Verbod op lozen vuil afvalwater Laurens Huige gaat naar Genève Jong talent gezocht voor musical 7 Kunstuitleen streeft naar toegankelijker maken van kunst Houten brug moet wijken voor veiliger fiets- en looproute Aansluiting op riool of alternatieve waterzuivering over drie jaar verplicht Bestuurder (78) beschadigt elf auto's Kabeljauw binnen zeven jaar op peil Brommer rijdt echtpaar aan in Vlissingen zeeuwse almanak Tranen PZC MIDDEN maandag 5 november 2001 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Provincie, ge meenten en waterschappen bundelen de krachten om onge zuiverde lozingen in het buiten gebied aan te pakken. Vanaf 1 januari 2005 moet al het huis houdelijk afvalwater via het ri ool worden afgevoerd, dan wel via een alternatieve zuivering worden geloosd. Er zijn in Zee land nog 6100 panden in het buitengebied die via septic- tanks (toiletten) of rechtstreeks (keuken- en badwater) op het oppervlaktewater of via de bo dem lozen. De drie overheden gaan een be stuursovereenkomst tekenen voor Aanpak verspreide lozin gen van huishoudelijk afvalwa ter in kwetsbare gebieden. Doel van de overeenkomst is binnen de daarvoor gestelde wettelijke termijn de huizen op de riolerin gen aan te sluiten en, waar dat te duur is, tot het alternatief van individuele behandeling van af valwater te komen (IBA). In het gewone landelijke gebied is aansluiting op de riolering verplicht als de kosten onder de 20.700 gulden blijven. In kwets baar buitengebied ligt dat be drag op 35.300 gulden. Op basis van deze bedragen moeten vóór DIRKSLAND - Een 78-jarige bestuurder uit Dirksland heeft zaterdagmiddag in zijn woon plaats elf auto's beschadigd. De voertuigen stonden geparkeerd in de Prins Bernardlaan. Rond half vijf reed de Dirkslan- der de straat in, toen hij tot de ontdekking kwam dat de straat halverwege was opengebroken voor wegwerkzaamheden. Bij het achterruitrijden beschadig de hij de elf auto's, maar reed door naar huis. Daar is de be stuurder alsnog aangehouden door de politie. BRUSSEL - De Europese Unie wil binnen vijf tot zeven jaar de kabeljauw stand in de Noordzee weer 'gezond' hebben. De hoe veelheid volwassen ka beljauw moet dan jaar lijks met dertig procent groeien, van de huidige stand van 55.000 ton tot minimaal 150.000 ton. De kabeljauwstand kan zich dan voldoende voort planten om op peil te blij ven. De visserij kan dan ook meer vangen. Om de ze doelen te bereiken, wil Brussel alle schepen die op kabeljauw vissen, de komende jaren evenredig korten op de aanvoer van kabeljauw en daarvan af geleid het aantal visda gen. Voor de Nederlandse vis serij ziet de Federatie van Visserij verenigingen in dit voorstel niet zo'n be dreiging, omdat Neder landse vissers al sinds jaar en dag aan zeedagen zijn gebonden. De Europese Commissie wil na het vol- vissen van het kabel- jauwquotum ook alle vis serijactiviteiten stoppen die van invloed zijn op het kabeljauwbestand. Dat is voor Nederlandse vissers veel ingrijpender. De be langrijkste Nederlandse visserijen, op tong en schol, moeten dan ook stilgelegd worden. Euro pese visserijministers hebben dit idee eerder al afgewezen, maar de Euro pese Commissie doet een nieuwe poging. De Federatie van Visserij verenigingen hikt ook aan tegen het voorstel van Brussel om de maas wijdte voor tongvisserij in de Noordzee net boven de 55ste graad Noorder breedte te verhogen van 80 tot 100 millimeter. Ne derland heeft zich altijd verzet,tegen dat plan, om dat een belangrijk tong- gebied dan minder goed bevisbaar wordt. Volgens onderzoek leidt het vissen met netten met een maaswijdte van 80 millimeter ook niet tot meer bijvangst van kabel jauw. De Federatie klemt zich daar voorlopig aan vast, in afwachting van definitieve besluitvor ming tijdens de visserij ministerraad in december. 