Staking tot einde bij Sabena Duitsland stelt 3900 militairen beschikbaar voor hulp aan VS Meerderheid voor kernenergie én sluiten Borssele M VVD staat alleen in asieldebat Giertank Belgische luchtvaartmaatschappij vraagt faillissement aan besmeurt straat in Vogelwaarde 3 voor Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Witwassers onderschept Antrax tussen post voor VS-consulaat in Rusland Rechter in Maastricht weg wegens kinderporno Voorlichting jodiumpillen onnodig Nederlandse hockeyers leven nog Buien Buien en nauwelijks zonneschijn. Matige tot krachtige westelijke wind en temperatuur rond 12 graden. 244e jaargang no. 263 woensdag 7 november 2001 los nummer 1,00 2,20) VOGELWAARDE - Door een openstaande kraan van een voorbijrijdende giertank zijn gistermid dag een dertigtal huizen en even zoveel auto's aan Rapenburg in Vogelwaar de besmeurd met mest. Daarnaast was er vooral in het begin sprake van i een stanklucht. De brand weer van Hontenisse ruk te met tien mensen uit om de getroffen bewoners van i de derrie te verlossen. Omstreeks vijf uur reed een giertank van een loon- j bedrijf komende vanuit een polderweg Rapenburg j binnen. Zonder dat de be stuurder het in de gaten had, spetterde de mest door een mechanische I storing over een afstand 1 van ongeveer één kilome ter uit de giertank. Niet alleen de geparkeerde au to's en voorgevels van hui zen zaten onder de mest. „Bij sommige woningen lag de smurrie tot in de dakgoot", zegt plaatsver vangend brandweercom mandant J. Boogaert. „Eerst hebben we het kruispunt met de Bosse- straat vrij gemaakt. De weg was daar spekglad. Daarna hebben we de hui zen en de auto's schoonge- spoten. Die klus duurde bijna vijf uur. Morgen bij daglicht zullen de mensen waarschijnlijk zelf ook j nog wel wat te poetsen en j boenen hebben. Doordat j het donker was konden we 1 niet alles tot in de puntjes schoonmaken." DEN HAAG - De WD is in de Tweede Kamer frontaal in bot sing gekomen met coalitiepart ners PvdA en D66, als ook de fracties van CDA en Groen- Links. PvdA en D66 vex-weten WD'er Kamp gisteren tijdens het debat over de begroting van Justitie dat hij het asielbeleid van staatssecretaris Kalsbeek met de grond gelijk maakt zonder daaraan politieke consequen ties te verbinden. Kamp noemde het beleid totaal mislukt. PvdA- Kamerlid Van Heemst noemde het 'bijna schunnig en laf' dat Kamp na zijn tirade niet wilde zeggen geen vertrouwen meer te hebben in de staatssecretaris. Van de Camp (CDA) verweet de liberaal geen ruggengraat te hebben. ANP Advertentie In de prijzen gevallen? Zie de trekkingsultslag van de Staatsloterij verderop in deze krant. GOES, 0113-215395, OOSTBURG. 0117-452279 RENESSE, 0111-461031 I weer p** ROPAIU ZONDAG A.S. OPEN: OOSTBURG 11.00 -17.00 UUR (Advertentie) Per stuk 4,95 Advertentie naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor f 27-50 12,48. straat nr lk geef daarbii éénmali9 I toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:1 nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen" afschrijving van mijn (post)bankrekening- G per maancj met numnner; I I I I II I I I I I - automatische incasso 19,25/ƒ42,42). handtekening: c Per kwartaal met automatische incasso (€52,-/114,59). per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- V vens. In de colofon «ft u nadere informatie aan. °9T- Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice o ll^iööY£llnnnnh9ll Antwoordnummer 123 Idzil4 UUUUUzi 4380 VB Vlissingen di as do vr za (postzegel niet nodig) Bondskanselier Gerhard Schroder foto Roberto Pfeil/AP door Wierd Puk BERLIJN - De Duitse regering wil militairen beschikbaar stel len voor operaties in