PZC Truc kan Trimble verder helpen Twee doden in Jeruzalem bij Palestijnse aanslag op bus Geluk komt met hoge leeftijd Arabische leiders keren zich af van Osama bin Laden Kostunica maant Serviërs in Kosovo te gaan stemmen Emirates koopt 22 Airbussen Coup op Comoren mislukt Helpers Elian moeten de cel in Seriemoordenaar krijgt 1853 jaar Casco vliegdekschip stuurloos Leger en muiters vechten in hoofdstad Centraal Afrika Onaanraakbaren bekeren zich tot boeddhisme Oplossing voor politieke crisis in Noord-Ierland in zicht Nederlanders omgekomen Tweede explosie kelderde Koersk maandag 5 november 2001 door Erik Beijen LONDEN - Het leven, in ieder geval een gelukkig leven, be gint pas echt bij zeventig. Pas dan kunnen mensen al hun tijd besteden aan hobby's, zonder de stress van het moeten wer ken en de zorgen over zij de re keningen moeten betalen. Dit blijkt uit een nieuwe Britse studie, waarover het zondags blad The Observer bericht. Voor het onderzoek werden ne genduizend mensen gedurende vier jaar ondervraagd. Ondanks problemen met ge zondheid. een lager inkomen en de naderende dood zijn Britten boven de zeventig het gelukkigst van alle leeftijdsca tegorieën, blijkt uit het onder zoek. „Wij vonden dat het ouder worden rechtstreeks verband houdt met het toene men van ons geluksgevoel", zegt Jonathan Scales van het Instituut voor Sociaal en Eco nomisch onderzoek van de Universiteit van Essex. Volgens het onderzoek ver toont het algemeen gevoel van geluk van de bevolking tussen de vijftien en negentig jaar oud een U-vormige curve. Het opti misme van tieners laat na het vijftiende levensjaar een scherpe daling zien om vervol gens op achtttienjarige leeftijd licht af te vlakken in een gesta ge neerwaarts gerichte lijn die doorgaat tot het veertigste le vensjaar. Tussen de veertig en de vijftig ondergaan mensen een alge heel gevoel van depressie, waarna het gevoel van geluk langzaam begint te stijgen om zijn hoogtepunt bereiken rond de zeventig. Dit gevoel van blijdschap is ook nog eens vijf tien procent hoger dan de kort durende gelukzalige roes die werd beleefd als tiener. Een van de onderzoekers waarschuwde echter dat de huidige generaties die na de oorlog zijn opgegroeid moge lijk niet dezelfde stijging van het geluksgevoel zullen onder gaan als de huidige generatie van zeventigers. Die hebben oorlog en armoede meege maakt en hebben sindsdien een algemene stijging van de wel vaart beleefd. Dat kan van in vloed zijn op hun huidige ge voel van tevredenheid. ANP NEW DELHI - De voorzitter van het nationale verbond van geregistreerde kasten en stammen in India, Ram Raj (rechts) laat in New Delhi voor een dui zendkoppig publiek zijn snor afscheren ten teken van zijn bekering tot het boeddhisme. Zo'n 20.000 dalits, of kas telozen, hebben zich gisteren in de In diase hoofdstad ondanks tegenwerking van de politie bekeerd. Met de bekering schudden de dalits, die vanwege hun lage maatschappelijke status als 'onaanraakbaar' gelden, de eeuwenoude sociale status af die hen veroordeelt tot levenslange discrimi natie door leden van hogere kasten. Bijna een kwart van de meer dan een miljard inwoners van India zijn dalits, die de laagste rang innemen in het kas tensysteem dat wordt gedomineerd door de priesterklasse van de brahma nen. De organisatoren van de massabe kering verwachtten ongeveer een mil joen hindoes. foto Amit Bhargava/AP DUBAI - Vliegtuigmaatschappij Emirates uit Dubai heeft een miljardenorder geplaatst bij de Europese vliegtuigbou wer Airbus. De maatschappij koopt 22 A-380's en heeft een optie genomen op nog eens tien andere, zo werd gisteren in Dubai bekendgemaakt. Volgens Emiratespresident