2005 nog 1500 huizen worden aangesloten op de riolering. De overige4500 pandenzijn aange wezen op een individuele be handeling van afvalwater. Voor het merendeel van deze huizen kan worden volstaan met de wettelijke eis: verbeterde sep- tictanks met een inhoud van zes kubieke meter. Voor 250 wonin gen die in de kwetsbare delen van het buitengebied staan (met natuurwaarden) zijn strengere eisen van toepassing, die erop neerkomen dat een hogere zui veringsgraad moet worden be reikt. Alle drie de overheden binden zich via de overeenkomst tot subsidiëring van de voorzienin gen in de kwetsbare gebieden, zodat bewoners niet voor on- overkomenlijk hoge uitgaven komen te staan. De hoogte van de subsidie kan positief worden beïnvloed als een aan te sluiten huis op een plek staat waar een zogenaamd gebiedsgericht pro ject zal worden uitgevoerd. In dat geval is er ook een bijdrage van het ministerie van VROM mogelijk. Zeeuws-Vlaanderen De meeste op de riolering aan te sluiten panden bevinden zich in Zeeuws-Vlaanderen: 841, waarvan 162 in kwetsbare ge bieden. In overig Zeeland gaat het om 705 huizen, waarvan 74 in kwetsbare gebieden. De ge meente Oostburg spant de kroon met 315 panden, gevolgd door Reimerswaal met 271. Noord-Beveland scoort met 7 woningen het laagst. In Zeeuws-Vlaanderen is voor 2145 panden een individuele behandeling van afvalwater ge wenst, in overig Zeeland gaat het om 2404 huizen Ook hier springt Oostburg eruit met 853 Goese scholier presenteert essay over heelal Laurens Huige maakte in een maand tijd zijn winnende essay over het heelal. door Rob Paardekam GOES - Het kan soms snel gaan. Twee maanden geleden was Laurens Huige (16 uit Goes een doodgewone scholier die niet bijzonder veel wist over het heelal. Nu is hij de held van het Buys Ballot Col lege, omdat hij woensdag naar Genève vertrekt om zijn essay Life in the Univer se te promoten. Begin september werd de vwo4-leerling door een docent gewezen op de wedstrijd 'Leven in het Heelal'. Over dat thema konden middelbare scholieren uit heel Nederland een website, video, artikel of essay makenWaarom niet"dacht Lau rens. Hij ging naar de bieb, bekeek docu mentaires op tv, surfde het internet af en raadpleegde af en toe de encyclopedie. „Het moest allemaal heel snel", vertelt Laurens. „Veel andere deelnemers heb ben veel langer over hun productie kun nen doen, want de wedstrijd loopt al van af het voorjaar. Ik heb er gedurende een maand bijna al mijn vrije uren in moeten stoppen." De Goese scholier bewees dat snelheid niet altijd ten koste gaat van kwaliteit, want zijn essay werd door een deskundige jury beloond met de derde Prijs. Dat was een grote verrassing, maar het feest werd nog groter toen Laurens een paar weken later hoorde dat hij naar het Zwitserse Genève mag om zijn werkstuk in Europees verband te presenteren. „Een geweldige kans", aldus de jonge wetenschapper. „In eerste instantie zou alleen de nummer één van Nederland gaan, maar omdat alle anderelanden met gi'ote delegaties komen, mag ik nu ook mee." In Genève zal Laurens met de andere Ne derlanders een stand betrekken in het grootste laboratorium van Europa. In de stand moet hij zijn essay presenteren. Om ook internationaal goed voor de dag te komen heeft hij een Engelse samenvat ting gemaakt. Ert hoewel meedoen al een hele ervaring is, hoopt de scholier stie kem op een plaats bij de beste tien. Die mogen hun werkstuk in een grote zaal voor het publiek presenteren. Laurens heeft al een Powerpoint-presentatie klaar, je weet tenslotte maar nooit. Naar Chili Winnen is iets waar de Goesenaar al hele maal niet aan denkt, al zou het wel heel gaaf zijn. „De winnaars mogen naar de door Rob Paardekam BERGEN OP ZOOM - Helemaal alleen op het grote podium van stadsschouwburg De Maagd in Bergen op Zoom, dat is niet niks. De meeste mensen stonden er zaterdag dan ook een beetje on wennig bij. In De Maagd begon nen afgelopen weekeinde de au dities voor het spektakel Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat. De musical, in 1968 geschreven door Andrew Lloyd Webber, wordt volgend jaar van 8 tot en met 12 juni opgevoerd in de Bergse schouwburg. Het is een initiatief van Musicalplan Zuidwest, waarin het Centrum voor de Kunsten, de gemeente Bergen op Zoom en de provincie Noord-Brabant participeren. Het doel is jongeren tussen de 15 en 25 jaar de kans te geven om onder professionele begeleiding in een theaterproductie te spe len. Voor talentvolle jonge ac teurs, zangers, dansers en muzi kanten - er zijn er in totaal zo'n vijftig nodig voor Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat - wordt ook over Brabantse grenzen gekeken. Zodoende zal ook een handjevol Zeeuwen deze maand op de planken staan om beoordeeld te worden, al zijn het er niet veel. „We hadden wat meer reacties uit Zeeland verwacht", zegt een medewerkster van het Centrum voor de Kunsten. „Misschien moeten we in de toekomst nog meer bekendheid