Afghanis tan. Bondskanselier Schroder maakte gisteren bekend dat Berlijn in gaat op een verzoek van de Verenigde Staten om troepen en materieel te leveren. De Duitse bijdrage moet be staan uit 3900 militairen. Er is geen sprake van de inzet van langdurig gestationeerde grondtroepen in Afghanistan. Noch heeft Washington Duits land gevraagd om een bijdrage te leveren aan de luchtbombar dementen in het oorlogsgebied. Schroder (SPD) maakte geen details bekend over mogelijk begin, duur en plaats van han delen van de operatie. Voorals nog staan troepen en materieel gedui'ende een jaar ter beschik- king. De CDU, die net als de eveneens oppositionele liberale FDP het regeringsbesluit ondersteunt, van onze redactie binnenland MAASTRICHT - De vice-presi dent van de arrondissements rechtbank in Maastricht heeft plotseling ontslag genomen om dat hij ervan verdacht wordt kinderporno in zijn bezit te heb ben. Hij zal zich voor een andere rechtbank in Nederland moeten verantwoorden. Vanwege toenemende geruch ten rond de motieven voor het onverwachte ontslag legde jus titie gisteren een verklaring af. De rechter wordt niet verdacht gaat ex*van uit dat de eerste mili tairen aan het einde van deze maand inzetbaar zijn. Voor de inzet van de Bundes- wehr-troepen is de instemming nodig van de Bondsdag, de Duitse Tweede Kamer. Het ka binet vergadert vandaag over van andere strafbare feiten. Justitie wil niet zeggen hoe is ontdekt dat de rechter over kin derporno beschikte. De betrok kene wilde niet ingaan op de achtergronden van zijn vertrek. Volgens insiders is hij met zijn pleegzoon vertrokken naar Frankrijk. Zijn woning staat te koop. Volgens de wettelijke pro cedure die hiervoor geldt, heeft hoofdofficier van justitie J. van Eek de Hoge Raad verzocht een andere rechtbank (en daarmee een ander parket) aan te wijzen voor de verdere afdoening van de zaak. GPD het Amerikaanse verzoek. Schroder legt morgen in het parlement een regeringsverkla ring af. Volgende week neemt de Bondsdag een besluit. Dissidenten De PDS, de opvolger van de communistische SED, is als eni ge partij tegen. Toch is het de vraag of Schröders rood-groene regering een eigen meerderheid op de been kan brengen. In au gustus had Schroder de steun nodig van de oppositie om aan ëen meerderheid te komen voor het sturen van vredestr-oepen naar Macedonië. De bondskan selier reageerde destijds furieus op de dissidenten onder de eigen sociaal-democraten. De dissidenten moeten nu voor namelijk worden gezocht in de gelederen van de kleine coalitie partij, de Groenen. Schroder maakte eerder duidelijk bereid te zijn de coalitie op te offeren als de Groenen ziclx tegen een Duitse militaire bijdrage keren. Het Pentagon heeft Berlijn ge vraagd om Fuchs-pantservoer- tuigen ter beschikking te stellen, inclusief achthonderd manschappen, voor het opspo ren van nucleaire, biologische en chemische wapens. Verder worden vijfhonderd militairen van luchttransport-eenheden ingezet bij het vervoer van mili tairen en materieel en moeten marineschepen, met aan boord zo'n 1800 manschappen, havens en scheepvaartroutes bewaken. Voor de verzorging en evacuatie van gewonde Amerikaanse troepen stellen de Duitsers 250 manschappen medisch perso neel beschikbaar. Duitsland be schikt over A310-toestellen (Airbus) van de Luftwaffe, die zijn ingelicht als vliegende ope ratiekamers. Washington heeft tevens ge vraagd om de inzet van honderd commando's, die in Afghanistan zullen opereren. Waarschijnlijk betreft het elitetroepen van de geheime speciale eenheid KSK (Kommando Spezialkrafte). Duitse militairen bedienen op dit moment Awacs-radarvlieg- tuigen die het Amexikaanse luchtruim