KOVINCIALE ZEEUWSE COURAN Pluriformiteit en identiteit PCM-kranten onder druk VS voorzien een korte oorlog Hl Caravans in de as op Schouwen Staking bedreigt bezorging kerstpost Top Holland Festival treedt af uit onvrede Late eendenkuikens 13( Haselhoef afgeserveerd wmmmm What a site! Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Amerikanen bombarderen voor oppositie Afghanistan Einde Sabena in zicht Statiegeld omlaag Boateng debuteert in Oranje Mullah Oittar wil duel met Bush en Blair Politie pas in 2005 op volle sterkte W 6 Buien Verspreid over de dag buien. Er staat een vrij krachtige westelijke wind, aan zee krachtig tot hard. Maxima rond 13 graden. 244e jaargang no. 262 dinsdag 6 november 2001 los nummer 1,00 2,20) internet: www.pzc.nl foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Een korte, he vige brand heeft gisteren op camping Blomshoeve aan de Hogeweg in Burgh- Haamstede grote schade veroorzaakt. Zeven caravans werden compleet ver woest, vier anderen raakten zwaar be schadigd. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. De laatste camping- gasten waren vrijdag naar huis vertrok ken. De oorzaak van de brand is onduidelijk. Gedacht wordt vooralsnog aan kortslui ting, maar ook brandstichting wordt niet uitgesloten, aldus commandant F. Pij- nenborgh en bevelvoerder L. Vermeer van de brandweer Schouwen-Duive- land. De technische recherche stelt een onderzoek in naar de precieze toedracht. De brand ontstond 's ochtends rond kwart over zes. Eigenaresse M. Blom van de Blomshoeve werd gewekt door het ka baal van vlammen die uit één van de ca ravans sloegen. Door de hitte en explode rende gasflessen sloeg het vuur snel over naar naaststaande (polyester) vakantie verblijven. Zeven caravans en aange bouwde schuurtjes brandden volledig af, vier andere verblijven raakten dermate beschadigd dat ook die hoogstwaar schijnlijk moeten worden afgeschreven, verwacht Blom. Van één schuurtje is een dakplaat meegenomen voor onderzoek op asbest. In relatie tot het enkele geval acht Pijnenborgh het risico op versprei ding van de kankerverwekkende stof 'verwaarloosbaar' Nablussen In verband met de omvang van de brand werd door de centrale meldkamer alarm geslagen bij de posten Haamstede, Re- nesse en Kampei-land. Ongeveer drie kwartier later had de brandweer het vuur onder controle. In totaal kwamen 45 mensen in actie. Tot tien uur zijn de hulpverleners in de weer geweest met het nablussen. Volgens Vermeer voldoet de Blomshoeve aan de veiligheidsregels in het kader van de wet openluchtrecreatie en staan de caravans op voldoende af stand van elkaar. De getroffen caravans zijn particulier bezit. Campinghoudster Blom heeft gis teren de eigenaren geïnformeerd over de brand in hun vakantieverblijf. De helft van de gedupeerden is volgens Blom niet verzekerd voor dergelijke schade. Zelf tast ze volledig in het duister over de oor zaak. De caravans zijn al enkele weken niet meer in gebruik. Juist gisteren was het de bedoeling ze winterklaar te maken en water en electra af te sluiten, aldus Blom. Op de Blomshoeve staan in totaal 125 ca ravans. Advertentie www.meliesteglas.nl doorSjoerd Jansen GRONINGEN - Er dreigen ac ties in de postbezorging vanaf donderdag 22 november. De vakbonden bereiden in heel Nederland werkonderbrekin gen en estafettestakingen voor vanwege een loonconflict met werkgever TPG (onder meer PTT Post). „Ik kan me voorstellen dat de postbezorging danig in de knel komt. Zeker met kerst en oud en nieuw", zegt woordvoerder J. Grobben van AbvaKabo, af deling Noord. Volgens de vak bondsbestuurder zijn de be sprekingen met TPG over een loonsverhoging voor de post bodes