Sheikh Ahmed bin Said al-Mak- toum is met de 32 toestellen een bedrag gemoeid van ongeveer 7 miljard dollar (17 miljard gulden). De vliegtuigen zouden vanaf 2006 geleverd moeten worden. Naast de A-380 dubbel dekkers plaatste de maatschappij ook nog een order voor drie A-330's en werd een intentieverklaring voor acht A-340's on dertekend. Hiermee is een totaal bedrag gemoeid van bijna 1,5 miljard dollar. Ook met Airbusconcurrent Boeing ondertekende al-Mak- toum een intentieverklaring. AFP/ANP MORONI - Een couppoging die vrijdagavond werd onderno men door Said Abeicl Abdérémane, de in augustus afgezette leider van het separatistische Comoreneiland Anjouan, is mislukt. President Mohammed Bacar verklaarde gisteren dat zijn troepen de coupplegers op de vlucht hebben gedreven. De islamitische Republiek van de Comoren is sinds de onaf hankelijkheid van Frankrijk in 1975 het toneel geweest van een reeks van staatsgrepen. RTR/AFP HAVANA - Een rechtbank in Cuba heeft zes mannen veroor deeld tot celstraffen van twee tot vier jaar wegens hulp aan het wereldberoemde Cubaanse bootvluchtelingetje Elian Gonzalez. Dat melden familieleden en mensenrechtenacti visten. De mannen zijn schuldig bevonden aan onder meer het leve ren van de boot waarmee veertien landgenoten, onder wie Elian, in november 1999 vertrokken om naar de VS te gaan. De boot kapseisde evenwel en tien mensen stierven. Elian overleefde en kwam bij familie in Miami terecht. Zijn moeder was verdronken. Het kind werd vervolgens middelpunt van een hoog oplopend dispuut tussen de VS en Cuba. Uiteinde lijk ging Elian in juni 2000 terug naar zijn vader in Cuba. RTR BOGOTA - Een Colombiaanse seriemoordenaar is veroor deeld tot 1853 jaar gevangenisstraf wegens het vermoorden van 172 kinderen. Nog nooit in de geschiedenis van het land is iemand voor zoveel moorden veroordeeld. En ook niet eerder heeft iemand zo'n lange gevangenisstraf gekregen. De slachtoffers van de man waren tussen de zes en zestien jaar oud. Hij pikte hen op in winkelstraten, pleinen in steden, au tobusstations en schoolpleinen Hij bood hen eten aan en gaf hen alcoholische drank alvorens toe te slaan. EFE ATHENE - Het onafgebouwde Oekraïense vliegdekschip Va- ryag heeft zondag enkele uren stuurloos rondgedreven in de Egeïsche Zee. In zware storm waren de kabels tussen het vaartuig en de slepers gebroken. Aan het begin van de middag was het vaartuig weer enigszins onder controle. Eind vorige week is begonnen met het verslepen van het ruim 300 meter lange en 60 meter brede schip naar Macau in China. Daar moet het gevaarte gaan dienen als amusementshal. Een helikopter van de Griekse marine haalde gisteren de zeven koppige bemanning van de Varyag van boord. Volgens een marinewoordvoerder bevond het schip zich ten zuiden van het eiland Evia. RTR/DPA/ANP van onze redactie buitenland haald naar de Verenigde Naties en naar Arabische landen die de DAMASCUS - Osama bin La- Verenigde Staten steunen in den voert oorlog tegen de wereld hun 'oorlog tegen het terroris- en is geen vertegenwoordiger me'. van Arabieren en moslims. Ara- In een eerste reactie sinds de bische leiders hebben dat giste- aanval op Afghanistan noemde ren gezegd op een bijeenkomst Bin Laden het conflict een 'reli- in de Syrische hoofdstad Da- gieuze oorlog tussen christenen mascus. en moslims'. Hij veroordeelde de Verenigde Naties omdat die „Ik denk dat er een oorlog gaan- de strijd van de VS tegen Afgha- de is tussen Osama bin Laden en nistan steunen. VN-secretaris- de wereld", zei de Egyptische generaal Kofi Annan noemde minister van Buitenlandse Za- hij'een misdadiger'die onrecht- ken Ahmed Maher voor een ont- vaardigheden