PZC KSG geeft Vlissingen ruim baan Nauwelijks vraag naar jodiumpillen 15 Waterschap moet nog zien of nieuwe visie verbetering is Aantal boerenbedrijven neemt gestaag af Omwonenden niet blij met Babbelaar Ziekenhuis wil beter bereikbaar worden voor busreizigers Landbouwverkeer eist opnieuw slachtoffer Tweede ontsluitingsroute centrum via Koningsweg Veel animo in Goes voor dure appartementen Visser in België veroordeeld Meisje gewond bij vechtpartij zeeuwse almanak Wedstrijd MIDDEN woensdag 7 november 2001 door Rinus Antonisse GOES - Tussen 1987 en 2001 is het aantal boerenbedrijven in Zeeland met 25 procent afge nomen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Voorburg registreerde veertien jaar geleden in de provincie nog 5321 landbouwonderne mingen; per 1 april 2001 waren dat er 3997. De afname is in Zeeland wat minder dan het landelijk percentage van 30. Het ging vooral om gemengde bedrijven en hokdierbedrij- Het verdwijnen van boerenbe drijven zet vooral de laatste ja ren flink door. Tussen 1 april 2000 en 1 april 2001 werd zes procent van de Zeeuwse be drijven opgedoekt (tegen lan delijk vijf procent). Dit on danks het feit dat in de sector (melk)veehouderij een toena me v.an vier procent kon wor den genoteerd. Het aantal ak kerbouwbedrijven zakte met zeven procent, de tuinbouw sector vertoonde een daling van vijf procent en aan hok- dierbedrijven verdween vier procent. Volgens de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) is het ontbreken van een opvol ger een van de belangrijkste re denen voor de boeren om ermee op te houden. Ook de steeds in gewikkelder regelgeving speelt een rol. Het historisch gegroeide automatisme dat de zoon zijn vader op het bedrijf opvolgt, is sterk afgenomen. De hoge prijzen die momenteel voor landbouwgrond betaald worden, zijn naar de mening van de standsorganisatie geen doorslaggevende factor. Over hoeveel bedrijven er momen teel ter verkoop zijn aangebo den, wil de standsorganisatie geen mededelingen doen, evenmin over het aantal boe ren dat advies heeft gevraagd in verband met bedrijfsbeëin diging. pagina 24: bedrijfsbeëindiging steeds vaker optie door Edith Ramakers VLISSINGEN - Na jarenlang praten over de te grote verkeers drukte in de Vlissingse binnen stad en de bittere noodzaak een nieuwe weg aan te leggen, kwam gisteren het hoge woord eruit. „We kunnen spreken van een doorbraak. Een tweede bin nenstadsontsluiting via de Ko ningsweg over het huidige KSG-terrein is een forse stap dichterbij gekomen", zei wet houder H. de Haas gisteren in de raadsvergadering. De gemeente heeft de eigenaar van de KSG, Damen Shipyards, bereid gevonden mee te werken aan een oplossing voor het Vlis singse verkeersprobleem. De scheepswerf heeft in kaart gebracht waar zij bedrijfsacti viteiten op het huidige binnen stadsterrein wil blijven uitoefe nen. Bij de bedrijfsvoering wil de werf niet gestoord worden. Damen kleurde het gebied bij 't Eiland en 'nog enkele andere plaatsen in'. „De nieuwe weg kan daardoor lopen via de Ko ningsweg over het Dok tot, glo baal, het gebied achter de Kou- denhoek-Onderstraat. Tevreden De Haas kon niet verhullen zeer tevreden te zijn met het behaal de onderhandelingsresultaat. Vlissingse raadsfracties hame ren er al lange tijd op dat de tweede binnenstadsontsluiting hoogstnoodzakelijk is. Sinds 1994 staat de weg al op het be- leidspuntenprogra mma GOES - De Walcherse Bouw Unie (WBU) hoopt volgend voorjaar te beginnen met het nieuwbouwproject op de plaats waar vroeger het Goese theater Prins van Oranje stond. De ver koop van de appartementen, met prijzen tot boven de miljoen gulden, is inmiddels in gang ge zet. De animo voor het project lijkt in elk geval groot. Voor degenen die zich eerder hadden inge schreven, werd vorige week een informatieavond gehouden. Die bijeenkomst, die gelijk de ver koop inluidde, trok zo'n tachtig bezoekers. Enkele appartemen ten zijn inmiddels verkocht. De WBU gaat pas daadwerke lijk aan de slag als minimaal vijftig a zestig procent van de in totaal 27 appartementen zijn verkocht. Gezien de belangstelling gaat de ontwikkelaar ervan uit dat dat de komende maanden moet lukken. De prijzen variëren van 4,5 ton tot zo'n 1,3 miljoen gulden. Vooral voor de duurste apparte menten is volop belangstelling. In politieke cafés en tijdens dis cussieavonden stond de