vastgelopen. De bonden eisen een geleidelijke loonsver hoging van 4,32 procent als compensatie voor het afschaf fen van de onregelmatigheids toeslag voor zeer vroege dien sten. Door verdergaande automati sering kunnen postbodes later met hun werk beginnen en ra ken daardoor hun toeslag kwijt. Volgens Grobben bete kent dat een onaanvaardbare aanslag op de inkomens, 'want we hebben het hier niet over topinkomens'. De 35.000 postbodes zullen in de acties gesteund moeten worden door de TPG-chauf- feurs, die eveneens een loon conflict met hun werkgever hebben. „Deze mensen werken structureel over, maar zien dat extra salaris niet terug in hun uitkeringen wanneer ze met pensioen of VUT gaan, of in de ziektewet belanden. Dat moet veranderen", zegt Grobben. Volgens hem staat het vak van postbode zwaar onder druk. Het werk wordt meer en meer overgenomen door goedkope parttime-krachten. „Ik zie niet dat er nog gekwalificeerde postbodes worden aangeno men." GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het bestuur van het Holland Festival is dit weekeinde afgetreden wegens financiële onduidelijkheid over de toekomst van het evenement. Het bestuur heeft dit in een brief aan staatssecretaris Van der Ploeg (OCW) en de Amsterdam se wethouder S. Bruines (cul tuur) meegedeeld. Sinds de presentatie van het Kunstenplan 2000 - 2004 is er onduidelijkheid over de finan ciën. Het bestuur zegt dat het er de afgelopen jaren niet in is ge slaagd de staatssecretaris ervan te overtuigen dat meer geld no dig is voor het internationaal georïenteerde festival en de middellangetermijnplanning die daarvoor nodig is. Het con cludeert dat het niet langer de verantwoordelijkheid kan dra gen. Er rest nu nog slechts een noodbestuur. Het aftreden volgt direct op een brief van het ministerie, waarin Van der Ploeg zegt niet de op vatting van het Festival te de len, dat het budget bekend moet zijn voordat er over de inhoud kan worden gesproken. Van der Ploeg zegt echter nadrukkelijk dat het hem spijt dat vorige week in de pers de indruk is ge wekt, dat hij van plan zou zijn het festival om zeep te helpen. „Er is alle aanleiding voor de in standhouding van een festival van allure zoals het Holland Festival beoogt te zijn." Ruimte Ook zegt hij dat er 'ruimte kan ontstaan' voor een verruiming van de subsidie, mits inhoud en leiding worden heroverwogen. Diverse commissies adviseer den deze zomer al de subsidie voor het Holland Festival aan zienlijk te verhogen, maar de staatssecretaris wachtte af. Het festivalbestuur heeft inmiddels diverse beleidsvoorstellen ge daan. ANP (Advertentie) naam-d noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. stra nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder- postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats.nen zes maanden) telefoon:o noteert u mij voor een abonnement. De eerste e maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- g per maand met nummer: j automatische incasso 19,25/42,42). handtekening: c Per kwartaal met automatische incasso (€52,-/114,59). d per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- v„ra. In de „Won Jt o „ederïinformetie een. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "7Ï32Ï4"ÖÖÖÖÖ2" 2a (postzegel niet nodig) Vandaag valt mogelijk de finitief het doek voor de noodlijdende Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena. Op de Brusselse luchthaven Zaventem staan politieagenten pa raat om rellen te voorko men mocht Sabena een faillissement aanvragen. In de Belgische politiek gaan stemmen op voor de oprichting van een parle mentaire enquêtecom missie. Die moet onder zoeken wat er waar is van de geruchten dat Swissair de Belgische luchtvaart maatschappij heeft leegge- !