heeft begaan te- moeting van de ministers van genover 'moslims in Palestina, Buitenlandse Zaken van de Bosnië, Soedan, Somalië, Irak, Arabische Liga. Secretaris-ge- Kashmir, Tsjetsjenië' en ook in neraal van de Arabische Liga Oost-Timor. In de videotoe- Amr Moussa zei dat Bin Laden, spraak riep Bin Laden de die verdacht wordt van de terro- moslims op 'hun geloof en hun ristische aanslagen van 11 sep- broeders in Afghanistan' te ver- tember in de Verenigde Staten, dedigen. niet spreekt voor alle Arabieren Al Jazeera gaf niet aan wanneer en moslims. de video-opnames zijn ge- |-, maakt. Het is de derde keer L sinds de aanslagen van 11 sep- Bin Laden heeft, zo bleek afge- tember dat de man die verdacht lopen weekeinde uit een video- wordt van die aanslagen zich boodschap die door de Arabi- persoonlijk via Al Jazeera tot sche satellietzender Al Jazeera de islamitische wereld richt, werd uitgezonden, fel uitge- AP/DPA/AFP van onze redactie buitenland kant van Bozize hebben geko zen, slaagden er in de loop van BANGUI - In de hoofdstad van de dag in drie tot vier kilometer de Centraal-Afrikaanse Repu- op te rukken naar het stadscen- bliek zijn afgelopen weekeinde trum. Ze wisten onder meer de vuurgevechten uitgebroken strategische brug in handen te tussen de presidentiële garde en krijgen die het noordelijke met soldaten die trouw zijn aan de hel zuidelijke deel van de twee weken geleden ontslagen hoofdstad Bangui met elkaar stafchef Francois Bozize. Dat verbindt. Volgens getuigen wa- gebeurde nadat militairen za- ren ze in de loop van de avond terdag hadden geprobeerd Bo- nog maar enkele kilometers ver- zize te arresteren. wijderd van de ambtswoning van Patasse, die zich sinds het De regering van president An- begin van de gevechten niet ge-Felix Patasse beschuldigt heeft laten zien. Bozize ervan een van de be- ramers te zijn van een mislukte Cip de VlUCilt coup, die in mei tot een week VN-gezant Lamine Cisse sprak van geweld tussen muitende zaterdag afzonderlijk met Bozi- en gezagsgetrouwe soldaten ze en Patasse, maar slaagde er leidde. niet in een oplossing van de Bozize, onder wiens leiding de crisis dichterbij te brengen, coup de kop werd ingedrukt, Duizenden bewoners van de ontkent. Gisteren vuurden sol- noordelijke buitenwijken van daten van de presidentiële gar- Bangui sloegen zaterdag op de de schoten af in noordelijke vlucht, nadat zo'n 300 soldaten richting, waar de strijders van die Bozize steunen daar stellin- Bozize positie hebben ingeno- gen hadden betrokken. Veel be- men. woners keerden gisteren terug De gewapende troepen die de naar hun huizen. AP door Jessica Smeenk BELFAST - Er lijkt een oplos sing in zicht voor de politieke crisis in Noord-Ierland. Die is ontstaan doordat de volksverte genwoordiging de unionisten leider David Trimble vrijdag niet heeft herkozen als eerste minister van de regionale rege ring. Zaterdag besloot de kleine Al liance Party na intensief overleg met de Britse minister van Noord-Ierse Zaken, Reid, enke le van zijn vijf afgevaardigden toe te laten treden tot de rangen van de pro-Britse unionisten. Daardoor is herverkiezing van Trimble mogelijk. Dat gebeurt vandaag, hoewel dat volgens de huidige wetgeving te laat is. Volgens de geldende regels moe ten de premier en de vice-pre mier voor zaterdagavond twaalf uur zijn benoemd. Maar minister Reid zei dat 'het Goede Vrijdag-akkoord noch de wet in de weg staat dat de assemblee maandag een geldige verkiezing houden' van de premier en de vi ce-premier. Steun Trimble's herverkiezing werd vrijdag getorpedeerd leden van zijn eigen UUP. De protestantse unionist kreeg wel de steun van de meeste katholieke republi