ontslui- tingsweg vaak centraal. Raads fracties kaartten ombeurten de tweede ontsluitingsweg aan'. Het CDA nam daarin het voor touw. De Haas zei gisteren: „Wij zijn voor deze weg altijd afhan kelijk geweest van de eigenaar. Ik ben nooit in de positie ge weest om iemand tot de orde te roepen." De Haas memoreerde gisteren aan de overname van de werf, zo'n twee jaar geleden door Da men Shipyards. Die gewijzigde situatie werkte vertragend voor Vlissingen. „Want we moesten een nieuwe relatie opbouwen. De nieuwe eigenaar vroeg zich af: wie is Henk de Haas dan wel." Damen had weinig haast om de volledige werf naar het Sloegebied te verplaatsen. Met beleid moest de gemeente zijn verkeersprobleem onder de aandacht van de nieuwe eige naar blijven brengen. De wens om woningen en andere voor zieningen in het gebied neer te zetten, verdween al helemaal naar de achtergrond. „We heb ben ons eerst op de weg gericht. We hebben nu een oplossing ge vonden waar we allebei profijt van zullen hebben. Damen wil de mogelijkheid behouden om schepen aan de kade bij het dok aan te kunnen leggen. Het be drijf moet zonder beperkingen kunnen blijven draaien." Veiligheid Doordat het al die jaren ondui delijk bleef waar die weg zou komen en hoe het tracé zou lo pen, stagneerden ook toeris- tisch-economische ontwikke lingen. En de veiligheid van bewoners en bezoekers was in het geding, zeker tijdens druk bezochte evenementen. De Haas kon nog geen mededelin gen doen, wanneer aan de aan leg van de weg begonnen zal worden. „Pas vanmiddag heeft Damen gezegd mee te zullen werken aan deze oplossing. Bin nenkort hebben we een vervolg gesprek." De speelcontainer wordt op zijn plaats gezet. door Matthew Gideonse MIDDELBURG - De mobiele speelcontainer die de overlast op het plein aan de Middelburg se Zandkreekstraat moet beper ken, is gistermiddag op zijn plaats getakeld. Alleen is niet iedereen gelukkig met de komst van de Babbelaar, zoals de con tainer heet. „Het wordt hier ge woon een hangplek", klaagt een buurtbewoonster. De vrouw vervolgt: „Die jonge ren hangen hier nu al rond, mijn kleinkinderen duwen hier niet eens te spelen. Alleen 's och tends zijn er soms wat kleine kinderen, verder nooit.De ach tertuin van de woning van het echtpaar Bongers grenst aan het speelpleintje. Ook zij staan te kijken hoe het speelproject op z'n plek wordt gezet. Het paar is eveneens niet geluk kig met de komst van de contai ner. „Deze wijk is aan het ver grijzen, er wonen hier heel veel senioren. Nu krijgen de oudjes een container om te spelen", zegt Bongers cynisch. „Ze moe ten het zelf weten, maar we heb ben gewaarschuwd. Er zijn hier heel weinig kleine kinderen in de buurt. En als ze er zijn, spelen ze niet hier. Voor jongeren, die hier af en toe wel komen, is dit ding echt niet bedoeld." Wijzend naar plaatsen waar ooit jonge boompjes hebben ge staan gaat hij verder met zijn verhaal. „De jongeren slopen alles hier. Dan kun je er een con tainer neerzetten, maar die wordt ook onder handen geno men. Reken maar." De omwo nenden hebben volgens Bongers tijdens een wijkbijeenkomst ge protesteerd tegen de Babbelaar, maar daar werd door de initia tiefnemers geen gehoor aan ge geven. De speelcontainer is een idee van de gemeente Middelburg, de wijk vereniging en de stich ting Sociaal Cultureel Werk. Carla Coppoolse van de stich ting weerlegt de kritiek van de bewoners. „Er zijn heus wel kinderen in de buurt die veel plezier van de Babbelaar zullen hebben. Er komt een beheerder bij te staan die toezicht moet door Sheila van Doorsselaer BORSSELE - Er komt geen Zeeuwse voorlichtingsactie over de verkrijg baarheid van jodiumtabletten en het gebruik ewan. De GGD en burge meester J. Mandos van Borsele, voor zitter van het beleidsteam Borsele, vinden een dergelijke actie niet nodig omdat er nu geen sprake is van een cri sissituatie rond de kerncentrale in Borssele. Bij de Zeeuwse gemeenten die de pil len in bezit hebben en de Gemeentelij - ke Gezondheids Dienst zijn de afgelo pen weken slechts zeer sporadisch jodiumpillen afgehaald. De inname van jodiumtabletten uit voorzorg, jodium profylaxe genaamd, zorgt ervoor dat de schildklier verza digd raakt met jodium. Zo kan radio actief jodium, een van de splijtstoffen die bij een kernramp kunnen vrijko men, niet meer in de schildklier wor den opgenomen. Het kabinet heeft uit voorzorg