Mercatone Uno die een vriend is van 'De Pi raat.' Pantani presenteerde zijn nieuwe ploeg met negentien ren ners. „Mijn hoofddoel is de Ronde van Italië maar ik denk ook al aan de Ronde van Frankrijk", zei Pantani die in 1998 een zeldzame dubbel behaalde. Dit jaar werd hij niet tot de Tour toegelaten omdat hij verwikkeld was in een dopingaffaire. SID ROME - Daniel Passarella is benoemd tot coach van Parma. Hij volgt bij de club uit de Serie A de onlangs opgestapte Ren- zo Ulivieri op. Passaralla (48) tekende een contract tot 2003 bij Parma, dat vorige week FC Utrecht uitschakelde in het Uef a-Cuptoernooi. Hij behoorde tot het Argentijnse elftal dat in 1978 de wereldtitel veroverde. AFP LAUSANNE - Hein Verbruggen is benoemd tot voorzitter van de coördinatiecommissie van de Olympische Spelen in 2008 in Peking. Het Nederlands IOC-lid krijgt daarmee een belangrijke rol in de voorbereiding van het evenement. Ver bruggen, voorzitter van de UCI (internationale wielrenunie) maakte al deel uit van de commissie die de kandidaatsteden voor 2008 uitvoerig inspecteerde. ANP TAIPEI - Het 34e wereldkampioenschap honkbal is gisteren in de Taiwanese hoofdstad Taipei begonnen met een zege van het gastland op Italië. Taiwan versloeg de Italianen met 6-1. De Taiwanese president Chen Shui-Bian opende het toernooi met de eerste worp. „Nu de World Series in Amerika zijn afge lopen, zullen alle honkbalogen gericht zijn op Taiwan", zei hij in zijn openingsspeech. Het Nederlands team komt vandaag voor het eerst in actie. Het treft dan Panama. In de poule treft Nederland Australië en Canada, Cuba, Japan, De Filippijnen en Rusland.ANP ZEIST - Sjoukje de Jong debuteert zaterdag als assistent- scheidsrechter bij de wedstrijd Go Ahead Eagles - VW in de Gouden Gids Divisie. Ze is daarmee de eerste vrouw die in het Nederlandse profvoetbal in een competitieduel optreedt als grensrechter. De Jong is 29 jaar en komt uit Vegelingsoord. Ze staat dit seizoen op de lijst van stagiaires assistent-scheids rechters in het betaald voetbal. Eerder dit seizoen vlagde ze al vij f keer bij een duel in de Amstel CupIn al die gevallen was er sprake van een ontmoeting tussen een betaalde- en een ama teurclub. ANP van onze sportredactie KAAPSTAD - Roy Heiner, za terdag ontslagen als schipper in de huidige Volvo-oceaanrace, heeft gisteren bekendgemaakt dat hij zeker is van deelname aan de volgende zeilrace rond de wereld. Heiner is door de organisatie van Zuid-Afrikaanse bootbou wers gevraagd een campagne voor de in 2005-2006 te houden wedstrijd op te zetten. „Een zeer speciale uitdaging", aldus de in Zuid-Afrika geboren Heiner. „Een uitdaging omdat het een campagne moet worden voor én door Zuid-Afrika. En speciaal omdat ik 25 jaar van mijn leven in Zuid-Afrika heb geleefd. Het idee achter dit project raakt me diep in het hart." Bootindustrie In Zuid-Afrika was een com missie al enige tijd bezig met de realisatie van een eigen team voor de oceaanrace. „We willen onze bootindustrie een interna tionale impuls geven. We dur ven dat aan, mede door de belangstelling voor de huidige race in Kaapstad. Zuid-Afrika ners zijn geïnteresseerd in oce- aanzeilen", aldus David Gant, woordvoerder van de Zuid- Afrikaanse bootindustrie. Gant heeft zich verzekerd van financiële steun van de overheid en trok reeds enkele ervaren zei lers aan. Onder wie Roy Heiner, „die voor mij een ideale kandi daat is. Hij weet wat 'nation HILVERSUM - PSV is bij de lo ting voor de vierde ronde van het toernooi om de Amstel Cup gekoppeld aan RKC. De lands kampioen moet naar Waalwijk. Feyenoord mag voor eigen pu bliek proberen de kwartfinales te bereiken ten koste van FC Den Bosch. Ajax treft RBC Roo sendaal. Het tweede elftal van de Amsterdammers kreeg ook een thuisduel, met FC Twente. De speeldatum is in principe 12 december. Loting achtste finales: Stormvo gels/Telstar - Fortuna Sittard, Roda JC - SC Heerenveen, RKC Waalwijk - PSV, Ajax 2 - FC Twente, Ajax - RBC Roosendaal, Feyenoord - FC Den Bosch, FC Utrecht - Excelsior, FC Groningen - FC Zwolle. building' is en moet proberen een team te formeren met zoveel mogelijk Zuid-Afrikaanse zei lers", aldus Gant. Hij en Heiner lieten gisteren overigens in het midden of Heiner in 2005 als schipper aan de start zal ver schijnen. GPD DEN BOSCH - Het voort bestaan van het paarden sportevenement Indoor Brabant is gegarandeerd. De uitbraak van mond- en klauwzeer eerder dit jaar, één dag voor aanvang van het concours hippique in de Brabanthallen in Den Bosch, leverde de niet-ver zekerde organisatie een geraamde schadepost van drie miljoen gulden op. Na een inventarisatie van de gemaakte kosten, komt het definitieve schadebe drag op 2,75 miljoen gul den. Dankzij de goodwill van sponsors en leveran ciers een niet onoverko melijke som geld. Van zijn vaste sponsors heeft Indoor Brabant een bijdrage van negen ton ontvangen, ter compensa tie van het geleden verlies. Daartoe behoort ook 100.000 gulden sponsor geld van de gemeente Den Bosch. De leveranciers hebben acht ton kosten in mindering gebracht. Ruim eenderde van de to tale schade komt nog voor rekening van de organisa tie. „We hebben een spaar potje dat in 35 jaar aardig gegroeid is. Daar blijft nu echter weinig van over", vertelt Gerrit Jan Swin kels van de Stichting In ternationaal Concours Hippique Indoor Brabant. „Bij de provincie en het ministerie van landbouw lopen aanvragen voor fi nanciële steun, maar daar gaat waarschijnlijk nog wel enige tijd overheen. De continuïteit van het eve nement is in elk geval ge waarborgd." De voorbe reidingen voor de editie 2002, van 21 tot en met 24 maart, zijn inmiddels in volle gang. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 22