>f. plunderd. Ook gisteren bleef het Ameri kaanse bommen regenen op stellingen van de Taliban, voor al rond de belangrijke stad Ma- zar-i-Sharif. De Taliban zeiden daar gisteren een groot offensief van de Noordelijke Alliantie te hebben afgeslagen. De gewa pende oppositie spreekt dat te gen. De Amerikaanse lucht- .macht ondersteunde de troepen van de alliantie met intensieve bombardementen. Ook de be noeming, gisteren, van James Dobbins als speciale Ameri kaanse afgezant voor de Noor delijke Alliantie wijst op een steeds nauwere samenwerking Het statiegeld op flessen frisdrank en water is sinds gisteren verlaagd tot 55 cent. De Consumenten bond vindt dat de consu ment hierover slecht is voorgelicht. Zeeuwse su permarkten zeggen echter geen klachten te hebben ontvan- j K gen. George Boateng maakt voor de eerste keer in zijn loppbaan deel uit van de selectie van het Neder lands elftal. Bondscoach Louis van Gaal (foto) heeft de 26-jarige mid denvelder van Aston Villa aangewezen voor de vriendschappelijke uit wedstrijd zater dag bij Dene- >4 Q marken. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; wetenschap: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19 van onze redactie buitenland KABOEL - De Ameri kaanse minister van De fensie Rumsfeld denkt niet dat de oorlog in Af ghanistan jaren zal duren. Hij reageerde hiermee gis teren op uitspraken van Talibanleider Muttaqi. Die stelde enkele uren eer der dat 'de oorlog lang zal duren'. tussen de VS en de Afghaanse oppositie. De gevechten rond Mazar-i- Sharif zijn de zwaarste sinds het begin van de militaire acties van de internationale coalitie tegen het terrorisme. De oppositie liet ook aan het front ten noorden van Kaboel haar tanden zien. Maar ondanks een indrukwek kende militaire parade en de mobilisatie van duizenden manschappen, lijkt de Noorde lijke Alliantie hier geen aan stalten te maken voor een groot scheepse aanval. De Taliban lijken niet onder de indruk. Kaboel maakte gisteren melding van een aantal grote successen. Zo zouden de Tali ban sinds het begin van de aan vallen op 7 oktober 'ongeveer 95 Amerikaanse militairen' heb ben gedood in Afghanistan. Bo vendien meldt het streng-isla- mitische regime 'meerdere Amerikaanse spionnen en com mando's te hebben gearres teerd'. De informatie kon niet worden bevestigd door onaf hankelijke bronnen. Wel meld de de Pakistaanse krant Fron tier Post gisteren dat de licha men van tien in Afghanistan ge sneuvelde Amerikaanse mili tairen heimelijk naar een Pakis taanse luchtmachtbasis zouden zijn overgebracht. De Ameri kaanse ambassade in Islama bad wilde geen commentaar ge ven op het bericht. Twee Nederlandse militairen helpen de VS bij het verkennen van vliegbases in de Centraal- Aziatische Republieken rond Afghanistan. De twee lucht machtofficieren, een kolonel en een luitenant-kolonel, maken deel uit van een team van mili tair deskundigen dat werkt in opdracht van het Amerikaanse hoofdkwartier. De vliegbases zouden kunnen fungeren als vertrekpunt voor humanitaire verkennings vluchten boven Afghanistan. Het ministerie van Defensie wilde gisteravond niet zeggen of dat de inzet van Nederlandse F16-fotoverkenners en Orion- patrouillevliegtuigen, een stapje dichterbij brengt. De Ne derlandse toestellen zouden mogelijk vanuit deze vliegbases werken. ANP/AFP/RTR TEHERAN - De minister van Buitenlandse Zaken van de Ta liban heeft de Amerikaanse pre sident Bush en de Britse premier Blair gisteren uitgedaagd tot een duel met mullah Omar. Dat heeft het Iraanse persbu reau IRNA gisteren gemeld na een persconferentie