keinen. Trimble kreeg een meer derheid, maar dat was niet vol doende. Hij moest de steun van zowel een meerderheid van de unionisten als van de nationa listen krijgen. Trimble trad in juli af omdat hij meende dat de gewapende tak QUEENSLAND - Door een on geval in Australië zijn gisteren vier Nederlanders omgekomen. De slachtoffers zijn een 68-jari- ge man, zijn 53-jarige echtgeno te, en hun zoons van 26 en 29 jaar. De ouders en de oudste zoon komen uit Reeuwijk, de 26-jarige man uit Rotterdam. Het ongeval had plaats in het noorden van Queensland, op de snelweg bij de plaats Atherton. Een personenauto en een ter reinwagen kwamen frontaal met elkaar in botsing. Het Nederlandse gezin zat in de pei'sonenauto. ANP van de radicale republikeinen, het Iers Republikeins Leger (IRA), geen ernst maakte met de beloofde ontwapening. Nadat de IRA afgelopen week stappen zette om zijn wapens te ontman telen was Trimble weer kandi daat. De Britse stad Birmingham is zaterdagavond laat opgeschrikt door een hevige explosie van een bom die in een auto zat verstopt. Enkele bij de auto aanwezige politieagenten raakten volgens de BBC lichtgewond. Een poli tiewoordvoerster zei dat het vermoedelijk gaat om een aan slag van de Real IRA, een mili tante afsplitsing van het Ierse Republikeinse Leger IRA. De chef van de Noord-Ierse politie, Flanagan, zei dat de groep lijkt 'te willen laten zien dat ze er nog zijn'. De Real IRA weigert zich neer te leggen bij het vredesakkoord voor Noord-Ierland uit 1998. In dat jaar pleegde de groep een bloedige aanslag in het Noord- Ierse Omagh, die 29 mensen het leven kostte. Het Noord-Ierse politiekorps Royal Ulster Constabulary (RUC) is van naam veranderd. Vanaf gisteren heet het korps Police Service of Northern Ire land. Volgens het hoofd van de PSNI, sir Ronnie Flanagan, moet de nieuwe politiedienst uiteindelijk een betere afspie geling van de Noord-Ierse sa menleving worden. De helft van het aantal nieuwe recruten is katholiek, de andere helft is protestant. AFP/RTR/DPA door Cees van Zweeden BOEDAPEST - De Joegoslavi sche president Kostunica heeft afgelopen weekeinde de Ser viërs in Kosovo opgeroepen mee te doen aan de komende verkie zingen in hun provincie. Vojislav Kostunica deedzijn op roep na wekenlang aarzelen, en onder grote druk van het Wes ten. De Amerikaanse president Bush, die hem enkele weken ge leden per brief aanspoorde tot de oproep, zou impliciet hebben gedreigd met onafhankelijk heid van de provincie. De verkiezingen, die op 17 no vember plaatsvinden, zijn voor een regionaal parlement. Dat parlement moet een aantal ta ken overnemen van de Verenig de Naties, die Kosovo sinds 1999 als een protectoraat bestieren. Ontvlucht Sinds het vertrek van de Servi sche troepen uit Kosovo zijn minstens 400 Servische burgers vermoord, en een veelvoud daarvan werd ontvoerd. Ruim 120.000 anderen zijn de provin cie ontvlucht. Daardoor hebben etnische Albanezen nu een meerderheid van 90 procent. De VN hopen dat de rechten van de Servische minderheid beter gerespecteerd zullen worden, zodra de Kosovaren hun eigen provincie besturen. Essentieel is dan echter deelname van de res terende Serviërs aan dat parle ment. Negatieve reacties De Servische leiders in Kosovo zullen vandaag beslissen of zij het advies van Kostunica zullen volgen, maar hun eerste reacties waren negatief. Vuko Antonije- vic, de leider van de Servische Nationale Raad in Kosovska Mitrovica (de grootste Servi sche enclave), voorspelde dat de Serviërs de verkiezingen zullen boycotten. Veel Serviërs uit Kosovo vrezen dat het parle ment een eerste stap is naar on afhankelijkheid. GPD van onze redactie buitenland MOSKOU - De ramp met de Russische kernon derzeeër Koersk is niet veroorzaakt door een bot sing met een buitenlandse onderzeeër, heeft het Russische onderzoeksteam in het afgelopen weekeinde gezegd. Volgens procureur-generaal Vladimir Oestinov is er geen enkele aanwijzing dat de Koersk is gezon ken na een botsing met een ander vaartuig. „On derzoekers zijn van mening dat het zinken van de onderzeeër is veroorzaakt door een tweede explo sie, die 135 seconden na de eerste plaatsvond", zei hij. Eerst zou er een torpedo geëxplodeerd zijn, die vervolgens de detonatie veroorzaakte van mu nitie die in het voorste gedeelte van de Koersk lag opgeslagen. De gehele 118-koppige bemanning kwam op 12 augustus 2000 om het leven toen de Koersk als ge volg van de explosies naar de bodem van de Ba- rentsszee zonk. Sinds de berging van de Koersk door het Nederlandse consortium Mammoet- Smit Internationale, hebben forensisch experts 55 lichamen geborgen. Deze herfst wisten duikers al twaalf slachtoffers uit het wrak te halen. In middels zijn de overblijfselen van 47 beman ningsleden geïdentificeerd. AP Een zwaargewond meisje wordt in Jeruzalem weggedragen naar een ambulance, kort nadat Palestijnse schutters gisteren op een druk kruispunt een Israëlische bus onder vuur namen. foto Jacqueline Larma/AP door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De beschieting van een bus in het noordoosten van Jeruzalem heeft gisteren aan twee mensen het leven gekost. Er waren 35 gewonden, van wie er vier ernstig aan toe zijn. De schutter, een 34-jarige Palestijn uit Hebron op de Westelijke Jor- daanoever, is op de plaats van de aanslag door soldaten dood geschoten. De islamitische verzetsbewe ging Harnas zegt de beschieting te hebben uitgevoerd als wraak voor de recente liquidatie door Israël van Jamil Jadallah, één van zijn leiders in Hebron. Maar ook de Islamitische Jihad claimde de actie. De Palestijnse Autoriteit heeft de aanslag ver oordeeld. De politie houdt rekening met de mogelijkheid dat de aanslag is uitgevoerd door twee of drie Palestijnen. In verband daar mee zijn twee Palestijnse dor pen ten noorden van Jeruzalem afgesloten. Het was de bedoe ling dat Israël gisteravond of vannacht zou beginnen met een troepenterugtrekking uit de stad Kalkilya op de West oever. Minister van Buitenlandse Za ken Shimon Peres zei gister avond dat wat hem betreft het leger die operatie kan uitvoe ren, ondanks de terreuractie in Jeruzalem. „We moeten afgaan op de toe stand ter plaatse," zei hij. „Als het kalm is, vertrekken we. Het is niet in ons belang om er zon der goede reden te blijven." Het was gisteravond nog niet duide lijk of premier Ariel Sharon, die het laatste woord heeft, er ook zo over denkt. Als de troepen in derdaad Kalkilya verlaten blij ven nog vier Palestijnse steden op de Westoever gedeeltelijk door Israël bezet: Ramallah, Nablus, Jenin en Tulkarm. Liquidaties Het is de bedoeling dat het leger zich ook daar in de komende da gen zal terugtrekken, waarbij als criterium geldt dat het ter plaatse rustig moet zijn. Minis ter van Defensie Benjamin Ben- Eliezer zei gisteren dat het leger in het bezette gebied zijn taken heeft vervuld. De afsluiting en gedeeltelijke bezetting van ze ven Palestijnse steden was het Israëlische antwoord op de moord op minister Rechavam Ze'evi door leden van het Volks front voor de Bevrij ding van Pa lestina, drie weken geleden. Sindsdien zijn op de Westoever meer dan vijftig Palestijnen ge dood. Volgens premier Sharon heeft Israël in die periode tussen de 20 en 30 Palestijnse militan ten geliquideerd en honderden arrestaties verricht. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5