onlangs 150.000 strips met kaliumjodaatpillen ingekocht. Dit uit voorzorg voor het geval een terroristi sche aanslag wordt gepleegd op de kerncentrales in Borssele of Dode- waard. De tabletten worden opgeslagen bij de GGD's in de regio. Wanneer nodig worden ze gratis aan de bevolking verstrekt. De GGD in Zeeland heeft al tien jaar een voorraad van meer dan een miljoen pillen in het magazijn. Ook sommige gemeenten hebben de pillen in huis. In Hulst bijvoorbeeld zijn ze vrij verkrijgbaar aan de balie burgerzaken. De afgelopen weken hebben nog geen tien personen de pil len uit voorzorg afgehaald. Ook G. Wessel, productgroepmanager ge neeskundige hulpverlening bij onge lukken en rampen van de GGD zegt dat er via de GGD sinds de terreur- aanval in New York slechts een hand jevol pillen aan verontruste burgers zijn verstrekt. Inwoners die binnen een straal van tien kilometer van de kerncentrale van Borssele of Doel wonen, kunnen de pillen als voorzorgsmaatregel, ook als er geen crisissituatie is, gratis af halen op het gemeentehuis. Voor die genen die buiten deze straal wonen, geldt de GGD als vei'spreidingspunt. In geval er wel sprake is van een nood situatie in de kerncentrale van Bors sele, komt het beleidsteam onder lei ding van Mandos bij elkaar. Mandos geeft indien nodig opdracht aan de brandweer van Borsele de tabletten te verspreiden onder de bevolking van de gemeenten Vlissingen, Middel burg, Goes en Borsele. De brandweer in Terneuzen brengt de pillen huis aan huis rond in Terneuzen en Oostburg. In Hulst, Hontenisse en Reimerswaal (onder de rook van Doel) zijn de pillen op het stadhuis verkrijgbaar. De tabletten zijn verpakt in strips van drie pillen per persoon en worden bin nen zes uur na een ongeval of aanslag onder de bevolking verspreid. Het mi nisterie van VROM stelt dat dit snel genoeg is omdat tussen de melding van een crisissituatie en het vrijko men van radioactief jodium een lan gere periode zit. De tabletten mogen overigens alleen worden ingenomen als de overheid dat adviseert. Houdbaarheid De houdbaarheidsdatum van een be langrijk deel van de pillen liep eind 1998 af maar steekproeven in den lan de, uitgevoerd door het Rijks Instituut voor Geneesmiddelenonderzoek (RI- GO), hebben uitgewezen dat die da tum makkelijk nog kan worden ver lengd. Wessel:„De pillen kunnen vlekken vertonen of verkleuren, maar dit heeft geen invloed op de werking." De jodiumpillen liggen klaar, onder meer in het stadhuis van Hulst. foto Charles Strijd door Matthew Gideonse VLISSINGEN - Het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen en Middelburg moet beter bereik baar worden met het openbaar vervoer, vindt directeur G. Bogaerts van het ziekenhuis. Met name het Medisch Centrum aan het Molenwater in Middel burg is moeilijk te bereiken. De bushalte aan het Molenwater is namelijk al een aantal jaren ge leden geschrapt. Wie met de bus komt, moet op de Loskade uit stappen en naar het Molenwater lopen. De provincie Zeeland gaat vol gend jaar het openbaar vervoer aanbesteden. Bogaerts heeft verantwoordelijk gedeputeerde J. Hennekij in een brief ge vraagd rekening te houden met de bereikbaarheid van de ge zondheidszorginstellingen Bij een aanbesteding kan de huidige busmaatschappij, Con- nexxion, concurrentie van an dere bedrijven gaan krijgen. Aangezien de provincie derge lijke contracten met nieuwe maatschappijen sluit, wil Bogaerts de aandacht op het probleem vestigen. Als er bij voorbeeld een offerte wordt in gediend, kan op de bereikbaar heid van de ziekenhuizen gelet worden. Dorpen Niet alleen de bereikbaarheid van het Medisch Centrum Mid delburg laat volgens Bogaerts te wensen over, ook die van het Streekziekenhuis aan de Kou- dekerkseweg in Vlissingen is niet goed. „Met name vanuit de dorpen is het lastig om bij ons ziekenhuis te komen. Dan moet je overstap pen en dat is voor onze oudere patiënten gewoon vervelend." SLUIS - Een achttienjarige bromfietser uit de gemeente Sluis-Aardenburg is maandag avond om het leven gekomen bij een aanrijding met een tractor in Sluis. Rond zes uur zag een 22-jarige Belgische tractorbestuurder op de Hoogstraat bij het rechtsaf- slaan de bromfietser over het hoofd. De jongen kwam onder de wielen van het landbouw voertuig terecht. Het slachtoffer overleed later in het ziekenhuis van Oostburg. Het is de tweede keer in een week