aan onze acti- Het was voor de meeste deelnemers aan de audities wel even wennen om op een groot podium te staan. viteiten geven in de gebieden die net buiten de regio Bergen op Zoom vallen." Musicalplan Zuidwest heeft grote toekomstplannen. De stichting wil vanaf 2002 elkjaar een grote productie op de plan ken brengen, maar ook tussen door moeten er voorstellingen komen waarin jong talent de kans krijgt om zichzelf te pre senteren. Daarbij wordt gedacht aan bij voorbeeld toneel en ballet. Het is de bedoeling dat er beroeps mensen worden aangetrokken die de projecten van begin tot eind begeleiden. Op zaterdag 1 december weten we of één van de wéinige Zeeuwse deelnemers het tot in de echte voorstelling heeft geschopt. Een week later beginnen de au dities voor de muzikanten. En huizen, gevolgd door Borsele met 668. De bestuursovereen komst wordt vandaag, maan dag, dertekend in het stadhuis van Hulst. Aansluitend daaraan wordt de drukriolering van Luntershoek symbolisch aan gesloten op het rioleringssys teem van Vogelwaarde. Van de gemeente Hulst zijn onlangs twintig woningen aangesloten op deze drukriolering en van Hontenisse twaalf. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Kunst toegan kelijk maken en verspreiden. Dat is wat de Kunstuitleen in Vlissingen wil doen. Alle kunst uitleenorganisaties in Neder land hielden zaterdag open dag. Het thema van dit jaar was foto grafie. In kunstcentrum deWILLEM3 in Vlissingen werd de open dag van de kunstuitleen gecombi neerd met de expositie van de in Londen wonende Nederlandse fotograaf Anton Corbijn. Deze tentoonstelling van de Stich ting Beeldende Kunst loopt sinds het filmfestival, maar door het te combineren met de open dag, worden bezoekers van de kunstuitleen 'gedwon gen' om ook eens een expositie te bekijken. We hebben de laatste tij d nogal door de stad gezworven met de kunstuitleen", zegt directeur Leon Riek well. „We zaten bij voorbeeld in het souterrain van de bibliotheek omdat we dach ten dat het lenen van kunst zou aansluiten bij het lenen van boeken. Dat bleek niet zo te werken. Om de een of andere re den komen mensen moeilijker naar iets toe wanneer het in een kelder zit. Na nog een paar loca ties kwamen we terecht in het kunstcentrum. We kunnen de kunstuitleen nu meer aanslui ten en verweven met kunst." De kunstuitleen is volgens Riekwell niet zozeer bedoeld om kunst meer naar de gewone man te brengen. Wel een doel is kunst toegankelijker te maken en te verspreiden onder mensen. Want van kunstwerken die in ateliers staan opgeslagen, kan niemand genieten. „Soms ko men mensen voor het eerst hier en zeggen dat ze niets naar hun zin zien. We leggen dan uit wat de achterliggende gedachte achter een kunstwerk is en waarom het kunst is. Op die ma nier gaan mensen meer van een werk begrijpen en zich er meer in verdiepen. Zo proberen we kunst toegankelijker te ma ken." Om aansluiting te vinden bij zowel beginners' als ervaren kunstkenners, heeft de kunst uitleen een uiteenlopende col lectie. De uitlenen in Zeeland beschik ken samen over vierduizend werken. Vlissingen heeft drie honderd kunstwerken. Soms wordt er uitgewisseld met ande re kantoren, maar de vestigin gen zijn bezig een eigen collectie te vormen. Zo hebben de men sen die naar de kunstuitleen in Middelburg gaan, dikwijls een andere smaak dan bezoekers aan de kunstuitleen in Vlissin gen. „We zouden daarom graag de hele collectie in de computer willen", vertelt Riekwell. „Want bezoekers kunnen wel zeggen dat ze niets mooi vinden, maar het is goed als ze kunnen om schrijven wat voor werken ze dan wel aanspreken. Daar kan die computer bij helpen. En wij kunnen dan onze collectie af stemmen op de wensen van de klanten." VLISSINGEN - Een Vlissings echtpaar is vrijdagavond geval len nadat ze op de fiets werden aangereden door een brommer. De daders renden na de botsing weg. De 59-jarige man fietste om streeks half tien samen met zijn vrouw over het fietspad langs de Sloeweg. De brommer kwam uit tegenovergestelde richting. Toen ze elkaar passeerden bleek de bromfiets een andere brom mer zonder verlichting voort te trekken. Daar kwamen de fiet sers mee in botsing. Tweeperso nen renden weg en lieten hun brommer achter. De brommer met verlichting, was al wegge reden. De fietsers liepen blauwe plek ken en schaafwonden op. foto Willem Mieras lancering van de