in de gaten houden. De Amerikaanse Awacs-toeste- lenzijn ingezet boven Afghanis tan. GPD DEN HAAG - Politie en justitie hebben sinds april 32 keer geld- lopers opgepakt die met het oog op de komst van de euro voor ruim 16,5 miljoen gulden aan misdaadgeld probeerden wit te wassen. Wekelijks rukken politie en jus titie één a twee keer uit na mel dingen van verdachte financiële transacties bij banken en ande re financiële instellingen. Dat heeft het landelijke parket van het Openbaar Ministerie in Rot terdam gemeld. Voor de aanpak van criminele witwassers heeft minister Kort hals van Justitie voor 2001 en 2002 tien miljoen gulden uitge trokken. „Die investering hebben we inmiddels dus terug verdiend", aldus OM-woord voerder W. de Bruin. Justitie houdt er rekening mee dat eind dit jaar en begin van volgend jaar pieken ontstaan in witwasoperaties. Misdaadorga nisaties moeten uiterlijk in fe bruari de miljoenen guldens die ze verdiend hebben met prosti tutie, di'ugshandel en andere vormen van (zware) misdaad in geruild hebben voor euro's of andere valuta. Na die datum is de gulden immers geen wettig betaalmiddel meer. GPD MOSKOU - In post die bij het Amerikaanse consulaat in de Russi sche stad Jekaterinenburg is bezorgd, is de antraxbacterie ontdekt. De post kwam van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Was hington. Dat heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Moskou gisteren bekendgemaakt. De zak met poststukken maakte deel uit van de nox-male diplomatieke post die op 26 oktober naar het consulaat in de Oeral is gestuurd. Een medewerker van het con sulaat heeft antibiotica gekregen. Niemand is ziek geworden in de missie. Een eerste test was negatief. Het feit dat de sporen pas bij de tweede test zijn ontdekt, wijst erop dat het maar om een kleine hoe veelheid ging. Na bijna twee weken is het vrijwel uitgesloten dat nog een medewerker besmet zal blijken. AFP/RTR/DPA door Harmen van der Werf AMSTERDAM - Kernenergie is voor een kleine meerderheid van de Nederlandse bevolking, 55 procent, een geschikt alter natief voor andere vormen van elektriciteitsopwekking waar bij broeikasgassen vrijkomen. Tegelijkertijd vindt ongeveer eenzelfde aantal (57 procent) dat de kerncentrale Borssele eind 2003 dicht moet. Dit blijkt uit een enquête die het Amsterdamse onderzoeksbu reau Centrum voor Marketing Analyses (CMA) heeft gehouden onder 501 Nederlanders, en waarvan de resultaten zijn ge publiceerd in het blad Enex-gie Nederland. Dit tijdschrift is een publicatie van de Federatie Energie Nederland in Arnhem, waarbij alle energiebedrijven in Nederland zijn aangesloten. Kernenergie is in de enquête te genover energieopwekking met behulp van kolen, gas en olie ge steld, als middel om opwarming van de aarde tegen te gaan. Een grotere meerderheid (76 pro cent) heeft bovendien de indruk dat kernenergie veiliger is ge worden. Tegelijkertijd heeft kernenergie bij veel mensen een negatief klank gehouden, van wege het kernafval, de veilig heid en Tsjernobyl. Dat bepaalt de mening over de toekomst van de kerncentrale Borssele. Bijna zes van de tien ondervraagden vindt dat Borssele toch eind 2003 dicht moet. CMA-onderzoeker D. van Dom- selaar vertelt dat hij nog speci aal heeft gekeken of in Zeeland anders over kernenergie wordt gedacht dan elders. Dat bleek niet het geval te zijn. door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Raad van Bestuur van Sabena sluit de boeken. Vandaag vraagt de Belgische lucht vaartmaatschappij fail lissement aan bij de Brus selse handelsrechtbank. Dat heeft voorzitter Chaffart gisteravond bekendgemaakt. Als gevolg van het nakende ein de van de één na