tijd dat een landbouwvoertuig betrokken is bij een dodelijk verkeersonge val. Afgelopen vrijdag veronge lukte een vrouw uit Middelburg toen zij in Ritthem na een val partij onder de wielen van een tractor en giertank belandde. BRUGGE - Een visser uit Arnemuiden is dinsdag door de rechtbank in Brugge veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk en een boete van 100.000 frank (5400 gulden). Hij kreeg de straf omdat hij in januari van dit jaar voor de Belgische kust werd betrapt op het gebrui k van netten met een te kleine maas wij dte. Toen de Belgische visserij wacht de Nederlander wilde verbaliseren, verzette hij zich aanvankelijk. Hij reageerde niet op radiotelefo- nisch contact en probeerde er vervolgens vandoor te gaan. ANP/BELG A foto Lex de Meester houden. Kinderen die nu niet durven, hopen we op deze ma nier over de streep te trekken. Maar of het werkt, kan ik na tuurlijk niet garanderen." In de speelcontainer wordt van af januari speelgoed opgesla gen. Deze attributen worden dan uitgeleend aan kinderen tussen vier en veertien jaar. Het speelgoed wordt alleen uitge reikt als er een beheerder aan wezig is. Het is nog niet bekend wie de Babbelaar gaan beheren. Er zijn twee mensen nodig. door Esme Soesman GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden staat niet onwelwil lend tegenover veranderingen van de eigen organisatie. Is zelfs bereid hierover positief mee te denken, mits een nieuwe visie aantoonbaar een verbetering inhoudt voor het functioneren van het schap. Met deze woorden reageerde dijkgraaf W. Gosselaar van Wa terschap Zeeuwse Eilanden, eerder deze week in de algemene vergadering, op de met enige re gelmaat oplaaiende discussie over waterschappen in de Zeeuwse staten. Het al dan niet zinvol zijn van de taken van wa terschappen noch het goed uit voeren van die taken door schappen staan ter discussie. Wél de democratische legitima tie, benadrukte de dijkgraaf. Hij hecht veel waarde aan het maken van een scherp onder scheid tussen deze invalshoe ken. Als de indruk ontstaat dat er j uist wel over taken wordt ge discussieerd, is dat frustrerend voor de honderden medewer kers van de Zeeuwse water schappen - meent de dijkgraaf. „Ik hou staande dat de taakuit oefening niet ter discussie staat." Provincie Waar wel over gesproken wordt, is de vraag of de waterschapsta- ken niet moeten worden onder gebracht bij bijvoorbeeld het provinciebestuur. De Staten fracties GroenLinks en PvdA zijn hiervan voorstander. GroenLinks heeft zelfs het idee gelanceerd om, bij wijze van ex perimenteel project bestuurlij ke vernieuwing, Provinciale Staten het bestuur te laten vor men van de waterschappen. Gedachten in die richting stro ken, aldus Gosselaar, niet met landelijke trends van regievoe- rende provincies tegenover daadkrachtige waterschappen en gemeenten. Maar zijn desal niettemin, wat hem betreft, best bespreekbaar. Wel verwacht hij van de provincie dat die aan toonbaar kan maken dat er met voorgestelde veranderingen daadwerkelijk verbeteringen worden bereikt. Gosselaar verwacht een derge lijke analyse op korte termijn. Op 30 november brengt de Sta tencommissie ruimte, milieu en water een bezoek aan het kan toor van Waterschap Zeeuwse Eilanden in Goes. MIDDELBURG - Een vijftien jarig meisje uit Middelburg is gistermiddag rond twee uur mishandeld op de Kruisweg in haar woonplaats. Ze werd door een bekende ge slagen en aan de haren getrok ken. Ze hield er een verwonding aan haar hals, gezwollen oogle den en geschaafde vingers aan over. Volgens de politie ligt de oorzaak van de vechtpartij in de relatiesfeer. Er zijn geen aan houdingen verricht. Met enige regelmaat komt in Zeeland een gezelschap bij een van personen voor wie het roken van een pijp een be langrijk stuk levensvervul ling betekent. De bijeenkom sten hebben doorgaans een gemoedelijk verloop want een tevreden roker is geen onruststoker. Maar die ene keer ging het even mis. Dat ivas toen ze eens wilden nagaan wie het tabaksvuurtje het langst aan kon houden. Om de wed strijd in het Walcherse zaal tje zo eerlijk mogelijk te laten verlopen, werd afgesproken dat iedereen op hetzelfde mo ment de pijp zou aansteken. Dat hadden de pijprokers be ter niet kunnen doen. Want op dat moment trad in het zaaltje het brandalarm in werking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15