van minis ter Mutawakil in Kandahar, in het zuiden van Afghanistan. „Wij dagen Bush en Blair uit om, gewapend met kalash- nikovs, een tweegevecht aan te gaan met onze leider. Dan zullen we eens zien wie er hard weg rent", aldus de minister. DPA DEN HAAG - Minister De Vries van Binnenlandse Zaken ver wacht dat de politie op z'n vroegst over vier jaar op sterkte is. Ook de komende kabinetspe riode zal de uitbreiding met de zelfde vaart voortgezet moeten worden. „Pas dan begint het er op te lij ken", zo zei De Vries gisteren tij dens een overleg in de Tweede Kamer. Ook vrijwel alle fracties denken dat de versterking van de politie die deze kabinetspe riode is gerealiseerd, nog lang niet voldoende is. Coalitiepar tijen PvdA, WD en D66 willen de garantie van De Vries dat de veikiezingen van volgend jaar en de daaropvolgende kabinets formatie de zaak niet vertragen. Ook in 2002 moeten er wat hen betreft ministens 1200 agenten bijkomen. ANP pagina 15: Zeeuwse politie OOSTKAPELLE - De natuur lijkt van slag door het mooie weer. Alsof het al voorjaar was, zwommen er gisteren in Oostkapelle jon ge eendjes vrolijk rond. Voor de kuikentjes is het te hopen dat de nachtvorst nog even op zich laat wachten. foto Lex de Meester door Klaas Hoeneveld AMSTERDAM - De journalis tenvakbond NVJ is bezorgd over de toekomst van de PCM- dagbladen. Het uitgeverscon cern met de titels Trouw, de Volkskrant, NRC Handelsblad, Algemeen Dagblad en Het Pa rool buigt zich over een rapport waarin een adviescommissie onder leiding van oud-KLM- topman P. Bouw aangeeft dat de verschillende kranten onder ling minder moeten concurre ren. Volgens NVJ-voorzitter R. Abram zet het rapport de bijl aan de wortels van de plurifor miteit en de identiteit van de PCM-dagbladen. Hij zei gister avond in een eerste reactie dat bij het ontstaan van PCM in 1994 de pluriformiteit en de identiteit werden gewaarborgd. Het plan-Bouw zou, in de woor den van Abram, dat opblazen. Binnen PCM is bestuursvoorzit ter C. Smaling volgens Abram bezig de macht van de stichtin gen terug te dringen. Binnen het concern heeft de stichting Het Parool de meerderheid. Elk PCM-dagblad heeft een be hoorlijk onafhankelijke positie, wat ingrijpen van bovenaf ta melijk lastig maakt. Gistermiddag zou op een ple naire redactievergadering bij de Volkskrant al duidelijk zijn ge maakt hoe het plan-Bouw zou kunnen uitpakken voor de onaf hankelijkheid van de diverse dagbladen. „Het plan ademt de sfeer dat de PCM-kranten te veel stukken brengen waar alle kranten binnen het concern be zig mee zijn. En ook dat het veel beter zou zijn als elke dagblad titel doet waar die goed in is", aldus Abram. Dat bij PCM moet worden be zuinigd, kan de NVJ-voorzitter begrijpen. „Vanaf de redacties zijn bij de NVJ steeds meer sig nalen van onvrede binnengeko men. Eind vorige week is een en ander in een stroomversnelling geraakt. Bezuinigingen zijn op gehoogd, tot schrik van de hoofdredacties." Volgens Abram komen per dagblad tien tot vijftien banen op de tocht te staan. Komende maandag praat de NVJ met de ondernemingsraad van het concern. Winstval Amper twee maanden geleden bracht PCM een scherpe winst val naar buiten. Het nettoresul taat over het eerste halfjaar zakte van 38,1 miljoen naar 9,3 miljoen gulden. De omzet kwam uit op 824 miljoen gulden, frac- tioneel lager dan in dezelfde periode vorig jaar. Het uitge versconcern worstelt met een ongewoon scherpe terugval in advertentievolume van de dag bladen. Een ommekeer op korte termijn lijkt uitgesloten. Bo vendien lezen de consumenten minder en stijgt de prijs van pa pier. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1