oudste lucht vaartmaatschappij van de we reld werden gisteren al alle vluchten van Sabena stilgelegd. Het personeel staakte de hele dag uit protest tegen het uitblij ven van een sociaal plan. Onder de wex'knemers, die zich vex'zameld hadden in de ver trekhal van Zaventem, werd gisteravond een brief uitge deeld van Sabena-toptnan Mül- ler, waarin hen te kermen werd gegeven dat ze met ingang van vandaag niet meer aan het werk hoeven. Volgens Chaffart wordt met Vir gin Express en enkele potentiële Belgische investeerders onder handeld over het overhevelen van enkele activiteiten van Sa bena naar dochteronderneming DAT (Delta Air Transport). Virgin, de lowbudgetmaat schappij van de Britse zaken man Branson, liet gistermiddag nog weten dat de onderhande lingen met de Sabena-directie over de oprichting van een 'Sa- bena-light' waren opgeschort. Het voorstel van Sabena zou de werkgelegenheid bij de Britse maatschappij in gevaar bren gen, aldus een mededeling. Oorzaken Als oorzaken voor het komende einde van Sabena noemde Chaf fart gisteren 'het aanhoudende gebrek aan rentabiliteit, de agressieve expansiepolitiek en het daarop volgende financiële debacle bij moedermaatschap pij Swissair, de wilde stakingen van laatste maanden en de crisis in de luchtvaart, dramatisch verscherpt door gebeurtenissen van september 2001 in de VS'. Als gevolg van het faillissement van Sabena dreigen tussen de zes- en achtduizend van de in totaal 13.000 werknemers hun baan kwijt te raken. Een deel van hen zou, zij het tegen slech tere werkomstandigheden, bij dochteronderneming DAT aan de slag kunnen, mits er inves teerders worden gevonden. Dat Sabena-light zou zich moe ten concentreren op de Europe se markt, al sluit Chaffart niet uit dat de maatschappij ook op enkele rendabele interconti nentale bestemmingen blijft vliegen. Volgens de voorzitter van de Raad van Bestuur is het de be doeling om de werkgelegenheid van 'verscheidene duizenden mensen te verzekeren'. Toestellen op intercontinentale vluchtten keerden gisteren al terug naar Zaventem, om te voorkomen dat ze na het bank roet van Sabena in het buiten land aan de ketting worden ge- legd. De bonden hebben het perso neel opgeroepen om vandaag massaal in de vertrekhal van Zaventem hun ongenoegen ken baar te maken over het faillisse ment en de rol van de Belgische overheid die 50.1 procent van de aandelen bezit. Stewardessen van Sabena wachten in spanning op het besluit over de toekomst van de luchtvaartmaatschappij. foto Yves Logghe/AP De ETA heeft voor het eerst sinds de aanslagen in de VS op 11 september een poging tot een moordaan- slag gedaan. Waarschuw de de Baskische afschei dingsbeweging bij eerde re bomaanslagen van te voren, gisteren had de aanslag in Madrid wel de bedoeling slachtoffers te maken. Er vielen zeker 99 gewon- den. De dreiging van terroris tische aanslagen is geen aanleiding om de Zeeuw se bevolking op grote schaal voor te lichten over de verkrijgbaarheid van jodiumtabletten. Het slik ken van de tabletten moet de schadelijke gevolgen van radioactieve straling bepei'ken. Volgens de Zeeuwse GGD en de Bor- selse burgemeester is er geen sprake van crisis rond de kerncentrale. Het Nederlands hockey team heeft bij de Cham pions Trophy voor man nen in Rotterdam weer een beetje kleur op de wangen. Oranje boekte gisteravond in de derde wedstrijd de eerste zege. De titelverdedi- ger versloeg En- 2' geland met 3-2. - feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; economie: 7; radio en televisie: 8; uit: 9,10 en 11; zee land: 15,16,17,19 en 20; sport: 21 en 22; buitengebied: 23,24, 25 en 27. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1