Ariane-raket in Frans Guyana en naar de grootste telescoop van de wereld in Chili", zegt Laurens glunderend. Dat ziet hij wel zitten. Voor de scholier is de afgelopen maanden een wereld opengegaan, want zoals hij het zelf zegt: „Voor ik aan het project be gon, wist ik eigenlijk niet zoveel over het heelal.Nu denkt hij er zelfs aan om ster renkunde te gaan studeren. „Het is een prachtig onderwerp, waarover nog heel veel te ontdekken valt." In die trant schreef Laurens ook de slot conclusie van zijn essay. „Waarom zou het niet mogelijk zijn dat er aliens of buitenaardse wezens zijn", zegt de jonge wetenschapper in de dop. „Het is heel egocentrisch om te denken dat wij de enige levende wezens in het heelal zijn." door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De houten fietsers- en voetgangersbrug over De Veste moet weg. Dat zegt het college van B en W van Middelburg in een raadsvoor stel. Het gemeentebestuur wil met deze maatregel de route voor het langzame verkeer in Middelburg veiliger maken. In het verleden zijn veel klach ten vanuit bewoners gekomen over de wandelaars, fietsers en bromfietsers in de omgeving van de Langevielebuitenbrug en de Konmar aan de Potten bakkerssingel. In maart besloot de gemeente raad een onderzoek in te stellen naar de situatie. Daaruit kwam naar voren dat er in de huidige situatie geen korte, directe route is voor het fietsverkeer tussen de Lange vielebuitenbrug en de Lange- vielebinnenbrug. Onveilig Bovendien ontstaan er vaak verkeeronveilige situaties door dat een deel van het langzame verkeer bij de winkels moet zijn en het andere deel wil doorrij den. Met name de kruising Lan- gevieleweg, Langevielesingel, Langevielebuitenbrug en Vlis- singsesingel zijn gevaarlijk. Bovendien kan het autoverkeer op de Tangent niet goed door stromen omdat er over deze doorgaande weg een fietsers oversteekplaats is. Een deel van de problemen wor den opgelost doordat het gemo toriseerd verkeer voortaan nog maar vanuit één richting de Langevielebuitenbrug op mag rijden. Dat heeft de gemeente raad in april besloten. Door de ze maatregel in te voei'en, ont staan er mogelijkheden om het langzame verkeer en de door stroming op de Tangent te ver beteren. Het adviesbureau Goudappel Coffeng dat de mogelijkheden onderzocht, stelt voor fietsers te leiden over de stenen Langevie lebuitenbrug. De houten noodbrug waai-van het fietsverkeer momenteel ge bruik maakt, moet dan worden weggehaald. Daarnaast komt het bux-eau met de suggestie het brom- en fietsverkeer in de Zandstraat in beide richtingen toe te staan. De f ietsi'oute van de Pottenbak- kex-ssingel langs de Konmar mag volgens het onderzoek ver dwijnen. De omgeving kan dan worden aangewezen als voet- gangei'sgebied. Deze laatste maatregel wil het college van B en W nog niet invoeren. Wel is het gemeentebestuur van plan het idee op een later tijdstip als nog voor te leggen aan de ge meen tei*aad. Het voorstel voor het weghalen van de houten fietsbx*ug wordt 19 november in de gemeente raad behandeld. foto Willem Mieras daar zijn er nog tekoxt van. Ta lentvolle Zeeuwen die de gitaar, basgitaar, hoorn of welk instru ment dan ook bespelen, en de uitdaging aan dux*ven gaan, kunnen zich aanmelden bij het Centrum voor de Kunsten in Bergen op Zoom. Tweeënhalf is Rik uit Middel burg en dus eigenlijk nog te klein voor een echte theater show. De organisatie had het immers duidelijk gemeld: vanaf drie jaar. Jonger beslist nietivant blèrende kinderen in zo'n zaal, daar zit niemand op te wachten. Maar ja, een musical over Nijntje vonden die ouders toch te aantrekkelijk om te laten lopen. Een held waar je iedere avond opnieuw over leest, wil je tenslotte wel eens in het echt zien. En om dan zonder kind aan te komen, is toch wat gênant. Dus mocht-ie mee. Als hij maar niet gaat huilen, dach ten ze vooraf nog. Misschien vindt hij het te ovenoeldi- gend, of duurt het hem te lang. Maar niets was minder waar. Rik ging helemaal op in het verhaal en herkende bijna al zijn boekjes. Wat een feest! Voorbeeldig gedragen, con cludeerden de ouders. Iets te snel. Want thuis begonnen de tranen te stromen, en hield het maar niet op. „Ik wil naar Nijntje. Waar is Nijntje nou?" De voorstelling was niet ver stoord, maar de nachtrust van het jonge ouderpaar wél! loofdvraag stellcnj A'/,y//.y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7